Grinnik-Pilletjes ProVincienieuWs Gemengd NieuWs STER-TABAK VrouwGeorge, het is vandaag do verjaardag vail den dag, waarop ik be. loofde de jouwe te worden. Heb je het vergeten? Man: Neen, liefste, dat kon ik niet, maar ik heb het vergeven. |f|«| |*j «j 1,1 j i j De boot was slechts een halve meter van de kade, toen iemand buiten adem kwam aanloopen en schreeuwde dat men even moest wachten. Hij slingerde zijn bagage op de boot, nam een wanhopigen aanloop en viel met een plof op het dele neer. 1 Gelukkig, zei hij, naar adem snak kend. Dat is nog goed afgeloopen. Een paar seconden later en ik izou haar gemist hebben. Gemist? riep één van de passagiers verwonderd uit, de boot komt net binnen! Een jong meisje komt in een familie haar verloofde voorstellen. De galant wien het wel eenigszins aan goede ma nieren scheen te ontbreken, houdt, tegen alle regelen der beleefdheid zijn hoed op. Om hem de ongepastheid op een voor het meisje niet al te kwetsende wijze te doen gevoelen, zegt mijmheej Tocht dat open raam misschien? Dan zullen wij het dicht doen. O, neen, dank u, het hindert mij niet, is het antwoord, ik heb toch mijn hoed op. Is het je liefde voor den drank, welke je hier gebracht heeft? vroeg de gevangenisbezoeker ernstig. Dat nu juist niet, antwoordde d> gevangene je kunt hier absoluut niets bekomen. Vader (tot zijn verkwistende dochter): Hier is weer een nieuwe rekening, Kind, zal je dan nooit om de regendagen den ken, welke er kunnen komen? Dochter: Dat heb ik nu juist gedaan, papa. Dit is de rekening van een nieuwen regenmantel en parapluie. Hetn'k, ik geloof niet aan liefde op het eerste gezicht." „Zit je weer in den spiegel te kijken?' „Past u op voor een slanke blonde vrouw", waarschuwde de kaartlegster haar cliënt. „Te laat", zuchtte het slachtoffer, „Zes weken geleden ben ik met haar getrouwd' t,Alfred, ik weet heel goed, idat ik veel tekortkomingen heb." „Lieve Margot, die heeft immers ieder mensch". „Zoo, wélke ik dan bijvoorbeeld?" Hij: „Wat zou je zeggen, als ik je vroeg, mijn vrouw te worden?" Zij: „Niets. Ik kan niet tegelijkertijd praten en lachen." het volgende door V. D. gemeld: De betrokkene heeft verschillende ver duisteringen bekend, echter kon in ver band met het feit dat de boekhouding in de war is, nog niet worden vastgesteld hoe groot het totaal bedrag is. Aan bet verificatiebureau der Vereen, van Nederl. Gemeenten is opgedragen een onderzoek naar het wettelijk tekort in te stellen. De boekhouding is door den burgemees ter als hulpofficier van justitie in beslag genomen. Schorsing van den ontvanger heeft niet plaats gehad, aangezien volgens de gemeentewet alleen de Raad kan schor- schen. Heden zal een raadsvergadering plaats vinden waarin de zaak zal worden behandeld. De ontvanger was ook Admi nistrateur van 't Woningbedrijf en corres pondent der Arbeidsbemiddeling. De vliegvelden in Britsch- I nd ië. Reuter meldde Woensdagavond uit Londen: Op een vraag in het Engelsche Lagerhuis, of alle vliegvelden in Britsch- Indië, die door de vliegtuigen van de Ne- derlandsche Iuchtverb.nding met Java wer den aangedaan, regelmatig door inheem- sche vliegtuigen werden gebruikt en of stappen ondernomen werden om aan de Nederlandsche vliegtuigen weer landings faciliteiten te verleenen, antwoordde de minister voor Indic, dat hij geen nauwkeu rige inlichtingen had betreffende het eer ste deel van de vraag, maar daar het aantal vliegtuigen van de burgerlijke luchtvaart in Britsch-Indië nog geen 20 bedroeg, leek het vrijwel onmogelijk, dat alle vlieg velden regelmatig gebruikt worden. Op het tweede deel van de vraag was de minister niet in staat een antwoord te geven. De oorlog der toekomst. Verschenen is het voorloopig Venslag over het wetsontwerp, houdende goedkeu ring van het protocol nopens den che- mischen en bacteriologischem oorlog van 17 Juni 1925. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de beteekenis van dit verdrag niet te hoog moet worden aange slagen: een deel van hen achtte de waar- C PA B R!£f< C«OA///VC£A de ervan zelfs zeer gering. Eeniga iejen ontzegden aan het Protocol zelfs nagenoeg alle beteekenis. Vele andere leden konden zich met deze beschouwingen niet of slechts ten dooie vereenigen. Verscheidene leden stelden de vraag, welke feitelijke gevolgen de toetreding tot dit protocol zal hebben met betrekking tot de oorlogsvoorbereiding van Neder land. Eenige leden bleven het noodig ach ten, dat de bevolking zooveel mogelijk van afdoende afweermiddelen tegen aanvallen met gifgassen wordt voorzien en van het gebruik daarvan op de hoogte wordt ge bracht. Andere leden vroegen hoe de regeering het mogelijk acht, de bevolking tegen au: vallen met gifgassen te beveiligen. s H. ABTSKERKE. Alhier is ten overstaan van notaris M. Oele Jzn. te Gravenpolder, ten verzoeke van den heer P. Huijzen te 's Heer Abtskerke, in het café van J. de Punder aldaar publiek verkocht: 5 Gemet 120 roeden bouwland in de gemeente Nis se, kooper hiervan werd de heer L. Korst anj© te 's Heer Abtskerke voor de som van f5618/67, den hoop plus accessoiree. 's H. ARENDSKERKE. Voor de betrekking van onderwijzer aan de open bare lagere school alhier, hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. KRUININGEN. Dinsdag werd de eind les gehouden van den 2-jarigen land- bo'uwwinteroursusin tegenwoordigheid van den heer Stevens, rijkslandbouwconsulent, en verschillende besturen van landbouw corporaties. Aan het einde der les con stateerde de consulent dat in deze 2 winters een massa leerstof verwerkt i«. Hij reilde de diploma's uit aan Mar. Dieleman, met lof (te Vlake; Piet Jan sen, Jac. van Iwaarden, Piet Cok, Joost Waverijn, Piet van Iwaarden, Piet Boon man (te Schone); Jan Simke, Piet Won- dergem, Jam Dek Az. Jr., A dr. V. Noorden, Adr. Cok en Com.s. van Iwaarden. Hij spoorde de gediplomeerden aan de kennis te onderhouden, bedankte het gemeentebestuur voor de beschikbaarstel ling der lokaliteit en den heer Jansen Verplainke voor het zoo goed gegeven onderwijs. Een der leerlingen bood namens de cursisten den onderwijzer een- fraaie barometer aan. De heer Rijk, voorzitter der vereenigimg van oud-leerlingen, had succes met zijn aansporing om lid te orden van zijin vereeniging, 10 ni©uw- gediplomeerden gaven zich als lid op. Door de leerlingen der O. L. school zijn in totaal 18412 nesten van den bastaard-satijnvlinder verzameld1. Dinsdagavond vergaderde de kolen- vereenigimg „Uit Voorzorg". Uit het erslag van den secretaris-penningmeester den heer G. Duindam bleek, dat de vereeniging 173 leden telt; er werden dit jaar aangekocht 2.388 H.L. eier kolen, 1850 H.L. nootjeskolen, 819V2 H.L. anthraciet en 16400 bruinkoolbri ketten, tot een bedrag van f8856,12l/2. De aftredende bestuursleden werden her kozen en in de vacature J. S. Visscher* an Waverijn Joostz. Minste inschrijver voor lossen bleek E. West veer en voor vervoer E. Eckhardt. KLOETINGE. De heer J. F. de Koene, vroeger woonachtig alhier, thans te Eindhoven, is met ingang van 17 dezer benoemd tot controleur bij de Kon. Mij. De Schelde" te Vlissingen. TERNEUZEN. Dinsdagmorgen is Ihier op het kanaal van Temeuzen naar Sas van Gent de sleepboot „Rie", kapt Kriek, hoogstwaarschijnlijk door zuiging, in aanvaring gekomen met een achterop komend leege zeeboot, en wel zoodanig, dat de schroef van de zeeboot een lek sloeg in het vooronder van de sleepboot, zoodat men deze, om zinken te voor komen, omhoog moest zetten. Nadat een noodbekisting is aangebracht, heeft de Rie" de reis na'ar Rotterdam Voortgezet. VLISSINGEN. Met ingang van he den wordt de motorveerboot Koningin Wilhelmina van den provincialen stoom- bootdienst op de Westerschelde, lijn VlissingenBreskens, weer in dienst ge steld, na ongeveer vijf weken uit de vaart te zijn geweest. De 'Kon. Mij. „De Schelde heeft enkele voorzieningen aan gebracht. De voornaamste daarvan is wel, dat nu ook aan de tweede zijde v<iti de boot een op- en neergaande kap is aange bracht om het buiswater bij onstuimig weer tegen te houden. YERSEKE. Woensdag zijn den ge- heelen dag aardappelen gerooid in den Molenpolder ceder Yerseke, aardappelen die een geheel majuur en winter in den grond gezeten hebban en nog heel goed waren. Een communistisch huwelijk Een Londensch communistisch blad be schrijft een communistisch huwelijk, dat onlangs te Sydney, in Australië, zonder geestelijke of ambtenaar van den bur- derlijken stand is gesloten. De „kame raden" Robert Shayler en Grace Peebles werden toen volgens dit contract in het huwelijk verbonden. „Onze plicht tegenover de communis tische partij en den werkenden stand, zal ten allen tijde voorgaan. Als vorm van huwelijksvoltrekking er kennen wij de handreiking boven het zinnebeeld van de communistische inter nationale den .hamer en de sikkel op de roode vlag. Ons huiselijk leven zal gegrond zijn op werkelijke gelijkheid van beide seksen 'Mocht een van de partijen besluiten tot scheiding, dan zal daarbij als volgt te werk gegaan worden „De andere partij bij de overeenkomst zal de zaak tenminste veertien dagen lang overwegen en, na overleg met den ge tuige van deze overeenkomst, zal een regeling worden getroffen, die voor alle betrokken partijen verbindend zal zijn In geval een van de partijen schuldig bevonden Wordt aan smaad jegens de beweging of de andere partij bij deze overeenkomst, zal deze echtvereeniging on- erwijld verbroken worden. De zorg voor de kinderen zal gelijke lijk de plicht van beide ouders zijn". Na de huwelijksvoltrekking werd de internationale gezongen en een dansje ge laakt. Vervalsching van speel- isches. Door het ingrijpen van de Weensche politie is de speelbank te Monte Carlo bewaard voor een groot verlies. De Weensche politie is er n.I. in geslaagd; den man te arresteeren, die in Weenen valsche speelfiches liet vervaardigen, die hij naar Monte Carlo smokkelde om ze daar bij de Bank in te wisselen. In het begin van Februari verscheen bij een kammenfabrikant te Weenen een bejaard heer, die, volgens een meegebracht model uit celluloid, honderd cirkelvormige ichijven vervaardigd wilde hebben, die hij. zooals hij mededeelde, naar Afrika moest leveren. De fabrikant vervaardigde de bestelde „medaillons" en eenige dagen later verscheen de opdrachtgever met celluloid-p'aten, waaruit nieuwe fiches ge maakt moesten worden. De ronde kringen waren aangegeven, maar de daarop ge drukte tekst was afgedekt, zoodat de fabrikant deze niet kon lezen. Aanvan kelijk weigerde bij de opdracht uit te voeren, maar toen de vreemdeling ten lotte 20.000 stuks bestelde, nam hij de order aan. Toen hij er 500 vervaardigd had, kreeg de politie op een of andere wijze kennis van de zaak en arresteerde zij den opdrachtgever. Deze bleek te zijn, de 62-jarige Poolsche koopman Simon Rappaport. Men vond 540 speelfiches van 100 francs hij hem, die het stempel droegen van het Casino van Monte Carlo Rappaport bekende de bedoeling te hebben gehad, de valsche fiches naar Monte Carlo te smokkelen. De levende doode. In den oorlog raakte een Duitsch sol daat, zekere Otto Herknke in Fransche krijgsgevangenschap en keerde in 1920 naar Duitschland terug. De ouders hadden na zijn vermissing vruchteloos getracht bericht over hun zoon te krijgen en zoo werd hij officieel dood verklaard en hun zoon onder de gesneuvelden in de gevel tafel van de woonplaats der ouders Vietz de Neumark gegrift. Tevoren hadden de ouders in Posen gewoond én de zoon had zijnerzijds vergeefsche nasporingen gedaan in zijn (thans aan Polen afge stane) geboorteplaats. Wederzijds wist men dus van elkaar niets af. Toevallig ont moette Otto, naar de Frankf. Ztg. meld(t, onlangs een oude kennis, die hem op oe hoogte bracht. Het wederzien van ouders en zoon was hartroerend, zegt de Frankf. Ztg. en de verbazing van den zoon was groot, toen hij zijn naam op de lijst der gesneuvelden las. Van een Amerikaan en zijn parkietje. Een Amerikaansche toerist van het s.s. Empress of Australia kocht te Padang Pandjang een klein soort papegaai, rood met groene vleugels, waarvoor hij 50 Hollandsche guldens neertelde. De toerist bleek buitengewoon ingeno men met dezen aankoop. Zijn vreugde was echter van korten duur, want juist toen de trein, waarmede de touristen de terugreis naar Emmahaven zouden maken, het station Padang Pand jang verliet, brak het kettinkje waaraan het beest vast zat, en de parkiet vloog uit de coupé de wijde wereld in, aldus vertelt de Sum. Bode. Een Inlandsche knaap ving bet dier, dat niet zoo goed meer kon vliegen, en liep den trein achterna, om bet aain den eigenaar te overhandigen. De trein had inmiddels zoo'n vaart gekregen, dat de knaap hem niet meer kon inhalen, zoodat hij tenslotte zijn wedloop met het stoomrossinant moest opgeven. De Amerikaan treurde intusschen over het verlies van zijn roodgroen parkietje, dat hij niet scheen te kunnen vergeten. Vermoedelijk was 't meer om de 50 guldens die hij voor het parkietje be taald had, dan om 't diertje zelf. Zijn gedachten schijnen zich te hebben geconcentreerd om de mogelijkheid om het verloren bezit terug te krijgen. Op circa 20 K.M. afstand vna Padang Pandjang, midden in de Aneikloof, waar de spoorbaan langs den asweg loopt, zag de treurende Amerikaan een auto naderen waarin eenige heeren waren zeten, die de touristen op hun tocht naar Padang Pandjang hadden begeleid. Toen de auto de coupé, waarin de Amerikaan zat, genaderd was, sprong de tourist uit den met een behoorlijke vaart rijdenden trein. Hij kwam op den berm van den weg terecht, doch niet op zijn becnen. Na nog een duikeling over den weg gemaakt te hebben, krabbelde hij ten slotte overeind. De sprong uit den trein scheen hem geen lichamelijk letsel te hebben bezorgd. Aan de in den auto zittende heeren deed hij toen het verhaal van de ont vluchte parkiet, met het verzoek met hem naar Padang Pandjang terug te rijden om het diertje op te halen. De eigetnaar van den auto voelde er, met het oog op den afstand, in het eerst niet veel voor, doch een medezittende wees op den prijs dien den Amerikaan voor het parkietje betaald had, en wist hem ein delijk te vermurwen. Zoo keerde men met den tourist naar Padang Pandjang terug, waar men na eenige navraag de vermiste parkiet in een kampong terugvond. De vluchtelingen uit de Sovjet-Unie. Het Poolsche blad „Ekspres Poran- ny" zond een redacteur naar het kamp, waar de Russische vluchtelingen, voor al boeren, die den laatsten tijd in groe ten getale naar Polen vluchten, on dergebracht worden. Aan het Poolsche blad zijn de volgende bijzonderheden ontleent.- De boeren zien er vreeselijk afge mat uit. Er zijn onder hen velen, die ziek zijn of door de tsjekisten gewond. In het kamp spelen zich hartverscheu rende tafereelen af. De een beweent zijn vrouw, de andere haar man, de derde de kinderen. Er is geen enkel gezin, waarvan bij de vlucht over de grens niet een of meer familieleden door de tsjekisten zijn doodgeschoten. Een groot gedeelte van de vluchtelin gen leed honger. Velen hadden een week lang letterlijk niets gegeten. Over de wijze, waarop zij over de grens wisten te sluipen, vertellen de vluchtelingen het volgende. Eenige da gen voor hun vlucht brachten zij in de bosschen aan de grens door, wach tend op een gunstige gelegenheid om bij de geringste kans over de grens te gaan. Het laatste gedeelte legden zij kruipend af. Zij deden dat bijna uit sluitend 's nachts, gebruik makend van de duisternis. Uit angst door het minste geluid de aandacht te trekken van de grensbewakers, bonden zij hun kinderen den mond met een doek toe. Toen de vluchtelingen wat gegeten hadden, verzochten zij om toestem ming naar de plaatselijke kerk te gaan (hoewel de kerk Roomsch is en zij allen natuurlijk orthodox zijn). De kerkdienst maakte op hen een over weldigenden indruk. Eenige vrouwen zijn daarbij in zwijm gevallen. De vluchtelingen verklaarden, dat zij in geen maanden een godsdienstoefening hadden bijgewoond, omdat de Sovjet overheid in hun dorpen het celebree- ren van missen ten strengste had ver boden. Daarna maakte de redacteur een reis langs de Russisch-Poolsche grens. In het district Braclaw was hij getuige van de wijze, waarop de Sovjet-grens bewakers de boeren, die over de grens willen sluipen, behandelen. Hij zag, hoe de tsjekisten vlak aan de grens een troep boeren hadden aangehou den. De tsjekisten begonnen te schie ten en legden eenige boeren neer. De overigen werden naar het binnenland meegesleurd. De Sovjet-regeering hééft pen streng Voor nerveuze personen, die zich moeilijk bij hun werk kunnen bepalen, be staat geen betere medicijn, dan juist Het weldadige genot, dat de rooker van Ster»tabak ondervindt, kalmeert zijn zenuwen, waardoor hij zijn gedachten gemakkelijk kan concentreeren. bevel uitgevaardigd, dat er een ginde moet gemaakt worden aan de vlucht van boeren naar Polen. Er worden draconische maatregelen getroffen. De grenstroepen zijn verdrievoudigd. Zij hebben het consigne gekregen in geen geval en onder geen enkele voorwaar de iemand te laten passeeren. Ieder een, die aangehouden wordt bij een poging over de grens te sluipen, moet onmiddellijk en zonder eenïgen vorm van proces neergeschoten worden. Dit bevel wordt reeds ten uitvoer gebracht. Van verschillende plaatsen aan de Rus sisch-Poolsche grens wordt bericht ont vangen, dat de Sovjet-grensbewakers vlak aan de grens boeren neerschieten. De prins van Wales in Afrika De prins van Wales heeft Woensdag een aardig avontuur beleefd. De gou verneur van Oeganda had bevolen, dat de hoofdweg naar Antabi aan het Victoria-meer anderhalf uur zou vrij gehouden worden, opdat de auto van den prins zonder oponthoud op de zen vrij smallen bergachtigen weg zou kunnen passeeren. De prins reed zelf en was blijkbaar vroeger dan de auto riteiten verwacht hadden en op een punt, een paar mijl vcor Antabi, werd zijn auto door een zwarten politie agent aangehouden, die hem vertelde, dat hij langs den rand van den weg moest blijven staan, tot de auto van den prins van Wales, die binnen een half uur verwacht werd, gepasseerd zou zijn. Toen de prins zeide, dat hij de betrokken persoon was, geloofde de politieman dit volstrekt niet en hij begon vast het nummer van den wa gen op te schrijven. Ook den gouver neur, die den prins vergezelde, had de politieman nooit gezien en hij wei gerde beslist de auto te laten pas seeren. De prins maakte zich niet kwaad, maar gelaste den chauffeur in het Engelsch, den plichtsgetrouwen po litieman even aan de praat te houden, waarna hij vol gas gaf en weldra te Antabi aankwam, waar hij den bur gemeester gelukwenschte met het be zit van zulk een getrouw politie dienaar. Een dievenbende gepakt. Dezer dagen is de politie te Kamenz (disfr. Hamm), er in geslaagd een 40 leden tellende bende inbrekers, die ven en helers te arresteeren, die se dert jaren stelselmatig het district Hamm afliep en haar zetel te Ka menz had. Op grond van bekentenissen en bewijzen staat thans reeds vast, dat de bende ongeveer 160 inbra ken en diefstallen heeft gepleegd in hotels, winkels, enz. Zij werkte in alle plaatsen van het district, som tijds cok te Aken en omgeving. Aan het hoofd stond een 59-jarige vrouw, door wier optreden het mogelijk ia geweest, dat zich een tot in kleinig heden georganiseerde inbrekersbende kon vormen. Zij richtte verkoopplaat sen op1 voor de gestolen voorwerpen. Voor de nachtelijke rooftochten voor zag zij de daders van wapens, die zij na afloop weder onder haar berusting nam. De bij de diefstallen betrokken personen ontvingen van haar hun aan deel terstond in contanten uitbetaald. Haar zoons, die allen bij de bende werkzaam waren (één zoon heeft reeda door ophanging in de gevangenis een eind aan zijn leven gemaakt) bedreig den alle handlangers met den dood, indien zij iets verrieden. Jacht op een ontsnapte. De omgeving van het Brusselsche rechtsgebouw werd Dinsdagavond in

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2