BAL. Sport. Ifaatste Berichten Gemengd Nieuws VOORZORG VOORKOMT ZORG. Sproeten komenj vroeg in Advertentiën. „MILLIONNAIR TEGEN WIL EN DANK" Alleenverkoop: 1 ACQ. PLOUVIER Ganzepoortstraat 21 GOES VLISSINGEN Plouvier heeft de schoenen. Inbraak in een Consulaat. Donderdagnacht is ingebroken in een perceel aan Jen Mauritsweg te Botter dam, waar verschillende kantoren geves- tigd zijn, o.m. dat van het Braziliaan, sche consulaat De politie vond Vrijdag morgen de voordeur geforceerd en bij nader onderzoek bleek het, dat men zich toegang had verschaft tot de lokaliteiten waar genoemd consulaat gevestigd is. Vermoed wordt, dat de inbrekers door een zolderraam 'zijn binnengekomen het pand door de voordeur hebben ver laten, In het kantoor werd een brandkast gevonden, die geforceerd was. Ook het verdere kantoor was aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Om een schat van millioeni Het is geen Aprilgrap en het gebeurd, ook niet in de middeleeuwen, maar heden ten dage midden in de beschaafde wereld Uit een oud testament moet een inwo ner uit Beieren op een goeden dag tot de verrassende ontdekking zijn gekomen, dat ergens in Holland, nader aangeduid in Zaandam, een oud kasteel of klooster heeft gestaan en dat de laatste bewoner daar een schat zou begraven hebben van millioenen waarde. Een helderziende dame uit Berlijn een gravin wier medewerking werd ingeroepen, wist vrij nauwkeurig te zeggen waar men had te graven, om in het be zit van den kostbaren schat te geraken lezen wij in het „Hbld." Na eerst met Burgemeester ter Laan te hebben kennis gemaakt, verkreeg de schat graver, de heer Hans Langhirt uit Wiirz burg, verlof tot het doen van opgravingen, waarbij de toezegging werd gedaan, dat de gemeente Zaandam voor de helft in de opbrengst zou deelen. De helderziende dame, die den heer Langhirt vergezelt, begon, nadat men had vastgesteld, dat de bewuste plek was te vinden ten zuiden van de Ned. Herv. kerk van Oostzaandam, welke weg in verband met een wegdoorbraak toevallig geheel open ligt, met een wichelroede de juiste plaats te zoeken. Toen die gevonden was, werd met het graven begonnen, waarvoor twee Zaan- damsche werklieden door den heer L zijn aangenomen. Het terrein zal tot eenige meters diep worden uitgegraven. Reeds moeten enkele belangiijke vondsten zijn gedaan, zooals een marmeren vloer, die van een voorma lige kapel zou zijn en een deel van een menschelijken schedel, die het vermoeden zouden wettigen, dat men op den goeden weg is De nasporingen worden voortgezet. MOTORRIJDEN. Behendigheidswedstrijden te Vlake. De Landelijke Bond van Arielclubs in Nederland, afd. Zeeland, heeft op den 2en Paaschdag onder Vlake een Motorbe, hendigheidswedstrijd gehouden aan welken wedstrijd de Kon. Antwerpsche Motorclub alsmede de Motorclubs „Zeeland" en „Scheldegouwen" hare medewerking ver leenden. Het Reglement voor den wedstijd be helsde o.a. plankrijden, wipplank rijden rijden over een veerende plank, en zeep plank, rijden door los zand, ringsteken en rijden tussehen paaltjes. Als attractie aan dezen wedstrijd was verbonden een kinderwagenrace. Begun stigd door het mooie weer genoot deze wedstrijd een groote belangstelling van de zijde van het publiek. Door het Ge. meentebestuur van Schore was tot het houden van deze wedstrijden een onder die gemeente liggend terrein welwillend afgestaan. De organisator van dezen wed strijd was de heer C. de Leeuw te Krui- ningen. Het aantal deelnemers beliep 82. Te uitslag van den wedstrijd was als volgt le pr. een zilveren lauwertak, werd gewonnen door den heer J. Smit te 's H. Arendskerke, 86 winstpunten. 2e pr. zilveren Arielmedaille, de heer A. de Rijke te Zierikzee, 36 winstpunten. 8e pr. Motorsportmedaille, de heer G. E. Kievit te Kruiningen, 35 winstpunten. 4e pr. Bronzen medaille, de heer E. Smal te Antwerpen, 35 winstpunten. Deze heer kwam tevens in het bezit van een verzilverde beker, beschikbaar gesteld voor de beste Belgische prestatie. 5e pr. een gouden Arielvulpen en een partij sigaretten, de heer J. Maasdam te Souburg, 34 winstpunten, 6e pr. een gouden Arielvulpen, de heer H. v. d. Werff te Wemeldinge, 83 winst- punten. 7e pr. een sportlicht, dd heer L, Boone te Ritthem, 33 winstpunten. 8e pr. een K.L.G.-Bougie, de heer C Traas te Heinkenszand, 88 winstpunten. 9e pi. een doos sigaretten, 50 stuks, dhr, J. van As te Goes, 32 winstpunten. De kinderwagenrace werd gewonnen door den heer W. Bruinzeel te Kruiningen die in het bezit kwam van een Arielpaard (kunstvoorwerp). Vervolgens werd nog een wedstrijd ge houden in het langzaam rijden, de win naar van dezen wedstrijd was dhr. C, Gel derman te Zierikzee, aan wien een verguld bronzen medaille werd uitgereikt. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen, voorzoover de deelnemers aanwe zig waren, door den heer van den Bosch uitgereikt in café Luik te Vlake. Monument voor Juliana van Stolberg. Men meldt ons uit Den Haag: Op het in vlaggentooi gestoken Louise de Colignyplein te 's-Gravenhage heeft hedenmiddag in tegenwoordigheid van. de Koningin, de Koningin-Moeder en Prinses Juliana en vele genoodigden de plechtige onthulling plaats gehad van het gedenk teelten dat daar ter plaatse door een zich daarvoor gevormd hebbend Nationaal Comité is opgericht voor Juliana ivan Stolberg. Nadat ongeveer te half twee Koninklijke Familie op het terrein der plechtigheid was aangekomen hield de voorzitter van het Algemeen Comité, gep. Luitenant-Generaal Ph. Weber, adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, een in leidende toespraak. De Koningin sprak daarna een kort woord, uiting gevende aain haar vreugd bij deze onthulling. In de overtuiging, dat de nagedachtcni; van Juliana van Stolberg zegenend en be vrijdend kan werken ook in onze dagen De gedachte aan boog begenadigde vrouw kan ons meer zijn dan een schoone herinnering. Zij kan ons de kracht zijn in het 1 even en een weg wijzen voor de toe komst. De Koningin hoopte, dat in dien zin inspiratie van het monument zal uitgaan Zij schetste tensloU'te Juliana van Stolberg ais de goede genius van haar gezin, haar omgeving en ons land eenige eeuwen gele den en wekte op haar lichtend voorbeeld getrouw te volgen. Na de rede van den voorzitter had de eigenlijke plechtigheid van het onthulfcn van het monument plaats. Zij geschiedde door Prinses Juliana onder het Spelen van het „Wilhelmus" door de Koninklijke Militaire Kapel en het beieren van de klok van de in de onmiddellijke nabij heid gelegen Wilhehninakerk. Na de onthulling werd het monument door de Koninklijke Familie in 'OOgen- schouw genomen, bij welke gelegenheid Prinses Juliana namens de geheek? Konink lijk© Familie bij' het monument een krans neerlegde met linten en de initialen W. E. H. J. Moord. Men meldt ons uit Den Haag: Het Haagsche Gerechtshof veroordeel de heden, overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal, tot 12 jaar gevan genisstraf den 35-jarigen houtbewerker A K. uit Waddingsvöen, dJie wegens moord op zijn buurman Schottman op 10 Augus tus 1929 door de Rotterdamsehe recht bank tot 8 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Een gevaarlijke krankzinnige Donderdagavond werd bij de Steinthor- brug te Hamburg groote opschudding ver wekt. Men hoorde plotseling verscheidene schoten vallen en do voorbijgangers, die zeer verschrikt stil»tonden en groepjes, vormden, zagen een dame, die getroffen was op den grond neervallen. Een man bleef uit 2 revolvers blin delings op de menigte vuren. Een man sprong op den dader toe, zich van zijn actentasch als achilcl bedienende, pakte den krankzinnige bij den kraag en trachtte hem het wapen te ontnemen. Deze ver weerde zich echter geducht en 'vuurde nog verscheidene schoten af. Daarop sloeg hij zijn aanvaller met de revolver in het gezicht, zoodat deze den krankzinnige los moest laten. Ook een andere jongeman, die te hulp kwam, werd in het gezicht gewond. Daar op trok de krankzinnige een groot mes en zette beiden na. Hij sloeg daarbij nog een jonge dame tegen den grond, die bij met zijn mes in den rug verwondde. Een derde man sprong op den rug van den waanzinnigen en wierp hem op den grond, doch ook deze moest hem loslaten, toen hij door een messteek gewond werd. Eerst toen verscheidene politie-agenten te hulp kwamen, gelukte het den waan zinnige te overweldigen en naar het politie bureau te brengen. Bij zijn fouiljeering vond men bij hem nog 2 revolvers, verder 2 bommen met lont en 2 flesschen met '.bijtend zuur. Nog werd een kaart bij hem gevonden, waarop geschreven stond; Ik wil mij op de Hamburgsche politie wreken. De amokmaker bleek een zeeman te zijn. Hij is naar een krankzinnigengesticht overgebracht, aangezien hij geestelijk ab normaal is bevonden. Van kolendrager tot baron. Uit Stockholm wordt gemeld: Door een beslissing van bet Zweedische Hof van Appel is een jonge kolendrager, Stig Julius Carlsson genaamd ,die op het oogenblik werkloos is, aj§ baron Liljon- crantz in den Zweed4chen adel opge nomen. Carlsson was in een eenvoudig werk mansgezin groot gebracht en had steeds in de meening verkeerd dat hij de zoon van den werkman Was. Ongeveer twe- jaar geleden kwam hem, toen hij in zijns vaders latafel iets zocht bet i trouw boekje van zjjn veronderstelden vader in handen en toen zag hij, dat zijn naam onder de kinderen van het gezin niet voor kwam. Diep geschokt door deze ontdekking begon hij terstond een onderzoek in te stellen. Hierbij bleek, dat om onbekende redenen wijlen baron en barones Liljen- crantz hun wettig kind' in het gezin van den werkman hadden uitbesteed, waar het tegen jaarlijksche betalingen als hei eigen kind van dit echtpaar werd groot gebracht. I De jonge Carlsson begon daarop e:n proces om zijn eigen naam le doen er kennen en enkele dagen geleden heeft thans het Zweedsche gerechtshof uit spraak te zijnen gunste gedaan, (waarbij hij als de wettige zoon van baron Lil- jencranlz wordt erkend en zijn aanspraken op die erfenis worden! 'ingewilligd'. De zaak heeft in Zweden natuurlijk veel belangstelling getrokken en het be scheiden huisje, waar hot echtpaar woon de, kreeg druk bezoek van de jour nalisten. De lawaai-stad. De Dally Telegraph verneemt van haar correspondent te New-York het volgende „New-York is de lawaaigste stad ter wereld. Maar een commissie, ingesteld om legen deze misstanden op te treden, heeft plannen ingediend, die het rumoer tot de helft zullen beperken, en die «wanneer cok nog de viaduct-spoorwegen zullen zijn vervangen, van New-York zullen maken de stad der stilte. Binnen enkele weken zullen n.I. de volgende maatregelen worden ingevoerd Er wordt een eind gemaakt aan het ongedempt klinken van stalen balken etc, De motoren van vrachauto's en motor fietsen worden voorzien van geluiddem pende toestellen. 's Nachts mogen de automobilisten niet meer toeteren. Geen „luid-sprekers" meer voor de winkels. Ook binnenshuis mogen luidsprekers enkel worden «aangezet, wanneer buren en buurt er geen Hinder meer van hebben. Vocrloopig is echter niet te voorzien boe men het geraas en geratel van de viaductsporen cn de trams kan tkwijt- raken. t Echter zijn er plannen voor toieuwe tunnelspoorwegen, waarvoor £250-000000 zijn uitgetrokken. Dat betcekenit 'dat op den duur het geheele viadixetvervoer in New-York (stad) wellicht naar de tunnels zal kunnen worden verbannen. Noodlottige kerkbrand. Uit Boekarest wordt gemeld ,<lat Vrij g in Costesci een houten fcerk een prooi der vlammen is geworden. Niet minder dan 100 personen, man nen, vrouwen en kinderen, zijn bij deze ramp om het leven gekomen. De brand is ontstaan, doordat bran dende kaarsen, welke (in een processie werden meegedragen, met kleeren in aan raking zijn gekomen. In enkele oogenblik ken was de brand uitgebreidtot een ontzettende vuurzee. Doordien het publiek zich verdroog voor de naar binnen openslaande deuren, ontstond een ontzettende paniek in de brandende kerk. De priesters, die in vol ornaat waren, trachtten het publiek te kalmeeren, maar ten slotte werden ook zij door den rook verstikt en stortten ter aarde. Slechts drie personen konden zich in veiligheid brengen en deze waarschuwden de brandweer. Daar de kerk ver buiten het dorp ligt, had men fdaar van de catastrophe niets bemerkt. Toen de brand weer eindelijk arriveerde, vonuf men niets dan rookende puinhoopen, waaronder 100 personen bedolven waren. De enkele po-rsonen, die er in geslaagd zijn uit het brandende kerkgebouw te komen, vertellen hartroerende verhalen over de tooneelen, die zich in het gebouw kebben afgespeeld. Terwijl de vlammen om zich heen gie ten, scheen het alsof bijna alle aanwezigen irankzinnig waren geworden. Men zag menschen met de vuisten tegen de muren slaan, voor den uitgang weiden woedende gevechten geleverd, de menschen sloegen en beten elkaar, hoewel enkelen hun tegenwoordigheid van geest behielden en vooral de pristers trachtten aan de paniek een einde 'te maken en de wanhopigen tot bedaren te brengen. Het was echter onmogelijk uit het gebouw te komen, daar de deurenjnauwelijiks een meter breed zijn en alle vensters van tralie* zijn voorzien. Een tachtigjarige priester bleef op het altaar staan, waar hij om het leven ltwam met een bijbel in de armen geklemd. Een oude vrouw, die met haar twee dochters het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. den dienst had- bijgewoond, versperde een van de uitgangen en weigerdei iemand door te laten, alvorens haar dochters waren gered. Het aantal slachtoffers bedraagt vol- dens de laatste opgave 136, van wie 115 geindentificeerd zijn. Onder de puinhoopen bevinden zich 21 lijkan, die een massa verkoolde beenderen normen. Zeventien personen hebben zulke ernstige (brand wonden opgekropen, dat men voor hun leven vreest. Volgens mededeeling van de politie werd aan bet spoorwegstation geweigerd de brandspuit af te staan voor de bestrijding van het vuur. In de kerken van het geheele land zijn diensten gehouden voor de slachtoffer» van deze ramp. Groote brand in een Ameri kaansche gevangenis. Reuter meldt: Volgens officieele berichten, zijn bij een verwoeden brand in een gevangenis te Ohio (Amerika) minsntens 300 per sonen, meest gedetineerden, om bet leven gekomen. Bij den brand hebben zich «de ver schrikkelijkste tooneelen afgespeeld, voor dat de deuren der cellen konden worden geopend en ongeveer vijfhonderd over- levenden op de binnenplaats konden ont snappen. Het ziekenhuis is gevuld met de slacht offers en verscheidene gewonden konden wegens plaatsgebrek niet worden opge nomen. De gevangeoen hebben geen pogingen gedaan om te ontsnappen en een groot aantal heeft de wachters en brandweer lieden geholpen, het vuur te bestrijden en de dooden en stervenden, welke nog in de gevangenis waren, uit de vlammen te redden. Om kwart voor negen Maandagavond waren 305 lijken geborgen. Volgens de laatste berichten, bedraagt het aantal dooden en het aantal zwaar gewonden minstens 300. In de gevangenis bevonden zich 5000 gevangenen. De brand is waarschijnlijk opzettelijk sticht, daar men op verschillende plaat sen lappen vond, die in plie gedrenkt waren. De brand brak des avonds om 6 uur, dus op den tijd1, dat de gevangenen naar hun cellen worden teruggebracht, op 2 plaatsen gelijk uit. Tengevolge van den sterken wind breidde bjj zich snel uit, zoodat de gevangenen op de bovenste verdieping als in een val gevangen zaten. Een deel der gevangenen Hielp hij het blusschingswerk mede, doch anderen tracht ten de verwarring te vergrooten om te ontsnappen. Tegen middernacht was de brand ge- bluscht. De materieele schade is •niet groot en bedraagt nog 20.000 Vollars. Wat het aantal slachtoffers bef treft, 'is de brand slechts te vergelijken met dien in 't Iroquois-theater te Chicago in 1903 en den brand van San Francisco in 1906, waar 400 a 500 personen om bet leven zijn gekomen. Bij deze laatste branden', was de materieele schade veel belangrijker. Remarque en de oorlog. „L'CEuvre" heeft den voomaamstsn Duitschen schrijvers de vraag gesteld, of de Duitsche oud-strijders weder ten strijde zouden trekken, indien er een nieuwe oorlog mocht uitbreken. Het antwoord van Remarque, den schrijver van „lm Westen nichts Neues'h luidde als volgt ,De oorlog Is voor mij de meest volmaakte negatie van bet leven geweest, de wreedste vorm van den dood, van het niet-leven, waartegen ik me verplicht heb gevoeld, te reageeren. Doch ik ben geen politieke ideoloog. Indien vandaag vijandelijke legers West- phalen mochten binnendringen, zal ik morgen opnieuw soldaat worden. Ik ben een vredelievend man, maar geen pacifist". WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 24 dezer luidtzwakke tot matige O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, lafer toe nemende bewolking met kans op regen, zachter. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Anna Maria, d-v. Johannes Weczepoel en Anna Maria Coletta There- sia de Koning; Emgelbertus, z.v. Marinus Cornells Baarends ön Jannetje Johanna Verbeem; Johan Karei, z.v. Joseph Ja cobus Le Conté en Maria Rejack; Johan na Catharina, d.v. Marinus Harinck en Jannetje Adriana Catharina van Sparren- tak. Huw.-aang.: Johannes Frederik Otto Huese, 38 jr., en Amnet van Poelgeest, 23 jr., jd.; Cornelis Boogaard, 26 jr., jm., te Hoedekenskerke en Jacoba Helena Elizabeth Elenbaas, 38 jr., j.d. Gehuwd: Aarnout Sfroosnijder, 26 jr., j.m., en Aagtje van Aalst, 22 jr., j.d. Overleden: Jobina Maria Courtin, 2 jr., te Heinkenszand. MARKTBERICHT. GOES, 22 April 1930 Wegens feestdagen op de graanmarkt geen aanvoer en noteering. Roomboter per pond f 0, Eieren per 100 stuks f 3,80 Boter per kilo f 1,50 a f 0 Middenprijs eieren per 25 stuks f0,95. Middenprijs boter per J kilo f 0,75 a f 0 Boter aan particulieren f0 85 a f Bieren aan particulieren verkocht 5 cent. Kleine eieren cent. Ganseieren groote 10 ceDt. kleine 7 cent. Eendeneieren f 4, Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z. Aangevoerde eieren 18652 stuks. Prijs f 4,10 per 100 stuks ROTTERDAM, 22 April 1930. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 192 paarden, 6 veulens, ezels, 1854 magere runderen, 720 vette runderen 243 vette kalveren, 70 graskalveren, 1619 nuchtere kalveren, 129 schapen of lam meren 768 varkens 121 biggen, 5 bokken of geiten overloopers. Prijzen per J kilokoeien van 31 tot 37, 47—50 en 5 8-5 7J, et.stieren van 41-42, 43,45, 4850; kalveren van 52J tot 57J, 65 tot 70, 80 tot 95 ct„ ossen van 40, 4449, 5255 cent. Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f 225 tot f410 tot fkalf- koeien f210 tot f420, stieren f,130 tot f500, pinken f185 tot f185, vaarzen f175 tot f240, paarden f190 tot f280 slachtpaarden f 170 tot f 210, hitten f 100 tot f 180, veulens f 80 tot f 140, IJ jarige veulens f tot f biggen f20 tot f32, biggen per week f2.75 tot f8,— overloopers f f tot gras kalveren f 60 tot f 110, foknuchtere kal veren f 20 tot f 26, slacht nuchtere kal veren f 12 tot f 16. „PRINS VAN ORANJE" Zaterdag 26 Maart tot sluiting van het seizoen Onder leiding van dhr. Corveleijn- Koninklijk Erkende Tooneelvereeniging „Onderling Kunstgenot". Opgericht 10 Maart 1903. Schouwburgzaal »DE PRINS VAN ORANJE. Donderdag I en Vrijdag 2 Mei 1930 des avonds 8 uur precies. Opvoering van Blijspel in 3 bedrijven naar George Barr door Jaap van der Poll. Entreé voor met-leden f 1,25. (Alle rechten inbegrepen). Plaatsbespreking op de dagen van uitvoering in >De Prins van Oranje» om 1 uur precies. Volksopvoering: Dinsdag 29 April 's-avonds 8 uur. Entreé 50 cent. Wat zouden er minder voetlijders zijn, als er meer welfschoenen werden gedragen. De welfschoen geeft den juisten bodem aan Uw voet, voorkomt vermoeidheid en maakt het loopen tot een genot.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3