Puistjes te wijzen. Aldus wordt besloten. Voorstel tot bepaling der rooilijn voor de dreef, afslaande van de west- zijdetd er Middelburgsche straat. Ir. van Poelgeest merkt op, 'dat B. en W. nog niet genoeg aandacht voor het belangrijke punt rooilijnen heb ben. Het geval-De Kok bewijst dat trouwens. Alle moeilijkheden kunnen voorkomen worden als voor Goes een rooilijnenplan in teekening wordt ge bracht. De bouw der toekomst kan daarop uitgestippeld worden. Voorde bouwers zou zoo'n kaart van veel waarde zijn. De voorzitter zal dit plan nader on der oogen zien. Het voorstel wordt aangenomen. De voorzitter vraagt machtiging om de verschillende zaken uit de oud heidkamer over te brengen naar het Gothische Huis. De raad vereenigt zich daarmede. De voorzitter doet eenige mededee- lingen over de afgeloopen werkver schaffing. Aan werkloonen is betaald f7711,22, aan andere kosten f5626,57. Totaal kostte de werkverschaffing In den afgeloopen winter f 13.337,79. O.a. is verbeterd de oude haven. Bij de verbouwing van de H. B. S. (afbraak der gevangenis) zal de gemeente een stuk grond kunnen aankooepn, waar door de verbindingen ter plaatse zeer verbeterd zullen worden. De heer Koning gelooft niet dat de verbouwing van de H. B. S. een zeer gelukkige oplossing zal geven. De H. B. S. is een zeer oud gebouw. Het terrein waar de H. B. S. op staaf is zeer veel waard voor industrie en handel. Wellicht f 30.000. Deze, ge voegd bij de f 40.000 van het Rijk zouden kunnen dienen voor een nieuw gebouw. De voorzitter merkt op, dat de ge bouwen eigendom van het Rijk zijn. De raad zal hier wel geen invloed uit kunnen oefenen. De heer Eckhardt twijfelt of het terrein wel zoo goed is voor industrie terrein. De gevangenis heeft zoolang te huur gestaan, maar niemand wilde er in. De heer Koning: „Omdat zij alleen maar geschikt is voor afbraak". De heer Crucq vreest ook dat het terrein als industrie-terrein niet de waarde zal hebben als de heer Ko ning aangeeft. Ir. van Poelgeest zegt dat de H. B. S. na de verbouwing nog niet behoor lijk zal zijn. Als schoolgebouw zal het nooit deugen. De voorzitter komt terug op zijn mededeelingen inzake de werkver schaffing. De Zonnebloemsfraat is doorgetrokken, een gedeelte der Oost- vest wordt gedempd, de Oosthaven- dijk is verbeterd, de beelden op hef Stadhuis zijn gereinigd. Vermoedelijk zal de Bataafsche Petroleum Mij. bij den Oosthavendijk een bitumenweg maken. De heer Koning vraagt of destuk jes grond aan de Achterhaven niet beter kunnen worden verkocht dan verhuurd. De voorzitter acht het beter dat de gemeente zeggingsschap over den grond houdt. De heer Eckhardt zou willen ver bieden dat er alles neergegooid zal worden. Ir. van Poelgeest zegt dat de ge meente daarin voorbeeld geeft bij het Gasthuis. De heer Crucq raadt aan de rio- leeringsplannen zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren, teneinde de werk- loozen aan werk te helpen. De heer Buijs vraagt of in het Go thische Huis de brandveiligheid vol doende verzekerd zal ?ijn, Spr. vraagt verder naar de plannen van het badhuis. De voorzitter antwoordt dat de plan nen van het badhuis gereed liggen. De raad gaat hierna over in beslo ten zitting. Na heropening der openbare zit ting werd het voorstel inzake over dracht van den weg naar Wilhelmïna- dorp aan de provincie, aangehouden. Inzake het verzoek van den heer De Kok werd beslist als B. en W. hadden voorgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer Ver- maire of de salaris-commissie nog be staat. De voorzitter bevestigde zulks. De /ieer Eckhardt achtte het beter de commissie te laten verdwijnen. De heer Simons pleitte voor haar voortbestaan. Hij wees er nog op dat de commissie niet in de eerste plaats een verlagingscommissie is, doch een commissie ter verbetering. Niet goedgekeurd. Ged. Staten hebben hun goedkeu ring onthouden aan het door inge landen van de Breede Watering be westen Yerseke in een vorige verga dering genomen besluit, om belasting te heffen van de gebouwde eigendom men in dezen polder. De melkprijs. A.s. Maandag wordt de melkprijs van 14 tot 12 cent verlaagd. Prijzen behaald Op de te Breda en Den Bosch ge houden Paaschveelentoonsteliingen behaalde onze stadgenoot de heer C Blokpoel met zijn collectie Paasch- vee 5 eerste, 2 tweede en 3 derde prijzen. Telefoon-verbinding Tusschen Rotterdam en Goes is een nieuwe rechtstreeksche telefoongelei ding in dienst gesteld. Breede Watering bewesten Yerseke Gistermiddag werd in de Prins van Oranje een algemeene vergadering van ingelanden van het Waterschap de Breede Watering bewesten Yerseke ge houden. Voorzitter de dijkgraaf de heer C. D. Vereeke. Bij de opening waren aanwezig 62 personen, uitbren gende 93 stemmen. De voorzitter deelt mede, dat boe ken en kas van den ontvanger-griffier d.d. 25 Maart zijn onderzocht en in orde bevonden, dat de uitkomsten van de peilingen gunstig zijn en dat Ged Staten d.d. 4 April hebben medege deeld, dat zij hun goedkeuring heb ben onthouden aan het besluit tof heffing van dijkgeschot voor de ge bouwde eigendommen, aangezien geen juiste wijze van berekening is toege past. Het bestuur zal in een volgende vergadering' met nieuwe voorstellen komen. Ook zegt de voorzitter, dat het grondwerk aan de Schoorsche sluis zich goed heeft gehouden. In behandeling komt een voorstel om het bestuur te machtigen eenige strooken grond in de gemeenten Kloe- tinge en Goes te mogen onteigenen in verband met het delven van de Oude Leiding van 1830. De voorzitter zegt, dat dit verband houdt met het plan om de suatie van den Poel te verbeteren. Er zijn echter enkele eigenaren, die hun strook grond niet anders dan op zeer bezwarende voorwaarden willen afstaan. Toch is de delving er noodig. vcor een betere suatie van de Poel. Daarom wil het bestuur zoo noodig tot onteigening overgaan. De heer Lenshoek waarschuwt voor onteigening en procedures, die veel geld zullen kosten en lang duren. De voorzitter: alleen de machtiging tot onteigening wordt gevraagd. Spr. hoopt, dat de bedoelde eigenaren nog tot een billijke oplossing zullen me dewerken. De heer Lenshoek weet een geval (iemand van „Eigen Erf"), waarin de Polder alles behalve billijk is. De voorzitter: in het laatst bedoel de geval wil het bestuur een beschoei ing aanbrengen. Pas in het uiterste geval zal tot onteigening worden over gegaan. De heer P. Oele meent, dat wan neer het bestuur blijft staan' op zijn oude standpunt (een vergoeding van 20 cent) er moeilijkheden zullen ko men. Spr. noemt dat een hondenloon. De voorzitter: die 20 cent is inder tijd door ingelanden zelf bepaald. Als men nu gaat verhoogen, waar is dan het einde? Het bestuur is eenparig van meening, dat men voor 20 cent den grond wel uitspreiden kan. In vele gevallen wordt de grond zélfs door anderen weggehaald. Spr. meent, dat er bij de onwillige eigenaren mis verstand in 't spel is. Het voorstel wordt hierna z. h. st. aangenomen. In behandeling komt nu de begroo ting 1930-1931. Namens de commissie van onder zoek rapporteert de heer J. Wisse. Op de begrooting komen geen buitenge wone werken voor. Alles is beperkt tot het allernoodzakelijkste in ver band met de tijdsomstandigheden. Het geraamde goed slot ten bedrage van f 37.000,is vrij belangrijk. In werkelijkheid is zulks niet het ge val. Integendeel, feitelijk zal er een vrij groot tekort zijn. Het herstellen van de Schoorsche Sluis zal onge veer f30.000,kosten. De dijkvalaan den Willem Anna-polder kostte de Breede Watering f 4105,Het onder houd der wegen vorderde ook meer geld dan begroot was. Van de opge nomen leening moest rente betaald worden en ten slotte viel het goed slot van het vorige dienstjaar f18000 tegen tengevolge van de in 19281929 uitgevoerde herstellingen aan de Schoorsche Sluis. Dat nu toch f 37.000,over is, komt omdat van de opgenomen leening voor buitengewoon delfwerk slechts f7000 is gebruikt en de bovengenoemde uit gaven ook uit de opgenomen f84000 bestreden werden. Aangezien indertijd Ingelanden het bestuur een crediet van f30.000 toe stonden om de sluis in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en ge wone zeep of beter nog met Purol- zeep. 't Voldoet iedereen. te Schore te repareeren, maar de middelen niet hebben aangegeven, waaruit dit moest geschieden, meen de het bestuur, dat het het allervoor- deeligste was, het herstel te betalen van het voor delfwerk opgenomen, doch daarvoor niet gebruikt worden de geld. Het bestuur stelt daarom voor om de in 1929—1930 geleende f84.000 te beschouwen als te zijn opgenomen vcor delf- en andere werken en in 1931 1932 het bedrag, dat zal noodig zijn om de voorgestelde bedelving ten einde te brengen, op te nemen (onge veer f 32.000). Na een korte discussie wordt de begroofing vastgesteld met een eind cijfer van f254.971,08. Het geschof wordt bepaald op f 22,50 vcor de schotbare gronden en op f 10,50 voor de vroonen. De post onvoorzien is groot f20.524,94. Nu volgt opmaken van drie aan bevelingen elk van drie personen, ter voorziening in de periodieke aftre ding op 1 Augustus 1930 van de hee- ren C. van Lïere, W. van Liere en P. van 't Westeinde, als gezworenen. De aftredenden werden wederom no. 1 op de aanbeveling geplaatst. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Oele nog maatregelen tegen de water verontreiniging door de jamfabriek te Kapelle en de zuivelfabriek te Goes. De voorzitter antwoordde, dat al het mogelijke daartegen gedaan wordt Hierna sluiting. Vee-assurantie. In het „Slot Ostende" alhier is de gewone jaarvergadering gehouden van leden der Algemeene Vee-assurantie voor Zuid-Beveland. Na opening der vergadering door den pres.-commissaris, de heer J. de Baar Cz., voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergade ring, is op advies der commissie, die belast was met een voorafgaand onderzoek ten kantore van den direc teur met algemeene stemmen vast gesteld over 1929 (het 41ste boek jaar) de volgende begrooting: Afdeeling paarden: de rekening in ontvang op f 17.424,54V2, in uitgaaf op f 16.516,34Va, goed slot f908,20 en de balans in actief en passief op f 16.286,07. Afdeeling rundvee: de rekening in ontvang op f 12.990,31, in uitgaaf op f 12.794,69V2, goed slot f 193,61 Vs en de balans met een actief en passief van f 7179,861/2- Afdeeling veulenverzekering: de re kening in ontvang op f 380,15, in uit gaaf op f367,51, goed slot f 12,64 en de balans met een actief en passief van f 1900,45. Uit het jaarverslag van den Direc teur bleek, dat het ledental op 31 Dec. 1929 bedroeg: aïd. paarden 186, afd. rundvee 213 en afd. veulenverz. 53. In 1929 zijn gestorven, afgemaakt of afgekeurd: 16 paarden, 5 jonge paarden en 2 veulens, waarvoor werd uitgekeerd f7160,32 koeien en kalfvaarzen, 8 runders, waarvoor werd uitgekeerd f 8428,—. Besloten is, voor het jaar 1930 de veulenverzekering te laten doorgaan, wanneer minstens 25 merries als drach tig worden aangegeven. Een voorstel van het bestuur: om voortaan, evenals zulks voor paarden het geval is, ook het rundvee voornamelijk kalfvaarzen, melkkoeien, vare koeien en stieren, ouder dan 2 jaar, die van niet-leden worden aan gekocht vóór de opname in de ver zekering door 'n veearts te laten keu ren, en art. 27 van het reglement met deze bepaling aan te vullen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Ten slotte werden de heeren W. van Liere Jz. en P. de Dreu, die met 1 Mei a.s. als commissarissen moesten aftreden, als zoodanig bij acclamatie herkozen. Daarna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Willy Derby-avond. In de „Prins van Oranje" alhier is Woensdagavond voor het eerst hier ter stede het ensemble van Willy Derby, den bekenden zanger, opge treden. De inzet van dezen avond was een marsch, gespeeld door den pianist Joop de Leur. De heer de Leur zal zich op het instrument dat hij be speelde, wel niet erg hebben thuis gevonden; nochtans was dit in zijn spel, dat voortreffelijke kwaliteiten bezit, niet merkbaar. Pittig spel, ge dragen door veel gevoel en een uit stekende techniek, die vooral tot uiting kwam in de begeleiding van zijn part ner Derby. Van dezen laatste behoeven wij eigenlijk niet veel te zeggen, althans niet als zanger. Vcor wie radio en gra- mopboon geen onbekende zijn, is Der by ongetwijfeld een goede bekende. Maar we hebben 's heeren Derby's veelzijdigheid dezen avond mogen be wonderen, en dat zegt meer. Want de heer Derby is niet alleen een talent vol zanger, hij is mede een handig en begaafd conferencier, en, last not least, hij is een humorist van het eer ste water. Dezen avond van genre kunst is dan ook precies geworden wat hij moest zijn: een avond van ont spanning en tevens een avond van kunst. Zonder overdrijving mogen we de wel wat al te veel gebezigde uitdruk king „het lachen was niet van de lucht", hier gebruiken. De helaas niet in zeer grooten getale opgekomen luisteraars hebben geweldig geno ten; we constateerden zelfs eenige dames in lachzwijm; een voorstelling op zichzelf. We zullen niet in een uitvoerige beschouwing treden van tde verschil lende nummers die ten gehcore wer den gebracht. De meeste liedjes wa ren geen onbekenden en ook het ta lent van den vertolker mag zooals we reeds opmerkten bekend wor den verondersteld. We noemen alleen nog de prestaties van den heer Paulton en partner op mnemo-technisch gebied. En spreken ten slotte de hoop uit dat Derby en Co. het bij dezen eenen avond niet zullen laten en dat wij hen weer eens spoedig terug zullen mogen zien. Kerk en Vrede. In het Schuttershof heeft gister avond een openbare vergadering plaats gevonden, welke tot doel had het con- stitueeren van een afdeeling „Zuid- Beveland" der vereeniging „Kerk en Vrede". Zooals men weet, staat deze vereeniging, welke meerdere duizen den voorgangers en gemeenteleden van protestantsche gemeenten telt, op een radicaal standpunt ten opzichte van het vredes-vraagstuk. Er was zeer veel belangstelling. Uit Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Walcheren waren velen opgekomen, waaronder wij talrijke kerkelijke auto riteiten bemerkten De vergadering werd geopend door Ds. J. J. Homburg, alhier. Spr. zeide van oordeel te zijn, dat ook in Goes de Christenen zich bezinnen moeten op 't vraagstuk van oorlog en vrede. We hebben eeuwen lang geleefd in de gedachte dat oorlog vanzelfsprekend was. De Christen bezon zich niet of dit zoo moest zijn, en of het niet an ders kon. Na 1918 is er echter een ontwaken gekomen. De vraag die nu gesteld wordt, is„Mag men als Chris ten aan dit alles meedoen, of moet men een andere weg gaan?" Wc zouden hoogst dankbaar zijn aldus spr. indien deze avond hier een afdeeling van „Kerk en Vrede" kon worden opgericht. Spr. hoopt dat Ds. Wartena ons onze roeping be wust zal maken, en gaat daarna voor in gebed. Daarna was het woord aan Ds. War tena van Zevenaar, welke sprak naar Ez. 3, vers 16 en 17. Het kost moeite, zoo zeide spr., niet voort te blijven loopen op de steeds vlakker wordende paden waar langs de schare gaat. Onze tijd kent de oude wegen niet meer. In de vroeg ste Christenen was een zekere wereld vreemdheid ;zij werden gehaat door de wereld. Maar de moderne Christen wordt heelemaal niet meer gehaat; hij Wat is er voor verschil in ons open bare leven tusschen iemand die Chris ten heet, en iemand die geen Christen is? vraagt spr. Het onderscheid dat er moest zijn, is er niet. Spr. acht het ontstellend dat in het midden van de Christelijke gemeen te avonden moeten belegd worden als deze, waarin gesproken wordt over onze roeping inzake oorlog en oorlogs toerusting. Stel U een dergelijke behandeling voor in den kring der discipelen! roept spr. uit. Hadden deze dan het zwaard in de hand om de wereld te verove ren? Eens slechts heeft een discipel van Jezus Christus naar het zwaard ge grepen en een oogenblik zichzelf ver geten. Nu heeft de kerk de oorlog gesanc tioneerd. We groeien op onder de suggestie dat de oorlog onafwendbaar is en spreken er van als zijnde de uiting van Gods wil. De mensch geeft zich geen rekenschap meer, hij wordt machine. Maar in de praktijk des le vens handelt men zoo toch niet. Als men zijn geld verliest of arm gecon curreerd wordt, dan roept men ook niet: het is Gods wil, maar tracht te herwinnen. God heeft in de moderne oorlog het kwaad zóó tof ontplooiing laten ko men, dat wij uitroepen: Dit ishelsch, Goddeloos en willen we Zijn wegen gaan, dan mogen we dit niet sanctio- neeren. De oorlog is een weg van Godde loosheid. Wij, Christenen, moeten on ze roeping gaan verstaan. De nieuwe drie-eenheid is bij ons gfcwordenGod, Vaderland en Oranje. En wij moeten goed acht geven, want men is in ons land bezig het eigenlijke Christen dom weg te dringen voor een nieuwe godsdienst: die van 't vaderland. We laten ons beetnemen door leuzen. La ten we bedenken, dat we niet op een koopje Christenen zijn. Er moeten of fers gebracht. Door belijdenis en kerkgaan zijn we geen Christen; al leen door Jezus Christus te volgen. Spr. gelooft aan de komst van ont zettende tijden. De grcote vraag: wilt ge waarlijk Christen zijn, zal voorgelegd worden. Er zal gekozen moeten worden. De gemeente moet opwaken. We moeten zeggen: „De oorlog is een gru wel en tegen Gods wil, en wij doen er niet aan mee! En onze volksvertegenwoordigers moeten we toeroepen: Denkt er om, wij als Christenen willen nief, omdat wij niet mogen, en al zou hef ons of fers kosten, dan zullen wij die eerder brengen, dan dat wij onze ziel offe ren op het altaar des vaderlands. Na de pauze, waarin brochures ver kocht werden, beantwoordde spr. eeni ge hem gestelde vragen. Daarna werd de avond met gebed gesloten. Als practisch resultaat kan worden medegedeeld, dat ongeveer veertig personen tot de nieuwe afdeeling zijn toegetreden. Wetenschappelijke Belangen. Gisteravond hield de heer Dr. W. G. N. v. d. Sleen voor de vereeniging van Algemeene Wetenschappelijke Be langen een voordracht over Nieuw- Guinea. Spreker begon met eenige historische mededeelingen. Een groot gedeelte van Nieuw-Guinea is nog wit land. We weten van het binnenland heel weinig. Wel hadden de Portugee- zen 100 jaar vóór ctns dit groote land ontdekte en hadden de Spanjaarden het omzeild en door de gelijkenis met de bewoners van Guinea (Afrika) het den naam gegeven van Nieuw-Guinea, maar tot verkennen en in kaart bren gen kwam men niet. In den tijd van Napoleon kwam O.-Indië tijdelijk in 't bezit van Engeland, dat wellicht N.- Guinea zou gehouden hebben, indien het W.-deel niet aan den sultan van Ternate had behoord. Voor ons land had N.-Guinea wei nig waarde. Eerst teen de huiden van den Paradijsvogel werden uitgevoerd, kwam er meer belangstelling. De be stuursposten werden gevestigd teTak- Tak en Manakoewari. Later kwam de post Merauke in het Z. er bij. In 1923 die aan den Digcel een machtige rivier, die pas in 1905 werd bevaren. De Digcel is algemeen bekend gewor den als deportatie-plaats. Spr. wees er op, dat zij, die de idee propagee- ren: „Holland los van Indië" de in- landsche bevolking geen dienst bewij zen. In November 1926 werden onge veer duizend personen geïnterneerd aan den Boven-Digoel. De menschen kregen volledige toestemming om hun gemeenschap in te richten. Verschil lende raden werden gekozen, naar 'f voorbeeld van Sovjet-Rusland, maar die raden werden weer ontbonden, daar de menschen, die een uitkeering van f 30,— per maand kregen, weiger den te werken. Eerst later, toen de hulp van ass. res. Blok werd ingeroe pen, verklaarden zich eenige honder den vrijwilligers bereid wegen aan te leggen en huizen te bouwen. Ongeveer een honderdtal, de z.g. onverzoenlijken, werden ondergebracht in een kamp 30 K.M. verder. Enkelen ontvluchtten en landden op TheerS- day-eiland, waar ze door de Engel- sche politie werden aangehouden. N.-Guinea is, zooals gezegd, weinig bekend. Onze invloed geldt niet ver der dan 15 K.M. landwaarts in. Vele bewoners van de binnenlanden zijn door katholieke zendelingen gevormd tot zedelijk hooger staande menschen. Het tweede gedeelte van de voor dracht bestond uit het vertoonen van prachtig scherpe lantaarnplaatjes. Dr. v. d. Sleen vertelde aan de hand daar van zijn tocht naar den Boven-Digoel en liet ons met de expeditie meeleven. De voorzitter van de vereeniging, burgemeester Hajenius, was zeker al ler tolk, toen hij den begaafden spr. dank bracht voor de aangename, vaak geestige wijze, waarmee hij zich van zijn dankbare taak kweet. In en uit. Ingekomen: A. Goulooze, dienstbo de, van Wissenkerke,' Lange Kerk straat 22; A. J. Boot, dienstbode, van Wissenkerke, Ganzepoortstraat 6; P.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2