DIPLOMATEN De geheele wereld N°. 51 Woensdag i9 Maart 1950 117 Jaargang. Over een subsidie, LINTVELT's BAZAR ProViuciemeuWs Maar van even veel belang één echte üsgsiH'I&i ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. ««HE B COURANT Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant B|p||gj>g} en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf I uinfinnii!-»i iAH 1 2 M*l *7 IA XT-i J ifAwnif ij A Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorin. Zj/, dre z/cA »u u/s abonné op de Goesche Courant opgeven, ontvangen de tot l APRIL A.S. verschijnende nummers GRATIS. In de jongste zitting van de Prov. Staten hebben de Statenleden o. a. moeten beslissen over het voorstel van Gedeputeerden tot verhooging van het subsidie aan de r.k. landbouwschool te Hulst. Het voorstel werd met 20 tegen 18 stemmen aangenomen. Vóór stemden de R.-K., de A.-R. en de V.-D. Tegen dus de S.D.A.P., de libe ralen, de St. Ger. en de Chr. Hist. Verschillende bladen in onze pro vincie hebben aan het voorstel en in zonderheid aan (le stemnrng daarover, de aandacht gewijd. De „Middelburgsche Courant" ver klaarde zich tegenhet voorstel. Hef blad gunt de school het subsidie van harte gaarne voor de 54 uren land bouwonderwijs, die er per week gege ven worden, doch het acht het sub sidie een ongeoorloofde besteding van gemeenschapsgelden voor de 6 uur godsdienst- en maatschappij-leer, die per week worden gegeven, in room- schen zin. Dit standpunt van het liberale blad: is evenals de houding der tegenstem mers door de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" gisteravond gelaakt. Onze r.k. collega is de meenïng toegedaan, dat de tegenstanders van het subsidie hun geloofshaat stellen boven algemeen belang en rechtvaardigheid. Hij schrijft o.a.: „Want al bemantelen de meesten dezer tegenstemmers dezen geloofs haat met allerlei motieven: op de kee per beschouwd blijkt onmiddellijk, dat het looze bedenksels en onridderlijke uitvluchten zijn". En even verder." „Is het geen armzalig iets, dat bijna de helft van de volksvertegenwoordi ging in onze provincie, alle verant woordelijkheid vergeet, zoodra hef „R.-K." in het geding is? Hef is gewoonweg schandelijk!" Over de slotbeschouwing van de „Middelburgsche Courant" (hierboven aangeduid) schrijft de „Nieuwe Zeeuw sche Courant: „Dit citaat is bepaald farizeesch. Eerst wordt het bijzonder vak-onder wijs, dus ook 't katholieke belache lijk gemaakt en dan wordt de subsidie „van harte gaarne" gegundten minste voor de 54 uren landbouw onderwijs. De zes uren godsdienst- en maatschappij-leer moeten verdwijnen. Hier verandert het farizeesche weer Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 71 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Om u de waarheid te zeggen, u maakt het mij een beetje", zeide Blunn. „U weet, ik heb een harde huid, maar u is den laatsten tijd wat lastig gewor den. Ik zou het zeer onaangenaam vinden, als u een ongeluk overkwam, maar er is al een paar maal tegen mij op gezinspeeld, dat New-York een ge zonder plaats zou zijn zonder u". „De oude bedreiging", antwoordde Grant luchtig. „Apropos, waarom zou den twee dat spelletje niet spelen? Ik beschouw u als een der grootste vijan den van den wereldvrede, die er bestaat Waarom zou ik u niet vermoorden?" „Te gevaarlijk, mijn jonge vriend. U staat niet in verbinding met een misdadigersbende van deze stad, en zelf zooiefs te probeeren, zou waan zin zijn". „Ik ben nog niet zoo geheel zeker in nonsens, want waarom zou bijzon der onderwijs nog noodig zijn, zoo men zijn beginselen moet verloochenen? De Midd. Crt. kan het de 18 Staten leden over dit stukje schoolstrijd na zeggen: alles verloren zelfs de eer!" Ook het A.-R.-blad, de „Zeeuw" heeft een beschouwing aan het voor stel gewijd. Het blad noemt de hou ding der tegenstemmers zielig, en het zegt dat de r.k. landbouwschool in Hulst evenveel recht heeft op subsi die als de neutrale landbouwwinter- school te Goes. Ook dit blad be schouwt den aanval op het subsidie als een aanval op het bijzonder on derwijs. Thans onze meening. O.i. hadden de Statenleden, die in 1921 A gezegd hebben door de r.k. landbouwschool te subsidieeren, inde afgeloopen week B moeten zeggen na dat gebleken was dat het in 1921 vast gesteld subsidie niet toereikend is. Als men een daad verricht dan dient men ook alle konsekwenties, welke uit die daad mochten voortvloeien, te aan vaarden. We deelen dus de meening der tegenstemmers niet, en we achten het standpunt van de vrijzinnig demo craten, het eenig juiste. Dit houdt na tuurlijk niet in, dat we ons met het in 1921 aanvaarde principe kunnen vereenigen. Met den heer v. d. Wart en met de „Midd. Courant" achten we het noodig, dat vak-onderwijs in een streek waar een gemengde bevolking woont (het percentage der menging is niet van overheerschenden invloed!) neutraal en dus niet-sectarisch is. Het is niet onmogelijk, dat niet-r.-k. landbouwers de school in Hulst mij den, omdat er iedere week 6 uren r.-k. godsdienst-onderwijs wordt gegeven. Daarom achten we subsldieering van deze school, die een monopolistisch karakter draagt, ongeoorloofd en uit den booze. We kunnen begrijpen, dat de „Nieu we Zeeuwsche Courant" de r.-k. school te Hulst gaarne in leven wil houden en dat het blad voor het subsidie ijvert. We begrijpen echter niet, dat onze r.-k. collega z'n pleit ten behoeve van het voortbestaan der school zoo weinig zakelijk inkleedde. Het is ge makkelijk schrijven: „Het is schan delijk", maar daarmede bewijst men niets en men overtuigt er niet-katho- lieken niet mede. Het geheele artikel van onzen r.-k. collega mist zakelijke overtuiging om dat het uitgaat van vooropgesteld ka tholiek recht, en omdat men er uit lezen kan: „Wie aan dit recht tornt is anti-papist". O.i. coquetteeren de katholieken de laatste jaren maar al te veel, te pas en te onpas met dit vermeend anti papisme. Toen onlangs de r.-k. president der Bossche rechtbank een wettelijk ge scheiden, en een wettelijk met een an deren man hertrouwde vrouw (volgens de r.-k. leer bestaat scheiding niet) vergeleek met de eerste de beste meid van de straat, die met een man leeft, en toen de niet-katholieke pers zich daarover verontwaardigd vertoonde, van dien waanzin", antwoordde Grant. „Ik geloof wel, dat ik zou kunnen bewijzen, dat het een rechtmatige man slag was". Blunn glimlachte. „Dat is juist uw zwarigheid", zeide hij op vriendelijken toon. „U kunt niets bewijzen. U hebt eenige heel verstandige gedachten in uw hoofd. U hebt het rechte inzicht. U kunt het natuurlijk gevolg der dingen naspeu ren. Maar de moeilijkheid is, dat u geen feiten hebt". „Misschien wel zeide Grant. „Maar misschien weet ik toch iets meer dan u denkt". Blunn zag nadenkend naar het druk ke gewoel op straat. „Ik zou het zeer onaangenaam vin den, dat te moeten denken", zeide hij. „Dan zou mij maar één weg over blijven". ,Ik vraag mij af", zeide Grant na denkend, „hoeveel u verstaat van de kunst van grootspaak?" „Niets", was het nadrukkelijke ant woord. „Ik heb u altoos behandeld met de grootste openhartigheid. Ik zeg u alles, wat voor uw bestwil kan zijn. Nu zal ik u nog iets mee'deelen, dat u waarschijnlijk niet weet, omdat het om de een of. andere reden vrij wel geheim Is gehouden. Ik zelf heb omdat de president blijk had gegeven zijn rechterlijke taak op z'n geloofs overtuiging te baseeren (waardoor hij de grondwet verkrachtte) was ook het woord anti-papisme niet van de lucht. De r.-k. pers verwarde zich daar bij in feiten. En zoo deed ook onze r.-k. collega, schrijvend over het sub sidie aan de r.-k. landbouwschool te Hulst. Het Zeeuwsche blad der A.-R. (iemand noemde laatst vrij geestig de A.-R. partij de A(ndere) R(com- schen) schaart zich ook thans weer aan de roomsche zijde, de realiteit daarbij negeerend. Dit blad stelt zich nog maar steeds voor, dat de vrijzinnigen niets van de onderwijs-pacifïcatie willen weten, hoewel herhaaldelijk het tegenoverge stelde blijkt. Vrijzinnigen zijn alleen dan nog fel tegen bijzonder onderwijs, als dit on derwijs bepaalde personen geheel uit sluit. Zooals in Hulst het geval is door het onderwijs in de r -k. leer. Een vergelijking met de school in Goes (waar jongens van alle richtin gen terecht kunnen zonder hun over tuiging geweld aan te doen) met de r.-k. school in Hulst gaat in geen enkel deel op. De Cooperative Suikerfabriek „Zeeland" Nadat het voorstel tot verkoop der fabriek was aangenomen, kwam aan de orde het voorstel tot vaststelling, ingevolge art. 64, derde lid, der Sta tuten van de vergoeding aan liquida- teuren voor üjdsverzuim en te ver richten arbeid. De voorzitter deelde mede, dat de liquidatie ingevolge de statuten ge schiedt door het bestuur, tenzij de algemeene vergadering andere perso nen daarmede belast, tn zeide, dat het bestuur voorstelt, aan de leden van hef bestuur voor tijdsverzuïm en ver richten arbeid toe te kennen een ver goeding gelijk aan die, welke zij thans als bestuurslid hebben. De heer Van Arenthals stelde voor een commissie van 3 personen met de liquidatie te belasten. De heer C. Hage vroeg stemming over het bestuursvoorstel. De voorzitter vroeg hen, die tegen het voorstel van het bestuur waren, op te staan. Hun aantal was zoo gering, dat al hadden zij allen 3 stemmen gehad, het maximum, dit op den uitslag der stem ming toch van geen invloed zou zijn. Het voorstel van het bestuur was dus aangenomen en zal dit de liquida tie op zich nemen. Nog werd aangenomen zonder dis cussie of stemming het voorstel tot machtiging van liquidateuren tot het verrichten van alle daden van beheer en eigendom, tot het innen van de door de leden verplichte stortingen, tot het aangaan van zoodanige schik kingen, als zij in het belang der li het slechts een paar uur geleden ge hoord. De eerstvolgende vergadering van het Com. der Bep. Bewapening is vastgesteld op over 5 weken. Dat zal zijn, voor men tof een eindbeslissing kan zijn gekomen aangaande de zaak, waarin wij beiden belangstellen". „In Washington?" vroeg Grant. „In Washington". „En Lord Yeovil zal aanwezig zijn?" „Natuurlijk. U zult de gelegenheid hebben hem te vertellen van de vor deringen, welke u gemaakt hebt. Onze Amerikaansche vrienden zullen de bij eenkomsten van de Beperkte Bewa pening wel zoo regelen, dat die zijn afgeloopen en zij hun gasten vaarwel hebben gezegd, voordat de tijding van hun afwijzende beschikking met be trekking tot het Pact bekend is". „Het is werkelijk heel interessant u te ontmoeten", erkende Grant „U is altijd vol inlichtingen". „Wij moeten elkaar meer zien", pre velde Blunn. „Intusschen Zij groetten elkaar heel beleefd en gingen verder. Grant werd gekweld door een enkele gedachte. Lord Yeo vil zou de volgende maand eiken dag verwacht kunnen worden en Susan kwam waarschijnlijk mee. Hij had haar een paar maal geschreven en geen antwoord ontvangen. Plotseling quidatie geraden zullen achten en in het algemeen alle handelingen voor de liquidatie noodig of daarmede ver band houdende. Hierna werd de vergadering, die na het tumult in den aanvang een rustig verloop had, gesloten. Na afloop stond de voorzitter, de heer Welleman, ons nog een ónder- houd toe en verzekerde hij ons nog eens uitdrukkelijk, dat z.i. aan hef Coöperatieve idee door het gevallen besluit een groote knak is toegebracht. De slag is dus gevallen in het voor deel van hen, die voor alles opheffing der fabriek, althans der vereeniging wenschten. Ware de beslissing anders gevallen en ook nu, evenals op 25 Februari, niet het noodzakelijk aan tal stemmen verkregen, dan zou de geschiedenis nog langer hebben ge duurd, want de voormannen der leden, die verkoop wilden, liepen reeds met nieuwe plannen, in casu een poging tot wijziging der statuten, rond. Kamer van Koophandel. In de Maandagavond onder voorzit terschap van den heer C. Boudewijnse gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, waren alle leden aanwezig. De voorzitter deed de volgende me dedeelingen: Dat ingekomen was een schrijven van den heer Chaipuleau, waarin hij bij zijn aftreden als lid der Kamer, afscheid neemt van de leden. Een bericht van goedkeuring door den minister van de wijziging in de begrcoting der Kamer. Bericht van de in de vorige ver gadering herkozen leden van commi«- sies die toen niet aanwezig waren, dat zij hunne benoeming tot lid van die commissies aannemen. Van de Kamer van Koophandel te Breda, een schrijven waarin zij meldt, dat een klacht is ingekomen uit Ber gen op Zoom over de sper-uren bij den telefoon op Zondag, met verzoek om pogingen aan te wenden die opge heven te krijgen. Daarop is geant woord, dat een desbetreffend verzoek reeds in Augustus van het vorig jaar is verzonden. In een nader schrijven bericht de Kamer te Breda, dat zij het verzoek bij den directeur-generaal heeft on dersteund. Ingekomen stukken. Ingekomen was een afschrift van een schrijven van de Kamer te Am sterdam, gericht tot een firma ter plaatse inzake het betalen van invoer rechten voor vanuit Nederland inNe- derlandsch-Indië ingevoerde goederen. De voorzitter stelde namens het bu reau voor dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer Jeronimus maakte van deze gelegenheid gebruik om er de aan dacht op te vestigen, dat bij uitvoer van goederen uit Nederland naar Ne- derlandsch-Indië 1 per mille en bij in voer in Ned.-Indië 2 per mille sta tistiekrechten moet worden betaald. draaide hij zich om en haalde Blunn in. „Mag ik u een vraag doen?" ver zocht hij. „Wel, natuurlijk, beste kerel", was het bereidwillige antwoord. „U hebt gezinspeeld op een belache lijk gerucht, dat Prinses von Diss mij zou hebben vergezeld in mijn jacht, toen ik Monte Carlo verliet. Was dat gerucht algemeen verspreid?" „Van het eene eind der Riviera tot het andere. Er waren slechts weinigen, die het niet geloofden". „Dank u", mompelde Grant Hij ging weg met groote stappen, woedend over dien boosaardigen streek van het noodlot, waaraan Blunn's bericht hem weer had herinnerd. Wat zou Susan's komst hem helpen? Wat vreugde zou het voor hem zijn, haar te zien? Waarschijnlijk had zij hem nu reeds uit haar gedachten verban nen als een avonturier, een van de onmogelijkste menschen om mee om te gaan, een man met den geest van een boulevardier, een poseur in de liefde zoowel als in het leven. Hij liep snel terug naar zijn hotel. Er moest dien avond nog een brief wor den geschreven een brief, welken het hem veel kostte te schrijven, een brief, die in elk opzicht een beschul diging tegen hem zelf moest zijn. Ge kent Aspirin-Tabletten en hun Uitstekende werking bij alls verkoudheidsziekten en rheu- matische pijnen. is hei te weten, dat er maar bestaat. Het onmisbare ken- teeken is het Bayerkruis op iedere verpakking en op elke tablet. Is dit niet het geval, dan hebt ge niet de echte Aspirin. Bovendien komt op iedere verpakking de U be kende oranje band voor. Let in Uw eigen belang op \deze onbedriegelijke ken» teekenen. Prijs 75 ets. Hij noemt dit een onnoodige last en te gek, waar toch Indië een deel van het Rijk is, hij zou gaarne zien, dat dit eens in de vereeniging van Kamers van Koophandel werd besproken. De voorzitter zeide, dat net bureau dit wel eens nader onder de oogen zal zien. Verder was ingekomen een voorstel van de heeren Jeronimus en Mes in zake het adresseeren aan de regeering betrekkelijk het egaliseeren van de provinciale belastingen. Dit voorstel werd overeenkomstig het voorstel van het bureau in zijn handen gesteld om advies. Nog deelde de voorzitter mede, dat juist gisterenmiddag door hem een afschrift was ontvangen van het adres door Vreemdelingenverkeer gezonden aan den gemeenteraad. Spr. wil dit ook in handen van het bureau stel len om na te gaan of er aanleiding is dit te steunen. Aldus wordt besloten. Rekening 1929. De rekening van de Kamer over 1929 werd vastgesteld zooals zij door het bureau is ingediend en door de Com missie voor de Fnianciën gunstig is beadviseerd. Zij wijst in ontvang aan f25.103,92 en in uitgaaf f24.205,91, alzoo een goed slot van f898,01. Onder de inkomsten komen de vol gende posten voor: jaarlijksche bij dragen van de ingeschrevenen in het handelsregiser f 11.782,50, nieuwe in schrijvingen f230,en goed slot 1928 f 286,00. Onder de uitgaven aan subsidies en heel vervuld met dit voornemen ging hij naar zijn kamers. Toen hij de zit kamer echter binnentrad, bleef hij plotseling staan. De persoon, aan wie hij dagenlang had gedacht, zat daar een sigaret te rooken, blijkbaar wach tend op zijn terugkeer. Een hoop tijd schriften lagen om haar heen ge strooid, waarin zij lusteloos blader de. Bij Grant's binnenkomen duwde zij ze alle opzij met een air van ver lichting. Zij keek hem somber, maar toch verheugd aan. Er was geen spoor van aandoening op haar gelaat te le zen, geen enkele poging tof coquette- rie. Zij was juist, als hij haar vroeger had gezien, stil, ondoorgrondelijk, iet wat hooghartig. „Mademoiselle Cleo!" riep hij uit. „Monsieur", antwoordde zij. „Het heeft lang geduurd, eer u kwam". „Niet zoo lang, Mademoiselle", ant woordde hij vlug, „als het heeft ge duimd, eer u uw belofte vervulde". Zij stond op. Meer dan ooit deed zij denken aan een tijgerin door de wijze, waarop zij zich bewoog en keek. „Wees zoo vriendelijk", verzocht zij, „thee en sigaretten voor mij te be stellen. Ik denk ik ben er haast zeker van dat ik besloten ben u te vertellen, wat u wenscht te weten". '(Wordt vervolgd^.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1