DIPLOMATER Sport. N°. 50 Maandag 10 Maart 1950 147 Jaar Binnenland Kunst. Lrand en Tuinbouw Kolooiën ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf i nl rt T nu T 7 M n "17 TA XTO A A -c-1 nn— Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERT van 1—5 regels fl meer 24 cent. Drie wordt 2 maal berell dienst aanbiedingen en aanvragen 15 cf. per regel. Advertentiën worden aangenomen tof 12 uur voorm. Zij, die zich nu als abonné op de Goesche Courant opgeven, ontvangen de tot 1 APRIL A.S. verschijnende nummers GRATIS. Een taart met een b ij smaakje Een jongeman te Utrecht kreeg een taart thuis gestuurd. Op zich zelf niets bijzonders. Evenmin was het iets bij zonders dat deze taart volgens de re gelen der kunst was „opgemaakt" en voor velen, die het product van nabij bekeken onweerstaanbaar was. Het bijzondere was echter, dat, toen een der huisgenooten zich er aan te goed zou doen, deze allerlei leelijke gezichten begon te trekken, waaruit bleek, dat een en ander hem minder goed was bekomen. Inderdaad moet de taart, van boven en van onder met pannekoek bedekt, met minder edele stoffen gevuld zijn geweest. De politie werd van deze fopperij in kennis gesteld, en de keuringsdienst van waren zou de lekkernij aan een onderzoek onderwerpen. Vermoed wordt, dat de taart van een vroegere verloofde des jongemans afkomstig is. De iepziekte. De inspecteur, hoofd van den plan- tenziektenkundigen dienst te Wage- ningen, schrijft: Op dit oogenblik wordt blijkbaar op ruime schaal een circulaire verspreid, waarin een middel ter bestrijding van de iepenziekte wordt aanbevolen. Van vele gemeentebesturen althans ont vang ik het verzoek om mededeelïng omtrent de resultaten, die met dit be strijdingsmiddel verkregen zouden zijn. Ten einde teleurstelling te voorko men deel ik hierbij mede, dat mij van goed gecontroleerde resultaten van het hierbovenbedoelde bestrijdingsmiddel niets bekend is, en dat het zeer twij felachtig is, dat de in- en uitwendige behandelingen, die in de circulaire worden aangegeven, eenig resultaat kunnen geven. Ik meen dan ook hef advies te kunnen geven niet tot hef gebruik van middelen, als hïerboven- bedceld, over te gaan dan nadat vol doende zekerheid omtrent de resul taten verkregen is. Algemeene transport onderneming. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam heeft aan den minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin zij opmerkt, dat de gestie van de Algemeene Transport Onderneming, dochtermaatschappij der Ned. Spoorwegen, in breede kringen van vervoerders een toenemende be roering wekt. Voor een ieder waar te nemen is het dat de A. T. O., opgericht voor zcoveel destijds naar buiten is geble ken als middel tot voeding van hef 68 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Indien u dat wist", zeide hij, „dan zouden wij u misschien als gevaar lijk man moeten beschouwen, hetwelk, zooals ik reeds gezegd heb, niet goed zou zijn voor uw gezondheid. Nu, mijn jonge vriend, wij "hebben prettig gepraat Zal ik u nu zeggen, wat ik werkelijk bij u kwam doen?" Grant keek op de klok. Het was lang na middernacht. „Misschien zou dat wel goed zijn". „Ik kwam", zeide Blunn, „om u te vragen, of u mij ook eenige inlichtin gen kunt geven aangaande de verblijf plaats van de vrouw van mijn vriend Von Diss". „Ik heb niet het minste vermoeden daaromtrent", verzekerde Grant hem koel. „Maar waarom komt u bij mij?" „Er loopt een gerucht in de Ri viera en elders, dat de Prinses Mo goederenverkeer per spoor, zich sinds dien op een veel ruimer arbeidsveld is gaan bewegen; immers, thans voert zij niet slechts goederen ten vervoer door de spoorwegen aan, doch belast zij zich ook op verschillende trajec ten met het vervoer daarvan tot aan het adres van bestemming, zonder dat daarbij van den spoorweg ook maar eenig gebruik wordt gemaakt. Adressant beschikt niet over de ge gevens om te kunnen beoordeelen, of de critiek, welke over deze uitbrei ding van werkzaamheid begrijpelijker wijs wordt vernomen, als gevolg van de schade welke tal van vervoerders daarvan ondervinden, ook bij objec tieve toetsing aan het algemeen belang gegrond zal blijken. Deze vraag is echter van zoo groot gewicht voor ons economisch leven als geheel ge zien, dat zij niet anders dan op grond van objectief vastgestelde gegevens en na rijp beraad beantwoord mag wor den. Adressant juicht het denkbeeld zeer toe een onpartijdige commissie in te stellen, welke een onderzoek naar alle hierbij in aanmerking komende fac toren zal instellen en van haar bevin dingen rapport zal uitbrengen. Adres sant dringt er bij den Minister op aan, aan dat denkbeeld gevolg te geven en, alvorens een definitief standpunt in te nemen, de gelegenheid tof veelzij dige overweging van dat rapport open te stellen. Onze verhouding met België. Met instemming heeft de minister van buitenlandsche zaken kennis ge nomen van de zienswijze en de wen- schen van de leden, die bij de begroo ting voor buitenlandsche zaken aan het woord waren. Het verzekeren van een duurzaam goede verhouding tus- schen de beide landen moet inderdaad het doel zijn, dat ook bij het al dan niet ingaan op een openbare bespre king van de bij die verhouding be trokken vraagstukken nimmer uit het oog behoort te worden verloren. Hij houdt zich overtuigd, dat ook deze leden zullen gevoelen voor het standpunt, van andere zijde aanbevo len en overeenkomende met zijn in zicht, dat thans na de tusschen de beide regeeringen gewisselde nota's an dere wegen tot het bereiken van hef primaire doel moeten worden bewan deld. Of intusschen instelling eener commissie, die o.m. zou bestaan uit scheepvaartkundigen en andere, met het transportbedrijf bekende personen, de meest geschikte weg zou blijken om tot dat doel te komen, meent de minister na rijpe overweging te moe ten betwijfelen. Hij is niet overtuigd van de doeltreffendheid van commis soriale behandeling op den "in het voorloopig verslag aangegeven voet. Het staat te vreezen, dat ook wegens het onvermijdelijk min of meer groote aantal leden van een zoodanige com missie deze niet het meest geschikte orgaan zou blijken. Voorts is een goede verhouding tot België zoozeer een algemeen belang,' dat het der regeering minder juist schijnt, behartiging daarvan op te dra gen aan vertegenwoordigers van be paalde kringen of groepen der bevol king. Met verwondering nam de minister verder kennis van de klacht, dat hij de Nederlandsche natie en de Staten- Generaal dikwijls onkundig laat om trent de belangrijkste aangelegenhe den. Deze klacht komt hem onbillijk vcor en hij moet haar afwijzen. Zooals de minister reeds vroeger mededeelde zal hij gaarne een zoo groote mede deelzaamheid blijven betrachten, ais het welslagen der zaken hem zal voor komen te gedoogen. naco verliet in uw jacht". „Dat gerucht is bespottelijk", ver klaarde Grant. „Zco?" prevelde Grant. „Wel, Wel! De Prinses Grant legde hem het zwijgen op met een bevelend gebaar. „Wilt u zoo goed zijn de Prinses uit ons gesprek te laten?" zeide hij. „Ik houd er nooit van over vrouwen te spreken. De Prinses is een oude vriendin van mij, eenn nieuwe van u. Een ander onderwerp als 't u blieft, of ik zal gedwongen zijn u te herin neren, dat het reeds laat is". „Een heel goed standpunt", merkte Blunn nadenkend op. „Toch moest u bedenken, dat ik de 'oudste vriend van haar echtgenoot ben, en huwelijks banden in Duïtschland als heiliger worden beschouwd dan in de meeste andere landen. Ik zou zelfs zoo ver kunnen gaan om te zeggen, dat ik den Prins vertegenwoordig". „Wat den vertegenwoordiger van den Prins betreft, antwoordde Grant schamper, „daar is de deur. „Meneer Cornelius Blunn, mijn vijand zooals ik weet, maar wiens gesprek en hu mor mij bevallen, zou ik voorstellen nog een glas whisky te nemen". Blunn schonk zich nog eens in en fat| uo uuui ufiz opusjj ftj-j 'do puojs Multatuli's zoon overleden. Te Nice is overleden de heer P. J. C. E. Douwes Dekker, de eenige zoon van Multatuli (Kleine Max uit de Ha- velaar). Hij bereikte den leeftijd van 76 jaar. De heer Douwes Dekker was jaren lang leeraar in het Fransch aan de H.B.S. te Sappemeer, later te Gouda, waarna hij gepensioneerd werd. Hij had een werkzaam aandeel in J. B. Meerkerks bekende Studie over Multatuli, waarvan in 19C0 de eerste druk verscheen. Suikerbietencultuur in Italië. In verband met het streven om het geheele ceconomischc leven van Ita lië zooveel mogelijk in te deelen in corporaties en syndicaten, zijn de ver bouwers van suikerbieten samenge bracht in de Nationale Federatie van Suikerbïefenverbouwers. Tegenover deze staat het Consortium van Sui kerfabrikanten. Genoemde groepen hebben thans, volgens een mededeeling van dr. J. J. L. van Rijn te Rome in Handclsber. de handen ineen geslagen om te voor komen, dat de suikerproductie groo- ter zou worden dan men in het eigen land verbruiken kan (hetgeen eenna- deeligen invlced op den prijs zou heb ben) of dat de suikerfabrieken een grooteren toevoer zouden krijgen dan in verband met hare capaciteit ge wenscht is. Als gevolg van deze sa menwerking is 14 Februari j.l. een nationaal contract gesloten, dat in hoofdzaak samengevat kan worden als volgt: le. Vóór het einde van Februari 1930 zullen alle landbouwers, die in 1929 suikerbieten verbouwd hebben en zulks dit jaar weer wenschen te doen opgeven hoeveel hectaren zij het vo rig jaar verbouwd hebben; 2e. Nadat alle opgaven ontvangen en gecontroleerd 2ijn, zal de totale op deze wijze verkregen oppervlakte ver minderd worden tot 110.000 H.A. en deze vermindering zal, zooveel moge lijk naar evenredigheid, over de ver schillende verbouwers omgeslagen wor den. De Nat. Fed. van Suikerbietenver bouwers verklaarde in verband hier mede, dat het voldoende zal zijn, zoo iedere landbouwer de door hem be- teelde oppervlakte met 5 a 6 pet. ver mindert in vergelijking met 1929. Deze vermindering moet, volgens de federa tie, gemakkelijk te verkrijgen zijn door propaganda bij de betrokken landbou wers. Het contract houdt verder nog in, dat slechts een zoodanige hoeveelheid suikerbïefenzaad verstrekt zal worden als strikt noodzakelijk is voor de cul tuur en dat dit bovendien alleen zal geschieden, nadat de oppervlakte voor den desbetreffenden landbouwer defi nitief zal zijn vastgesteld. Vlieg-ongeluk. Een militair vliegtuig is te Kalidjati in een vrille neergestort en totaal ver nield. De bestuurder, 1ste luitenant der infanterie J. Hoste, werd zwaar gewond; de infanterist Hollebrand werd gedood. De heer Hoste is per hospitaalvliegtuig naar het militair hos pitaal te Tjimahi vervoerd en daar opgenomen. Hij had een kaakfractuur, beide bovenbeenen waren verbrijzeld en de linkerbovenarm was gescheurd. De in het hospitaal te Tjimahi op genomen eerste luitenant der infante rie J. Hoste, die met een legervliegtuig te Kalidjafi neerstortte, is aan de zware verwondingen overleden. Amok in een gevangenis. Zaterdagmiddag heeft een gestrafte in de gevangenis te Makassar amok gemaakt. Hij werd neergelegd. De ci pier der gevangenis Hartman werd ern stig gewond. Hij is kort na het ge beurde overleden. PU DDI N C PAB PU E K' C/?OA//A/C£A/ oogenschijnlijk doel van z'ijn bezoek bleef onvervuld. „Apropos van ons vroeger onder werp van gesprek, meneer Slattery", zeide hij, „volg mijn raad. Ga niet voort met uw propaganda, en bovenal, wees niet te nieuwsgierig. Er zijn din gen, welker ontdekking u veel waard zoiu zijn, maar die ontdekking zou uw dood zijn. U is een jong man en zeker wel aan het leven gehecht, denk ik". „Niet alleen dat", antwoordde Grant, „maar ik denk te leven, tot mijn werk gedaan is". Meneer Blunn dronk langzaam en peinzend zijn glas leeg. Toen stond hij op, zette zijn hoed op en nam zijn overjas over den arm. „Een prettig gekeuvel, meneer Slat tery", zeide hij. „Ik houd van u, weet u. U is een jong man van verbeelding en moed. Ik wou, dat u een Duitscher waart". Grant opende de deur. „Indien u bij uw geboorte een ge weten had medegekregen, zou u^ geen slecht Amerikaan zijn geweest", gaf hij terug. HOOFDSTUK V. Cornells Blunn had den machtigen Juggernaut der propaganda niet over VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats om het kampioenschap van Nederland, met uitslagen als volgt: Ajax—Velocitas 8—0 Go AhaedWillem II 3-1 Zuidelijke le klasse K.N.V.B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: Roermond—P. S. V. 2—1 WilhelminaL. O. N. G. A. 1-0 N. O. A. D.-M. V. V. 4-1 Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: Middelburg—Dongen 3—2 D. O. S. K. O.-R. B. C. 4—1 T. A. C.Velocitas 51 De BaronieBreda 12 De stand om het kampioenschap van Nederland luidt als volgt: Ajax 1 1 0 0 2 8—0 Go Ahaed 1 1 0 0 2 3—1 Willem II 10 0 10 1—3 Velocitas 1 0 0 1 0 08 Blauw Wit 0 0 0 0 0 0-0 De stand der Zuidelijke 2e klasse A luidt tot op heden: schat, welke reeds in werking was gebracht in elke stad en in eiken Staat Haar uitgebreidheid en werk ■/aamheid op groote schaal waren haast onbegrijpelijk. Er werd haast geen tijd schrift uitgegeven, dat niet een artikel van een of ander bekend schrijver bevatte, waarin de leer van Amerika's onafhankelijkheid en zelfbeschikking werd gepredikt. Een klein leger rede naars hielden lezingen over hetzelfde onderwerp. Dan waren er ingezonden stukken in de couranten, openbare bijeenkomsten, en een verspreiding op groote schaal van gratis literatuur. Stoneham, die een korte vacantiehad genomen, werd naar New-York terug geroepen door een dringend telegram van zijn vriend. Zij bespraken den toestand den avond van zijn terug komst aan het diner in een bekende club. „Ik ben op jou hand, Grant, dat weet je", zeide de journalist, „zoowel uit overtuiging als vriend. Maar je strijdt tegen een te groote overmacht. Velen van ons weten, dat Duitschland zich twintig jaar geleden reeds hier voor voorbereidde. Het heeft een uit stekend in elkaar gezette propaganda, die slechts even in beweging behoefde te worden gebracht Blunn heeft dat gedaan. Zie nu het resultaat. Er is T. A. C. 19 14 4 1 32 67-20 Dongen 19 13 1 5 27 58-30 Middelburg 20 10 5 5 25 52-34 Zeelandia 17 8 4 5 20 57-45 M. E. V. O. 19 9 1 9 19 37-46 R. B. C. 18 7 2 9 16 38-42 D.O.S.K.O. 18 4 5 9 13 49 57 Vlissingen 20 4 5 11 13 33-63 Breda 16 5 2 9 12 38—52 De Baronie 18 4 6 8 12 27-42 Velocitas 17 4 3 10 11 28-53 De Baronie 2 punten in mindering wegens niet opkomen tegen Dongen. SCHAATSEN. Willem Kos f De bekende schaatsenrijder W. Kos te Oud-Karspel is Zaterdagmorgen overleden. Hij was 8 Februari 1904 te Oud-Karspel geboren, nam reeds op 15-jarigen leeftijd aan wedstrijden deel en behaalde toen al overwinnin gen, n.l. op de proefwedstrijden van den Ned. Schaatsenrijdersbond, waar bij hij de 1500 M. won. In 1922 won hij het kampioenschap van den Lan- gendijk over 500, 1500 en 2500 M. Deze successen en de groote sympa thie, welke men voor den jongen man voelde, deden eenige sportvrienden be sluiten hem een paar Noorsche schaat sen te geven. Op deze kwam hij voor het eerst uit 6 Januari 1924, bij welke gelegenheid hij 16 deelnemers sloeg, o.w. Taconis, Pronk en Kaan. Vooral zijn tijden op de 5C00 M. (10.12) waren schitterend en dit werd voor hem hef haast geen tijdschrift van eenige be- teekenis, of zij hebben er hun artike len weten te plaatsen. Zij hebben hun eigen couranten en zij maken gebruik van nog heel veel andere. Zij nemen een goede plaats in de tijdschriften in, hebben heel wat invloed in de colle ges; de boekwinkels en leesbibliothe ken worden overstroomd met hun gra tis literatuur. Aan den anderen kant zijn er nog heel wat denkende men- schen, die er voor zijn, dat Amerika zich bij het Pact voegt. Maar er is geen organisatie, niets om hen samen te brengen, geen middel om hun mee ning te verspreiden. Jij hebt gedaan, zooveel een enkel man maar kan doen. Vijf duizend zooals jij zouden reeds heel waf bereiken. Zooals de zaken nu staan, overtuigen Cornelius Blunn en zijn vrienden de groote meerder heid van de inwoners der Vereenigde Staten volkomen, dat Amerika zijn onafhankelijkheid zou opofferen, als het deelnam aan het Pact, dat Enge land jaloersch is op Amerika's meer derheid in handel en financiën, en dat die uitnoodiging slechts een valstrik is. De menschen moeten wel eindigen met te gelooven, wat hun altijd ver teld wordt. Dat is het eerste beginsel van gelukkige propaganda". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1