Sport. Buitenland. Fietsen Stadsnieuws BOHEMIA - GEHAMERD BRONS ProViDcienieuWs palingen in het ontwerp tot herziening der Gemeentewet zou er in de lijst nogal veel verandering komen. Onder wijzers zouden benoembaar worden, omdat zij, anders dan vroeger, nu door het Rijk worden betaald; bezol digde bestuurders van organisaties van gemeente-personeel zouden voortaan van het raadslidmaatschap worden uitgesloten; de geestelijken zouden uit de lijst vervallen; en de hoofdcom missaris van politie wordt bij de com missarissen gevoegd. (Bovendien nog echtgenooten van uitgeslotenen even eens uitgesloten). Om uitsluiting van de bezoldigde vertrouwensmenschen der gemeente dienaren is al lang gevraagd, en te recht; deze vertegenwoordigers van het gemeente-personeel waren immers in een nauwelijks andere positie te genover de gemeente dan de gemeente ambtenaren en werklieden zelf, al thans hun positie tegenover de ge meentelijke arbeidsvoorwaarden kon geen andere zijn. De bepaling wordt aldus geredigeerd: „Met ambtenaar in dit artikel wor den gelijkgesteld de bezoldigde be stuurders van, of personen in dienst van, vereenigïngen, die beoogen de geldelijke belangen van het personeel in dienst der gemeente bij het ge meentebestuur voor te staan". Onder deze clausule vallen dus wel de be zoldigde bestuurders van de organi saties van „overheids"-personeelan ders zou de bepaling trouwens waar deloos zijn, daar de groote organisa ties, oorspronkelijk opgericht doorge- meente-wferklieden, tegenwoordig in den regel ook openstaan voor Rijks- en provinciaal personeel. Wat de geestelijken betreft, schijnt de voorgestelde verandering ons zeer bedenkelijk toe. Dat de ipvloed, dien een predikant of een R.K. geestelijke door zijn ambt in den regel heeft, zoo veel mogelijk uit de zaken van hef burgerlijk bestuur wordt gehouden, is een wijze maatregel, en voor ons ge voel bestaat er geen enkele aanlei ding om daaraan te tornen. Wanneer de dominee, de pastoor of kapelaan of de rabbijn tevens raadslid even tueel ook wethouder! is, kan hij zeer licht zijn positie als geestelijke voor „wereldlijke" belangen misbrui ken, in kleine plaatsen vooral; het gevaar daarvoor zal zeker bestaan, en een ander gevaar komt er nog bij: wij bedoelen, dat zijn aanzien als gees telijke door de politiek de lang niet steeds hoogstaande gemeente politiek wordt geschaad. Men ver- gete niet, dat er nog heel wat onder scheid is tusschen de Rijkspolitiek die op „grooteren afstand" van de kiezers gevoerd wordt, en tegenwoor dig meestal tot nonactiviteit in hef „burgerlijke" leven dwingt en de gemeentepolitiek, met haar persoon lijke belangetjes en plaatselijke tegen stellingen. Men denke zich een pas toor in het Zuiden, die nu eens in den Raad met de socialisten afreke nen zal, een gereformeerde predikant ergens in een calvinistische streek, die het met den burgemeester niet eens is, een socialistische dominee in Fries land, die zoo- en zooveel kiezers „achter zich heeft"!.... „Neen, deze uitsluiting moet blijven bestaan: in het belang van de poli tiek en van de geestelijke voorgan gers zelf! Men bespare het ons. MOTORRIJDEN. Behendigheids-wedstrijd. 21 April a.s. (tweeden Paaschdag) houdt de Zeeuwsche Ariel Club be hendigheids-wedstrijden te Vlake. Voor dit doel heeft genoemde Club zich de medewerking verzekerd van de Kon. Antwerpsche Motorclub, Mo torclub Scheldegouwen, Motorclub Zeeland en Motorclub Schouwen-Dui- veland. Er zijn voor deze wedstrijden reeds veel inschrijvingen binnen gekomen. Het programma heeft goed verzorgde nummers, waaronder eenige acrobati sche en humoristische, o.a. een kin derwagenrace. Indien hef weer wat medewerkt, belooft een en ander voor het Zeeuwsche publiek een bijzonder mooie attractie te worden. Het terrein van de wedstrijden ligt eenige meters van station Vlake en aan de Staatsspoorwegen is verzocht om dien dag goedkoope kaarten ver krijgbaar te stellen. Fransch en Vlaamsch. Vlaamsche bladen bespreken druk de arrestatie van den Antwerpschen soldaat, Joris de Leeuw, die, in Na men ïigelijfd, steeds opnieuw weer weigert onT commando's die hem in hef Fransch "gegeven worden op te Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 3o, Tube 8oct. PUROI volgen. Hij zal voor den Krijgsraad worden gebracht, maar wegens dienst weigering zal men hem niet kunnen vervolgenWant hij heeft herhaal delijk verklaard alle bevelen te zul len opvolgen mits zij hem in het Vlaamsch gegeven worden. Tegenover zijn kolonel legde hij de volgende ver klaring af: „Ik wil protest aanteekenen tegen de wet welke een Vlaming het Fransch bevel oplegt. Deze wet is in strijd met de grondwet welke de vrijheid van talen waarborgt. Ik wil niet den stempel der minderwaardigheid van den Vlaming op mij voelen drukken". Vlamingen hebben Zondagavond op de muren in Namen groote biljetten geplakt, waarop (in het Fransch) het volgende te lezen staat: „Menschen van Namen, in de ge vangenis van het krijgshospitaal te Antwerpen, werd een Waalsch soldaat opgesloten om geweigerd te hebben een Vlaamsch bevel te gehoorzamen. Vat ge de vernedering, den smaad, uwe Waalsche zonen opgelegd V Be volen worden in een vreemde taal en bij verzet opgesloten in de gevange nis? Hoe lang nog duldt ge deze dwin gelandij over uwe zonen, wanneer zij in 's lands dienst zijn?" „Het is eigenlijk andersom. Een Vlaamsch soldaat, geboren en wonend te Antwerpen, werd te Namen geka zerneerd, en heeft geweigerd te ge hoorzamen aan een bevel hem in het Fransch gegeven. Hij zit op hetoogen- blik gevangen in het cachot van het krijgshospitaal". Benoemd. Benoemd tot eerste kaasmaker aan de Coöp. fabriek van Melkproducten „Zuid-Beveland" G.A. te Goes, de heer W. van der Molen te Lunjeberd. De heer C. Lindenberg alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een Chr. School te Tilburg. Beëedigd. Ter openbare terechtzitting der Ar- rondissements-Rechtbank te Middel burg voor Burgerlijke zaken is be- eedigd als notaris ter standplaats Goes de heer H. Jonkers alhier. De verboden autobusdienst Bij Kon. besluit zijn vernietigd be schikkingen van Ged. Staten van Zee land, voor zooveel aan J. C. Krijger te Goes, vergunning is verleend tot het in werking houden van autobus diensten van Goes over Oostkerke en Oudsabbinge naar het Wolphaartsdijk- sche Veer en omgekeerd en van Goes over Oostkerke naar het Wolphaarts- dijksche Veer, alsmede voor zooveel aan Joh. Eggebeen te Wolphaartsdijk vergunning is verleend voor een auto busdienst op het traject Oud-Sabbin- ge, langs het Veerhuis te Wolphaarts- dijksche Veer, Oud-Sabbinge en Oost kerke naar Goes en omgekeerd. Voor deze trajecten is alsnog de gevraagde vergunning geweigerd. Rijkslandbouwwinterschool. Zooals reeds gemeld, werden Woens dag aan de Rijkslandbouwwinterschool de diploma's uitgereikt. Nadat de drie proeflessen voor leerlingen en genoo- digden waren gegeven, bad de uitrei king plaats van de einddiploma's door den voorzitter der commissie van toe zicht, den heer Hanken, die hierna zijn spijt er over uitsprak, dat de landbouwonderwijsinspecteur, de heer Wintermans, verhinderd was te ko men en voorts de leerlingen hartelijk gelukwenschte met het behaalde suc ces; met een paar gevoelvolle woor den wees spreker hen er op, dat het leven, nu de leertijd achter den rug is, eigenlijk pas gaat beginnen en hij wenschte hun de geestkracht toe om ook in moeilijke tijden het hoofd om hoog te houden. Spreker liet uitko men welk een voorrecht zij genoten hadden wegens het ontvangen van goede theorie, waarbuiten de praktijk het niet meer stellen kan, om vervol gens directeur en leeraren te bedan ken voor de toewijding die deGoesche school zoo'n goeden naam deed ver werven. Burgemeester Hajenius sprak hierna eenige gemoedelijke woorden tot de leerlingen en sprak zijn vreugde er over uit, dat voor de a.s. uitbreiding ook het Goesche gemeentebestuur een steentje had mogen bijdragen. Ir. Siebenga, vertegenwoordiger der Z. L. M„ stak vervolgens een speech af, waarin hij om. organisatie en coö peratie op landbouwgebied propa geerde. Hierna richtte ïr. Stevens, de di recteur der school, vertrouwelijk hef woord tot zijn scheidende leerlingen er op wijzende, dat er een band was ontstaan, die bestendigd diende te blijven, vooral in het belang der leer lingen, die nooit te vergeefs in hun latere jaren bij de landbouwschool zouden aankloppen. Volgden eenige mededeelingen over de uitbreiding der school en plannen die ook de toe komst der leerlingen raakten, die ech ter niet voor publicatie bestemd wa ren. Na een opwekkend woord uitte spreker nog zijn waardeering ten op zichte van het gemeentebestuur. In zijn slottoespraak memoreerde de heer Hanken de nagedachtenis van zijn mede-bestuurslid, wijlen den heer van Oeveren. Tenslotte spraken nog een leerling en een der ouders, waarna sluiting der bijeenkomst. Demonstratie van padvinders. Donderdag en Vrijdag 24 en 25 April zullen" de Goesche padvinders in het Schuttershof alhier een aan tal demonstraties geven. Teneinde de aandacht op deze demonstraties te vestigen, teckende o.a. de heer J. Melse alhier, een reclame-plaat, die in haar één-kleurige uitvoering vrij monotoon aandoet, doch die als tee- kening treft. Ontvangen een aardige collectie KOMT U EENS ZIEN W. J. VAN DOESELAAR. De Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge. Gisteren is hier ter stede onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken te Wilhelmïnadorp de jaar- lijksche Algemeene Ledenvergadering gehouden van de Zeeuwsche Land- bouw-Onderlinge, afdeeling van de Be- drijfsvereeniging „De Centrale Land- bou w-Onderlinge Uit het jaarverslag, loopendeover het boekjaar 1928-1929 blijkt, dat de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge bij het einde van het boekjaar 2998 leden had met een jaarloon van f7.357.740. Het ledental van de geheele Cen trale Landbouw-Onderlinge beliep bij het afsluiten van het boekjaar 34857 met een jaarloon van ruim 64 mil- lioen gulden. In het jaarverslag werden bij de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge aan gegeven 1009 ongevallen, van welke er 54 aanleiding gaven tot het ver- leenen van een schadeloosstelling over een langeren termijn dan 6 weken. Het aantal ongevallen, dat overhel boekjaar voor rekening van de Cen trale Landbouw-Onderlinge kwam be droeg 7820. Van deze ongevallen had den er voor zoover de wettelijke ver zekering betreft 17 en voor zoover de vrijwillige verzekering betreft één een doodelijken afloop. In 2 gevallen werden renten toegekend wegens blij vende invaliditeit. Van de 18 ongeval len met doodelijken afloop gaven er 9 aanleiding tot het toekennen eener rente aan nagelaten betrekkingen, alle krachtens de wettelijke verzekering. De kosten der verzekering belie pen voor de leden der Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge over het ver slagjaar f 1,50 per f 100,— jaarloon. Dit kostencijfer is hooger dan dat over de voorafgaande jaren. Deze kos tenstijging is het gevolg van de sterke toename van het aantal ongevallen, in het bijzonder van de zeer ernstige ongevallen. Zoo vertoont, vergeleken met het boekjaar 1927—1928, het in het verslagjaar ten laste van de Cen trale Landbouw-Onderlinge gekomen aantal ongevallen met een invalidi- teitsduur van meer dan 100 dagen een stijging van circa 50°/o. Het hooge afrekeningscijfer is uitsluitend een ge volg van de stijging der ongevallen- kosten. De bijkomende kosten, samen gevat onder de benaming administra tie-kosten, zijn vrijwel onveranderd gebleven. Het verslag geeft voorts mededee lingen over de vrijwillige verzekering voor patroons en kinderen van leden en over de beide ziekte-regelingen. Ontwikkelingsdag De Z. L. M. zal Zaterdag 3 Mei hier ter stede een onfwikkelingsdag orga- niseeren. Het programma vermeldt: 1. Opening door den voorzitter; Mede deelingen; 2. „Contractteelt in land en tuinbouw". Inleider de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge; Gedachten- wisseling; 3. „De Veestapel en de voeding daarvan". Inleider de heer C. Zwagerman te Middelburg; Gedach- tenwisseling; 4. „Groenbemesting". In leider de heer L. van Dijke te Groe- de; Gedachtenwïsseling; 5. „De ver houding van producent en consu ment". Inleider de heer Ir. J. Sieben ga te Goes; Gedachfenwisseling; 6. Algemeene vragen; 7. Slotwoord van den voorzitter. De Emmabloem-collecte. De Emmablcem-collecte heeft netto f 281,34 opgebracht. Landbouw-Bioscoop. De Landbouw-Bioscoop zal deze da gen wel steeds uitverkocht zijn, want er wordt n.l. vertoond: „Het lied van de Zuidzee", de film waarover men onlangs onder Film-varïa in ons blad tal van interessante bijzonderheden heeft kunnen lezen. Dit meesterlijke kunstwerk zal ook in Goes de aan dacht trekken. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Fietsen door het Papegaaistraatje: M. L. V. te yerseke fÓ,50 s. 1 week tuchtschool. 's Avonds fietsen zonder reflector: M. v. d. V. te yerseke f2 s. 2 d. Als schipper met vaartuig een rijks kanaal bevarende, niet voorzien zijn van daarop betreffende reglementen: J. D. te Gent 2Xf2s. 2X2d. Dronkenschap 2e herh.P. S. te yerseke 14 dagen hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. Zonder bevoegd te zijn buiten nood zaak de geneeskunst uitoefenen: W. F. M. te Vlissingen 10 maal f100 s. 10 maal 9 dagen. Doopsgezinde Gemeente. Maandag 21 April, 2en Paaschdag, des morgens om half elf uur: Ds. Koekebakker. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 20 April zal een godsdienst oefening gehouden worden onder lei ding van Ds. J. C. A. Fetter van Rotterdam. Lijk aangespoeld. Onder Biervliet is het lijk aange spoeld van de vrouw van den schip per van den Belgischen lichter „Ku- ra", welk schip op 6 dezer bij een aanvaring op de Schelde is gezonken. De Provinciale Stoombootdiensten. Met ingang van de nieuwe dienst regeling op 15 Mei, zal de boot Neu zenHcedekenskerke in het geheel niet meer doorvaren naar Hansweert. Op de lijn HansweertWalsoorden vaart des Zondags een boot 's mor gens te 6.10 van Hansweert en des avonds te 21.15 van Walsoorden bij de reeds bestaande diensten. De 4de boot Vlissingen—Breskens en omge keerd op Zondag wordt weer inge legd; heen te 13.30, terug te 15.30. Overigens zijn de wijzigingen tot en kele minuten beperkt. BAARLAND. Dinsdag 15 April her dacht de heer M. Oudeman den dag waarop hij voor 25 jaar tot gemeente veldwachter alhier werd benoemd. Aan de herdenking van dit feit was gee nerlei publiciteit gegeven, als zijnde dit niet in den geest van den jubi laris. Dit neemt niet weg, dat hem nog van verschillende zijden blijken van belangstelling werden gegeven en hij verschillende geschenken, waaron der een prachtige leuningstoel van den burgemeester, in ontvangst mocht nemen. Het was voor den jubilaris een erg genoegelijke dag. BROUWERSHAVEN. Maandagmid dag arriveerde alhier het Engelsche zeiljachtje „La Lace", bemand met 2 personen. Het zeiljachtje, groot 4 ton was Zaterdagavond 11 uur van Harwich (Engeland) vertrokken. Wel een prestatie om daarmee de Noord zee over te steken. HANSWEERT. Het stoomschip „Rijn en Schelde 6", geladen met stukgoed van Duitschland naar Antwerpen, is Woensdagvoormiddag te Wemeldinge op den berm geloopen en blijven zit ten. Korten tijd later is de boot op eigen kracht vlot gekomen, vermoe delijk onbeschadigd. Het motorschip „Peternella", ge laden met stukgoed van Antwerpen naar Zaandam, heeft Woensdagmor gen bij Lillo een gedeelte der deklast bestaande uit vaten benzine, verspeeld door het hevige slingeren. Men zal trachten de vaten te visschen. KAPELLE. Men bericht ons van uit Kapelle: Alhier is een damesco mité gevormd, dat zich gereed maakt om binnenkort een groote bazar te houden, enkel en alleen ten bate van de tuberculose-besfrijding, waarvan Mevr. A. G. v. d. Have—Lucieer pre sidente, Mevr. L. Lenshoek van Kerk wijk, secretaresse en Mej. M. de Groe ne, penningmeesteresse is. Reed veel werd in Kapelle-Biezelinge door de vereeniging „Wijkverpleging" gedaan voor de t.b.c.-besfrijding, o.s. wonin gen werden verbeterd, tegemoetko ming in huishuur, kinderen werden voor herstel uitgezonden met gunsti ge verblijdende resultaten, voor vol doende voeding aan t.b.c.-lijders werd gezorgd enz. Kortom met kracht en alle ten dienste staande middelen wordt gewerkt om deze ziekte te hel pen bestrijden. Deze bazar gevormd voor dit doel zal ongetwijfeld iets grootsch worden, omdat men van al ler steun verzekerd is. De zangver- eeniging „De Lofstem" te Kapelle verleent medewerking. Zeker zal dit koor met haren muzikalen directeur, den heer A. de Jager Joz.z., iets goeds geven. Benevens het vele, dat gegeven zal v/orden, willen wij ook Zr. Schef- fer noemen, die met „De Kleine Ka- pellenaars" wel iets extra's zal bren gen. Reeds meermalen toonde onze wijkzuster met hen iets te kunnen presteeren. Deze bazar zal 3 dagen duren. Het bestuur van de Veilings- verecniging stelde hare gebouwen voor dit doel ter beschikking. Donderdagmiddag kwam de raad der gemeente in algemeene vergade ring bijeen. Afwezig waren de heeren A. v. d. Have en H. Slabbekoorn. Bur gemeester Bierens, voorzitter, deelt mee, dat de heer J. Zaanen zijn be noeming als lid van de commissie tot toezicht op het L. O. heeft aanvaard, dat de heer Q. van de Vrie zijn her benoeming liet welgevallen. Ged. Sta ten verleenden goedkeuring aan het besluit van den raad, inzake de gas- voorzienïng uit Goes. Onderhandelin gen reeds gevoerd over punten waar enkele leden de aandacht op vestigen om ook deze gedeelten van het dorp voor gas in aanmerking te laten ko men, werden tot bevrediging behan deld. Ook deelt de voorzitter mee, dat Ged. Staten de aanvrage van het bestuur der Chr. school te Kapelle- Biezelinge en Eversdijk om uitkeering langs den weg van art. 72 voor leer middelen .kapstokken enz. ongegrond hebben verklaard. Naar wij vernamen uit de bladen ging het bestuur in hoo ger beroep bij de Kroon. Boeken en kas van den gemeente-ontvanger ble ken bij de opname van 31 Maart 1.1. in orde te zijn. Aangeboden werd het fin. verslag aan den raad met de begrooting 1930 van de Chr. Bewaarschool „Samuel" te Kapelle. Verder bereikte het verslag van de Ruyterschcol te Vlissingen over het dienstjaar 1929 den raad, alsmede dat van den Keuringsdienst van vee en vleesch, het beredeneerd verslag van de vereeniging volkshuisvesting, dat der N.V. Waterleiding Maatschappij „Zuid-Beveland" en van de Gezond heidscommissie zetel Kruiningen, in dit laatste werd gewezen op de on zuiverheid van bodem, lucht en water voor de perceelen A 181 en A 182. Ge adviseerd werd hierin verbetering te brengen. Tot demping werd besloten. De voorzitter brengt verslag uit van de vergadering met de vereeniging van Oudleerlingen van de Tuinbouw- cursus en meerdere vereenigingsbestu- ren waarin de verdeeling heeft plaats gevonden aan de scholen van de bij dragen verleend tot bestrijding van den bastaard-satïjnvlinder. Door de gemeente was f 50,— geschonken, door de landbouwvereeniging f10,door de vereeniging van Oudleerlingen f 10 en door het Prov. Comité van Veilin gen f21,92, totaalbedrag f91,92. Alsnog deelt de voorzitter mee, dat de beplanting van het nieuw aange legde kerkhof voor Kapelle haar vol tooiing bereikte. Vastgesteld wordt Bet kohier hon denbelasting tot een bedrag van f 502,50. Het percentage van de ge meentelijke inkomstenbelasting wordt bepaald voor 1930—1931 op 2, verle den jaar op 1. Ingewilligd wordt het voorstel van B. en W. om de paardendekkleeden, behoorende bij den lijkwagen, te ver nieuwen. Dit zal f 245,kosten. Het verzoek van den heer P. San- dee om vergunning voor radio-distri butie kon niet ingewilligd worden, daar dit reeds eerder verleend werd aan den heer H. H. Kramer te Ka pelle. Mocht deze echter hiermede niet aanvangen, zoo kan aanvrager zich andermaal tot den raad wenden. Een drukke bespreking volgde over de herziening op de begraafrechten. Vaststelling volgde. B. en W. aldus de voorzitter, stellen voor om over te gaan tot aankoop van strookjes grond tot verbreedïng van de straat te Biezelinge bij de voor malige Geref. Kerk tot een bedrag van f 138,87. Met algemeene stemmen werd hier toe besloten waar de prijs aannemelijk

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2