Presenteerbladen en Borstelhangers? Uit den Westboek. MIJNHARDT's Stadsnieuws „B O H E MIA". AFBRAAK. De krotwoningen aan den Blauwen Steen, die sedert eenige jaren niet meer bewoond mochten worden, zijn dezer dagen met den grond gelijk ge maakt. Uit maatschappelijk oogpunt dient deze onvermijdelijke afbraak te worden toegejuicht, uit het oogpunt van schoonheid (het klinkt een beetje zonderling, we geven het gaarne toe) beteekent zij evenwel een verlies. De bouwvallige huisjes aan den Blauwen Steen, hoe ellendige woningen het ook waren, vormflen een voor de met ar tistieke en picturale gevoelens bedeel den, een zeer aantrekkelijke huizen groep. Er zat sfeer in dat hoekje. Vooral op donkere stille avonden, als het geroezemoes in de omliggende straten vergleden was en als een een zame lantaarn zijn drcomerig licht over de krom getrokken gevels zeefde, kon het een onwezenlijk schoonen indruk geven. Menig stadgenoot, ontvankelijk voor het spel van licht en schaduw, en voor de poëzie waarmede een wanstal tig oud huisje zich kan omgeven, heeft bij den Blauwen Steen peinzend ver toefd, en er wellicht de gedachte of de daad uit gepuurd, waarvan de schoonheid als bron kan worden be schouwd. We willen niet sentimenteel worden, maar toch moet het ons van het hart, dat de niet te voorkomen afbraak een zeldzaam mooi stukje Goes heeft doen verdwijnen. Een stukje Goes dat op stille avonden mediteerde en soms bijna verstaanbaar mummelde over hef verleden onzer stad, over het, den tijd door de vingers gesijpelde leven van menschen. En 'dus over leed, vreugde, hoop, schrik, teleurstelling, en over alles, tot het leven behoorend. nu van f 50.000 voor het verstrekken van huurkoop-installaties is druk ge- discuseerd in de afdeelingen. In hun antwoord onderschrijven Ged. Staten dat de huurkoop-installaties vooral een uitkomst zijn voor huurders van perceelen, welker eigenaren opzien te gen de uitgaven, aan den aanleg eener installatie verbonden. Maar dit is dan ook van belang voor de P.Z.E.M. Met opzet is de gelegenheid niet beperkt tot min-gegoeden. Dat daarmede een premie zou worden gegeven aan hen die zeer wel een eigen installatie kun nen bekostigen, kunnen Ged. Staten niet inzien. Men bedenke, dat het voordeel grootendeels gelegen is in de gemakkelijke afbetalingsvoorwaarden en dat, wie dit voordeel kan ontberen, het in den regel ook liever zal ont beren. Iemand, die meer dan 5 licht punten wil hebben, zal toch voordee- liger zijn met een eigen installatie, dus de huurkoop zal wel beperkt blij ven tot arbeiders en kleine midden standers. Voor kleinere installaties is een langere betalingstermijn vastge steld dan voor een grootere, daar bei de voor f200 stroom moeten hebben gebruikt voor de installatie eigendom is. Op het verstrekken van gratis in stallaties is men ook in Gelderland teruggekomen. Het stellen van een ter mijn van 3 maanden voor aansluiting heeft tweeërlei voordeelen, men be perkt het benoodigde kapitaal en werkt snelle aansluiting in de hand. Men mag geen middel ongebruikt laten om een net zoo spoedig mogelijk productief te maken. Bij komst van een anderen zal deze huur moeten blijven betalen tot f200 stroom is verbruikt. Het ligt geenszins in de bedoeling huurkoop installaties alleen in de kommen der gemeenten verkrijgbaar te stellen. De installatie wordt compleet afgeleverd, dus met inbegrip van eenvoudige snoer- pendels met kap en lampen.- Dé prij zen daarvoor zullen voor een installa tie van 4 lichtpunten en 2 stopcon tacten niet veel van f40,— per in stallatie afwijken. Wijziging begrooting 1929. Bij de wijziging der begrooting 1929 werd in een afdeeling de vraag ge steld of waar nu voor den weg Mid delburg—Koudekerke de som wordt verhoogd van f 15.125 op f 23.725 of met 60 pet., dit voor heel den weg tot Westkapelle moet worden ver wacht. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, en allereerst hulde gebracht aan de bewoners van Wal cheren, die in ruime mate medege werkt hebben aan het tot stand ko men van dezen weg. Verschillende ge meenten droegen flink bij en op een wijze zooals men nergens in Zeeland aantreft. Voor dit wegvak moeten hoo- gere onteigeningssommen betaald wor den dan begroot was, mede om stag natie in de uitvoering te voorkomen. Uit verdere antwoorden blijkt, dat het hier niet betreft het maken van den weg Middelburg-Westkapelle doch alleen het in stand houden van den te- genwoordigen weg Middelburg Kou dekerke, want voor den nieuwen weg worden de gelden tot 75 pet. uit het Wegenfonds verschaft en komendaar- voor geen gelden op de Provinciale begroofing voor. Wijziging begrooting 1930. Bij de voorgestelde wijziging van de begreoting 1930 werd in een afdeeling bevreemding uitgesproken, dat Ged. Staten tusschentijds komen met f200 verhooging voor den ambtenaar J. van Tuinen. Ged. Staten verwijzen daar voor naar art. 10 der salarisverorde ning, waaruit blijkt, dat aan hen geen andere weg, tenzij men had willen wachten tot de begrooting 1931, wat hen ten aanzien van dezen ambte naar niet billijk voorkwam. Leges voor rijbewijzen. Het voorstel tot afwijzing van het verzoek om vrijstelling van leges bij vernieuwing van rijbewijzen, werd in alle afdeelingen bestreden, omdat men f 1,50 te hoog vond, sommige wilden het verzoek inwilligen; andere de leges terugbrengen op fl,of f0,50. Door leden van Ged. Staten werd f 1,50 om de 2 jaar billijk genoemd en er op gewezen, dat er provinciën zijn, waar f 2,50 wordt berekend. Provinciale Staten. (Zitting van Donderdag). Voorzitter de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Tegenwoordig 40 leden. Afwezig de heeren Boender en De Baare, welke laatste later ter vergadering kwam. Door den heer DePaauw werd verlof gevraagd tot het doen van eenige vra gen betreffende het kolenladen te Hansweert. De boot HansweertNeu zen wordt thans te Vlissingen gela den, waardoor het personeel eenige schafturen er bij inschiet. Hij vraagt of voor dit kolenladen extra moet worden betaald en of niet te zware diensten van het personeel gevergd worden. De heer Van Rompu gaf eenige in lichtingen. Hij zeide dat het kolenla den te Vlissingen plaats heeft om ver traging in den dienst te voorkomen. Extra-kosten zijn er niet aan ver bonden. De opdracht tot het laden te Vlissingen is gegeven door Ged. Sta ten, in overleg met den directeur. Goedgevonden werd het advies van Ged. Staten op de gestelde vragen in de volgende zitting. Hierna had de herstemming plaats over het voorstel-Van Dixhoorn om het voorstel inzake de herziening van de tarieven van den Prov. Stoomboot- dienst op de Westerschelde, naar de afdeelingen te verzenden. Dit voorstel werd verworpen met 30 tegen 10 stemmen, waarbij de heer Van Dixhoorn ook tegenstemt. Hij zeide dit te hebben gedaan, ten einde een motie in te dienen waarin werd aangedrongen op de instandhou ding van een goede veerverbïnding tusschen Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren en het overige Nederland. In de motie werd tevens verzocht dat de regeering geen wijziging zal brengen in de bestaande rijksregeling tot toekenning van 80 pet. op het te kort van de Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde. Daar meerdere leden verklaarden de draagwijdte in deze motie niet te kunnen overzien, werd goedgevonden de motie te stellen in handen van Ged. Staten, teneinde daarop in de volgende zitting schriftelijk van ant woord te dienen. Directorium Prov. Stoombootdienst. Deze mededeeling werd voor ken nisgeving aangenomen. Door den heer Dumoleijn werd hul de gebracht aan de thans opgeheven boot-commissie voor den door haar verrichten arbeid en in het bijzonder aan haar voorzitter, den heer Van Rompu. De Commissaris der Koningin sloot zich hierbij van harte aan, terwijl de leden door applaus hiermede bleken in te stemmen. De openbare vergadering ging daar na te 2.50 uur over in eene met ge sloten deuren en werd te 4 uur weer heropend. Na heropening der zitting werd voor kennisgeving aangenomen de mededee ling van Ged. Staten betreffende de overdracht van het bedrijf der elec- trische tram Vlissingen—Middelburg. Provinciaal Wegenplan, De heer Joziasse verzocht opneming van den weg 's Gravenpolder—Bïeze- linge in het wegenplan. De heer De Jonge drong aan op verbetering van den weg Yerseke— station Kruiningen. De heer Van der Weijde zeide dat in het plan 1929 geen wijziging komt. Het betreft thans alleen een correctie. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. R.K. Landbouwschool te Hulst. Over dit voorstel werd een zeer langdurige discussie gevoerd. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tab letten 60 ct Zenuw-Tabletten. 75ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Het voorstel werd bestreden door de heeren De Paauw, Van der Wart, Joziasse, Van Dixhoorn, Kodde en Overhoff. Daarentegen werd het verdedigd door de heeren Van Waesberghe, Vie- nings, Vogelaar, Welleman en Diele- man. De heer De Paauw had principieele bezwaren en zeide dat het onderwerp sectarisch is, terwijl de heer Van der Wart het verkeerd vond dat op hef vakonderwijs de schoolstrijd wordt overgebracht. Er ontspon zich nog een principieel debat tusschen de heeren De Paauw en Vienïngs. De heer Welleman was het eenige linksche lid dat het voorstel van Ged Staten verdedigde. Hij meende dat de principieele bezwaren die thans te ber de zijn gebracht in 1921, toen het sub sidie werd toegekend, naar voren had den gebracht moeten worden De heer Dieleman verdedigd op gronden van recht en billijkheid het voorstel van Ged. Staten. Het land bouwonderwijs dient gesteund te wor den. Onze provincie doet nog zeer weinig voor dit onderwijs, in tegenstel ling met Friesland, Gelderland en Zuid-Holland. Door verschillende leden werd ge repliceerd, waarbij zij allen hun inge nomen standpunt handhaafden. Het voorstel van Ged. Staten werd ten slotte aangenomen met 20 tegen 18 stemmen. Tegen stemden de Chr. Hist., de le den van (Jen Vrijheidsbond (met uit zondering van den heer Van der Weij de) en de Staatk. Gereformeerden. De heeren Adriaanse, Catshoek en Doeleman hadden voor de stemming de vergadering verlaten. Daar het intusschen ruim 6 uur was geworden, werd de behandeling van de verdere voorstellen verdaagd tof hedenmorgen half tien. In de hedenmorgen voortgezette zit ting werd bij de kwestie der legesver ordening door den heer Overhoff voor gesteld het bedrag van f 1,50 op f0,50 te brengen, doch dit werd later inge trokken omdat geheele herziening van de verordening door Ged. Staten werd toegezegd. Het voorstel tot overname van de electrische centrale te Neuzen, gaf aan leiding tot discussie, zoo kwam de heer De Paauw voornamelijk op voor de belangen van het personeel der I. M. De heer Dieleman kon geruststellen de verklaringen dien aangaande doen en werd tenslotte het voorstel z.h.s. aangenomen. Het voorstel tot uitbreiding der cen trale te Vlissingen gaf alleen tot kor te opmerkingen aanleiding en werd ook zonder h.s. aangenomen. Zeer uitvoerig werd stil gestaan bij de kwestie der huurkoop-installaties maar tenslotte werden alle ingediende moties of amendementen ingetrokken en ook dit voorstel z.h.s. aangenomen. Dit geschiedde zonder discussie of stemming ook met de voortellen tot over name vam de netten te Schoondijke en Philippine, met dat tot wijziging van het voorschot voor den weg St. Jansteen Clinlge; tot verhooging van liet crediet voor den bouw van de dienstlokaleui te Vlissingen en tot wijziging van de begroo ting 1929. Bij de wijziging van de begroo ting 1930 deelde de heer Stieger meidie, dat in verband met de beslissing in de geheime vergadering, nog enkele wijzigingen moe ten worden aangebracht, o.a. dat de post voor feestelijkheden gebracht wordt van memorie op f5000. De heer Onderdijk zeide, idat dit be stemd is voor feesten te Middelburg bij den verjaardag van de Koningin en vaaagt namens zijn fractie, aaintcekening, dat zij hebben tegen gestemd. Hierna wordt de zitting gesloten. De „Zeeland". Donderdag werd te Middelburg in het café De Eendracht een vergadering ge houden van aandeelhouders van De Zee land, onder leiding van den heer F. J. Gastel te Veere, lid van het bestuur, die zeide, dat de vergadering gehouden werd op verzoek van de bestuursleden, die op de beide vorige bijeenkomsten niet aan wezig konden zijn en die toch gaarne wil den verklaren, waarom dat zij op 25 Fe bruari tegen het bestuursvoorstel stemden. Men heeft spr. menigmaal verweten, dat hij gedraaid zou zijn, maar hij zegt, dat hij, toen hij bestuurslid was geworden, tot een ander inzicht kwam en vooral be zwaar had tegen het samengaan van coö peraties met de centrale. De heer C. Franse, eveneens bestuuns- lid, deelde mede gaarne te willen moti- veeren waarom hij tegen het bestuurs voorstel heeft gestemd. In de eerste plaats heeft spr. dat gedaan, omdat hij nog altijd overtuigd is, dat de Zeeland even goed bestaansrecht heeft als de andere coö peratieve fabrieken en dat het verdwijnen van de Zeeland zeker invloed op den ko menden bietenprijs zal oefenen. Verder wenscht spr. niet mede te werken om de fabriek althans voor een groot deel in handen te geven van de Centrale Suiker Maatschappij, waardoor z.i. een klap wordt gegeven aan de coöp. zaak. Als hij dan ook a.s. Maan lag weder tegen het bestuursvoorstel stemt doet hij zulks als eerlijk man en in de vaste overtuiging niet anders te kunnen handelen; het doet hem genoegen, dat hij daarin gerugsteund wordt door steeds meer leden van den Kring Walcheren. De heer Louwerse heeft altijd venvacht dat de heer Castei als bestuurslid wel een anderen kijk op de zaak zou krijgen; hij zelf was ook steeds voor het behoud van de fabriek, omdat hij vreesde dat bij verkoop, weer de oude toestand terug zal komen, en jpr. verwondert zich' dan ook over de houding van het bestuur na het referendum. Spr. acht het een alge meen belang als de fabriek blijft. De heer Jac. Welleman zeide, dat hij waarschijnlijk niet aanwezig zou zijn ge weest, als er geen statenvergadering was, doch toch deed het hem genoegen 'in deze rustige vergadering te zijn. Spr. zegt tot den heer Louwerse, dat voor rustige be denking geen tijd werd gelaten en zeide op een desbetreffende vraag, dat het be stuur Maandag bij niet verkoop zijn man daat zal neerleggen. Spr. verdedigde het beleid van het bestuur tegen de vele aan vallen, die het heeft te verduren, en noemde verschillende voorbeelden, waar uit de moeilijke omstandigheden blijken, waarmede het bestuur te kampenheeft ge had. Spr. ontkont dat er coöp. ruimte te veel is, zoo lang er nog 5 tol 600 millioten K.G. bieten aan de Centrale worden ver kocht. Z.i. staat een fabriek, die meer dan 6 millioen heeft gekost en tot 2.2 mil- lioen is afgeschreven nog niet zoo zwak als sommige leden, wier belangen schijn baar op een andere plaats liggen, zoo gaarne verkondigen. De heer Stroo vindt het bod te laag en zou liever bij gedeelten verkoopen en meent, dat wanneer ieder eens vol had geleverd zooals hij, de uitbetaling aan merkelijk beter zou zijn geweest. De heer Welleman zegt, dat bij ver koop in dealen de leden direct f 400 op tafel moeten leggen, wat voor velen be zwaarlijk is. Spr. deelde mede, dat de verwerking in de Zeeland van biet tot suiker minder kost dan in Dinteloord. De heer RisseCuw meent, dat de lieer van Arenthals indertijd ook voor verhoo ging van het minimum was, en meende, dat men bij verkoop voor goed is over geleverd aan de C. S. M. De heer van Arenthals zegt het een uni cum te vinden, dat het bestuur tegen zijn eigen voorstel stemde, al vindt ook hij den geboden prijs niet hoog. Spr. wijst echter nog eens op de slechte uitkomst. De heer Franse is eenigszins verwon derd, dat de heer van Arenthals zoo spreekt, want des avonds na de algemeene '.lergadering heeft deze gezegd van spr. het tegen stemmen te 6egrijpen. Spr. meent steeds een rechte Jijn te hebben gevolgd. De heer Casle! zet zijn standpunt ook nog weer eens uiteen, o.a. had hij altijd gedacht dat men in Walcheren niet meer kon leveren dan het minimum, doch hij is tot een andere overtuiging gekomen. Overwogen werd ook door middel van de landbouwverecnigingen niet-leden te bewe gen aan de Zeeland te leveren. De heer Gilde meent, dat al blijft men doorwerken, men toch in den druk zal komen, waarop werd geantwoord, dat iemand met meer aandeelen, dan hij heb ben moet voor zijn bedrijf, zeker in moei lijkheden kan blijven. De heer van Arenthals zegt, dat de coöperatieve gedachte steeds bij hem voor zit, wat bewezen wordt door de vele aan deelen, die hij in de verschillende coöp. fabrieken heeft, maar dat hij in het voort zetten der Zeeland weinig heil ziet. De heer RisseCuw meent, dat de leden die bij verkoop der fabriek geen f 300 storten voor een Ie lagen prijs bieten zul len moeten leveren. De heer Lamport meent, dat de leden, die alleen het minimum leveren en de rest aan andere fabrieken, de eigen zaak af breken. De heer Melse zegt o.a., dat z.i. de salarissen moeten worden verminderd. Op een vraag van den heer Goedbioed zegt de voorzitter dat besloten is de le den, die te weinig leveren te beboeten met f 10 per 1000 K.G. (applaus). De voorzitter heeft nog medegedeeld, dat met hem* die over te weinig land be schikken, getracht zal worden een regeling te treffen. Met dank voor de rustige be spreking en een opwekking naar de verga dering te Roosendaal op Maandag a.s. te gaan, sloot hij daarop de door ongeveer 125 personen bezochte vergadering. *s HEER ARENDSKERKE. Woens dagavond hield de hitten-verzekering van 's Heer Arendskerke en Omstre ken in hotel „De Gouden Leeuw" haar 12de jaarvergadering. Aanwezig wa ren 20 leden. In het afgeloopen jaar werd ontvangen f426,43, en uitgegeven f226,32, zoodat er een goed slot ïs (met dat van het vorige jaar) van f 1826,26. Herkozen als bestuurslid werd de heer J. J. Harthcorn, als taxateur de heer M. C. IJzerman. De premieheffing werd vastgesteld op 1 pet., de uitkeering 80 pet. Nieuwe le den zullen moeten betalen 1 pet. van den inhoud van de kas. De vergade ring besloot den heer J. J. Harthoorn, die 10 jaar penningmeester ïs geweest, een mooie stoel cadeau te doen. KRUININGEN. De Woensdag (Bid dag) georganiseerde avond door de C. J. V. „Ora et Labora" is een succes geworden. Het groote Zondagsschool gebouw was reeds voor den aanvang gevuld en velen moesten helaas bui ten blijven. MIDDELBURG. Gisterenavond is in de R.K. Kerk een kerkganger, den heer v. L., plotseling tijdens den kerk dienst overleden. Albert Schweitzer. Ds. O. L. van der Veen uit Vlis singen zal Maandagavond in de Doops gezinde Kerk aan den Westwal alhier spreken over Albert Schweitzer. In en uit. Ingekomen: W. de Schipper, landb. knecht, van 's Heer Arendskerke, 's Heer Hendrikskinderendijk 2; M. Wassington en gezin, stationchef, van Baarle-Nassau, Stationsplein 1; Wed. L Hulstman en kind, zonder beroep, van Dordrecht, Blanckstraat 3; J. van der Vliet en echtgen., monteur, van Kapelle, Heernisseweg 23; P. H. Hart man en echtgen., werkm. telegr., van Naaldwijk, Piccardstraat 73; F. H. Koets, modiste, van Zutphen, Lange Vorststraat 32. Vertrokken: W. Schrijver en gezin, metselaar, naar Amsterdam, v. Spil- bergenstr. 21huis; C. Ringelberg, dienst bode, naar Brouwershaven, C 28; J. J. Crince, zonder beroep, naar Bre da, Zandbergweg 174; J. Botter geb.. van Gorp, zonder beroep, naar Zwol le, Rozenstraat 7; H. van Nieuwen- huijze en gezin, Dir. P. en T. kantoor, naar Wemeldinge; P. Dormaar, huis houdster, naar Wemeldinge, Wilhel- minastraat 110; L. W. A. Sillevi», koopman, naar Dordrecht, Voorstraat 97; D. R. van Eijsden, kapper, naar Sliedrecht. Landbouw-Bioscoop. De Landbouw-Bioscoop brengt deze week een film die alleszins de aan dacht verdient, n.l.: „Het masker van den duivel", naar den roman „De maskers", van Erwin Reiner. John Gil bert viert in deze rolprent triomphen. Piet Kloppers, de bekende recensant van het „Handelsblad" schreef over hem: „Intusschen gaat onze bewondering uit naar John Gilbert, filmacteur sans peur en sans reproche, bepaald groot wordt hij als hij tot het besef komt een duivelskind te zijn, een huiche laar, dieals alle huichelaars zijn straf vindt als hij er zich reken schap van geeft wat hij mist, opdat hij niet oprecht is. De film vitaphonïsch begeleid, hier en daar ook met een smeltend liefdes lied, meesleepend gezongen, is tot in de kleinste onderdeelen welverzorgd". Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Het als schipper met zijn vaartuig gebruik maken van een rijkskanaal, zonder een reglement aan boord te hebben: E. v. d. L. te Wichelen f2 s. 2 d. Als schipper van een rijkskanaal gebruik makende zijn naam niet op zijn vaartuig hebben: M. v. d. H. te Oude Tonge f5 s. 5 d. Met een rijwiel zonder noodzaak linkerzijde van den weg houden: M. G. R. en P. L. V. te Colijnsplaat f5 s. 5 d. Als voren en geen signaal geven met de bel als de veiligheid van het ver keer zulks vordert: T. V. te Wissen- kerke 2 maal f 5 s. 2 maal 5 d. Met een auto op een kruispunt van wegen, wanneer men gelijktijdig al daar met een andere auto is, rechts niet laten voorgaan; L. M. V. te Goes flO 10 d.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2