DIPLOMATE! N°. 47 Vrijdag 18 April 1950 117 Jaargang. Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Onbegrensd WEGENS VERANDERING 1 SPOTKOOPJES City Mag-azijn 1 MOOIE DINGEN VOOR BIJNA NIETS Pand en Tuinbouw7 RecbtszakeD. SMHEEREN-BAAO Uit de Pers. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COIRANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. MAANDAG 21 APRIL (Tweede Paaschdag) ZAL DE COURANT NIET VERSCHIJNEN. Kort na den voorjaarsdag en nacht evening gaan wij het Paaschfeest vieren Nog is de herinnering aan den Win ter niet weggevaagdeen warme Maart dag moge ons reeds lente-illusies bren gen, April verkerft vaak wat Maart reeds bracht en het groene waas aan de boomen ducht nog ieder etmaal een nachtvorst, die de groene kapel letjes, gelijk Victor-Hugo ze zoo schoon noemde, zal doen verschrom pelen door haar ïjzigen adem. Maar tochtoch gaat het wonder weer beginnen. Toch weten we met opperste zekerheid, dat iederen dag het schoone seizoen nader komt, dat ieder uur de windselen losser wor den en de zon aan kracht gaat win nen. Het leven, al te lang in den knop besloten, barst en bot uit en ook het animale leven doet zich gelden en laat zich hooren in de bosschen en en boven de weide. We weten het, we zien hef, we hooren het: er zijn boeien verbroken en banden ge slaakt en er wordt een vrijheid be leefd, die uitschiet over alle grenzen. In het verre land zucht het oude volk onder dwingelandij. Een verbond, gesloten in goed vertrouwen, is ver keerd in slavernij. De vrije mannen van weleer, die den eindeloozen woes tijn hadden als onbestreden gebied, waar de kudden weidden, zij, die zich onder wijs bestel in Gods veilige hoe de wisten, torsen de steenen voor af godentempels. En nog moge het ver leden stralen, waar geen toekomst is wordt het schoonst verleden grauw en omneveld. Maar het besef, tot hooger daden geroepen te zijn dan steenen dragen voor een dwingeland, breekt baan. Het manifesteert zich in een profeti sche gestalte, die de zijnen oproept mede te trekken en te ontvluchten den ban, waarin het vrije volk zoo lang, gehouden werd, alsof andere machten den roep om vrijheid zullen weerstaan, als de Paaschzon opgaat over Egypteland zijn de scharen reeds voortgetrokken en geen grens, hetzij bewaakt door grenswachten, hetzij ge IN 36 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Volstrekt niet", antwoordde Grant >p den man af. „Zij is vermoord". Toen voor het eerst gaf Itash een teeken van gevoel. Zijn oogen flikker den, zijn lippen werden vast samen gedrukt. „Dat is vreeselijk", bekende hij. „In lapan geven wij niet veel om zelf- noord. Wij verlaten het leven, als net ons verveelt. Maar een moord is ets vreeselijks. Wie zou er in dit and aan denken de arme Cleo te ver noorden? Zij had geen geld en maar •reinig juweelen". „Zij bezat misschien iets kostbaar- Iers dan dat", merkte Grant op. Itash schudde het hoofd. „O neen", mompelde hij. „Ik weet, vat u bedoelt, maar dat waren be- lenksels van baar. Indien zij zich ooit \eeft verbeeld, iets belangrijks van vormd door zeeën, zal het leger tegen houden der vastberadenen, die de sla vernij hebben afgeworpen. Wijd, on begrensd ligt de toekomst voor hen en aan den einder van die wijde, wijde verte ligt het Beloofde Land. Eeuwen verstrijken. De twaalf stam men, weinig meer dan de zwervende Bedouinen-groepen, bouwen in een dracht en gedragen door hun eeuwïg- heidsbesef een nieuwe beschaving,e en cultuur, die morgen- en avondland zal omvademen. Uit de heiligdommen, om het even of het Salomo's tempel of een halfduister Heilige der Heilige is, bloeien gedachten pp voor alle tijden en voor alle volken en naijve rige buurstaten mogen het land be stormen, de zege is niet twijfelachtig, omdat de kracht der gedachte alle andere machten weerstaat. Maar als een volk onder 'n vreem den tyran, zoo raakt de zuivere ge dachte onder dwingelandij. Heilige tradities worden starre dogmata. Een verheven beschouwing wordt het on begrepen credo en waar de kracht der ideeën te kort schiet bedient het fa natisme en de ijverzucht zich van het geweld en vraagt in naam van de veiligheid van den staat het offer Een voor allen. Doch voor de twee de maal in de geschiedenis van het oude volk wordt het wonder voltrok ken, het wonder, dat misschien daar om zoo wonderlijk is, omdat het een getuigenis is van de diepste waarheid, dat noch een volk, noch een gedach te, waarin een eeuwigheidsbesef is besloten, begrensd kan worden in een afgepaalde ruimte. Zij zoeken de vrij heid. Het vrije volk trekt uit naar de vlakte en vestigt den blikvooruit de vrije geest vaart op, omhoog En hetzij het verlangen uitgaat naar de vlakte, hetzij de geest hemelwaarts trekt alleen daar ademt het vrije volk gerust, alleen daar is de gedachte smet teloos en los van aardsche aanraking, waar vrijheid is naar lichaam en naar ziel, een vrijheid, onbegrensdO, Egyptische Farao, hoe nutteloos zijn Uw pogingen, een volk, dat vrij wil leven, terug te houden en op te slui ten binnen de grenzen van Uw rijk. O, morgenland, waarover de avond schemer reeds is gedaald, hoe drie werf nutteloos zijn Uwe pogingen den Mensch, in Wien de geest en de ge dachte van alle tijden zijn besloten, te sluiten in een graf. Want is niet de Roode Zee een droppel water ver geleken bij den Oceaan, die ligt tua- schen dood en 'leven, graf en op standing? Ja, een Oceaan, en toch, wonderlijk wonder, zijn ze onverbrekelijk aan el kaar verbonden. Toch ligt tusschen Goeden Vrijdag en Paschen slechts één enkele dag, zooals tusschen dood en leven slechts enkele seconden lig gen, zooals Winter en Lente slechts door een klokslag gescheiden zijn. Onmetelijk ver en niettemin onaf scheidelijk zie, is dit niet de Paaschboodschap, dat dit alles één is; Winter en Lente, slavernij en vrijheid, dood en leven, neergang en opgang, een in het groote geheel aller dingen, mijn lippen te hebben gehoord, dan vergist zij zich. Mijn land heeft geen geheimen, en ik evenmin. Het doet mij leed, dat u mij zulk een droevig bericht hebt gebracht, meneer Slat- tery. Ik dank u". „U gaat dansen?" vroeg Grant. „Ik ga dansen", antwoordde Itash, Yvonne den arm biedend. „Dit is de laatste avond in New-York voor mijn vriendin, Mademoiselle Yvonne. Zij is naar Parijs teruggeroepen en vertrekt morgen." Grant bleef onbewegelijk staan, zon der te letten op Yvonne's groet en Itash' diepe buiging. Zij gingen hem voorbij de danszaal in. Grant sloeg hen gade met een vreemden afkeer, een afkeer, welke zijn oorzaak had in zijn hevigen maar zwijgenden toorn. In zijn geest zag hij Cleo van het Politiebureau naar haar ellendige wo ning gaan, zag haar het kamertje bin nentreden, waar de dood wachtte, zag haar vallen in den voor haar gespan nen strik. Zij was toch nog maar heel jong en zij had lief. Zij lag nu nog in dat kamertje met een laken over haar gezicht en Itash danste. ,Ik geloof", zeide Grant tot zich zelf, toen hij wegging, „dat ik Itash zeker zal dooden." Den volgende^ morgen waren er dat groote geheel dat dood noch le ven kent? Zoo het getijde het ons nog niet deed verstaan, leert Paschen ons niet, dat alle sterven toekomstig leven is? En hier vallen alle grenzen weg; hier erkennen wij, dat de doodendans een rei des levens is. Opgaan, blinken en verzinken is het lot van iederen dag en geen eeuwigheid zal dit be grenzen. Uit den dood rijst het leven op en over alle leven daalt eens de schemeris dit geen troost, geen verzekerheid, grooter dan het besef te wonen binnen grenzen, waarachter toch weer nieuwe kimmen rijzen? Het voorhangsel is gescheurd, het Graf werd geopend, het lijnwaad bleef achter. Er zijn hoort, hoe de Paasch- klokken het luiden er zijn geen grenzen meer! De bestrijding van den Eustaardsatijnvlinder. De actie tot vernietiging van rup sennesten, gevoerd vanwege de Pro vinciale Commissie in Zeeland is be ëindigd en met tevredenheid kan op het resultaat worden teruggezien. Een aanschrijving tot de hoofden van scholen had tengevolge, dat in vrijwel alle plaatsen een inzameling werd georganiseerd door middel van de schoolkinderen. Niet minder dan 986.279 nesten wer den op deze wijze in totaal ingeleverd, dus bijna een millioen nesten, verte genwoordigende een leger van een paar honderd millioen rupsen. De verdeeling over de Provincie was als volgt: Zuid-Beveland 252730 nesten Schouwen-Duivel. 209071 nesten Oost Z.-Vlaanderen 156464 nesten West Z.-Vlaanderen 153027 nesten Walcheren 147501 nesten Tholen 43442 nesten Noord-Beveland 24044 nesten Van belang is nog mede te deelen dat de dorpen langs de kust het hoog ste aantal vertoonden, b.v. Haamstede 71435 nesten Renesse 65166 nesten Cadzand 57298 nesten Aagtekerke 47252 nesten wat verklaard moet worden uit de voorliefde van dit insect voor de duin doorn. Ook in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen werd een hoog aantal nesten ingele verd zoo b.v. te St. Jansteen 29520, wat verband houdt met het vele hout en struikgewas, dat men daar vindt Al zijn de bovengenoemde cijfers niet onbelangrijk, toch geven ze *nog slechts een gering beeld van het aan tal nesten, dat er in het totaal is ge weest. De verzameling werd immers eerst in Januari georganiseerd, toen een ver standig fruitteler de nesten reeds op geruimd had. De bedoeling is im mers niet geweest de schoolkinderen geen sensationeele opschriften, zelfs niet in de meest melodramatische cou rant. In een paar ervan was een korte paragraaf met het opschrift: „Treurige zelfmoord van een Fransche danseres". Geen enkele courant wijdde meer dan een paar regels aan de beschrij ving van het gebeurde. De New-York was misschien nog het uitvoerigst. Ze vertelde, hoe het meisje, na zeer ver- schoonend te zijn behandeld door den rechter van de polïtie-rechtbank, was vrijgelaten onder voorwaarde, dat zij binnen een week het land zou verla ten en Mademoiselle Yvonne niet weer lastig zou vallen. Zij was toen blijk baar, ging de paragraaf voort rechtstreeks naar haar woning ge gaan, had de deur gesloten, de gaskraan opengezet, een stuk rubber er aan bevestigd, het venster vastge zet, en was gaan liggen om te ster ven. Ben duidelijker geval van zelf moord was volgens het rapport der politie nog zelden voorgekomen. HOOFDSTUK XIV. Drie heele dagen verliepen, eer Grant Hodson terugzag. Toen kwam de laatste zijn kamer binnen tegen te gebruiken voor het opruimen der nesten in de bedrijven, doch meer in particuliere tuinen, weilanden en an dere plaatsen, waar ze anders onge stoord blijven zitten. Een bedrag van f 500,is dezer dagen vanwege de Prov. Veilingsorga nisatie onder de hoofden der scholen verdeeld, waaraan door verschillende gemeenten en vereenigingen nog een bedrag is toegevoegd. De bedoeling hiervan is natuurlijk niet geweest om evenals de pluk van vruchten het inzamelen van rupsen nesten tot een bron van inkomsten voor de kinderen te maken, doch het moet meer opgevat worden als een belooning voor de verleende mede werking. Naarmate de tuinbouw zich meer en meer uitbreidt en de cultuur op hoo ger peil komt te staan, moet de strijd tegen insecten en ziekten krachtiger gevoerd worden en het is zeer zeker van belang, dat op deze wijze reeds vroeg op de noodzakelijkheid hiervan gewezen wordt. Bovendien is gebleken, dat ook een indirect gunstige invloed optreedt, om dat het tevens een prikkel is geweest voor de ouderen de opruiming krach tig ter hand te nemen. Volgens verkregen inlichtingen is de opruiming algemeen geweest. Toch zijn er speciaal in de iepenboomen wat nesten blijven zitten en we moe ten niet verwachten, dat we er voor goed vanaf zijn. Mogelijk treedt echter intusschen een of andere parasiet op en komt de aantasting tot staan. Men meent wel eens, dat een der gelijke rupsenplaag iets nieuws is, doch dat is geenszins het geval en reeds vroeger werden er verordeningen be treffende de vernietiging ingesteld. Zoo dateert de betreffende verorde nïng voor de gemeente Goes van 1889. Hierin wordt het uit de boomen ne men en verbranden van nesten voor geschreven en daar ze nog steeds van kracht is, werd ze ook dit jaar weer gehandhaafd. Ten slotte kan nog medegedeeld worden, dat ook de eieren van de be kende rïngelrups in groot aantal voor komen en hiervan werd te Klooster- zande het record bereikt met een aan tal ringetjes van 8183. Zijn vrouw vermoord. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond terecht de 46-jarige koopman Hendrik Nijp, thans gedetineerd, be schuldigd van moord op zijn echtge noote. In den avond van 28 Nov. werden de bewoners van het Pieterschewoltje te Leeuwarden opgeschrikt door een aantal revolverschoten. Het bleek, dat zich in de woning van H. Breedenbock een drama had afgespeeld, waarbij Nijp op zijn 30-jarige tweede vrouw, Anniggien Fennema, van wie hij ge scheiden leef de, uit een browning zes ongeveer zeven uur in 'den avond en vroeg om een cocktail. „Blij, dat u mijn bestaan niet geheel hebt vergeten", bromde Grant opge wekt, terwijl hij de noodige bevelen gaf. „Stoneham en ik hebben maar doorgeploeterd. Er zijn een massa din gen, waarover ik gaarne iets wilde weten". Hodson knikte. „Wij staan aan den vooravond van groote gebeurtenissen", berichtte hij. „Een groot deel van wat u vermoedde is waar en nog een paar andere din gen ook. Kunt u morgen naar Enge land gaan?" „Naar Engeland!" riep Grant uit. „Wel, de Conferentie der Beperkte Bewapening heeft hier plaats over ruim twee weken". i „Dan zult u weer terug zijn'ver zekerde de ander hem. „Ik had gaar ne, dat u morgenochtend aan boord ging van de Katalonia. Zij zeilt uit om acht uur. Laat eens zien, morgen is het Zaterdag. Woensdag zult u in Plymouth zijn en Woensdagavond in Londen. Lord Yeovil zal u verwach ten. U kunt Zaterdag teruggaan in de Sefalonia. Waarschijnlijk zult u te- rugkeeren met Yeovil en zijn staf". „Wat moet ik in Engeland doen?" vroeg Grant, trachtend een zonderlinge „C ECHTE PUIESCHE ,v 20-SO er. per ons j Vraagt Uur Winkelier'rt pakje schoten had gelost,waardoor de vrouw zoo ernstig werd gewond, dat zij twee dagen daarna overleed. De man woonde in Amsterdam, de vrouw in Sneek. Eenige dagen vóór het misdrijf had Nijp te Sneek zijn vrouw ontmoet en een poging gedaan om zich met haar te verzoenen. Hef slot van deze pogingen was dat, toen devrouw zijn voorstellen afwees, hij haar mishandelde en hij ten slotte op het bureau van politie terecht kwam. Op den dag van den moord waagde hij een tweede poging te Leeuwarden in de woning van Breedenbock, waar zijn vrouw ook toefde. Nijp trad bin nen, nam plaats schuin tegenover zijn vrouw. De vrouw wilde van een ver zoening niets weten. Dit prikkelde Nijp, hij wond zich op. Zijn taal werd ruw en Breedenbock, die vreesde dat Nijp tot handtastelijkheden zou over gaan, gaf zijn schoonzuster den raad, maar toe te geven. De vrouw van Breedenbock plaatste zich tusschen de twistenden en trachtte beiden te sus sen. Zij wilde een boterham klaar maken; Nijp nam daarmee genoegen, doch zijn vrouw weigerde alles. Onverwacht sprong Nijp op, deed een laatste poging zijn vrouw tot an dere gedachte te brengen, maar ver dween toen dit niets uitwerkte in de gang. Vóór men het denken kon, werd de deur half geopend en opeens klonk een schot. Onmiddellijk daarop liep Nijp al schietende op zijn vrouw toe, die op den grond viel. De vrouw was in buik, borst en arm getroffen en werd naar het Stadsziekenhuis ver voerd. Ondertusschen had de dader zich bij de politie gemeld. Het O. M. eischte 20 jaar gevan genisstraf. De uitgestotenen. Het „Hbld." schrijft: De Gemeentewet sluit tot dusver tien categorieën van burgers van hef raadslidmaatschap uit: ministers, com missarissen der koningin in de provin cies, Ged. Staten, griffiers der Staten, commissarissen van politie, gemeente ambtenaren, gem.-ontvangers, geeste lijken, onderwijzers (en leeraren), krijgslieden in werkelïjken dienst-Voor de uitsluiting van deze groepen heb ben natuurlijk verschillende motieven gegolden: voor een gemeente-ambte naar, zooals vanzelf spreekt, dat hij van het gemeentebestuur afhankelijk is, voor een geestelijke, dat men te veel van zijn invloed duchtte wan neer hij aan het burgerlijke bestuur deelnemen mocht enz. Volgens de alsnog opgenomen be en lastige gedachte te onderdrukken. „Officieele stukken van Washington overbrengen", was het antwoord. „IK heb ze in mijn zak. Vandaag ben ik van Washington gekomen. Groot-Brit- tannië houdt het toezicht op de oos telijke wateren voor de Conferentie der Beperkte Bewapening, en wij wen- schen, dat er een watervliegtuig over bepaald aangewezen districten pa trouilleert. Er zijn ook nog een paar andere dingen te onderzoeken". „Hoor eens", protesteerde Grant „U zendt mij toch niet over den Oceaan om voor boodschapsjongen te spe len, wel?" „Niet waarschijnlijk!" „Wat is uw bedoeling dan? Wilt u mij hier uit den weg hebben?" „Dat niet precies. Waar dineert u?" „Met u, waar u wilt. Ik zou juist naar de Lotos Club gaan. Stoneham komt daar gewoonlijk!" „Ik ben moe", bekende Hodson. „IK zou gaarne muziek hooren en naar mooie vrouwen kijken. Ik zal een bad gaan nemen en mij verkleeden en binqen een half uur u komen afhalen. Wij zullen een hoektafel bij Sherry nemen. Ik vind, dat wij, nu wij rijken gaan redden, wel schildpadsoep en een flesch champagne mogen ritmen". (Wordt .jsrvolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1