ABDU5HMP GRIEP en INFLUENZA NT. 55 Maandag 17 Maart 1950 117 Jaargang. D$ Indische reis Rechtszaken. r W etenscbappen. Sport. ProVincienieuWs ABDUSMOP-BOHBm rep eejï ABONNEMENT Giu 3 per kwartaal in Goes f 2, ^ei' buiten Goes f2, ne en onderlijke nummers 5 cent. aan 3chUnt Maandag-, Woeasdag- gevt en Vrijdagavond. leve v'ur 'ij, die zich nu als abonné op de GOESEHE jij COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf ■r.x r1-7 - 11-zn XT. Ou „....„«„J n Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels fl,20, elke segel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. esche Courant opgeven, ontvangen raat tot l APRIL A.S. verschijnende naar nmers GRATIS. den slee een er i In ontS' tijd edurende de laatste maanden zijn 'e pers herhaaldelijk berichten ver men over de reis naar Indië, die ises Juliana al dan niet zou maken. i eenen dag heette het: „De prinses A t", den anderen dag„Zij gaaf t". 'rijdag hebben we melding gemaakt 1 een mededeeling van het Ned. 's rrespondentiebureau, (via dit bu- wer au komen de officieele berichten van n het Hof in de wereld) volgens J. elke mededeeling alle geruchten als verba prinses Juliana eerlang een reis Puraar Ned.-Indië ondernemen, volko 's hen uit de lucht zijn gegrepen, gan Voor ons staat het na deze tegen- pe, praak zoo goed als vast dat de In- te i ische reis dus niet zal doorgaan, of Dat spijt ons. Niet alleen omdat dit uCor de Hollanders in Indië, die zich ovr ver de komst der Kroonprinses reeds artelijk verheugd hadden, een groote j£0't ;leurstelling beteekent, maar vooral p£r mdat nu •ferzuimd wordt gebruik te naken van een machtig middel om je ndië vaster aan het moederland fe c A erbinden. gr„ Het is bekend, dat vele, in Indië m." 'onende Nederlanders zich meer en vc<_neer gaan afvragen: „Is de verhou- jy^iing van moederland tot koloniën wel £)ole juiste Het is cok bekend, dat de inti-Nederlandsche beweging vooral stv fl ander de inlanders meer en meer veld wint Het bezoek van de a.s. vorstin van en Nederland en van het groote over- 2 ;eesche rijk zou aan de goede oplos- dng van de twee hierboven aange- luide kwesties een belangrijke stoot W; runnen geven. Zoolang het huis Oranje Nederland mL en Ned.-Indië regeert heeft nog slechts 1 lid van dat huis zich persconlijk van de toestanden in Indië op de „K hoogte gesteld. Een lid, en zijn bezoek is reeds tot 'reen historisch feit geworden! Als men daarbij vergelijkt de daad- lef werkelijke interesse van andere vor- Zc stelijke personen in hun overzeesche f r bezittingen en cok in Ned.-Indië (prins Leopold van België en zijn gemalin r verbleven het vorige jaar geruimen tijd in onze Oost!) dan doet de vraag j zich voor of het groote belang van een bezoek aan Ned.-Indië door een r lid van het Ned. Kon. Huis aan hef hcofd van dit Huis niet meer dan tot nu toe is gebeurd, van buiten af dient te worden aangegeven? Opdat prinses Juliana met Indië en met de menschen in Indië in aanra king zal zijn geweest, voordat zij de hcoge regeeringstaak van haar moe der overneemt! i. Rechtbank te Middelburg. Gevonden of H. H., 34 jaar, schaapherder te Nieuw- en St. Joosland, werd beklaagd dat hij in het najaar van 1929 te 's Heer Arendskerke op verschillende tijdstip pen een aantal oesterziften, toebehoo- rende aan L. L., heeft weggenomen. Subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij die oesterziften, die hij op de schorren had gevonden, heeft behou den. Eischf 25 s. 25 dagen hechtenis. Auto-zondaar. s De kantonrechter te Middelburg heeft vonnis gewezen in de volgende 1 zaken: als bestuurder van een motor- r rijtuig, waarmede over een weg wordt 1 gereden, terwijl men voornemens is van richting te veranderen, van dat voornemen niet tijdig doen blijken, welke weg zal worden ingeslagen: W. M. te Borssele f3 boete subs. 3 da gen hechtenis; A. C. te Hoedekens- kerke ontslag van rechtsvervolging. Aanvaring op de Schelde. De raad voor de scheepvaart heeft een onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring, welke op 22 Nov. van c/JO/v//vcew hef vorige jaar heeft plaats gehad tus- schen het motorvisschersvaartuig Bru 39 en het Engelsche stoomschip Kil- vey op de Schelde voor Walsoorden, tengevolge waarvan de Bru 39 is ge zonken. Gehcord werd de schipper van het stalen open motorschip Bru 6, dat op genoemden datum van Antwerpen ver trokken was met op sleeptouw hef open mosselvaartuig Bru 39, bestemd voor Bruinisse. Get. verklaarde dat des avonds de sleep ter hoogte van Walsoorden was. De Bru 6, waarop zich drie personen bevonden, had voor twee witte lichten boven elkaar, ver der een rood en groen en een hek- licht. Het gesleepte vaartuig waarop zich twee personen bevonden, voer een wit toplicht. Het zicht was goed. Bij zwarte ton no. 27 zag get. recht vooruit een tegenkomend stoomschip, van dit schip zag hij zonder dat hij eenig sein had gehoord kort ach ter elkaar het roode en groene licht, alleen het toplicht en het groene licht en tenslotte de beide boordlichten. Aangezien een aanvaring niet meer te vermijden was, gaf get. nard bak boordroer, terwijl het gesleepte vaar tuig den tros losgooide. Het tegenko mende schip dat later de Kilvey bleek te zijn geweest, liep achter de No. 6 langs, doch raakte No. 39, welke zonk. De bemanning kon worden gered. Volgens een ter zitting voorgelezen verklaring van den Belgischen loods van de Kilvey zou, toen van dit schip af dwars van de haven van Walsoor den aan bakboord de sleep werd ge zien, de Kilvey één korte stoot op de fluit hebben gegeven, ten bewijze, dat zij stuurbcordwal wilde houden. Dit sein werd kort daarna herhaald, doch niet beantwoord. De loods wilde daar op bakboord uitwijken, om aan den verkeerden kant te passeeren, en juist toen hij dit commando gaf, zag hij hef roode licht van het sleepende vaartuig. Kort daarna had de aanvaring plaats met den inmiddels losgegooïdeu sleep. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, gep. vice-admiraal Fock, be toogde dat z.i. de aanleidende oor zaak van de aanvaring het feit is ge weest, dat op het Engelsche schip, toen dit op zijn tweemaal gegeven korten stoot geen antwoord kreeg, bak boordroer is gegeven, waardoor dit schip zijn stuurboordzijde bloot gaf. Overigens had de schipper van de Bru 6 beter gedaan, indien hij stuur boordroer had gegeven. De raad zal later uitspraak doen. Hulst 14 13 1 0 27 69-12 Terneuzen 14 11 1 2 23 74—14 Middelburg II 14 8 0 6 16 46-45 Walcheren 13 5 1 7 11 26-38 S.I.N.O.T.O. 12 4 1 7 9 16-33 Vlissingen II 12 4 0 8 8 27—39 Zeelandia II 13 4 0 9 8 32—59 Zierikzee 13 3 0 10 6 20-65 Prof. Dr. J. A. Korteweg f Te Bergen (N.-H.) is in den ouder dom van ruim 78 jaar overleden prof. dr. J. A. Korteweg, oud-hoogleeraar in de heelkunde te Leiden. De over ledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Aan Prof. Korteweg hebben zeer veel Nederlandsche chirurgen hun op leiding fe danken. VOETBAL. Zuidelijke le klasse K.N.V.B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: N. O. A. D.Eindhoven 63 Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: VelocitasZeelandia 51 R. B. C.-D. O. S. K. O. 0-2 Breda~T. A. C, 0—0 Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: HulstZierikzee 90 S. I. N. O. T. O.-Middelburg II 1-0 De stand der Zuidelijke 2e klasse A luidt tot op heden: T. A. C. Dongen Middelburg Zeelandia M. E. V. O. R. B. C. D.O.S.K.O. Breda Velocitas Vlissingen De Baronie 20 14 19 13 20 10 18 8 19 9 19 19 17 18 20 18 1 33 5 27 5 25 6 20 9 19 2 10 ló 5 9 15 3 9 13 3 10 13 5 11 13 6 8 12 67-20 58—30 52-34 58-50 37-46 38-44 51-57 38-52 33—54 33—63 27—42 De Baronie 2 punten in mindering wegens niet opkomen tegen Dongen. De stand der Zuidelijke 3e klasse A luidt tot op heden: De Vlissingsche haven. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot wijziging der wet van 25 Juli 1919 tot verbetering van de haven te Vlissingen (door de Tweede Kamer aangenomen 5Maartj.l.) maak ten enkele leden de opmerking, dat de indertijd voor de verbetering van de haven fe Vlissingen aangevoerde gronden blijkbaar niet juist zijn ge weest. Zij meenden daarom voor het vervolg te moeten waarschuwen tegen het ondernemen van belangrijke wer ken van staatkundigen aard, zoolang het algemeen belang daarvan niet zeer duidelijk is aangetoond. Luchtdient Schouwen-Duivetand. Eenigen tijd geleden is melding ge maakt van plannen op Schouwen Duiveland een vliegdienst in het leven te roepen. De vele vergaderingen leid den alle tot een negatief resultaat, om dat de „nervus serum" ontbrak voor het verkrijgen en in orde maken van een vliegterrein. Deze kwestie is on langs weer opgerakeld en opnieuw zijn pogingen in het werk gesteld om de vliegveldplannen te verwezenlijken. Be driegen niet alle teekenen, dan zullen die plannen binnen afzïenbaren tijd in vervulling gaan, al zullen passa- giersvluchfen als bijkomstigheid gel den, daar het doel is, vervoer van wat de tuinbouw- en glascultures in de toekomst in Westelijk Schouwen zul len gaan opleveren. Na veel conferentie en correspon dentie berichtte indertijd de K.L.M., dat alleen dan pen vliegdienst kans van slagen zou hebben, wanneer hef gelukte een combinatie van kapitaal krachtige personen te vinden, die zich voor een dergelijke zaak interesseer den. Deze combinatie is gevonden en dit consortium heeft kort geleden aan den duinrand onder de gemeente Haamstede 445 H.A. grond aangekocht waaronder ook het reeds eerder door de K.L.M. goedgekeurde terrein, dat niet in cultuur wordt gebracht, maar in orde gemaakt wordt als vliegter rein, ten einde tz.t. als zoodanig aan de Kon. Ned. Ver. voor de Lucht vaart in bruikleen af te staan. Het vliegveld is er dus! De combinatie is verder van plan de geestgronden, die wel in cultuur zullen worden ge bracht, onder zekere voorwaarden, in klein grondbezit uit te geven. Opening electrisch gemaal. Zaterdagmiddag is op een terrein onder de gemeente Koudekerke, vlak bij Middelburg en gelegen aan het ka naal dcor Walcheren het electrisch gemaal dat dcor den Po'.der Walche ren daar is gesticht, in tegenwoordig heid van vele gencodigden officieel geopend. Zeeuwen bijeen. Men schrijft ons uit Leiden: De jonge Leidsche vereeniging van Zeeuwen „Luctor et Emergo" debu teerde gisteravond in den 'foyer der stadsgehoorzaal met een feest-avond. De keurige zaal zag er fleurig uit met haar fulpenversiering op alle tafel tjes en was geheel gevuld. De Rotter- damsche zuster-vereeniging was over gekomen en gaf een tooneelstuk „Twee tegen één dramatisch bewerkte schets uit H. E. Beunke's Walchersche Ver tellingen door A. J. Heyblom. Het spel ging uit boven amateurswerk, waarbij wij vooral hef oog hebben op de uitstekend vertolkte rol van den onnoozelen Pieter Louter door den heer M. A. v. d. Bliek, tevens regis seur. Behalve de Rotterdammers moch ten wij gasten uit Haarlem begroeten en eenige leden van het zéér oude Leidsche studentengezelschap „Non sordent in undis", welks voorzitter, de heer Kees Massee, met een waar- deerend woord bloemen bood aan Mej. Jo Catsman, die op verdienstelijke wij ze de rol van Leune de meid-huis houdster, vertolkte. Ook namens het bestuur der Leidsche vereeniging wer den aan de dames-actrices bloemen geboden: een warmgetinte rede van den voorzitter, Mr. W. Hugenholtz, gaf uiting aan de gevoelens der hoorders. Een welverzorgd bal, waaraan ook de oudsten deelnamen, besloot den prettïgen avond. Het bestuur had er voor gezorgd dat er naast de moderne ook ouder- wetsche dansen werden gegeven, zoo dat oud en jong gelegenheid kreeg tot deelneming aan deze even aangename als onschuldige sport. Aan het eind van dezen mooien avond was er maar één oordeel: een genoegelijke, waar dige avond, zonder ook maar één wanklank. Een bijzonder woord van hulde zij hier gebracht aan mevrouw van Dijk Thorenaar en mevrouw van Katwijk de Rijk, die zooveel arbeid en toewij ding hebben gegeven om dezen avond te doen slagen. De perzik smaakt in derdaad naar meer! BORSSELE. Uit de 10 sollicitanten voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare school alhier, werd dcor B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: No. 1. Mej. A. M. Everse te Kloetinge; No. 2. Mej. P. A. van der Pluym te Middelburg; No. 3. Mej. J. L. R. Net te Middelburg. In de vergadering van Kerk voogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Borssele werd o.a. tot stokman benoemd A. Corstanje Hz. aldaar. 's GRAVENPOLDER. Donderdag avond vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van den burge meester. De heer Lokerse was met kennisgeving afwezig. Ingekomen is het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1929 alsme de bericht van goedkeuring doorGed. Staten van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening groot f 7500 voor de schoolverbouwing en de ver nieuwing der bestrating. De voorzitter leest een besluit voor van Ged. Sta ten waarbij de goedkeuring aan de gemeentebegreoting voor 1930 wordt onthouden, omdat de raming van de bezoldiging van den veldwachter niet hoog genoeg is. Met algemeene stem men wordt besloten de jaarwedde van den veldwachter niet te verhoogen en tevens om geen voorziening bij de Kroon te vragen tegen het besluit van Ged Staten.. Daarna komt in be handeling een verzoek van den ge meente-secretaris, gericht tot H. M. de Koningin, om zijn woonplaats in Goes te mogen vestigen. B. en W. zijn er van overtuigd, dat de administratie er niet onder lijden zal als de secre taris in Goes woont en stellen daarom voor te adviseeren den secretaris voor een jaar toestemming te verleenen om in Goes te wonen. De heeren Joziasse, Kousemaker en Verhulst geven te ken nen, dat zij er principieel tegen zijn, dat de secretaris in een andere ge meente woont. Na ampele discussie over dit onderwerp staken de stemmen over het voorstel van B. en W., zoo dat het nemen van een besluit tot de volgende vergadering wordt uitge steld. Vervolgens wordt besloten om de gedeeltelijke vernieuwing van het dak van den torenspits aan te beste den. Tot afgevaardigde van de ge meente naar de vergaderingen van de Vereeniging voor Wijkverpleging wordt benoemd de heer D. P. Prümers, bur gemeester, terwijl de heer P. J. Kou semaker tot plaatsvervanger wordt aangewezen. Aan J. A. Clarijs wordt een vergoeding verleend van de kos ten van vervoer per autobus van een leerplichtig kind naar Kwadendamme. De voorzitter deelt mede, dat voor het gemeentehuis een brandblusch-appa- raat is gekocht. Een demonstratie hiermede is schitterend geslaagd. De zijd een gevolg van besmetting langs de ademhalingsorganen. Tast de kwaal in haar oorzaak aan. De planten-extracten in Abdijsiroop zuiveren Uw borst van de slijm met ziektekiemen en zullen den hoest verdrijven, 't Aangewezen middel bij Griep, ja sjehp ff'i Bronchitis, Kink- JêKKCvf hoest en Asthma. Voorde Borst. Flacons :f 1.50, f 2.75, f4.50 I cent p. doos Iet» Nieow»Voor onderweg Het is gelukt Abdijsiroop te „stollen" met behoud van alle genezende bestanddeelen tot heer Joziasse bespreekt de electrifi- catie. Hij zegt, dat 's Gravenpolder vlug geëlectrificeerd kan worden als de P.Z.E.M. maar weet hoeveel ge zinnen er aan zullen sluiten. Hier naar zou een onderzoek ingesteld kun nen worden. Minder gegoeden kunnen een installatie in huurkoop krijgen. De heer Verhulst klaagt er over, dat aan het begin van de Weeldijk door de bevolking zooveel rommel wordt neergeworpen. De heer Joziasse deelt mede, dat er in sommige watergangen, bij de polder in onderhoud, faecaliën worden geworpen. De voorzitter zegt, dat er scherp op gelet zal worden. MIDDELBURG. Door het bestuur van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Wal cheren, is aan den gemeenteraad al hier een adres verzonden, waarin het een bijdrage voor eenmaal van f 500 verzoekt om bijzondere propaganda te maken voor een bezoek aan de stad op de tentoonstelling te Antwerpen, van welke plaats uit men o.a. op eert dag heen en weer autotochten naar Walcheren kan maken. Gewezen wordt op het voorbeeld ten deze gegeven door de gemeentebesturen van 's Gra- venhage en Goes. Kort geleden heeft de raad een ver zoek om verhooging van Be jaarlijk- sche subsidie van de hand gewezen. Ook dit jaar heeft de vereeni ging van Vrijz. Herv. fe Middelburg weder het verzoek gericht tot den Ker- keraad der Herv. Kerk om de aanne ming en bevestiging aldaar te doen plaats vinden. Wederom is een weige rend antwoord ontvangen en heeft men zich tot den kerkeraad van Bergen op Zoom gewend, die dit direct toe stemden. Daar zullen nu a.s. Zondag 9 vrouwelijke en 7 mannelijke perso nen uit Middelburg en 1 vrouwelijke uit Goes worden aangenomen en be vestigd.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1