Aan Jonge Moeders Uit den Westhoek. Stadsnieuws Sport ProVincienieuWs Rechtszaken. OVER EEN SUBSIDIE. De „Nieuwe Zeeuwsche Courant" heeft het grootste gedeelte van ons artikel over het subsidie aan de r.-k. landbouwschool te Hulst overgenomen en voorzien van eenige kantteekenin- gen, die het blad ons verzoekt onzen lezers niet te onthouden. Volgaarne geven we aan dit verzoek van onzen collega gehoor. Allereerst dan wordt opgemerkt dat de uitdrukking „het is schandelijk" door de „N. Z. C." in haar artikel eerst gebezigd werd na weerlegging van de motieven der tegenstanders van het subsidie. „Stuk voor stuk weerlegden wij de motieven die de tegenstanders naar voren brachten en. hadden weinig moeite om aan te toonen, dat die mo tieven bedenksels waren, die bemante len moesten wat de Staatkundig Ge reformeerden onbewimpeld zeiden, nl. „we zijn er tegen omdat het een room- sche school is". Aldus schrijft onze collega. Het spijt ons, doch het is ons echter als nog niet duidelijk, dat hij heeft aan getoond, dat de motieven dekmantels waren van anti-R.K. opvattingen. Dat is slechts een vermoeden van de „N. Z. C.", en een vermoeden, dat kant noch wal raakt. Het is ons bovendien niet bekend, dat de politieke partijen in onze Staten de St. Geref. uitge zonderd fel tegen de roomschen gekant zijn. We gelooven er vrij zeker van te zijn dat de meeste tegenstem mers ook tegenstemmers geweest zou den zijn als het subsidie een bijzon dere-, niet r.-k. school had geraakt. We betreuren het, dat onze col lega meermalen twijfelt aan een eer lijke overtuiging bij andersdenkenden door hun overtuiging steeds te zien opborrelen uit een afkeer jegens de r.-k. We gelooven met de hand op het hart, dat hij zich daarin bijna steeds vergist, en dat hij dikwijls spo ken in het leven roept, die waarlijk niet bestaan. De „N. Z. C," komt dan verder te rug op het door ons vermelde Bos sche geval, waarover we hier niet ver der zullen uitweiden, omdat we er el ders, naar aanleiding van een inge zonden opmerking reeds nader op terug komen. Tenslotte vermelden we van het ar tikel in de „N. Z. C." nog: „Er wordt geen zes uur godsdienst onderwijs in Hulst gegeven, maar slechts drie uur, in dien zin, dat het per klas één uur per week wordt. Dit godsdienstonderwijs wordt alleen ge geven aan de katholieke leerlingen en voorts kunnen wij met klem verzeke ren, dat het bestuur dier school, ook op ander terrein er zorgvuldig tegen waakt, dat iemand in z'n overtuiging gekrenkt wordt". In verband met het laatste herin neren we aan hetgeen de S.D.A.P. in de jongste Statenzitting over een in een der leerboeken voorkomende pas sage opmerkte. Toen we schreven zes uur godsdienstonderwijs vergisten we ons. Bij deze 6 uur behooren 3 uur maatschappij-leer. Worden deze uren ook slechts door r.-k. leerlingen ge volgd? Dagelijksch bestuur der Z. L. M. Onder leiding van den Voorzitter Mr. P. Dieleman, hield het Dag. Be stuur der Z. L. M. te Middelburg zijn gewone maandelijksche vergadering, welke in verband met de vergadering van de „Zeeland" slechts matig was zocht. Na uitvoerige besprekingen werd be sloten niet in te gaan op de voorstel len van een aardappelmeelfabriek om voor risico van de Z. L. M. zich be zig te houden met de verwerking van aardappelen tot aardappelmeel, mede in verband met de weinige belangstel ling onder de verbouwers. Van het K. N. L. C. was ontvangen een uitvoerig schrijven van de Inter nationale Landbouw-Commïssie. Hier in wordt gewezen op de wenschelijk- heid dat de landbouwers internatio naal overleg plegen en zich onderling verstaan ten aanzien van den afzet der producten. Voorwaarde voor het bereiken van eenig resultaat zijn ster ke nationale organisaties voor den af zet der afzonderlijke landbouwproduc ten en een betrouwbare marktbericht- geving en conjunctuurstatistiek. Ge wezen wordt op de uitbouw van dit laatste, door instellen van een bureau, dat periodiek publicaties kan verstrek ken omtrent de marktposities. Waar oprichting van een dergelijk internationaal bureau voorhands on bereikbaar is, zou het wenschelijk zijn, dat ieder land zich belastte met het verstrekken van internationale gege vens over bepaalde producten, zoo als in Zwitserland ten aanzien van zui velproducten reeds geschiedt. De gege vens zouden moeten betreffen: markt- toestand, waarschijnlijke ontwikkeling van de marktverhoudingen en de prij zen, opstellen van basisprijzen, aan bevelingen omtrent aard en uitbrei ding der productie. Het Dag. Bestuur was eenstemmig van meening, dat er aan de marktbe- richtgeving en marktzetting nog veel ontbreekt en dat men veel meer mede werking zou mogen verwachten van de landbouwers zelve voor de onderlinge marktberichtgeving als thans voor aardappelen is tot stand gebracht. Eerst dient dit nationaal uitgebouwd alvoerens men aan internationale be richtgeving kan beginnen. Trouwens de vraag is of de verstrekte gegevens vol doende betrouwbaar zouden zijn. Instemming zal worden betuigd met een schrijven van de Holl. Mij. van Landbouw om zich tot den Minister van Arbeid te wenden Tn verband met de toepassing van de lOo/o verhooging in gevallen waar de seizoen-arbeiders geen kaart bij zich hebben of anders zins. In verband met het verzoek van de Afdeeling Algemeene Leden van den Kring West-Zuïd-Beveland zal bij de Staatsspoorwegen verzocht worden een betere afheining te maken van den spoorweg-overgang aan den Poelweg te Goes. Met instemming werd kennis geno men van het besluit van het Bestuur van het Centraal Bureau om geen be middeling te verleenen bij den aan koop van Russisch graan, in verband met het feit dat dit de boeren wordt afgenomen en de gelden gebruikt wor den voor propaganda in het buiten land. Na bespreking van enkele huishou delijke zaken werd de agenda van de Eerste Afdeeling van het K. N. L. C. behandeld. Besloten werd aan te drin gen op het in studie nemen van den afzet van landbouwproducten, terwijl de ontwerpen regeling voor de provin ciale- en gewestelijke landbouw-ten- toonstellingen geen bedenkingen on dervonden. Bij de rondvraag kwam ter sprake een studie omtrent de auto mobielverzekering, terwijl nog van ge dachten werd gewisseld omtrent den zorgvollen toestand in den akkerbouw. Geen brand. Dinsdagavond te 6.1/2 uur n.m. zal ter gelegenheid van de weder inge bruikneming der Groote Kerk, de groote klok luiden. We maken hiervan melding opdat het gelui niet als brand- signaal zal worden opgevat. Bankbiljetten vermist. Uit een aangeteekend postpakket, op 7 Maart 1930 door de Bank van Zeeland alhier aan de Banque de Commerce te Antwerpen verzonden, bleken bij opening te Antwerpen te ontbreken dertien biljetten van 100 fr. en een biljet van 5 fr. In het Alg. Politieblad verzoekt de commissaris van politie alhier opspo ring, inbeslagneming en beticht, be nevens aanhouding en voorgeleiding van den verdachte. Uitnoodiging. Ter gelegenheid van de opening der Nederlandsche Week in het gebouw „Nederland" op de Wereldtentoon stelling te Antwerpen op Donderdag 31 Juli 1930, is het Zuid-Bevelandsch a Cappellakoor (Dir. S. J. Tamminga) uïtgenoodigd een concert te geven. Aanvaring. De Woensdagmorgen van hier naar Amsterdam vertrokken stoomboot „Stad Kampen" van de reederij Van der Schuyt is dien avond nabij Rot terdam in aanvaring geweest met de Rijnsleepboot „Franz Haniel II" uit Ruhrort. De sleepboot is met den steven in de stuurboordzijde van de „Stad Kam pen" gedrongen, waardoor deze boot water in ruim I kreeg en de reeling zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verschillende goederen zijn door het water beschadigd. Op onderzoek. We lezen in de „Vliss. Crt." van gisteren: In verband met de inrichting van het „Gothische Huis" te Goes tot museum, bracht gisterenmiddag de burgemeester van Goes, de heer G. A. Hajenius, met enkele comité-leden van dat a.s. museum, de heeren J. van Ballegoijen de Jong, gemeente secretaris, F. Rothuizen, directeur van gemeentewerken, L. H. van Berk, di recteur van den keuringsdienst van waren en J. de Kruijter, gemeente archivaris, een bezoek aan het Ste delijk Museum alhier. Zij werden ont vangen en rondgeleid door den burge meester en den conservator van het Museum. De inrichting en organisatie viel zeer in den smaak, terwijl al het saamgebrachte verre de verwachtin gen der Goesche heeren overtrof. Men vond dit een „echt Zeeuwsch" en te gelijk „overzichtelijk" Museum, dat in alle opzichten zeer „navolgenswaard" was, om de woorden van den heer Hajenius aan te halen. Men beschikte in Goes niet over die groote ruimte, waar men zeer van stond te kijken. Zooals bekend is dit pand een vorste lijk geschenk aan de stad geweest van de familie Van der Os en wel speciaal voor Museum en Oud-Archief. T entoonstelling. In de nieuwe kunstzaak van den heer Wisse, aan de Lange Vorststraat alhier, wordt morgen een expositie van werken van den Belgischen schil der Gcethals geopend. Op deze ex positie die tal van fraaie en interes sante doeken, aquarellen en etsen be vat, komen we in ons volgend num mer terug. Opening nieuwe zaak. In de Klokstraat no. 4 heeft Maison De Coninckvan Opdorp een tweede zaak in dameshoeden en aanverwante artikelen, dit vak betreffende, ge opend. Het uitwendige zoowel als het binnenste van het pand hebben een flinke verandering ondergaan, waar door dit toch al geheel nieuwe pand een sieraad van de Klokstraat is ge worden. Beneden treft men buiten de flinke étalage-ruimte een langs de wanden overzichtelijke collectie hoe den, bonten enz. De paskamer en show-room bevinden zich op de twee de verdieping, waar men op gemakke lijke en aangename wijze zijn keus kan doen. Maison De Coninck—van Opdorp, dat sinds eenige jaren hier ter stede, doch ook buiten de gemeente, vele dames tot zijn clientèle heeft gemaakt, heeft door de opening van zijn tweede zaak, het de dames al zeer verleide lijk gemaakt. De heer De Kok verzorgde het met selwerk van het nieuwe pand, terwijl de heer M. Verplakke het schilder werk verrichtte. Bijz. Vrijw. Landstorm Aan de leden van de afdeeling Goes- Kloetïnge van den Bijz. Vrijw. Land storm is het foto-album van den Na- tionalen Landstormdag in Den Haag overhandigd. In en uit. Ingekomen: M. Blok, land. ing., van Rilland-Bath, Voorstad 99; J. W. Huis- son, bakkersknecht, van Vlissïngen, Lange Vorststraat 81; H. van Barne- veld, kappersbediende, van Veenen- daal, Ganzepoortstraat 3; J. van den Berg, kappersbediende, van Arnemui- den, 's Heer Hendrikskinderenstraat 59; R. F. Kranenborg, zonder beroep, van Eindhoven, Oostwal 103; J. Bor- rie, agent van politie, van Bergen op Zoom, St. Jacobstraat 11; J. de Schip per en gezin, bakkersknecht, van Rot terdam, Korte Nieuwstraat 14; M. van Hese geb. Mijnsbergen, zonder beroep, van Klcetinge, A. J.-kade 13; J. Dijs, onderwijzer, van Nieuwer Amstel, Lan ge Vorststraat 42; E. Rouw geb. de Ja ger, zonder beroep, van Oudelande, 's Heer Hendrikskinderendijk 2. Vertrokken: W. Brouwer en gezin, timmerman, naar Echteld, B 136; G. Bruel, tuinman, naar Eindhoven, Fre- deriksplein 11; M. Onderdijk, dienst bode, naar Wemeldinge, B 219; G. J. Wesseldijk, keurmeester, naar Kloe- tinge, B 123; L. J. 'Capello, kleerma ker, naar Den Haag, Reinwardstraat 21; Th. Degreef, winkelbediende, naar 's Hertogenbosch, Hinthamerstraat 18; J. M. van Koeveringen, dienstbode, naar Rilland-Bath; A.Meijaard, dienst bode, naar Wolphaartsdijk, Dorpstr. 13 Landbouw-Bioscoop. In de Landbouw-Bioscoop worden deze week twee hoofdnummers ver toond, n.l. „De detective in dienst der liefde", en „De roover der zee", een spannend smokkclaarsdrama. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Het te Colijnsplaat de straat veront reinigen: M. d. P. te Colijnsplaat en A. W. te Kamperland f 5 s. 5 d. Als schipper een rijkskanaal beva rende zijn naam niet op zijn vaartuig hebben: C. J. D. S. te Yerseke f 2 s. 2 d. Een trekdier op den openbaren weg zonder toezicht laten staan: P. O. te Ovezande f5 s. 5 d. Met een rijwiel niet rechts uitwij ken bij het tegenkomen van een mo torrijtuig: A. K. te Driewegen f2s. 2 d. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 23 Maart des morgens om half elf uur: Ds. J. Koekebakker. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per tegel slechts 16 cent LUCHTVAART. Een kraning stukje vliegkunst. Een der nieuwe driemotorige Fok ker-vliegtuigen van de Luchtvaartaf- deeling, bestuurd door sergeant-ma joor Van der Griendt, geraakte boven Alkmaar in zware stortbuien. Het he melwater slceg in de carburateurs, ten gevolge waarvan korf na elkaar de beide zijmotoren stopten. Op dat oogenblik bevond de ma chine zich op ongeveer 300 M. hoog te boven de Zaanstreek; bij een nood landing zou het kostbare toestel ern stig zijn beschadigd. Ondanks het zeer slechte zicht slaag de de vlieger er in, het vliegtuig op den middenmotor via Haarlem naar Schiphol te brengen, waar nog juist genoeg hoogte over was, om veilig hef terrein binnen te komen. Het was een kranig stukje werk van den populairen „Piet" en zijn beman ning, en tevens een mooi bewijs van de goede vliegeigenschappen van het toestel, dat vrijwel volgeladen was. De „Zeeland"-booten. Met ifiigaing van 13 April zullen de mailf- booten der Stoomvaartmaatschappij Zee land van Vlissingen vertrekken te 12.40 (A. T.), aankomst te Harwich te 19.10, vertrek aldar per trein 19.45, aankomst ta Londen, Liverpool Street 21.15. (Alles Britsche Zomertijd). Van Londen vertrekt de boottrein te 10.00, aankomst te Harwich 11.25, ver trek van de boot 11.45, aankomst te Vlis singen 17.30. Deze dienstregeling blijft geldig tot en met 14 Mei. Van 15 Miei tot en met 4 October blijven de tijden in Engeland, zoo als boven aangegeven, doch het vertrek ta Vlissingen wordt 13.20 en de aankomst 18.00 Amsterdamsche Zomertijd. BORSSELE. Woensdag vergaderde ai hier de vereeniging Het Groene Kruis. Het bleek, dat het ledental ook dit jaar weer was gestegen. Het bedraagt thans 230. Als iets merkwaardigs kan vermeld worden, dat ter vergadering waren opge komen, behalve 4 van de 6 bestuursleden, nog 5 leden, waarbij de bode' der vereeni ging. Tot afgevaardigde naar de te houden algemeene vergadering van de Provinciale Vereeniging werd benoemd de heer F. W. J. Immink en tot diens plaatsvervanger de heer J. C. Elenbaas. De ontvangsten bleken te bedragen f283,37, de uitgaven f 281,14. Er is dus een goied slot van f2,23. Dit geringe ba tig saldo vindt hierin zijn oorzaak, dat het verplegingsmateriaal in loop van het jaar belangrijk is uitgebreid. BIEZELINGE. In het lokaal „Al gemeen Belang" te Biezelinge werd de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den met Coöperaties en leden van de ver eeniging Wijkverpleging te Kapelle Bie zelinge en Eversdijk onder voorzitterschap van den heer P. Fraanje. Van de 13 coöperaties waren er 5 vertegenwoordigd. De penningmeesteres mevr. v. d. Have bracht verslag uit over het gehouden finan cieel beheer. De kas van de ver. Wijk verpleging sloot met een batig slot van f968,49 hetwelk weder aan de t.b.c.-be- strijding ten goede komt. Deze kas had een nadeelig saldo van f644,38. De begrooting voor beiden voor het dienstjaar 1930 werden voorgehouden en na onderlinge bespreking goedgekeurd. Ook stelde de heer A- v. d. Graaff na mens de comimssie tot nazien van de reke ning 1929 voor om deze goed te keuren en te danken voor accuraat beheer. Aldus werd besloten. Aan het jaarverslag van zuster Schef- fer ontleenen we dat door haar werden afgelegd 3970 bezoeken voor wijkverple ging waarvan 104 aan kraamvrouwen. 18 maal werd hulp verleend bij geboorte, 17 maal na overlijden, 9 maal bij een trans port, 3 maal bij eein ongeval en o.s. kce- ren werd hulp verleend op spreekuren bij den dokter. Voor de t.b.c.-bestrijding wer den afgelegd 623 bezoeken' in 42 gezinnen. Dit schijnt aldus de zuster een groot aan tal voor de t.b.c., maar gelukkig mag ge meld worden, dat deze ziekte niet heerscht in alle bezochte gezinnen. Veel bezoeken gelden ter voorkoming van de gevreesde ziekte. Met vereende medewerking van Diaconie en Burgerlijk Armbestuur kon uitzending van een kind voor herstel naar Domburg plaats hebben, met gunstige resultaten. De voorzitter dankte de zuster voor haar activiteit ook nu weder in 1929 aan den dag gelegd. Ook de heer van der Graaff te Biezelinge kon niet anders dan met lof spreken over het werk van de zuster. Een drukke bespreking volgde over het pensioen van de zuster. Aan het bestuur werd opgedragen de voorgestelde maat regelen aangegeven door den secretaris Als het buidjavan uw kindje stukgaat of smet geneest het dan met Purol dr. Schmidt nader te onderzoeken en han delend op te treden. Besloten werd om de woning van de zuster telefonische aansluiting te geven. Eveneens werd besloten dat waintneer de zuster hulp verleent bij overlijden dit te doen vergoeden tegen oen bedrag van f 2 aan de vereeniging. Hef bestuur heeft het recht in speciale gevallen hiervan vrijstelling te verleenen. Ingewilligd werd het bestuursvoorstel om voor de bestrijding van de t.b.c. een subsidie aan te vragen aan de gemeente. Ook zal gevraagd worden een bergplaats voor de ligtenten. Dr. Pfeiffer besprak het nut van een lamp voor hoogtezonbestraling. Besloten werd tot aankoop voor de ver. wijkverple ging. Herkozen werden de aftredende be stuursleden A. Slabbö'koorn èh'7Dr. J. D'. Schmidt. In de commissie tot nazien van de rekeningen 1930 werden benoemd de heeren J. van Wingen en A. v. |d. Graaff. s H. ABTSKERKE. De heeren v. L. en A. B. alhier kwamen gisteren te om streeks 6 uur met een auto uit Middelburg gereden. Achter het stuur zat de heer v. L. die auto leerde rijden. Doordat de be stuurder in een bocht te veel gas gaf, ge raakte de auto onder B aarsdorp in een sloot. Het vehikel werd zwaar gehavend, de inzittenden bekwamen lichte verwon dingen aan het hoofd. Dr. v. d. Made uit 's Hesr Arendskerke was spoedig ter plaatse en verleende medische hulp. HANSWEERT. Een kind van dein hear N. liep, komende uit een slop je, tegen het voorwiel van de autobus van den heer Leendertse. De chauffeur, wien geen schuld treft, bracht het kind direct per auto naar den dokter te Kruiningen, die het kind behandelde. Het mag een won der heeten, dat dit ongeval geen ernstiger gevolgen heeft gehad. SCHORE. Bij de varkens van den landbouwer B. alhier is een geval van vlekziekte geconstateerd. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden de vol gende vonnissen uitgesproken: Diefstal: C. S., 29 jaar, werkman zon der vaste woonplaats, gedetineerd, 7 maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest; D. den H., 20 jaar, werkman te 's Heer Arendskerke, 3 maanden ge vangenisstraf, voorwaardelijk proeftijd 2 jaar. Beleediging; S. D„ 52-jaar, koopman te Rilland-Bath, vrijspraak. Mishandeling: W. B., 18 jaar, schip persknecht te Yerseke, f 10 of 10 dagen hechtenis. Den brand uitgebuit. I. de R„ 21 jaar, timmerman, Middel burg, gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij op 19 Februari 1930 te Middelburg heeft weggenomen een gouden horloge toebehoorende aan L. L.; subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij op 19 Fe bruari j.l. te Middelburg een gouden hor loge, toebehoorende aan L.. L., welk hor loge hij bij gelegenheid van den brand in de 'Sociëteit „De Vergenoeging" gevon den "had, zich heeft toegeëigend. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. Mr. F. B. Evers vraagt vrijspraak daar hij het ten laste gelegde niet bewezen acht, n.l. de wederrechtelijke toeëigeninig. Verboden waar. J. W., 46 jaar, koopman en verlofhou- der te Hansweert, vyas door den Kanton rechter te Goes veroordeeld tot f25 of 25 dagen hechtenis wegens overtreding van de Drankwet (een flesch Elixer d'An- vers in voorraad hebben in zijn verlof zaak voor andere dan alcohol houdende dranken). De verdachte was in hoqger beroep gegaan. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Onverantwoordelijk rijden. E. E., 23 jaar, chauffeur te Kapelle, werd verdacht dat hij op 16 December j.l. te 8V2 uur te Kapelle grovelfjk, on voorzichtig en nalatig met een door hem bestuurde vrachtauto heeft gereden over den Postweg, door, ofschoon hij geen ver lichte richtingwijzer voerde bij de Jamfa- briek, zonder signalen te geven of zonder goed uit te kijken, met zijn auto over het rijwielpad het fabrieksterrein is opge reden, waardoor hij I. op tH„ die op het rijwielpad reed, heeft aangereden, die nabij zijn linkerslaap een bloedende wonde heeft bekomen, en zijn linkerpols heeft gebro ken, waardoor de aangeredeme eenigen tijd verhinderd is in de uitoefening van zijn beroepsbezigheden als klcinlandbouwer. Eisch; f50 of 50 dagen hechtenis.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2