Overwerkte Zenuwen den aan te wijzen. Dat comité zal plannen en middelen beramen* die er toe zullen kunnen leiden dat de schoolkinderen ge durende de zomervacantie op een aange name en nuttige wijze worden bezig ge houden. Vooral voor die kinderen, die niet op reis kunnen en wier vacantie voor hen zelf en voor hun ouders niet altijd „prettig" is kan dat uitkomst geven. Vereenigingen of personen, die daaraan wenschen mede te werken of steun wen- schen te geven, kunnen voorloopig daarvan mededeeliwg doen aan het bestuur van d-n M.B.B., van Epempark W 190, terwijl zoodra het comité definitief is samenge- gesteld het nadere adres zal worden op gegeven. De bruggen over het kanaal naar Gent. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den minister van waterstaat gevraagd: 1. Is het waar, dat sedert Augusitus 1928 verschillende lichamen, met name de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terinieuzein, de Nederlandsche Veree niging van Fab "ieksarbeidersde Zeeuw ch Vlaamsche Tramweg-Maatschappij, de Algemeene Wielrijdersbond en de Ko ninklijke Nederlandsche Automobielcliuh de R. K. Middenstands vereeniging De Hanze, te Sas van Geint, en de gemeente besturen van Sas vain Gent, Terneuzen en Westdorpe, verbetering van de inrichting en de bediening van de bruggen over het kanaal naar Gent, speciaal de bruggen te Sluiskil en Sas van Gent, hebben vr aagd 2. Is naar aanleiding van de ter kennis gebrachte bezwaren, ontleend aan de be langen van het verkeer, een onderzoek in gesteld en tot welke conclusies heeft dat onderzoek geleid? 3. Is het wiaar, dat geen der in vraag 1 genoemde lichamen eenig bericht op de ingebrachte bezwaren heeft ontvangen, en ,zoo ja, waarom niet? 4. Indien den verschillenden belang hebbenden wel bericht gezonden is, wat was daarvan dan de inhoud? 5. fs de minister in elk geval bereid ten spoedigste maatregelen te treffen, die de telkens voorkomende groote stagnat e voor voetgangers en voertuigen als gevolg van het opengaan van' de bedoelde brug gen kunnen verminderen of voorkomen? Goedkoope eitjes. Op de botermarkt te Middelburg wer den gisteren eieren verkocht met hoogstens 5 te gelijk, voiop 2 a 3 oeirjt per stuk. Heji was een mop van.... Willy Derby* die ini het Schuttershof zou optreden en die met zijn gezelschap' de Markt bezocht. Hij kocht een partijtje eieren op en gaf ze bij wijze van spreken cadeau, maar succes had hij. Het Chr. Lyceum. Woensdag werd te Middelburg een ver gadering gehouden van de Vereen, tot oprichting en instandhouding van een Chr. Lyceum voor Zeeland. De vergadering,, die bij ontstentenis van Dr. van Lonkhuizen, gepresideerd werd door Mr. Goedbloed', was druk be zocht. Meer dan 100 personen waren aan wezig. Nadat de notulen van de oprichtings vergadering waren vastgesteld kwam op nieuw aan de orde het vraagstuk van de plaats van vestiging. Na breede bespreking waarbij het in hoofdzaak ging over de vraag schrifte lijke stemming of arbitrage, werd ten slotte besloten-, dat een schriftelijk© stem ming zal worden gehouden. De bijzonderheden hieromtrent zullen nader door het moderamen worden be kend gemaakt. Bootdiensten Vlissingen-Breskens. Het bestuur der V. V. V. te Breskens heeft aan de Provinciale Staten van Zee land het verzoek gericht de tegenwoordige tarieven van het vervoer per provinciale boot op de lijn VlissingenBreskens, die abnormaal hoog zijn, te verlagen. De twee groote centra .van Zeeland, Walcheren en Zuid-Bevelaind, eenerzijds en Zeeuwsch-Vlaanderen anderzijds kun nen door huin ligging onderling slechts be reikt worden door middel van de provin ciale stoombootdiensten. Reeds meermalen zijn tegen deze diensten, in het bijzonder wat de Iijin VlissingenBreskens betreft, bezwaren gerezen. Dat de Prov. Staten nog niet tot verlaging konden besluiten, wordt betreurd, omdat hierdoor van een krachtige ontwikkeling van het vreemde lingenverkeer en van een geregld contact tusschen de bewoners dier centra gem sprake kan wezen. Weliswaar worden aan duizenden vreemdelingen voor een één- daagsch bezoek aan de Middelburgsche markt en een sight-seeing over Walcheren, alle mogelijke faciliteiten verleend, doch het onderlinge verkeer tusschen genoem de centra wordt niet bevorderd. Daardtoor worden de Zeeuwsch-Vlamingen gedwon gen hun vrije dagen in het naburige Bel gië door te brengen, dat gemakkelijker te bereiken valt en waarheen de reis veel goedkooper is. Speelde tot voor kort het aanmerkelijke prijsverschil der diverse koopwaren in België en in de stelden Vlis singen, Middelburg en Goes een groote rol, dit laatste heeft thans opgehouden te bestaan. Men koopt nu goedkooper in ge-| Een pracht-exemplaar van de groote Paaschvee-fenfoonsfelling fe Rofterd am gehouden door de afd. Rotter dam, Schiedam en omstreken van de Hollandsche Mij. van Landbouw. noemde steden dan in die in de nabijheid der rijksgrens gelegen Belgische plaatsen. De V. V. V. verwijst tenslotte naar de artikelen in het „Algemeen Handelsblad" die zij volkomen onderschrijft, en waar aan zij toevoegt, dat voor een kracfjfcig bevorderen van het vreemdelingenverkeer het in de allereerste plaats ooodig is de Zeeuwen door goedkooper reisgelegenhe- den in staat te stellen hun eigen provincie te bezoeken. Aanbesteding. Door den ingenieur der Ned. Spoor wegen te Breda is aanbesteed; het verrich ten vain herstellings- en vernieuwingsver ken met bijlevering der materialen aan ge bouwen, kunstwerken en inrichtingen, be- hoorende tot de lijnen Vlissingen-Boxtel enz. Minste inschrijver was voor het eer ste perceel de heer J. N. D. Bijl te Vljis- singem voor f 5649 en voor het tweede per ceel firma D. van Maris te Kapelle bij Goes voor f 1540. Vereeniging onderlinge vrouwen' bescherming. De 33ste jaarvergadering van bovenge noemde vereeniging werd Doncleidagmid dag in de Sociëteit St. Joris te Middel burg geopend door de presidente, mevrouw Van Schaik, die ze'de dat men wel op zag tegen het houden dezer vergadering zoo ver uit het centrum en zoo vroeg in het jaar, maar met dit prachtige voor jaarsweder en de aangename ontvangst foor de afdeeling Middelburg met den autorit door Walcheren, is gebleken, dat daarvoor geen reden was. Spr. wees er op, dat de afdeeling Middelburg van den be ginne af opgewekt aan het leven der ver eeniging heeft deelgenomen Spr. meent niet onbescheiden te zijn als zij zegt,, daj) de vereeniging invloed heeft uitgeoefend op het tot stand komen der psychopaten- wet. Spr. wijdt woorden van waardeering aan de nagedachtenis van wijlen Aletta facobs, Dina Nans on, de eerste vrouwe lijke politieassistente in Nederland en Nel ly vain Kol, die a|l'.len in- 'het belang van het streven van de vereeniging veel hebben ge daan. Besloten werd aan de dames Rutgers - Hoisenia en van Maren Bentz van den Berg, die verhinderd waren te komen, te legrammen ie zenden. Onder de ingekomen stukken en mede- deelingen was er een van de afdeeling Middelburg, dat zij zich voorstelt te ijve^ ren tot uitbreiding tot een afdeeling Zee land o.a. door de medewerking van enkele yiissingsche dames. Dit plan werd ten zeerste toegejuicht. Door mej. mr. E. C. Simons uit Utrecht werd de totstandkoming der fe deratie (F.I.C.M.) toegelicht en alleen betreurt dat in het voorloopig bestuur de C. B. als zoodanig niet is vertegenwoor digd, men hoopt dat dit in het definitieve bestuur wel het geval zal zijn. Wel werd toegejuicht, dat ten deze ook de S.D.A.P. medewerkt en mevrouw De Vries-Bruins aan de totstandkoming haai' aandeel had. Spr. wees' er op, dat alljeen rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni gingen deel kunnen uitmaken van de fede ratie en daarom wekte zij de afdeelingen die deze nog niet hebben, op, maatregelen te nemen om dit te veranderen. Door mevrouw Hulst, correspondente voor Drenthe, werd verzocht door het doen houden van een Ieziing te Assen aan de stichting van een afdeeling Drenthe mede te helpen, A^at werd toegezegd. De presidente deed enkele mede- deelingen over de jongste vergadering van den Vrouwenraad, waarna het reeds ge publiceerde jaarverslag door de secreta resse, mevrouw Frenkel, werd voorgele zen en onder applaus goedgekeurd. De correspondente te Amersfoort gaf daarop verslag van een aantal door haar behandelde gevallen, terwijl de secreta resse van de afdeeling Rotterdam haar jaarverslag voor las, waarin o.a. voor komen mededeelingen over het "tehuis v>or ongehuwde moeders aldaar, waarbij o.a. er op wordt gewezen, dat de moeders daar 6 maanden niet haar kinderen mogen blijven, wat ook volgens de presidente van zeer groot belang moet worden geacht* en de liefde voor de kinderen ten zeerste verhoogd. f Bij de vaststelling der rekening over 1929, die een tekort aanwijst van f264 en aan uitgaven voor steun van f1170, werd er op gewezen, dat ,de contributie van minstens f 1 te laag is en er werd op aan gedrongen tegen dat bedrag geen nieuwe leden meer aan te nemen,, terwijl het hoofdbestuur overweegt met voorstellen te komen om het op f 1 ,^50 te brengen. Besloten werd het volgende jaar te Rot terdam te vergaderen. De bijdrage van de afdeelingen we.d ongewijzigd gelaten. De begrooting 1930 werd vastgesteld op f 1490 in ontvang en uitgaaf met een geraamd tekort van f330. Door de secretaresse werden nog en kele mededeelingen gedaan over het wer ken vam de Commissie tot onderzoek naar de resultaten der vaderschapsprocedure, waarover zij ook reeds in het jaarverslag had gesproken, terwijl mej. mr. Simons een toelichting gaf op het welt s ontwerp - Dommer tot vereenvoudiging van de vader schap sprocedure Spr. wees er op hoe onder le'ding van prof. Molengraaf reeds in 1920 aan den toenmaligcn minister van justitie, imr. Heemskerk, een omtwerp-wet was aange boden, hetwelk volgens mededeelingen van mr. Limburg bij het 25-jarig bestaan der vereeniging in 1922 bij de commissie-Lim burg in onderzoek was. Hoe lang dit ge duurd heeft, weet spr. niet, maar eind 1928 werd door minister Doninieireen wets ontwerp ingedieird, dat veel gelijkenis had met dat van prof. Molengraaf. De volg orde der artikelen is anders en maakt ge- heele vergelijking moeilijk, maar het zijn vooral juridisch-technische wijzigingen Eigenaardig is, dat in 1920 bijna geen cri- tiek werd gehoord en nu juist zooveel en vooral trof het spr. dat de president van het Amsterdamsch gerechtshof schreef, dat men met dit om/twerp van dein wal in de sloot zou komen. Spr. meeint, IcLt er vooral ook op de rechten van den man* die als vader wordt aangewezen, opdat hij niet onbewezen wordt gestraft met betalen. Als een procedure lang duurt ligt het niet altijd aan den advocaat, want ook de cliënten werken soms slecht mede en als het wel zoo is, dan moet men zich toft den deken der ordle wenden. Spr. meent, dat een vonnis alleen zal kunnen worden geëxecuteerd als er dwang kan worden toegepast. Met eern voorbeeld toont spr. aan koe men nu van zijn ver plichting tot betaling tracht af te komen. f Ook lichtte deze spreekster de wen- schelijikneid toe van wijziging der wetsbe paling dat eerst door erkenning tusschen de moed-r en haar natuurlijk kind burger rechtelijke betrekkingen ontstaan en kwam er vooral met klem tegen opy dat een kind, waarvan de vader een gehuwd man is en waarbij dus van overspel sprake is, door de ongehuwde moeder niet kan worden erkend. Besloten werd dat de C. B. in déze ac tie zal voeren tot wetswijziging en daar voor een kleine commissie zal benoemen en zich in verbinding stellen met de vrou welijke kamerleden van aj!e fracties. Door mevrouw Polak-Rosenburg uit Amsterdam werd gesproken over „Het conflict tusschen Vrouwenbescherming en Kinderbescherming", waarmede spr. voor al bedoelt, dat de buitenechtelijke geboorte zoowel voor de moeder als voor het kind kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. moeilijke gevolgen met zich brengt. Alis men nu als de moeder geen voldoende be lang stelt in het in een sltichting vertoe vend kind het haar terug geeft, dan be nadeelt men veelal de belangen van het kind em dan komt er strijd tusschen vrou wen- en kinderbescherming. De vereeni ging doet niet aan werkelijke kinderbe scherming en zou in zoon geval het kind moeten toevertrouwen aan een vereeniging die dit juist tot doel heeft. De presidente meende dat juist in Rc(t fcerdam, waar de moeder 6 maanden bij haar kind mag blijven, de moederliefde sterk wordt aangemoedigd en het gevaar, dat zij zich niet meer of te weinig aan haar kind gelegen laat liggen, zeer wordt ver minderd. Mej. ma*. Simons meent, dat het meer malen voorkomt, dat het voor het kind goed kan zijn als het niet in het milieu van. de mo/cid'Si* fkomt en dan maar de moederliefde kan missen. Na nog enkele besprekingen o.a. ov©: de wijze, >yaarop het best propagand kan worden gemaakt voor het werver van nieuwe leden, werd de middagver gadering door de presidente gesloten. Des avonds werd de vergadering, die n een openbare was, voortgezet, en hielc de heer mr. J. W. Zijlstra, rechter ii de rechtbank te Middelburg een© causerk getiteld: „Een praatje over Huwelijks wetgeving en Gezinsvoogdij". De presidente, mevrouw Van Schaik heeft er hen, die des middags niet aan wezig waren, nog eens op gewezen, da de leden de aangenaamste her inner inger. aan Walcheren zullen mede nemen, o.a door de gulle ontvangst te Zouiteliandt door den heer en mevrouw Bergsma et het prachtig uitzicht, dat men daar heeft over zee. De heer mr. Zjjistra wees er eerst op. dat de vereischte toestemming voor het huwelijk niet gevraagd wordt uit hetf oogpunt van ouderlijke macht, maar voor het geluk der kinderen, omdat de ouders meermalen beter tot oordeelen bevoegd zijn wat het geluk der kinderen is. Zijn de ouders en grootouders er niet meer, dan zullen de voogd en de toe ziende voogd de toestemming verleenen, of ook kan de tusschenkomst vain den kantonrechter worden ingeroepen met be roep op de rechtbank. Met de invoering der kinderwetten en de mogelijkheid tot ontzetting uit de ouderlijke macht, waar voor een anider toezicht in de plaats word| gesteld. Het was hier het conflict tus schen het belang der ouders en dat der kinderen, maar men 'begreep-, dat het laatste moet voorgaan. Tevens werd het instituut voor kinderrechter ingevoerd, maar dit geschiedde in den tijd van be zuiniging en daarom werd die taak opge dragen aan een der gewone trechters, zonder te vragen of hij al of niet spe ciaal belang in dit werk stelt. Dit leidde zeker tot het minder goede resultaat. Door het aanstellen van een gezins voogd mag het kind niet los van het gezin komen te staan en net gezinshoofd moet zorgen het kind goed te "kennen. Na ook het instituut der rijksopvoe- dingsgestichtein te hebben behandeld, kwam spr. tot het geven van toestemming aan voogdijkinderen voor het aangaan van, een huwelijk, en sprak al zijn meening uit, dat de beste oplossing zou zijn als de kinder rechter in zulk een geval dezelfde be voegdheid had als een ambtenaar van den burgerlijken stand en een dergelijk huwe lijk voor hem kon worden gesloten. Op de inleiding volgde eenige discus"' en ten slotte werd besloten, dat de ver-*- eenigiög op de eerstvolgend© praktijkver-' gadering voor kinderbescherming zal voor stellen het in de door den inleider aan gegeven richting te trachten te sfcuuren, waarbij ook de mogelijkheid naar voren werd gebracht, dat wellicht a[leen me! de toestemming van den kinderrechter kan worden volstaan. Door de presidente werden vervolgens nog verschillende voorbeelden luit de praktijk gegeven, en er daarbij opgewezen, dat in Nederland ongeveer 3700 buiten echtelijke kinderen per jaar worden ge boren. In -het Rijnland zijn door de bezettings troepen alleen 15000 kinderen achter ge laten, die buiten echt geboren zijn. Ten slotte bracht mevrouw Van Schaik dank aan den heer mr. Zijlstra (yoor zijn inleiding en sloot daarop de 33ste algemeene vergadering. Benoemd. Benoemd tot buitengewoon opzicl$ter bij de Gemeentewerken te Bridie, die heer M. Knop te Vlissingen, oud-leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut le Goes. HANSWEERT. Het tankschip „Ku- ra dat Zondagmorgen in aanvaring ge weest is met de „Aika* en dat Dinsdag tegen de plaat gesleept is, doch door de „Adelaar" van v. d. Tak niet overeind gezet kon worden, is Donderdagmiddag nadatnog de bokken „Simson II" en „Her cuies gearriveerd waren, overeind getrok ken en op de plaat geizet, waarna het g£$ zoo goed mogelijk dicht gemaakt zal wor den om het schip naar de werf te sleepen. Van de >vrouw van schipper Nor tier, die zich in de roef moest bevinden, is geen spoor gevonden. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer J. Gamseman Jr. kwam de Kolenbond Ons voordeel in algemeene vergadering bijeen. De Secr -penningmeester, de heer W. K. C. Schrier deed rekening en verant woording over gehouden beheer. Ontvan gen was aan uitgebrachte kolen en bruin koolbriketten f 14182,42; aan entrée'Js nieuwe leden f42,aan pakhuiskolen en sloffen f 172,74; aan diversen waarbij goed slot der vorige jaarrekening f 555,05, totale onfvaogsfch f 15126,60. Uitgaven in totaal f 14603,04, bestaande uit f 12143,80 voor aangekochte kolen en bruinkoolbriketten, vervoer, losloon, ze gels en spoorvrachten f2078,73. Pakhuis huur f 65,20. Salarissen f 135,en di versen f 180,31. Uit het verslag van den secretaris over het afgeloopen dienstjaar bleek, dat he| ledental tot 346 klom, 21 nieuwe leldeln traden toe, 2 zijn overleden, 3 vertrokken, 4 werden ^geroyeerd ingevolge art. 12 reglement en een bedankte. Aangekocht werden 725 ton kolen en 27000 K.G. bruinkoolbriketten. Uitgebracht werden 9771V2 H.L. kolen en 889 pak slofem. Het gebruik van eierkolen nam verbazend toe, dat van noten verminderde siterik. 300 ton kolen werd verkregen door contract wat een voordeel opleverde van f 150. De inventaris werd aangevuld en verkeert in goeden staat Het vervoer van kolen en sloffen werd gegund aan J. van Liere Mz. Het lossen aan Jan Veerboek Jacsz. Met die waarde van de opgeborgen kolen be draagt de reservekas f 753,56. In het be stuur kwam geen verandering. Herkozen werden de aftredende bestuursleden J. Ossewaarde en M. Bom. Het aanbesteden van vervoer en lossen werd in handen gegeven van het bestuur. Het entreegeld bleef bepaald op f2. KRUININGEN. Bij de Woensdag gehouden aanbesteding door den archi tect A. le Ciercq van een woonhuis aan den Grintweg voor mej. Wed. P. Kosten was de laagste inschrijver ;J. A. Poleij te Kruiningem voor f4630. De gunning is aangehouden. 1 WAARDE. Woensdagmiddag werd door notaris Oelè te 's Gravenpolder ten verzoeke van den heer P. M. Overboek© te Waarde in bet café van mej. Wed. P. Kloet te Waarde publiek verkocht: in de gemeente Waarde66 A. 40 c.A. bouw land aan den Stoofweg. Kooper hiervan werd de heer C. Hoekman te Krabben- dijike voor f1475 per gemet of f2497,67 hoop. 1.28.10 H.A. bouwland aan den Stoof weg. Kooper hiervan werd de heer Chr. van Koeveringe te Waarde voor f 1515 per gemet of f4943,95 den hoop. 1.75.30 H.A. bouwland aan den Hoog© Weg, nabij den Kerkweg. Koopers hier van werden de heeren M. A. Kopmels en C. M. Kopmels, beiden te Waande, voor f 1590 per gemet of f 6994,55 den hoop. 0.93.90 H.A. bouwland aan den Ker- kedijk. Kooper hiervan werd de heer D. Verburg ,te Waarde voor f1680 per ge met of f4020,80 den hoop. 0.47.50 H.A. bouwland aldaar. Koo per biervan werd d© heer H. van Hout© te Waarde voor f 1680 per gemet of f2032,80 den hoop. T.02.70 H.A. bouwland aldaar. Koo per hiervan werd jj© heer C. van Hout© te

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2