Stadsnieuws Rechtszaken. ProVincienieuWs Binnenland pelplaafs en beurs voor een groot deel der wereld. Door Rijn, Schelde en Maas ver eenigd, vormden de Nederlanden een economisch geheel. Nog steeds is Antwerpen wereldstad, wereldhaven vooral. Wij, die beseffen dat economisch gezien, geen volk wel vaart kan bezitten midden tusschen arme buren, wij verheugen ons niet alleen uit goede buurschap, maar ook uit eigen belang over den bloei van nijverheid en handel, waarvan Antwer pen getuigt Wat de natuurlijke banden der groote verkeerswegen en vooral de rivieren vereenigd hebben, moet tot gemeen schappelijk welvaren komen, mits we- derzijdsche waardeering en geest van samenwerking bestaat. Door een tentoonstelling, welke in goeden oud-Vlaamschen trant wel - vaart en cultuur vereenigt, welke na melijk nijverheid en handel paart aan de kunst, zullen de beide volkeren, die op betrekkelijk zoo gering plekske van den aardbol samenwonen, elkaar nader komen. Dat vooruitzicht doet ons zoo gaar ne deelnemen aan het vreedzaam tour- nooi, waar alle natiën, gastvrij ont vangen door het Belgische volk, ko men toonen wat zij vermogen. Briand droomt, ja spreekt zelfs van een vereenigd Europa. Ligt het dan niet voor de hand, dat buurvolken allereerst bedacht zijn op hun eco- nomischen samenhang? Niet alleen fa- riefmuren moeten geslecht worden, zooals Genève thans nastreeft, maar alles ook wat ons scheidt en wat be let, dat de beide staten, België en Nederland, zich stoffelijk en geeste lijk één gevoelen. Zoo heeft de Antwerpsche tentoon stelling, waar wij letten op heden en toekomst, een wel schoone taak. Geve God, dat zij daarin ten volle slage. Benoemd. Benoemd met 1 Mei tot schrijver bij den Postdienst te Goes, de heer A. Potter, thans besteller aan het Post kantoor te Goes. Bondsdag Ned. Jongelingsverbond. Maandagmiddag werd de Zeeuwsche bondsdag van het Ned. Jongelingsver bond hier ter stede gehouden. De huishoud, morgenvergadering werd ge houden in „De Prins van Oranje", waarin de voorzitter der provinciale commissie, Ds. J. J. Homburg, het openingswoord sprak. De heer Ds. J. H. C. Kamsteeg, bracht het jaarver slag uit en de heer C. Duvekot het financieel verslag. In bespreking kwam de vraag den Zomerdag in het vervolg nog te doen houden. Besloten werd daarmede nog voort te gaan. De middagvergadering bracht, na opening door den voorzitter, o.a. een rede van den heer Mr. S. Rozemond uit Amsterdam, over het onderwerp: Godsdienstige en zedelijke kant van de Vredes-actie", waarop een zeer ge animeerde bespreking volgde. De vergadering werd opgeluisterd door zang van een Goesch kwartet en declamatie van den heer J. L. Ha melink te Terneuzen. De druk bezochte en goed geslaag de dag werd besloten met een avond bijeenkomst in de fraaie Groote of Maria Magdalenakerk, waarin het woord werd gevoerd door Ds. S. H. J. Voors te Zierikzee en door Ds. J. J. Homburg. Bank voor Zeeland. Aan het in de vergadering van aan deelhouders op 2ó April uit te bren gen jaarverslag over het 10e boekjaar is het volgende ontleend: De directie kan tot haar genoegen mededeelen, dat ook in het afgeloo- pen jaar wederom gunstige resultaten werden bereikt. Voor den landbouw is het jaar 1929 in het algemeen ongunstig geweest. Voor 1930 moet den toestand voor den landbouw als zeer ongunstig wor den aangemerkt. Ook de fruitcultuur was over het algemeen niet bijzonder bevredigend, met uitzondering van aardbeien, welke in de omgeving een belangrijke bron van inkomsten vor men. Door den hevigen winter 1928— 1929 waren bijna overal elders de planten bevroren, terwijl in Zeeland door een fijdïgen sneeuwval de plan ten voldoende tegen de vorst werden beschermd. Het product in Zeeland was goed en de prijzen liepen sterk op. Ook bij de oesferteelt had men re kening te houden met dalende prijzen. Deze teleurstellende resultaten, of schoon nog zonder invloed op de in komsten der Vennootschap in het af- geloopen jaar, zullen niet nalaten on gunstig te werken op het bedrijf in 1930. Aangezien de Vennootschap zich echter nog steeds mag verheugen in een toenemen van het aantal harer relaties, is de directie ten opzichte van de verdere ontwikkeling hoopvol gestemd. Voor verliezen bleef de Vennoot schap gelukkig gespaard en in aan merking nemende de voorzichtige wij ze, waarop gelden worden verstrekt, meent de directie te mogen veronder stellen, dat de Bank zonder nadeelen de economische crisis zal doorkomen. Aan baten kon de directie in 1929 bceken f 62.521,02, waarop aan onkos ten f 30.716,17 in mindering meet wor den gebracht. Het voordeelig saldo is dus f31.804,85. De directie stelt voor dit als volgt te verdeelen: reserve voor waardever mindering onroerende goederen en meubilair f2500; preferente aandeel houders 4% is f400; toevoeging aan de Statuaire reserve f2500; primair dividend ad 5 °/o op de gewone aan- deelen f 10.000; tantièmes f2938,09; aan houders van Bewijzen van deelge- rechtigheid f 1546,40. Nadat ook de dividend-en tantième- belasting in mindering is gebracht, blijft er ter beschikking van aandeel houders f 10.713,26 en met het on verdeeld saldo 1928 ad f563,16, totaal f 11.276,42. Voorgesteld wordt hiervan te be steden voor extra reserve f2500 en op de gewone aandeelen een extra di vidend uit te keeren van 2»/o zijnde f4000. Nadat ook de hierop verschul digde belasting is afgetrokken resteert er een onverdeeld saldo van f 4441,42, hetwelk de directie voorstelt op nieu we rekening over te brengen. Aldus vastgesteld, zal het dividend op de preferente aandeelen 4<>/o of f40 bedragen en dat op de gewone aandeelen 5 plus 2 of 7°,o of f70 per aandeel, beide betaalbaar op dividend bewijs no. 7. Dividendbewijs no. 3 van de bewijzen van deelgerechtig- heid zal betaalbaar zijn met f77,32. De Statuaire en extra reserves be dragen dan ieder f 7500 of f 15.000 te samen. Tegenover onroerende goederen en meubilair met een aankoopwaarde van ruim f46.000, welke op de balans met f25.000 voorkomen, staat dan een re serve voor waardevermindering van f2500. In 1929 werd als commissaris herko zen de heer P. Erasmus te Oostburg; thans is aan de beurt van aftreding de heer P. Scheele te Biezelinge, die zich herkiesbaar stelt. De balans wijst in credit aan: kapi taal f 210.000; reserves 10.000; nog te ontvangen waarden f 7,37idem di videnden f 280bankiers f 38.218,32 crediteuren in rek.-cour. f220.577,53; deposito's op korten termijn f95.813,74; prolongatie o/g flOO.OOO; deposito's op langen termijn f215.839,11; spaarbank f 164.560,32; on verdeeld saldo 1928 f 563,16voordee lig saldo 1929 f31.804,85. De debetzijde geeft de volgende pos ten: kassa en bankiers f39.278,74; coupons, vreemd geld en zegels f5720,80; wisselportefeuille f 1609,36; nog te leveren waarden f509,48; debi teuren tegen onderpond van effecten f483.188,87; debiteuren in rekening courant f 176.204,96; idem tegen ac cepten f96.612,14; voorschotten op korten termijn f 259.540,05onroeren de goederen en meubilair f 25.000. Goes I—N. O. A. D. De op 2e Paaschdag alhier gespeel de voetbal-wedstrijd tusschen Goes I en de le klasser N. O. A. D. uit Til burg is, na een spannenden strijd ge ëindigd in een 2—1 overwinning voor de bezoekers. Met de rust was de stand nog 0—0. N. O. A. D. speelde met 3 spelers uit haar le elftal, He overigen waren spelers die zijn of zullen worden aan gewezen in 't vervolg daarin te gaan spelen, zoodat Goes geen gemakkelij ke tegenpartij had. Ze hebben echter kranig volgehouden en de geheele ploeg komt daarvoor dan ook werke lijk een woord van lof toe. In dezen wedstrijd heeft Goes in derdaad getoond, wanneer zij wil, het voetbalspel wel machtig te zijn. Het talrijk opgekomen publiek ge noot zichtbaar van het goede spel. Wanneer Goes zoo doorgaat twijfelen we niet of de belangstelling zal steeds grooter worden. Jammer is het dat de midvoor van Goes reeds in het begin van den wed strijd een klein enkelblessuur opliep, waardoor menig prachtige voorzet speciaal van den linksbuiten Schrij ver, die bijzonder goed speelde niet door hem verwerkt kon worden zooals het behoorde en waartoe hij anders wel in staat is. Het resultaat geeft echter goed de verhouding weer; Goes heeft een eer volle nederlaag geleden. De rechtsbuiten en rechtsachter moe ten voortaan beter op hun plaatsen blijven of opstellen, om ook van die zijde meer succes te kunnen verwach ten of te kunnen ingrijpen. De leiding in handen van den heer Huijbregtse, was uitstekend. Bal Onder leiding van den heer Corve- leijn zal Zaterdagavond in de „Prins van Oranje" een ba! worden georga niseerd. „Jacoba van Beieren." Maandag werd door de Handboog sociëteit „Jacoba van Beieren" alhier, het eerste concours gehouden in dit seizoen. Alhoewel het droog was, was het weer nog niet erg aanlokkelijk voor deze sport. Toch werd nog door 8 sociëteiten hieraan deelgenomen. De hoofdprijzen werden behaald als volgt: Hoofdvogel met extra prijs de heer P. Vermeulen van „Jacoba van Beieren"; le klepprijs A. Luik van „Jacoba van Beieren"; 2e klepprijs F. Wolse van „Zorgvlied" te Ellewoutsdijk3e klep prijs L. de Jager van „Doel naar hoo- ger" te Wolphaartsdijk; le zijvogel F. v. Lcenhoud van „Jacoba van Beieren" 2e zijvogel J. Priem van „Amicitia" te 's Heerenhcek; le hoofdkal J. Joos- sens van „Jacoba van Beieren"; 2e hoofdkal J. Meeuwse van „Ons Ge noegen" te Oudelande; le kleine kal C. van Ginfe van „Ons Genoegen" te Oudelande; 2e kleine kal P. Boon man van „Jacoba van Beieren". De meeste kleine vogels werden behaald door den heer A. Oele van „Ons Ge noegen" te Oudelande. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: A drachtige zeugen, 11 loopvarkens en 49 biggen. Cassatie aangeteekend. Door N. K., wonderdokter te Lei den, wonende te 's Gravenhage, is cassatie aangeteekend tegen 3 vonnis sen der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, waarbij hij in hooger be roep, wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst is veroordeeld tof 6 geldboeten van f50 of 6 maal 50 dagen hechtenis. Faillissementen. Het faillissement van F. J. Kosters, manufacturier, handelende onder de firmanaam F. H. Kosters te Goes, Curator Mr. C. M. Kegge te Goes, is geëindigd met eene uitkeering van 12.Ho/o. Brandweer te Bergen op Zoom. Men schrijft ons: Te Bergen op Zoom zal op 18 en 19 Juni as. de jaarvergadering wor den gehouden van den Prov. Noord- Brabantschen Brandweerbond, waar aan verbonden zal worden een ten toonstelling van brandbluschmiddelen en brandbluschmateriaal, terwijl op den tweeden dag aan de fabrikanten gelegenheid zal worden geboden met brandbluschmiddelen te demonstree- ren. De organisatie dezer jaarvergade ring is opgedragen aan de Bergen op Zoomsche Brandweer, die grootsche plannen koestert om dit congres aan trekkelijk te maken, zoodat een druk bezoek wordt verwacht. De vergade ringen en de tentoonstelling zullen worden gehouden in de zalen van „Thalia", terwijl er plannen bestaan, om het den congresleden gedurende hun verblijf te dezer stede zoo aange naam mogelijk te maken, waaronder een autorit voor die congresleden in de omgeving van Bergen op Zoom. De verschillende gemeentebesturen en brandweeren uit Zeeland zullen eveneens uitgenoodigd worden en de reeds talrijke toezeggingen van expo santen en firma's die willen demon- streeren, beloven een paar drukke dagen. Onderhoud van steenslagwegen. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de besturen van de gemeenten en van de polders of waterschappen in Zee land een circulaire gericht, waarin zij aanhalen een schrijven van het bestuur van den Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland (B. B. N.) betreffende het onderhoud van steen slagwegen. In dit schrijven wordt er op gewe zen, dat het onderhoud zich meerma len eenvoudig beperkt tot het op on geregelde tijden uitspreiden van grof steenslag op de wegen, welk steenslag dan verder door de passeerende voer tuigen moet worden ingereden. Vroe ger was dit mogelijk toen alleen door paarden getrokken voertuigen met ijzeren banden van de wegen gebruik maakten, nu steeds meer automobie len op die wegen zijn verschenen, is het een bron van onnoemelijke schade voor de ingezetenen der provincie. Hoewel het opheffen van het euvel naar de meening van den B. B. N. alleen kan worden verkregen door een streng doorgevoerde centralisa tie van het beheer der wegen in de handen van den Prov. Waterstaat, be grijpt het bestuur, dat Be geschied kundige ontwikkeling van dit wegbe- heer en de financieele consequenties aan een dergelijke centralisatie ver bonden, ernstige hinderpalen daarte gen vormen, dat daarvan nog in een lange reeks van jaren geen sprake zal kunnen zijn. Echter zou reeds het euvel belang rijk worden verminderd, indien de betrokken gemeente-, polder- en wa terschapsbesturen door den volkomen compefenten Prov. Waterstaat in tech nisch opzicht werden voorgelicht om trent het gebruik van het voor het onderhoud der wegen geschikte ver- hardingsmateriaal, waarbij een derge lijke abnormale slijtage van automo bielen niet zal optreden. Ged. Staten hebben advies ge - vraagd aan den hoofd-ingenïeur van den Prov. Waterstaat en deze kan niet ontkennen, dat het onderhoud van vele wegen plaats heeft op eene wijze, welke voor het verkeer met motor rijtuigen met rubberbanden ongeschikt moet worden geacht, vooral door hef uitspreiden van een laag onderhouds- steenslag op den weg om die vervol gens door hef verkeer te doen vast- rijden. In het algemeen is gebruik van fijne steenslag te verkiezen, temeer waar de kosten met grof steenslag geen verschil maken. Ook wordt dik wijls het spreiden ve-richt in eendaar- voor volstrekt ongeschikt jaargetijde. Ten slofte wijst de hoofd-ingenieur er op, dat er de laatste jaren meer in het bijzonder vanwege den Zeeuw- schen Polder en Waterschapsbond op- gewezen is, dat ïnwalsen noodig is, dit niet slechts in het belang van de weggebruikers, doch evenzeer van 3de onderhoudsplichtigen. Ged. Staten noodigen de gemeente en polderbesturen uit te bevorderen, dat zcoveel mogelijk fijne steenslag, 1 tot 3 c.M., gebezigd worde en deze wordt ingewalst. HOEDEKENSKERKE. Voor het be roep bij de Ned. Herv. Gemeente heeft bedankt Ds. Reus te West-Ka- pelle. 's HEER ARENDSKERKE. Vorige week hield de muziek - vereeniging „Excelsior" haar jaarlijksche algemee- ne vergadering. De aftredende be stuursleden M. A. Nijsse Cz., M. A. Nijsse Jz. en J. Nagelkerke, resp. voorzifter, secretaris en penningmees ter, alsmede L. Nieuwenhuijze werden allen herkozen. Het kassaldo 1929 1930 was niet ongunstig te noemen. Aangezien in de vereeniging eenïge leerlingen meewerken zal „Excelsior" dit jaar niet aan het concours deel nemen. KRABBENDIJKE. Bij de Ned. Herv. Ke*k alhier is beroepen Ds. J. Dijkstra te Harich. OVEZANDE. Tot pastoor te Hoofd dorp is benoemd de Eerw. Heer Huf, sedert ongeveer vijf jaar pastoor alhier, Tot zijn opvolger is benoemd, de Eerw. Heer Willems, kapelaan te Amsterdam. SCHORE. [u de vergadering van het zieken- en ondersteuningsfonds „Onder linge Hulp" alhier, is met groote meer derheid van stemmen besloten, over .te gaan tot ontbinding. Aan den secretaris werd een aandenken geschonken voor zijn administratieve diensten. De in kas zijnde gelden zullen gelijkelijk onder de deden worden verdeeld1. YERSEKE. Dinsdagavond vergaderde de raad. Afwezig was de heer G. de jager. Deze vergadering was speciaal bijeengeroepen om te beslissen omtrent de aanbesteding van de vernieuwing van den havendam. De aannemingssom over schreed de begrooting waarom de raad 'nog meer gelden moest toestaan. De voorzitter, burgemeester Gunning, stelde voor f2000 alsnog beschikbaar te stellen. Bovendien zal daaruit kunnen besteed' worden de verdieping aan den Havendam. De heer Comielisse vroeg of het voetpad nog zal worden verbeterd. Ook dit zal gebeuren. Het voorstel vveïd aangenomen met algemeene stemmen. Ds. F. C. Bosboom te Gelselaar heeft bedankt voor het beroep 1 naar Yerseke. Verlagingifiterlocaal telefoon-tarief Op de vraag van het Tweede Kamer lid, den heer Ebels, in zake verlaging van het iinterlocale telefoontarief heellt de minister van Waterstaat allereerijf in herinnering gébracht, dat hij in de ver gadering der Tweede Kamer van 12 Dec. j.l. den steller van de vraag nadere over weging heeft toegezegd van de mogelijk heid van verruiming der eerste tariefzone in het interlocaal telefoonverkeer van 10 tot 15 K.M. Wanneer men aldus de minister de aangelegenheden beziet als een van practiscben aard, zijn' er vooral Jwee punten, die de aandacht vragen. Vooreerst bet groote bedrag naar raming f 175000 dat aan inkomsten zou worden gederfd, en de offers, die het P. T. T.-bedrijf zich reeds ter zake van de jongste her ziening der telefoontarieven beeft ge troost. Hiernaast staat het vraagstuk van den kostprijs van bet interlocal© telefoon verkeer. Een onderzoek daarnaar beeft uitgewezen, dat de hoogte der zelfkostem, die uiteraard stijgen naarmate de afstand', waarover de gesprekken worden afgewik keld, grooter is, een ernstig bezwaar tegen de bedoelde verruiming zou worden. In verband met de bovenvermelde om standigheden meent de minister hoezeer hij het aantrekkelijke in het tdenkbeeld van den steller der vraag voljkomen er kent, bij de tegenwoordige bedrijfsver- houdingen, zooals hij die thans .ziet, de ontwikkeling der gevolgen van de jongste tariefswijziging nog te moeten afwachten, alvorens hij zich gerechtigd zou achten, een beslissing in den zin van het in overweging gegeven denkbeeld te nemen. Wonderlijke speling van de nat uur. De heer W. Boomsma te Franeker, is in het bezit van een pasgeboren var kentje met één kop, vier ooren en acht pooten. Twee ooren zitten op de gewone plaats, de andere twee zijn in den nek in omgekeerde richting gegroeid, waar onder, in dezelfde richting, ook .twee voorpooten, terwijl de andere twee voor- pooten op de normale plaats zitten. Het lichaam is van achteren zoodanig geschei den, dat het twee achterdeelen bevalt, ieder met twee aebterpooten. Door som migen wordt de meening geopperd dat het twee biggetjes zijn, die tijdens den dracht van voren op een eigenaardige manier in elkander gegroeid zijn. Het beestje iis bij den landbouwer Th. Schurer te He- baijum geboren, maar is tijdens de ge boorte gestorven. De beer Boomsma heeft het in een groote flesch op sterk water gezet, zoodat men het thans \pog 'kan bezichtigen. Bedrijfs-ongeval. Vrijdagmorgen was op de stikstoffa- brick der Hoogovens te Velsen de 36- jarige Duitsche arbeider H. Ewaid, bezig met het buigen van een koperen pijp. Zooals gewoonlijk was de pijp hiervoor met gesmolten hars gevuld. Zonder nood zaak en zeer onvoorzichtig heeft E. toen de pijp op de te buigen plaats verwarmd; met het noodlottig gevolg, da,f zij sprong en E. de halfverwarmde hars 'in bet gelaat en over beide handen kreeg. Met ernstige brandwonden overdekt, werd bij, na eerst in de verbandkamer verbonden te zijn, per ziekenauto naar het Roode Kruis-ziokenhuis te Beverwijk vervoerd. Gevreesd wordt voor bet behoud zijner oogen. De zich tijdens het ongeval in de nabij heid bevindende arbeider Michel kreeg niet ernstige brandwonden in het gelaat. Mr. P, J. Troelstra. Mr. P. J. Troelslra, die den eersten Paaschdag zijn 70sten verjaardag vierde, mocht van verschillende zijden blijken van sympathie ontvangen. Van openlijk huldebetoon was, naar men weet, afgezien met het oog op den lichaamlijken toestand van den 70-jarigen, die overigens een goede gezondheid geniet. Op de in de vorige week aan zijn jaardag voorafge gane dagen waren de intimi, die deel uitmaken van de leiding der S. D. A. P. of haar voornaamste vertakkingen, hem reeds hun gelukwenschen komen brengen, daar zij op den 20sten April te Gronin gen het congres der partij moesten bij wonen andere vrienden en goede be kenden maakten van de g degenheid ge bruik om hem op den dag zelf de hand te drukken. Bloemstukken waren den jarige in zeer grooten getale toegezondendaaronder waren er van de soc.-dem. Kamerfractie, van de soc.-dem. Vrouwenclub, de Ne- derl. Vereeniging van spoor- en tram wegpersoneel, de Centrale Arbeiders- verzekerings- en deposito'oank, van be stuur en logeergasten van de stichting Troelstra-oord. van den Haagsehen Be- stuurdersbond en de federatie Den Haag der S. D. A. P., van vele andere soc.- dem. federaties, van oude Utrechtsche vrienden, van den Bond van s.-d. stu- deutenclubs en van Fryske Selskippen. Langs telegrafischen weg hadden oud- minisier Aalberse, ir. Albarda, mevr. de Boervan Rijk, prof. Van Eysinga, Men- des da Costa, prof. Mannoury en vele anderen doen blijken van hun belang stelling; eveneens het congres der S. D. A. P. te Groningen, een speciale her denkingsbijeenkomst te Utrecht, zeer vele soc.-dem. afdeelingen en -clubs en de A J. C. De heeren dr. Wibaut en Vlie gen hadden een brief van gelukwenseh tol den jarige gericht.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2