Stadsnieuws Van Overal Rechtszaken. contributies f 1515,10 en aan belegging van een gedeelte van het batig saldo 1929 f2970,—. Dit is dus in werke lijkheid f2970 f898,01 f3868,01 groot. De outillage der Vlissingsche haven. De voorzitter zegt, dat er aanvanke lijk voor de openbare vergadering niets meer op de agenda voorkwam. Thans is echter het voorstel van den heer Jeronimus ingekomen om het nog aan de orde zijnde punt betreffende de Vlissingsche haven in het openbaar te behandelen. Het reglement van orde zegt, dat de voorzitter beslist welke voorstellen in openbare en welke in besloten zitting zullen worden behan deld, maar dat de vergadering het recht heeft anders te beslissen. De vraag van den heer Jeronimus kon dus worden gesteld. In verband met het stadium, waarin deze zaak nog staat, komt den voor zitter behandeling in openbare ver gadering niet wenschelijk voor. Het stemmen kan in openbare vergadering gebeuren. De heer Jeronimus zegt, dat het moeilijk is over de behandeling in openbare of in besloten vergadering te spreken zonder reeds de kwestie zelve aan te roeren. Deze zaak is van algemeen aspect en men kan z.i. een groot deel er van bespreken zonder in détails te vervallen. Spr. ziet geen bezwaar dit in het openbaar te doen, omdat het elders ook in het openbaar zal moeten plaats hebben. De heer Massee is in het algemeen voor openbare bespreking, maar meent dat het voor de leiding moeilijk is te bepalen wat wel en wat niet openbaar behandeld kan worden van deze kwes tie. Men weef niet wat men wel en wat men niet moet zeggen ter toelichting van zijn standpunt. De heer Enzlin meent ook dat be handeling in besloten zitting beter is, omdat de financiën er ook bij betrok ken zijn en ook gezien wat voor- en tegenstanders reeds hebben opgemerkt in de stukken. De stemming wil hij echter in het openbaar doen plaats hebben. De heer P. G. Laernoes kan na alles wat men er reeds over gehoord heeft, zich met behandeling in besloten zit ting vereenigen. De heer Jeronimus vraagt of men dan in openbaar moet stemmen zon der zijn stem te motiveeren. De heer M. Laernoes zegt, dat dit ir. een gemeenteraadsvergadering toch ook gebeurt na een geheime verga dering. De heer Jeronimus wijst op de jong ste Statenzitting, waar na de geheime vergadering toch ook een stem met enkele woorden werd toegelicht. De heer Stofkoper ziet geen enkele reden Qm de zaak niet in het open baar te behandelen. Het gaat hier om het besteden van gelden van anderen en dan mag men er ook alles van weten. De voorzitter meent ook, dat het niet mogelijk is te onderscheiden waf wel en wat niet in het openbaar kan worden gezegd. Er zijn dingen aange roerd waarvan het niet gewenscht is, dat zij door elders, wonende personen, die tegen de Vlissingsche haven zijn, konden worden gebruikt om ze tegen die haven uit te spelen. De heer Wesseling meent, dat men in het openbaar®zijn stem niet behoeft te motiveeren. De heer Bosman zegt, dat als men later in hef openbaar zijn stem met enkele woorden zou gaan toelichten, dit zeer onvolledig zou zijn en in de verslagen tot verwarring aanleiding zou geven. Men moet het of geheel openbaar of geheel geheim bespreken. Hierna werd het voorstel van den heer Jeronimus tot openbare behan deling in stemming gebracht en ver worpen met 18 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren Klok, Stofkoper, de Vos en Jeronimus. Rondvraag. Alvorens in geheime vergadering te gaan werd de rondvraag gehouden en vroeg de heer Klok wat er geschiedt is met het uit Schouwen ingezonden schrijven in de gehouden verkeers- conferentie. De secretaris deelde mede, dat dit schrijven ook schriftelijk aan Ged., Staten is overgebracht, mondelinge be spreking heeft er niet over plaats ge had. Hierna ging de vergadering over in eene met gesloten deuren. Nadat de discussies in die besloten vergadering ongeveer 3 uur hadden geduurd, werd in de openbare ver gadering het voorstel van het bureau behandeld om voor f 30.000 deel te nemen in de op te richten N.V. tot Exploitatie van de Vlissingsche haven, onder voorwaarde, dat in 'die N.V. een commissarisplaats verzekerd wordt aan de Kamer van Koophandel en dat de voordracht daarvoor doot de Kamer zelve wordt opgemaakt. Dit voorstel werd aangenomen met 14 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Klok, Stofkoper, de Vos, Bosman, Jeronimus, Enzlin, Mes en van den Berg. Vóór dus de heeren: Boudewijnse, M. Laernoes, Massee, van Bommel van Vloten, van Raalte, Mach- geels, Olthoff, P. G. Laernoes, Lin- denbergh, Klijberg, Menheere, Anker en Veenis. De voorzifter sloot de vergadering met de beste wenschen voor de haven van Vlissingen. liet station Vlake. Naar de „Tel." van betrouwbare zij de verneemt, zal het station Vlake verdwijnen. Dit is een gevolg van de omstandigheid dat het scheepvaartver keer door het kanaal van Zuid-Beve land gestadig toeneemt en de brug over dat kanaal te veel geopend moet worden, waarvan de spoorwegen zeer veel hinder hebben. Daarom zal de brug eenige meters verhoogd worden, zoodat bijna alle schepen er onder door kunnen varen. Ook het station Vlake zou dan echter op hooger ni veau gebracht moeten worden, het geen, omdat dit op den dijk ligt, zeer veel bezwaren met zich brengt. Zoo doende is het besluit genomen, het statipn Vlake geheel af te breken en het vervoer dan over het station Krui- ningenYerseke te leiden. Er moet een nieuw, grooter station gebouwd worden aan den anderen kant van de lijn, hetgeen dan in de gemeente Yer seke komt te liggen. Door deze verandering komt de over weg aan den Kapelleweg en den Zand dijk te vervallen. De grond, waarop het nieuwe station zal worden ge bouwd, wordt zoodanig verhoogd, dat het verkeer over genoemden overweg door een tunnel wordt geleid. De grondverhooging strekt zich uit tof het Kanaal van Zuid-Beveland, waar door de moeilijkheden van de scheep vaart tevens worden ondervangen. De brug wordt dan niet meer opengedraaid zooals tot dusver geschiedde. De tram, die de reizigers, bestemd voor Zuid- Beveland van het station Vlake naar de provinciale boot naar Hansweerf bracht, zal eveneens worden opgehe ven. Dit vervoer zal voortaan geschie den per autobus van de A.T.O. Ook het vervoer naar Yerseke wordt door deze autobus overgenomen, waardoor ook het postbusje Yerseke-Vlake komt te vervallen. Wedstrijden in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. De ervaring van de laatste jaren leert hoe langer zoo duidelijker, hoe veel ongelukken er dagelijks gebeu ren, met ernstige, dikwijls doodelïjke gevolgen. Veel leed en vele kwade gevolgen hadden voorkomen kunnen worden, indien dadelijk goede hulp ware verleend. De Kon. Nat. Bond van reddïngwe- zen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis", is er daarom, met en door de bij hem aangesloten vereenigingen, al jaren lang op uit, het onderwijs in eerste hulp bij ongeluk ken goed te organiseeren en tevens het zooveel mogelijk over heel Neder land te verbreiden. Met dit doel heeft de Bond nu ook besloten, in elke provincie op een zelfden dag een provincialen wedstrijd in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken te laten houden. De bedoeling van deze wedstrijden is: le. hen, die met vrucht het onder wijs in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken hebben gevolgd, in de gelegenheid te stellen, zich met an deren te meten in het uitvoeren van bepaalde, aan het dagelijksch leven ontleende opgaven, waaruit hun be kwaamheid kan blijken en waardoor hun zelfvertrouwen aangewakkerd kan worden; 2e. hen in de gelegenheid te stellen door het zien handelen van andere bekwame eerste helpers nog meer te leeren; 3e. en dit niet het minste bij allen, die belang stellen in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, deze belangstelling te ver meerderen, door hun te laten zien, op welke wijze met het gebruik van een voudige hulpmiddelen een doelmati ge eerste hulp verleend kan worden, die soms levensreddend kan werken en zeer dikwijls een ernstige ziekte of een langdurige invaliditeit kan voor komen. Elke provinciale wedstrijd zal ge splitst worden in een wedstrijd voor eerste helpers in den gebruikelijken zin dezer woorden en een voor zwem mende redders. Beide zullen worden opengesteld zoowel voor personen die nog nooit, als voor degenen, die al eens aan een wedstrijd hebben deel genomen. In den regel zullen de eerste hel pers of redders in groepen van 5, resp. 3 personen moeten deelnemen, maar met het oog op de in het dage lijksch leven vaak voorkomende nood zakelijkheid, onverwacht alléén hulp te verleenen, zal deze wedstrijd on der bijzondere voorwaarden ook open staan voor alleen werkende personen, zoowel mannen als vrouwen, en dus ten deele tevens een indïvidueele wed strijd zijn. Bij den groepenwedstrijd van eerste helpers zullen bijzondere afdeelingen gevormd worden voor politie, brand weer, voor beambten van de Nederl. Spoorwegen en voor transportcolon nes en eerste hulp-brigades. De wedstrijden in de elf provincies zullen gehouden worden op Zaterdag 21 Juni. De inschrijving zal openstaan tot en met 24 Mei, zoodat eer ste helpers en redders nog ruimschoots tijd hebben om zich goed te oefenen. Dertig jaar Statenlid. Donderdag 27 Maart zal het 30 jaar geleden zijn, dat mr. P. Dieleman, wonende te Middelburg, voor de eer- maal gekozen werd tof lid der Pro vinciale Staten van Zeeland en in het toenmalige district Middelburg bij een herstemming met wijlen den heer H. P. den Bouwmeester. Na een korte onderbreking werd de heer Dieleman, die zcoals algemeen bekend is tot de anfi-rev. partij behoort, op 29 April 1910 weder opnieuw bij een tusschen- tijdsche verkiezing, ditmaal in het dis trict Hulst bij herstemming met het huidige Statenlid, den heer Ph. J. van Dixhoorn, opnieuw gekozen om vanaf dat oogenblik in het Provinciaal col lege zitting te houden. Maar de heer Dieleman heeft zich niet alleen be perkt tot het deelnemen aan discus sies en beslissingen van de Prov. Sta ten, ook heeft hij sedert 1916 zitting in Ged. Staten en alszoodanig wordt hij als werker en ook niet minder als woordvoerder van dat college in de Statenvergaderingen zoowel door te gen- als voorstanders ten zeerste ge waardeerd. HANSWEERT. De sleepboot „The- resia" heeft nabij Walsoorden machi- neschade gekregen. De sleepboot „Ju piter" heeft de sleep alhier in de ha ven gesleept. De sleepboot „Martin" heeft de boot en schepen naar Dor drecht gesleept, alwaar de „Theresia" zal worden gerepareerd. HOEDEKENSKERKE. De heer P. W. Woutersen, dijkgraaf van het Wa terschap Hoedekenskerke, die dit jaar periodiek als zoodanig moet aftreden, heeft in de bestuursvergadering me degedeeld, voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te willen komen. Hedenmiddag werden alhier in herberg van den heer H. Uitterhoeve, ten overstaan van notaris Beth te Ove- zande, voor de erven Wed. J. Kolijn, in hef openbaar verkocht een huis en erf te Hoedekenskerke, groot 3 A. 35 c.A., aan den heer J. de Korte al daar voor f 1080,en een perceel bouwland te Hoedekenskerke, groot 0.53.40 H.A. aan den heer L. van Doe selaar aldaar, voor f1600,per gemet of den hoop f2177,37. KATTENDIJKE. In de Maandag ge houden raadsvergadering was ingeko men een schrijven van de P.Z.E.M., waaruit bleek, dat de aanlegkosten voor de s traatverlichting geheel voor rekening der gemeente komen. Over de stroomprïjs van de straatverlichting is een nieuw voorstel in behandeling. Het bedoelt voor iedere lamp een vast bedrag per jaar te doen betalen. De raad besloot de brandkranen in Kat- tendijke te doen nazien. Besloten werd tot toetreding tot den Prov. Brand- weerbond. Weer wisselde de raad van gedachten over de hondenbelasting. De heer Hundersmarck stelde voor geen kohier op de hondenbelasting vast te stellen. Het kohier werd echter op gemaakt met 41 honden tegen f 3,en 8 tegen fl, Daarna deed de heer Hundersmarck een voorstel om de 6"/o onderhouds kosten, ingehouden voor onkosten, te rug te betalen. De voorzitter legde uit dat juist aanbesteding wordt gehou den op aandrang van Hundersmarck en uit die kosten bestreden worden drukloon bestekken en salaris bouw kundige. Het voorstel werd verwor pen met 5 tegen 2 stemmen. KLOET1NGE. Mej. J. J. Bak, on derwijzeres aan de openbare lagere school alhier, is benoemd als onder wijzeres aan de Ranonkel-school te Amsterdam. B. en W. hebben aan het Elec- trotechnisch en Radio-bureau „Pro vincie Zeeland", fa. van Driel alhier, vergunning verleend tot het distribu- eeren van radio in deze gemeente. KRABBENDIJKE. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is beroepen Ds. J. Kra mer te Elden. KWADENDAMME. Zondagavond terwijl de bewoners ter kerk waren, is ingebroken bij Joh. M. alhier. De achterdeur werd geforceerd, waarna toegang tot de woning werd verkregen. Een bedrag van pl.m. f125,- aan con tanten werd gestolen. De politie ge lukte het, gisterenacht den vermoede- lijken dader, een zekere G. te Oude- lande, te arresteeren. Na verhoor heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. OVEZAND. Tot hoofd der Christ, school alhier, is benoemd de heer J. Geelkerken, thans onderwijzer te Rot terdam. Maandag werd in de r.-k. school alhier de eindles gegeven van den 2-jaarlïjkschen landbouwcursus, onder leiding van den heer De Boo uitKwa- dendamme. De commissie van toe zicht, de Rijkslandbouwconsulent de heer Stevens en de gemeente-secre taris woonden deze eindles bij. Aan alle leden kon een diploma worden uitgereikt. De heer Stevens sprak hier bij een toepasselijk woord. Een der cursisten sprak een woord van dank tot allen die aan het welslagen van dezen cursus hadden medegewerkt, in- zonder tot den leider der cursus, de heer De Boo, wien als blijvend aan denken een vulpen werd overhandigd- De heer De Boo dankte wederkeerig de cursisten voor hunne trouwe op komst, ijver en oplettendheid, alsme de voor het blijk van waardeering hem geschonken. Verder werden allen door hem herdacht, die op eenigerlei wijze tot het welslagen van dezen cursus hebben medegewerkt. Wegens verhindering van den burgemeester werd namens het gemeentebestuur nog een kort woord gesproken door den secretaris, waarna deze eindles werd gesloten. MIDDELBURG. Nadat in een ver gadering van leden van de op 19 Fe bruari door brand vernielde Sociëteit „De Vergenoeging" reeds tot weder opbouw was besloten, kwam het be stuur in een gisteravond gehouden tweede ledenvergadering met door den architect Iz. Wondergem alhier, ont worpen plannen. Deze plannen wer den na ampele bespreking goedge keurd en het bestuur gemachtigd daar aan verdere uitvoering te geven en alle maatregelen te nemen, die een spoedigen wederopbouw der Sociëteit kunnen bevorderen. Zooals bekend mag veronder steld, was het bezoek aan de des zo mers door het Middelburgsch Muziek korps in den Schuttershoftuin gege ven concerten de laatste jaren steeds zeer gering en het is dan ook te be grijpen hoe jammer het ook is dat het bestuur heeft moeten beslui ten met het a.s. seizoen deze concer ten stop te zetten. Hiermede ver dwijnt weder een typisch stuk uit de Middelburgsche geschiedenis. De abon nementsconcerten zijn destijds in de plaats gekomen voor de Zomerconcer- ten, die aan verschillende vroegere geslachten van stadgencoten aangena me uren hebben bezorgd, als óf de Schutterijmuziek óf een der stafmu ziekkorpsen uit Bergen op Zoom of Breda er uitvoeringen gaven en welke concerten ook door steeds minder be zoek werden opgeheven. RILLAND-BATH. Maandag verga derde de raad. Afwezig waren de hee ren A. Blok Jz. en A. David. Na eeni ge discussie besloot de raad een ge deelte gasleiding te doen aanleggen aan den Rijksweg en het vereischte percentage der aanlegkosten te garan deeren. In de begrooting voor 1930 worden enkele wijzigingen gebracht. Met algemeene stemmen besloot de raad zich te verweren tegen het be stuur van den Reigersbergschen pol der, dat van een vonnis der Recht bank te Middelburg in hooger beroep ging. Het kohier der bedrijfsbelasting werd vastgestel 1. WEMELDINGE. Maandagmiddag is alhier het 759 ton metende sleepschip „Damco 13", schipper Rokus, behoo- rende tot de sleeptrein van de sleep boot „Geertruida", komende van Rot terdam, in de binnenhaven op het remmingswerk gestooten, waardoor een lek ontstond. Nadat door het bergings vaartuig „Zeehond", kapitein Schou- wenaar, assistentie is verleend, is de reis voortgezet. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag is hier bij de Schengepolder het zeil schip „Vertrouwen", schipper Otjens, geladen met kunstmest, omhoog ge- loopen en blijven zitten. Het bergings vaartuig „Dorus Rijkers", kap. Har- tog, is Zaterdagnacht om 2 uur vanuit Wemeldinge ter assistentie vertrokken. Nadat een deel der lading in het schip „De vrouw Maria", schipper J. Ver- brugge van Wemeldinge, overgeladen was, is de „Vertrouwen" Zondagmid dag om ongeveer 4 uur met de vloed vrijgekomen. WISSENKERKE. In Februari zijn ingekomen: Marinus Jan Bustraan, B 142, uit Kruiningen; Eitje Jonker, on derwijzeres, C 27, uit Uithuizermeede Cornelis Hoogerland, veldarbeider, uit 's Heer Arendskerke; Annigje Voge laar, dienstbode, B 22, uit Middelburg. Vertrokken: Pieternella Maria Ver hulst, naar WolphaartsdijkGovert Pie- ter Leendertse, chauffeur, naar Co- lijnsplaat; Pieter Sandee, molenaars knecht, naar N. en St. Joosland. YERSEKE. Maandagavond lag de roeiboot van den heer A. Nolet, ge laden met oesters voor den steiger, toen de motorkorboot van de firma N.V. BomPikaar met te veel vaart aan kwam varen en de roeiboot tot zinken bracht. Den geheelen nacht heeft men de oesters moeten bergen. De schade aan de boot is aanzienlijk. De Groote Kerk. Aan de weder in gebruikneming van de gerestaureerde kerk, die Dinsdag a.s. plaats vindt, zullen medewerking verleenen het Chr. Gemengd Koor al hier en de heer Frans Hasselaar, or gelist der Westerkerk te Amsterdam. Ds. P. J. Steinz zal de bijeenkomst openen en sluiten. Voorts zal het woord worden gevoerd door de hee ren J. M. van Bommel van Vloten, A. D. F. van der Wart, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, Dr. G. J. Weyland, voorzitter synode Ned. Herv. Kerk, de Commis saris der Koningin in Zeeland, Ds. J. H. C. Kamsteeg, voorzitter Prov. Kerk bestuur, de burgemeester van Goes, Dr. J. D. Schmidt en mr. W. H. Koh ier, secretaris van de vereenigïng van Kerkvoogdijen in Nederland De bijeenkomst vangt te 6' J, uur aan. „Sonny Boy". Blijkens een advertentie in dit num mer zal het Amsterdamsch tooneelge- zelschap Zaterdagavond in de „Prins van Oranje" alhier een opvoering ge ven van het bekende Amerikaansche stuk „Sonny boy". De vertolking van dit stuk (dat velen reeds op de film zagen,) door bovenstaand gezelschap wordt door de pers algemeen geprezen. „Onderling Kunstgenot' Bovenstaande vereeniging zal in April opvoeren „Millionnair tegen wil en dank", blijspel in drie bedrijven naar George Barr, door Jaap van der Poll. V eemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 2 nuchtere kalveren, 7 drachtige zeugen, 17 loopvarkens en 29 biggen. Te Driesum (Fr.) is de 16-ja- rïge dochter van den heer J. Kramer, die een puistje op haar arm openkrab de, aan bloedvergiftiging overleden. Onder Offingawier (Fr.) ia Maandag het eerste kievitsei gevonden en naar de koningin verzonden. Politierechter te Middelburg. Verzet. C. V., 22 jaar, landbouwersknecht Colijnsplaat, werd ten laste gelegd, dat hij op 10 Februari j.l. te Colijns plaat, toen de rijksveldwachter-briga dier de Jonge, hem ter zake van een vermeende overtreding van de Jacht wet beetpakte om hem voor den bur gemeester te geleiden, daar hij wei gerde zijn naam te zeggen, zich tegen dien ambtenaar heeft verzet. Eisch: f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uit spraak: idem. Mr. Adriaanse, ver- dache's raadsman, vroeg vrijspraak. Weigerachtig. J. R., 31 jaar, vrachtrijdersknechf en A. F., 26 jaar, boerenknecht, bei den te Hoedekenskerke, werden ver dacht dat zij op 12 Januari j.l. te Hoedekenskerke, toen zij zich in de woning van G. W. bevonden, niet heb ben voldaan aan de vordering van de rechthebbende om die woning aan stonds te verlaten. Eisch: J. R. f20 boete of 20 dagen hechtenis, A. F. vrijspraak. UitspraakJ. R. f 20 boete of 20 dagen hechtenis, A. F. vrijspraak Oneerlijke postbeambte. Voor het gerechtshof te 's Herto genbosch heeft terecht gestaan de vroegere postbeambte J. G. te Poort vliet, beschuldigd valsche kwitantiên te hebben opgemaakt en onderteekend en zich drie aan de post toevertrouw de brieven met geld te hebben toege- eigend. Verd. bekende en beweerde uit ar moede te hebben gehandeld. Hij was aangenomen op arbeidscontract en ver diende weinig. De president merkte op, dat op de buitenplaatsen de bestellers aangroo-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2