GOM DIPLOMATEN IV. MJL City Magazijn leeftUeen patient(e) in huis? Vrijdag 11 April 1950 117 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Uit de Pers. WEGENS VERANDERING SPOTKOOPJES MOOIE DINGEN VOOR BIJNA NIETS Sport. Kolooiër) Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwena Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Het jaargeld aan dr. Frederik van Eeden. Met bijzondere ingenomenheid heeft de „Nieuwe Crt." gezien, dat de ge meenteraad van Bussum besloten heeft aan dr. Frederik van Eeden een jaar geld a f 1000 toe te kennen. Geen dis cussie over het desbetreffende voor stel van B. en W. en slechts één te genstemmer, het kon niet beter! De gemeente^ Amsterdam is op dit terrein reeds vroeger voorgegaan. Zij heeft aan mevr. Mann—Bouwmeester een levensavond zonder geldelijke zorg geschonken. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben indertijd geen bezwaar gemaakt tegen deze wijze van hulde aan de groote tooneelspeelster, we mogen, zegt het blad, dus wel overtuigd zijn, dat het besluit van den gemeenteraad van Bussum met geen vernietiging be dreigd wordt. Intusschen is het de vraag of het wel op den weg van een gemeentebe stuur ligt dergelijke vrijgevigheden te verrichten. De taak van een gemeentebestuur reikt niet verder dan de Gemeentewet veroorlooft en wie deze doorsnuffelt, zal vergeefs zoeken naar eenige bepa ling, welke veroorlooft, dat uit de gemeentekas gelden mogen worden ge nomen om verdienstelijke kunstenaars te huldigen. Het gaat hier om het spel, niet om de knikkers, zegt het blad. Een ge meente als Bussum kan zich best de weelde veroorloven om aan een man als Frederik van Eeden een jaarlijk- sche gratificatie toe te kennen. Daar zal geen cent belasting meer voor op gebracht behoeven te worden. Zij kan dat, maar mag zij dat ook? Een deskundige, hiernaar gevraagd, was van meening, dat dit niet het ge val is. Een gemeentebestuur gaat bui ten zijn boekje als het aan iemand: die zich op het gebied van kunst of wetenschap verdienstelijk heeft ge maakt, gelden uit de openbare kas verstrekt. De regeering is het aangewezen be stuurslichaam om op die wijze de mannen en vrouwen, waarop het va derland trotsch mag zijn, te eeren Zij doet reeds het een en ander in die richting met haar subsidies, beur zen en toelagen, maar zij moet meer, veel meer doen en wat thans Am sterdam en Bussum doen, had regee- IN 82 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. Meneer Gurlenheim haalde een groo- ten, bontzijden zakdoek voor den dag en veegde het zweet van zijn voor hoofd. „Dit jaar maakt mij wel tien jaar ouder", bekende hij. „Het is iets anders voor u, mijn vriend. U zult in Duitschland zijn, als de storm komt opzetten. Stel eens, dat het volk het in zijn hoofd zou krijgen, zijn wraak te koelen op ons hier? Dat zouden ze zeker doen als zij het wisten". Cornelius Blunn lachte verachtelijk. „Indien u zoo denkt", zeide hij, „zoudt u beter doen eenige maanden naar de Riviera te gaan en uw deel van den buit hier aan een ander over te laten. Maar dat moet u mij spoe dig laten weten. U is slechts aangewe ringsdaad moeten wezen. Alleen de Staat heeft de bevoegdheid en de macht om op die wijze hen, die bij dragen tot den roem en de grootheid van het vaderland, te huldigen, zoo noodig, te helpen en het schijnt zeer gewenscht, dat de zaak eens ernstig onder de oogen wordt gezien. Thans komt de regeering met haar jaargeld aan Van Eeden van slechts 500 gulden niet alleen weer eens bij zonder karig om den hoek, maar ook weer na de daad van een ander, een daad die tenslotte erkentelijkheid ver dient. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Zondag worden de volgende wed strijden om het kampioenschap van Nederland gespeeld: AjaxBlauw Wit. Go Ahead—Velocitas. Promotie-competitie. Vlissingen—H. E. R. O. Een mandoer aangevallen. Vier van Java afkomstige koelies, die werkzaam waren op de onderne ming „Kwala Karapok" in de afdee- ling Langkat, gouvernement Oostkust van Sumatra, vielen een mandoer aan, wien zij een been afkapten. Tenge volge hiervan bloedde de mandoer dood. De daders werden gearresteerd. Zij beweerden tot deze daad te zijn gekomen door het feit, dat de man doer onbillijke opmerkingen maakte. Gemeenteraad. (Zifting van gistermiddag). Voorzitter: De heer G. A. Hajenius. Afwezig: De heer van Bommel van Vloten. De voorzitter heet den heer Buijs, die na een langdurige ziekte weer is hersteld, welkom. De heer Buijs dankt den voorzitter daarvoor, en tevens voor de belang stelling gedurende zijn ziekte. Ingekomen stukken. Bericht van den Commissaris der Koningin, dat bij Koninklijk besluit van 21 Februari 1930, de heer G. A. Hajenius met ingang van 28 Maart 1930 opnieuw is benoemd tot burge meester dezer gemeente. Bericht van Ged. Staten dat zij hunne beslissing omtrent de gemeen- tebegrooting voor 1930 hebben ver daagd tot 1 Juli 1930. Goedkeuring van de vastgestelde ge meenschappelijke regeling tusschende gemeenten Goes en Kapelle inzake gaslevering. zen op heel onbelangrijk werk, niets, dat u aan hef minste gevaar bloot stelt, maar ik moet zeker zijn zelfs van de zwakste schakel van den ketting". „Ik zal blijven", verklaarde Gur lenheim. „Ik weet, wat ik te doen heb Maar veronderstel eens veronder stel eens voor een oogenblik, dat er iets verkeerd ging. Neem aan bijvoor beeld, dat er iets uitlekte bij de Be perkte Bewapening en dat Amerika besloot deel te nemen aan het Pact?" „In dat geval zou er uitstel zijn", was het grimmige antwoord. „Het ein de zouden wij misschien niet meer beleven." „Er bestaat geen gevaar, dat het heele plan uitlekt met namen en al?" hield Gurlenheim vol. „Daarvoor bestaat geen gevaar", ver zekerde Blunn hem. „De eenige vol ledige lijst met namen en woonplaat sen in dit land blijft altijd in mijn be zit. Ik heb ze zooeven nog nagezien. Geen ander heeft er ooit een oog in geslagen". Meneer Gurlenheim' begon weer moed te vatten voor zoover zijn vreesachtige natuur dat toeliet. Hij nam de sigaar aan, waarvoor hij eersf had bedankt, betastte ze zorgvuldig en bewonderde de, kwdjliteit. Goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Februari 1930, no. 10, tot be ëindiging van de procedure tusschen de gemeente en de heeren C. M. Rijk en P. Chamuleau inzake afsluiting van den weg aan den Oosthavendijk. Goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Februari 1930, no. 13, tot wij ziging der gemeentebegrooting voor 1929. Goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Februari 1930, tot wijziging van de begrootïng voor 1929 voor het Grondbedrijf. Dankbetuiging van bet Bestuur der Vereeniging tot bev. van Vreemdelin genverkeer, voor de verleende extra- subsidie. Verslag, balans en verlies- en winst rekening over 1929 van de N.V. Wa terleiding Mij. „Zuid-Beveland". Verslag over 1929 van de Goesche Wijkverpleging. Verslag over 1929 van de „Zee vaartschool" te Vlissingen. Verzoek van den heer J. Wesfveer om te mogen huren den winkel, welke door de gemeente in de St. Adriaan- straat zal worden gebouwd. De stukken voorden voor kennis geving aangenomen. Alleen het ver zoek van den heer Westveer wordt in handen van B. en W. gesteld. Wethouder van Melle wenscht den burgemeester geluk met zijn herbe noeming. Dit verheugt den raad zeer. Vooral nu deze herbenoeming onder heel wat gelukkiger omstandigheden plaats vindt dan de vorige. Spr. hoopt dat deze bestuursperiode een zeer vruchtbare zal zijn. Dat het streven om Goes vooruit te brengen in ver vulling zal gaan. De voorzitter dankt den heer van Melle voor zijn woorden en den raad voor de instemming daarmede. Verzoek van de besturen der bij zondere scholen om vJbrschöf op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, voor hef jaar 1930. Toegestaan. Voorstel tot vaststelling der aan de bijzondere lagere scholen verschuldig de vergoeding, als bedoeld in art 101, le en 9e lid der Lager Onderwijs wet 1920 over het jaar 1927. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot vaststelling der drie- jaarlijksche afrekening met de bijzon dere lagere scholen. Aangenomen. Verzoek van het Bestuur der Her vormde Schoolvereenigïng „Het Mos- terzaad" om medewerking te verlee- nen voor den bouw en de inrichting van een nieuw schoollokaal en inrich ting van een nieuw schoollokaal en inrichting van een speelterrein. De heer Simons zegt, dat de aanbe steding zal worden gegund aan een lid der Ned. Duitsch Herv. Kerk. Spr. zou het wenschelijker hebben gevon den als de aanbesteding vrij zou zijn geweest. „Het is een mooi ding zoo rijk te zijn als u", zuchtte hij. „Het geld komt hier wel snel, maar niet snel genoeg voor de jaren. Ik ben Vijftig jaar oud en bezit nog nauwelijks een millioen". Blunn glimlachte. „Over een jaar kunt u op tien re kenen", beloof de hij. „De rijkdom van de geheele wereld komt aan ons, Gur lenheim. Hij komt, omdat wij hem zullen nemen. Drink vanavond aanhef diner een glas wijn op de mannen, die het Verdrag van Versailles opstelden en meenden, dat een oorlog alleen kon worden gevoerd met schepen en mannen". „Dat een oorlog alleen kon worden gevoerd met schepen en mannen!" her haalde Gurlenheim, terwijl hij op stond. „Goed! Dat glas wijn zal ik drinken. Dien toast zal ik ook uit brengen". HOOFDSTUK XII. Grant slaakte een zucht van ver lichting, toen de deur van zijn ka mer openging en zijn lang verwachte bezoeker verscheen. Hij stond onmid dellijk op. Voor iemand, die zoo kalm in zijn bewegingen was, was zijn be groeting haast -uitbundig. De voorzitter merkt op dat deze aanbesteding een daad van uitvoering is en dus aan B. en W. behoort. Niet aan den raad. B. en W. hebben een bespreking gehad met het bestuurder school, o.a. omdat op den bouw aan zienlijk bezuinigd kon worden. Na dit onderhoud meenden B. en W. dat de bezuiniging zou kunnen worden aan gebracht. Later hebben B. en W. van het bestuur een schrijven gekregen dat zij den oorspronkelijken opzet handhaafden. De heer Simons verzoekt den voor zitter hem niet kwalijk te nemen dat hij buiten zijn competentie is gegaan. De heer Crucq zou B. en W. willen verzoeken de aanbesteding in het open baar te doen houden. De heer Eckhardt sluit zich hierbij aan. De heer Hollestelle acht het beter dat de plannen zullen worden uitge voerd als het bestuur voorstelt. De voorzitter zegt, dat B. en W. hopen hun voordeel te doen met de gemaakte opmerkingen. Rekening van het Fonds der voor malige Gilden over het jaar 1929. Goedgekeurd. Begrooting en rekening betreffende het jaar 1928 voor het Gasthuis. Goedgekeurd. Voorstel tot vaststelling eener nieur we verordening, als bedoeld in art. 114bis der Gemeentewet, op het finan cieel en administratief beheer van het Grondbedrijf. Aangenomen. Voorstel tot het aanbrengen van straatverlichting in de Zonnebloem straat Aangenomen. Voorstel tot overdracht in beheer en onderhoud aan de Provincie van den weg naar Wilhelminadorp. Ir. van Poelgeest zegt, dat het voor stel niet zoo aannemelijk is als hef op het eerste gezicht lijkt. Niet lang geleden heeft de Prov. Waterstaat nieuwe gezichtspunten gekregen en vermoedelijk zal hij niet meer met dit voorstel accoord gaan. Spr. vraagt aanhouding van het voorstel. De heer Hollestelle vraagt waarom. Ir. van Poelgeest: „Omdat het nog niet van alle kanten is bekeken. In de openbare zitting kan ik -daarover geen mededeelingen doen. Misschien was het beter geweest den directeur der waterleiding eens te hooren. Het voorstel wordt aangehouden tot de besloten zitting. Kohier der Hondenbelasting voor het dienstjaar 1930. Dit wordt vastgesteld op f 1062,—. Voorstel tot het aangaan van gen ruiling van grond op den hoek van de Blauwe Steen en de St. Jacobstraat met den heer A. van Kleunen. Aangenomen. Bezwaarschrift van den heer Ch. Je Coöperatieve Fabriek van Melkproducten ZUID-BE VEL AND" G.A. te Goes, levert U dagelijks versche: gepasteuriseerde Melk, prima gepasteuriseerde Karnemelk, in ilesschen, gepasteuriseerde Koffieroom en pasteuriseerde Slagroom. i „Kolonel Hodson", verklaarde hij, „u is de eenige man in de Staten, met wien ik verlangd heb een gesprek te voeren sedert mijn aankomst hier. Ik vrees, dat ik de oorzaak ken, dat u uw vacantie heeft afgebroken". De bezoeker glimlachte even, ter wijl hij hem de hand drukte. Hij was een lang, knap man met scherpgetee- kende trekken en een waardige hou ding. Zijn oogen gingen van Grant naar Stoneham, die aan de tafel een brief zat te schrijven. „Dit is mijn vriend, meneer Dan Stoneham, de vroegere redacteur der New-York", legde Grant uit. „Hij zit evenals ik tot over de ooren in deze zaak. Dan, kom hier en laat je voor stellen aan kolonel Hodson, hoofd van het och, hoe heet uw departe ment ook weer, Hodson? Binnenland- sche Geheime Dienst placht het te wezen, eer het woord „Geheime Dienst" verboden werd". „Dienst A" noemen wij het nu", zeide Hodson. „Wat komt het aan op een naam? En er is ook nooit veel te doen in den laatsten tijd. Ik was een maand in Honolulu toen ik een tele gram ontving om terug fe komen". Grant schoof hem een armstoel toe, voorzag hem van sigaren,; whisky, en Verhoeven tegen zijn aanslag in de Straatbelasting. Besloten wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. Voorstel om te reclameeren tegen den aanslag in de Grondbelasting voor zooveel betreft het Openbaar Cen traal Slachthuis. Aangenomen. Voorstel tot uitbreiding der straat verlichting aan den 's Heer Hendriks- kinderendijk. Aangenomen. Voorstel tof het aangaan eener vas te geldleening ad f 110.000 voor ver schillende werken. De leening kan worden aangegaan met de N.V. „Victoria" te Amster dam. De oorspronkelijke geldgever wilde alleen de beide leeningen van de agenda. Het besluit moet echter di rect genomen. Ir. van Poelgeest vraagt of met de leening nog niet even kan worden ge wacht. Want het geld wordt steeds goedkooper. De voorzitter raadt uitstel niet aan. Het aanbod blijft ook trouwens slechts beperkten tijd van kracht. De leenïng voor de Kerk duldt trouwens geen uitstel. De heer Koning acht dit ook' hef best. Het is trouwens de vraag of de waardevermindering van het geld zal aanhouden. Voorstel tot het aangaan eener tij delijke geldleening ad f 110.000 ten be, hoeve der kerkrestauratie. Aangenomen. Verzoek van den heer J. de Kok om te mogen bouwen buiten de rooi lijn, aan den Oostsïngel c.q. hem eep schadevergoeding toe te kennen. Dit verzoek zal in besloten zitting nader worden behandeld. Verzoek van de Nationale Commis sie tegen het Alcoholisme om tot H.M. de Koningin een voorstel te richten tot verlaging van het maximum-aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein binnen deze Gemeente. B. en W. adviseeren het verzoek af ECHTE FRIESCHE IftSllHEEREN-BAAl SOctptroni een siphon, en belde om ijs. „Ik was bang, dat ze u toch niet zouden laten overkomen", merkte hij op. „Ze schenen er volstrekt niet op gesteld te zijn, mij met u in aanra king te brengen. Zeg mij eens eerlijk, Hodson, wat denken ze van mij aan het Departement?" „Zij stellen belang in u", zeide de bezoeker, zich op zijn gemak uit strekkend en een sigaar opstekend. „Zij hebben alle achting voor uw in zicht in alle gewone dingen, maar in dit geval zijn zij geneigd te geloo- ven, dat het niet al te pluis is in uw hoofd". „Daar was ik bang voor", erkende Grant „Het verwondert mij niet". „Ze denken, dat u veel met buiten landers hebt verkeerd, vooral met de Britten, aan de overzijde", ging Hod son voort, „en dat u heel wat niet Amerikaansche begrippen hebt opge daan. U weet, Geheime Dienst, en bui- tenlandsche komplotten, en al die „Duitschland met Japan" schrikbeel den doen niet veel opgeld tegenwoor dig in Washington. U had Senator Ross eens moeten hooren over dat onderwerp". (Wordt vervolgd). i i.I j LI.- 1 -■ L:a_.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1