DIPLOMATEN '1iÜBË N°. 18 Woensdag 25 April 1950 117 Jaargang, Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Buitenland, Binnenland LINTVELT's BAZAR Sport Rechtszaken. Uit de Pers. ABONNEMENT 'rijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2,—. afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE S COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf nr^t „rit -irr -zn vr„ oa a Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tof 12 uur voorm. Vlaamsch en Fransch. De Vlaamsche milicien De Leeuw, die weigert aan in het Fransch gege ven bevelen te gehoorzamen, en die van de militaire gevangenis te Namen naar die van Antwerpen was overge bracht, is op bevel van hoogerhand in het militaire hospitaal opgenomen. Hij wordt echter nog steeds dag en nacht bewaakt. In „De Schelde" lezen wij, dat Jo ris de Leeuw in het militaire hospitaal in observatie is geplaatst in de afdee ling zwakzinnigen. „De Schelde" pro testeert met kracht tegen deze daad van de leger-overheid, welke zij een schandaal noemt. Het blad schrijft: De toeleg van de militaire overhe den in zake het geval Joris de Leeuw wordt duidelijk. Men wil zich van de moeilijkheid, om een princïpïeele kwestie ook prin cipieel op te lossen, af maken door den kranigen, bezonnen en verstan- digen jongen voor ontoerekenbaar te verklaren. Men heeft hem met die bedoeling in observatie gesteld in het Krijgs- gasfhuis bij de zwakzinnigen! Er zal wel een of andere dokter gevonden worden die het noodige ver slag zal uitbrengen en beweren dat De Leeuw niet goed bij zijn zinnen is, waarvan dan de „zotte daad" die hij uithaalt, het bewijs moet leveren. Voor zekere militairen lijkt dit in derdaad zot, w®t die jongeman doet: om een ideaal het onrecht heel alleen trotseeren en er veel last door op zijn hals halen! Voor óns is het een heerlijke daad, en verre van „imbeciel", moet men er rotsvast in zijn overtuiging voor zijn, en een zedelijke sterkte hebben als weinigen maar bezitten. De dief in den nacht. In de „Zwolsche Crt." lezen we: De koffers stonden gepakt, de Zondag- sche kleeren waren uitgelegd, en ter wijl de kinderen lagen te droomen van de heerlijkheden van de Paaschreis, gingen vader en moeder in het nach telijk uur, van alle toebereidselen ver moeid, nogmaals door de kamers om te zien, of nog niet iets moest worden opgeruimd, waartoe den volgenden ochtend de tijd ontbreken zou, en of de deuren der kasten, waarin men niet Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 87 FEUILLETON )OOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „U meent het ernstig met dat uit stapje naar Engeland? omdat ik dan mijn bediende meet laten inpakken?" „Ernstig! Dat geloof ik!" was het nadrukkelijke antwoord. „U zult de voornaamste spaak in het wiel zijn gedurende de eerste tien dagen. Hier zult u ook niets missen. Ik heb een paar goede draden gevonden, maar ik werk in stilte. Over een half uur zal ik komen. Ik logeer op uw ver dieping". Grant had een aanval van rusteloos- ïeid. Hij gaf zijn bediende de noodige evelen, ondervroeg den reisdirecteur 1 het hotel en verzekerde zich van en goede hut op de stoomboot. Toen roorloofde hij zich de weelde van droomen, opende de gesloten ka- ers in zijn geest, zocht en vond in meer te doen had, wel goed waren gesloten. Want wel had de zorgzame heer des huizes aan de politie mede- deeling gedaan van de afwezigheid van zijn gezin gedurende eenige dagen, en de politie had toegezegd het tijdelijk onbewoonde huis bijzonder te zullen controleeren, maar de politie kan niet altijd voor de deur staan, en goed sluiten was dus geboden, vooral hier, aan den uitersten rand van de stad. De klok op den schoorsteen sloeg twaalf. Nu was het toch tijd om naar bed te gaan, want de volgende dag zou vroeg beginnen. Toen plotseling, werd er op de deur gebonsd, even, nijdig, rinkelde de electrische bel. Mevrouw, die reeds halverwege de trap was, wei felde, speurde onraad. De heer des huizes, die op het punt stond het licht in de kamer uit te draaien, schrok. Maar hij vermande zich. Ging naar de voordeur, greep een wandel stok uit den standaard en riep uitda gend: „wie daar?" En even uitdagend, bevelend, klonk van buiten het antwoord: „politie, doe open". Toen schaterde, onderdrukt door de geheimnïsvolle stemming van den nacht, een lach door Üe vestibules „we gaan morgen pas, maar hulde voor de waakzaamheid der politie". De agent zette de kraag van zijn jas weer op, en met een „wel te rusten en goede reis" vervolgde hij zijn ronde. Boom op een vrachtauto gevallen. Vrijdagmorgen was een viertal jon gelieden uit Venlo uit rijden gegaan met een vrachtauto der firma M. zon der hiervoor toestemming van den eigenaar te hebben gevraagd. Na een poosje te hebben rondgereden, waren zij voornemens den wagen terug te brengen. Aan hef magazijn aangeko men heeft de bestuurder, zekere D., 21 jaar oud, vermoedelijk willen rem men, doch bij vergissing het gaspedaal gebruikt. Hierdoor reed de auto met groofe snelheid tegen een boom. Deze knapte circa 1 M. boven den grond af en viel op de inzittenden. Zekere W. alsmede de bestuurder D. kregen een lichte hersenschudding, terwijl de beide andere inzittenden er met klei nere verwondingen afkwamen. De be stuurder was niet in het bezit vaneen rijbewijs. Door de politie is van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Klagende verpleegsters. Alle verpleegsters, werkzaam bij hef Militair Hospitaal te Utrecht, hebben naar het „U. D." meldt, een verzoek schrift tot den minister van Defensie gericht, om een regeling te willen tref fen, waarbij zij niet langer begrepen zullen zijn onder de voeding, welke haar in dit hospitaal wordt voorgezet. Bovengenoemd blad heeft een onder zoek naar de klachten ingesteld. Hier uit is gebleken, dat de toestand in dat hospitaal verre van ideaal is. Op al lerlei mogelijke manieren is getracht hierin verbetering te krijgen en drup pelsgewijze is ook wel hier en daar iets veranderd, maar altijd nog zóó bekrompen en zóó onvolkomen, dat zijn herinnering. Hij wilde Susan op zoeken. Hij wilde onderzoeken, wat haar zwijgen toch beduidde, wat zij van hem dacht en geloofde. In zeke ren zin was alles zeer hopeloos. Hij was buiten zijn schuld in een ellen dige positie gekomen. Zelfs nu nog wist hij nauwelijks, wat hij er van moest zeggen. En toch bleef hetgroo- te onveranderd en scheen alles te overstemmen, hij beminde Susan. Er was geen grein liefde in zijn hart voor een ander. Zij was de eenig mo gelijke vrouw voor hem. Was hij dan zooveel minder geschikt voor haar dan een der jonge mannen, waardoor zij was omringd? Hij trachtte zich en zijn positie eerlijk te beoordeelen. De moeilijkheid was, dat hij het niemand precies kon uitleggen: Hij herinnerde zich weer en bleef er steeds over broeden, die lichte preufscbheid van Susan iets geheel anders dan be krompenheid en ongepast bittere hou ding jegens het leven welke zelden in woorden werd uitgedrukt, maar een deel van haar zelf was, een soort instinctief en aanmatigend terugdein zen voor de kleine vrijheden in een wereld, welke zij nooit in woorden veroordeelde. Misschien was hij voor altijd in haar achting gedaald; mis er minstens evenveel te wenschen over bleef. De directeuren, die over deze ziekeninrichting het bewind hebben gevoerd, hebben ten slotte, strijdens- mcede, het hoofd in den schoot moe ten leggen. Tot die onvervulde wen schen is blijven behooren een prak tisch ingerichte keuken en personeel voor die keuken, dat voor zijn taak berekend is. Ondanks het verzet van den chef van het hospitaal zijn er op de voeding bezuinigingen ingevoerd, die zich thans op bedenkelijke wijze beginnen te wreken. Nu zijn de negen verpleegsters er toe gekomen om zich rechtstreeks tot den minister te wen den. Bij de nieuwe regeling is de sala- riskortïng voor haar van f 440,op {600,opgevoerd. De zusters moeten nu méér voor haar huisvesting en on derhoud bijdragen, maar de voeding werd minder, niet in kwantiteit, maar in kwaliteit. Volgens het blad is er niet één militair medicus, die geen ernstige bezwaren heeft tegen den toe stand, in dit hospitaal, „waarin men elke radicale verbetering afpoeiert, omdat het te duur is". Het Utrechtsche orgaan besluit met: Het deed ons leed bij informatie over het algemeen een zoo teleurstellend beeld te krijgen over den toestand in het Militair Hospitaal. Vrijwel ieder een stemde de klachten toe. Er is al eens eerder geklaagd en ook die klach ten zijn voor Den Haag niet verbor gen gebleven. Men zal daar nu toch bezwaarlijk weer kunnen komen aan dragen met de min of meer gebruike- kelijke verdediging: dat de klagers overdrijven en dat het er per slot van rekening nog heusch zoo slecht niet is met de voedingsbereidïng. Onvoorzichtig met vuurwapens. Zondag was de familie Sfraatter uit de Joubertstraat te Rotterdam op vi site bij kennissen in de Hillestraat. De gastheer liet zijn revolver aan de bezoekers zien. Toen de 56-jarige J. H. Straatter hef wapen in de hand had, haalde hij den trekker over, in de meenïng, dat de revolver niet was geladen. Er zat evenwel nog één pa troon in het wapen; het schot ging af en S. trof zijn 18-jarigen zoon H. Straatter in het hoofd. De kogel is bij den rechterneusvleugel naar bin nen gegaan en heeft het hoofd bij het linkeroor weer verlaten. S. is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. Jongen klem gereden. Dezer dagen is op de Kruiskade bij den Westersingel te Rotterdam een ongeluk gebeurd, dat door toevallige omstandigheden minder ernstig is af- geloopen, dan men had mogen ver wachten. Uit het Westen kwam een vrachtauto, geladen met lange balken, van verschillend formaat, van de fir ma W. S. van de Wetering. Achter op het hout hing een jongen van een jaar of tien. De houtwagen werd gevolgd door een vrachtauto van de goederen- vervcer-inrichting van de firma van Dam te Maassluis. Bij den Maurifsweg gekomen, hield de houtwagen plotse schien had de eenige zonde, welke tegen hem kon worden ingebracht, hem reeds gekost, wat hij soms had gemeend te hebben gewonnen. Nu hij haar zoo spoedig zou zien, vroeg hij zich verwonderd af, hoe hij zoolang geduldig had kunnen wachten, om de waarheid te vernemen. Den volgenden Donderdag zou hij in Londen zijn. Het was in het drukst van het sei zoen en zij zou er zeker zijn. Den volgenden Donderdag en Vrijdag zou den ze elkaar wellicht ontmoeten. Hij zeide tot zichzelf, dat hij binnen de eerste tien minuten wel zou weten, of zijn ongeluk onherstelbaar was. De beide mannen dineerden bij Sher ry in een afgezonderd hoekje. Ze di neerden, zooals Grant zuchtend op merkte, als Oweeërs en smulpapen. Hodson bestelde kaviaar en kreeft, schildpadsoep, lamsbout, asperges en champagne. „Een schandelijke maaltijd", ver klaarde Grant, terwijl hij zijn cocktail langzaam uitdronk. „Gelooft u wer kelijk, dat wij er door zullen komen?" „Natuurlijk wel", lachte Hodson. „Om u de waarheid te zeggen, ik heb de laatste twee dagen bijna niets ge geten. Het was een heel ding in de treinen heen en terug naar Washing ling in en gaf de bestuurder ervan het teeken, dat hij naar rechts wilde zwen ken. De bestuurder van de auto van de firma van Dam, A. K., moest snel de remmen aanzetten, omdat hij heel dicht op den houtwagen zat. Maar hoewel hij naar zijn zeggen krachtig remde, gelukte het hem niet, zijn auto tot stilstand te brengen. De wielen gleden uit op de natte tramrails. De auto van de firma van Dam schoof toen pal op den houtwagen en werd gespietst door de het verst uitstéken de balken. Het hout drong diep door den radiateur heen en beschadigde den motor zoodanig, dat hij niet meer verder kon. De jongen, die achter aan het hout hing, zou verpletterd zijn, als de uitstekende deelen van de hout lading den schok van de auto niet hadden gebroken. Nu kwam de knaap er met niet meer dan een gebroken been van af. Het ongeval heeft op het drukke punt vanzelfsprekend eeni ge verkeersstagnatie vercorzaakt. De jongen werd per auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Maandag hadden de volgende wed strijden plaats om het kampioenschap van Nederland, met uitslagen als volgt: Go AheadAjax 01 Blauw Wit—Willem II 2—1 De stand om het kampioenschap van Nederland luidt als volgt: Ajax 4 2 1 1 5 9-^3 Go Ahead 4 2 1 1 5 8-5 Velocita|s| 4 12 14 712 Willem II 4 1 1 2 3 6-6 Blauw Wit 4 1 1 2 3 4-8 LUCHTVAART. Vliegtuig brandend neergestort. Bij New-Jersey botste Vrijdag een verkeersvliegtuig met drie passagiers tegen het hoogspanningsnet en vloog in brand. Het toestel stortté brandend op den grond. De vier inzittenden, de bestuurder en 3 passagiers, kwamen in de vlam men om. Tengevolge van het ongeval werd de stroomtoevoer afgesneden en was de stad gedurende eenige uren in duisternis gehuld. Het vliegongeval is waarschijnlijk veroorzaakt, doordien de vlieger ten gevolge van den dichten nevel weinig uitzicht had. Het vliegtuig had reeds een half uur boven de stad gevlogen, voordat het tegen den 132 000 volt lei denden 'hoogspanningsdraad vloog en in vlammen gehuld naar beneden viel, Onder de slachtoffers bevindt zich de president van de Internationale Luchtvaart Federatie, graaf Henry de la Vaux, die een reis van ongeveer twee maanden in Zuid-, Midden- en Noord-Amerika maakte, welke hij ge heel per vliegtuig deed. Hij had het toestel in Montreal gehuurd om tij dig voor een feestmaaltijd in New ton. Ik bevind mij beter in de steden". „Wat bedoelt u?" vroeg Grant nieuwsgierig. „Wel, dezelfde machten, welke dat arme meisje vermoordden en het als zelfmoord wilden doen voorkomen, waren mij ook op de hielen", be richtte Hodson. „Indien zij hadden ge weten, dat u het waart, die mij uit- zondt, zoudt u wel in dezelfde posi tie zijn geweest. Maar mijn eigen volk je is tamelijk nuttig. En Poynter's mannen zijn uitstekend. Er zitten twee van hen aan de volgende tafel. Zij zien er goed uit, hè?" „Zij zien er precies uit als twee welvarende kooplieden, die over een koop spreken", merkte Grant op. „Nu, dat zijn ze toch niet", ver zekerde Hodson hem. „Het zijn twee van Poynter's schranderste detectives. Zij hebben pistolen in hun zakken, en hun werk is op te passen, dat nie mand mij een poets speelt uit de hall. Een van mijn mannen is in de keuken. Ik durfde niets eten in den trein, want zij waren goede maatjes met den kok daar. In de laatste vier en twintig uur is er tweemaal op mij geschoten. Ze hadden mij bijna ge raakt. Het is een geweldige storm, die komt opzetten, Grant". Asp bil v< TA®1 bij verkoudheden en rhewnatiek Weiger namaak en lei er op dal op elke fabiei hef woord "Bayer" sfaaf. Prijs 75 cfs. York te kunnen zijn. Hij was reeds in avondtoilet. De lijken der slachtoffers zijn ge heel verkoold. De „Graf Zeppelin" naar Londen. Kapitein Lehmann heeft in een on derhoud te Friedrichshafen medege deeld, dat het luchtschip „Graf Zep pelin" Zaterdagavond a s. te zeven uur zal vertrekken voor de vlucht naar Engeland. Daar de Engelsche regee ring toestemming heeft verleend -voor een landing te Darlington ten Noor den van Londen, zal, wanneer ide weersomstandigheden het toelaten, een tusschenlanding worden gemaakt, Dr. Eckener, die tezelfder tijd uit Ameri ka in Londen aankomt, zal zeer waar schijnlijk met den „Graf Zeppelin" naar Friedrichshafen terugkeeren. De vlucht gaat zeer waarschijnlijk niet over Nederland, doch over Bazel, Be- sarnjon en vandaar langs de luchtlijn naar Londen. De kantonrechter te Middelburg heeft J. J. d. W. te Goes wegens het rijden met een motorrijtuig zonder licht veroordeeld tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis en J. G. V. te Goes wegens het rijden met een motorrij tuig op zoodanige wijze en met zoo danige snelheid, dat de vrijheid van het verkeer in gevaar werd gebracht tot f15 boete subs. 15 d. hechtenis. Nederland en België. In het extra-nummer van „De Za kenwereld", gewijd aan de wereldten toonstelling te Antwerpen, heeft mr. T. J. Verschuur, onze minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, een „Inleidend woord" geplaatst, dat wij hieronder laten volgen en dat wel de aandacht zal trekken. Toen Hubert en Jan van Eyck hun kunstwerken schiepen, waren de ze ventien Nederlandsche gewesten de welvarendste van heel Europa. Door de beden, uit diezelfde gewesten op gebracht, staken de Bourgondische vorsten allen anderen hoven de loef af in rijkdom en praal. In die gewesten bloeiden nijverheid en kust hand in hand. Deze landen lagen voor handel en scheepvaart zoo gunstig mogelijk. Zuid- en Noord- Europa, Duitschland en Engeland wis selden in de Nederlanden hun waren uit. Brugge en Antwerpen, wat later Dordrecht en Amsterdam, waren sta- „Wat is de juiste reden, waarom u mij naar Engeland zendt?" „Luister", was het ernstige ant woord. „Dit is officieel. Het komt van het Witte Huis. U weet, wie de New- york nu bezit. U kent de macht, die achter het grootste gedeelte onzer Pers staat. Ze willen kwaad bloed zet ten tusschen Groot-Brittannië en dit land. U kunt wel raden waarom. Ze zijn reeds begonnen, en de Britsche Pers begint heel natuurlijk vuur te vatten. Gebruik al uw invloed op Lord Yeovil. Zeg hem de waarheid. Vraag hem u mee te nemen naar de redacteurs der voornaamste Engelsche bladen en tracht hen tot bedaren te brengen. Verzoek hem, zich niet te bekommeren om aanvallen op hem persoonlijk voor hij komt zoodra hij geland is. Dat is een 'deel van hun spel. Over twee maanden zal alles voorbij zijn, zeg hem dat, en in 's he melsnaam doe wat u kunt om onaan genaamheden te voorkomen". „Dat zal ik zeker doen", beloofde Grant. „Ik placht wel eenigeu invloed te hebben op Lord yeovil". „Daarom zonden wij juist u. Een van de redenen tenminste. Dan Hallo! nog een afscheidsfeest, zie ik". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1