Kunst. ProVincienieuWs Van Overal Stadsnieuws bepaald, dat met vergunning van het ministerie van financiën pootaardap- pelen gedurende het tjjdvak van 15 Mei tot en met 31 Mei a.s. vrij van invoerrechten in Polen kunnen worden ingevoerd. Cosima Wagner overleden. De weduwe van Richard Wagner, mevrouw Cosima Wagner, is gister morgen, 93 jaar oud, in de villa „Wahn- fried" te Bayreuth overleden. Zij was sedert jaren bijna volkomen blind en, ten gevolge van ouderdomszwakte, bedlegerig. Een jaargeld voor Freierik van Eeden De gemeenteraad van Bussum heeft gisteren besloten aan den dichter Fre- derik van Eeden, die 70 jaar gewor den is, een jaargeld van f1000,toe te kennen. Telefoneeren op Zondag. In de „Middelburgsche Courant" le zen we: „Het bestuur van de vereeniging Handelsbelang heeft d.d. 28 Maart 1930 antwoord ontvangen op zijn schrij ven van den 29 Augustus 1929, waarin gevraagd werd de telefoon hier ter stede op Zon- en feestdagen onafge broken open te stellen. Dit antwoord is afwijzend; de direc teur-generaal schrijft „geen voldoende aanleiding te hebben kunnen vinden om het telefoonkantoor te Middelburg op Zon- en feestdagen voor Rijksreke ning onafgebroken open te stellen. Na gegaan zal worden, of door middel van een stelsel van doorverbindingen een oplossing kan worden gevonden, ten einde de mogelijkheid te scheppen om in spoedeïschende gevallen hulp van dokters, ziekenhuis, politie e. d. in te roepen." Spoorwegmaatschappij Gent— Terneuzen. De gisteren gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeel houders van de Spoorwegmaatschap pij Gent—Terneuzen heeft met 45.814 tegen 232 stemmen aan Men raad van beheer volmacht verleend om de over neming van de Nederlandsche en Bel gische concessies door den Belgischen staat, die ze op zijn beurt zal over dragen aan de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen, definitief te regelen. Het net, gemeenschappelijk geëx ploiteerd door de Maatschappijen Me- chelenTerneuzen en Gent—Terneu zen zal door de eerste worden over genomen. Medegedeeld is, dat de Maatschap pij GentTerneuzen een minimum vergoeding van 321/2 millioen francs zal bekomen voor den afstand van haar lijn aan den Belgischen staat. Voor haar aandeel in MechelenTer neuzen bekomt zij 3 millioens francs. Omtrent de overneming van ma terieel wordt nog onderhandeld. De waarde ervan wordt berekend op 8.400.000 francs. Voor het boekjaar 1929 zal het winstsaldo ten minste 21/2 millioen francs bedragen. HANSWEERT. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de commies der poste rijen, de heer H. A. van Meeuwen, Feeds 5 jaar tijdelijk directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, over geplaatst naar Rotterdam. HEINKENSZAND. De heer J. West dorp alhier heeft bij Ged. Staten ver gunning aangevraagd voor een auto busdienst, te houden alleen op Don derdagen van Nisse over Heinkens- zand en Nieuw en Sint Joosland naar Middelburg en terug. HOEDEKENSKERKE. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, Ds. Reus te Westkapelle. KLOETINGE. In Maart zijn ingeko men: P. C. Kruijs Voorberge, land arbeider, B 3, van 's Gravenpolder; M.a. Jansen, dienstbode, D 76, van Zierikzee; N. Fierloos, landarbeider, C 51, van Nisse; F. Fierloos—Butijn, zonder beroep, van 's Gravenpolder; C. Looij en gezin, landarbeider, C81, van Kapelle; M. Schipper, zonder be roep, A 88, van Eindhoven; R. Wil- deboer en gezin, zonder beroep, van Goes; J. Snoek en vrouw, landarbei der, van Kattendijke; G. J. Wesseldijk, keurmeester van groenten, B 123, van Goes; G. Knollenveld, zonder beroep, B 123, van Almelo; J. van Liere— Kwaak, zonder beroep, A 2, van Bre da; M. E. Dees, zonder beroep, B173, van Goes; J. Fierloos en gezin, land arbeider, B 2, van Kapelle; J. Tierie en echtgen., kantoorbediende, B 77, van Goes. Vertrokken: M. A. Meulpolder en gezin, landarbeider, naar Kapelle, A 34; J.a. Hengsdijk, dienstbode, naar Rotterdam, Schiedamsche weg 284; C.a. de Jonge, dienstbode, naar Kafs, Achterstraat 70Ca. Schouten, zonder beroep, naar Wilhelminadorp, B 12; G. de Pan en gezin, landarbeider, naar Kattendijke, A 130; M.a. Mijnsbergen, zonder beroep, naar Goes, Alb. Joa- chimkade 13; I. J. C. van Velsen, zonder beroep, naar Zuidzande; W. Harinck en gezin, naar Goes, Groote Kade 32; M. van Liere en vrouw, han delsbediende, naar 's Gravenhage, Zus terstraat 159; J. Wissekerke en gezin, onderwijzer, naar Dordrecht, Borneo- sfraat (18 rood); C.a. de Regt, dienst bode, naar Goes, Korte Nieuwstraat 3. KAPELLE. In een onbewaakt oogen- blik namen de kleine jongens van den werkman M. V. alhier, de gelegenheid waar, om met lucifers vaders schuur, waarin veel gereedschap opgeborgen was en diende voor bergplaats, in brand te steken. Niets kon meer be houden worden, gelukkig wist een buurjongen een van de kleinen uit het brandend pand te redden. KATTENDIJKE. Uitslag openbare verkoopïng, gehouden te Kattendijke in café A. Spruijt op heden, 'krach tens art. 1223 B. W., ten overstaan van Notaris E. C. van Dissel te Goes, van: huis en erf, onder Kattendijke, groot 3 A. 52 c.A., toebehoorende aan Jacs. Staal aldaar. Kooper hiervan werd de heer Chr. Wisse Fzn„ arbei der te Kattendijke, voor f 2200, KRABBENDIJKE. Bij Kon. besluit is verleend de bronzen eere-medaïlle der Oranje-Nassau-orde aan P. Nagel- kerke, boerenarbeider, in dienst bij de familie C. P. Vogelaar alhier. MIDDELBURG. In 1924 heeft de gemeenteraad een uitbreidingsplan aangenomen, waarop o.a. de gronden langs den Seissingel werden aangewe zen voor villabouw. De kerkeraadder Geref. Gemeente wilde aan dien singel een nieuwe kerk stichten. Op een ver zoek daartoe aan B. en W. werd af wijzend beschikt. De kerkeraad heeft zich daarop tot den gemeenteraad ge wend met verzoek, het stichten van een kerkgebouw aan den singel mo gelijk te maken. B. en "W. hebben hierop een afwijzend prae-advies uit gebracht. Reeds geruimen tijd wordt hier geklaagd over het feit, dat op Zon- en feestdagen tusschen 10 en 12, van 15 tot 19 en van 20 tot 22 uur noch lo caal, noch interlocaal kan worden ge telefoneerd. Op een adres van de mïddenstandsvereenïging „Handelsbe lang" heeft de directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie be richt, dat hij geen aanleiding heeft kunnen vinden, voor rijksrekening de telefoon ook gedurende genoemde uren open te stellen. RILLAND-BATH. A.s. Zondag zal in de morgengodsdienstoefening, die te half tien aanvangt, het nieuwe kerk orgel in gebruik genomen worden. Dit zal voor de Herv. Gem. weer een feestdag zijn, daar dit instrument tot nu toe in het mooie gebouw ontbrak. Door groote offervaardigheid van de ze Gemeente, die in de laatste jaren al zooveel voor haar bedehuis heeft bijeengebracht, is de kerk thans weer verrijkt met een orgel, dat een sie raad mag heeten. Alhoewel misschien het aanzien bij sommigen niet geheel aan de ietwat te hoog gespannen ver wachtingen zal voldoen, zoo mag toch gezegd, dat het geheel in de stijl van de kerk uitstekend past. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat de nieuwe kerk geheel andere eischen stelde voor zoo'n instrument dan b.v. het oude gebouw. Bovendien zijn ook op het gebied van kerkorgelbouw de opvattingen niet blijven staan, maar hebben zich gewijzigd, vooral wel in dezen zin, dat een orgel, dat vroeger soms de geheele kerk beheerschte, overeenkomstig zijn bedoeling van be geleidend instrument thans niet meer zoo'n sprekende plaats mag innemen, maar zich dient te voegen naar hef geheel. Inderdaad kan gezegd, dat dit in de Herv. Kerk te Rilland-Bath het geval is. Het is opgesteld in de beide hoeken van de galerij en met zijn dubbel front, ontwerp van den archi tect der kerk, den heer Van Damme, vult het deze galerij op sierlijke wij ze, terwijl het geen afbreuk doet aan het gezicht op het mooie, ,van een kruismotief voorziene raam op de? achtergrond. Het is gebouwd door df firma Dekker te Goes, onder toezicht van de „Kerkorgelraad voor Neder land en Koloniën", wiens secretaris, de heer S. P. Visser, ook de dispositie heeft ontworpen. Bij de inwijding zal het worden bespeeld door den heer Visser, zoodat er alle gelegenheid zal zijn om den geheelen omvang van hef instrument te 'vernemen. SCHORE. De heer J. Meijaard, brie venbesteller alhier, is met ingang van 19 April a.s. overgeplaatst naar Hans- weert. Met ingang van gisteren is al hier de melkprijs verlaagd van 14 ct. op 12 ct. per liter. In Maart zijn ingekomen: 4, Jac.a. P.a. van Houte, dienstbode, uit Hillegersberg4, M. Augusteijn en ge zin, koopman, uit Kruiningen; 5, J. J. Lindhout, timmerman, uit Aardenburg; 5, W.a. A.a. Weststrate, dienstbode, uit Kruiningen; 8, Jan Walhout en ge zin, reiziger, uit Nisse; 8, J. C. van Hekelen, fabrieksarbeider, uit Kapel le; 15, P. C. van Eekelen, fabrieks arbeider, uit Kapelle. Vertrokken: 22, W. J. C. Diepen horst, koopman, naar Hansweert; 26, A. M. van der Borgt, dienstbode, naar Hansweert; 29, Joh. Dekker, bouw kundig opzichter, naar Westkapelle. Gistermiddag reed op den weg nabij Schore een auto, bestuurd door den heer de Jong uit Rotterdam, ko mende uit de richting Bergen op Zoom en op weg naar Goes. Voor deze auto reed een autobus van den heer Ogïer uit Rilland. De heer de J. wilde deze bus passeeren en gaf daartoe vol gas. doch de bus scheen te weinig ruimte over te laten, althans de auto reed van den weg, sloeg over den kop en kwam in de naast den weg gelegen sloot te recht. De auto werd zoo goed als ver nield. Een Belgische loods, die zich in de auto bevond, kreeg lichte ver wondingen, ook de heer de Jong liep lichte kwetsuren op. VLISSINGEN. Hedennacht zag een agent van politie twee mannen bij hef Concertgebouw bij een auto staan, di? op zijn komst op de vlucht gingen. Zij werden later in den nacht beide aan gehouden en daar vermoed werd, dat hun bedoelingen minder goed waren, werd een onderzoek ingesteld, waarby bleek, dat de auto reeds gestolen was en dat deze ook was beschadigd. In afwachting van verder onderzoek werden de mannen, een werklooze uit Middelburg en een controleur uit Utrecht, in bewaring gehouden. WEMELDINGE. Door het bergings vaartuig „Zeehond" van Hoogenboe- zem en Van der Tak, kapitein Schou- wenaar, is Maandagmorgen alhier bin nengebracht het geladen klipperschip „Dirkje", van Werkendam, dat aan de Noordelïngenplaat ter hoogte van het Goesche Sas met gescheurde zei len ronddreef. Gistermiddag verloor de sleep boot „Volkerak", die met zijn sleep- trein onderweg was van Dordrecht naar Antwerpen, ter hoogte van hef nieuwe vaarwater zijn schroef. Door een zusterschip van de „Volkerak", de „Zandkreek", werd later de sleep- trein overgenomen en alhier binnen gebracht. In Maart zijn ingekomen: H. van de Velde, van Oudelande, naar Wilhelminastraat B 152; W. Schipper, van Goes, naar Brouwerijstraat A 50a; H. van Nieuwenhuize en gezin, van Goes, naar Wilhelminastraat B 110; M. Servaas en gezin, van Terneuzen, naar de Val A 112; M. Onderdijk, van Goes, naar Dorpstraat B 219; I. C. FÜpse, van Wissenkerke, naar Dorp straat B 205; H. J. Zandbergen, van Doesburg, naar Dorpstraat B 187M. Houtekamer, van 's Gravenhage, naar Nieuwendijk C 92. Vertrokken: Joh. de Schipper,naar O. en W. Souburg, Vlissingsche straat B 263; J. J. Vermeulen, naar Terneu zen, Zandstraat; J. van de Velde en gezin, naar Kattendijke A 32b; E. Korstanje, naar Rotterdam, Boezem singel 234; P. J. Millenaar, naarTwisk (N.-H.), Dorpstraat 70; F. J. Meijaard en gezin, naar Vlissingen, Keersluis; M. van den Boomgaard, naar Rotter dam, Tuindertstraat 117. yERSEKE. In de Maandag gehou den vergadering van den gemeente raad waren alle leden aanwezig. Me degedeeld werd dat Ged. Staten de politieverordening hebben goedge keurd. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den heer H. van de Broeke van Goes, om concessie voor radio-distributie. De raad besloot de gemeente niet te doen aansluiten bij de Prov. Brandweerbond. Aan de Wed. van Stee zal een strook grond van 1 M. breedte en 29 M. lengte verkocht worden voor f 60,Aan de bijzondere scholen werden over 1929 de navol gende vergoedingen verleend: school Kerkhoek f 1583,49, school Kakeldans f 2246,16, school Dreef f 1968,76. De ver goeding per leerling bedraagt f 15,41. De heer Soeters, die in de vorige vergadering werd benoemd tot bode op een salaris van f150,per jaar, vroeg verhooging tot f 390,Bij niet inwilliging van zijn verzoek deelde hij mede, ontslag te zullen nemen. Na eenige gedachtenwisseling besloot de raad het stuk in handen van B. en W. te stellen. Dit college zal in een vol gende vergadering voorstellen het sa laris tot f 300 te verhoogen. B. en W. stelden aanvulling derpol.-verordening voor inzake het doen draaien van scheepsmotoren in de haven op de Zate. De heer Willemsen kon zich daarmee niet vereenïgen. B. en W. zul len thans de redactie van de bepaling wijzigen. Aangenomen werd het voor stel van B. en W. om de belasting van honden beneden 45 c.M. schouderhoog te te brengen op f3,—- en van alle overige op f5,~. Besloten werd nog tot den aankoop van een strook grond langs den Varkensdijk van den heer Vreeke voor f 350, Bij de rondvraag vroeg de heer Daane inlichtingen over de aanbeste ding der basaltglooïïng aan den Ha- vendam, de heer Van Es verzocht meer licht aan den Dam, en wees op den slechten toestand van de oude begraafplaats. De heer Willemsen ver zocht dit jaar den Zomertijd in Yer- seke in te voeren, waarop de voor zitter antwoordde, dat B. en W. reeds besloten, die klok den ouden tijd te doen aanwijzen. De heer Willemsen zag in deze wijze van doen boycot van een voorschrift der overheid. Hij dien de een voorstel in. Hierover staakten de stemmen. De heer Willemsen in formeerde verder naar den toestand der brandweer. De heer Scheele sprak over de wij ze van verlichting van den nieuwen vuurtoren, die aan den Havendam ge bouwd zal worden. De heer Mol vraagt hoe het toch komt dat de gemeenterekeningen zoo laaf worden betaald? De heer de Ja ger vroeg of het schoolplein van school I nog vernieuwd zal worden. De voorzitter zei in de groote vacantïe verbetering toe. Maandag zijn de eerste kreeften gevangen en aan den wal gebracht. Tot geldophaler der gemeente gasfabriek is benoemd de heer M. Pi- kaar alhier. Door een 7-tal motorkorbooten van Verseke worden de laatste weken zeer goede mosselen gehaald van de Lauwerzee (Oost-Mahorn). De kwa liteit laat niets te wenschen over en de grootte is zeer mooi. De mosselen, aan welk product zeer groot gebrek is, worden tegen de hoogste prijzen verhandeld, zelfs tot 4,a f 4,50 per ton. Meestal wordt een reis in de 14 dagen gedaan, maar verleden week is dit zelfs in een 6-tal dagen gebeurd. Diverse visschers verdienen nu nog een mooi stuk brood. Gistermorgen heeft aan de Ha ven een vechtpartij plaats gehad tus schen V. en v. B. V. schoot met een revolver op v. B., terwijl v. B. zich verdedigde door V. aan te pakken en een stuk uit V.'s onderlip te bijten. Dr. van Klinkenberg verleende heel kundige hulp. De politie onderzoekt de zaak. Door den mosselkweeker C. de Rooy Jzn. alhier is concessie aange vraagd voor gronden in de Lauwerzee (onder Oost-Mahorn). Doel is daar groote mosselen te kweeken voor ex port naar Engeland en Frankrijk. Maandagmorgen is in de onder- grondsche bedrijven van de Staats mijn Maurits te Lutterade op de 580 meter een ernstig mijnongeluk ge beurd. Vermoedelijk door het te ver doorloopen van een fcolenfrein ont stond aan het einde van een der gan gen een instorting. Twee mijnwerkers werden hierdoor bedolven. De 35-ja- rige gehuwde Pool Bialeskï werd dood te voorschijn gehaald. Zijn kameraad had zware verwondingen opgeloopen. Zaterdagmiddag is op den Haar lemmerweg tusschen Halfweg en Slo- terdijk een 22-jarige Delftsche stu dent, de heer Gratama, zoon van den architect Jan Gratama, die per motor rijwiel van Delft naar Amsterdam kwam rijden, geslipt, waarschijnlijk door een defect aan het stuur. De heer Gratama viel en bleef bewusteloos liggen. Zeer zwaar gewond is hij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij is overleden. De directie van de Kunstzijde fabriek te Ede heeft de volgende voor stellen aan de afgevaardigden van de arbeidersorganisaties doen toekomen Invoering van de algeheele loonsver laging of het verrichten van werk ge durende vijf dagen per week met f2 loonsverlaging of ontslag van plm. 200 man personeel. De directeur-generaal van de be kende Engelsche Morris autofabrie- ken, Sir William Morris, in wiens han den zich het geheele, 2 millioen pond bedragende aandeelenkapitaal van de maatschappij bevindt, heeft het gehee le dividend over het afgeloopen jaar, bedragende 200.000 pond, voor liefda dige doeleinden beschikbaar gesteld. Onderscheiding. De heer M. Govers alhier, zal 6 April 50 jaar werkzaam zijn bij den manufacturenhandel van de firma Stïe- ger in de Lange Kerkstraat alhier. Naar aanleiding van dit jubileum is aan den heer Govers toegekend de zilveren eere-medaïlle, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Treinverbinding Goes - Middelburg. Zooals wij reeds hebben gemeld zal de treinverbinding tusschen GoesMiddel burgVlissingen v.v. met de a.s. zomer dienstregeling belangrijk worden uitge breid. Nader meldt men ons thans dienaan gaande; Vast staat dat een 6-tal diensten v.v. zullen worden ingevoerd tusschen de gewone treinen, waardoor het dan moge lijk zal zijn ongeveer om het uur van Goes naar Vlissingen of omgekeerd te vertrekken. De laatste trein van Vlissin gen naar Goes zal omstreeks 10.30 's avonds vertrekken. Voor deze nieuwe verbindingen zal ge bruik gemaakt worden van motorwagens der Zuid-Be\elandsche locaalspoor. Voor de autobusdiensten (GoesMid delburg zal deze concurrentie vanzelf merkbaar zijn temeer daar ook de prij zen zullen worden herzien en vermoede lijk door het invoeren van buurtverkeer belangrijk lager worden dan thans. Voorts schijint in overweging te zijn genomen een rechtstreeksdhe verbinding tot stand te brengen tusschen Middelburg en het Wolphaartsdijksdhe Veer. De hieraan verbonden kosten schijnen echter nogal hoog te zijn om dit plan direct te kunnen uitvoeren. Indien echter de concessie voor den autobusdienst op dit traject mocht wor den ingetrokken of vervallen dan zal dit plan onmiddellijk worden uitgevoerd'. Telefoneeren op Zondag. De directeur-generaal der P. T. T. zal de onafgebroken openstelling op Zon- en feestdagen van het telefoon kantoor alhier nader overwegen, in dien het alhier bestaande „Fonds voor een 24 uurs telefoondienst" zich be reid verklaart drie kwart van de daar uit voortvloeiende kosten voor zijn rekening te nemen. De reden voor deze afwijzende beschikking op het verzoek tot volledige openstelling is, dat ook te Goes het verkeer geen door- loopende openstelling op Zon- en feest dagen voor Rijksrekening wettigt. Ons April-grapje. We hebben gisteren niet gecontro leerd of de belangstelling bij het sta tion voor de door ons aangekondigde vlieg-demonstratie groot was, omdat we weten dat teleurgestelde en gefopte menschen dikwijls zeer onbillijke men- schen kunnen zijn. Dus over de belangstelling bij het station kunnen we niet oordeelen. Wel zijn gisteren in den loop van den mor gen verschillende 1 April-slachtoffers aan ons bureau om een vliegkaart ge weest. Ook bereikten ons verzoeke? per telefoon om een kaart te reser veeren uit enkele dorpen, o.a. uif Noord-Beveland. Het was een aardige toevalligheid dat circa half twaalf een vliegtuig bo ven de stad cirkelde. Toen gingen ep nog enkelen twijfelen.... Zij die in ons 1 April-grapje liepep zullen hopenlïjk met een beetje ge voel voor humor over hun ontstem ming heen komen. Men bedenke: Alva had op denzelf den datum, jaren geleden, een groo- tere teleurstelling te verwerken. „Hanze'-vergadering. Maandagavond vergaderde de Hanze ia „Slot Ostende" ondier voorzitterschap van dhr. A. Simons. Na opening en notulen ltreeg de penningmr. tdécharge op zijn beheer en werden de ingekomen stukken behandeld. Bij 't laatste deed1 de voorz, mededeeling van 'n op til zijnde propa- gaada-actie; met een daarvoor aangestelde beambte zal men trachten eenige nieuwe leden aan te werven. Volgde de bespre king over de standplaats van auto's en autobussen. Dit naar laanleiding van een schrijven van B. en W. die er over denken de Groote Markt of de oude speelplaats bij de voormalige gevangenis als parkeer terrein voor auto's te laten expioiteeren, terwijl zij, met het oog op de verkeers gevaren in de nauwe binnenstad er toe overhellen om de autobussen voorgoed bij de Koepoort een standplaats te geven. De voorz. deelde mee dat in een bestuurs vergadering van Hanze en Handelsbelan gen dit laatste idee geen instemming verwierf. De verkeersbelemmering zou kunnen worden ondervangen wanneer men de autobussen van ééne zijde de stad liet binnenkomen, bijv. via Dam, Kreu- kelmarkt, Singel en Korte Kerkstr. en dat men ze verplicht via de Vlasmarkt de stad te verlaten. De vergadering kon zich hiermee vereenigein en opperde nog de wenschelijkheid dit uit te (weiden tot gewone auto's.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2