DIPLOMATEN City Magazijn N°. A9 Vrijdag 25 April 1950 Ai7 Jaargang. Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel ,33 loernenfonds" Stadsnieuws WEGENS VERANDERING SPOTKOOPJES MOOIE DINGEN VOOR BIJNA NIETS Roomboter ZUID-BEVELAND Eens geprobeerd, Altijd begeerd. dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant BgSregp 63 Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf T Alftf 1*7 1 T TA \TA O AA -J AA AAA Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 eb per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Overdaad, aan bloemen bij begrafenissen en jubilea; een sympathiek plan om deze gelden te besteden, de dooden verlichten den le vensavond van oudjes. In Zweden, een van de landen, die niet opmerkelijk dikwijls van zich doen spreken naar aanleiding van practische uitvindingen, is men eeni gen tijd geleden tot de conclusie ge komen, dat de vele gelden, welke uitgegeven worden om dooden met bloemen te eeren, eigenlijk beter be steed zouden kunnen worden. Een aantal Zweden richtten het z.g. „Blom- ster-fonden" op. Het doel van hef fonds was de gelden, waarvoor anders bloemen voor dooden gekocht wer den, in te zamelen en deze te gebrui ken voor de stichting van een gebouw voor ouden van dagen van alle ge zindten. Dit gebouw is intusschen tof stand gekomen, en 100 oude lieden vinden er een woning voor een prijs waarvoor zij anders nog geen dak kamertje zouden hebben 'kunnen hu ren. In navolging van het Zweedsche voorbeeld is thans ook hier te lande zoo'n vereeniging opgericht. De ver eeniging heet het „Bloemenfonds". Dit fonds beoogt geen actie tegen het ge ven van bloemen bij begrafenissen en bij jubilea, doch het wil slechts de overdaad weren en de mogelijkheid openen om bij bepaalde gelegenheden op een andere wijze dan door het schenken van bloemen alleen, uiting te geven aan gevoelens van sympa thie of anderzins. In een prospectus dat het bestuur van het „Bloemenfonds" ons deed toe komen (adres Jac. Obrechtstraat 23bv, Amsterdam) lezen we o.a.: „Men late dan niet meer onder over lijdensadvertenties de woorden plaat sen: „Geen bloemen", doch in plaats daarvan: „In plaats van bloemen ge lieve men het „Bloemenfonds" te ge denken". Immers, al wil men geen bloemen of uiterlijke praal, niemand zal er toch iets op tegen kunnen heb ben, wanneer vrienden en bekenden gevoelens van sympathie en medele ven op een wijze uiten, die tevens tot heil van minderbedeelden strekt. Wanneer er echter geen speciaal verzoek is om geen bloemen te geven, dan kan men het een zoowel als het ander doen; men kan een eenvoudi- gen bloemengroet brengen en tevens een deel van hef anders geheel aan bloemen besteede geld aan het Bloe menfonds zenden; men behoeft zijn gevoelens dan geen geweld aan te doen en helpt tevens mede om voor de meest behoeftigen onder ons te doen. In het algemeen zal de vereeniging op dezelfde wijze werken als in Zwe den gebruikelijk is, d.w.z. wanneer FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Waarom een afscheid?" vroeg Grant, nieuwsgierig kijkend naar de binnen komenden. „Zoover was ik nog niet gekomen. Cornelius Blunn vertrekt morgen naar Engeland. Hij zal uw medepassagier zijn". „Wat voor den "duivel gaat hij doen?" „Een dozijn van de schranderste koppen in de steden, mijzelf niet mee gerekend, hebben getracht, dat raad sel op te lossen", antwoordde Hod- son. „Nu moet ik echter ronduit be kennen, dat ik het niet weet. Ik heb een theorie. Hij is een beetje onge rust in New-york. Niet bepaald be vreesd, maar zenuwachtig. Hij wil het vertrouwen weer herstellen. Er is een diner van Duitsche bankiers in Lon den, waar hij, zooals gezegd wordt, door personen, die met doel en stre ven van het Bloemenfonds sympathi seeren een gift wordt gezonden in plaats van bloemen te geven bij een bepaalde gelegenheid, dan wordt hier van door de vereeniging aan den be trokkenen (nagelaten betrekkingen of jubilaris) kennis gegeven dcor toezen ding van een artistiek uitgevoerd al bum, waar de naam van den gever (geefster) wordt vermeld, zonder ver melding van de gift. De binnenkomende gelden zullen worden besteed voor de verzorging van ouden van dagen van alle gezind ten; voorloopig zal dit geschieden door steun te verleenen aan verschil lende vereenigingen die zich daarme de bezighouden, wanneer b.v. de be schikbare middelen in bepaalde geval len niet toereikend zijn of wanneer het betreft uitzending of verpleging van invalide ouden van dagen, voor wie hef vaak zoo moeilijk is, ge schikte hulp te vinden, daar in de meeste tehuizen of inrichtingen slechts gezonden worden toegelaten". Tot zoover hef prospectus van hef „Bloemenfonds", welks doel we sym pathiek genoeg vinden om er op deze plaats de aandacht op te vestigen. Het geven van blcemen bij plechtig heden van droeven of van blijden aard heeft langzamerhand een omvang van verkwisting aangenomen. Een ver kwisting, die nauw verband houdt met kleinmenschelijke ijdelheid. Wil men aan deze verkwisting niet meer mee doen, doch wil men een dooden of jubileerenden vriend niet alleen met gedachten herdenken of feliciteeren, dan is het „Bloemenfonds' een zeer sympathiek middel daartoe. Het bestuur van het fonds heeft zeer terecht ingezien, dat de mensche- lijke ijdelheid niet geheel uitgescha keld mag worden. Vandaar het album dat van een stoffelijke gedachte zal getuigen. De bloemisten zullen vermoedelijk met het fonds, dat de bloemen als naam voert, doch dat de bloemen bloemen laat, niet erg waardeeren. Doch deze waarde-meter zal het succes van het fonds wel niet kun nen ondermijnen. De gedachte werd geboren in een land van nuchtere en practische Noor derlingen. En daarom zal zij ook hier te lande wel gedijen. De Gezondheidscommissie. Het sterftecijfer hooget dan in 11)28, Etleivoutsdijk geen dooden, in Goes 47 diphterie- gevatten, iels over den bouw van arbeiders-woningen in Goes, woningtoestanden in Zuid-Eevetandde atgemeene gezondheidstoestand in het afgeloopen jaar zeer gunstig. Verschenen is het Verslag van de bevindingen en handelingen der Ge zondheidscommissie voor de gemeen ten Borssele, Driewegen, Ellewouts- dijk, Goes, 's Heer Abtskerke, 's Heer zal presideeren. Hij verbeeldt zich, dat dat ons van het spoor zal bren gen. Hij zal waarschijnlijk ook met dezelfde boot teruggaan als u". ,Ik ben benieuwd, of hij het kistje meeneemt", zeide Grant nadenkend. .Misschien zal ik eens inzien", zei- de Hodson nadenkend, „dat ik in de laatste uren de grootste vergissing van mijn leven heb begaan. De gefluis terde woorden van dat meisje tegen u behelsden waarschijnlijk het belang rijkste van wat zij te zeggen had. Ik geloof werkelijk, dat de sleutel tot de geheele samenzwering en er is een grcote samenzwering, Grant, dat zeg ik u in dat kistje is, zijde aan zijde en zonder twijfel in liefdevolle aanraking met dien brief van den ouden Blunn, den vader van dezen man, welken hij, zooals wij weten, al tijd meeneemt. Dat volk is heel senti menteel en zal daarvoor veel op het spel zetten. Ik geloof waarlijk, dat ik zijn zitkamer had moeten bestormen met een dozijn inbrekers, zijn brand kast en het kistje openbreken, en mijzelf doodschieten, als ik niets vond. Ik geloof, dat ik het er op had kunnen wagen. Werkelijk, Grant, 't is niet dat ik er tegen opzag. Maar om dat ik zeer goed wist, hoe Cornelius Blunn mij zou hebben uitgelachen, Arendskerke, 's Heerenhoek, Hein- kenszand, Kattendijke, Klcetinge, Nis- se, Oudelande, Ovezand, Wolphaarfs- dijk, over het jaar 1929. We ontleenen aan dit verslag hef navolgende Algemeene beschouwingen. De gezondheidstoestand in het ambts gebied der Commissie was in 1929 niet ongunstig. Hef sterftecijfer was iets hooger dan in 1928. Speciale vermelding verdient in deze wel de gemeente Ellewouts- dijk, waar in het afgeloopen jaar geen enkel sterfgeval plaats bed. Het geboortecijfer was lager dan in de afgeloopen drie jaar. Het hoogste cijfer per 1000 zielen werd bereikt in de gemeente Nisse, n.l. 20.85. Was dit cijfer in 1928 nog in twee gemeenten hooger dan 30; in 1929 was dit in geen enkele gemeente het geval. Het laagste sterftecijfer per 1000 zielen werd het uitzonderlijk geval van Ellewoutsdijk buiten beschouwing gelaten bereikt in de gemeente Ovezand, n.l. 6.02; het hoogste in de gemeente 's Heerenhoek, t.w. 15.66. In het algemeen valt sedert 1905 een daling zoowel van het geboorte als het sterftecijfer te constateeren. Wat het aantal gevallen van besmet telijke ziekten betreft, trekt het de aandacht, dat de gemeente Goes dit maal weer een buitengewoon hoog cij fer wegens diphteriegevallen behaal de, n.l. 47. Het schijnt wel of deze ziekte in genoemde gemeente perio diek in bijzondere mate optreedt. Toestand van water, bodem en lucht en hetgeen tot ver betering daarvan is verricht A. Waterloopen en slooten. De aandacht van B. en W. van Klce tinge werd gevestigd op de sloot langs de Vogelzangswegeling, welke door de bewoners der nieuwe woningen aldaar werd gebezigd als stortplaats van keu kenafval, enz. Ook bleek daarop een misschien nog meer riool uit te loopen. Geadviseerd werd demping en rio- leering dier sloot te bevorderen. De aandacht van B. en W. van Wol- phaartsdijk werd gevestigd op twee zeer vervuilde slooten in de kom van hef dorp Oostkerke, die, naar werd medegedeeld, in 'het warmere jaarge tijde een ondragelijken stank versprei den. Geadviseerd werd te trachten het daarheen te leiden, dat de beide sloo ten, vóór den aanvang van het war mere seizoen, worden gedempt en ge doleerd. De Commissie mocht nog niet ver- IN als de heele zaak een bedrog was geweest, hoe het Departement mij zou hebben uitgelachen, hoe de Pers mij zou hebben bespot, en de roman schrijvers mij triomfantelijk zou heb ben aangewezen als iemand, die zijn fantasie een grooter vlucht liet ne men dan hun ondernemende geest dit had durven doen. Het is een feit, Slattery, dat bespotting een machti ger factor in ons dagelijksch leven is dan wij willen bekennen. Een groot aantal mannen zijn gevoelig voor be spotting, terwijl zij toch geen vrees kennen". „Goed en wel", stelde Grant koppig voor, ,,geef mij een dozijn mannen en een plan de campagne en dan zal ik het wagen". ,Als laatste middel", verklaarde Hodson, „staat die weg ons altijd open. Ik voor mij heb hoop in andere richtingen. Laten wij nu eens zien, wie de gasten zijn van onzen vriend, Cornelius Blunn. Hum! Een achtens waardig gezelschap* maar verdacht. De twee groote staalmagnaten, Pottin- ger, de nieuwe redacteur der New- york, Admiraal Purvin hij is te vertrouwen, maar geneigd tot babbe len en Doctor Sinclair Forks, de groote Joodsche opvoedkundige. Een heel achtenswaardig gezelschap, maar nemen, welk gevolg aan beide advie zen is gegeven. B. Verzameling van vuil, mest vaalten, goten, enz. Bij gelegenheid eener woninginspec tie te Ellewoutsdijk bleek, dat een sla ger aldaar vlak achter zijn woning een mestvaalt had aangelegd, waarop niet slechts mest, doch ook slacht-afval werd gedeponeerd, hetgeen volgens mededeeling van 's mans vrouw, bij warm weer een ondragelijken stank verspreidde. Bij een bezoek ten Ge meentehuize vernam de Commissie, dat een vroeger bestaan hebbende ver gunning, ingevolge de Hinderwet, krachtens het bepaalde in art. 14 sub 2a dier wet, automatisch was vervallen. De Commissie gaf in overweging, den slager aan te sporen tot het vra gen van een nieuwe vergunning en in deze deugdelijke voorschriften op te nemen met betrekking tot het verwij deren van den slachtafval. Van eenige inwoners van Borssele werd een klacht ontvangen over hin der, afkomstig van het varkenshok van hun buurman. De klacht bleek bij onderzoek niet alleen gegrond, maar bovendien kwam de Commissie tof de ontdekking, dat het erfje, waar op zich dit hok bevond, geen achter uit had, zoodat alle meststoffen ver voerd moesten worden door de woning en den zich daarin bevindenden win kel in eetwaren. De Commissie gaf B. en W. dan ook in overweging, den eigenaar te noodzaken het hok zoo spoedig mogelijk op te ruimen. De eigenaar van het varkenshok had te vens, naar verzekerd werd, de on smakelijke en onhebbelijke gewoonte, faecaliën in de straatgoof te werpen. Aan B. en W. werd verzocht, hieraan een einde te maken. B. en W. antwoordden, dat de eige naar van het varkenshok was aange schreven, het hok vóór 15 November op te ruimen en opgeruimd te laten. Tevens zou worden opgetreden tegen het werpen van faecaliën in de straat goot. C. Verontreiniging van lucht, stank van fabrieken, enz. Door het gemeentebestuur van Goes werd advies gevraagd met betrekking tot een aanvrage krachtens de'Hinder wet gedaan, om vergunning tot op richting van een fabriek van melk producten. Nadat de Commissie zich hierom trent in verbinding had gesteld met den betrokken inspecteur van de Volksgezondheid, werd geadviseerd om aan de betrekkelijke vergunning de voorwaarde te verbinden, dat spoe ling en waschwater niet op de aan grenzende slooten zouden mogen wor den afgevoerd. de meesten wat Duifschgezind. Een afscheidsfeest, dat iets beteekende, zou wel in zijn kamers zijn gegeven. Apropos, Grant, als u bij het weggaan met Blunn spreekt, zeg hem dan niet, dat u morgen vertrekt. Ik heb er voor gezorgd, dat u een kwartier la ter aan boord gaat. Ze zullen de brug weer voor u neerlaten. Ik begin groot vertrouwen te Stellen in Blunn's or ganisaties. Indien hij dacht, dat uw tegenwoordigheid in Engeland mis - schien lastig zou worden, zou het denk ik zeer twijfelachtig zijn, of u de boot tijdig zoudt bereiken. Nu heeft hij ons gezien. Wuif hem toe, Slattery. Speel zijn spel mee. Bemin uw vijanden voor het oog. Wees blij de menschen te ontmoeten, die je op den bodem der zee wenscht. Het is een mooi spel, zooals Blunn het speelt. Wat moet hij er een hekel aan heb ben, ons samen te zien. En toch, kijk! Een groote eer overkomt ons". Blunn was opgestaan met een woord van verontschuldiging tegen zijn gas ten en kwam de zaal door naar hen toe. Hij glimlachte vriendelijk tegen Grant en schudde Hodson hartelijk de hand, hem herinnerende aan een vo rige ontmoeting te Washington. „Ik geef een afscheidsfeestje", be richtte hy. s,Op het laatste oogenblik 25 April. Een vriend van mij. die in een onzer groote steden woont,gaat trouwen. Hij heeft het tien jaar uit gesteld, omdat hij geen woning naar zijn smaak kon vinden zonder zich te ruïneeten. Dorstend naar wraak, plaatste hij onlangs de volgende ad vertentie. Gelegenheidsaanbieding! Moderne luxueuze flat te huur, gelegen nabij de garage van een ander. Twee groote zitkamers of twee groote slaapkamers (2 ka mers in totaal), echte keuken met waterleiding en draden voor elec- trisch licht, telefoonaansluiting kan bij gemeente aangevraagd worden, ramen, huur f5000, ex clusief waterrechten, kosten voor centraleverwarming, bediening en gebruik van lift,- vloeren,- als pre mie bij het inhuren te betalen, f3000 voor overneming van bad- mat, twee aschbakken en gtamo- foonnaalden, en voor vergoeding van de schrielheid van den vori- [gen huurder en van beursvetlie- zen in ig2g. Zooals gezegd gaat hij nu trouwen. Hij is tot de conclusie gekomen, dat dat in den modernen tijd ook zonder huis kan. Aan den agent van het Wo ningbureau, die hem adressen van te huur staande huizen kwam aanbieden heeft hij gezegd„Mijn vrouw en ik gaan eten in een restaurant en slapen in een hotel, 's Morgens gaan we in onze auto uit, 's middags gaan we naar de bioscoop, 's avonds dansen we, en als we dood gaan worden we begraven. Waar hebben we dus eigen lijk een huis voor noodig?" Toch overweegt hij, op mijn drin gend deskundig advies, een slaapka mer met garage te huren. Zoo kan hij moderne behoeften vereenigen met beproefde traditie. Volkshuisvesting. A. Overzicht Woningtoestand te Goes in 1929. In het afgeloopen jaar werden slechts 28 nieuwe woningen gebouwd, hetgeen minder is dan gedurende de laatste 10 jaren het geval was. Op 31 Dec. waren er nog 18 in aanbouw. De oorzaak van dit geringe getal woningen moet o.ï. gezocht worden in het feit, dat de bouw van arbeiders woningen nagenoeg geheel stilstaat. Blijkbaar is de bouw van deze soort woningen voor particulieren nog steeds niet voldoende loonend. Alles wat er gebouwd werd, valt te rangschikken onder de rubriek „kleine en grootere middenstandswoningen". Tenzij er spoedig eenige verandering ten gunste in den toestand komt, zal het noodzakelijk zijn, dat de bestaan de bouwvereeiftgingen weder in de hoefte aan degelijke werkmanswonin gen gaan voorzien. Uitbreiding der stad in Bouwplan III. Het grootste deel der bovengenoem- heb ik nog besloten een uitnoodiging aan te nemen om Londen te bezoe ken". „Heb ik u niet eens hooren zeggen, dat u Engeland zelden bezocht?" vroeg Grant. „Uw geheugen is uitstekend, meneer Slattery", erkende Blunn. „Om u de waarheid te zeggen, ik doe het meer uit een gevoel van 'plicht, dan met de verwachting van eenig genoegen. De heele wereld weef, dat mijn vader Engeland haatte, en in een zachteren vorm heb ik zijn tegenzin geërfd. Maar wat kan iemand doen in deze dagen van gevestigden vrede? Wat goed doet het ons zelf en de wereld de oude wonde open te houden? Ik ben uitge- noodigd te presideeren bij het Jaar- lijksch Diner, dat wordt gegeven om de heropening der Duitsche banken in Londen te vieren. Ik moet beken nen, dat ik eerst weigerde, maar sterk aanhouden heeft mij doen bezwijken. Ik heb besloten te gaan. Natuurlijk moet mijn tegenwoordigheid bij zulle een gelegenheid beteekenen, dat alle kwaadwillige gevoelens voor goed be graven zijn". „Ik vind, dat u volkomen gelijk hebt", merkte Hodson op. (Word* «srvoigd). k.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1