i verkoudheid rheumatiek Stadsnieuws Sport, Koloniën Bij Rechtszaken. ProVincienieuWs Van Overal Binnenland Gemeenteraad. Aanvulling der agenda voor de open bare vergadering van Donderdagmid dag. Voorstel tot bepaling der rooilijn voor, de dreef, afslaande van de West zijde der Middelburgsche straat. Rooilijn. De heer J. A. Mink wenscht een woning te bouwen aan de dreef, welke afslaat van de Westzijde der Middel burgsche straat. Ingevolge het bepaalde in art. 20 der Bouwverordening, zal hiervoor door den Raad een rooilijn dienen te worden aangewezen Met het oog op mogelijke verder doorgaande bebouwing aldaar in de toekomst, geven B. en W. den Raad in overweging om een rooilijn te be palen. De treinverbinding Goes-Vlissingen De Chr. Besturenbond te Middel burg heeft d.d. 22 Maart een schrij ven gezonden aan de directie der N. S. te Utrecht, waarin er op aangedron gen wordt 's morgens een trein te la ten loopen van de stations Goes en Arnemuiden naar Middelburg enVlis- singen en des avonds vanuit laatstge noemde gemeente naar Goes, zulks in het belang van eenige tientallen jonge arbeiders uit Goes (welke thans per autobus worden vervoerd) en zeer vele arbeiders uit Arnemuiden, die aan „De Schelde" te Vlissingen en „The Vitrite Works" te Middelburg en andere fabrieken en werkplaatsen aldaar werken. Maandag ontving de Besturenbond antwoord, waarin vermeld wordt, dat ingaande 15 Mei, bij wijze van proef, onderstaande motortreinen op werk dagen worden ingelegd: Van Goes 5.58, 's Heer Arendskerke 6.07, Noord-Kraaïjert 6.15, Arnemui den 6.24, aankomst Middelburg 6.30, Vlissingen 6.40. Van Goes 6.38, 's Heer Arendskerke 6.55, Arnemuiden 7.04, aankomst Mid delburg 6.40, Vlissingen 7.20. Van Vlissingen (alleen Zaterdags) 12.25, van Middelburg 12.35, van Ar nemuiden 12.41, Noord-Kraaijert 12.50, 's Heer Arendskerke 12 58, Goes 13.06. Van Vlissingen (Zaterdags niet) 17.30, van Middelburg 18.04, te Ar nemuiden 18.10, Noord-Kraaijert 18.19, 's Heer Arendskerke 18.27, Goes 18.35. Van Vlissingen (ïederen werkdag) 18.02, van Middelburg 18.12, te Ar nemuiden 18.18, te Noord-Kraaijert 18.27, te 's Heer Arendskerke 18.35 en te Goes 18.43. De Breede Watering Het dijkgeschot van het Waterschap de „Breede Watering bewesten Yer- seke" bedroeg het vorige jaar f 22,— voor de schotbare gronden en f 9,— voor de vroonen. Dit jaar worden deze cijfers respectievelijk vastgesteld op f 22,50 en f 10,—. Jongeren Vredes Actie. Ter gelegenheid van de aanmelding van het honderdste lid, heeft in de Prins van Oranje de Jongeren Vredes Actie gisteravond een feestelijke ver gadering belegd. Besloten werd o.a. het a.s. winter seizoen te openen met een vredes- bazaar, zoo mogelijk in samenwerking met de dezer dagen te constitueeren vereeniging „Kerk en Vrede". „Kunstvrienden"- Op verzoek geeft de Vereeniging „Kunstvrienden" alhier, Zondag 13 April a.s. een 2e opvoering van het tooneelspel: „Eén, die niet geteld wordt". Gezien het groote succes van Dins dag 1 April j.I., twijfelen wij er niet aan, of deze bekende vereeniging zal op een goede opkomst kunnen rekenen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.I. waren aangevoerd: 5 drachtige zeugen, 6 loopvarkens en 68 biggen. LUCHTVAART. Een vliegtuig neergestort. Het Duitsche vrachtvliegtuig D1649 dat Maandagmorgen vroeg uit Croy don naar Berlijn vertrok, is boven Limpfield Common (Surrey) naar be neden gestort, nadat het in brand was geraakt. De piloot en de mecano, die met hun tweeën aan Boord wa ren, werden gedood. Mislukte aanslag van een koelie. Een koelie, werkzaam op de onder neming Langsar, gelegen in de onder- afdeeling Langsa, gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, poogde, gewa pend met een mes, een aanslag te doen op den assistent, den heer Teke- lenburg. Aanleiding tot deze daad was het feit dat de heer Tekelenburg een aanmerking maakte op het werk van den koelie. Een mandoer wist den koelie vast te grijpen, waarna hij hem ontwapende. De heer Tekelenburg bleef ongedeerd. Politierechter te Middelburg. Het plaatje. J. T., 19 jaar, veldarbeider te Hein- kens2and, werd verdacht dat hij op 2 Augustus 1929 te 's Heer Arends kerke een rijwiel heeft bereden, dat niet voorzien was van een rijvvielbe- lastingplaatje. Eisch: f5 boete of 2 dagen hech tenis. Uitspraak: idem. Idem. W. N., 51 jaar, koopman te Goes, als voren te 's Gravenpolder op 11 October 1929. Eisch: f5 boete of 2 dagen hech tenis. Uitspraak: idem. Niet voldaan? M. A. H. E., 24 jaar, schippers knecht, zonder vaste woonplaats, werd ten laste gelegd dat hij op 15 Novem ber 1929 te Hansweert, als opvarende van het schip „Sahara", niet heeft kunnen vertoonen een geldig bewijs van aanmelding voor de Inkomsten belasting voor schippers. Eischf 5 boete of 1 dagen hech tenis. Uitspraak: idem. Gesmokkeld. C. d. J., 22 jaar, stuurman te Scho- re, werd ten laste gelegd dat hij op 10 Augustus j.I. aan boord van het schip „Alida Adrïana" frauduleus heeft ingevcerd 60 K G. keukenstroop, 2 K G. melksuiker en 3 K.G. bastaard suiker; wegens belemmering van de kommiezen tot inventarisatie van di$ goederen, door een gedeelte van de suiker in het water te werpen. Eisch: 2 maal f50 boete en ver beurdverklaring. Uitspraak: 2 maal f25 boete of 2 maal 5 d. hechtenis. Het station te Middelburg. Aatn het station is een groote veran dering aangebracht. Op de plaats, waar vroeger een dubbele deur toegang gaf van de vestibule naar de woning van den stationschef, is een doorgang gemaakt tot de perrons. De wachtkamers kun nen van uit de vestibule niet meer worden bereikt en men moet dus om deze te bereiken voorzien zijn van een plaats bewijs of een perromikaartje. Ook vooir hiet verlaten van het perron is dit Vils regel de eenige gelegenheid, doch !bij' groote drukte kan ook de vroegere uit gang worden gebruikt, wat o.a. ook schijnt te gebeuren als kort na elkaar treinen in beide richtingen vertrekken. Voor den controleur is bij den uitgang een hokje gebouwd, terwijl de spoorweg- boekhandel, die vroeger in de tweede» klasse wachtkamer was gevestigd, thans een kiosk heeft in de vestibule. N.V. Zeeuivsche Confectiefabriek. Aan aandeelhouders van de N. V. Zeeuwsche Confectiefabriek te Middel burg zal worden voorgesteld over 1929 een dividend uit te keeren van 7 pet. „De Schelde" te Vlissingen". Commissarissen van de N.V. Koninklij ke maatschappij „De Schelde", scheeps werf en machinefabriek te Vlissingen zullen aan de aandeelhoudersvergadering voorstellen over 1929 een dividend van 5 pet. uit te keeren. Aan aandeelhouders der N. V. .Na tionaal bezit van ;aaindeelen der Kon. maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zal worden voorgesteld over 1929 een dividend van 5ty2 pet. uit te keeren. De mosselenteelt. Men schrijft uit Yerseke aan de „N.R.C.": De mosselencampagne loopt ten einde. Er is nog wel vraag, maar een feit is, dat de consumptiemosselen opraken. Er worden reeds mosselen verzonden waar aan anders nog een jaar groei op de perceelen gegund zou zjjn. Toch brengen deze nog een goeden prijs op, n.l. f4 a f4,50 per ton. Bijna de geheele cam pagne heeft m©n dien prijs gemaakt, mooien prijs, als men weet, dat toen de coöperatie tot stand kwam, de prijs pl.m. f 1,50 was en deze toen door den Bond op f 2,50 werd gesteld. De goede prijzen van dezen winter werden behaald zonder inmenging van den Bond. De laatste weken haalt men imu mosselen Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat. Prijs76 ets uit de Lauwerszee. Een zevental motor korbooten van Yerseke houden zich daar mee bezig. Daar de qualiteit uitstekend is, worden ze hier tot de hoogste prijzen, n.l. f4 a f4,50, ja zelfs tot f5,50 ver handeld. Ook haalde men da afgeioo(pen week daar eenige honderden tonnen halfwas mosselen. De vangst daarvan is in da Zuiderzee voor de Zeeuwsche 'visschers nog verboden, doch dit verbod schijnt zich niet uit te strekken tolt de gronden bij Oostmahorn, waar men thans vischt. Een mosselenk we eker van Yerseke heeft conjessie aangevraagd voor gronden onder Ooslmahorin om daar groote mosse len te kweeken voor export naar Enge land en Frankrijk. Na vele jaren van malaise is het nu voor het eerst een schitterende campagne geweest. Dezen zomer zal nu alles op haren ein snaren worden gezet om-zooveel mogelijk zaad op de perceelen te krijgen. Daarvoor is men hoofdzakelijk aange wezen op de Zuiderzee. Dezer dagen is juist de desbetreffende beschikking af gekomen. Zeilvaar tuigen zullen daar mogen visschen van 1 Mei1 Augustus, motor schepen van 20 Mei15 Juli. Voor de regeling der distributie over de kweekers is weer aangewezen de Zeeuwsche Bond van mosselkweekers, die voor elke ton gehaald zaad 10 cents retributie mag eischen. Onder de „Kreupel" moeten zich zeer mooie banken van fijn zaad bevinden COLIJNSPLAAT. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeente raad was de heer W. Potappel met kennisgeving afwezig. Van den heer M. J. Contant was bericht ingekomen, dat hij zijn benoeming tot lid van den raad aan neemt. Van Ged. Staten was bericht in gekomen, dat de gemeenterekening 1928 ongewijzigd was goedgekeurd. Verder was van Ged. Staten bericht ingekomen, dat de vergunning aan de ge meente tot het opwekken van electrisdhen stroom wordt opgezegd, terwijl tevens werd meegedeeld, dat hoogstwaarschijnlijk nog in 1930 Noord-Bevelaimd aan het provinciaal electrisch net zal zijn aan gesloten. Door Ged. Staten is de gemeentebe groting 1930 goedgekeurd. Dit college deelde tevens mede ,d!at het de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie te gering acht. De begrooting van het burgerlijk arm bestuur 1929 wordt gewijzigd. Toegestaan wordt een verhooging van f 84,94 en naar aanleiding hiervan wordt de gemeente- begrooting 1929 gewijzigd. Ingekomen was een schrijven van het Nationaal Comité tegen alcoholisme om 't aantal vergunningen te verlagen. Op voorstel van B. em W. wordt met alge meen© stemmen besloten niet tot verlaging over te gaan. Van Ged. Staten was bericht inge komen, dat zij hun goedkeuring onthouden aan 't raadsbesluit, waarbij de pensioens storting voor de gemeenteambtenaren op 8 Vb pet. wordt bepaald. Het lid J. van Dis stelt voor om hiertegen in beroep te gaan bij de Kroon. Bij ^temming hierover staken de stemmen (3 legam .3), zoodat dit voorstel in de volgende ver gadering weer aan de orde komt. De oninbare posten hondenbelasting 1929 worden in totaal vastgesteld op f27. De vergoeding volgens art. 101 der L. O. wet 1920 aan de bijzondere lagere school over 1928 wordt vastgesteld op f 907,72 Op voorstel van B. en W. wordt aan den heer C. Davids© te Kortgen© eervol ontslag verleend als tijdelijk keurimgsvee- arts-hoofd van dienst. Een verzoek van J. v. d. Weele e.a. tot aanwijzing van een rijwielpad op den Nieuwenweg, wordt in 'handen van B. en W. gesteld tot nader onderzoek. Naar aanleding van een verzoek van P. H. Tazelaar om algeméene vergoeding voor de verpleging vain zijn zoon in de stichting „Vrederust" wordt besloten heit raadsbesluit van 17 Februari j.I. te hand haven, doch met dien verstande, dat, wan neer door de diaconie een bijdrage wordit verstrekt, deze zal genoten worden door den heer Tazelaar en niet door d© ge meente, zooals aanvankelijk was bepaald. Het heffingspercentage voor de ge meentelijke inkomstenbelasting 1930 31 bleef met 5 1 stemmen bepaald op 2 3/ijpct. Tegen stemde de heer J. van Dis, die een hooger percentage wilde. De geloofsbrieven van het nieuw ge kozen lid M. J. Contant waren onderzocht door een commissie, bestaande uit de heeren A. d© Pree en A. Verburg, die na ze in orde te hebben bevonden» tot toelating adviseerden, waartoe met alge meane stemmen werd besloten. Verder werd het gemeente var slag 1929 aangeboden, terwijl werd besloten wegens den slechten financieelen toestand eenige werken, tot welker uitvoering bij de be groeting \Aas besloten, nog wat uit te stellen. In Maart zijn ingekomen: Riena A. G. Wagenaar van Vlissingen; Pieter van Breda van Utrecht; Willem Kramer van St. Philipsland; Cornelia .J de Pree geb. Flikweert van Wissenkerke; Dingejiis van Gilst van Wisscinkerke; Catharina E. van Goudswaard van Wissenkerke. Vertrokken: Maria I. Landman naar Kapello (Z.-BJ; Cornelis L. Hooger- lieido naar Purmerend; L. Bakker naar Kortgene; Cornelis Hoogerheide naar Korgene; Pieter Bouwense naar Rotter dam; Wed. C. van den Hoven-Dalebout naar Kats; Cornelis P. Felius ©n gezin naar Cortgene; Adriaaa Huissoom naar 's Gravenhage; M. de Jong naar Simt Maartensdijk; Christina Huig© maar Bors- sele; A. W. Laban naar Noordgouw©. HOEDEKENSKERKE. In Maart zijn ingekomen: Jan Aarnoutse, zonder beroep, ©n gezin uit Kapelle (Z.-B.); Dina Fierloos, zonder beroep, uit Krui- nimgeln. Vertrokken- Petrus Looij, veldarbeider, en gezin, naar Velseffi; Maria Wouter sen, zonder beroep, naar 's-Gravenp older. KAPELLE. Maandagavond kwam de onderaf deeling Kapelle van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in Noord- en Zuid-Beveland in algemeeine vergadering bijeen onder voorzitterschap van Ds. A. Scheele. Na een kort openingswoord deed 'de penningmeester D. Ganseman rekening en verantwoording over gehouden beheer. De ontvangsten bedroegen met inbegrip ba'tig saldo van het vorig jaar en de provisie van ontvangen ledencontributie van f 935,75, f 187,15, in totaal f240,28, de uitgaven f83,43, aldus een batig saldo van f 156,84. De vereeniging telt 370 leden, 20 nieuw© leden traden toe, aa;n zeven leden haid een uitk earing plaats in 1929. De heer D. C. Nijss© adviseerde na mens de controle-commissie deze rekening vast te stellen. Aldus werd besloten. De voorzitter dankte voor het accurate beheer. De aftredende bestuursleden mej. Schef fer en de heeren M. Gelok en S. J. van Dijke werden herkozen. Tot leden van de controle-commissie werden benoemd de heeren D. C. Nijsse, B. Oele en A. Meeuse' Daarna volgde een drukke bespreking over de agenda der te Goes 1© hou/den algemeen© vergadering op 12 April, aan de afgevaardigden werden de moodige op drachten gegeven. Ook werd voorgesteld te verzoeken de verhoogde premie niet in Januari te doen betalen, maar liever in een der zomer maanden. De penningmeester deelde mee dat di recte kennisgeving van verandering van dienstbode een eisch is, ook wees hij op den noodzaak van opzending der omkostcn- nota's en kaart wanneer opname in het ziekenhuis plaats moet hebben, aan den eersten penningmeester te Ellewouitsdijk. KATS. In Maart zijn ingekomen: Wed. C. van den Hoven-Dalebout van ColijnsplaatCornelia de Jonge van Kloetinge. Vertrokken: C. Klaassen naar Axel; Jan Verhulst naar Noord-Amerika. KRUININGEN. Zaterdagavond bracht het muziekgezelschap „E. M. M. alhier een serenade aan zijn oud-directeur den heer J. van Dijke. De heer H. C. Baarens, de nieuwe voorzitter der ver eeniging, bood den heer Van Dijke namens de vereeniging een ets in lijst aan en het ierelidmaatschap der vereeniging, terwijl door een dochtertje van het bestuurslid J. de Jonge aan zijn vrouw een bloemstuk werd aangeboden. De heer Baarens memoreerde dat 50 jaar lang de heer 'Van Dijke li cl der vereeniging is geweest, waarvan vele jaren secretaris en de laatste jaren 'directeur en voorzitter. De heer Van Dijke dankte voor deze waardeer ing waarna onder die opgewekte tonen van een marsch een rondgang door de gemeente gedaan werd. Tot directeur van het muziekge zelschap ,,E. M. M." is benoemd de heer P. Krijnsen van Waard©. MIDDELBURG. Gisterenmiddag is de timmerman S. die werkzaamheden ver richtte boven in d© zaal van de bioscope op de Markt uitgeslierd en naar beneden gevallen. De jongeman kwam op den vloer van het lokaal terecht en was bloedend verwond. Aanvankelijk was bij buiten bewustzijn, doch later kwam 'hij weer bij. S. werd ter observatie naar het Gasthuis overgebracht. Door Ged. Staten van Zeeland werd heden aanbesteed a. het bouwen van 'een aanlegsteiger met steigerdam te Stavenisse en bijbe- hoorende werking. Raming f 104.600. In schrijvers waren o.a. P. J. d© Bourgraaf, te Wcmeldiiige en. G. A. van der Straaten te Hansweert f113, 950; J. J. Jansen te Middelburg f113.960; L. P. Korstanje en M. Hoogesteger te Wemeldinge f 112.300; C. v. d. Klippe te Vlissingen f 111.850; de laagste inschrijver was de N. V. Concordia te Papenidir-echt f 108.500 b. het uitvoeren van bestratingswerken aan den Prov. weg van Schooindijkc naar Ijzen dijke met bijl© vering van straatklin kers of ander materiaal en met bijko mende werken. Ingeschreven is o.a. d xr M. W. Knuist te Goes en J. Knuist to 's Heer Arendskerke voor f 50.440. Door den kerkeraad der Geref. Kerk is de bouw van de nieuwe kerk op liet Hofplein opgedragen aan dkn heer M. Walrave aldaar, terwijl tevens besloten werd een nieuw orgel aan te schaffen. VLISSINGEN. In de gisteren ge houden bestuursvergadering van de ver eeniging tot behoud van het gemeentelijk© Ziekenhuis, werd het dagelijksch bestuur als volgt samengesteld; de heer M. J. Harts, voorzitter; L. P. van Oirschot, secretaris en B. Huibregtse, penning meester. WISSENKERKE Maandag kwam de oïiderafdeeling Wisseinkerke van de ver eeniging voor Ziekenhuis verpleg mg in Noord- en Zuid-Beveland in algemeen© vergadering bijeen. De voorzitter de heer Abrahams e heette allen welkom en spr ak zijn leedwezen er over uit, dat deze vergadering niet beter bezocht was. UiH het verslag van den secretaris bleek dat het ledental 157 is, alzoo een kleine vooruitgang. De penningmeester bracht verslag uit over zijn geldelijk beheer^ hetwelk door een commissie werd na gezien en in orde bevonden. De aftredende voorzitter de heer Abrahamse en d© secretaris de heer Verhoeks werden bij acclamatie herkozen. De penningmeester gevoelde zich verplicht als zoodanig te bedanken, maar de door hem inaar voren gebrachte bezwaren werden door de leden weggredcncerd waarop hij zijn voorstel om als penningmeester te be danken introk. Alsnu volgde een drukke bespreking over de agenda der te houden algemeen© vergadering op 12 April a.s. te Go©s; Twee afgevaardigden werden gekozen. Besloten werd om meer leden te wer ven en propaganda te maken met strooi biljetten. WOLPHAARTSDIJK. De ingebmik neming van het nieuw gebouwde raadhuis is bepaald op fyO April, den jaardag van Prinses Juliana, des namiddags 3 uur. De officieel© opening zal geschieden door den commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland. YERSEKE. Door wijlen Dr. J. G. de Man alhier is f 1000 gelegateerd aan het burgerlijk of algemeen armbestuur. B. en W. van Rotterdam stellen den gemeenteraad voor de snelheidsbe perking voor motorrijtuigen van 30 K.M. op 40 K.M. te brengen. Tevens zal echter de snelheidsbeperking voor de ge heele bebouwde kom der gemeente geldien. De r.-k. raadsfractie te Zoeter- woude heeft ter behandeling in de eerst volgende gemeenteraadsvergadering een voorstel ingediend om de rondvraag af te schaffen, wijl deze in de laatste jaren telkens wordt gebruikt om cri/tiek te oefenen op de gemeenteambtenaren. De Belgische bladen komen met het bericht dat over ©enige weken de nikkelen belga in omloop zal worden gebracht. De voorzijde van dit muntstuk dat een middellijn van 31 m.m. heeft, vertoond het portret van Koning Albert en de woorden; „Roi des Beiges of „Albert Koning der Belgen". Op de keerzijde staat gegraveerd; Un Belga, 5 Francs 1930, of Een Belga 5 Fraink 1930. Er zullen een even groot aantal stuk'k met Nederlandsch als met Frans ch schrift aangemaakt worden. Te Almelo is aangehouden ongehuwde Duitsche dienstbode, die kend heeft het vorig jaar haar pas boren kindje in een rioolput aan Ootmarsumsche straat te hebben gel tengevolge waarvan het kind is gestorvr In verband met het vinden van ee kinderlijkje in een beerput te Heeri© is door de marechaussee gearresteerd ld 25-jarige Oostenrijksche dienstbode A. Zij is naar Maastricht overgebracht. Vechtpartij te Rotterdam. Gisteravond omstreeks acht uur is in het café van B. aan den Oppert 40 Rotterdam een vechtpartij ontstaan tus- schen twee bezoekers waarbij de een den ander, den 33-jarige J. D. van Spree uit den Hang met een mes te lijf is gegaan, v. S. liep zes steekwonden op, waarvan cén vrij ernstig. Hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingcl ge bracht. De vermoedelijke dader is in een

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2