DIPLOMATEN N°. 51 Woensdag 12 Maart 1950 117 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. School en kerk. Lrand en Tuinbouw ProVincienieuWs LINTVELT's BAZAR Nou! - ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHB tt COURANT Uitgave iNaamlooze Vennootschap Goesche Courant i|3S|§gp|||j en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf T,^1 -1*7 1T Tfi XT-. r~\ A A r» J z. P Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Zij, die zich nu als abonnê op de Goesche Courant opgeven, ontvangen de tot APRIL A.S. verschijnende nummers GRATIS. Mooie gift. In de Ned. Herv. Kerk van Joure (Fr.) is Zondagochtend in de gods dienstoefening, van een onbekende ge ver of geefster, in het collectezakje voor de Diaconie en de Kerk, iedereen bankbiljet van flCOO,gecollecteerd. Incident in een kerk. Onmiddellijk na den dienst Zondag ochtend in de kerk aan de Aelbrechts- kolk te Rotterdam, welke dienst door ds. S. H. J. James was geleid, is de kerkvoogd J. R. Kleijn met luide stem een protest tegen den predikant gaan voorlezen. Op verzoek van ds. James is de kerkvoogd, toen hij niet geneigd bleek te zwijgen, verwijderd. Op straat probeerde hij nog eens zijn protest te laten hooren, maar men heeft hem van de stoep van de kerk verwijderd. Na den avonddienst heeft de kerk voogd zijn protest doen hooren, met toestemming van ds. C. B. Holland. De kerkvoogd die een principieel verschil van meening heeft met ds. Ja mes heeft naar aanleiding van het gebeurde een klacht ingediend bij den officier van justitie en bij den kerke- raad van de Ned. Herv. Kerk te Delfs- haven. ken er zoodanig onder leden, dat ze met opgebogen rug stonden en in voe dingstoestand opvallend achteruitgin gen. Daarom is het van groot belang, dat nu dadelijk met de behandeling wordt begonnen. De werkzaamheden in het landbouwbedrijf nemen nu nog niet zooveel tijd, en de dieren zijn op stal, waar men ze dagelijks kan con- troleeren. Bovendien is de behande ling met de horzelzalf zeer gemakke lijk. In de allereerste plaats behoort er naar gestreefd te worden, zooveel mogelijk larven onschadelijk te ma ken, voordat de staltijd verstreken is en het vee de wei in gaat. Thans dus beginnen met de behandeling op stal en daarna nog eens herhalen, eenmaal in Mei en in Juni. Bestrijding van de runderhorzel. De heer 't Heen schrijft aan de „N. R. Crt."-. Op verschillende plaatsen wordt reeds waargenomen, dat de eer ste horzellarven de rughuid der run deren hebben doorboord. Heel duide lijk zijn de kleine openingen te zien na het wegknippen van de haren, zoo dat met de behandeling dient te wor den begonnen. Hoe eerder deze plaats vindt, hce minder de dieren van deze huidparasieten hebben te lijden, want gedurende het grooter worden van deze wormbuiten neemt de pijn toe, tengevolge van de steeds toenemende spanning der huid. Meermalen was ik in de gelegenheid te zien, dat pin- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 69 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Ik weet het, Dan", erkende Grant. „Maar wij zullen het niet opgeven zonder er voor te vechten. Wij be ginnen laat, maar gelukkig heb ik er een paar millioen voor over. Jij moet rondzien en zooveel jonge schrijvers en docenten zien te verzamelen, als zich maar bij ons willen aanslui ten. Neem degenen, die het uit over tuiging met ons eens zijn, waar het mogelijk is, maar betaal hen goed. Wij beginnen wel laat, maar bedenk, dat het nog wel twee a drie maanden kan duren, voor de eindstemming plaats heeft Ik sprak vandaag per telefoon met Entwistle van Washington. Het is een ingewikkelde procedure en je weet, wij hebben ook iets op onze zij de. De President en de meesten zijner omgeving zijn met ons. Dat beteekent toch ook iets". De derde verkeers-conferentie. Maandagmiddag vereenigden zich op uitnoodiging van Ged. Staten een aan tal personen van onderscheidene ver- keersinstellingen in Zeeland en daarbij belanghebbende colleges en personen in een der zalen van het Provinciaal gebouw ter bespreking van verkeers aangelegenheden in Zeeland. De voorzitter, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin, opende de conferentie met een woord van welkom tot de aanwezigen, wier aantal niet zoo groot was als beide vorige jaren, en speciaal tot den vertegenwoordiger van de Spoorwegmaatschappij NeuzenGent, die toont een open oog te hebben voor de belangen van het reizende publiek. Hij geeft daardoor een goed voor beeld aan de Nederlandsche Spoor wegmaatschappij. Verder tot den in specteur en den adjunct-inspecteur der P. T. T., welke tak van dienst ook een groot belang bij het verkeer heeft; tot de afgevaardigden van de Kamers van Koophandel, waarbij spr. dank brengt aan de Kamer te Terneuzen voor de waardevolle adviezen van haar ontvangen; tot den vertegenwoordiger van de Stoomvaartmij. „Zeeland", die toont een echt Vaderlandsche, maar ook een Zeeuwsche lijn te zijn. Waar het reeds de 3de verkeersconferentie is, meent spr. het doel bekend te mo gen achten, het klachtenbureau is weer geopend. Spr. zegt dat in verband met het spoedig moeten vertrekken van den vertegenwoordiger van GentNeuzen, deze maatschappij het eerst zal wor den besproken, ten tweede de boot- diensten, resp. die op de Westerschel- de en die op de Oosterscheldeten derde de veerdiensten; ten vierde de spoor- en tramwegen; ten vijfde de wegen in het algemeen; ten zesde de autobusdiensten en ten zevende alle andere verkeersbelangen. Spr. deelde ten slotte mede, dat een telegram was ingekomen van den ver tegenwoordiger van de maatschappij MechelenNeuzen, dat hij door een misverstand de boot te Neuzen heeft „De democratie heeft haar nadee- len", zuchtte Stoneham. „En ook een belachelijken kant. De Duifsche ban ketbakker in de naaste straat heeft evengoed een stem uit te brengen over deze of een andere zaak als een profes sor van Harvard, die een studie van Europeesche staatkunde heeft gemaakt en waarschijnlijk alle hoofdsteden heeft bezocht. Beslissingen door stem ming zullen altijd anders uitvallen dan men denkt. Neem bijvoorbeeld het verbod van verkoop van sterken drank, dat het volk van Amerika tegen hun zin door stemming werd opgedrongen. Ik ben er niet zeker van, dat over dui zend jaar absolute monarchie niet zal worden beschouwd als de eenige ge zonde regeeringsvorm". Laten wij intusschen beginnen", stelde Grant voor. „Ik zal morgen een crediet voor je openen aan welke bank je verkiest. Bepaal zelf je salaris en betaal voor contributies wat je denkt, dat ze waard zijn. Zoek de stad rond naar jonge mannen, die kunnen schrij ven, wat wij noodig hebben docen ten, schrijvers in tijdschriften. Wij mo gen dan laat beginnen, Dan, maar wij hebben een groote waarheid te ver kondigen. Wij hebben ooit de logica op onze zijde. Amerika was het 'eerste van alle volken der wereld, dat een Daar vlieg-t-le! en ik kan boven- ■fjZyï dien nog een behoorlijke ver- koudheid toopen. Doel daarfegen he pen gelukkig AspirinrTabletten. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" slaat. Prijs 75 ets gemist en dus niet ter conferentie kon komen. Hierna werd het eerste punt ter sprake gebracht en kon de vertegen woordiger van GentNeuzen op een paar korte vragen antwoorden, dat binnenkort, het deel op Belgisch grond gebied door de Belgische spoorwegen wordt overgenomen, wat er met het deel der lijn op Nederlandsch gebied zal gebeuren, is nog niet te zeggen, wellicht neemt MechelenNeuzen hef over. De datum van overname is waar schijnlijk voor het Belgisch deel 1 Mei, maar officieel is niets bekend. Spr. kan dus alleen toezeggen even- tueele wenschen over aansluiting bij Selzaete te willen overbrengen aan de Belgische Staatspoorwegen. De voorzitter bracht dank voor die toezegging, waarvan gaarne gebruik zal worden gemaakt. Hierna kwamen de bootdiensten op de Westerschelde aan de orde. De heer N. J. Harte, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Z. Vlaanderen te Neuzen, zeide, dat hij geen klachten heeft over te brengen, bij verschillende gelegenheden heeft de Kamer adviezen uitgebracht en spr. hoopt op goede oplossingen naar aan leiding daarvan. Toch is er ten op zichte van iets zekere vrees en dat wel van den dienst Vlïssïngen-Neuzen. De wijze waarop bij verschillende ge legenheden en onlangs ook door den minister over dezen dienst gesproken werd, heeft angst voor hef behoud doen ontstaan. Toen op 29 Mei van het vorige jaar gevraagd werd even- tueele opmerkingen te maken, kon de Kamer niet bevroeden, dat men in die richting ging met dien dienst. Men zou dus hier een verslechtering krijgen, in plaats van een verbetering, waarnaar toch algemeen gestreefd wordt. Alles wordt gedaan om verbeteringen te ver krijgen voor Walsoorden, Hansweert Hcedekenskerke, Vlissingen en Bres vermindering van bewapening voor stelde en zichzelf beroofde van de middelen om een aanvallenden oorlog te voeren, juist In den 'tijd, toen het daartoe beter in staat was dan eenig ander land. Het is nog de leidende geest in de Beperkte Bewapening. Waarom zou het dan buiten het Pact blijven? Het stelt zich bloot aan al lerlei samenzweringen. Het weigert de bescherming van het Pact en neemt de beperkingen aan, welke zijn eigen edelmoedigheid het oplegde. En Dan, laat hen het telkens en telkens weer herhalen. Laten ze vragen, waar die geheele stroom literatuur van de an dere zijde vandaan komt. Zeg hun ronduit, dat die uit Duitschland komt. Vraag hun, of zij denken, dat Duitsch land vergeten heeft". Zij maakten vele plannen en het ge lukte Grant een zekere mate van geestdrift bij zijn metgezel op te wek ken. Toen zij naar buiten gingen, ont moetten zij een kennis, die lachte om een plaat in een weekblad. Hij liet ze hun zien. Er zaten eenige mannen om een tafel te dineeren, Lord Yeovil in het midden, en voor hem een ongeluk kig kuiken, waarop de oogen van de zestien gasten hongerig gericht waren. Op een korten afstand zat de allego rische Jonathan alleen aan een tafel kens, en de lijn NeuzenVlissingen voldoet ook niet alleen aan een be hoefte, maar is wel degelijk een alge meen verkeersbelang, ook na haar ruim 100-jarig bestaan. Het is dan ook pijn lijk, dat waar Oost-Z.-Vlaanderen niet met verkeersmiddelen overvoerd is, er te Breskens stemmen opgaan, die mee- nen, dat Neuzen—Vlissingen wel kan worden opgeheven, terwijl er juist geen lijn is, die beter voorzien is dan Vlissingen-Breskens, terwijl men tracht dit nog steeds te. verbeteren. Spr. meent dan ook, dat men op hetgeen met de lijn VlissingenNeuzen ge beurt goed moet toezien en er reke ning mede meet houden, wat de ge volgen van opheffing zouden zijn. Vooral ook voor het vrachtvervoer. In 1929 werden van Vlissingen naar Neu zen 18.5C0 en omgekeerd 5600 zendin gen verzonden. Vlissingen is juist een rustige plaats voor laden en lossen. De gelegenheid Vlissingen-Goes-Hoe- dekenskerke-Neuzen brengt meer over laden met zich. Sneltrammen tusschen Neuzen en Breskens bestaan niet en zullen er ook wel niet kunnen komen zonder groote offers ook van de open bare lichamen, waardoor de bezuini ging op de bootdiensten teniet zou worden gedaan. Het Westelijk deel van Z.-Vlaanderen met 27X00 inwoners heeft goede verbindingen, maar alleen het land van Axel telt 29.000 inwoners en heeft er dan toch ook recht op, terwijl de bevolking van heel het Oos telijk deel nog veel grooter is. Ook de aansluiting te Borssele, in den zak van Zuid-Beveland, is van groote be' teekenis. Spr. hoopt dat Ged. Staten deze belangen niet uit het oog zullen verliezen. De voorzitter zegt, dat er zeker re kening mede zal worden gehouden. De dienst VlissingenNeuzen is her haaldelijk bij Ged. Staten ter sprake gekomen, doch de tijd is nog niet ge komen voor een beslissing en de dienst blijft dus nu nog bestaan. De burgemeester van Neuzen, de heer Huizinga, ondersteunt gaarne het betoog van den heer Harte en stelt ook prijs op het behoud van deze di recte lijn met Walcheren, o.a. omdat te Middelburg het Provinciaal Bestuur is gevestigd en ook de rechtbank. De beslissing berust ten sfotte bij het Provinciaal college, maar toch meent spr. dat deze lijn niet kan worden ge' mist. De heer van Melle uit Goes, vraagt of hef niet mogelijk is de eerste boot Vlissingen—Neuzen wat later te laten vertrekken, opdat zij, die uit Goes vroeg te Terneuzen willen zijn, met den locaaltrein te Borssele aanslui ting kunnen krijgen. De heer de Jonge, directeur van den Oosterscheldedienst, zegt dat die boot juist vervroegd is op verzoek van Gent—Neuzen en van de P. T. T. De heer Groeneijk, inspecteur der P. T. T., zegt, dat de vervroeging In het belang is van een groot deel van Oost-Z.-Vlaanderen ten opzichte der postverbinding. De heer van Melle vraagt of dan de locaaltrein niet eerder kan rijden. met een prachtigen kalkoen voor zich. Lord Yeovil, die was opgestaan, richtte een haast klagend verzoek tot hem. „Wil je niet hier bij ons komen zit ten, Broeder Jonathan en den vogel meenemen?" „Propaganda", mompelde Stoneham. „Het is duivels handig ook. Zooiets maakt indruk". Toen zij de stad verder ingingen, kwamen zij een optocht tegen. Zij ble ven staan, om ze te laten voorbijgaan. Het was een lange rij jongelingen, die vier aan vier liepen, gekleed in de uniform van padvinders, terwijl eenige muziekkorpsen speelden. Zij droegen banieren, op de meeste waarvan de zelfde of een gelijkluidende boodschap was geschreven: Europa en Europa's moeilijkheden voor Europa. Amerika en Ametika's voorspoed voor Amerika. „Ik ken die vereeniging", merkte Stoneham op. „Zij noemen zich de .Nationale Padvinders van het Vrije Amerika". Zij krijgen gratis uniformen gratis muziekkorpsen, ongeveer zes uitstapjes in het land jaarlijks, ook gratis, en de beheerder van het fonds, waaruit dat betaald wordt, ia een ze De heer Groeneijk zegt, dat dit niet kan omdat de Raad van Toezicht op de Spoorwegen reeds accoord heeft getroffen met de P. T. T, en dan komt er geen verandering meer in. Daar mede in verband brengt spr. de wen- schelijkheid naar voren, dat deze con ferenties gehouden worden voor die tusschen genoemde lichamen. De voorzitter meent, dat Ged. Sta ten daarmede in het vervolg gaarne rekening zullen houden. De heer van Melle: Dus dan maar wachten tot het volgende jaar. De heer jhr. Boreel, vertegenwoor diger van de „Zeeland", brengt dank voor het doen varen van een speciale fruitboot Neuzen—Vlissingen met pro ducten van de veiling te Neuzen voor de „Zeeland"-bcoten. Spr. vraagt of ook in het komend seizoen zulk een boot zal worden ingelegd. De voorzitter antwoordt, dat daartoe reeds besloten is. De heer Groeneijk vraagt hoe hef nu gaat met de wijziging van den dienst VlissingenBreskens op Zondag. De voorzitter zegt, dat deze zaak nog bij den minister is, ook voor den loopenden winterdienst Thans komt de Oosterscheldedienst aan de orde en wijst de heer M. Laer- noes, vice-voorzitter der Kamer van Koophandel te Middelburg, op den droeven toestand van de aanlegplaats te Zierikzee, waar hij wel gezien heeft hoe men martelen moet om auto's ge lost of geladen te krijgen. De voorzitter deelt mede, dat de ponton waarschijnlijk in 1932 zal kun nen worden gelegd. Bij de veren, vraagt de heer Groe neijk, of de veerdienst rekening zal kunnen houden met een wijziging, die in den locaalspoorwegdienst komt. De heer de Bruijne, directeur van den Oosterscheldedienst, zegt dat dit reeds in overweging is. Bij de tramdïensten, vraagt de heer jhr. Boreel of, In verband met excursies van de „Zeeland" al bekend is of de trammen naar de Belgische badplaat sen weer zoo zullen loopen als ver leden jaar. De heer de Jonge zegt, dat dit nog niet bekend is. Bij de wegen vraagt de heer Windt van Merkesteijn of de weg Neuzen AxelRoodesluis niet verbeterd kan worden, hij meent te weten, dat België dan een verbreeden weg tot Moerbeke zal doen aansluiten. De voorzitter zegt, dat dit afhangt van de bereidwilligheid van de direct belanghebbenden om 25o/o der kosten te dragen en op een opmerking van den heer Harte, dat het geld anders voor andere wegen wordt besteed. De heer Huizinga zegt onlangs te Axel als zijn persoonlijke meening naar voren te hebben gebracht, dat men steun moet zoeken bij de gemeenten, die meer het algemeen belang op hef oog zullen hebben dan de polders. Hij zou willen, dat de polders of uit geschakeld, of facultatief werden ge steld. De voorzitter twijfelt niet of Ter neuzen zal dan het voorbeeld geven. kere meneer Hans Klein. Meer propa ganda!" „O, onze vijanden zijn doortastend genoeg", stemde Grant bitter toe. „Zij nemen hun leerlingen van de wieg af en leeren het hun met het alphabet. En toch, je weet, hoe zorgvuldig ze zich hadden voorbereid, ofschoon zij hun eigen tijd er voor kozen, elk voor deel hadden, dat wetenschap en vroe gere beschikkingen hun gaven, ver loren zij den grooten oorlog. Zij had den alles tot in bijzonderheden ge regeld, maar daarmee alleen kan men niet winnen. Ik ben optimist genoeg, Dan, om te gelooven, dat zooals die menschen vroeger faalden, ze weer zullen falen, en om dezelfde reden". „Je bent vanavond goed op dreef", erkende Stoneham. „Verklaar je na der!" ,Ik geloof niet in het eindsucces van een zaak", ging Grant ernstig voort die geheel ontbloot is van geestelijke idealen. De Duitschers begonnen in negentien honderd veertien met elk voordeel, maar met een vermetel ge proclameerde oorlogsleuze van mate- rieele winst. Tegenover hen stond een volk, dat vocht voor zijn "eigen land en gezin en er is niets, dat meer aan vuurt. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1