Grinnik^Pilletjes Uit de Radiowereld Binnenland Rechter; „Dertig gulden of zes dagen. Beid.-. „Dan zal ik 't geld maar nemen Edelachtbare." Zij: „Vanochtend was er een uitge hongerde stakker voor de d'eur. Ik heb hem een bord soep en eetn dubbeltje1 ge geven." Hij: „Heeft hij die soep opgegeten? Zij: „Natuurlijk." Hij: „Dan heeft hij het dubbeitj eerlijk verdiend." Oom. „En, Jain, ben je nu niet blij met al dat nieuwe speelgoed,dat v)1 gekregen hebt?" Jan; „Nee, hoor oom. Ik denk maar al aan dat pak slaag, dat ik van vader zal krijgen, als ik het kapot heb gemaakt Te Kaaskensveere moest de inieuwe buir gemeestcr ingehuldigd woiden en mees ter Beemaert zou met zijn schoolbengels aan het feest deelnemen. Het is dus wei verstaan, zei hij hun nog een laatste maal. Bij het voorbijitrek ken van het rijtuig over de dorpspiaats, zoodra ik met mijn hoed zwaai, roepit ge allen; „Leve de Burgemeester!" Zoo lang hij zichtbaar blijft. Het plechtig oogenblik is gekomen. Meester Beernaert zwaait met zijn hoofd deksel en daar klinkt het uit kJ'e twintig kindermonden Leve de Burgemeester zoolang hij zichtbaar blijft! Iemand, die op een fietstocht langs een voetbalveld kwam, zag alle twee-en twintig spelers in het midden van heft veld op een (kluitje bijeen. Verschrikt vroeg hij aan een toeschouwer: Is hier een ongeluk gebeurd? Ja, meneer. Ze kunnen den gulden niet vinden, dien ze hebben opgegooid. Rechter. „U zegt, dat het niet in uw bedoeling lag om in te breken. Maar waarom kwam u dan dit huis binnen om twee uur 's nachts Beklaagde Ik was de kluts kwijt, mijn heer de president, ik vergiste mij in idle deur." President; „Maar waarom nam u dan de vlucht, toen u hoorde, dat de bewoner opstond." Beklaagde: „Dat is nog al heel dui delijk, meneer de president. Ik dacht, dat het mijn vrouw was". Bij een bezoek aan een familie vroeg dé dochter des huizes aan Shaw, zicfij aan de piano zettend „Ik geloof, dat u van muziek houdt?" Dat doet er niet toe, antwoordde Shaw, speel rustig door. Op een liefdadigheidsfeest danste Shaw eens met een onbekende dame. *,Lief van u, meester, wel met mij, een onbekende te willen dansen." Och mevrouw, zijn we niet op een weldadigheidsfeest afwrijven. Daarna wasschen me! hohend water en polijsten met de bekende nikkel glans-middelen. Huishoudpraatjes. Versch vleesdh moet veerkrachtig zijn; drukt men er de vingers op, dan moeten de indrukken onmiddellijk verdwijnen. Verder moeten, gem- en kleur frisch zijn, de kleur niet te donker, niet te licht. Hetzelfde geldt voor a^e worstsoorten. Melk behoort te hebben een geelwitte kleur en moet aan de wanden van het glas blijven hangen. Doet ze jdit niet en heeft ze daarentegen een blauwachtige tint, dan is dit een teekem, dat de melk ontroomd en dus geen zoogenaamde „volle melk" is. Uien moeten stevig aanvoelen en mogen niet zijn uitgeloopen, daar het hartje van de vrucht dan meestal verrot is. Wie in het bezit is van vitrage of tule gordijnen, die hier en daar scheurtjes en gaatjes vertoonen, behoeft deze daarvoor niet onmiddellijk lot onbruikbaar te slem- pelen, want tule en vitrage kan op iedere gewone naaimachine keurig worden ge stopt. Hiervoor neemt men duin' vloei papier, dat op het gescheurde of ver sleten gedeelte geregen wordt. Met de gewone machine-sti'ksteek wordt er dan over het papier heem en weer genaaid, van rechts naar links en later van boven njaar beneden, de stiksels met afstanden van een halve c.M. Na het afscheuren van het papier is het nette stopje nog maar nauwelijks zichtbaar. Op dezelfde wijze kunnen ook sier- kanten gestopt worden; de grootte van den machine-stiksteek wordt dan ges|teld mar d e grootte van de mazen van de kant. Vertoornen zich door de vocht op ko peren gordijnroeden roestvlekken, dlan kunnen ze goed worden schoon gemaakt door het schuren met poederpuimsteön en terpentijn, samen gemegd tot een papje. Daarna kan men de roeden weer po lijsten met een droog krijtpoeder of met een goed poetsmiddel. Aan het opbouwen der exposities voor de wereld-tentoonstelling te A haast gewerkt. Een overzicht in vogelvlucht van de diverse gebouwen, d ntwerpen, wordt met koortsachtige ie wel haast hun voltooiing nabij zijn VAN ONZE ADVERTEERDERS. Simplex brengt iets nieuws. In ons land met zijn vochtig klimaat gaat een rijwiel, dat niet zorgvuldig on derhouden wordt, er spoedig onooglijk uitzien; men heeft getracht dit te voor komen door het stuur met cell ufo id to overtrekken en de overigei nikkelen deelen zwart te maken; het rijwiel ziet er echter daardoor zeer somber uit, een glimmend staat veel vroolijker. De Simplexfabrieken brengen thans een rijwiel in den handel, waarvan de nikke ien deelen verchroomd en daardoor tegen roest beschermd zijn. Do chroomhuid kan door de groote hardheid geen krassen krijgen, blijft altijd glimmend en behoeft nimmer gepoetst te worden. Inderdaad een uitkomst voor heao, die ook bij slecht weer van hun rijwiel gebruik maken en weinig tijd hebben voor poetsen. De geïllustreerde prijscourant, wel'ke wij ontvingen, vertelt er meer van. De jongste proeven van Marconi. De N.V. Nedcrlaiiclschc Seintoestellen Fabriek te Hilversum kreeg het verzoek van de Marconi Wireless Telegraph Com- >any Ltd. te Londen om namens den Vlartkies Marconi te publiceer en, dat nimmer door hem gezegd is geworden, dat zijn expirement, n.l., het uitzenden van een draadloos signaal om de lichten van de Electriciteits Tentoonstelling te Sydney te ontsteken, er op zou wijzen, of de mogelijkheid zou openen, om in de naaste toekomst, zonder directe ka bel-verbinding electrische energie in groote hoeveelheden direct door de lucht over te brengen. In de nieuwsbladen over de geheel© wereld hebben berichten gestaan over de proefnemingen van Marconi aan boord van zijn jacht Biet tra" in de Middeljiandi- sche Zee; maar de meeste van deze be richten zijn misleidend door de aandui ding, dat Marcoini werkelijk energie over bracht, welke de lampen in City Hall' te Sydney deed gloeien, hetgeen natuurlijk niet het geval was. De resultaten van deze proefnemingen zijn belangwekkend genoeg en komen in aanmerking om in grooten kring belang stelling te wekken. Zij geven U hier alfclus een getrouw verslag van hetgeen er heeft plaats gevonden. Op 21 Maart 1.1. hield Marconi een draadloos telefonisch gesprek vanaf de .Elettra" in de Middellandsche Zee bij Genua, met Mr. E. T. Fisk, Managing Director of Almagamated Wireless (Australasia), Ltd. en anderen te Sydney, New South Wales, over een afstand van ongeveer 9000 mijllen, of over 3 maal den afstand van het voorafgaande record voor een telefoongesprek tusschen een schip en een telefoon-abonné op het vaste land. Een kruisgesprek vanaf een schip over zoo een grooten afstand is een belangrijke prestatie, en toont do waarde van het nieuwe draadlooze telefoontoestel, het welk Marconi gebruikte. Dit toestel was gemaakt in de Marconi fabrieken te Chelmsford en was ontwor pen om te dienen, als een geschikte radio installatie, die tegemoet komt aan de grooi'te vraag naar eein draadloozen telefoon dienst, welke schepen verbindt met heft telefoonnet op het vaste land. Gedurende die laatste weken heeft Mar coni op zijn jacht de Middellandsche Zee doorkruist om proeven te nemen met deze nieuwe kortegolf-telefoon-installatie, welke werkt op een golflengte van ongeveer 30 M. met een energie van 2 K.W. Verschillende nieuwe vindingen zijn toe gepast, teneinde de grootst mogelijke ze kerheid te hebben voor het slagen van deiz© proefneming en het verkregen succes wijst op zeer groote mogelijkheden voor den handel. Een van de nieuwe kenmerken ligt in de aanwezigheid van een speciaal type stuuirkring, wellke tegen temper altuur s in vloeden is beschermd, en die hoewel gelijk waardig aan een kristal stuurkring, ver schillende voordeden boven laatstgenoem de vertoont. De geheele installatie is beknopt en kan zeer gemakkelijk in een gewone hut ge plaatst worden. De bediening is zeer een voudig, en opent de mogelijkheid voor een waardevol Ion draadlpozen telefoon dienst voor de schepen over nagenoeg Lederen afstand. De mogelijkheden, welke dit nieuwe Marconi-apparaat opent, zijn aangegeven in het volgende telegram, dat ontvangen werd van Mr. E. T. Fisk, bevattende zijn gesprek met Marconi: Mijn gesprek vanuit Sydney met Mar coni aan boord van zijn jacht „Elettra" te Genua heeft hier groote bewondering verwekt. Het gesprek was buitengewoon goed verstaanbaar en het spreken net even gemakkelijk als bij een gewone telefoon verbinding tusschen Sydney en omgeving. Dit resultaat is des te meer de moeite waard, aangezien het jacht van Marconi een schip is van slechts 700 ton en dien overeenkomstig de energie en de antenne, welke aan boord gebruikt worden elk voor zich zeer beperkt zijn. Daarna voerden Marconi en Mr. Fisk nog verschillende andere gesprekken en op 29 Maart hield eert genoemde een toe spraak, welke werd opgevangen en met succes doorgegeven naar de tentoonstelling te Sydney. Inbraak in het Nederlandse he consulaat te Riga. Woensdagochtend is in net gebouw van het Nederland sch consulaat te Riga een inbraak met diefstal ontdekt. De brandkast was met een stalen zaag geopend. Ongeveer 2000 lat zijn gestolen en verscheidene diplomatieke documenten beschadigd. De consul Endel, een bekend koopman uit Riga, vertoeft in het buitenland. Driehonderd kuikens verbrand. Woensdagnacht omstreeks half een, ont dekte een toevallig passeeremde motor rijder een begin van brand bij een boer derij te Vinkeveen. Ter plaatse gekomen, bleken twee kippenloodsen in brand te staan. De krachtige wind was juist in de richting van den hooiberg en het woon huis, zoodat wanneer de brand' niet zoo spoedig ontdekt was, zeker d'e gehe:le boerderij een prooi der vlammen zou zijn geworden, daar die bewoners in diepe rust waren. In de kippenloodsen stonden twee z.g. „kunstmoeders" waarbij 300 kuikens van 1 week oud. Vermoedelijk is hier de brand ontstaan. Alle kuikens zijn levend ver brand. Met emmers water kon de brand gebluscht worden. Een eerlijke vinder. In den avond van den 5en ApriL verloor een dame te Amsterdam, die per taxi van den Stadionweg naar het Carlton-hotel cn terug was gegaan, haar platina-armbaind- horloge, bezet met 57 briljanten, tot een totale waarde van f3000. Per advertentie werd van die vermissing kennis gegeven en de terugbezorging tegen hooge belooning van het verloren sieraad gevraagd. Het resultaat is geweest, dat inderdaad het horloge tot zijn bezitster terugkeerde Een werlklooze, G. van den Breekel, Noor dermarkt 19, had het in de Vijzelstraat gevonden en de politie telefonisch, gewaar schuwd. Toevallig las hij de advertentie, waarna hij liet kleinood aan het daarin opgegeven adres terugbezorgde en een be hoorlijke belooning ontving. Nederlandsche Spoorwegen. Naar men uit goede bron mededeelt, hebben de Nederlandsche Spoorwegen een voorstel tot wijziging van het abonnements tarief bij de regeering aanhangig gemaakt, waarin onjuiste geruchten over een voor genomen verlaging van de algemeene reizi gerstarieven vermoedelijk hun oorsprong hebben gevonden. Het voorstel beoogt: le. de prijzen der algemeens abon nementskaarten te verlagen tot de prijzen der groepkaarten (Noorder- of Zuider- groep), welke laatste dan zouden ver vallen (dit beteekent over 12 maanden vjor de drie klassen een vermindering van on- dersch. f 800, f 600 en f 400 tot f 740, f555 en f370). 2e. de geldigheidsdiuur van een algc- meene abonnementskaart eiken dag- te doen ingaan; 3e. den termijn, welke thans voor het aanvragen van een kaart in acht genomen moet worden, te doen vervallen of al thans aanzienlijk te verkorten; 4e. de achtdaagsche abonnementskaar ten gedurende het geheele jaar verkrijg baar te stellen. De liberalen en de winkel sluiting. In de vergadering van de af deeling Den Haag van de Liberale Staatspartij heeflt Woensdagavond, net op den. negenden ver jaardag der partij, het Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon gesproken over de libe ralen en de winkelsluiting en uiteengezet, waarom haar Kamerleden unaniem tegen het wetsontwerp hebben gestemd. Z.i. is het verkeerd, dat de wetgever vastlegt een materie, welke veel beter locaal kan wor den geregeld, wegens de bijzondere' locale omstandigheden, waaraan niet afdoet heit cautchouk artikel 9, waarover niets vasjt staat en waarover de grootste verdeeld1- heid bestaat. In de overgroote meerderheid der kleine gemeenten is geen regeling noo- dig en gelijkheid scheppen waar onge lijkheid heerscht, schept het grootste on recht. Het platteland kan niet over één kam geschoren worden met de steden. De arbeidsvrijheid wordt belemmerd en ten derde is er een groote beperking van de vrijheid van arbeid' op Zondag; geweest. Zonder dat 'tmet den godsdienst verband hield, zijn de Jodon zeer onbillijk behan deld en zijin de belangen der consumenten zeer benadeeld, maar die consumenten tel len (niet meer mee, in de Kamer is fyr over hen haast niet gesproken. De wetgever heeft ingegrepen in de vrij heid van geheel zelfstandige menschen, de werkgevers, dat is heel wat anders dan ingrijpen in den arbeidstijd van werkne mers. De liberalen komen op tegen te groote uniformiteit, te weinig soepelheid, te wei nig overlaten aan overleg tusschen werk gevers en werknemers. Uit deze wet spreekt, dat arbeid een last en een ramp is. Niets, is er tegen, daft iemand zelfstandig werkt zoo lang als hij het noodig acht, en dat is verkeerd'. Het argument van concurrentie da| wordt aangevoerd, heeft geen waarde. De wetgever is er niet om concurrentie-voor waarden te egaliseeren. Juist doordat de kleine winkelier zelf zijn arbeidstijd kan bepalen, egaliseert hij zelf min of meer de concurrentie met de groote. Het con trole-argument ten aanzien van de nale ving der Arbeidswet mag heelemaal niet gelden. De vrees, dat de inwoners van groote gemeenten naar de omliggende klei ne zullen gaan om inkoopen te doen, als daar geen sluitingsmaatregel gold, is be lachelijk. Minister Slo tem aker de Bruine heeft nota bene dit argument niet gebezigd in zijn ontwerp-Drankwet, waar 't meer op zijn plaats zou zijn geweest. Ook het argument, dat de winkeliers hun eigen geluk niet kennen en 'thuln dus gebracht moet worden, mist alle waarde als rechtsgrond. j Deze variatie van rechtsgrond wekte het vermoeden, dat een om echt moeift worden goedgepraat. De anti-revolutio nairen ein de c'hrist-historrschen. hebben zich laten lijmen door de Zoindagssliuitng, welke een zeer groot deel der debatten heeft beheerscht en er een theologisch bacchanaal van heeft gemaakt Er is nu verkregen een zeer rigoureuze Zondags regeling, zonder dat mei weet hoe de ge meenten 'Cr vain kunnen afwijken eia waarbij alles van de persoonlijke opvatting va|ni den minister afhangt. De verbodsbepalingen nagaande, o a. die, welke het verkoopen van artikelen door kappers tusschen 10 en 11 op de bij zondere avonden, dat deze tot 11 uur open mogen zijn, wierp hij de vraag op of het niet een zaak voor den, Hoogen Raad zou zijn of t al of niet geoorloofd is het restant van een haarwater ais Le fruit défendu, dat men heeft laten gebruiken en waarvoor is betaald, tusschen 10 en 11 ('tbehoorit bij het kappen) mee naar huis te nemen. Zeer geërgerd zijn de liberalen door de benadeeling van de venters en de achter stelling van de Joden, die volkomen on voldoende compensatie hebben gekregen van slechts 2 uur. Dat is een schromelijke onbillijkheid, ge]ijk de heeren Vos en v. d. Bergh hebben aangetoond. De houding der heeren Smeenk, Kersten enz. jegens de Jo den is meer dan onbehoorlijk en 'tdoet pijn, dat men zooiets durft dben. Op 't platteland zullen de consumenten zich niet behoorlijk kunnen dekken; er is met 't platteland buitengewoon weinig rekening gehou-den. De gedwongen sluiting voor zelfstandige winkeliers op een dag in de week, is ook verkeerd. Met deze wet is 't niet uit. De Zondagswet zal onder handen wor den genomen, nadat mgr. Nolens had be toogd, dat het wenschelijk is haar te wij zigen, al had minister Verschuur dit vlak te voren een bijna bovenmenschelijke taak genoemd. Mr. Boon zou niets verbaasd zijn als in de eerste maanden de Zondagswet aan de orde zal komen en zeker in deze perio de. Dat zal dan een prettige tijd worden. De liberalen zuj'jen weer op de bres moe ten staan. De liberale partij en de liberale gedachte moeten dan ook versterkt worden. De oogen moeten opengaan, dan zal aan dergelijke dingen een einde komen. Daar moeten de liberalen voor zorgen, en dan zullen ze meer successen behalen dan ze den laatsten tijd hebben geboekt. Kinderen onder een. tram. Gistermiddag omstreeks 2 uur is op den Bergweg te Rotterdam een motor wagen van tramlijn 22, die van de Heul- brug af kwam, tengevolge van een ver keerden wisselstand de Insulindestraat in gereden, waardoor twee wielrijders, een jongen en een meisje, die uit de richting van den Noordsingel kwamen, onder de tram zijin geraakt. De jongen, ongeveer 16 tot 17 jaar oud, was op slag dood. Het meisje is met een sieutelbeenfractuur in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen- De identiteit van den jongen is nog niet vastgesteld. Wi nkeidieveggen. In een magazijn aan de Hoogstraat te Rotterdam zijn Woensdag twee beruchte winkel dieveggen op heeterdaad betrapt. Het zijn twee vrouwen moeder en dochter uit Dordrecht die daar en in Den Haag al enkele heeren wegens deze misdrijven zijin aangehouden. Zij waren, naar is gebleken, speciaal naar Rotterdam gereisd om haar slag te slaan. Zij hadden een groote cartomnen doos en een citybag meegebracht. Haar wijze van werken komt op het volgende neer: In een winkel vragen zij een bepaald artikel en zij kunnen dan geen keuze doen. Zij zien kans, zoo ongeveer den geheelen voorraad op de toonbank uitgestald te krij gen en tijdens het wikken en wegen, of do een een bepaald artikel zal nemen, doet do andere allerlei voorwerpen in doos en citybag verdwijnen. De voorgewende koop ster verstaat de kunst, de aandacht van een verkooper steeds weer af te leiden. Na tuurlijk is er nooit keus bij de getoonde goederen, en moeder en dochter verlaten steeds den winkel, zonder iet* te hebben gekocht, hetgeen niet wegneemt, dat cilty- bag en doos goed gevuld zijn. Hebben zij nog niet voldoende bij elkaar, dam gaan zij naar een tweeden winkel. Zijn citybag en doos geheel vol, dan gaan zij naar dé Oosterkade. Daar wacht man en vader, die in betrekking is op een. boot op Dordt, zijn gezinsleden op en hij neemt de gesto len waar over en vervoert den buit naar de woning. De vrouwen gaan de stad' in.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2