DIPLOMATEI N0. 59 117 Jaargang. Binnenland v ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentlën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Gevaarlijke individuen. Door oordeelkundig optreden van d©n hoofdconducteur van trein 1263, die om 11 uur n.m. uit Rotterdam te Vcnlo aankomt, is het gelukt twee ongunstige individuen aan de politie over te leveren. Zij zaten zonder plaatsbewijs in den. trein en weigerden te betalen. De hoofdcotn- ducteur waarschuwde onderweg tusschen Eindhoven en Venlo het station Venlo om voor politie te zorgen. Toen de heerein uitstapten werden ze dan ook ingerekend en naar het politiebureau vervoerd. Het bleken te zijn de 17-jarige Duit- scher Kirslein en de 18-jarige Gertsdorfj zonder middelen van bestaan, en uit Duitschland gevlucht voor eenige dagen om in Holland werk te zoeken. Zij had den in Gelsenkirchcn eenige rijwielen ont vreemd en verkocht en keerden nu terug. Bij fouilleering bleken beiden in V bezit te zijn van ieder drie revolvers, pistolen, boksbeugels, electrische zaklampen en bat terijen, en tal van inbrekers werk tuigen, met het doel In Vemjlo en omstreken te.... werken. Zij zijn voorloopig opgeborgen en zul len aan de Duitsche criminele politie worden overgegeven. 120 Papegaaien verbrand. In de Rotterdamsche haven is aange komen het Braziliaansche s.s. „Ruy Bar- bosa" met een zending van 120 amazone papegaaien aan boord. Deze dieren waren in den z.g. vrijen handel, maar omdat de handel in papegaaien in Europa, naar aanleiding van de papegaaien-ziekte zeer slecht is, had men de dieren in Hamburg waar het schip ebrst is geweest, niet van de hand kunnen doen. Op weg naar Rot terdam vernam de kapitein, dat in Neder land van regceringswege maatregelen, ten aanzien van den invoer van papegaaien zijn genomen. Omdat de kapitein in de veronderstelling verkeerde, dat het ge- heele schip te Rotterdam in quarantaine zou moeten gaan, besloot de kapitein, de zending papegaaien te vernietigen. De dieren zijn toen, naar men ons meedeelde, in de vuren geworpen. Wanneer de kapitein beter op de hoog te was geweest, zou het waarschijnlijk in de Rotterdamsche haven zijn gebleven bij een verzegeling van de kisten met papegaaien in de ruimen van het schip. De handelaren in vogels in ons land overwegen, in verband met dit feit, stap pen te doen bij den minister teneinde een quarantaine te verkrijgen voor Brazili aansche papegaaien.. Tot nu toe is de ziekte slechts bij Zuid-Amerikaasche die ren geconstateerd, maar het invoerverbod geldt ook voor Australische, Afrikaansch en Ned. Oost-Indische dieren zoo goed als b.v. voor parkieten, die in België of in Frankrijk zijn geteeld. Naar aanleiding van het invoerverbod, komt het voor, dat volkomen gezonde dieren worden afgemaakt. Ook de ama zone-papegaaien aan boord van de „Ruy 76 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Zeker, maar wat verschil maakt dat?'* vroege Stoneham. „Het zal een groot verschil maken", verzekerde Grant hem. 5 Jk ben reeds op het spoor van iets, en de Confe rentie zal eerst over een maand wor den gehouden". „Zal ik het ook vernemen?" „Ja. Maar wij moeten voorzichtig te werk gaan. Blunn kan wel opgewekt en vriendelijk zijn nu hij weet, dat hij groote kans heeft te winnen. Hij weet heel goed, dat zijn afdeelïng propaganda volmaakt in orde is. Hij kan feitelijk zijn stemmen tellen. Hij weet wel, dat wij, zooals de zaken nu staan, moeten verliezen. Maar op het oogenblik, dat hij beseft dat wij hem hebben doorzien, zal hij gevaarlijk worden, Dan, herinner je je nog, dat ik je vertelde van Cleo, het dans meisje, het vroegere vriendinnetje van graaf Itash?" „Heel goed". „Nu, Itash heeft het andere meisje Barbosa" waren, volgens de handelaren gezonde dieren. Maximum gewicht postpakr k e 11 e n. Met ingang van 1 April a.s. wordt het maximumgewicht der bmmenlandsch© post pakketten verhoogd tot tien k.g. De kosten bedragen dan voor pakket ten: tot 1 k.g. 30 cent; 1 tot 3 'k.g. 40 cent; 3 tot 5 k.g. 50 cent; 5 'tot 7 k.g. 60 cent; 7 tot 9 k.g. 70 cent; 9 tot 10 k.g. 80 cent. In de bepalingen omtrent de maximum afmeting der pakketten wordt geen wijzi ging gebracht. In verband hiermede zullen eerlang fran keerzegels van 70 en 80 cent in omloop worden gebracht. Inbraken op klaarlichten dag De Haagsche politie heeft Vrijdag een goeden slag geslagen door de arrestatie van ean inbreker, die op klaarlichten dag een inbraak pleegde in ©en tijdelijk on bewoond heerenhuis aan den Bezuiden houtschen weg no. 37. De bewoners van het huis vertoefden in het buitenland en hadden aan kennissen verzocht, zoo nu en dan het huis even te controleeren. Eeni ge dagen geleden kwamen deze kennissen tot de minder aangename ontdekking, d'at ongenood© gasten een bezoek aan de wo ning gebracht hadden en daaruit een Em- pire-klokstel en eenige kostbare tapijten hadden ontvreemd. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die een uitgebreid onderzoek in stelde, waarbij vast kwam te staan, dat de inbreker(s) via de brandgang van het huis, welke op den Schenkweg uitkomt, door het indrukken van een keukenruit en opensluiting der deur het perceel wa ren Binnengekomen. Waar de politie vermoedde, dlat de on genoods gasten terug zouden komen, wer den eenige rechercheurs ter bewaking in het perceel achtergelaten. Dit bleek juist gezien, want Vrijdag middag ongeveer 1 uur,i reed een main met een handwagen de brandgang in en sloop het perceel binnen, waar hij door de rechercheurs werd gearresteerd. Direct werd de man, een zekers 28- jarige Th. K., naar het hoofdbureau van politie overgebracht, terwijl een huiszoe king in de woning van den gearresteerde plaats had. Hier deed men de verrassends ontdek king, dat de woning als het ware een arse naal van gestolen goederen was. Van alles werd er gevonden: kostbare tapijten, schil derijen, beelden, gouden en zilveren sie raden, een groote partij tafelzilver, sche merlampen, boeken, enz. Bij het verhoor bekende de man, dat al deze voorwerpen van diefstal afkom stig waren. Van welke wist hij echter niet precies meier. Bij verder onderzoek is echter reeds vast komen te staan, dat d© man tenminste 7 inbraken in tijdelijk on bewoonde huizen heeft gepleegd, o.m. in de Javastraat, op den 'Ouden Scheve- nimgschein weg en op de Stadhouderslaan. Van deze laatste inbraak was d© partij tafelzilver afkomstig. hier gebracht Cleo is hem gevolgd en kwam mij eergisteren opzoeken. Zij gaf mij een wenk en ik heb de waar heid van haar woorden bevestigd ge vonden. Dezen morgen zal zij weer komen". „Vertrouw je haar?" vroeg Stone ham bedenkelijk. „Geloof je werke lijk, dat het waarschijnlijk is, dat een man als Itash haar zijn geheimen zou toevertrouwen?" „Natuurlijk niet", gaf Grant toe. „Maar het is zoo gegaan. Itash heeft een gewoonte, van welke hij zich on bewust is. Hij praat in zijn slaap. Cleo erkent, dat zij er eerst niet op lette, dat zij zelfs niet luisterde. Toen kwa men enkele dingen, welke hij zeide, haar vreemd voor. Ten laatste be greep zij het. Hij tobde er over, dat het hem niet was gelukt twee groote contracten voor staal, die het vorige jaar en het jaar daarvoor waren ge sloten, geheim te houden. Ik heb een onderzoek ingesteld. Het kwam mij juist van pas. Wat denk je van deze eerste bom, Dan? Japan heeft gedu rende de laatste twee jaar in Duitsch land stalen platen genoeg gekocht om de geheele vloot, waarop het recht heeft, te laten herbouwen. Het heeft ook van verschillende firma's in Ame rika, soms op naam van China, en soms op zijn eigen naam drie maal dezelfde hoeveelheid staal gekocht, hetwelk alles per schip werd verzon den". K. ging bij zijm inbraken, zeer brutaal te werk. Hij verscheen steeds op klaar lichten dag voor de percoelen met een hand wagen bij zich. Rustig ging hij dan binnen, zooveel mogelijk aan d© achterzijde d©r huizen en haaide daaruit dan alles wat van zijm gading was. Hij laadde dit kalm op den handwagen cn re©d er dan mede naar zijn woining. Het politic-onderzoek duurt nog voort. IC, die een volledig© bekentenis heeft afgelegd, schijnt geen medeplichtigen te hebben. Een radio-liefhebber. Vrijdagmiddag werd het dorpje Wij- denes (N.-H.) opgeschrikt door het knal len van revolverschoten. Een nacht tevo ren was ingebroken t© Venhuizen bij den heer A. Houter, uit wiens woning een radio-toestel werd ontvreemd. De politie meende voldoend© aanwijzingen te hebben, om te veronderstellen, dat zekere IC K., afkomstig uit Wolvega, de dader was, die ook reeds elders in West-Friesland op soortgelijke wijze radio-toestellen had ont vreemd. Toen mem hem den volgenden dag te Wij denes, waar hij op een fabriek werk zaam was, wilde arresteeren, nam hij de vlucht. Na een wilde jacht over sloten en weilanden gelukt© het de politie, den vluchteling te arresteeren, waarhij ver scheidene schoten op h©m moestem worden gelost. K. K. is een berucht persoon uit de omgeving. Hij is naar Alkmaar over gebracht. De gevolgen van spelevaren. In den vroegen morgen spoelde te Egmond aan Zee op het strand ©en sloep aan, bevattende vier matrozen. De man nen waren koud, verkleumd en hongerig en wisten niet waar zij zich bevonden. Zij werden achter de Rietlanden in het Duin aangetroffen en bleken Duit- schers te zijn, behoor eind© tot de beman ning van den Duitschen Trawler S. D. 63, die in de haven van IJinuiden ligt. De matrozen waren gaan „spelevaren", raakten den koers kwijt en spoelden ten slotte op het strand, na een bangen nacht te hebben doorgemaakt. Zij werden door een koopman in diens wagentje medegenomen en naar Hotel Trompenberg overgebracht. Daar in het Hotel geen plaats was werden de mannen door hem medegenomen naar zijn woning, waar hun de noodige hulp werd verstrekt. Inbraak in een juwelierswinkel In den nacht van Zondag op Maandag der vorige week is inbraak gepleegd in de juwelierszaak der firma J. aan het Noordeinde 100. De bediende, die Maan dagmorgen den winkel binnenkwam, zag, naar de H. Crt. meldt, de groote toon- bankvitrlne openstaan en bevond d©n in houd, op enkele voorwerpen na, geheel verdwenen. Bij verder onderzoek bleek, dat tevergeefs getracht was een, in een vertrek achter den winkel geplaatst: brandkast, waarin de geheele etalage- voorraad was geborgen, open te breken. Een sleutelplaat was afgeschroefd, doch daarmee waren de pogingen geëindigd1. „Maar zeg eens, hoe kon het zoo iets verborgen houden?" vroeg Sto neham ongeloovig. „Vooral door brutaliteit. De stalen platen uit Duitschland verklaarde het voor slecht en kondigde zijn voorne men aan ze te gebruiken voor hetbou wen van fabrieken. Duitschland gaf met ongewone bereidwilligheid op de laatste bijeenkomst der Beperkte Be wapening werkelijk toe, dat de platen ongeschikt waren voor oorlogsschepen, en gaf in naam een groote reductie. Dit is de eerste wenk, welken Made moiselle Cleo mij heeft gegeven, en zoodra ik telegrammen uit Japan heb ontvangen ik heb daar Goddank een heel geschikt man denk ik wel in staat te zijn de Conferentie der Beperkte Bewapening een schok te geven. Cleo heeft mij nog een paar andere zaakjes te vertellen." „Zeg, dat is prachtig!" riep Stone ham uit. „Jammer, dat je haar niet terstond alles kon laten opbiechten, nu ze toch bezig was". ,Ik deed mijn best", verzekerde Grant hem. „Ik bood haar al het mo gelijke aan, behalve mijn hand en mijn vermogen, en ik geloof ook niet, dat ze die geaccepteerd zou hebben. Zij is eenvoudig gek op dien kerel Itash. Zij wil zich langzaam wreken, voor het geval hij nog berouw mocht krij gen." Stoneham schrikte eensklaps en ging rechtop zitten. Een plotselinge her- Merkwaardig genoeg, blesk de dief aannemende, dat één man de inbraak pleegde niet getracht te hebben de in verschillende wandkasten aanwezige kost baarheden te stelen, hoewel hem dit uiterst gemakkelijk zou gevallen zijn, daar de af sluiting blijkbaar niet solider is dan die der tooubanlivilrine. Mogelijk achtte hij den buit al vol doende hetgeen aannemelijk is, als men weet, dat hem voor een waarde van onge veer f 24.000 aan gouden voorwerpen, briljanten hangers, diamanten spelden e.d. in handen viel. De pre-ciese opgave, van wat gestolen is, kwam eerst Donderdag gereed, na vergelijking met de boeken. Het onderzoek der politie, die aan stonds na de ontdekking van het gebeurde op de hoogte werd gebracht, mocjit tot nog toe geen spoor van den dader ople veren. Aangenomen werd, dat deze hoogst waarschijnlijk is binnengekomen via een naast het perceel ioopende gang, welke uitkomt op een door een laag muurtje -af gesloten binnenplaats onmiddellijk achter den winkel. Een openstaand W.C.-raamp je was hem verder dienstbaar tot zijn doel. Een vreemde ontdekking deed de politie nog in winkel, W. C. en achtervertrek, waar een gelig poeder, vermoedelijk bloem van zwavel, was gestrooid. Met welk doel is onbekend. Een der firmanten woont boven den winkel, doeh deze, noch een der huisge noot-en, heeft in den bewusten nacht eenig onraad bespeurt. De eigenaardige bouw wijze, welke meer huizen in dit oude stads gedeelte kenmerkt, maakt dit zeer ver klaarbaar. Een volledige lijst van de gestolen voor werpen is opgesteld en toegezonden aan een groot aantal juweliers en erkende op- koopers van kostbaarheden. Zij zal tevens worden gepubliceerd in het Algemeen po litieblad. Tot op beden is niet gebleken, dat iets van het vermiste- elders is aange boden. De firma J. was verzekerd. Een dievenbende. De laatste nachten is herhaaldelijk in gebroken in distilleerderijen te Schiedam, waarbij de inbrekers dikwijls flinke voor raden gedistilleerd buit maakten. De po litie bleef waakzaam en het mocht haar dan ook in den nacht van Woensdag op Donderdag gelukken twee inbrekers op heeterdaad te betrappen, toen zij bezig waren het hangslot te forceeren van de distilleerderij van D. V. aan de Lamge- haven te Schiedam. Het waren de 30 jarige A. K. en do 16-jarig© J. P.,- beiden Schiedammers. In verband met deze ar restatie zijn nog aangehouden de 21-jarige E. v. H., de 20-jarige D. v. M,, verdacht van medeplichtigheid aan de-ze inbraken en de caféhouder J. M., verdacht van he ling. De aangehoudenen hebben versdhei- dene inbraken bekend. Het onderzoek wordt voortgezet. De veerdienst Moerdijk. Namens den Bond van Bedrijfsauto- houders in Nederland is gistei-ein het vol- innering was bij hem opgekomen. „Mijn Go-dl" riep hij. „Waar zijn mijn gedachten toch geweest? Hoe zeide je ook weer, dat haar naam was?" „Ik heb haar nooit anders hooren noemen dan Mademoiselle Cleo. Wat weet je van haar? Er is toch niet reeds iets gebeurd?" Stoneham nam een der couranten van de tafel en wees op een paragraaf op de eerste bladzijde. „Heb je dat niet gelezen, man?" vroeg hij. „Ik heb nog geen courant ingezien' was het ongeduldige antwoord. „Ik was nog niet klaar met mijn brieven, toen jij binnenkwam". Grant las haastig de aangeduide pa ragraaf. Ze nam slechts weinig plaats in, maar het opschrift was met groote letters gedrukt. MOORDAANSLAG IN BROAD WAN. Bekende Fransche danseres neerge schoten door een mededingster. Een paar minuten voor twee heden morgen had er een vooruitberaamde moordaanslag plaats op den hoek van Broadway en de Thirty seventh street Het blijkt, -dat graaf Itash, die zich hier bevindt voor een officïeele zending aan het Gezantschap van zijn land te Washington, Mason's Restau rant verliet met Mademoiselle Yvon ne, een welbekende Fransche danse- gemde telegram aan den minister van wa terstaat gezonden: De veerdienst Moerdijk wordt weer gedurende enkele dagen onderhouden door een pont, welke niet voldoet aan de ver- keerseischen. Vooral het zware vracht verkeer wordt hiervan de dupe. Afgesloten vervoer- en leverantie-contracten kunnen hierdoor niet nagekomen worden. Wij ver zoeken Uwe Excellentie, in bejang van verkeer, handel en industrie, dringend, voor de toekomst maatregelen te willen nemen, op-dat stagnatie van het vervoer voor zwaarder verkeer voorkomen wordt. Coöp. Fabriek van Melkproducten „ZUID-BE VEL AND" GA.. Goes. onder Rijkscontrole, f 0 90 per pond. Hulpverleenjng bij massale- on gelukken en rampen- De Koninklijke Nationale Bond voor Red-dingwezcn en Eerste Hulp bij Onge lukken „Het Oranje Kruis" heeft reeds spoedig na zijn stichting geleidelijk de or ganisatie der vrijwillige hulpverleening bij groote rampen tot stand gebracht, in sa menwerking met d© Regeering en met de verschillende bij hem aangesloten vcroe- nigingen. Het is steeds zijn streven ge weest, deze op grond der inmiddels ver kregen grootere- ervaring, te verbeteren en aan te vullen. 1 - Na het groote spoorwegongeluk bij Weesp tot stand gebracht, in samenwer king met de vertegenwoordigers van de Nederlandsche Spoorwegen en van de verschillende departementen, is een uitge werkt plan opgesteld voor een nadere rege ling der hulpverleening bij spoorwegram pen, dat ook aan- den minister van Water staat werd aangeboden, doch voorzoo ver de vrijwillige hulpverleening betreft ook om financieele redenen, tot po-g toe niet uitgevoerd kon worden. Mede om te voldoen aan een, reeds voor geruimen tijd ontvangen, verzoek van den minister van Waterstaat, om eenige maatregelen te nemen ter ge deeltelijke uitvoering van dat plan, heeft de Bond de organisatie dézer hulpver leening bij alle kleinere en grootere mas sale ongelukken. In samenwerking met de aangesloten vereenigingen en andere lichamen en per sonen wordt in elke provincie onder leiding van den Provincialen vertegenwoordiger van den Bond een commissie gevormd, welke zich tot taak stelt, voor zoover mogelijk, bestaande plannen provinciaal tot uitvoering te brengen, en waar noodig, aan te vullen, ten einde de Eerste Hulp en het vervoer van gewonden bij al zoo danige ongelukken -definitief te regelen en deze tegelijkertijd in te passen in de reeds bestaande organisatie der hulpver leening bij groote rampen. res, toen er twee schoten werden ge lost uit de menigte voorbijgangers. Ma demoiselle Yvonne werd licht gewond, maar kon in een taxi naar huis wor den vervoerd. De aanvalster werd dui delijk gezien door verscheiden voor bijgangers, maar het gelukte haar in de verwarring te ontkomen. Haar iden titeit is echter bekend en haar arres tatie wordt elk oogenblik verwacht Later: Graaf Itash verklaarde bij het on derzoek, dat hij volstrekt geen reden kon opgeven voor den aanval. Hij was zich niet bewust, dat de jonge dame, die hem vergezelde, vijandinnen in New-York had, of kennissen zelfs maar. Hij was geneigd te gelooven, dat het schot voor hem zelf bestemd was. Mademoiselle Yvonne, die zeer zwak' en zenuwachtig is, weigert zich nu te laten ondervragen. Haar wonde ia blijkbaar heel licht, maar de schrik heeft haar ziek gemaakt. Mademoisel le Yvonne was het vorige seizoen eer ste danseres in het Café de Paris in Monte Carlo en heeft vele vrienden in Parijs en hier beide. Haar portret verschijnt op de volgende bladzijde. Later: Mademoiselle Yvonne heeft Made moiselle Cleo van Monaco, een dan seres en medingster, aangeklaagd we gens poging tot moord. (Wordt vervolgd),.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1