Kapstokken =:B OHEMi A:= Gehamerd Brons. Sports, Provincienieuws Laatste Berichten. Advertentiën. JACHTRECHT. - Lintvelt's Bazar C. Callenfels en echtgen., adj. dir. verz.-mij., van Ritthem, Voorstad 79; S. Goulooze, dienstbode, van Wissen- kerke, Westsingel 141; C. Geene geb. Tange, zonder beroep, van Wo'phaarts dijk, Heernisseweg 3J. de Jonge, kan toorbediende, van Kapelle, Matth. Sm. buurt 26; H. Verton en echtgen., zon der beroep, van Amsterdam, Vogel- zangsweg 25; H. A. Jacobs, bakkers knecht, van Zwaluwe, Wilhelminastr. 98; T. van den Dool, sum. reg., van Steenwijk, Blanckstr. 3; Wed. J. Koot- stra en gezin, zonder beroep, vanPer- nis, Scheldestraat 115. Vertrokken; H. Kiers, klerk regi stratie, naar Emmen, Dordr. weg 11; P. K. de Jonge, zonder beroep, naar Lisse, Schoolstraat 13; A. de Jonge, dienstbode, naar Wolphaartsdijk, C 111; C. Bliek, dienstbode, naar'sHeer Arendskerke, Zandweg; A. Westerhof, botermaker, naar Wognum; M. E. de Jager geb. Rouw, zonder beroep, naar Kattendijke; J. J. M. van den Brink, verpleegster, naar Middel burg, M 41; Joh. Leef lang en gezin, arbeider, naar Arnhem, Boekhorst- steeg 138. Landbouw-Bioscoop. „Heel Hollywood op stelten" heet de musiceerende film, die deze week in de „Landbouw-Bioscoop" vertoond wordt. Douglas Fairbanks en Charlie Chap lin vervullen de hoofdrollen, Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor alhier is in Maart op spaarbankboekjes ingelegd f 17.399,02 en terugbetaald f 15.843,64, derhalve meer ingelegd dan terugbe taald f 1555,38. Het aantal nieuw uit gegeven spaarbankboekjes bedroeg 19. Door tusschenkomst van het kan toor werd ter Directie op sfaats- schuldboekjes ingeschreven nominaal f500,en afgeschreven f2050,.der halve minder in- dan afgeschreven f 1550,—. Verwacht deze week een prachtsorteering Wij maken tevens attent op onze opruiming van diverse koperwerken. W. J. v. DOESELAAR. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Het zoeken naar eieren van water wild: J. F. te Wissenkerke f3s. 3d. Op een openbaren weg geplaatst voorwerp niet verlichten: C. M. te Nieuwdorp, vrijgesproken. Als schipper een rijkskanaal beva rende zijn naam niet op zijn vaartuig hebbenA. R. te Antwerpen f 5 s. 5 d. Met auto rijden zonder geldig rij bewijs: G. G. te Hansweert, C. d. W. Nisse, G. M. te Baarland, A. W. te Krabbendijke, J. W. te Kapelle f10 s. 10 d. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: N. v. d. V. te Yerseke f 10 s. 1 w. tuchtsch. Zonder noodzaak vee over een rij wielpad leiden: H. D. A. te Kloetinge f 5 s. 5 d. Fietsen zonder rem: M. P. V. te Os- sendrechf f5 s. 5 d. Met auto rijden zonder spiegel: J. V. te Kapelle, J. M. te Oudelande f3 is. 3 d. Met fiets rijden zonder reflector: C. C. K. te Heinkenszand f2 s. 2 d. Met motorvoertuig rijden zonder minstens twee goede remmen: P. L. te Ovezande f10 s. 10 d. Met rijwiel zonder noodzaak links houdenJ. T. te Goes f 3 s. 3 d. 's Avonds fietsen zonder lichtL. C. M. te 's Heerenhoek, P. B. te Baar land f 5s. 5 d. Dronkenschap: H. J. P. d. K. te Hal steren f 15 s. 15 d. Sterken drank verstrekken zonder vergunning: A. D. B. te Goes vrijge sproken. Buiten noodzaak de geneeskunst uit oefenen: J. F. v. d. P. te 'sGraven- hage, vrijgesproken. Op een openbare straat (stoep uit stallen): A. M., J. S., W. K., A. F. te Goes, ontslagen van rechtsvervolging. Aan de openbare straat (stoep) uit stallen: J. S., A. S., W. K., P. W. te Goes f 0,50 s. 1 d. Kreeften visschen op verboden ter rein: L. A. F., J. B. te Goes vrijge sproken. Hooger beroep is aangeteekend door: C. G. V. te Goes, veroordeeld tot f 25 s. 25 d., verdacht van overtre ding Motor- en Rijwielwet. Door C. G. te Goes, veroordeeld tof f 2 s. 2 d., verdacht van geen reflector hebben aan zijn voertuig op het meest uitstekende gedeelte van zijn lading. Door M. S. te Kapelle, veroordeeld tot f 25 s. 25 d., verdacht van het met een motorrijtuig de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen. VOETBAL. „Goes". 15 Sept. a.s. zal het 35 jaar geleden zijn dat de grondslag werd gelegd voor de thans nog bestaande voetbal- vereenïging „Gces". In verband daar mede heeft het bestuur gemeend al hier een serie interessante wedstrijden te doen spelen en wel z g. „Nederlaag wedstrijden". De club die „Gces" dan de groot ste nederlaag toebrengt is le prijswin- ner en zoo vervolgens 2e, 3e enz. Hiervoor zijn reeds fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Diverse le, 2e en 3e klas clubs zijn uitgenoodigd aan de wedstrijden deel te nemen en van verscheidene is reeds bericht ingekomen van deelname Vast staat dat alle 2e klassers met hun sterkste elftal zullen 'komen. Wie hier vanaf a.s. Zondag zal spe len, zal steeds des Vrijdags in de ad- vertentiën van dit blad zijn te vinden. A.s. Zondag is dit dus M. E. V. O., de Zuidelijke 2e klasser uit Bergen op Zoom. Voor de Goesche voetballiefhebbers breken er dus waarschijnlijk prettige Zondagen aan. We kunnen daarom niet genoeg aan raden: waardeer deze pogingen van „Goes" om cok hier werkelijk voet balspel te brengen en bezoekt i n groo- te getale de wedstrijden. Voor „Goes" zelf zijn de wedstrij den natuurlijk zeer nuttig en, hoewel sinds eenigen tijd merkbaar verbete ring in de club is en ze steeds beter in vorm komt, meenen we dat het een goede leerschool zal zijn om in de a.s. competitie een waardig mededin ger naar de hoogste plaats te worden. Inderdaad geven we „Goes" zooals ze tegenwoordig speelt, daarvoor een goede kans. Mochten er nog sport-liefhebbers zijn die voor bovenvermelde wedstrij den prijzen beschikbaar willen stel len, laten die zich even in verbinding stellen met het bestuur of speciaal met den penningmeester, de heer C. J .Luijks, Corn. Eversdijkstraat 4, alhier. MOTORRIJDEN. De elf provinciale hoofdstedenrit. De motorclub „De Baronie" geves tigd te Breda, houdt dit jaar voor de vierde maal een Elf Provinciale Hoofd stedenrit voor motors en automobie len. Deze wedstrijd ving hedenmorgen te 6 uur te Breda aan. Vandaar gaat de tocht via 's Hertogenbosch naar het Zuiden van Limburg, om na een zwaar bergtraject ongeveer half twaalf Maas trïcht te bereiken. Vandaar gaat het via Arnhem, waar ongeveer 5 uur 's middags de rijders passeeren, naar Zwolle, waar men ongeveer half ze ven 's avonds aankomt. Daar bestaat gelegenheid om te dineeren en zich te sterken voor het nachttraject. Want na Zwolle gaat de tocht naar Leeu warden, dat bereikt wordt ongeveer 10 uur 's avonds en verder over Gro ningen (11 uur) naar Assen, waar de rijders )12 uur des nachts aankomen. Verder gaat de tocht naar Utrecht hetwelk 's morgens om vier uur wordt bereikt, en vandaar over Amsterdam naar Haarlem. Om zes uur 's morgens van Zaterdag 12 April wacht daar den deelnemers een stevig ontbijt. Na zich gesterkt te hebben gaat het verder over Den Haag, Rotterdam, naar Dordrecht en het veer Moerdijk. Dan moet nog even naar Middelburg ge reden worden, waar de de eerste rij der ongeveer half twee des middags aankomt. Om half vijf komt de eerste rijder na een tocht van zes en dertig uur te Breda aan, waar het eindpunt is. De inschrijvingen bedragen in to taal 135, waaronder 22 automobilisten. Verder is dit voor de eerste maal in ternationaal, Belgen, Duitschers en Engelschen dingen mee. DRIEWEGEN. De raad vergaderde 9 April. Present 6 leden, afwezig M. Nijsse- Vastgesteld werd eetne verordening op de heffing van besmottelijkeziekteingelden. met het volgende tarief. Inkomen f 800 tot en met f 1000 5 f 1000 tot en met f 1500 10% f 1500 tot en met f2000 20% f 2000 tot en met f 3000 50 f 3000 tot en met f 4OÖ0 75 boven f4000 inkomen f 100 Alles van het in art. 3 gestelde besmettelijke- ziektengeld. De rekening van het bur gerlijk armbestuur wordt goedgekeurd in ontvang met f 8425.02 yL in uitgaaf me}t fA ^oo met een goed slot van f 4505,711/2. De burgemeester deelt mede dat dit de 50ste rekening was die de secretaris-penningmeester heeft ingediend, en sprak een woord van hulde uit over de accurate behartiging van het gevoerde beheer. Het gemeenteverslag over 1929 werd den raad aangeboden. In de be grooting over 1929 had eene kleine wij ziging plaats. De begrooting over 1931, en rekening over 1929, van den vleesc'h- keuringsdienst, werden goedgekeurd. De onderwijzerswoning en veldwachterswoning zullen van electrische leidingen worden vooi zien als de bewoners 5 der aanleg- kosten betalen. Met 4 tegen 2 stemmen werd besloten voor een jaar toe te tred-In tot het werkloosheidsbesluit 1917. 's H. ARENDSKERKE. In de Don derdagavond gehouden vergadering van de afd. 's Heer Arendskerke van de ver- eeniging voor Ziekeinhuisverplegitng in Zuid- en Noord-Beveland, waarin 10 leden tegenwoordig waren, werd medege deeld dat het aantal leden bedraagt 376, waarvan 333 betaleinden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat over 1929 was ontvangen f 920,53 en uitgegeven f 780,67 alzoo een goed slot van f 139,86. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. van der Made en M. Vogelaar. Bij de besprekingen omtrent de agenda van de algemeeme vergadering der cen trale vereeniging op 12 dezer, bleek o.m, dat de aanwezige leden het zeer op prijs zouden stellen, wanneer een hoogere uit- keering in de ziekenhuiskosten zou kun nen worden verkregen. Het bedrag dat over 1929 in het reservefonds zal worden gestort, werd vastgesteld op f 10. De heer M. Mol sprak de wenschelijk- heid uit, dat in het vervolg zóó vroeg tijdig een vergadering tzou worden ge houden, dat eventueel e voorstellen van deze orjdier-afdeeling ook nog op de agenda van de vergadering der centrale vereeniging zouden kunnen worden ge bracht. Hierna sluiting. WISSENKERKE. Woensdag hield Het Groene Kruis te Wissenkerke een algemeene vergadering in de openbare schooi te Kamperland. De opkomst had beter kunnen zijin. Wegens toevallige af wezigheid van den tijdelijken voorzitter, arts J. L. J. Bruijnzeel, werd de bijeen komst door den secretaris geleid. De notulen der vorige algemeene ver gadering werden goedgekeurd'. Uit het jaarverslag bleek, dat het aaintal leden, thans bedraagt 594, contribueerende jaar lijks f582,25; dat van de dochter-ver eeniging voor Wijkverpleging resp. 625 en f 1026,05. Er waren in 1929 aan de leden. 143 stuks van het materiaal ,in gebruik ge geven, waarvan er 30 stuks door nieuwe vervangen moeten worden. De wijikverpleegster-huisbezoekster had 1096 bezoeken gebracht in 58 gezinnen In verschillende gevajkn was verbete ring der ventilatie in slaapvertrekken aan gebracht. Er hadden 5 ontsmettingen plaats en er was aan 14 gezinnen ver goeding gegeven wegens kosten van het bezoeken der consultatiebureaux te Goes en Middelburg. In October 1929 heeft de vereeniging een centraal-magazijn in gebruik ge nomen en in Maart j.l. in eigendom ver kregen. Het leeuwendeel der kosten daar van werd verkregen door de uitgifte van kleine aandeelen, rentende 3 pet. Wegens het vertrek van den vorigen secretaris-penningmeester ds. v. d. Linde, ontstond 'een vacature, die tijdelijk ver vuld werd door de bestuursleden Swerne en Maris, terwijl de eerste, die als be stuurslid wensebte af te treden, thans werd opgevolgd door ds. Louwerse. De mede in den loop van 1929 vertrokken voorzitter, arts P. J. Fret, werd thans definitief vervangen door den heer Bruijn zeel. Van de 4 periodiek aftredende be stuursleden werden de heeren Schippers, Van Hee en W. C. Noordhoek her kozen, in plaats van den heer J. M. Noordhoek, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, éverd gekozen de heer G. Flipse te Kamperland. In 1929 zijn 5 bestuursvergaderingen gehouden. Aan 1 einde der vergadering werd be sloten ,dat de vereeniging zou toetreden tot de Prov. vereeniging ter .bestrijding der t. b. c. Kwakzalvers. Dat de kwakzalverij ïn Zuid-Beveland nog steeds bloeit moge o.a. blijken uit het feit, dat hedenmorgen wederom twee onbevoegde verstrekkers van medischo hulp zich voor den Kantonrechter te ver antwoorden hadden. De eerste, die terecht stond was W. F. M., winkelier en magnetiseur te Vlissingen. Als getuigen werden gehoord mej. M. NijsseKloet te Driewegenl mej. A. Pauwede Vo's) te Driewegen, Adr. Huadersmarck te Ovezande, mej. J. NijsseNoels te Driewegen, mej. C. de Witte te Driewegen, mej. J. van OosH- Komejan te Borssele, mej. G. Nijsse Schipper te Driewegen, mej. Grimmink v. d. Ende te Borssele en Johannes Ver- maire te Borssele. Al die getuigen lialddisn voor zich zelf of voor huij kinderen de hulp van beklaagde ingeroepen. De verklaringen der getuigen kwamen vrijwel alle op hetzelfde neer en daarom zullen wij ze hier niet breedvoerig weergeven. Uit de verklaringen bleek, dat beklaagde wel geld aannam, maar dat hij er niet om gevraagd heeft. Ook kwam hij niet uit eigen beweging bij een patient, doch hij moest verzocht worden. Behalve mag netisch behandelen, bestaande in hand bewegingen op of om zieke lichaamsdeelen, gaf hij zijn patiënten adviezen als: 'smor gens en 's avonds een glas water, voeten wasschen, drie maal door den neus in ademen en door den mend uitademen. Soms ook gebruikte hij geneesmiddelen. Beklaagde zeide, dat hij de menschen hielp om hun lijden te verzachten en om beterschap te brengen. Hij maakte van het magnetiseeren echter geen be roep want hij drijft ook een .winkel. Hij genas volgens Amerlkaansche me thode als hij de handen van zijn patiënten vasthoudt voelt hij zelf de kwalen,, die zijn patiënten hebben. Het is bekl.'s bedoeling niet de dok toren in den weg le staan. Hij helpl) reeds 37 jaar da menschen. Dat hij thans terecht staat is te wijten aan het toe nemen van hen, die zijn raad "inroepen. De een vertelt het aan den ander. Uit de getuigenverhooren bleek ,dat de meeste patiënten hem f 1 betaalden voor een visite. Een had zelfs niet be taald, doch bekl. had er toen ook niet om gevraagd. De ambtenaar wees op de voorliefde van het Zeeuwsche volk voor kwakzal verij. Vooral ten plattenlande is men zeer bijgeloovig. Met de meeste menschen heeft hij deernis. Als hij de getuigen beziet kan hij zich voorstellen, dat hcjt niet veel moeite kost deze le overtuigen! dat zij genezen zullen worden, als men maar lang en overtuigend genoeg vertelt, tlat 2x2 vijf is en dat een konijn tot een haas te veredelen is zulljen zij het ook gelooven. Deze man is een gezellige prater, hij beeft meer tijd dan den dokter en zoo loepen de menschen om zijn hulp. Voligms spr. maakt bekl. een beroep van dit werk. Hij acht het ten laste gelegde bewezen en eischt 2 x f 100 tin 8 x f 100 boete. Totaal f 1000 subs. 50 dagen hechtenis. De Kantonrechter dadelijk uitspraak doerde sluit zich bij den eisch aan. Beklaagde zeide ^eer zwaar te zijn aangepakt. Zijn gezin zal er zwaar door getroffen worden. De volgende, die terecht stond was de bekende Leidsche wonderdokter» N. K. Deze gaf geen antwoord op de hem gestelde vragen. Als getuigen werden ver hoord mej. De JagerDuijtikerke en Joh. de Jong te Yerseke. De eerste1 ge tuige betaalde voor de hulp f 6,75 en f2,25. De tweede f2,25. De ambtenaar van het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat hij de zwaarste straf zou vragen. Bekl. heeft een nieuw trucje be dacht; hij wil n.l. niet antwoorden. Dit doet hij om niet te moeten zeggen, dat hij niet bevoegd is de geneeskunst uit te oefenen. Voor latere gevallen zal deze onbevoegdheid door een on derzoek bij de Universiteiten bewe zen moeten worden, hetgeen zeer veel moeite met zich mee brengt. Thans is dit nog niet noodïg want spr. heeft verklaringen uit Terneuzen, waarin K. zijn onbevoegdheid heeft uitgespro ken. Hij zal niet rusten voor K. uit Zeeland verdwenen is. Zijn spreekuur te Gces kan bekl. niet meer houden, omdat spr. alle patiënten, die hef spreekuur bezochten door de mare chaussee liet opbrengen teneinde een verhoor te ondergaan. Daar hadden zij het niet op en zij bleven weg. K. bezoekt ze nu echter thuis. Spreker eischt 2 maal f 300 boete teubs. 2 maal 30 dagen hechtenis. De kantonrechter stelde de zaak uit tot 25 April, teneinde als getuige de hoofdagent van politie te Terneuzen te kunnen hooren. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jozias z.v. Lodewijk Jo- hannis de Wild en Martina Post te Kats. Gehuwd: Willem Jacobus de Jager 24 j. jm. te Kattendijke en Maatje Elisabeth Rouw 28 j. jd. STAATSLOTERIJ. In de afgeloopen week zijn in Goes en omgeving uitgekomen met eigen geld: 8556, 8559, 8563, 8572, 12463, 12490 en 12500. LICHT OP. Zaterdag 12 April 7.20 uur Zondag 13 April ,7.22 uur Maandag 14 April 7.24 uur VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Kleine veiling van 9 April 1930. Hollandsch zoet f 12 a f16, Won- dergem appels f9 a f13, Spinazie f9 a f 12, Witlof f8 a f12, Knolselderij fl, alles per 100 Kg., Kropsalade f2 a f6 per 100 krop, Radijs f2, Narcis sen f 6 a f8, Rhabarber f 8, alles per 100 bos, Bloemkool f6 a f21, Tulpen f3, beide per 100 stuks. STAATSLOTERIJ. 2e klasse 3e lijst. Trekking 9 April, f10005060 f 200: 3343 5715 6827 7249 f 100: 3723 15459 15853 16071 16201 2e klasse 4e lijst. Trekking 10 April. f 100: 552 UNIE-BRIEFJES In de tweede klasse zijn uitgeko men: f20000: 11428 f 100: 9032 Eigen geld: 18677, 18682, 18689, 18691, 18695, 18706, 4933, 4916, 4976, 4926, 11442, 11450, 11468, 11512, 9003, 9002, 9008, 9009, 9025, 9042, 9067, 9077, 9060, 9099, 9100, 9117, 9129, 9357, 9397, 9465 en 9468. MARKTBERICHT. Middelburg, 10 April 1930. Op de graanmarkt was de aanvoer zeer gering. De noteering was tarwe f 10.75 a f 11.15, kroonerwten f 11 a f 12. Boter en eieren aangevoerd door Wal- chersche boerinnen (officieels pr teering) Boter f 0,77Va. Kipeieren f 4,20. Eendeieren f4,50. Ganseieren f 15. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0,75. Kipeicren f4. Eendeieren f4,50. Particuliere prijs boter fO,87V2; kip eieren f5, poelje f4, cendeieren f5,50. Ondertrouwd LENY OLMAN en JAN DE BEL Delft, 98 Oude Delft Dordrecht, 57 Voorstraat 10 1^° Voor de gelukwenschen, welke hij heeft mogen ontvangen, bij zijne be noeming tot notaris te Goes, betuigt ondergeteekende hierbij zijn besten dank. Goes, 10 April 1930. H. JONKERS. TE KOOP van particulier een klein damesfietsje ;n prima staat. Adres Jacob Snoodijk Keizerstraat, Goes. De JACHTCOMMISSIE brengt ter algemeene kennis, dat van 29 MAART tot 29 APRIL 1930 op de Secretarie der gemeente BORSSELE voor een ieder kosteloos ter inzage ligt en tegen betaling van de kosten in afschrift of in uittreksel verkrijg baar is het uittreksel van de aangifte van een jachtrecht, dat tot het in werking treden der jachtwet 1923 heeft gerust op gronden, in die gemeente gelegen en door het in werking tre den dezer wet is ondergegaan. Vóór 29 JULI 1930 kan ieder be langhebbende bij gemotiveerd bezwaar schrift in dubbel bij den secretaris der Jachtcommissie Mr. A. J. ROS- MAN, Departement van Bïnnenland- sche Zaken en Landbouw te 's Gra- venhage, in te leveren, tegen de aan gifte opkomen. Bij de bezwaarschrif ten moeten zooveel mogelijk beschei den en kaarten worden overgelegd. Formulieren van de bezwaarschrif ten zijn verkrijgbaar ter Secretarie van genoemde gemeente. De Jachtcommissie: Mr. P. M. J. E. BLOEMARTS, Voorzitter. Mr. A. ROSMAN, Secretaris. oPrachtsorteering o

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3