DIPLOMATEN N0. 56 Maandag 24 Maart 1950 117 Jaargang. c5Vittelooze herhaling. Rechtszaken. Koloniën Ixand en Tuinbouw Binnenland Kunst. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE1 COURANT Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant SSS&ifllij en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf 1717 in vr~ on no.., Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertenfiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Zij, die zich nu als abonné op de Goesche Courant opgeven, ontvangen de tot i APRIL A.S. verschijnende nummers GRATIS. De geloofsvervolgingen in Rusland hebben de geheele gekerstende wereld met afschuw vervuld. En zeer begrij pelijk, want de vervolging van Russi sche godsdienstbelijders kwetsten alle christenen in hun innigste gevoelens. Aan den afschuw en aan de veront waardiging is ook in ons land uiting gegeven. Amsterdam, de hoofdstad van het rijk der Nederlanden zag binnen zijn muren een protest-vergadering ge organiseerd, waar leiders van nagenoeg alle kerkgenootschappen op treffelij ke wijze het afschuwelijk gebeuren in Rusland schilderden en protest tegen het Russisch anti-godsdienstig gebaar aanteekenden. De meeting te Amster dam, die de Amsterdamsche in God gelcovende inwoners vereenigden, heb ben we beschouwd als een nobel en eerbied afdwingend protest, als een grootsche belijdenis van den Neder- landschen zin voor vrijheid van gods dienst. Op de Amsterdamsche protest-mee ting volgden soortgelijke vergaderin gen in Den Haag en Rotterdam. De verslagen van de vergaderingen daar ter stede hebben we niet meer gelezen, omdat we er zeker van waren daar niet veel nieuws meer uit te zullen putten, en omdat voor ons de ontroe ring van de eerste reactie op een ge welddaad, te Amsterdam was opge- ëischt. We vermoedden bovendien, hetNe- derlandsche volk een weinig kennen de, dat we het hoofdje: „Protestver gadering tegen de geloofsvervolgingen in Rusland" nog wel zeer vele malen in de groote bladen zouden tegen komen. In dit vermoeden zijn we niet te leurgesteld geworden; na de groote steden heeft thans de provincie zich van die geloofsvervolging in Rusland meester gemaakt. Vrijdag b.v. heeft... Dedemsvaart al „geprotesteerd". Vrijdag Dedemsvaart, morgen wel licht Broek in Waterland, overmorgen Kattendijke, Arnemuidenenz. Dit nu betreuren we. Nog daargela ten dat het nooit tot Rusland zal doordringen dat een of ander dorp in Nederland in een bijeenkomst tegen de geloofsvervolgingen in Rusland pro test heeft aangeteekend, zien we in deze dorpsche protesten weinig ver heffends. Zij missen oorspronkelijk heid, grootschheid, ontroeringze worden tot een mode, alleen werk en bezieling gevend aan een aantal comi- té's, die iedere gelegenheid tot „ge tuigen" en tot zelf-verheffing met bei de handen aangrijpen. 73 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. Blunn sloeg op de tafel voor hem, niet hevig, maar met een dreigend ge baar. Er waren nu rimpels op zijn voorhoofd, welke maar weinig men- schen ooit hadden gezien. Zijn wan gen schenen te zakken, zijn oogen wa ren ingezonken. Zijn lippen waren ge opend, en een zijner tanden, welke hem altijd ietwat ontsierde, leek voor het oogenblik op een klauw. Itash liet zijn sigaret vallen. Die plotselinge aan val had hem verbijsterd. Hij zag er uit, alsof hij door vrees was verlamd. „Raap ze op", beval Blunn, „en spreek de waarheid, of niets, waarmee ik u ooit heb gedreigd, zal halen bij .wat er zeker zal gebeuren. Wat hebt u verteld aan Cleo, het dansmeisje van Monte Carlo?" „Niets, bij het graf van mijn vader!" zwoer de jonge man. Hij raapte de sigaret op. Blunn's vra gende oogeh bleven hem aanstaren. „Over die belangrijke zaken", ging hij voort, „heb ik nooit in mijn leven De protest-meeting te Amsterdam was uniek, machtig en ontsproten aan een schoone gedachte. Men spare ons evenwel voor de na komertjes in Aarlanderveen, in Eiber gen, en in alle plaatsen, wier namen ezamenlijk een paar pagina's in het spoorboekje beslaan. Zij kunnen aan het schoone Amster damsche effect slechts afbreuk doen, terwijl zij de zaak der vervolgde Rus sische christenen niets verder brengen. Rechtbank te Middelburg. Geen openbare weg. J. M. d. V., 52 jaar, lichtwachter te Rilland-Bath, was door den Kan tonrechter te Goes veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis, wegens het loopen langs een spoorweg te Krabbendijke op 24 Januari j.l. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eïsch: bevestiging van het vonnis van den Kantonnrechter. J achtwet-overtre ding. C. V., 22 jaar, landarbeider te Co- lijnsplaat, was door den Kantonrech ter te Goes veroordeeld ter zake van Jachtovertreding tot 10 d. hechtenis. De verdachte was in hooger beroep gekomen. De eisch luidde vernietiging van het vonnis behalve de opgelegde straf f20 boete of 20 d. h. De Rechtbank da delijk uitspraak -doende, veroordeelde hem overeenkomstig den eisch. Nog zoo iets. F. v. d. W., 22 jaar, werkman te Borssele, was door den Kantonrech ter te Goes wegens overtreding van de Jachtwet veroordeeld tot f 40 boete of 40 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van het inbeslaggenomen jachtgeweer. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonnrechter. Leerlingen die weigerden het Wilhelmus te spelen. Voor het jaarfeest van de leerlingen der middelbare opleidingschool voor inlandsche bestuursambtenaren M. O, S. V. I. B. A. te Madioen was het ge heele plaatselijke corps B.B. uitgenoo- digd. Het Hoofd van het internaat droeg de leerlingen op, bij aankomst van den resident het Wilhelmus te spelen, waartegen de leerlingen ech ter bezwaar hadden. Zij besloten, het Wilhelmus niet te zullen spelen. Hef corps B.B. weigerde daarop te komen. Het hoofd van het internaat onder gesproken met eenig levend wezen, en wat vrouwen betreft ik speel er mee. Ik heb nooit een er van ernstig opgenomen. Dat is onze gewoonte niet in Japan. Er is niet een van haar, die een van de gedachten in mijn hoofd, een van de gevoelens in mijn hart kent. Niet een, niet een!" „U weet, dat dit dansmeisje u naar New-York is gevolgd?" vroeg Blunn. „Wat heeft dat te maken met be langrijke dingen?" vroeg Itash ver baasd. „Zij heeft mij gezelschap ge houden in ledige uren, zij heeft nooit een vraag gedaan; zij is even als de anderen een wezen om mee te dansen, te drinken, een uurtje lief te hebben. Zij verveelt mij en ik neem een ander. Soms vervangt u wijn ook door bier, nietwaar? Zij is een dwaas schepseltje en voelde zich gestreeld door mijn at tentie. Zij is jaloersch zoo zijn de vrouwen. Wat doet het er toe?" „Ik hoor uw woorden", zeide Cor nelius Blunn. Luister nu eens, Itash, en zeg mij, wat u met uw Oostersche wijsheid daarvan denkt. Dat dans meisje is u gevolgd van Monte Carlo naar New-York. Twee avonden gele den bezocht zij Grant Slattery en bleef twee uur in zijn kamer. Hoe verklaart u dat?" „Het is haar beroep", lachte Itash hoonend. „Denkt u dat? Dat is het zwakke punt van jullie Oosterlingen", ver klaarde Blunn. „Een man als Grant P> U DO! N C FABPZIEK'jS.'3r-f01~JS.FC C«0/V//VC£/V opende werd haar door de opening een revolver voorgehouden, terwijl haar werd bevolen een bedrag van f 200 te geven. Hevig ontdaan wierp ze het raampje dicht en vluchtte hef huis in. Onmiddellijk werd een onder zoek ingesteld, doch van den dader werd niets bespeurd. Slechts is be kend geworden dat een auto waarin vermoedelijk drie personen zaten voor de woning op en neer heeft gereden. De man met de revolver sprak een eenigszins vreemd dialect. hield de leerlingen over de gevolgen van hun weigering. De leerlingen ble ven evenwel bij hun voornemen, om het Wilhelmus niet te spelen. Naderhand begaf een deputatie van het internaat zich naar den resident, om excuses aan te bieden, welke door hem werden aanvaard. Toch bleef hij bij zijn weigering het feest bij te wo nen. In verband met deze kwestie is door het lid van den Volksraad Suer- mondt Ver. v. Ambtenaren B.B. een schriftelijke vraag ingediend, waar in hij vraagt naar de juistheid van bo venstaand bericht, alsmede of de re geering bereid is de vraag te beant woorden, of op inheemsche jongelie- lieden, die ten opzichte van het „Wil helmus" gevoelens koesferen, als die te Madioen aan den dag gelegd, wel prijs mag worden gesteld voor den bestuursdienst in Ned.-Indië. Vrijwel de geheele Ned.-Indische pers keurt het optreden der leerlin gen ernstig af. Eevordering van den teelt in suikerbieten. Het Folketing te Denemarken heeft een regeeringsvoorstel goedgekeurd om 1 millioen 200.000 kronen beschikbaar te stellen voor de bevordering van de teelt van suikerbieten. De raffinaderijen hebben voor het zelfde doel 800.000 kronen beschik baar gesteld. Tien arbeiderswoningen afgebrand. Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn Vrijdagmiddag in Deil bij Gelder- malsen tien arbeiderswoningen afge brand. De brand was ongeveer half drie ontstaan in de woning van den koopman Heumang. Daarna sloegen de vlammen spoedig over op de na burige woningen. De handbrandspui- tenn uit Deil en Enspyk, geassisteerd door de motorspuiten uit Geldermal- sen, Leerdam en Buren hebben de brand tenslotte gebluscht. Het huis raad kon in de meeste woningen bij tijds in veiligheid worden gebracht. Slattery amuseert zich niet met de afgedankte maïtresses van zulke men- schen als u. Luister nu! En antwoord mij naar uw wijsheid. Waarom ging Grant Slattery op den morgen na haar bezoek zelf de bestuurders opzoeken en ondervragen van de drie groote staalmaatschappijen, waarmee Japan heeft onderhandeld?" Itash' gelaat drukte slechts verbijs tering uit. Hij scheen geheel buiten staat het raadsel van Blunn's woor den op te lossen. „Ik ben dom", bekende hij. „Ik kan niet inzien, wat u hindert. Ik kan niet begrijpen, wat Cleo Blunn viel hem in de rede. Hij was overtuigd, dat de jonge man tenminste de onschuldige bewerker van zijn eigen ondergang was. „Luister", zeide hij. „U is een van de weinigen, die in een positie verkee- ren, om -de aandacht van -menschen, wien het aangaat, te richten op het feit, dat Japan gedurende de laatste jaren meer staal in de Vereenigde Staten heeft gekocht dan noodig is om haar zes oorlogsschepen, haar door de Beperkte Bewapening toegestaan tweemaal om te bouwen en alle spoor wegen in Japan opnieuw te leggen. Cleo, uw vriendinnetje, komt Grant Slattery opzoeken, en Grant Slattery vraagt inlichtingen aan de vertegen woordigers van die drie staalmaat schappijen, reeds den volgenden mor gen". De.invloed der Zuiderzee werken op de brongasvoor- ziening. De vele landbouwbedrijven in Waard en Groetpolder en Anna Paulowna- polder betrekken hun lichtgas in den vorm van brongas uit speciaal daar voor ingerichte eigen gashouders. Nor maal geven goede gaswellen genoeg gas, om in de dagelijksche behoefte te voorzien. Talrijke klachten komen evenwel thans van de betrokkenen over vermindering van dezen gasvoor raad. Men wijt dit aan het zakken van het Zuïderzeewater in den droog te malen Wieringermeerpolder. Belang hebbenden zullen zich nu wenden tot de directie van het Provinciaal Electr. Bedrijf om dit euvel nader in onder zoek te nemen en om de groote land bouwbedrijven aldaar zooveel mogelijk aan het provinciaal net aan te sluiten. Ongeluk te Oosterhout. Het derde slachtoffer van het onge val op den Bredaschen weg bij Oos terhout, de weduwnaar S., is in hef St Ignatius-ziekenhuis te Breda aan de gevolgen van de opgeloopen ver wondingen overleden. De overledene was vader van zes kinderen. Aanranding te Bussum. Te Bussum werd een meisje van 22 jaar, dat omstreeks 9 uur des avonds in een der lanen van den Spiegel liep, door een persoon, die een fiets bij zich had aangesproken. Het meisje toonde zich van zijn praatjes niet gediend, doch de man bleef haar lastig vallen, greep haar aan, hield haar mond dicht en wierp haar op den grond onder bedreiging, dat als zij haar mond niet hield, hij haar zou doodschieten. Hef meisje verweerde zich echter kranig en zag kans te schreeuwen, waarop een villa-bewoonster kwam aangeloo- pen en het sujet ijlings op zijn fiets verdween. Gelukkig kon het meisje een vrij goed signalement van den da der geven, waardoor het de politie gelukt is, den man te arresteeren. Hij bleek 22 jaar oud te zijn en is ter beschikking van de justitie gesteld. Dreigement door het deur raampje. Verleden week werd aan een boer derij aan den Sloterweg in de Haar lemmermeer gebeld. Toen de vrouw des huizes het raampje in de deur Nieuwe uitgaven. Bij Erven J. Bijleveld, uitgevers te Utrecht zullen binnenkort verschijnen: Franz Werfel „Barbara of de Vroom heid", roman, geautoriseerde vertaling door P. v. Schïlfgaarde. Hilbrandt Boschma „Wanneer de rogge stuift..." een bundel toespraken en overden kingen. B. de Ligt „Een wereldomvat tend vraagstuk". Gandhi en de oor log. Open briefwisseling. Otto Leh- mann-Russbuldt „De Bloedige Inter nationale der Bewapenïngsindustrie", geautoriseerde vertaling door Albert de Jong. H. Ch. G. J. van der Mandere De Volkenbond in woord en beeld". „Nooit in mijn leven heb ik met Cleo over zulk een onderwerp ge sproken", verzekerde de Jonge man ijverig. „Zij weet niets. Zij kan niets weten". „Nu, nu!" gromde Blunn. „Danblijft het raadsel bestaan. Maar ik begrijp het niet. Ik ben ongerust het is van de ongelukkigste dingen, die kon den gebeuren, dat deze jaarlijksche bijeenkomst van de Beperkte Bewa pening vastgesteld moest worden op een datum juist voor de kwestie over het toetreden tot het Pact in den Se naat wordt gebracht. Wij bewaren onze geheimen goed wij, die zoo iets verstaan maar er zijn nog andere dingen behalve het geheim der oor logsschepen van uw land, welke ont dekt kunnen worden, als de fortuin tegen ons was. Een paniek in de Con ferentie zou ons groot werk kunnen vernietigen". „Er zal geen paniek zijn", verklaar de Itash. „Onze extra oorlogsschepen zijn goed verborgen. Niemand weet, dat elk schip een tweelïngzusler heeft". „Er blijft nog altijd het raadsel van dat bezoek", prevelde Blunn. Ik zal er over nadenken, tot ik de verklaring heb gevonden. Ik ben niet gerust over u en uw stokpaardjes, Itash. Men doet beter, vrouwen buiten het spel te hou den. Ik zou liever willen, dat u vlin ders verzamelde". „Ik zou evengoed aan de vlinders mijn geheimen kunnen vertellen", „De splijtzwam der politiek". De „Haagsche Post", het advies van den Radioraad inzake den zendtijd be sprekend, schrijft am.: „De splijtzwam der politiek moet wel diep ingevreten zijn, getuige dit laatste advies van den Radioraad. Mocht de Minister onverhoopt dit ad vies opvolgen, dan zijn tienduizenden Nederlanders, die geen politiek, geen godsdienst-propaganda in hun huis kamer willen, meer dan gedupeerd. De Minister moge een oplossing vin den, die de diverse groote groepen der bevolking een zoo volledig moge lijke bevrediging harer verlangens naar meer zendtijd schenkt, maar hij late de A.V.R.O. zich vrijelijk ont wikkelen op een basis, die haar de volle beschikking over de tof op he den getoonde activiteit laat. De over- groote meerderheid van onze bevol king wenscht geen verdere verpoliti- seering van het openbare leven. De regeering neme zich de harde les ter harte, die Goethe in zijn „Zauberlehr- lïng" geeft. Zoo niet, dan zal ook zij eens niet meer in staat zijn de opge roepen machten te beheerschen. Zich verbergend onder het kleed van Apol lo, tracht de satyr van de politieke en godsdienstige verdeeldheid zich van de microfoon meester te maken. Hij, die het in zijn macht heeft dit te ver hinderen, moge deze macht ten goede aanwenden. Nü kan het nog". spotte de jonge man. „U moest weten, dat wij onze vrouwen niet behandelen als de uwe. Zij zijn de marionetten, die dansen voor ons genoegen. Ze ern stig te nemen zou ons plezier in haar bederven". Cornelius Blunn scheen langzaam weer tot zich zelf te komen. Zijn toon was nu weer bijna vriendelijk. „Luister", zeide hij. „U soupeert el- ken avond met uw dametje van het Café de Paris in de Folies Bergères, nietwaar?" Itash schrikte een beetje. „Daar ben ik gewoonlijk", erken de hij. „Hedenavond", zeide Blunn, „ben ik' uw gast. Ik herinner mij de jonge dame. Ik heb zelf met haar gedanst. Ik zal weer met haar dansen, terwijl u boos toekijkt. U behoeft niet bang te zijn", ging hij voort, „ik heb geen plannen haar u te ontnemen. Ik wil alleen maar een uurtje met u beiden doorbrengen. Tot middernacht dus, in de Folies Bergères! U hebt altijd het hoektafeltje, nietwaar?" „Ik heb u er nog nooit gezien", merkte Itash wantrouwend op, toen hij, gehoorzamend aan den wenk van Blunn, opstond. „Ik ben er ook nooit geweest", er kende Blunn. „Maar ik weet het meeste, dat er in New-York gebeurt". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1