- „LEERDAM" - Stadsnieuws Uit den Westboek. DE ROODEN BLIJVEN THUIS. Blijkens een mededeeling onder „Laat ste Berichten" in dit nummer zullen de sociaal-democratische leden der Eerste- en Tweede Kamer voortaan door afwezigheid schitteren bij de ope ningsplechtigheid der Staten-Generaal Zij vinden n.l. aanstoot in de monar chistische manifestaties der burgerlij ke Kamerleden. Deze manifestaties be staan, zoover we weten, in het zich verheffen van de zetels als de Konin gin de Staten-zaal binnentreedt en verlaat, in het bekende: „Leve de Koningin" van Duymaer van Twist aan het einde der zitting, in hef „Hoera" waarmede de 'Kamerleden op den vurigen kreet van den generaal reageeren, enin bet groot tenue De roode Kamerleden vinden al deze zaken erg naar, ze ergeren zich er aan, en ze zullen dus de openings plechtigheid niet meer bijwonen. Dit besluit zal velen verheugen, want de wijze waarop de S. D. A. P. zich bij de opening der Staten-Gene raal gedroeg, was menig niet-S. D. A. P.-er een doorn in het oog. Door de afwezigheid der roode broe ders kan de geheele plechtigheid slechts san cachet winnen. Desniettemin dienen we hier even t« constateeren dat de S. D. A. P. haar afkeer jegens het Oranje-Huis door haar besluit de opening der Sta ten-Generaal niet meer bij te wonen nog eens extra accentueert. Dit kan zijn nut hebben, want de anti-konings gezindheid der rooden in ons land wordt door velen nog wel eens over het hoofd gezien.... In ons land. In Engeland denken de S. D. A. P.-ers er anders over. De Engelsche arbeiders-partij is even ingenomen met het vorstenhuis als alle andere politieke partijen. Dit standpunt lijkt ons juister en breeder dan dat der Nederlandsche roode broeders, die natuurlijk geen eakele grief tegen het Oranje-Huis hebben, doch die de anti-Oranje-be- weging in hun politiek gedoe kunnen gebruiken. Als politieke uiting betreuren we het dat de roode Kamerleden niet meer bij de openingsplechtigheid der Staten-Generaal aanwezig zullen zijn. Overigens kunnen wij hun besluit •lechts toejuichen. Want nog eens: aan verheffing van het decorum droe gen de S. D. A. P.-ers, die de bur gerlijke beleefdheid met voeten tra den, niet bij. in onze gemeente wat moois is te zien, hoewel een bezoek van vreemdelin gen aan deze gemeente, nu reeds de moeite loont. Bescherming van dieren. In de algemeene vergadering van "de afdeelïng Zeeland van de Ned. Ver- eeniging tot bescherming van dieren, werden het jaarverslag van den secre taris en dat van den penningmeester over 1929 uitgebracht. Aan dat van den secretaris is hef volgende ontleend: Het ledental bleef stationnair en be draagt 164 leden, 35 begunstigers en een contribuant. In het bestuur is verandering ge komen door de benoeming van Mej. H. C. van Hoek te Middelburg tot lid van het bestuur. De werkzaam heden naar buiten bestonden in het strenge jaargetijde, in het bijzonder in Februari in het verstrekken van brood aan de vogels, voornamelijk aan meeu wen en eenden, die in enkele bijten waren opgehoopt. Verder in het onderzoek instellen naar al of niet aanwezig zijn van drink water voor veetransporten aan het sta tion Vlake, bij welke gelegenheid toe zegging tot medewerking van het sta- tionspersoneel werd verkregen. Hef asyl blijft nog steeds in een groote be hoefte voorzien vooral in den vacan- tietljd voor pension-dieren alsook als toevluchtsoord voor zwerfdieren, zoo wel honden als katten, waarvoor zoo mogelijk een 'nieuwe eigenaar wordt gezocht. Bij de verkiezing van bestuursleden werden Mej. J. W. Ermerins en de heer J. Kraamer herkozen en geko zen de heer A. G. van Meerendonk, inspecteur van politie te Middelburg. Mej. H. C. van Hoek, Rouaansche Kade G 134, te Middelburg, werd be noemd tot secr.-penningmeesteresse en de heer J. Kraamer tot vïce-voorzitter. „Kinderzot g" In de te Middelburg gehouden al gemeene vergadering van de Stichting „Kinderzorg", werden nadat de jaar verslagen en rekeningen en begrooting waren goedgekeurd, tot bestuursleden gekozen of herkozen de heeren: Ds. Maas te Hontenisse; Ds. de Vries te WilhelminadorpFlink te Goes; Mant- ie Middelburg; Moerland te Krabben- Mjke; Jaspe. ss te Middelburg, Ds. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tableiten 60 ct Zenuw-Tabletten. 75ct Staal-Tab letten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten Blaauwendraad te Vlissingen en Wan del te Nieuwerkerk. Hierna hield Ds. Lammerts van Bue- ren uit Zetten een inleiding over „On ze kinderen en het huwelijkspro bleem". Onze Kerk, aldus spr., moet in hef huwelijksprobleem, dat voor velen is een levensprobleem, leiding geven, 't huwelijk is nog heel iets anders dan een probleem. Het hangt met wereld en levensbeschouwing samen, welke houding men tegenover het huwelijk inneemt: wat wij er van maken, of wat het van ons maakt. Welke begin selen geeft God? Bij de ernstige zoe kers naar nieuwe moraal komen de opvattingen weer terug. Wat is Chr. Prot. huwelijksmoraal? Nooit casuïs tiek. Persoonlijk staan we voor de vragen die het probleem maken tct een strijd om er in te overwinnen. De mensch is geschapen als man en vrouw, die elkaar aanvullen, 't We zen van het huwelijk is het onont bindbare, een zinnelijk geestelijke een heid, waartoe God hen bestemt. Daar om is Luther uit gehoorzaamheid aan Gods wil, om een voorbeeld te ge ven, getrouwd. Onder invloed van de pessimisten als Schopenhauer e.a. is men van deze lijn afgeraakt. Toen het absolute uit 's menschen gedachten wegtrok, kwam de groote omwenteling. Theorieën als van L'ndsey vinden veel aanhang maar worden door spr. scherp veroordeeld. Het komt aan op gelukkig maken en zijn plicht doen. Liefde is onlosma kelijk verbonden aan trouw en ver antwoordelijkheid. Het zich uitleven is logisch voor wie geen vaste wetten hebben. Anders onlogisch, want dan geldt Gods wil. Buigend onder hooge tucht leert men geven. In het huwelijk heeft men het beste te geven voor zijn gezin. Het huwelijk is dan geen probleem maar een levensstrijd in eigen leven. Dan geeft de Heer de mogelijkheid van vernieuwing of kracht om het kruis te dragen. Het huwelijk is moeilijker dan vroeger. De levens omstandigheden en belangen van man en vrouw zijn verschillend geworden. Er komen vragen van kindertal en van weinig zorgen te hebben, waarover men het niet steeds eens is. Dit brengt gevaar voor het huwelijksgeluk. Het huwelijk moet van binnen uit samen bindende kracht hebben. Heilig land wordt betreden, waar teer moet ge leefd worden, daar ruwheid zooveel doet mislukken. Het huwelijk heeft allereerst ten doel de eenheid van man en vrouw, maar de vrucht zijn de kinderen. Het gezin is de kweekplaats voor persoonlijkheidsvorming. In het gezin leeren we het gemakkelijkst de heerlijkheid zien van het gezag, dat middel is tot vrijheid. Gehoorzaam heid geeft de rechter ontplooiing van ons leven. „Kinderzorg" moet bouwen aan het welzijn van het gezin. Wordt een kind uit zijn omgeving gehaald, dan moet men trachten te begrijpen, wat het mist aan levensvoorwaarden en hem met barmhartigheid omringen. Samenvattend zegt spr.: we moeten met interesse letten op de ontwikke ling van de huwelijksgedachte, maar niet verward raken. We moeten in wankele tijden vast staan om een we reld te vormen, waarin de zwakken schuilen kunnen. We moeten ons be wust blijven van de heilige roeping, dat van het huwelijksleven een getui genis moet uitgaan van Christus voer onze omgeving en onze kinderen. Voor den standaardmolen te Kruiningen. Dr. J. H. Vernhout te Middelburg verzocht ons te melden, dat hij de gel den, ontvangen voor het herstel en het behoud van den standaard-molen te Kruiningen, voor dit doel aan de vereeniging de „Hollandsche Molen", Heerengracht 540 te Amsterdam, heeft afgedragen. Eventueele verdere giften (het geheele bedrag is er nog niet) verzocht Dr. Vernhout rechtstreeks te zenden aan bovengenoemde vereeni ging, met de vermelding: „VoorKrui- ningen's standaardmolen". DRIEWEGEN. In Maart zijn ingeko men: Anthonie van der Male en gezin, van 's Heer Arendskerke. •s HEER ARENDSKERKE. Donder dagavond vierde de Christ. Werklie- denvereeniging haar 30-jarig bestaan. Ds. Schmidt uit Kapelle hield een lezing over: „Bunyan's Christenreize naar de Eeuwigheid". Na de lezing hielden enkele leden een aantal lui mige en ernstige voordrachten. KRUININGEN. In de gisteren ge houden vergadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk werd o.a. het kohier voor den hoof- delijkcn omslag vastgesteld; de aan slag is 3 i o/o van het belastbaar inko men. Het verzoek van de commissie voor de belangen der Ned. Herv. Kerk in de Zuiderzee, zal nader worden onderzocht om buiten rekening der kerk om, te trachten deze gelden daar voor af te dragen. Reglementswijziging zal overwogen worden teneinde hef vrouwenkiesrecht ook bij de verkiezing van notabelen in te voeren. HEINKENSZAND. De Vereenigde Handboog-sociëteiten op Zuïd-Beve- land hielden in 't café „De Toelast", jaarvergadering. Uit de verslagen van den secretaris en den penningmeester bleek, dat de vereeniging goede resul taten heeft bereikt. Bij loting, werd Heinkenszand aangewezen als de plaat3 waar 24 Mei a.s. de kampioenswed strijden zullen gehouden worden. De lijst der te houden concoursen in het zomerseizoen werd vastgesteld. Tot le den van het hoofdbestuur werden ge kozen de heeren J. Vermeulen, E. Vervaat en J. Roelse. Laatstgenoem de bedankte echter en in zijn plaats werd toen gekozen de heer L. Rijk. Aan het einde der vergadering betuig de de voorzifter zijn dank aan de ver tegenwoordigers der verschillende so ciëteiten voor hun opkomst. MIDDELBURG. In de vergadering van den gemeenteraad is o.a. de stij gende werkloosheid ter sprake geko men als een gevolg van de vele ont slagen aan de N.V. The Vitrite Works. B. en W. zegden toe ernstig te zul len overwegen, wat ten deze te doen staat, waarbij de burgemeester op merkte, dat het toch maar zoo zoo is, dat de gemeente de reserveploegen dezer fabriek maar moet onderhou den. Gaarne zag hij een steunregeling als bij de meelfabriek, die financieel meewerkte. Een verzoek van den Nederland- schen Zwembond om zwemonderwijs op de scholen in te voeren werd af gewezen; de gemeente werkt de laat ste jaren reeds in het belang van het zwemmen. Ingekomen was een verzoek van de vereeniging „Uit het Volk, Voor het Volk" om een subsidie van f 3500,— voor de feesten bij den 50sten ver jaardag van "de Koningin. Dit werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Uitvoerig werd gesproken over den wederopbouw van de op 7 December afgebrande perceelen in de Lange Delft en in het bijzonder over de stag natie in den bouw, voor zoover die een gevolg is van het er in kennen van de Rijkscommissie voor de monumen tenzorg. Besloten werd op voorstel van B. en W., den heer Lutman in Den Haag als superarchitect aan te stel len en de Rijkscommissie te berich ten, dat men haar dankt voor de ad viezen. Aan de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer werd f 500 extra subsidie verleend voor hef maken van reclame op de tentoon stelling te Antwerpen. Het vermenigvuldïgingscijfer werd bepaald op 1.1, tegen 1.2 over het loo- pende belastingjaar. VLISSINGEN. Door de politie is naar het bureau overgebracht een man die in dronken toestand thuis alles kort en klein sloeg. De man bad zich daarbij dermate gewond, dat hij door een dokter moest worden verbonden, alvorens hij in arrest kon worden ge steld. Hedennacht omstreeks vijf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in een loods bij de haven, toebehoorende aan de Ned. Spoorwegen, doch in ge bruik bij „De Zeeland". Vermoedt wordt, dat een der lampen, die de ko- lenwerkers bij hun arbeid gebruiken, niet geheel uit was, toen zij in de loods werd geplaatst. In de loods lig gen veel brandbare artikelen, als olie, touw enz. en de vlammen sloegen dan ook hoog op. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was men het vuur reeds meester. Dit dank zij het krachtig optreden van personeel van de mail boot en van de Marine. YERSEKE. De kreeffenvisscher, de heer M- Paauwe, viel op een der ban ken van zijn boot. Per auto moest hij naar huis worden vervoerd. Dr. Klin kenberg constateerde drie gebroken ribben. Dit jaar zal de Zuiderzee (voor het halen van mosselzaad) geopend zijn voor zeilvaartuigen van 1 Mei tot 1 Augustus. Voor motorschepen van 20 Mei tot 15 Juli. Er zouden zich onder de „Kreupel" zeer mooie ban ken van fijn zaad bevinden. Dit sei zoen zal scherp gelet worden op hef halen van te groote mosselen. Ook zal vcor iedere ton zaad, die gehaald wordt, in de kas van den Zeeuwschen Bond 10 ets. moeten worden gestort. De noodige maatregelen voor controle zullen ook van voornoemden Bond uitgaan. In Maart werden de navolgen de partijen oesters verzonden: naar Nederland 230.594 stuks, naar België 1.479.233 stuks, naar Duitschland 449.589 stuks, naar Engeland 2.107.700 stuks, naar Frankrijk 18.310 stuks, naar diverse landen 11.300 stuks. To taal 4.296.726 stuks. In Maart van het vorige jaar bedroeg de verzending 2.735.378 stuks. Verbetering R, H. B. S. Het gebouw der Rijks Hoogere Bur gerschool alhier verkeert in een niet zeer goeden toestand. In enkele lokalen Laat o.a. de ventilatie te wenschen over tengevolge van het ontbreken van openslaande ramen en door de aanwezigheid van schoorstee- nen, die zeer slecht trekken. De ventilatie in deze lokalen had meermalen het onwel worden van leerlingen tengevolge. Behalve de Iuchtverversching geeft de toestand der muren aanleiding tot bezorgdheid. Het, gebeurt zeer dikwijls dat de lokalen tij delijk ontruimd moeten worden, en dat de vlaste klassen, in die lokalen ondergebracht, gebruik moeten maken van. de lokalen, die tijdelijk vrij zijn. Aan het onderwijs kwam de onhygiënische toestand van het gebouw natuurlijk niet ten goede. Besloten is thans de H. B. S. een aanzienlijke verbouwing te doen ondergaan. Aandacht zal daarbij worden besteed aan de bovengenoemd^ gebreken. In het gebouw zal verder elec- trisch licht en centrale verwarming wor den aangebracht. Deze verbeteringen zijn echter niet de eenige. De voormalige strafgevangenis achter de H. B. S. zal worden afgebroken en op het vrijkomend terrein zal een gym nastieklokaal worden gebouwd. De rest van het terrein zal worden ingericht botanischen tuin en tot speelterrein. He| tegenwoordige gymnastieklokaal zal ver bouwd worden tot twee leslokalen. De toe gang tot de H. B. S., die thans door een smal gangetje leidt langs den hoofdingang, zal verlegd worden naar de achterzijde van het gebouw en uitmonden op de plaats waar zich nu de ringmuur van de oude gevangenis bevindt. Voor dit geheele plan is dit jaar op de begrooting een bedrag van f40.000 uitge trokken. Tot zoover de bijzonderheden der ver bouwing, die ons een zeer gelukkige lijkt. Verbetering der H. B. S. was dringend noodig, want in een aantal lokalen spotte de toestand met iedere opvafeg van hygiëne. Een jaar of vier geleden hebben we de afbraak der voormalige gevangenis reeds aangekondigd. Dat thans tot de uil voering daarvan en tot het sloopen van een overbodig gebouw wordt overgegaan, verheugt ons zeer. Tot nu toe was de H. B. S. hier ter stede een zeer primitieve. De leslokalen deugden niet, met proeven voor het onder wijs in natuurkunde en scheikunde moest men, bij gebrek aan electriciteit schutte ren, en een flinke speelplaats ontbrak. Als er sport in de buitenlucht beoefend moest worden, waren de leerlingen ver- icht dit te doen op een terrein, circa een lf uur van het gebouw gelegen. Ook in het laatste komt nu spoedig verandering. GLASWERK VAN IN BOHEMIA. Benoemd. Tot buitengewoon opzichter van het Calam. Waterschap Walsoorden is be noemd de heer B. J. van Ootegem te Bres kens, thans tijdelijk opzichter bij de ge meentewerken te Goes en oud-leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut. Ontslag en benoeming. Aan den heer C. A. H. van Bijleveli is in verband met zijn benoeming tot agent van politie te Zeist, met ingang van 1 -Mei a s. eervol ontslag verleend als zoodanig te Goes. In zijn plaats is ingaande dien datum benoemd die heer J. Heijndijk te Brielle. „Hosanna". De heer H. Janse Bzn. heeft ontslag genomen als voorzitter van het muziek gezelschap „Hosanna' Hij is ruim 40 jaren lid dier vereeniging geweest waarvan de laatste 10 jaren als voorzitter. Mooi succes. De Belgische schilder, Albert Gont hals, die in de afgeloopen week in den kunsthandel van den heer Wisse alhier exposeerde, heeft een aantal zijner wer ken, voor een totaal-bedrag van ruim f 1000 verkocht. Een dergelijk succes is in Goes wel een unicum. Herkozen. In de jongste vergadering van de har monie „Euphonia" is Mr. J. H. M. Stie- ger met algemeene stemmen herkozen al9 bestuurslid. De Kermis. Bij de gehouden verpachting van stand plaatsen op de in dit jaar alhier te houden kermis zijn plaatsen gegund voor een zweefmolen, vergenoegenspaleis, cater- piller (z.g. rupsbaan), schiettent, lucht- schommel, championpaleis, kinderdraai- molen, kijktent, en verder verschillende gebak-, paling-, nougat- en dergelijke kra men en voorts nog enkele kleinere inrich tingen. De totale opbrengst bedraagt pita. f2450,-. Gevallen De werkman M. Schrijver, werkzaam aan de nieuwe Geref. kerk alhier, liet zich hedenmiddag te 1 uur aan een ketting van den grond optakelen naar een vrij hooge stelling aan den gevel. Toen hij ongeveer ter hoogte van de stelling was, kon hij zich niet meer houden. Hij liet den ketting los en viel op den grond. Met een gebro ken enkel is het slachtoffer naar het Gasthuis overgebracht. Landbou w-Bioscoop. Deze week staan staan er wederom twee hoofdnummers op het programma, n.l. „Het meisje uit de Waschlijnsteeg" en „De dochter van den Sheik". In de laatste film trekt vooral de bakende Bebe Daniels de aandacht door haar sportieve prestaties. Tournee Willy Derby. Op Woensdag 9 April a.s. zal in de Prins van Oranje optreden de populaire humorist Willy Derby met zijn gezel schap, hetwelk o.a. bestaan zal uit Paul- ton, de vermakelijke Manipulator, Delysia en Partner, de verbluffende Mnemo-Tech- nikers, terwijl aan den vleugel de jonge begaafde Haagsche pianist Joop de Leur dit gezelschap zal begeleiden. In en uit. Ingekomen. N. Fierloos, bakkersknecht van Heinkenszand, Opril Groote Merkt 4; J. H. J. Plouvier, bedrijfsleider, van Vlissingen, Ganzepoortstraat 21W. ten Haaf, kok, van Deventer, Groote Markt 40; C. J. Wesdorp, kleermaker, van Scher penisse, Schengestraat 29; A. Acda geb. Van Dijk, huishoudster, van Vlissingen, ■'sH. Heudrikskinderenstraat 9; H. Fran- cke en gezin, vrachtrijder, van 's Heer Arendskerke, Oude Singel 96; A. van Zweden en echtgenoote, winkelier, van Rilland-Bath, M. Smallegangesbuurt 41; C. H. Lobbezoo en gezin, los werkman, van Rilland-Bath, M. Smallegangesbuurt 41; C. de Regt, dienstbode, van Kloe- tinge, Nieuwstraat 3; A. Buijse, cultuur employé, van Palembang, Geraniumstraat 6; P. G. Schrijver, metselaar, van Cali- fornic, Westsingel 77. Vertrokken. C. A. C. de Jonge, dienst bode, naar WolphaartsdijkP. Jellema en gezin, opz. N. S., naar Helmond, Smalstraat 2; Th. M. A. Van Apeldoorn en gezin, werkman, naar Oosterhout A 541F. J. van Hese, werkman, naar An na Paulowna; S. Hollestelle, onderwijze res, naar Zandvoort, Zeeduin; W. F. J. van Riet en echtgenoote, molenmaker, naar Kloetinge B 53; W. J. L. Dekker en echt genoote, meubelmaker, naar 's Heer Arendskerke A 13; C. Lokerse, dienst bode, naar Rotterdam, Oostmaaslaan 70. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: StraatschenderijJ. v. L\, J. P. te Ove- zamide f 15 s. 2 w. tuchtsdhJ. E. te Yer- seke f 15 s. 15 d., M. v. P. te Goes geen straf toegepast, J. P. V. te Goes f5 s. 1 w. tuchtsch, M. d. P. te Goes f7,50 s. 1 w. tuchtsch. Te Goes straat schrobben: J. P. S. te Goes f 3 s. 3 d. Te Colijnsplaat op den openbaren weg met centen spelen: A. J. te Colijnsplaat f5 s. 5 d. Hinderwet- W. W. te Goes f25 en f 15 s. 25 d. en 15 d., A. A. dt V te Goes f25 s. 25 d. I 1 Te Goes op een rijwiel dat daarvoor niet is ingericht een kind beneden 7 janr vervoerenB. K. te Goes f 3 s. 3 i Te Goes op straat vloeken: J. D. v. d. R H. v. d. V. te Goes f 10 s, 10 d Te Goes met een wagen op rast© assen anders rijden dan stapvoets: J. B. te Krui ningen f3 s. 3 d. «ju Rupsennesten niet vernietigen: J. d. fc>. te Goes f2 s. 2 d. i Op het kanaal te Wemeldinge venten zonder vergunning: M. C. D. te Wemel dinge f 15 s. 2 w. tuchtsch. Als voetganger den weg met voldoende vrijlaten voor het passeeren van een auto! J. H. te 's Heer Arendskerke f 10 s, 1 w. tuchtsch. Als schipper een rijkskanaal bevarende zijn naam niet op zijn schip hebbenP L. W. te Ledeberg f 5 s. 5 ld- Bij een spoorbrug met »ijn vaartuig

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2