Schoonmaak Sport. ProVincieuieuWs Stadsnieuws De w eg Roosend'aal-Antwerpen In de „N. R. C." schrijft een inzender: Men is op het oogenbliik bezig op Bel gisch gebied van den weg Antwerpein- Rotterdam het gedeelte Achterbroek-Es- schen te macadamiseeren, hetgeen binnen 2 maanden gereed zal zijn. Als deze werken gereed zullen zijn, heeft men een zeer mooien bresden auto weg Amtwerpen-Esschen, waarin bijna geen bochten voorkomen. Nu is het nog het wachten op het Verbeteren van den beruchten weg Roo- sendaal-Esschen, waarom reeds zooveel is te doen geweest. Is dit laatste gedeelte in orde gebracht, dan wordt deze weg de drukst bereden verbinding België-Holland. Want niet alleen de automobilisten, die gebruik zullen maken van het veer te Wil lemstad, doch ook die, welke over den Moerdijk gaan, zullen hun weg over Es- schen kiezen, als zijnde de kortste weg. Het is nu nog wachten op de verbete ring van den weg Roosendaal-Esschen. Hoe lang nog? Wat zou toch de oorzaak zijn, dat alles en iedereen samenspant tegen den kortsten weg België-Rotterdam over Roosendaal? Want of men zijn weg neemt van uit België over Willemstad-Numansdorp of over Moerdijk-Dordrecht, steeds is de afstand over Roosendaal belangrijk korter dan over welken anderen weg. Niettegenstaande die kortere bestaande weg, wordt op de wegwijzers van Rotter dam af, het verkeer naar Antwerpen over andere wegen geleid. Het wordt nog erger als men in de buurt van Roosendaal zelf komt. Als men van Moerdijk te Oud Gastel aankomt, wordt den automobilisten door de weg wijzers een omweg aangewezen van onge veer 15 K.M. om Roosendaal toch maar niet te bereiken. Zou niemand weten, dat er een zeer goede weg bestaat van Roosendaal naar Nispen, welke ten hoogste een omweg maakt van 2 K.M.? Deze weg begint even buiten Roosendaal op den weg naar Wouw en komt te Nispen aan de kerk op den zoo zeer beruchten weg Roosendaal- Esschen. Men heeft dan tem hoogste één K.M. slechten weg. Nergens staat die weg aangegeven. Nergens staat een wegwijzer. Twee weken geleden hebben Belgische autoriteiten den j,veg gereden Antwer pen-Willemstad ter inspectie. Wie zou die Belgische autoriteiten ge leid hebben op Nederlandsch gebied? Vol gens de berichten is de weg Roosendaal- Willemstad totaal niet gevolgd, doch heeft men West-Brabant van Roosendaal af zig-zag gekruist en is men over Kruisland en Dinteloord eindelijk in Willpmstad aan geland. Waarom niet den weg Roosemdaal-Wil- lemstad gevolgd? VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats om het kampioenschap van Nederland, met uitslagen als volgt: Velocitas—Blauw Wit Willem II—Ajax 4-1 5-0 De stand om het kampioenschap van Nederland luidt als volgt: Go Ahead 2 2 0 0 4 6-2 Ajax 2 10 12 83 Willem II 2 10 12 4-3 Velocitas 2 10 12 49 Blauw Wit 2 0 0 2 0 2-7 De „Zeeland". Uit Bergen op Zoom wordt gemeld: Nadat de vergadering van aandeel houders der Coöp. Suikerfabriek Zee land op de vergadering te Roosendaal voor eenige weken het besluit heeft genomen tot liquidatie van deze fa briek, heeft het bestuur, dat als liqui datie-commissie fungeert, haar werk zaamheden begonnen en naar alle waarschijnlijkheid zal as. Dinsdag hef contract tot verkoop van de fabriek worden geteekend, zoowel door de Zeeland als door de nieuwe eigenaars. Wat betreft de toekomst kan nog niets worden medegedeeld, doch op het oogenblik bevinden zich op het terrein van de fabriek eenige experts yan een sloopmaatschappij, die de waarde van de fabriek als afbraak hebben te be palen. Waf het personeel betreft, zul len op de fabriek nog vier personen werkzaam blijven, terwijl het admini stratief personeel in functie blijft tot dat de werkzaamheden verbonden aan de liquidatie zullen zijn geëindigd. Begrafenis burgemeester Richel. Onder groote belangstelling is Vrij dagmiddag op Oud Eik en Duinen in Den Haag ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer J. L. Richel, burgemeester en secretaris van geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze wor den wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Borssele, pres.-kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. aldaar en ontvanger grif fier van den van Citterspolder, den Koningspolder, en den Borsselenschen polder. Onder de talrijke belangstellenden waren de burgemeester van 's Heer Arendskerke, jhr. U. E. Lewe van Nijenstein, de burgemeester van Ove- zande, de heer L. W. B. A. Mulder, de burgemeester van Baarland, de heer J. Ermerins, de burgemeester van El lewoutsdijk, de heer J. Jansen Eyken Sluyters, de burgemeester van Nisse, de heer A. van der Poest Clement, de burgemeester van 's Heerenhoek, de heer C. F. A. M. van Horsigh, de heer P. Dekker, voorzitter van den Borsselenschen polder, ds. J. C. Elen- baas, predikant der Ned. Herv. Gem. te Borssele, ds. van Hengel uit Amers foort, vroeger predikant te Borssele, ds. Binze, de heer v. d. Veen, inge nieur bij de Spoorwegen, gep. gene- raal-majoor Sachse, mr. H. van Ma nen, pres.-commissaris van de Zuïd- Bevelandsche Spoorwegmaatschappij en de heer A. E. C. W. van Dijk, di recteur dier maatschappij, de heer R. Kraemer, scheikundige, de heer J. R. Slier, oud-inspecteur der P. T. T. in Ned.-Indië, en de heer F. W. Immïnk, gep. postdirecteur. Nog vele personen uit Zeeland, voor namelijk uit Borssele en omstreken waren overgekomen om burgemeester Richel de laatste eer te bewijzen. In de kapel sprak het eerst ds. J. E. Elenbaas namens de burgerlijke en kerkelijke gemeente te Borssele, de Zuid-Bevelandsche polders en de veie vrienden te Borssele. Hij schetste het leven van burgemeester Richel en leg de er den nadruk op, dat deze een man was van daden. De verslagenheid in de gemeente is groot, nu zij plot seling iemand moet missen die inder daad een burgervader is geweest. Na mens allen uit Borssele dankte spr. burgemeester Richel voor alles wat hij in zijn bijna 25-jarige ambtsbedie ning voor de gemeente heeft gedaan. De burgemeester van 's Heer Arends kerke, jhr. Lewe van Nijenstein, sprak namens de vereeniging van burgemees ters op Noord- en Zuid-Beveland en kele woorden van herinnering aan Ri chel, die zich steeds een gewaardeerd medelid heeft betoond en een waar vriend was. Burgemeester Mulder van Ovezande sprak namens den Centralen Vleesch- keuringsdienst te Ovezande, bij wel ken dienst ook Borssele is aangesloten. Vervolgens voerden nog het woord ds. Binze, ds. van Hengel en de heer Slier namens de loge L'astre de l'Orienf te Vlissingen. Onder orgelspel werd de kist, welke met vele bloemstukken gedekt was, grafwaarts gedragen. Een familielid beeft dank gezegd voor de belangstel ling. BORSSLE. Voor de onderhoudswer ken aan de waterkeering van den Ca- lamiteuzen polder „Borssele" schre ven in: C. van der Klippe te Vlissin gen f 13.448L. van Popering te Sir Jansland f13.140; A. de Bruijn te Ter- neuzen f13.045; J. Elenbaas te St. Annaland f 13.000,—; I. Lagasse te Koudekerke f 12.900,— R. Verschel ling te Terneuzen f12.900,J. F. Cornells te Hoofdplaat f12.900,J. Verheijke te Ellewoutsdijk f 12.825,— L. van Boven te Ellewoutsdijk f 12.790,— en M. van de Velde te Bruinisse f 12.777,Behoudens goed keuring gegund aan den laagsten in schrijver. HANSWEERT. De vrachtboot „Am- stel V", kapitein Harthoorn, heeft op zijn reis van Rotterdam naar hier, lekkage bekomen. De motor-bergings- boot „Trio" van Hoogenboezem en Van der Tak uit Wemeldinge, heeft een motorpomp aan boord gebracht, waarna de reis naar Antwerpen is voortgezet. HOEDEKENSKERKE. In de Vrij dag gehouden vergadering van inge landen van den polder Hoedekens- kerke waren 14 ingelanden tegenwoor dig, uitbrengende 17 stemmen. Van Ged. Staten was een schrijven ont vangen, waarin werd medegedeeld, dat binnen enkele weken zou worden be gonnen met het maken van een nieu we haven in den zoogenaamden „Val". Verder was in dit schrijven verzocht om de thans bij J. Schout in pacht zijnde Boeier wel in bruikleen te wil len afstaan. Dit laatste werd aange houden tot de a.s. Mei-vergadering. Mededeeling werd gedaan, dat de pei lingen zeer bevredigend konden wor den genoemd. De stormschade aan jden dijk toegebracht heeft bedragen I f 608,Besloten wordt een kasgeld- leenfng aan te gaan groot f1500,te gen 41/2 °/0 rente. Op het verzoek van den heer Kesselaar om den Platte- weg te verharden werd afwijzend be schikt. Aan den heer Jac. Meijer, vroe ger werkman bij den polder, werd we derom evenals over het jaar 1929 een pensioen toegekend van f 5,per week, zulks voor één jaar. De begroo- tïng werd in zijn geheel aangenomen in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 25.407,69, met een post voor onvoorziene uitgaven groot f1360, Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 23,50 per H.A. Een voorstel van hef bestuur om de vroonen te brengen van f7,op f10,per H.A., werd verworpen. Op de voordracht voor dijkgraaf werden geplaatst, zulks inde plaats van den heer P. W. Woutersen, als no. 1 de heer I. Groenewege, no. 2 de heer J. Boogaard, no. 3 de heer J. L. Overbeeke. 's HEER ABTSKERKE. Zaterdag middag werd door Notaris Oele te 's Gravenpolder, ten verzoeke van het Burgerlijk Armbestuur van ,s Heer Abtskerke, in het café van den heer J. de Pundert, aldaar, publiek verkocht: in de gemeente 's Heer Abtskerke: 1.46.42 H.A. weiland en watergang aan den Langen Weg aan den heer Jan de Jonge aldaar voor f162,per H.A.; 1.38.97 H.A. weiland en watergang aan den heer C. van Liere aldaar, voor f162,— per HA.; 1.41.50 H.A. weiland en wegeling aan den Poelweg aan den heer P. de Koster aldaar, voor f145,— per H.A. 's HEER ARENDSKERKE. Zater dagmiddag vergaderde de Coöp. Boe renleenbank in het vereenigingslokaal, onder voorzitterschap van den heer D. W. Lindenbergh. Van de 311 leden waren ongeveer 130 aanwezig. Tot be stuurslid werd herkozen de heer P. Blok. Tot lid van den Raad van Toe zicht werd herkozen de heer J. No- feboom, terwijl tot plaatsvervangende bestuursleden werden herkozen de hee- ren K. Janse en N. Otte. Hef verslag van den heer W. P. Markusse, kassier der Bank, luidde als volgt: Spaarbank: Hef tegoed met bijge schreven rente der spaargelden be droeg op 31 Dec. 1928 f445.741,60; ingelegd met bijgeschreven rente in 1929 f339.318,90; terugbetaald in 1929 f295.473,69; het tegoed met rente op 31 Dec. 1929 f489.586,81. Voorschotten: uitstaande voorschof ten op 31 Dec. 1928 f 142.377,-; aan nieuwe voorschotten werden verstrekt f113.400,terugbetaalde voorschot ten f 35.191,uitstaande voorschot ten op 31 Dec. 1929 f220.586,-. Loopende rekening: in loopende re kening had de Bank op 31 Dec. 1929 te vorderen f454.613,85; de Bank was schuldig op 31 Dec. 1929 f201.038,61; in den loop van 1929 werd in loopende rekening ontvangen f 1.580.256,80de uitgaven in loopende rekening gedu rende 1929 bedroegen f 1.559.896,83; het eindcijfer van de rekening be draagt f2.013.530,09. Winst en verlies: ontvangsten f27.908,24; uitgaven f27.138,64; winst over het 14de boekjaar f769,60. KRUININGEN. Alhier is in de O. L. school een ouderavond gehouden, wel ke druk bezocht was. Het hoofd der school hield een lezing over: „Een kijkje in 't heelal". Op duidelijke wijze zette spr. den bouw van ons zonnestelsel uiteen. Een der onder wijzeressen las wat voor over „Voor 't eerst op school". Daarna gaf hef hoofd der school als toegift nog een luimig stukje, getiteld: „Levend hoofd- onrein". Onder 't genot van een kopje thee en een versnapering werd de avond verder gezellig doorgebracht. Het bestuur van den Kring Zee land van Christ. Zangvereenigingen be sloot in haar te Goes gehouden ver gadering hef concours op Hemelvaarts dag te Wemeldinge te houden, daar te Goes geen geschikte boomgaard te krij gen is. MIDDELBURG. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, het vermenig- vuldigingseijfer der plaatselijke belas ting naar het inkomen voor 1930/31 vast te stellen op 1.1; voor het loo pende dienstjaar is het 1.2. Verder stellen zij voor aan de Vereeniging tot bevordering Van het Vreemdelin genverkeer op Walcheren yoor één maal een extra subsidie van f 500, toe te kennen voor het maken van reclame op ruime schaal op de we reldtentoonstelling te Antwerpen voor bezoeken aan Middelburg en Wal cheren. VLISSINGEN. De gemeenteraad heeft het verzoek van het bestuur der vereeniging tot bestrijding van de tu berculose om een een extra subsidie van f 2200,— in verband met het groo te aantal kinderen, dat voor uitzen ding naar een hospitium in aanmer king komt, ingewilligd. Aan de stich ting Jeugdherbergen Scheldestroom werd met 13 tegen, 5 stemmen een sub sidie van f233,— voor 1930 toege kend, staande gelijk met de huur voor de benoodigde lokaliteiten. Besloten werd, voor het onderhoud van de we gen met gesloten wegdek een eigen motorwals aan te schaffen. Na een zit ting met gesloten deuren van 21/2 uur, werd nog besloten tot aankoop van enkele perceelen grond ten behoeve van het grondbedrijf en tot het aan gaan van een dading inzake de proce dure van de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland tegen de gemeente, betreffen de vergoeding voor opstallen voor uit breiding van de haven. WEMELDINGE. De sluisknecht v. S. had het ongeluk bij het dichtdraaien van een sluisdeur te vallen en zich daarmede aan handen en polsen te bezeeren, dat inroeping van heelkun dige hulp noodzakelijk bleek. v. S. is voorloopig buiten dienst. WISSENKERKE. Vrijdag vergader de de gemeenteraad. Tot onderwijze res der O. L. school te Kamperland, werd met algemeene stemmen be noemd Mej. T. de Kok te Oostburg en aan de O. L. school te Geersdïjk Mej. S. J. J. Sanderse te Koudekerke. De tijdelijke keurings-veearts werd be noemd als vaste keurings-veearts voor den Keuringsdienst voor Noord-Beve land. Vastgesteld werU een regeling van de borgstelling voor de ambtena ren belast met de inning der keurloo- nen. Herbenoemd werd als lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer J. C. Kramer. Het verzoek om een bijdrage voor het paedagogisch congres werd na eenige bespreking afgewezen. Het vcorstel-De Regt om inplaats van de opcenten op de Rijksinkomsten de opcenten op de Gemeentelijke inkom sten te verhoogen, hetwelk in de vo rige vergadering was aangenomen, werd nu overeenkomstig het voorstel van B. en W. verhoogd van op l°/o. Bij de rondvraag vroeg de heer Schippers aandacht voor de vaargeul te Kamper land. Zaterdag werd door notaris Mat- thïjs te Kortgene, voor den heer M. de Regt Ezn. alhier, geveildeen woon huis, schuur en erf, groot 1 A. 65 c.A. Hoogste inschrijver Jan Dorleijn voor f 1677,Goed woord was f 2250, Niemand hooger geboden, alzoo on verkocht. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag hi.ld de raad dezer gemeente een openbare vergadering. Tegenwoordig warein alle le den. Eenige ingekomen stukken warden voor kennisgeving aangenomen. Door den burgemeester werd medegedeeld, dat hij aan de gemeente wenscht te schenken, een kaart in lijst gevat, waarop de lig ging van Wolphaartsdijk, omstreeks het iaar 1600, alsook een kopergravure yam de N. H. Kerk te Oud-Sabbinge uit de jaren omstreeks 1801, onder voor waarde, dat een en ander zal dienen tot verfraaiing van het inwendige vatn het gemeentehuis en uit geschiedenis-oogpunt Hierna werd overgegaan tot de be handeling van de electrificatie van de gemeente, waarbij de heeren Slooves en De Regt, beide directeuren derP.Z.E.M. tegenwoordig waren om van advies te dienen, welk 'advies dan ook meermalen werd gevraagd. Na uitgebreide bespre kingen werd met algemeene stemmen be sloten tot ondergrondschen aanleg, zoowel voor huis- als voor straatverlichting. De leden van den raad waren hierbij over tuigd van het groote belang van een ondergrondsch net, dat volgens de heeren Slooves en De Regt verre te verkiezen is boven een bovengrondsch net. Met alg. stemmen werd besloten dein aanleg op te dragen aan de P.Z.E.M. Over de plaat sing en het model der straatverlichting- palen, evenals over de sterkte van de straatverlichting zal in een volgende ver gadering worden beslist. Een propaganda commissie werd benoemd, bestaande uit de leden van den raad met den burge meester als voorzitter. De heer Slooves stelde zich bereid om op verzoek van deze commissie een uiteenzetting te geven over electriciteit als licht en kracht. Op een vraag aan den heer Slooves wanneer hij dacht, diat de gemeente van stroom zou kunnen worden Voorzien, werd geantwoord, dat dit in dén loop van de maand Augustus zeer waarschijnlijk mag worden geacht. Daar verdei" niemand meer het woord verlangde, werd de vergadering onder dankzegging aan de heeren Slooves en De Regt, door den voorzitter gesloten. Voor de betrekking van hoofd van de openbare school te Oostkerke hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. Van het oude gemeentehuis met grond, dat Vrijdag j.l. ten overstaan van notaris Jonkers werd geveild en verkocht, werd kooper de heer J. L. Goetheer, land bouwer alhier voor de som van f 3210 plus 8 t/ajpet. onkosten. Vrijdag had de landbouwer M. J Mol alhier, zijin auto een oogenblik onbe heerd laten staan aan -den Provincialen weg bij het hofsteedje van den hoer J Remijmse alhier. Waarschijnlijk dooi" het -niet genoeg aanstaan der remmen, kwam er beweging in het voertuig, en reed liet in de vrij diepe sloot aldaar. Door een kraanwagen uit Goes werd de auto OP den weg gebracht. Hij bleek slechts ge ringe schade te hebben bekomen. YERSEKE. Het telefoonkantoor zal voortaan den geheelen zomer geopend zijn van 8 uur 's morgens tot 8 uur s avonds. Voor de kreeftenhandelaars is dit een heele vooruitgang. In de algemeene ledenvergade ring van de Boerenleenbank waren aanwezig 114 leden, uitbrengende 148 stemmen. Het eindcijfer der rekening bedraagt i 618.896,68, dat der balans f 632.955,89. De bank mag zich in voortdurenden bloei verheugen. De pe riodiek aftredende bestuursleden de heeren E. de Jonge en W. Bakker wer den herkozen, De verzending van zaaioesters naar 't buitenland gaat, evenals vorige jaren, niet onaardig, maar de prijzen zijn zeer gedaald. Zaaioesters, die ver leden jaar fl,tot fl,10 tot zelfs fl,25 per K.G. opbrachten, gaan nu voor f0,35 a f0,50 per K.G., dus wel verminderde prijzen. Naar schatting zullen dit jaar 13 a 14 millioen zaai oesters naar Denemarken, Frankrijk en Engeland gaan. De verschillende landbouwpro ducten zijn naar algemeen bekend is, zeer veel in prijs gedaald, reden waar om men zich in onze gemeente spe ciaal gaat toeleggen op tuinbouwpro ducten, frambozen en aardbeiencul tuur. Gemeten aan een stuk worden beplant met frambozen. Voor de aard beien worden reeds contracten geslo ten a 50 cent per K.G. Heden (Maandag) zal de raad onzer gemeente vergaderen tot het ne men van een besluit inzake aansluiting bij de Prov, Brandweer. Verschillende personen, die zich voor een en ander (voor aansluiting) ïnteresseeren, voer den daar actie voor. Vliegverbinding. Zooals men weet worden reeds gerui- men tijd in Zierikzee onderhandelingen gevoerd over een verbinding van deze stad per vliegtuig met Rotterdam. De on derhandelingen met de K.L.M. zijn thans in het laatste stadium gekomen en ver wacht wordt dat dezer dagen de Vaste dienst in werking zal treden. Men herin nert zich wellicht dat het succes der be sprekingen vooral gestuit heeft op de af wezigheid van een goed terrein, waar de machines der K. L. M. zouden kunnen landen en starten. De terrein-kwestie is in .Zierikzee echter niet opgelost, omdat de aanleg van een groot vliegveld te veel geld zou vergen. De K. L. M. heeft het evenwel toch kLaar gespeeld, ondanks de afwezigheid van een groot terrein, de dienst in het leven te roepen. Dit is te danken aan een nieuw type vliegtoestel» dezer dagen uit het buitenland aangekocht. Het type, hier bedoeld, is' afgestemd op het beginsel van Ir. de la Cierva, wiens auto-giro reeds aanmerkelijk minder aan loop en uitloop noodig had dan andere vliegtuigen, doch die nog niet ideaal was. De nieuwste toestellen der K.L.M. zijn dit wel. Deze kunnen vrijwel zonder aan loop zich rechtstandig omhoog werken en landen op «en terrein van enkele meters. Dit alles in te danken aan een aantal ver beteringen in het auto-giro systeem. De landings gestellen van de nieuwe z. g. loodrecht-vliegtuigen der K.L.M. zijn on gewoon breed, de1 romp is opvallend kort, de staartconstructie wijkt van het normale af, en ailerons zijn opgehangen aan een paar vleugelstompjes, waarvan het aërodynamisch effect verrassend is. Een der grootste verbeteringen is de „deflector", een inrichting die het mo gelijk maakt bij het stilstaan op den grond den schroefstroom zoo te lei den, dat de rotor daardoor in bewe ging wordt gebracht. We zouden over de technische bij zonderheden van deze nieuwe en op zienbarende K. L. M.-machines nog kunnen uitweiden aan de hand van de uitvoerige gegevens die de maatschap pij ons deed toekomen, doch we zul len er ons niet verder in verdiepen. Hoofdzaak is dat de lezer een indruk heeft van het enorme stijg- en daal- vermogen van deze „kist". Men zal zich daarvan morgen kun nen overtuigen. Dinsdag wordt n.l. een der toestellen in Zierikzee gedemon streerd. Na de demonstratie op Schou wen vliegt het toestel naar Goes, waar eveneens loodrecht geland zal wor den, omdat de K. L. M, ook plannen heeft binnenkort Zuid-Beveland in zijn nieuwen vasten dienst op Rotterdam te betrekken. Het lag in de bedoeling het toestel op de Markt te doen lan den, doch in verband met den Markt dag is dit onmogelijk, daar de machine gevaar zou loopen beschadigd te wor den. Als start- en landingsplaats is de Markt echter groot genoeg als zij niet door kramen enz. wordt ingenomen.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2