Binnenland Stadsnieuws bestaan, dat de tram, die dit jaar juisit 25 jaar in deze verbinding, al is zij dan ook maar kort (een klein kwartier rijden) op lofwaardige wijze heeft voorzien, zal moe ten verdwijnen, omdat reeds geruchten de ronde doen, dat de N. S. van plan zijn autobussen van de A.T.O. op het station Kruiningen te laten rijden. Men vergeet o.i. daarbij, dat de tram ruim 100 perso nen te gelijk kan vervoeren en ook bagage wagens heeft, waarmede soms plotseling zich voordoende groote vrachten worden vervoerd. Betwijfeld wordt daarom of de A.T.O. ten allen tijde in het vaak druk ke verkeer zal kunnen voorzien. Waar er bovendien aan gedacht wordt den weg direct van Kruiningen naar de Oostzijde van de buitenhaven te Hansweert te ma ken, zou dit voor de gemeente Schor© en ook voor Hansweert een achteruitgang beteekenen. Wat de bootdienst betreft, is reeds meermalen de wenschelijkheid besproken om ook op de lijn Hansweert-Walzoorden een motorveerboot in de vaart te brengen van het type als reeds enkele jaren vaart tusschen Vlissingen en Bres'kens. Voor zulk een veerboot moeten ook daar voor geschikte aanlegplaatsen worden gemaakt. Te Walsoorden, waar de boot thans aan een steiger aankomt, zal het maken van een haven niet achterwege kunnen blij ven en moeten daarover reeds besprekin- kingen hebben plaats gehad, zooals wij van de overzijde der Schelde vernamen. Maar ook te Hansweert zal een groote verandering moeten plaats hebben daar de buitenhaven met de drukke scheepvaart voor het kanaal door Zuid-Beveiand, niet geschikt is om er een goede aanlegplaats voor een motorveerboot te maken. O.i. zou een goede oplossing te krijgen zijn door het uitbaggeren van de haven van de voormalige werf Zeeland, die vlak naast de buitenhaven en wel ten westen daarvan ligt en die de boot bij ieder tij gelegenheid zou geven in- of luit te varep, wat voor een op vaste tijden varenden dienst zeker noo- dig is. Waar de onderhandelingen over een en ander en het maken van plannen nog in het eerste stadium van voorbereiding ver- keeren, meenden wij op een en ander de aandacht te moeten vestigen. BAARLAND. De bouw van een nisnw woonhuis is door den heer P. Leijs, ge gund aan Johs. v. d. Poel, Ovezand, voor f 5464. HANSWEERT. Gistermorgen circa half zeven had nabij Walsoordein een ern stige aanvaring plaats tusschen de uit gaande Duitsche zeeboot „Aller" en het tankschip „Kura", schipper Nortier. Het schip dat geladen was met olie van Riemer naar Antwerpen is omgeslagen en gezon ken. De vrouw van den schipper is hier bij verdronken, terwijl de drie leden der bemanning met moeite gered konden wor den. De „Aller''' is na de aanvaring aan den grond geloopen en blijven zitten. Te kwart over zeven is de boot met behulp van een tiental sleepbooten vlotgesl^epj en naar zee vertrokken. De lichting van de „Kura" is opgedra gen aan de N.V. W. A. v. d. Tak's ber gingsbedrijf te Rotterdam, welke reeds met materiaal naar de plaats is vertrokken. HEINKENSZAND. De alhier ge houden bazar, georganiseerd doo-r de Herv. Meisjesvereeniging, heeft f 1350 op gebracht. KAPELLE. In Maart zijn ingekomen: Augustcin Bruinooge en gezin naar C 11, van s Gravenpolder C 13a; M. A. Meul- polder en gezin naar A 340, van Kloetinge B 1; J. Zuidweg en gezin naar A 218; van Bergen op Zoom, Pr. Mauritstr. 3; M. J. Hannewijk en gezin naar E 12,, van 's Heer Arendskerke H 266; C. L. Soeters en gezin naar A 34p, van Yerseke Wilhelminastraat IA 31A. Nieuwdorp en gezin naar E 23, van 's Gravenpolder B 73; M. S. Kamermans naar D 104; van Vlissingen, Badhuisstraat 61; M. J. Huissoon naar A 205, van Yerseke, Schut tershof B 335; J. den Bfcer en gezin tear A34, van 's Heer Arendskerke H 152; J. Breeweg en gezin naar A 34. Mm van 's Heer Arendskerke H 151; M. T. Landman naar A 150, van Colijns- plaat C 12; C. Ahnekinders naar E 18, van Dussem C 8; N. A. Pekaar naar D 58, van Yerseke, Emmastraat B 205 K. Vertrokken. J. Beneden en gezin van E28 naar Steenbergen, Frederikapolder; J. C. van Eekelen van A 33 J.j. naar Schore C 4; D. C. van Maldeghem en gezin van A 218 naar 's Heer Arends kerke E 109 c; C. Brasser van D 104 naar Oost en West Souburg B 349; C. Looy van C 8 naar Kloetinge C 81; M. L. Hollemans van D 102 k naar Vlissingen aan boord Hr. Ms. Wacht schip; J. Remijnse van E 5 naar Eind hoven; M. Slabbekoorn van A 33 Ee naar Berkel en Rodenrijs; J. van der Vliet en gezin van D 20 naar Goes, Heernisseweg 23; P. C. van Eekelen en gezin van A 33 Jj naar Schore D 32; J. Aarnoudse en gezin van E 4 naar Hoedekenskerke C 15 a; J. Fierloos en gezin van C 11 naar Kloetinge B 2. Woensdagavond vergaderde de Bij zonder Vrijwillige Landstorm, afdeeling Kapelle. i De voorzitter, burgemeester Bierens, opende de vergadering en heette aliein hartelijk welkom, inzonderheid den heer P. G. Laernoes, secretaris der provin ciale landstormcommissie. Deze sprak de aanwezigen toe. Aan allen werd uitgereikt een album van den Nationalen Landstormdag, ge houden op 27 September 1928 te 's-Gra- verihage. De gezelligheid van den avond werd mede verhoogd door het fraaie orgel spel, welke door den heer De Jager van Willegen werd gegeven, de liedjes die door Iandstormer Jac. van Willegen werden gezongen en door de kopjes chocolademelk met versnapering door en kele dames toegediend. KRABBENDIJKE. Onder voorzitter schap van den lieer Th. Vogelaar, hield de Vereenigimg van Oudleerlingen van tuin- bouwcursussen een algemeene vergadering Besloten werd om voorloopig nog niet toe te treden als lid van de vereeiniging tot be vordering van lager tuinbouwemderwijs op Zuid-Beveland. Besloten werd een. excur sie te organisecren naar de tuinderijen te Holaers in België en naar de wereldten toonstelling te Antwerpen afd. |jinbouw- expositie. Daarna hield de secretaris der veilings- vereeniging de heer C. Tollenaar een uit eenzetting over de „Werkwijze der vei ling", terwijl de heer C. Traas, kweeker, eenige mededeelinigen deed' uit zijn elfja rige praktijk op het gebied van aardbeien teelt. Hij gaf in overweging de aardbeien niet op z.g. „Pollen", doch op vol ge loopen bedden te kweeken. Op beide referaten volgde een zeer geanimeerde bespreking. Vrijdagavond is er een ouderavond gehouden in vcreeniging met de leden van de afd. „Volksonderwijs". Tot lid van de oudercommissie werd dfoor de stem gerechtigde ouders gekozen de hear Min- derhoud inplaats van den heer A. v. d. Vrede. Daarna werd door de kinderen der hoogste klasse opgevoerd een kindertoo- neelstukje „De vroolijke schoenmaker'1' door J. Buma. Dank zij de medewerking van het onderwijzend personeel, mej. Nieuwenhuyse en den heer Raaymakers, kwam alles goed tot zijn recht. Mej. Miin- derhoud maakte zich verdienstelijk door begeleidende piano-muziek. Met een pas send slotwoord door den Jjurgemeester werd deze gezellige avond besloten. WOLPH AARTSDIJK. Zaterdag [hield de verceniging „Onderlinge hulp" haar jaarvergadering in de zaal vah. J. Po lei j. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereeniging 93 leden telt. D© rekening van d©n penningmeester wees in ontvangsten aan f715, in uitgaven: aain di versen f200,13, aan ziekengeld aan 29 personen, met te zamen 605 ziekendagen f646,42, aan begrafeniskosten voor 3 le den f60, totaal uitgaven f 906,55, nia- deelig slot f 191,55. Aan 86 leden werd pensioen uitgekeerd te zamen f45, zijnde de rente van het uitsltaande kapi|aal. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. Bebelaar. Om 8 uur des avonds werd een nieu we vergadering belegd ter bespreking van de ontbinding der vereeniging. De voor zitter, de heer J. Koert, hield een uitvoe rige bespreking van de nieuwe ziektewet en de verplichtingen om aanspraak te kun nen maken op ziekengeld, zoowel voor de losse als vaste arbeiders. Op deze ver gadering waren tegenwoordig 71 leden. Het bestuursvoorstel tof onf6inding der vereeniging werd aangenomen. De nog aanwezige gelden zullen onder de leden worden verdeeld. De vereeniging heeft ruim 43 jaar bestaan. ■Het lid M. Kloosterman bracht hierna dank aan den voorzitter en overige leden van het bestuur voor alles wat zij' voor de vereeniging hebben gedaan. Hij bood den voorzitter namens de vereeniging een zilveren lepel en vork aan als herinnering aan de nu ontbonden vereeniging. Zaterdag is alhier vanwege de coöperatieve aankoopvereeniging „Land bouw en Veeteelt" aanbesteed de leve ring van 280 balen van 100 K.G. kalksal- peter (in korrelvorm) en 110 balen gema len chiiisalpeter van 100 K.G. De laagste inschrijver was voor beide partijen ge combineerd, kalksalpeter f 10,05 per 100 K.G. en chiiisalpeter f 11,10 per 100 K.G. het Centraal Bureau aan wien de levering werd gegund. Een vliegveld bij Delft. De besprekingen van de commissie van de gemeenten Rotterdam en Den Haag, betreffende de voorbereiding van een gemeenschappelijk vliegveld .hebben, tot overeenstemming geleid. Niet alleen voor wat betreft de finantieele regeling, maar ook voor wat de ligging van dit vliegveld betreft. Het terrein zal U/g K.M. ten zuiden van Delft komen en. wel tusschen de Schie en den nieuwen weg Rotterdam Amsterdam. Voor het overgoote deel zal het terrein op Delftsch grondgebied komen te liggen, slechts een klein gedeelte, niet behoorende tot het eigenlijke vliegveld» ligt op grondgebied van de gemeente Pijn- acker. Hiervoor zullen evenwel door ont eigeningen regelingen worden getroffen. Aan den nieuwen verkeersweg (wordt thans reeds hard gewerkt. Zoodra deze weg gereed is, zal ook aan het nieuwe vlieg veld begonnen kunnen worden. Tot zoolang zal van het vliegveld „Waal haven' gebruik moeten worden gemaakt. Invoering Zomert ij d. In den nacht van 12 op 13 (April wordt in de volgende Europeesche landen de zomertijd ingevoerd: België, Engeland, Frankrijk, Portugal en Spanje. Dan zal de West-Europeesche tijd de zelfde worden als de Midden-Europeesche tijd. De Hollandsche tijd Amsterdamsche tijd) gaat bij die van Midden-Europa dan 40 min. achter. Eerst een paar weken later wordt de zomertijd ioolf in Nederland: ingevoerd. Iudië zonder Nederland. Mr. C. C. van Helsdingen, het Volks raadslid van de Chr. Staatskundige Partij, houdt in het weekblad „De Banier" aan de ultra-nationalisten, wien Indië's on- middelijke afscheuring van Nederland als ideaal voor oogen staat, het volgende beeld voor „Gesteld zoo zouden we hun toe willen roepen gesteld ge bereikt nu uw doel. Ge wordt onafhankelijk en weet ook uwe onafhankelijkheid te bewaren tegenover andere omringende volken. Aan genomen dit wel haast onmogelijke. Gelooft ge ook maar één moment, dat ge Indië èn economisch èn politiek èn maatschappelijk op hetzelfde peil zult houden als waarop het thans staat? Meent gij zelfs na 10-jarig bestaan in staat te zijn tot een krachtsontplooiing als waarvan de Polen blijk gaven Wat zult ge na tien jaren der wereld kunnen aanbieden Laat ons aannemen, dat uw liefde tot „het Vaderland" inderdaad u tot offers, tot volkomen toewijding en zelfovergave zou weten te brengen. Bereikt ge daarmede den economischen opbouw van uw land, waar èn de kennis èn de energie èn het kapitaal tot nog toe bijna geheel ontbreekt f Wat heeft een Inlandsch Indië nu zonder hulp der Europeanen en Vreemde losterlingen aan de wereld aan te bieden aan resultaten van bedrijfsleven, lan industrieproducten, aan producten van den grond. Wat blijft er over voor werkgelegenheid indien gij door uw actie de Europeesche werkgevers hebt weggewerkt Zijt gij in staat om dan de millioenen- bevolking die hunkert naar haar dage- lijksch onderhoud, en die géén voldoende werk meer vindt, haar dagelijksch brood (e verschaffen Zijt gij, met uw gebrekkige middelen, in staat om te voorzien in de behoefte der geheele wereld naar allerlei materialen, die thans door de energie der Europeanen, door hun initiatief, hun arbeidsvermogen, hun doortastendheid, hun zakeninzicht door hun intellect, door hun georganiseerd alent, uit den grond worden gehaald En dat is dan nog alleen de materieele zijde van de zaak. Waar zijn uw doctoren om de zieken huizen te beheereD, te organiseeren, de hygiëne te bevorderen, kortom om den geheelen medischen dienst te verzorgen Waar uw onderwijzers, uw rechters, uw ingenieurs, uw Deze vragen stellen is ze te beant woorden 1" Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Donderdagmid dag te 21/2 uur in openbare vergade ring bijeenkomen. Agenda: Ingekomen stukken. Verzoek van de besturen der bij zondere scholen om voorschot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld ïn art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, voor het jaar 1930. Voorstel tot vaststelling der aan de bijzondere lagere scholen verschuldig de vergoeding, als bedoeld in art. 101, le en 9e lid der Lager Onderwijs wet 1920 over het jaar 1927. Voorstel tot vaststelling der drie- jaarlijksche afrekening met de bijzon dere lagere scholen. Verzoek van het Bestuur der Her vormde Schoolvereeniging „Het Mos- terzaad" om medewerking te verlee- nen voor den bouw en de inrichting van een nieuw schoollokaal en inrich ting van een nieuw schoollokaal en inrichting van een speelterrein. Rekening van het Fonds der voor malige Gilden over het jaar 1929. Begrooting en rekening betreffende het jaar 1928 voor het Gasthuis. Voorstel tot vaststelling eener nieu we verordening, als bedoeld in art. 114bis der Gemeentewet, op het finan cieel en administratief beheer van hef Grondbedrijf. Voorstel tot het aanbrengen van straatverlichting in de Zonnebloem straat. Voorstel tot overdracht in beheer en onderhoud aan de Provincie van den weg naar Wilhelminadorp. Kohier der Hondenbelasting voor hef dienstjaar 1930. Voorstel tot het aangaan van een ruiling van grond op den hoek van de Blauwe Steen en de St. Jacobstraaf met den heer A. van Kleunen. Bezwaarschrift van den heer Ch. Verhceven tegen zijn aanslag in de Straatbelasting. Voorstel om te reclameeren tegen den aanslag in de Grondbelasting voor zooveel betreft hef Openbaar Cen traal Slachthuis. Voorstel tot uitbreiding der straat verlichting aan den 's Heer Hendriks- kinderendijk. Voorstel tot het aangaan eener vas te geldleening ad f 110.000 voor ver schillende werken. Voorstel tot het aangaan eener tij delijke geldleening ad f 110.000 ten be. hoeve der kerkrestauratie. Verzoek van den heer J. de Kok om te mogen bouwen buiten de rooi lijn, aan den Oostsingel c.q. hem eey schadevergoeding toe te kennen. Verzoek van de Nationale Commis sie tegen het Alcoholisme om tot H.M. de Koningin een voorstel te richten tot verlaging van het maximum-aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein binnen deze Gemeente. Straatverlichting aan den 's Heer Hendrikskinderendijk. De Gascommissie vfestigf de aan dacht op de minder gunstige verlich ting van den 's Heer Hendrikskinde rendijk en geeft naar aanleiding daar van aan B. en W. in overweging om te bevorderen, dat aldaar eenige lan taarns worden verplaatst en het to tale aantal lichtpunten vermeerderd met 1. B. en W. stellen aldus voor. Kerk-restauratie. De Commissie voor de restauratie van de Groote Kerk acht het wensche- lijk, de rekenïng-courant-schuld aan de gemeente om te zetten in een vaste schuld. Zij stelt daarom voor, een geldlee ning aan te gaan tot een bedrag van f 110.000, af te lossen als volgt: in het jaar 1931 f 44.000,— in het jaar 1932 f34.000,— in het jaar 1933 f 16.000, in het jaar 1934 f 1.000,— in het jaar 1937 f 4.000,— in het jaar 1938 f 3.000,— in het jaar 1939 f 4.000, in het jaar 1940 f 4.000, f 110.000,- De Ned. Middenstandsbank is be reid, bovengenoemd bedrag te ver strekken voor den tijd van driemaan den tegen een rentevoet van 31/2 °/o per jaar. B. en W. geven den Raad in over weging, op dit aanbod in te gaan. Ruiling van grond. B. en W. geven den Raad in over weging: aan den openbaren dienst te ont trekken een stukje gemeentegrond ter grootte van ongeveer 11 M2., gelegen aan de Blauwe Steen en met den heer A. van Kleunen alhier een ruiling aan te gaan van het stukje grond tegen een stukje grond, groot ongeveer 2 M2., eigendom van genoemden heer A. van Kleunen, onder bepaling, dat het verschil in oppervlakte door den heer van Kleunen zal worden betaald met een bedrag van f5,per M2. Verordening op het Grondbedrijf. Naar aanleiding van de eenigen tijd geleden door B. en W. gedane toezeg ging, bieden zij den Raad thans ter vaststelling aan het concept eener nieuwe verordening op fret financieel en administratief beheer van hef Grondbedrijf, welke een beter over zicht op den toestand van het bedrijf zal geven dan onder vigueur der be staande verordening het geval is. Bij de samenstelling is overleg ge pleegd met den Verificateur van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Straatverlichting. B. en W. schrijven den Raad: De Zonnebloemstraat, welke een nieuwe verbinding zal vormen tusschen de Voorstad en den Oostsingel, is thans in aanleg. Wenschelijk is het om de straatver lichting geheel gereed te hebben al vorens met het aanleggen der bestra ting wordt overgegaan. Wij stellen Uwen Raad derhalve voor om in de straat vijf lantaarns te plaatsen en tegenover den ingang daarvan aan de zijde van den Oost singel een, dus totaal zes. Overdracht van een weg. De Raad besloot 28 September 1928 met financieelen steun der Provincie over te gaan tot het doen aanbren gen van betere bestrating en verhar ding op het onder deze gemeente ge legen gedeelte van den Westhavendijk Bij besluit der Staten is voor de beheerders van wegen, die met pro vincialen steun zijn verbeterd, de ge legenheid opengesteld om deze wegen in beheer en onderhoud aan de Pro vincie over te doen, tegen betaling van een afkoopsom, gelijk aan de helft der som, welke als vast bedrag telkens bij de overneming voor hef onderhoud per K.M. van den nieuwen weg door Ged. Staten zal worden ge fixeerd. Krachtens deze bepaling hebben Ged. Staten, voorzooveel bovenbedoel den weg betreft, de afkoopsom, door de gemeente te betalen, vastgesteld op f7444,-. Blijkens het rapport van den Direc teur van Gemeentewerken is dit be drag aannemelijk te achten. B. en W. stellen voor den weg aan de Provincie in beheer en onderhoud over te dragen en daarvoor gemelde afkoopsom beschikbaar te stellen. Voorschotten. B. en W. stellen den raad voor aan de navolgende bijzondere lagere scho len de daar achter vermelde voor schotten te verleenen ingevolge art. 101 der L. O.-wet 1920: R.K. Jongensschool f 1018,—. R.K. Jongensschool (vak-onderwijs) f 55,-. R.K. Meisjesschool, gewoon lager onderwijs f 2135,—. R.K. Meisjesschool, gewoon lager onderwijs (vak-onderwijs) f 345,—. R.K. Meisjesschool U.L.O. f975,—. R.K. Meisjesschool U.L.O. (vak onderwijs) f181, Hervormde school f4245,—. Hervormde school (vak-onderwijs) f 331,-. Chr. school voor gewoon lager on derwijs f 3453, Chr. scherft voor gewoon lager on derwijs (vak-onderwijs) f 345,—. Chr. school voor U.L.O. f 1939, Chr. school voor U.L.O. (vak-on derwijs) f 302, Schoollokaal en speelterrein. B. en W. stellen den Raad voor me dewerking te verleenen aan het ver zoek van het bestuur der Hervormde schoolvereeniging „Het Mosterdzaad" tot den bouw van een schoollokaal en tot de inrichting van een speelterrein. Het ligt in de bedoeling het speelter rein aan te leggen achter de school, waardoor meteen een school-uitgang naar de zijde van den Westwal verkre gen kan worden. Bouwpolitie. De heer Jan de Kok, aannemer al hier, verzoekt om hem alsnog vergun ning te verleenen tot het bouwen van drie woningen aan den Oostsïngel, waarvan de erkers buiten de rooilijn naar voren zullen springen en, zoo zulks niet mogelijk mocht zijn, een vergoeding toe te kennen wegens ge leden schade tengevolge van onjuiste inlichtingen, welke zouden zijn ver strekt door een ambtenaar der ge meente. Tot het toekennen van schadever goeding bestaat volgens B. en W. geen aanleiding. In de eerste plaats staaf het volstrekt niet vast, dat een amb tenaar der gemeente adressant ver keerd heeft ingelicht de beweringen van twee personen, staan hier tegen< over elkaar en in de tweede plaats kan door B. en W. niet worden aan genomen, dat er schade van eenige beteekenis is geleden. Zij geven den Raad mitsdien in over weging, het adres, voorzooveel eerst genoemd verzoek betreft, voor kennis geving aan te nemen, en voorzoover de tweede vraag aangaat, daarop af wijzend te beschikken. Bezwaarschrift. De heer Chr. Verhoeven alhier, heeft gereclameerd tegen zijn aanslag in de straatbelasting voor het dienstjaar 1930 op de volgende gronden: le. dat hij geen belasting verschul digd zou zijn, daar de grond, waarop zijn panden zich bevinden, indertijd van de gemeente zou zijn gekocht en dus van de belasting zou zijn vrijge- gesteld krachtens art. 6, eerste lid der hef fings-verordening 2e. dat hij voor één perceel dubbel zou zijn aangeslagen. Bij onderzoek is gebleken, dat de eerste bewering onjuist is. De adres sant heeft den grond niet als bouw terrein gekocht, doch er heeft plaats gehad een grondruiling met een toe gift aan adressant op basis van tuin- grondsprijs. De tweede bewering is bij onderzoek juist bevonden, doch het betreft en kel een administratieve fout, welke gemakkelijk is te herstellen.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2