Stadsnieuws Z©© gaaf hef! Van Overal Sport, KuDSt. Rechtszaken. Binnenland aanwezig. Bij de herstelling werd nu gewapend beton constructie aange- bracht welke de zuidelijke en de noordelijke dokmuur op elkaar stem' pelde. Deze constructie bestaat ineen U-vormig spant. Van het spant wor den het vloergedeelte en de beide hoeken bij het opgaande muurwerk het zwaarste belast. Om de noodige constructie-hoogte voor het vloerge deelte te verkrijgen, moest een gedeel te van den vloer worden uitgebroken en de bovenkant van den vloer, waar op later de deuren zouden komen te rusten, iets hooger worden gelegd. Hiertegen bestond geen bezwaar. Ver der moesten de langswerkkuilen ver vallen en de dwarswerkkuilen, welke dus evenwijdig loopen aan de hoofd wapening van het spant, worden aan gebracht. Tusschen deze werkkuilen kon nu in het vloergedeelte over een constructie-hoogte van 1.20 M. wor den beschikt. Deze hoogte was juist voldoende voor het opnemen van de optredende momenten, mits ook in de drukzone een ijzerwapening werd aangebracht. Bij de deurkastmuur be staat' de' drukwapening uit 24 staven 32 m.M., de trekwapening uit 38 sta ven 32 m.M. Veiligheidshalve werd het oude muurwerk niet te veel in aanmerking genomen. De opstaande wanden van het U-vormig spant moes ten, om geen ruimte te verliezen, bij na geheel in de plaats van aanwezig metselwerk komen. Een moeilijk punt was nu om, zonder een gevaarlijken toestand te scheppen, het muurwerk af te breken, voor zoover dit voor het aanbrengen van het spant noodigwas. De uitvoering van het werk mocht in geen geval het schutten met de oost- sluis stremmen. Het breekwerk aan den dokvloer leverde weinig bezwaar; een aanwezige gewapend betonplaat, welke aan de kespen van de houten fundeerïng was gekoppeld, kon in stand gehouden worden. Voor het op gaande muurwerk was de toestand ongunstiger. Daarom werd besloten het breekwerk en het aanbrengen van de gewapende beton-construcfie in acht vakken te verdeelen. Eerst werden de vakken 1, 3, 5 en 7 genummerd vanaf de pompkamer onder handen geno men. Nadat het breekwerk voltooid was, werd de ijzerwapening gesteld en werd van deze vakken het beton gestort. Na de verharding en ontkis- ting van deze gedeelten werd verder gewerkt aan de vakken 2, 4, 6 en 8. Tijdens het werk werd het schutten bij buitenstanden hooger dan 1 M. -f N. A. P. niet toegestaan, het breek werk en het maken van de nieuwe constructie moesten daarom zeer snel worden uitgevoerd. Voor het breek werk werd gebruik gemaakt van pneu matische hamers. Er zijn twee instal laties in gebruik geweest; bij de eer ste werd de compressor gedreven door een electro-motor, bij de tweede door een benzine-motor. Op elk compressor waren 2 breek- hamers aangesloten. Het breken met deze luchtdrukhamers verliep vlot. Een week werd zelfs als maximum 130 M3. uitgebroken (;£- 0.33 M3. per hamer en per uur). Het afvoeren van het puin geschiedde beneden met kruiwagens naar het vloergedeelte voor de schipdeur, hier werd door middel van met de hand bediende bakjes het puin opgeheschen en in een schip gestort. Bij de toldeurkok- ker werd veel hinder van lekwater ondervonden. Ook bij de overige mu ren trad natuurlijk veel water uit het gescheurde oude werk. Voordat hef betonneeren werd begonnen, werd hef oude werk met een cement-gun be spoten, nadat de ergste scheuren met werk gedicht waren. Het tegen den waterdruk in dichten met bespuiting is echter niet geheel afdoende ge weest. Nadat ook de tweede vakken- serie was gestort, werden de boven liggende muren weer opgebouwd en aangesloten aan het oude werk. Het herstelde muurwerk heeft zich tot dusver goed gehouden. Ph. J. van Dixhoorn f Gisterenmiddag overleed in het r.k. Ziekenhuis te Sluiskil, waar hij een operatie had ondergaan, de heer Ph. J. van Dixhoorn, lid van de Prov. Staten van Zeeland voor den Vrij heidsbond. De overledene had in dit college zitting van 1919 tot 1923. Toen werd hij niet herkozen, doch in 1924 nam hij de plaats in van wijlen den heer R. Nolson. In de Statenvergaderingen sprak de heer van Dixhoorn niet veel, doch als hij het woord voerde was het om te getuigen van zijn groote liefde voor Zeeuwsch-Vlaanderen en om de be langen van dat deel der provincie te verdedigen en o.a. om aan te dringen op goede verbindingen met overig Zeeland en op billijke tarïevèn voor personen- en goederenvervoer. Toen hij de laatste vergaderingen, na een ernstige ziekte, weder kon me demaken, had men hoop, dat hij dit nog lang zou mogen doen. Het heeft niet zoo mogen zijn. De overledene maakte in zijn woon plaats, Axel, cok reeds jaren deel uit van den gemeenteraad. De heer van Dixhoorn was land bouwer in hart en nieren en als zoo danig stond hij steeds op de bres voor de belangen van zijn mede - landbouwers, hij had daartoe gelegen heid als voorzitter van den kring Axel der Z. L. M. en als lid van het hoofd bestuur, waarin hij zijn meening uit volle overtuiging soms tegenover -die van anderen met klem moest verdedi gen. Het meest bekend is wijlen de stoere Zeeuwsch-Vlaming wijd en zijd geworden door zijn groote liefde voor de paardenfokkerij en als gevolg daar van zijn pracht-exemplaren van paar den, die herhaaldelijk met kampioens- en andere prijzen op tentoonstellingen werden bekroond. De overledene was 67 jaar oud en ridder in de orde van Oranje-Nassau. In de Prov. Staten zal de heer van Dixhoorn worden opgevolgd door den heer L. J. Geelhoedt, lid van den ge meenteraad van Terneuzen. DRIEWEGEN. De zitdag voor het betalen van directe belastingen zal in deze gemeente inplaats van op Vrij dag 18 April (Goeden Vrijdag) gehou den worden op Vrijdag 25 April op de bekende uren. s HEER ARENDSKERKE. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school alhier komen voor: no. 1 de heer J. Brouwer, on derwijzer te Goes; no. 2 de heer J. J. Kole, onderwijzer te Kruiningenno. 3 de heer F. van Duin, onderwijzer te Broek op Langendijk. KLOETINGE. Gistermiddag had on der deze gemeente nabij den molen een aanrijding plaats tusschen den motorrijder K. uit Wemeldinge enden fietser S. uit Middelburg. De fietser kwam te vallen en werd met een bloedende wonde aan het hoofd bij een omwonende binnengedragen. Dr. Wouda verbond hem, waarna hij per auto naar huis kon worden vervoerd. De motorrijder had eenige averij aan zijn motor. De politie onderzoekt wie hier de schuldige is. MIDDELBURG. Gistermiddag heeft alhier een zeer practische en toe te juichen brandweeroefening plaats ge had. Nu de reorganisatie-plannen der brandweer nog aan de orde moeten komen en nog geen beslissing is geno men over het al of niet aanvaarden van een door een comité uit de bur gerij aangeboden Ford-autobrandspuit is het zeker een goed idee geweest te onderzoeken hoe zulk een spuit hier zou kunnen worden gebruikt en het is te begrijpen, dat daarbij ge dacht is aan de mogelijkheid, dat men de Abdij-gebouwen tegen het al les vernielende vuur zou moeten be schermen. Maar ook is rekening ge houden met het nu eenmaal bestaan de feit, dat voor werken met motor- kracht de waterleiding niet voldoende capaciteit bezit en men dus op brand putten of op open water is aange wezen. Een Ford-autospuit was daarom ge plaatst bij het droogdok en de zuiger in dat nu „natte dok" neergelaten. Twee stel slangen werden gelegd door de Lange- en Korte Giststraat en over het Koorkerkhof naar de Abdij, een afstand van ongeveer 350 M. Eerst werd met ééti straal het ge lukkig denkbeeldige vuur in het Rijks archief aan de Balanszijde van de Abdij aangetast. Het bleek, dat niet tegenstaande door den grooten af stand van de spuit zooveel van den druk verloren ging, men zelfs tegen wind in tot over het dak kon spui ten en de torentje's tot aan den trans konden worden nat gespoten. De slang werd ook door de poort naar de Balans gebracht en daar vandaan kon men met wind mede, nog beter over het dak spuiten. Vervolgens werden beide slangen aangekoppeld en ook toen gaven beide een groote hoeveelheid water, dat een zeer be vredigende hoogte bereikte. Men wil de echter nog een andere proef ne men en had daarom de hier tijdelijk gestationneerde Chevrolet-autospuit, op den hoek van de Korte Giststraat en het Koorkerkhof geplaatst en deze werd nu als aanjager gebezigd. De van af het dok tot deze spuit verlo ren zijnde druk werd in deze spuit weder opgevoerd en nu kwam het wa ter met nog veel grooter kracht uit de straalpijpen en kon nog vrij wat hooger worden gespoten. De groote kracht, die er nu op zat, werd wel het beste gedemonstreerd, toen men onverwacht door een der slangen druk gaf, terwijl de straalpijp onbeheerd op den grond lag. Met groote kracht werd de straalpijp heen en weer ge worpen, naar alle zijden het water heen spuitende, zoodat onder groote hilariteit de omstanders een goed heenkomen zochten om niet nat te worden. Het kostte een der aanwezi ge brandmeesters heel wat moeite de straalpijp weer in zijn macht te krij gen. Trouwens toen men eenigen tijd daarvoor de slang door de poort bracht kon de pijpvoerder zijn straalpijp ook niet in bedwang houden en dit gaf ook een humoristisch intermezzo. Over het algemeen genomen, achten wij de oefening uitstekend geslaagd; bewezen is, dat met deze autospuiten heel wat kan worden bereikt, en dit zeker nog des te beter als door ge stadige oefening geschoold personeel wordt verkregen. De oefening werd o.a. bijgewoond door het volledige college van B. en W., door het bestuur der huidige brandweer en verschillende brand meesters; door de directeuren van ge meentewerken en gemeentebedrijven, door enkele raadsleden, door den rijksbouwmeester, door het comité tot aanbieding van de spuit en door ver schillende andere belangstellenden. Eén opmerking moet ons nog uit de pen, n.l. dat er veel geklaagd is, cok bij den grooten brand, over lekke slangen, doch dat nu gebleken is dat ook nieuwe slangen aardig water kun nen doorlaten. In hoeverre het gebruik van zout water daarop van invloed is, kunnen wij niet beoordeelen. Wel ver namen wij, dat men de slangen direct met leidingwater zou naspoelen. Men had bij deze oefening op den Dam en in de St. Pïeterstraat schuine aaneengekoppelde planken over de slang gelegd, doch gebleken is, dat deze te smal zijn om het doel te bereiken, dat auto's en dergelijke er over kunnen passeeren. Voor een vol gende oefening of onverhoopt wer kelijk blusschingswerk zullen breedere moeten worden gemaakt. SCHORE. De vrouw van den win kelier S. had het ongeluk van een winkeltrap te vallen tengevolge waar van zij zich ernstig bezeerde. De te hulp geroepen geneesheer achtte over brenging naar het ziekenhuis te Goes noodig voor het maken van een foto van den voet. Een met 2 paarden bespannen wagen, geladen met mest, reed aan de losplaats aan de Schorebrug ach teruit in het kanaal. Door het direct lossnijden van de strengen konden de paarden zwemmende den wal berei ken, terwijl later de beschadigde wa gen in gedeelten op het droge is gebracht. Door de alhier gevestigde Ver- eeniging voor uitzending van kinde ren naar een vacantie-kolonie, is be sloten in 1930 twee kinderen uit te zenden. Bij de op 15 April 1930 gehou den inventarisatie der aanwezige aard- appelvoorraden is gebleken dat op dien datum in deze gemeente nog aanwezig waren 861 H.L. consumptie aardappelen, zijnde 2.83 0/0 van de op brengst over 1929 (op 15 Januari j.l. bedroeg de voorraad nog I61/3O/0 van de opbrengst). VLISSINGEN. De vacantieweek voor het personeel van de werf der N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" alhier is voor dit jaar vastgesteld van Maandag 4 tot en met Zaterdag 9 Augustus. Op den z.g. derden Pink sterdag zal in afwijking met andere jaren gewoon worden gewerkt. WISSENKERKE. Dinsdag werd door het gemeentebestuur aanbesteed de uitvoering van verbeteringswerken aan den weg van Kamperland naar den Boschdijk met bijbehoorende werken en leveringen. Raming f 58.000. Inge schreven werd als volgt: J. J. Jansen te Middelburg f70.400; Pieter Dek ker te Veere f 70.000; Reinier Veschel- ling te Terneuzen f67.000; Anth. de Bruin te Terneuzen f66.000; M. W. Knuist te Goes en J. Knuist te 's H. Arendskerke f64.860; Firma F. Duijn- houwer te Goes f 64.740; H. van Se- venter te Vught f64.430; L. v. Boven te Ellewoutsdijk f64.000; M. Hooge- steger te Wemeldinge f63.060; W. v. d. Linde te Kattendijke f 61.433. yERSEKE. Maandagmiddag gleed de heer A. van Kruiningen uit, toen hij oesterzeeften verplaatste. Een zij ner beenen brak. Dr. van Klinkenberg verleende heelkundige hulp. Benoemd. Bij Kon. besluit is benoemd met 1 Juni 1930 tot directeur der registratie en domeinen te Maastricht P. van der Brugge, Inspecteur der registratie en domeinen alhier. Geslaagd. Voor het Vrijdag alhier in Hotel „Centraal" gehouden examen vanwege de Ned. Fed. van Steno-Leeraren „Sy steem I. Pitman" slaagden voor het: Diploma Stenographie A: de dames: G. J. Blom, Zierikzee; A. van Fraas- sen, Goes; L. Traas, Goes; en de hee- ren P. A. Pennings te Goes en H. J. van de Stolpe te Kloetinge. Het diploma machineschrijven Vaar- digheidsdiploma) behaalden de dames G. J. Blom te Zierikzee; M. F. de Doelder en B. Muller te Terneuzen en de heeren I. van der Maale te Ca pelle (bij Z'zee) en M. P. Verjaal te Dreischor. Her-examen: de heer S. Jumelet te Bruinisse. Verder behaalde de heer C. Griep te Axel het Snelheidscertïficaaf Ma chineschrijven (50 woorden per mi nuut), terwijl ditzelfde verkreeg de heer K. de Feijter te Terneuzen voor 40 woorden per minuut. Alle leerlingen ontvingen hun on derricht aan de Kon. Erk. Pitman- school te Goes, Directrice N. Crucq, welke inrichting dezen winter tevens cursussen hield te Zierikzee en Ter mzen. Rijkslandbouwwinterschool. Aan de rijkslandbouwwinterschool werden bevorderd van de le tot de 2e klasse: G. M. F. Bom, Colïjnsplaat; J. Dees, Waarde; F. A. Dieleman, Heinkenszand; A. J. de Feijter, Goes; P. de Feijter, Axel; E. C. A. van Hoo- tegem, Kruiningen; G. de Jager, Wol- phaartsdijk; A. Kersten, Rotterdam; K. A. van Langeraad, Dreischor; J. Mol, Biezelinge; L. J. Steendijk, Zie rikzee; J. P. van Wingen, Rilland. Voorw. bevorderd: I. J. Leenhouts, Retranchement; J. van Liere, Bors- sele; P. J. M. Lodiers, Kruiningen; J. A. van Nieuwenhuijzen, Kamper land; J. W. de Vrieze, Kloetinge. Het diploma werd uitgereikt aan: IC. L. Bartsfra, Vlissingen; P. J. Bom, Colijnsplaat; J. Deist, Dreischor; W. C. van Dijke, St. Laurens; J. A. A. Geluk, Tholen; J. L. Kloet, Wol- phaartsdijk; P. Klompe, Dreischor; M. P. M. van der Klooster, Brouwersha ven; M. A. Kostense, Kruiningen; P. Luijendijk, Den Bommel; R. Moor man, Gees; J. A. van Oeveren, Kort- gene; C. M. Zandee, Goes. De uitreiking der diploma's had he denmiddag met de gebruikelijke plech tigheid jplaats. In een volgend nummer komen we daarop nader tej-ug. Onbestelbare post Brieven binnenland: Zeeuwsche Pia no- en Orgelhandel, Zierikzee; A. Heiyzen, Rotterdam; Laane, Roosen daal; J. Tazelaar, Goes; Directie Me- taalfabrieken, Tegelen. N.B. Den afzenders wordt aanbe volen op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stuk ken van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd5 drachtige zeugen en 49 biggen. Toen de 62-jarige C. Brunïng te Leur Maandagmorgen zijn revolver schoonmaakte, ging onverwachts een schot a.f De kogel trof den man in hef oog en drong door tot de hersenen. De dood trad onmiddellijk in. Naar de Montagspost meldt, is in verband met de in den laatsten tijd steeds meer voorkomende gevallen van zelfmoord in Berlijn een Liga voor Levensmoe den opgericht, die zichten doel stelt om allen, die met zelfmoord plannen rondloopen, zonder aanzien van godsdienst te helpen. Te Licata op Cicïlië heeft in een bioscoop een hevige brand ge woed, waarbij 15 kinderen van 12—18 jaar om het leven zijn gekomen, ter wijl 10 andere kinderen gewond wer den, waarvan 3 ernstig. De brand ont stond, doordat een film plotseling vlam vatte. In de zaal ontstond een paniek, die vergroof werd, doordat het electrisch licht uitging. Ontzet tende tooneelen speelden zich af. LUCHTVAART. Een nieuwe Oceaan-vliegtocht Naar verluidt, zal de Australische vlieger Kingsford Smith, die den over tocht met zijn vliegtuig tusschen Ame rika en Australië "heeft gedaan, de volgende maand trachten met zijn ver maarde toestel „het Zuiderkruis", van Londen naar New-York te vliegen. Gevaarlijk Volgens het „Berl. Tageblatf' zijn de vliegers van de Duitsche Lufthansa ten zeerste verbolgen over het stelsel bij deze Mij., dat hen dwingt met alle wind en weer te vliegen, zonder dat Hoed en parapfuie zijn weg, nu ont breekt er nog maar een flinke verkoud heid aan. Enfin, daartegen helpen gelukkig Aspirin-Tableffen Weiger namaak en let er op dat op elke tobSet het woord .BAYER' staat. Prijs 75 ets voldoende op de vëïlighéiÜ wordt ge let. Ofschoon in laatste instantie de beslissing of er zal worden gevlogen bij de bestuurders ligt, ïs dat meer schijn dan werkelijkheid, want de lei ding van de Lufthansa beschouwt be stuurders die vertrek afraden, al heel gauw als lijntrekkers. De vliegers 2ijn voorts overtuigd dat de leiding en hun verbolgenheid richt zich voornamelijk tegen den be drijfsleiders von Gablenz te Berlijn, te gen wien ze verleden jaar al een motie van wantrouwen hebben aangenomen - te weinig acht geeft op ervaring. Zoo had de jonge bestuurder Wessel, die onlangs 's nachts op de lijn Lon den Parijs is omgekomen, nog nooit bij nacht gevlogen. De vliegers wijten aan het systeem de schuld voor de talrijke ongeluk ken, die vooral den laatsten tijd zijn voorgekomen. Dr. C. Hofstede de Groot f In den ouderdom van 66 jaren is overleden de bekende kunstgeleerde Dr. C. Hofstede de Groot, oud-direc teur van 's Rijksprentenkabinet, laat stelijk nog lid en algemeen voorzitter van de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg en lid van de afdeelïng A dier commissies voor het inventari seeren en beschrijven van de Neder- landsche monumenten van geschiede nis en kunst. Pechtbank te Middelburg. Onbevoegd uitoefenen van de genees kunst. N. K., 35 jaar, kruidkundige te 's Gravenhage, bekrachtiging van hef verstek-vonnis 2 maal f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Idem. N. K., voornoemd, vernietiging van het vonnis van Kantonrechter 2 maal f 50 boete of 2 maal 50 d. hechtenis. Idem. N. K., voornoemd, vernietiging van het vonnis van Kantonrechter 2 maal f50 boete of 2 maal 50 d. hechtenis. Politierechter te Middelburg. De vechtjas. C. v. d. J., 37 jaar, bakker te Yer- seke, werd verdacht dat hij op 7 Maart j.l. te Yerseke Jan Pieter Nieu- wenhuijze met een ragebol heeft ge slagen en gestompt. Eisch: f10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraakf 5 boete of 5 d. h. Nog zoo een. P. Z., 21 jaar, arbeider te Kloetinge, werd verdacht dat hij op 3 of 4 Maart j.l. te Kapelle, Cornelis Korsfanje heeft mishandeld. Eisch: f15 boete of 15 dagen hech tenis. Uitspraakf 15 boete of 15 d. h. Faillissementen. Het faillissement van J. J- Leen- dertse Mzn., landbouwer en vracht rijder te Wemeldinge, Curator Mr. J. Erasmus te Oostburg, ïs opgeheven wegens gebrek aan actief. Ontsnapt, toen het water kookte. Op het hoofdbureau van politie aan het Haagscheveer te Rotterdam zit een gezelschap van ongeveer 30 Tsje chen en Letten, die ter beschikking van den Vreemdelingendienst zijn ge steld en op hun transport naar hef

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2