DIPLOMATEN no m Woensdag 2 April 1950 117 Jaargang. Verkeersplannen in Soes Binnenland LINTVELT's BAZAR Foei! - m x gaat maar één roep Lrand en Tuinbouw ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Blijkens het elders in dit nummer opgenomen verslag van de jongste ver gadering der mïddenstandsvereenïging „De Hanze", denken B. en W. er over de autobussen in de naaste toekomst van de Markt te weren, en een par keerterrein voor particuliere auto's in te richten, hetzij op de Markt, hetzij op de oude speelplaats bij de voorma lige gevangenis. Deze twee bedoelingen zijn niet nieuw. In de gemeenteraad is de vraag of de autobussen niet beter iederen dag standplaats bij de Koepoort zouden kunnen inne men, reeds meermalen aangeroerd. De geleerden waren het er niet over eens. Vrijwel algemeen werd ingezien dat de Goesche straten meermalen te nauw zijn om het verkeer met de steeds in omvang groeiende bussen te verwerken, doch vele leden van den raad vonden het euvel der bussen nog niet van dien aard om de passagiers dier vervoermiddelen niet meer in hef hartje der stad te laten uit- en in stappen. Een gedeelte der raadsleden vreesde dat de Goesche middenstand nadeel zal ondervinden als de auto bussen niet meer op de Markt mogen staan. Met het laatste zijn we het niet geheel eens. In drie minuten loopt men van het hartje der stad naar de Koe poort, en deze 3 minuten wandelen zullen niemand weerhouden in Goes zijn inkoopen te gaan doen. Een an dere kwestie is het of het aanbeveling zou verdienen de Markt van de auto bussen te zuiveren. Het verkeer der bussen in de straten, die naar de Markt leiden is soms hinderlijk. We erkennen dit gaarne. Maar kan de op lossing dan niet gezocht worden in een één-richting verkeerV Het drukke gedoe der bussen geeft aan onze Markt een alleraardigst levendig cachet, dat inwoner en vreemdeling steeds weer treft. Ontnemen we de Markt dit ca chet dan wordt Goes wederom een markante aardigheid armer. Dat iedereen Goes zoo'n levendig druk stadje vindt, danken we niet het minst aan de autobussen die af en aan rijden en zich netjes gericht op de Marst opstellen. Behalve op de bussen hebben B. en W. hef voorzien op de particuliere auto's. Vermoedelijk zijn zij ook van plan de eigenaars van deze auto's een parkeergeld te laten betalen. Ook deze kwestie is reeds eerder in den raad geweest. We herinneren ons de tegen kantingen van den heer Van Poelgeest ter zake. Deze vond het niet noodïg dat in Goes, naar voorbeeld der groo te steden, een parkeerterrein werd ingericht. We deelen zijn meening. Het ver keer met particuliere auto's is hier ter stede nog niet van dien aard, dat een parkeer-ferreïn benoodigd is. Een parkeer-terrein, hoe deftig en groot' steedsch het ook zij, bemoeilijkt de bewegingsvrijheid van den automobi list en van den tourist. Als dit niet strikt noodzakelijk is zijn we daarte gen. En zeer zeker zijn we tegen hef ting van parkeergelden, die voor iede ren, reeds van alle kanten belaagden auto-bezitter, een nieuwen druk be- teekenen. Parkeergeld is zulk een onsympa' tieke uitvinding, dat de automobilist uit principe geneigd is, de stad, die tot de heffing daarvan overgaat, zoo hij het eenigszins doen kan, te ontrijden. Concludeerende achten we het niet noodig dat de autobussen van de Markt verdwijnen en dat in Goes voor particuliere auto's een parkeerterrein zal worden ingericht. Wel achten we het noodig dat B. en W. eindelijk eens meer aandacht aan het verkeer gaan schenken, en dat zij verschillende straten voor verkeer uit twee richtingen gaan sluiten. Maarop zulke maatregelen heb ben we al jaren geleden aangedrongen! Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 77 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Gekkin!" riep Grant uit. „Het is mis vQor ons, Dan. De politie zal haar oppakken, en als ik iets weet van Cornelius Blunn, zal zij het daglicht niet weerzien, eer het te laat is". Zijn vriend dacht een oogen- blik na. „Ik ben er nog niet zeker van", zeide hij peinzend, „dat het nog niet het beste voor ons is, haar veilig in de handen der politie te weten. Blunn's bende kan haar in elk geval in de ge vangenis niet bereiken. En men kan haar daar bezoeken". „Blunn heeft een ontzettenden in vloed op de politie", herinnerde Grant hem. Stoneham ging naar de telefoon. „Ik zal het Hoofdbureau van Poli tie opbellen om te hooren, of zij reeds gearresteerd is", zeide hij. „Ik Twee Javanen gedood. Maandagmiddag heeft een Madoe- rees in het hospitaal van den Rotter- damschen Lloyd aan de Lloydkade te Rotterdam om een futiliteit ruzie ge kregen met twee Javanen, die daar ziek te bed lagen. Eén van de Javanen heeft den Madoerees blijkbaar toege voegd, dat hij bang van hem was en hierover wond de Madoerees zich dus danig op, dat hij een mes trok. Hij bracht daarmee den eenen Javaan een zóó ernstige wonde in de borst toe, dat hij dadelijk dood was. Daarna heeft hij den anderen Javaan, die, voor zoo ver kan worden nagegaan, instemming zou hebben betuigd met de uitlatin gen van zijn landgenoot, met een mes in de linkerzijde gestoken. De onmiddellijk ontboden dokter liet den tweeden man naar het zieken huis aan den Coolsingel brengen, waar hij na eenige uren overleed. De dader, die een suffen indruk maakt, bekende, nadat hij gearresteerd was, dat hij de Javanen had gestoken. Bij zijn verhoor zei hij, dat hij niet precies meer wist wat hij had gedaan. Zoodra hij het mes in zijn hand had, was hem het bloed naar het hoofd ge stegen, en t oen wist hij niet meer wat er gebeurd was. Drie Chineezen en eenige Javanen, die in het hospitaal verpleegd wor den, hebben verklaard, dat de aange houdene de twee mannen met het mes, dat later op hem is gevonden, heeft verwond. De politie heeft het mes in beslag genomen. Acht inbrekers aangehouden De Haagsche politie heeft Zondag een goeden slag geslagen. Verleden week is ingebroken bij den boter- en ken daar iemand, die dat wel voor ons wil onderzoeken". Zijn hand lag reeds op de telefoon, toen er hard op de deur werd geklopt. Hij keek om. Grant stond op. Voor een van hen nog iets kon zeggen, werd de deur opengeworpen en weer ge sloten. Cleo stond daar met haar rug er tegen, zich vastklemmend aan de kruk en naar adem hijgend. „Ik word vervolgd", riep zij. „Er is geen minuut te verliezen. Bel Itash op. Snel! 1817 Plaza". Stoneham vroeg dadelijk te worden aangesloten met dat nummer. „Wat wilt u Itash zeggen?" vroeg Grant. „Zeg mij het overige vlug. U is een Franpaise. Itash is in verbond met de Duïtschers." „Ba!" snikte zij. „Hij had in ver bond mogen zijn met den duivel, als hij maar bij mij wilde terugkomen. Luister. Ik zal het hem vragen. Hij zal hooren, wat ik weet. Dan mag hij kiezen. Hij zal mij en mijn stilzwijgen kiezen en haar voor altijd verlaten, of ik zal haar dooden en u zijn ge heimen vertellen". ,Is dat 1817 Plaza?" vroeg Sto neham. „Het is Graaf Itash, die spreekt", was het langzame antwoord. „Mademoiselle Cleo Is hier in 940, kaashandel van S. in de Heerenstraat no. 10a in Den Haag. Het is gebleken dat drie inbrekers moeten zijn binnen geweest, en ook bleek, dat een loop knecht van de firma, de 18-jarige H. A. v. E., de hand er in had. Deze en zeven van zijn kornuiten zijn nu aan gehouden. De laatste zijn de 18-jarige F. R., de 18-jarige W. F. B., de 19-ja- rige H. J. G. R., de 21-jarige R. J. R., de 20-jarige A. J., de 19-jarige L. N. G. en de 18-jarige J. B. Ze zijn allen nieuwelingen voor de politie. Bij de firma S. stond steeds in hef kantoortje een brandkast open, met welke om standigheid de loopknecht bekend was. De buit bedroeg 400 gulden, welk be drag verdeeld is. Vijf van de bende hadden op den uitkijk gestaan. Ge deeltelijk hebben zij bekend. Men denkt, dat zij behooren tot een nog grooter inbrekersgezelschap. Er is na melijk door deze aanhoudingen eenig licht gekomen inzake kort geleden plaats gehad hebbende inbraken, zoo h.v. een bij den confectiefabrikant K. S. op het Oranjeplein, Den Haag. Daar waren gestolen een groot aantal jas sen, costumes, mantels en japonnen. Er kunnen dan ook nog meer aanhou dingen verwacht worden. Een proclamatie. De volgende proclamatie is ter ge legenheid van de bestuursoverneming te Willemstad afgekondigd: Aan de ingezetenen van het Gewest Curasao: Ik breng te uwer kennisse, dat het Harer Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, heeft behaagd mij bij Hoogst- derzelver Besluit van 3 December 1929 No. 3 te benoemen tot Gouverneur van Curacao en dat ik op heden in een plechtige zitting van den Kolonialen Raad hef bestuur heb aanvaard. Ik voldoe aan den wensch van Hare Majesteit, door U de verzekering over te brengen van de groote belangstel ling, welke Zij stelt in de bevolking van het Gewest Curasao. Nederland gevoelt zeer sterk den band, die het met Curagao verbindt. Deze band kan niet hecht genoeg zijn. Ik doe op U een beroep om ook Uwerzijds het nauwer aanhalen van dezen band te bevorderen. U kunt verzekerd zijn van mijne volle toewijding voor de taak, die ik met liefde op mij heb genomen. De belangen van Curasao zal ik be hartigen naar mijne beste krachten. Opdat vruchtbaar werk kan worden verricht, is het noodig, dat orde en rust heerschen. Alle pogingen om deze te verstoren, zal ik met groote gestrengheid tegen gaan. Ik reken daarbij op den steun van allen, die van goeden wil zijn. In een geest van vertrouwen treed ik U tegemoet; geeft mij wederkeerig Uw vertrouwen. Ik hoop, dat mijn bestuur met Gods onmisbaren steun en met volle mede werking van U allen, mag voeren tot een tijdperk van grooten bloei van dit Gewest. Hotel Great Central, de woning van neer Grant Slattery. Zij wenscht, dat u hier komt." Cleo vloog de Kamer door. Zij greep den hoorn en barstte los in een stroom onsamenhangende Fransche woorden, zich heen en weer wringend, alsof zij razend was van pijn. „Ik heb je die dingen hooren zeg gen", riep zij. „Ik ken de groote ge heimen. Ik weet iets waarvoor men mij wel den prijs van een koninkrijk zou willen geven, als ik het vertelde. Heel goed, dan, heel goed. Kom dan hier, eer de politie mij kan vinden. Kom hier bij mij. Geef Yvonne voor altijd op en er zal een zegel op mijn lippen zijn, alsof de vinger der Heilige Maagd er op rustte. Ik heb je nooit bedrogen, ik ben altijd trouw, ik houd mijn woord. Ik ben dol van pijn en jaloerschheid, Itash. Neem mij terug. Ik beloof het je. Het zal zijn, alsof mijn mond verzegeld was". Zij legde den hoorn neer en wend de zich tot hen met een zegevierenden glimlach. ,Hij komt", kondigde zij aan. „Nu zullen wij zienl" HOOFDSTUK X. Cleo wierp zich in een stoel, sprong weer op, luisterde een oogenblikaan wat tocht het weer! Op die manier noet men wel kouvatten! 't Is maar goed, dat ik 'Aspirin-Tabletten bij de hand heb. Weiger namaak en lel er op dal op elke labiel het woord „BAVER" staal. Prijs 75 cis Gedaan te Willemstad, den 20sten Februari 1930. De Gouverneur van Curasao, Van Slobbe. Zij wilde nog wat werken. Zij was een van de vele in Holland geïmporteerde Duitsche dienstboden. Die zijn „hübsch" en ijverig. Zij was op reis geweest. In Tilburg moest zij op aansluiting wachten. Het zou drie uur duren. Omdat zij ijverig was, wil de zij dien tijd nuttig besteden. In de Boomstraat aldaar woont de landbou wer A. Hij is een broer van den land bouwer A. in Baarle-Nassau, waar „Fraulein" B. in dienst is. Om nu haar grcoten werklust te bevredigen, bood zij zich aan dat adres aan, om de drie uren nuttig te besteden. Dat werd goed gevonden. Er waren veel bedden die moesten worden opgemaakt, oa. ook dat van landbouwer A. Boeren verborgen hun geld goed. Zoo ook hier. De dienstbode vond een porte feuille met belangrijken inhoud tus- schen de matrassen. Duitsche meisjes zijn „hübsch", dus nam zij er een bankbiljet van honderd gulden uit. Maar in Baarle-Nassau, bij den broer, viel zij door den mand. Thans heeft zij gedwongen rust in het Huis van Bewaring te Breda. Noodlanding. Zaterdagmiddag te vijf uur moest hef Belgische particuliere vliegtuig O. O. A. K. C., komende van Hamburg, wegens benzine-gebrek een noodlanding maken op een stuk bouw land onder Malden aan den rijksstraat weg naar Nijmegen. De landing ge schiedde vlot, doch toen het vlieg tuig na benzine te hebben ingenomen, weer wilde stijgen, kwam het in aanra king met een heg en sloeg over den kop. De beide inzittenden, de eige naar-bestuurder de heer Jos Bossyns uit Antwerpen, alsmede de mede-inzit tende, de heer Bandas, kwamen er zonder letsel af. Het érnstig bescha digde vliegtuig zal ter plaatse moeten worden gedemonteerd. de deur, met haar hand tegen haar hart gedrukt. „Mademoiselle", zeide Grant op be- darenden toon, „denk toch na. U is niet in zulk een groot gevaar. Made moiselle Yvonne is ongedeerd, naar ik hoor. Zelfs als u mocht worden ge arresteerd, zal de beschuldiging toch niet ernstig zijn". „Zij zullen mij een maand in de ge vangenis zetten, misschien wel twee", riep zij. „En al dien tijd zal hij bij haar zijn. Dat is niet uit te houden. Ik wilde haar dooden. Ik wou, dat ik haar gedood had". Hij trachtte met haar te redeneeren. „Mademoiselle Cleo", zeide hij, „u is jong, heel innemend, een uitsteken de danseres. Ik zal kamers voor u nemen en u laten aanstellen als eer ste danseres in een onzer beste res taurants hier. U zult twee duizend dollars per maand en een auto heb ben. Ik zal u voorstellen aan de jon ge mannen van de stad. Waarom u te kwellen over dien ontrouwen Itash? Ik wil dat alles voor u doen, indien u mij in de weinige oogenblikken, dat u nog tijd hebt, die dingen wilt ver tellen, die u nog in uw geheugen hebt bewaard". „Binnen vijf minuten zult u het we ten", antwoordde zij. „Binnen vijf mi Poging tot moord. Een 31-jarig werkloos huisbediende te Amsterdam, vervolgde reeds sinds een 8-tal maanden een 17-jarïg meisje, dat in een woonschip, liggende in het Oostzanergat, huisde en van zijn at tentie was de jonge dame allerminst gediend. De man wilde niet meer of minder, dan dat het meisje hem naar Duitschland volgen zou en als hij zijn zin niet kreeg, zoo had hij gedreigd, zou hij haar wel leeren, al moest hij er een paar jaar voor opknappen. Maandagavond kwam het van woorden tot daden. Toen het meisje de fabriek aan den Haarlemmerweg, waar zij werkzaam is, verliet, trad de afgewe zen minnaar plotseling op haar toe, waarna hij haar beetgreep, optilde en ondanks haar tegenspartelen naar hef water van de Haarlemmervaart-droeg. Het meisje kwam vlak op den rand van den wal te liggen, doch vóór de man, die door het dolle heen was, haar in het water kon duwen, werd hij door haastig toegeschoten omstan ders vastgegrepen en aan een agent overgeleverd. Het meisje dat zeer over stuur was, kon zich later naar huis begeven. De dader zal terzake van poging tot moord ter beschikking van de justitie worden gesteld. Smaken verschillen doch over Boter, Melk en Karnemelksche Pap der Fabriek van Melkproducten „ZUID-BEVELAND" 6. A. te GOES Het weer in Maart. Aan het voorloopig overzicht van het weer in Maart, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bildf, is hef volgende ontleend: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtend- temperatuur 0.4° C. te laag. Zij was in de 3 dekaden resp. normaal, 1° be neden en 0.5° boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voorop den 2en met 4° beneden en den 29en met 4° boven normaal. De gemiddel de maximum-temperatuur was 1° bo ven normaal en het gemiddelde mini mum normaal. Het aantal dagen met minima beneden het vriespunt bedroeg te De Bildt 14 tegen 12 normaal. De neerslag was over het geheele land beneden normaal. Het tekort bedroeg in het Noorden van Noord-Holland en In Friesland 15—30"/oin Zeeland en West-Brabant ongeveer 50 o/0ove rigens 30—45o/o. Te De Bildt werden 141 uren zonneschijn waargenomen, te gen 110 normaal. Pootaardappelen voor Polen, Naar de directie van den landbouw mededeelt, is bij besluit van de minis ters van financiën, van nijverheid en handel en van landbouw van Polen nuten zal ik, als Itash niet wil be loven Yvonne op te geven, u alles te vertellen voor niets. Dan zullen wij verder zien". „U vertrouwt op zijn belofte?" „Hij weet, dat ik hem ditmaal ver moorden zal, als hij liegt Ik ben niet een meisje, dat zich zoo laat behan delen, als hij heeft gedaan. Dat zal hij leeren". Er werd langzaam en bedaard op de deur geklopt. Zij wendde zich om, ademloos en vol verwachting. Toen gaf zij plotseling een gil. „Het is te vroeg", riep zij uit. „Hef moeten die anderen zijn. Bescherm mij. Om 's hemels wil, laat ze mij niet meenemen, voor Itash komt". Het kloppen werd herhaald en dit maal werd de deur terstond geopend. Men behoefde niet te twijfelen aan het beroep der beide mannen, die bin nentraden; detective stond op hun gan- sche gelaat te lezen. Een van hen bleef bij de deur staan. De andere kwam de kamer in. .Meneer Slattery, geloof ik," zeide hij. „Het spijt mij, u lastig te moeten vallen, meneer, maar ik heb een be velschrift voor de arrestatie van die jonge vrouw. U is mademoiselle Cleo?" ging hij voort. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1