Koloniën Advertentiën. vaderland wachten. Zij zitten overdag bij elkaar in een vertrek, waarin in den regel bovendien drie rechercheurs ter bewaking aanwezig zijn. Zondag middag waren toevallig twee recher cheurs even de kamer uitgegaan. Toen de derde naar de kachel liep, waarop een ketel water hevig stond over te koken, heeft een van de aangehoude nen toevallig wel het beruchtste type kans gezien, de kamer uit te loopen en in zijn hemdsmouwen het bureau te verlaten. Hij is nog niet op gespoord. Noodlottig ongeluk. Op tragische wijze is Maandag de 14-jarige K. v. E„ leerling van de H. B. S. aan de Stadhouderslaan te Den Haag, om het leven gekomen. Op het speelveld, dat aan de overzijde van de schcol gelegen is, waren Maandag ochtend leerlingen aan het balspelen. Op een gegeven cogenblik wilde v. E. zich bukken om den bal te grijpen, doch kwam daarbij met zijn hoofd in aanraking met de knie van een der andere medespelenden. Aanvankelijk liet het ongeval zich niet ernstig aan zien, doch Maandagmiddag is de jon gen helaas aan de gevolgen overleden. Wegenbelasting. De belastingadministratie heeft weder de gelegenheid geopend om eem dr.'emaandskaart, welke niet afloopt op 30 April, maar op 31 Mei of 30 Juni, te laten volgen door eem voljaarskaar zonder dat men over een of twee maanden dubbel belasting behoeft te betalen. Wie dus b.v. thans, in de maainid April, met een dnemaandskaart rijdt of liever in het vervolg een voljaarskaart heeft, die moet op of even na 1 Mei op het belastingkantoor de driemaaindskaart ter verwisseling voor een voljaarskaart aan bieden. Hij moet dan over elf of tien maanden bijbetalen, naar gelang de drie- maandskaart loopt tot 31! Maart of 30 Juni. Bovengenoemde faciliteit is alleen te verkrijgen met een driemaaindskaart gel dend voor een in het opvolgend belas tingjaar overloopend driemaands tijdvak, dus voor het tijdvak Maart, April, Mei of April, Mei, Juni. Geen vrouwelijke b u r g e - meesters. In het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet, dat in 1923 onder het minis terschap van den heer Ruys de Beeren- brouck werd ingediend, kwam eeln bepaling voor, waardóór de benoembaarheid1 van vrouwen tot het ambt van burgemeester en van gemeente-secretaris werd moge lijk gemaakt Minister Kan handhaafde in zijn ge wijzigd ontwerp deze bepaling. Thans zal, naar „de Tel." verneemt, minister Ruys bij de memorie van antwoord, die spoed!v te wachten is, deze bepaling terugnemen Vatn het burgemeesterschap (meent de minister, dat vooral de leiding der ge meentepolitie, het opperbevel bij brand enz. eischen stellen, waaraan in den regel een vrouw niet voldoet. Een luxe-schip" vóór Scheven ingen. In de „N.R.C." lezen we: Het schijnt nu toch waarlijk ernst te worden met het „luxe-schip", dat vóór Sehevenmgen zou komen te liggen. Men heeft er toch van gehoord? Het is al een plan vaini (een poosje geleden, waaraan toen eigenlijk niemand geloofde. Zoto'n fantastisch plain, dat bij den een of ander wel eens kan opkomen, omdat dit of dat niet mag van de politie. Spelen bijvoor beeld. Zoo dikwijls hoort men: er moest op Scheveilingen gespeeld mogen worden, dat zou trekken. Het spel zelf en de entourage. Mooie vrouwen, dure kleeren, geld ein champagne, die als water stroo- men. En zoo toog* een, stuk of wat andere vermakelijkheden meer. Men moppert als het om halfeen sluitingsuur is en is ook met half twee nog maar half tevreden. Er valt, zegt men, m Den Haag toch eigenlijk maar zoo bitter weinig te be leven. Dooie boej! Toen is er iemand met het idee van het schip' gekomen. De driemijlsgrens is ten slotte maar drie mijl ver. Waarom daar niet een schip neergelegd, waar men met een soort van veerboot even naar toe vaart om van alles te genieten wat aan den wal verboden is. Iets voor Amerika, waar men, schijnt het, ook wel dergelijke gelegenheden heeft buiten het territoriale gebied, om rustig de anti-drankwet te negeeren. Het idee heeft natuurlijk wel eenig bezwaar. Veronderstel, dat het slecht weer is en de veerboot erg danst. Dan zal de reis naar het drijvend! luilekkerland, voor menigeen niet aangenaam wezen. Men komt allicht wat katterig aan. Maar aan booond zal er wel gejiegenheid zijn, zich behoorlijk te restaureeren en de genoegens (lie men daar vindt, doen het ongenoegen van den overtocht weldra weer vergeten. Deze fantasie gaat nu echter, naar wordt gemeldt, ernst worden. Doch he|t woord ernst is hier geheel en al mis plaatst; het doel van het schip is immers juist den ernst uit te bannen en in zijn plaats het plezier te instajjlieerem. De oprichting van een maatschappij, die het luxe-schip zal expljpiteeren, is een feit geworden. Zij is hoe kan het anders! in het hoofdkwartier van het plezier. Parijs, gevestigd en draagt den naam Société Anonyme pour 1'Exploitation de Vapeurs de Luxe sur la mer du Nord', een ietwat zwaarmoedigen on-Fransch klinkenden titel. Of zij haar werkzaam heden alleen in Nederland' of tenminste voor de Nederiandsche kuist zal uitoefe nen is niet bekend., (Oprichter en directeur- generaal is de heer L. Slebos, vroeger directeur van de auto busonderneming Z. H. A. M. Het kapitaal bedraagt f 100.000 en is, naar wordt beweerd, reeds voor een deel in het buiteinlanid geplaatst; overigens zal er binnenkort ge legenheid zijn nog eenige aandeden te nemen, waarbij den gegadigden) (al daldelijk een voorrecht wordt toegezegd, n.l. vrije toegang aan boord. 'Het doel van de S. A. is het ex pioiteeren van groote passagierschepen (15.000 ton) voor week-end- en andere tochten op de Noordzee, waaraan te ver binden de genoegens van een moderne badplaats 'y,in dein ruimstein zin dies woords." Dat wil zeggen, dat men aan boord behalve tennissen, zwemmen, bitte ren, eten, ook zal( kummen spelen 'en dat er theater-voorstellingen zullen wezen..uAk licht voorstellingen, die aan den wal niet „.mogen". Reeds zijn er eeln maitre des plaisirs en een restaurateur aangeworven. Als alle maatschappijen begint ook deze met groot optimisme, men rekent op een vervoer van honderden personen tegelijk. De exploitatie zou reeds dit seizoen be gininen met dagtochten van 10 —3, nadh|tie. lijke tochten van 58 en week-end-va atr ten van Zaterdagmiddag tot Maandagoch tend naar Wight, Helgoland, Sylt, Bor kuim, Hamburg, Deauviile enz. einz. In het seizoen 1930 zouden er reeds 45 dagtochten, 45 nachtelijke tochten en 10 weck-end-tochten gemaakt worden. Ui vaart van den Hoek- of van IJmuidein. Wanneer het eerste pfezierschip uitvaart is nog niet bekend, men moet afwachten of bet wel ooit zal uitvoeren. Een lastig raadslid. Voor den Hoogen Raad is behandeld een cassatieberoep van H. H., lid van den raad der gemeente Hoogkerk, ten goede bekende van den Hoogen Raad zooals de rapporteur, mr. Taverne, op merkte. Onlangs is voor den Hoogen Raad geweest zijn zaak betreffende op ruiing in de raadszaal van Hoogkerk, nadat de burgemeester de vergadering ge sloten had. Thaos betrof het een geheel andere zaak. Het gemeentebestuur van Hoogkerk had aan den raad1 een voorstel gedaan om in het reglement van. orde een voorstel op te nemen, ongeveer gelijk luidend aan de Rotter,dlamsche bepaling, n.L om het mogelijk te maken, dat aan een lid, dat den geregelden gang van zaken in de raadsvergadering voortdurend verstoort, de toegang tot de raadszaal gedurende die vergadering ontzegd wondt, nadat bet betreffend lid verwijderd is. De heer H. begreep, dat dit voorstel tegen hem geficht was en maakte durende de behandeling ontzettend* veel lawaai, wat niet kon verhinderen, dat he,t voorstel werd aangenomen. Daarna begon H. nog harder te scheiden en te tieren, waarop de burgemeester afs voorzitter voorstelde, hem den verderen toegang tot de zaal te ontzeggen. Ook dit werd aangenomen en er moes ten eenige maréchaussees aan te pas komen om H., die zich hevig verzette, te verwijderen. Wegens het zich niet verwijderen uit een voor den openbaren dienst bestemd gebouw op last van den bevoegden last gever en wegens wederspannigheid werd H. door de rechtbank te Groningen ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Het Hof te Leeuwarden wijzigde deze straf in 2 maanden. Mr. Muller Massis uit Amsterdam lichtte een 3-tal cassatiemiddelen toe. Hij vond het bedenkelijk, dat volgens de thans gevolgde methode in een constituticneelen staat een raadslid plotseling tot misdadi ger kan worden gemaakt. 'De Hooge Raad diende z. i. nauwkeurig na te gaan of de strafwet hier wel rechtmatig was toegepast. Pleiter herinnerde aan het ge- val-v. Burink in Rotterdam. Het gerechts hof in Den Haag jachtte toen de ver dachte niet strafbaar, tegen welk arrest de procureur-generaal cassatie aanteekende maar waarbij hij vergat een memorie in te dienen, zoodat zijn beroep niet-on/t- vankeiijk moest worden verklaard. Zoo doende is toen een principieel© beslissing achterwege gebleven. Pleiter betoogde verder, dat een regle ment van orde zich alleen kan bepalen tot maatregelen betreffende de ondle. Over tredingen daarvan 'kan men echter niet strafbaar stellen krachtens art. 139 Sr. In elk geval achtte pleiter art. 180 Sr. geschonden, omdat in het reglement van orde niets voorkomt omtrent verwijde ring door middel van den sterken arm. Als raadsvoorzitter is de burgemeester ook geen hoofd der politie, zoodat de marechaussee op dat oogenblik haar taak niet rechtmatig uitoefende. De advocaat-generaal mr. Berger zal op 28 April conclusie nemen. De tienjaarlijksche volkstelling. Het Eerste Kamerlid Slingeuberg, heeft aan den minister van binnenla|udische zaken en landbouw de volgende vragen gesteljdt Is de minister bereid, om die motieven op tc geven, waarom in 1920 bij gelegen heid van de tienjaarlijksche volkstelling aan de gemeentebesturen een vergoeding werd gegeven, berekend naar den grond slag van 12 cent per getelden persoon, terwijl thans, blijkens de beschikking van 13 Maart 1930, een tegemoetkoming zal worden verleend ten bedrage van slechts 7 Vb cent per getelden persoon? Heeft de minister zich er voldoende rekenschap van gegeven, dat voor minder geld er thans Imeer werk door de ge meenten zal moeten worden gepraesteerd, namelijk het vooraf ter secretarie in vullen der telkaarten? Ts de minister niet van oordeel, dat deze beschikking in strijd is met jde gedachte, welke ten grondslag behoort te liggen aan een gezonde regeling der financieele verhouding tusscïien Rijk en gemeenten, namelijk om de gemeenten niet zonder volledige vergoeding der kosten belangen van het rijk te doen behartigen? Is de minister bereid, om alsnog aan de gemeenten een zoodanige vergoeding uit te keeren, dat de volle kosftfeïi der volkstelling door het rijk aan de ge meenten zullen worden vergoed? De V. A. R. A. Op het Zondag j.l. te 's-Gravenhage gehouden congres van de socialistische omroepvereniging, de V.A.R.A., werd ïr redevoeringen van de heeren Van der Lende, Zwertbroek, Oudegeest en van mevrouw PothuisSmit, na breedvoerige besprekingen een resolutie ^aangenomen, waarin de V.A.R.A. uitvoerig motiveert, dat na verzekering van de rechten der onderscheiden kleine, aanvullende om roeporganisaties de totaal resteerende zend tijd onder de vier groote iomtr(aepveir eenig ingen gelijkelijk behoort te worden verdeeld en besluit ten eerste: 't hoofd bestuur van de V.A.R.A. op te dragen dit standpunt bij de regeering te verde digen en te eischen met den grootst mo gelijken spoed een einde te maken aan den thans nog heerschmden uiterst on bil lijken toestand; ten tweede: de besturen van het N.V.V. en de S.D.A^P, in Ne derland, de sociaal-democratische Kamer fracties en verder alle tot de moderne ar beidersbeweging, behoorende organisa ties en instellingen op te wekken, zoinder ophouden te blijven a ge eren voor de ver werkelijking van dezen eisch. (Elk huis een brievenbus. Elk huis heeft een deur; elk huis moet een brievenbus hebben, wil de posi-diree- teur te Rotterdam. Dat zou, een heel gemak voor de post zijn. De directeur spreekt daarom den wensch uit, dat de gemeentelijke bouw- en woningverorde ning met een voorschrift in dien zin zal worden aangevuld. De raadscommissie voor de volkshuis vesting vestigt er echter de aandacht op, dat de naleving van zoodanig voorschrift in verschillende gevajlen, bijv» voor boven woningen, welke door meerdere gezinnen gemeenschappelijk worden bewoond, tot moeilijkheden aanleiding zal kunnen geven weshalve het haar wenschelijk voorkomt, dat aan burgemeester en wethouders de bevoegdheid worde toegekend om in bij zondere gevallen van de op te leggen verplichting ontheffing te verleemen. De commissie voor strafverordeningen vereenigt zich, evenals burgemeester en wethouders, met het voorstel der oom missie voor de volkshuisvesting, en geeft den gemeenteraad in overweging, tot een aanvulling van de bouw- en woonveror- dening in den bovenaangegeven zijn over te gaan. Het aantal mill'ionairs in ons land. Uit de Maart-aflevering vanflhet Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat helt bedrag der ver mogens in 1929 gestegen is van 14.073 millioen tot 14.884 millioen gulden. Dat beteekent dus een toename van ons na tionaal vermogen met 811 millioen. Het aantal aangeslagenen in de ver mogensbelasting was in 1928 177.457. In 1929 waren er 184.853,i' die een bedrag van f 14.150.000 gulden als cijns aan den fiscus opbrachten. Het aantal milliomairs bedroeg 1239 in 1921, daalde tot 946 in 1924, doch heeft thans weer het cijfer 1279 bereikt. Over het algemeen zijn de groepen der groote vermogens niet zo-o sterk ge groeid als het aantal van kleine kapitaal bezitters. Zoo waren er in 1921: 64.406 bezitters van vermogens tusschen 16 en 30 duizend gulden, in 1929 was dit aantal gegroeid tot 79.186. Het uit Laren verdwenen schoolkind. Men zal zich herinneren, dat in No vember 1929 te Laren een 8-jarig meisje tijdens het speelkwartier van' een der scho len, door haar moeder, mevrouw S., die gescheiden van haar man leefde, per auto is geschaakt en naar Schiphol is vervoerd. Vandaar zijn moeder en kind per vlieg machine naar Parijs vertrokken. De heer S. heeft sindsdien nasporingen gedaan en ook de Duitsche politie in de zaak gemoeid, daar een spoor naar Duitschlamd leidde. Ook te Parijs is het onderzoek naar de verblijfplaats van de moeder en het kind voortgezet. Een Havas-teLegram meldt thans, dat men de verblijfplaats van de moeder te Parijs heeft weten op te sporen, maar dait de moeder sedert begin April is verdwenen. Ook van het geschaakte meisje is geen spoor gevonden. l De stalenbrug te Bergen o p Zoom. j Eindelijk dam is men er toe gekomen om De Stalenbrug te gaan verbeteren. Reeds lang is men doende om dit lastige verkeers object te doen verbeteren. Gelegen vlak bij Bergen op Zoom» moest alles wat naar Zeeland en' België moest over deze slecht onderhouden en veel te smalle brug., Vorige week echter heeft men de noo- dige opmetingein gedaan voor de onder handsdie aanbesteding en aan de N.V. SliecVechtsche Constructie werkplaatsen opgedragen het leggen van eeln noodbrug. Eerstdaags zal men dus aanvangen met de werkzaamheden aan de noodbrug. De „Vondel" wordt gesloopt. Naar het „Hbld." verneemt, zal het oude mailschip van de Stoomvaartmij. „Nederland", die „Vondel" gesloopt wor den. Heden zullen sleepbooten van de fa. Smit en Co. de „Vondel" komen halen en het schip via IJmuiden voor het laatst naar de Noordzee brengen. Maar de Hoek is reeds het eindpunt en te Hendrik-Idó- Ambacht zullen de sloopers aan het werk Arme sollicitanten! De redacteur der „Pr. Bode" te Ba tavia meldt; Niemand minder dan de heer Luteyn, chef van de algemioene zaken op hel gemeentelijk bureau alhier, heeft in het tijdschrift voor Locale Ambtenaren eens luid gelachen over de manier, waarop gemeenteraden dikwijls het benoemings recht hanteeren. Deze zaak is opnieuw actueel of liever, dreigt actueel te worden. In Wie worden prijsvragen uitgeschre ven, terwijl de prijswinner.... tevorenreeds Beliend is, doch in Indië worden, ook sollicitanten opgeroepen, terwijl men reeds lang iemand „op het oog" heeft, die dlan wordt benoemd. Arme sollicitanten! Immers, elke advertentie geeft hoop, elke oproep, doet hun het hart sneller kloppen en wanneer zij dan nog voor een bespreking worden uitgenoodigd en er wordt precies gedaan alsof alles echt is dan zijn zulke gevallen nog ernstiger. Bij prijsvragen is dat niet erg. Hier immers geldt het slechts artistcn of van die lui, die in verf en tzoo dben en bovendien komt 'het er heelemaal niet op aan of bijvoorbeeld de gemeente Soekaboemi een onbenullig en ondecoratief gemeentewapen krijgt. Dat merkt toch vrijwel niemand. Nie mand, behalve de meer deskundige buiten en binnenlanders, die geen tijd hebben. Zooals reeds opgemerkt, is de zaak weer actueel en met een enkel woord moesten wij er op wijzen, dat in de ge meente Batavia 18 Nederiandsche -solli citanten voor de betrekking van veeaijt: gewoon ter zijde zijn geschoven, vanwege hun gebrek aan Indische ervaring. Dit klinkt heel prettig en verstandig, doch helaas is er een voorgeschiedenis aan deze zaai. Immers, de tegenwoordige waarnemende leider kon geen defenitief leider van den veterinairen dienst worden, omdat hij.... te veel, namelijk uitsluitend Indische ervaring heeft. En nu zou men tenminste hopen, dat deze doktor straks, met zijn teveel aan Indische ervaring, een uitgezonden leider prachtig zou kun nen aanvullen. Maar dat is niet het gevat En zoo ontvangen wij dan uit Neder land een brief van een ons volkomen onbekend veearts, die ons even laat zien, wat hij in zijn leven heeft gepresteerd- Deze heer zit al acht maanden in span ning of daaromtrent.... doch er is nog steeds niets beslist. Ijerst thans, hopen wij, zal hem, telegrafisch, wel zijn mede- leeld, dat er geen sprake van is om een Nederlandschen dokter te nemen. Maar waarom dan de oproep in- Neder land gedaan? Waarom dan de menschen zoo lang in spanning gelaten? Weet dan geen van de heeren van het gemeente bestuur, wat het beteekent om te be sluiten „voor Indië" te solliciteeren en steeds maar te wachten of het door zial gaan of niet.... Nogmaals, arme sollicitanten, die alle moeite totaal voor niets hebben gedaan. Wij zijn welf Ibcnieuwd of de Batavia'feche gemeenteraad ook dit maar weer slikken zal. Het geldt slechts een betrekking van ruim duizend gulden per maand.... LICHT OP. Donderdag 17 April 7.29 uur Vrijdag 19 April 7.31 uur BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Overleden; Kornelis Marïnus Kop- pejan 71 j., weduwnaar van Maria Tamse; Jozias de Wild, 5 dagen, te Kats; Cornelia de Jonge 89 j., wedu we van Cornelis Jacobus Pieter So- mer; Cornelia Geschiere 58 j., te 's Heer Arendskerke; Geerard Ver- heule 65 j., echtgenoot van Pieternel- la Okké; Jan Wiskerke 64 j., echt genoot van Maria van Woensel, te 's Heer Arendskerke. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Meest matige Ncord-Westelijke wind, weinig of geen regen, zelfde tempera tuur. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. April: 24 ,s Heer Arendskerke, kap. boeren- inspan, Jonkers. 24 Driewegen, inboedel, de Kok. 30 Kapelle, woonhuis met tuin en erf, Kram. Mei: 7 Wolphaartsdijk, boeren-inspan, Jonkers. 7 Heinkenszand, heerenhuis met koetshuis, paardenstal, groote moes- en siertuin, Verbist. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April: Landbouw-Bioscoop, „Het lied van de Zuidzee". Mei: 1 en 2, Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot, „Millionnair tegen wil en dank". MARKTBERICHT. GOES, 15 April IS 80. Aanvoer gewoon, handel slayi. Nieuwe Tarwe f10,a f 10,50 Wintergerat f a f Goudgeist f 7,— af 7,25 Haver f a f Kookerwten f a f Kroonerwten f 11,- a f 12,50 Schokkers f a f Bruine boonen f 18,a f 14,50 Lijnzaad f29,50 a f Maanzaad fa f rtoomboter per pond f 0,85 Eieren per 100 stuks f 4, Boter per kilo f 1,50 a f 0 Middenprijs eieren per 25 stuks f 1,00. Middenprijs boter per J kilo f,0,75 a f 0 Boter aan particulieren f 0,85 a f Eieren aan particulieren verkocht 5 cent. Kleine eieren cent. Ganseieren groote 12 cent. kleine 10 cent. Eendeneieren f 4, Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z. Aangevoerde eieren 27500 stuks. Prijs f 4,40 per 100 stuks ROTTERDAM, 15 April 1980. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 200 paarden, 17 veulens, 2 ezels, 2287 magere runderen, 760 vette runderen 305 vette kalveren, 84 graskalveren, 2087 nuchtere kalveren, 154 schapen of lam meren varkens 180 biggen, 13 bokken of geiten 22 overloopers. Prijzen per J kilo; koeien van 81 tot 46—49 en 52-56, ot.stieren van 40-41, 42,44, 4749; kalveren van 52J tot 57J, 65 tot 70, 80 tot 85 ct,, ossen van 40, 4448, 5255 cent. Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien f 225 tot f 420 tot f kalf— koeien f210 tot f425, stieren f,130 tot f 480, pinken f 135 tot f 195, vaarzen f175 tot f240, paarden f190 tot f280 slachtpaarden f 170 tot f195, hitten f80 tot f 170, veulens f 80 tot f 140, IJ jarige veulens f 80, tot f 120, biggen f20 tot f32, biggen per week f2.75 tot f8,— overloopers f f tot gras- kalveren f 60 tot fUO, foknuchtere kal veren f 20 tot f 25, slacht nuchtere kal veren f 10 tot f 15. Ondertrouwd.! M. ANDREiE en D. H. C. NEERVOORT, Sneek Putten (Gld.J cand. Nofari*. ■15 April 1930.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3