DIPLOMATE* IV. 45 Maandag 14 April 1950 117 Jaargang. Rechtszaken. Sport. Koloniën ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond, GOESCHE1 COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Sjjlipllp en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tof 12 uur voorm. De Goesche Courant zal Vrijdag ïS dezer (Goede Vrijdag) op den gewo nen tijd verschijnen. Maandag 21 April (Tweede Paasch- dag) zal de courant niet verschijnen. Rechtbank te Middelburg. Overtreding Motor- en Rijwielwet. W. B., 49 jaar, vrachtrijder te Baar land, vonnis van den Kantonrechter betreffende de straf vernietigd, f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Niet tijdig sluiten van den Spoorweg- overweg. G. H. S., 45 jaar, overwegwachter te 's Heer Arendskerke, vernietiging vonnis van den Kantonrechter betref fende de straf, f25 boete of 25 da gen hechtenis. Verduistering. M. A. G.j 26 jaar, venter te Gent, gedetineerd, 4 maanden gevangenis straf met aftrek van hef voorarrest. Weggenomen. P. E., 63 jaar, werkman 'te Kapelle, werd ten laste gelegd dat hij op 7 Januari j.I. te Kapelle een kip, toe- behoorende aan J. B. heeft weggeno men. Subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij die kip die hij bij zijne kippen had aangetroffen heeft behouden. Eisch: f25 boete of 25 dagen hechtenis. Gevaarlijk werk. M. W., 28 jaar, sleepersknecht te Goes, werd verdacht dat hij op 10 Maart j.I. te Goes, toen hij een ledige flesch onder het tapkraantje van een benzinetank gezet had en die flesch vulde, grovelijk onvoorzichtig en na latig een brandende lucifer heeft aan gestoken om te zien of de flesch met benzine was gevuld, waarbij de bran dende lucifer op den grond is geval len, en de benzine op den grond in brand is geraakt, en daardoor gevaar is ontstaan voor goederen en vee dat zich in de schuur bevond. Eisch: f40 boete of 20 dagen hechtenis. Aanranding te Epe. Voor de Rechtbank te Zutphenwerd Vrijdag behandeld de aanranding van een 14-jarig meisje, op 17 Maart j.I. te Epe. In den avond van dien dag werd de 14-jarige Maria Plok aangesproken door een heer in een auto, die haar den weg vroeg naar een wasscherij en verzocht, met hem mede te rijden. Het meisje voldeed aan deze uitnoo- diging, doch weldra bleek, dat de „heer" andere bedoelingen koesterde. In den wagen randde hij het meisje aan, dat, toen de auto langzaam moest rijden wegens den slechten toestand van den weg, kans zag, uit den wagen 84 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Veronderstel eens", zei hij, „dat er de geringste waarheid school in uw voorspellingen en dat een aanval ter zee van buiten ondersteund zou wor den door een enorme wijdvertakte in wendige samenzwering, beseft u dan, welk een vreeselijke blaam dat zou werpen op mijn departement?" Dat kan ik niet helpen, Hodson", verklaarde Grant „Natuurlijk besef ik dat. Ik zal u niet laken. Niemand kan worden gelaakt, omdat hij niet heeft gezocht naar wat hij niet gelooft te bestaan, maar ik verzoek u te beden ken, dat, indien er duizend tegen een kansen zijn, dat mijn inzichten juist zijn, u mijn zijde niet moogt verlaten, eer deze zaak is afgehandeld. En waf u persoonlijk aangaat, luister. Gedu rende de laatste twee jaren heb ik wel tusschen de veertig en vijftig rap porten over deze zaak aan het depar te springen. De bestuurder zette haar na, doch toen zijn slachtoffer in de richting van een vrouw vluchtte, gaf hij zijn achtervolging op. De politie wist den aanrander op te sporen. Deze, die bleek te zijn de 26- jarïge A. H. v. d. Velde, handelsreizi ger te Rotterdam, werd in verzekerde bewaring gesteld en had zich thans voor de rechtbank te verantwoorden terzake van overtreding van art. 247 W. v. Strafr. De zaak werd met ge sloten deuren behandeld, waarna de eisch luidde 6 maanden gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats om hef kampioenschap van Nederland, met uitslagen als volgt: Ajax—Blauw Wit Go AheadVelocitas 0-0 2-2 Promotie-competitie. Voor de promotie-competitie werd de volgende wedstrijd gespeeld: VlissingenH. E. R. O. 03 De stand om het kampioenschap van Nederland luidt als volgt: Go Ahead 3 2 1 0 5 8-4 Velocita)s| 4 12 14 7-12 Willem II 3 1113 5-4 Ajax 3 1113 8-3 Blauw Wit 3 0 12 1 2-7 De stand der promotie-competitie luidt tot op heden: H. E. R. O. 2 2 0 0 4 8-1 Vlissingen 2 0 111 03 Hulst 2 0 111 1-5 ROEIEN. De roeiwedstrijd Oxford-Cambridge. Zaterdagmiddag is voor de 80e maal de roeiwedstrijd tusschen de univer- siteitsploegen van Oxford en Cam bridge gehouden, die door Cambridge gewonnen is. Cambridge had ondanks de 9 suc cessen na den oorlog tegen de ééne overwinning der donkerblauwen, twee nederlagen goed te maken om den al- gemeenen stand op 40—39 te brengen, want één wedstrijd eindigde onbeslist. Door de overwinning van Zaterdag is het aantal nederlagen tot 1 terugge bracht in den algemeenen stand. Aan den anderen kant heeft Oxford 6 nederlagen achtereen geleden sinds 1923, waarbij met 5, 7 en 10 lengten en het serie-record, dat met 9 opvol gende overwinningen (1890—1898) nog op hun naam staat, is Zaterdag door de 7e nederlaag in successie leelijk in hef gedrang gekomen. De meening van de deskundigen, dat Cambridge weer winnen zou de laatste drie jaar wonnen de Cantabs spelenderwijze is juist gebleken. Maar de strijd is heviger geweest dan vorige jaren. tement in Washington gezonden. Zijn die rapporten u niet overhandigd?" „Geen enkele er van", antwoordde Hodson. „Ik had er zelfs geen ver moeden van, dat u er ooit had ge zonden". „Dan moet u bedenken", zeide Grant, „dat in het ergste geval de grootste verantwoordelijkheid rust op de hoog- geplaatsten. Mijn rapporten nadden u alle moeten bereiken en u had na sporingen moeten doen in de richting: welke daarin werd aangegeven. Kunt u mij voor de vuist zeggen, of er hier groote patriottische vereenigingen be staan om de Duitschers in dit land vereenigd te houden?" „Er is er een", zeide Hodson, „die „Broeders in de Liefde" genoemd wordt, een soort club. Ze houdt zich alleen met liefdadigheid bezigen doet heel veel goed. Ze moet wel twee a drie millioen leden tellen". „En de Japaneezen?" Er bestaat een, maar ik weet er niet veel van", bekende Hodson. „Het is een heel ander genootschap, gesticht om de lagere klassen tuinbouw te lee- ren en de anderen op de hoogte te houden van Japansche cultuur en let terkunde". „Juist zoo, prevelde Grant. „Ik twijfel er niet hef minst aan, dat die vereenigingen anders zijn, dat zij op Zaterdagmorgen om 10 uur zijn bei de ploegen een kwartier op het water geweest om frisch te blijven en aan de heerschende wind- en waterom standigheden te wennen. Toen volgden de ruim twee lange men tot de vloed op zijn hoogst was en de strijd kon beginnen. De waterleiding te Paramaribo. Het Tweede Kamerlid de heer Wijn koop heeft den minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat met het oog op de waterleiding, welke te Paramaribo (Suriname) tof stand komt, het volk gedwongen zal worden, de waterputten en regenbakken te dempen, waardoor dit kostelooze wa ter door het zeer dure uit de water leiding wordt vervangen; en dat zeer velen, die het aanleggen der leiding niet kunnen bekostigen, gedwongen zullen worden, het water bij den Chi nees te gaan koopen tegen nog hooger prijs? Voorts: dat velen amper een 'hap rijst verdienen, en derhalve geen cent over kunnen hebben om water te koo pen; waarbij komt, dat tot dusverre zij, die zich de weelde niet konden veroorloven een put of regenbak te bezitten, tot nu toe kosteloos water van hun buren konden erlangen, waf nu zal ophouden? Wil de Regeering er voor zorgen, dat de bedoelde categorieën in het vervolg kosteloos water van de wa terleiding krijgen? Een nieuw toestel op de veiling te Middelburg, De veilingen der veïlingsvereeniging Walcheren te Middelburg gaan steeds vlug, maar toch streeft men er steeds na ze nog vlugger afgewerkt te krij gen. Een middel daartoe is gevonden in een projectie-lantaarn, waarmede reeds proeven zijn genomen. Tot nu toe werden de wagentjes, waarop de ingebrachte partijen te veilen vruch ten, groenten öf eieren zijn geplaatst voorgereden en worden de partijen getoond aan de adspirant-koopers. Het zoeken naar de aan de beurt zijnde partij en het toonen daarvan houdt steeds op. Door vooraf de par tijen te keuren en tie afwijkingen of andere bijzondere eigenschappen er van op te schrijven en ze met de bedoelde lantaarn op een wit scherm te projecteeren weten de kooplieden direct hoeveelheid, inzender en even- fueele afwijkingen en kunnen daar naar hun bod bepalen. Donderdag heeft deze wijze van veilen als proef uitstekend voldaan en was men veel vlugger gereed dan vroeger. De af- mijner kan van uit zijn erker door middel van een voetrem den motor pervlakkig schijnen. En evenmin, dat daarachter, commissie achter commïs sie, de menschen staan, die onderhan delen met Blunn en Itash". Hodson glimlachte een beetje on- geloovig „Ik wil gaarne iets van u aannemen, Slatterzeide hij, „maar drijf het niet te ver. Optochten, muziekcorp sen en picnics zijn het eenige, dat ik in verband kan brengen met de „Broe ders in de Liefde". De Japaneezen heb ik nooit goed begrepen. Hier zijn wij weer terug. Ik zie de auto van den commandant. Nu zullen wij een grap beleven". Grant bleef weer wachten op zijn metgezel die ditmaal niet veel langer, dan tien minuten uitbleef. Toen hij terugkwam lag er een harde glans in zijn oogen. „Slattery", zeide hij, „je hebt gelijk gehad, voor zoover het dit meisje be treft. Ze hebben haar naar het hoofd kwartier laten brengen; terwijl wij weg waren, hebben ze haar ontslagen en ze hebben de brutaliteit mij te verzekeren, dat ze haar lieten heen gaan zonder te vragen waarheen zij zich begaf of zonder haar te laten volgen. Zij hebben haar eenvoudig los gelaten in New-York en nu 'kunnen wij gaan zoeken. Daar zit iets achter. Kom mee!" bedienen, die de film met de aantee- keningen over iedere partij in bewe ging houdt. De haven van Gent. In de Senaafsverga-dering van Vrij dagmiddag heeft de katholieke sena tor voor Gent, Casier, bij de behan deling van de begrooting van open bare werken, de belangen der zeeha ven van Gent verdedigd. Gent heeft, zeide hij, dringend behoefte aan een nieuwe zeesluis te Terneuzen. Reeds hebben in dit verband verscheidene Belgische ministers beloften gedaan, maar in de practijk kwam daar tot nu toe niets van terecht. Spr. drong er op aan, dat niet langer met de verwe zenlijking van dit voor Gent zeer be langrijke plan zal worden getalmd en vroeg, daar dit zoowel Zeeuwsch- Vlaanderen als Gent moet ten goede komen, niet te wachten op het tof stand komen van een nieuw Neder- landsch-Belgïsch tractaat om met Ne derland een afzonderlijke overeen komst betreffende deze sluis te sluiten. Mist. Wegens den dikken mist is hef stoomschip „Antwerp", van de lijn Harwich—Antwerpen, Zaterdagoch tend de haven van Vlissingen binnen- geloopen, tot ontscheping van -de mail en 130 passagiers, die per extra-trein zijn vertrokken. De boot heeft daarna de reis naar Antwerpen voortgezet. De nieuwe keersluis te Vlissingen. De werkzaamheden voor de nieu we keersluis naast de schutsluizen en speciaal bestemd voor groote, op de werf der Kon. Mij. „De Schelde" te bouwen Oceaanschepen, naderen met rasse schreden de voltooiing. Hef grootste deel der sluisdeuren is reeds reeds op hun plaats gebracht en over de vloeddeuren is de brug reeds open gesteld voor het verkeer, waarna de houten hulpbrug is verwijderd. Aan de zeezijde houdt nog slechts een smalle strook grond het water tegen en als die weg genomen is komt hef zeewater direct tot aan de sluisdeu ren. Vanaf die deuren wordt een flin ke afloopende weg naar de Kanaal straat gemaakt. Langs deze straat is aan den waterkant een muurtje ge maakt om bij het opzetten van hef water voor het passeeren van groote schepen, overloopen te voorkomen. Om van hef eiland bij station en bui tenhaven te komen moet men dus nu drie sluizen passeeren, de nieuwe keersluis en de groote en kleine schut sluis. De brug over eerstgenoemde is belangrijk breeder dan die over de schutsluizen en de vraag rijst of het niet mogelijk is 'deze in de toekomst ook te verbreeden, wat met het druk ke verkeer zeker gewenscht zou zijn. gezien o.a. het groot aantal personen, dat hier met een rijwiel aan de hand passeert. De geheele omgeving heeft in een paar jaar tijds een groote verandering ondergaan o.a. door de verplaatsing van het station van den meteorologi schen dienst, en van de woningen van „Waarheen?" vroeg Grant. „Een paar van mijn vrienden op zoeken, die -dit zaakje in handen kun nen nemen", was het strenge ant woord. „Wij moeten haar zien te vin den, eer er vele uren voorbij zijn". HOOFDSTUK XIII. Hodson en Grant dineerden dien avond te zamen in de kamer van den laatste en Grant was midden in het beloofde verhaal van Funderstrom's ontvoering, toen de telefoonbei luid de. Een mannenstem vroeg naar ko lonel Hodson. Grant gaf hem de hoorn. „Een dringende boodschap voor u, Hodson", berichtte hij. Hodson sprak een paar woorden en luisterde. „Wij zullen er over tien minuten zijn", zeide hij, toen hij den hoorn neerlegde. „Slattery", ging hij voort, „dat was een man van Poynter's Detective Bu reau. Dat zijn de menschen, die ik van morgen bezocht om over die jonge vrouw te spreken. Zij denken, dat ze haar hebben gevonden. Wilt u meegaan?" „Zeker", stemde Grant toe. „Iets niet in orde, denkt u?" „Dat maak ik er uit op", was het ernstige antwoord. Zij namen een taxi en Hodson gaf het personeel van den Rijkswaterstaat, welke laatste naar de andere zijde van de sluizen werden overgebracht. Maar nog is aan de veranderingen geen ein de. A.s. Woensdag wordt de bouw aanbesteed van het nieuwe kantoor enz. voor den Prov. Stoombootdienst, dat komt op het terrein achter hef bestaande onoogelijke gebouwtje en naast de aanlegplaats van de motor veerboot. Gemeente- en Waterschaps-archieven. Door den inspecteur der Gemeente en Waterschaps-archieven in Zeeland, den Rijks-archivaris, mr. A. Meer kamp van Embden, is aan Ged. Sta ten het jaarverslag over 1929 aange boden, waaraan het volgende is ont leend Het verheugt den inspecteur zeer, dat Ged. Staten hebben kunnen goed vinden, aan de Staten voor te stellen, de toelage van mr. L. E. de Brakke, hem toegevoegd ten behoeve van hef inspectiewerk, met ingang van 1 Jan. j.I. te verhoogen met f500 per jaar, welk voorstel door de Staten is aan vaard. Door den stadhuisbrand te Leiden viel opnieuw de aandacht op hef brandgevaar, waaraan de archieven veelal zijn blootgesteld. Ged. Staten richtten eene aanschrijving betreffen de dit onderwerp d.d. 28 Maart 1929 tot de besturen van de gemeenten en van de polders of waterschappen in Zeeland. Zonder twijfel ontwaakt alom de behoefte, om tot voldoende zorg voor de archieven te geraken, die im mers onvervangbaar zijn. Maar te dik wijls nog wijken de besturen af van het richtsnoer, door Ged. Staten ge geven in hun besluit van 18 Maart 1927, betreffende het beheer der ar chieven, waarin aan het slot wordt verzocht den inspecteur te hooren, alvorens worde overgegaan tot hef aanbrengen van ingrijpende wijzigin gen ten opzichte van het archiefbe heer,, waaronder is begrepen het bou wen van nieuwe archiefbewaarplaat sen. Een kort overleg aldus het verslag kan in vele gevallen het ne men van maatregelen voorkomen, die later minder nuttig blijken te zijn. Aan de mededeelingen over de ge ïnspecteerde gemeentelijke archieven ontleenen wij: Kapelle. De raad besloot een ruime kluis ten gemeentehuize te doen bou wen. Krabbendijke. Het gemeentebestuur overwoog het bouwen van een kluis en het aanbrengen van meer archief ruimte. Wolphaarfsdijk. De gemeenteraad besloot in het nieuwe raadhuis een brandvrije kluis te doen bouwen voor het oud-archief, de loopende stukken en bescheiden van waarde. Zoo moge lijk zou men, mede fen aanzien van het overige archief, gelegenheid tof brandvrije berging scheppen. Aan de mededeelingen betreffende waterschaps-archieven ontleenen wij: 1. Johannapolder; 2. Middelburg- sche polder; 3. Nieuwerkerkepolder; den koetsier een adres op aan de an dere zijde van het Park. Binnen on geveer twintig minuten hielden zij stil voor een blijkbaar tweede-rangs pension. Op de stoep stond een jonge man te wachten. „Kolonel Hodson?" vroeg hij. „Juist", antwoordde Hodson. „Kom je van Poynter?" „Ja, meneer. Meneer Poynter is zelf boven. Hij beval mij hier op u te wachten. Wilt u maar naar de boven ste verdieping gaan?" Zij beklommen zes trappen smal le, donkere trappen gingen door een atmosfeer van èfensluchf, slechte ta bak, bier en patchouli. Op sommige der deuren waren kaartjes gespijkerd; nu en dan werd er een deur voorzich tig geopend om de indringers goed op te nemen. Op de zesde verdieping stond meneer Poynter, de vermaarde detective, -die vroeger in dienst van de regeering was geweest, te wachten. Hij schudde Hodson de hand en knik te tegen Grant. „Wij staan hier voor een leelijk zaakje, kolonel", berichtte hij. „Ik wil de, dat u zelf zag, hoe de zaken stonden, eer de politie zich er mee bemoeit". „Ga door met uw bericht, Poynter", noodïgde Hodson uit. (Wordt vervolgd),.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1