Nette Kostgangers Bij Gevatte Koude Conanirin Vao Overal Rechtszaken. Binnenland Kunst. Koloniën Laatste Berichten Landbouwers-Inspan, 4 Paard en, het Hotel en Cafè- Restaurant „Korenbeurs'' een nieuw bestuur moeten onder de oogen zien. Het heeft op het groote plan geen invloed en is van later orde Men kan in ieder geval een directeur krijgen als men wil. De heer Risseeuw heeft den voor zitter opgebeld en deze heeft abso luut verklaard, dat er geen steun bij de regeering is gevraagd. De heer Lindenbergh heeft bezwaar er tegen zijn bron te noemen. Zonder directeur werken kan z.i. niet. Ook in een nieuw bestuur zal geen vertrou' wen bestaan. Men wil van de fabriek af zonder meer. Als het oude bestuur gevoeld had weg te moeten gaan, had het dit reeds verleden zomer moeten doen. Als men de boeren wil helpen, moeten de heeren uit de stad het op een andere wijze probeeren dan met de „Zeelandte willen redden. Het bestuur voelt ook wel hoe het gegaan zou zijn, als te Roosendaal allen hadden kunnen stemmen. Het had eerst de motie in stemming moe ten brengen. Daarom heeft het nu het referendum moeten doen plaats heb ben. Volgens spr. komt de f2,50 pas in waarde als er meer dan 175 mil lioen K.G. wordt geleverd. (De heer Bielders zegt 150 millioen). Spr. meent dat alle fabrieken dezelfde moeilijk heden ondervinden. Allen hebben een tekort aan bieten, maar de „Zeeland" is de zwakste. De heer Bielders: als de „Zeeland" doordraait komt een ander in erge moeilijkheden. Zij heeft echter een voorsprong omdat zij niet bukt onder rente en aflossing. Er moet een slacht offer vallen. De heer Lindenbergh zegt, dat als de „Zeeland" blijft, er 5 en anders 4 fabrieken de moeilijkheden hebben. Van den vrijen marktprijs is totaal geen heil te halen, de Centrale legt er nu ook geld op toe. Daarbij komt, dat er leden zijn, die te weinig grond hebben. Het is juist, dat de „Zeeland" een contract heeft met Dinteloord, want hef is reeds de derde keer, dat de „Zeeland" in financieele moeilijkheden zit. De heer Bielders vraagt nu uit te maken met zitten en opstaan of men stappen zal doen. Het blijkt dat een kleine minder heid er voor is, en meent de inleider, dat men dan niet moet doen, doch laat het verder aan den groep Zeeuwsch Vlaanderen over. De heer Bielders moest nu beslist weg en werd de vergadering gesloten. HANSWEERT. De sleepboot Dija is Woensdag omhoog gevaren en zij werd door het in zijn sleep hangende schip „Wi'jo aangevaren. De „Wiljo" beikwam ernstige schade aan het voorschip en zal eerst gerepareerd moeten worden alvo rens te kunnen laden. De „Dija" bekwam geen noemenswaardige schade. -Het met manden en kisten geladen motorschip „Kraanvogel" is tijdens dikke mist nabij den Doel omhoog gevaren en blijven zitten. De sleepboot „Cornelis" is van hier uitgevaren om te trachten schip en lading te bergen. De uitgaande Harwichboot „Rou Iers" is tijdens mist nabij Bath in aan varing geweest met een onbekend zee bootje. De „Roulers" bekwam schade doch kon de reis voortzetten. 's H. ARENDSKERKE. Ter gele genheid van het 5de- jaarfeest der Meisjes- vereenigin-g „Dorkas", werd Donderdag avond in h'et kerkgebouw de film van het Haagsche Diakonessenwerk vertoond. De eenigen tijd geleden van hier vertrokken wijkverpleegster mej. Lippitz, was speci aal uit Pen Haag overgekomen pm ge noemde film te verklaren, welke in het bij zonder interessant voor de-ze gemeente was, omdat verscheidene tafereeltjes hie, zijn opgenomen. Het kerkgebouw was geheel gevuld met genoodigden. Na afloop werd de avond verder gezellig doorge bracht in het vereenigingslokaal, waar de tijd op aangename wijze gekort werd met samenspraken enz. De Meisjesvereeniging zal met voldoe ning op dezen zeer geslaagden avond terug kunnen zien. KAPELLE. Ie dc Chr. school te Kapel'IeBiezelinge werd gisterenavond de tweejarige tuinbouwwintercursus be ëindigd. Als hoofd van déze cursus trad op de heer F. P. de Graaf, de heer W. Glas fungeerde als tuinbouwvakon-derwij- zer. Bij deze eindles was de Rijkstuin- bouwconsulent Ir. A. W. van de Plassche tegenwoordig. Verder burgemeester Bie- rens en de Commissie van toezicht op het Land- en Tuinbouwonderwijs. Aan 10 leerlingen kon een diploma uit gereikt worden, n.l. aan A. W. van de Velde, Jan de Schipper, Willem Veer- hoek Jacsz-, Jan van Overbeeke, Pieter Bom, Corns, van Kruiningen Az., Pieter de Regt, Jan Lepoeter Jz., Jacs. Hoog state en Johs. Hoogstate. Bij het uitreiken der diploma's werden de gebruikelijke toespraken gehouden. MIDDELBURG. Op 69-jarigen leef tijd is overleden de heer M. H. van Vis vliet, die van 1890 tot 1901 gemeente--ar- Ln-®"Zo'u(lr.iIP-f:"vCÜI **"rtablette Koorts; Rheumatiek [Hoofdpijn en Kiespijn tabletten Wettig beschermd tegenVervalschingen Prijs 40 en 75 ct. Bij Apoth co Drogisten chivaris en in 1896 ook commies-charter meester van het Rijksarchief is geweest^ doch door ernstige ongesteldheid genoopt was reeds op betrekkelijk jeugdigen leef tijd ontslag uit beide betrekkingen aan te vragen. Hedenmorgen is een, aanvang ge maakt met het opruimen van de ruïne van de sociëteit de Vergenoeging op de Markt ,die op 19 Februari is afgebrand. Dat de schrik voor brand er nog steeds erg bij de Middelburgers inzit werd gister middag weder bewezen toen de politie werd opgebeld, dat er brand zou zijn in het Volksgebouw „De Vooruit". On middellijk begaven zich twee agenten naar de Nieuwstraat en werd ook reeds ge meentewerken gewaarschuwd, waarop men zich ook van dien dienst er heen begaf Het bleek echter, dat alleen het aanma ken van de kachel veel rook had doen ent- staan, die aan brand deed' denken. Geluk kig was hulp hier dus niet noodig. OUDELANDE. Uitslag Openbare ver hooping ten overstaan van den Notaris E C. van Dissel te Goes, te Oudelande in café van mej. Lous en ten verzoeke van de Erven L. Erancke aldaar, op 'den 6 Maart 1930, van: 1. bouwland en zijkantweg otnder Oudelande in de Wildemanshoek groot 63.70 A., kooper hiervan werd de heer D, Hoffius, landbouwer te Oudelande, voor 'f 1590 per 39.24 A. of den hoop f 2581,05 2. Bouwland en zijkantweg onder Oudelande aan den Baarlandschein Zand weg, groot 85.71 A. Kooper hiervan werd de heer A. Vleu gel, fruitkweeker te ^Oudelande, voor f 1320 per alsvoren of den hoop f 2883„15 3. Bouwland met zijkantweg onder Oudeland in Pieter Tolhoek, groot 62.21 A. Kooper hiervan werd de heer Johanne: van Liere, arbeider te Oudelainde, voor f 1920 per alsvoren of den hoop f3047,05 4. Schuur met varkenshok en erf te Oudelamde op het dorp, groot 2.17 A Kooper hiervan werd de heer W. Remijn- sePztn., koopman te Oudelan.de, voor f690. SCHORE. Donderdagavond kwam de afd. Schore van de Vereeniging voor Zie kenhuisverpleging in algemeene vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den heer M. Maas. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het aantal leden op 1 Jan. 1929 bedroeg 167 (148 beta lend) en op 31 Dec. 1929, 229 (197 betalend). De rekening over 1929 sluit met een ontvang van f 401,58 Yz en een uit gaaf van f 403,70V2. alzoo met een nadee lig slot van f2,12. De begrooting 1930 sluit met een nadeeüg slot van f 11,12 Getracht zal worden donateurs t© winnen tot dekking van dit tekort. Een afdeelings- reglement werd vastgesteld. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering wordt gekozen de heer H. v. Everdinck en tot plaatsvervangend afgevaardigde dé heer G. Zoeteweij Jzn. Vanwege het uitvoerend comité Oprichting monument Nederlandsch Reddingwezen in Den Helder wordf meegedeeld, dat in de eerste tien da gen van de actie voor het bijeenbren gen van gelden voor een monument voor het Nederlandsche reddïngwezen reeds meer dan 80.000 prentbriefkaar ten zijn aangevraagd. De Amsterdamsche keuringsdienst heeft in samenwerking met de Naar- densche politie te Naardén twee vracht auto's aangehouden, die van de Bame- veldsche pluimveemaikt kwamen. De ca davers van 20 kippen, een eend en cenige konijnen zijn in beslag genomen. Tegen den vrachtrijder is proces-verbaal onge maakt. Donderdag is de schilderijendie f G. A. D„ die onlangs in Zwitserland, Duitschland, België en Nederland aan het werk is geweest, te Brussel gearres teerd. In zijn bezit werd gevonden een valsch paspoort op naam van Maurice de Sainte Croix. D. die bekentenissen zou hebben afgelegd, is 33 jaar oud en is te Montevideo geboren. Hij is voorloopig in de gevangenis te Sint Gillis te Brussel opgesloten. Met ingang van 15 Maart a.s. is rijksrechercheur Do Jong, bekend uit de Giesseïi-Nieuwkerkzaak, aangesteld bij de passenoontrole te Hoek van Holland. Rechtbank te Middelburg. Mishandeling. J. d. S., 21 jaar, arbeider te We- meldinge, f15 s. 15 d. h., A. J. R., 17 jaar, arbeider te Goes, f 15 s. 1 maand tuchtschool; J. d. K., 18 jaar, arbeider te Kapelle, f 15 s. 15 d. h. Overtreding leerplichtwet. Z. S., 39 jaar, timmerman te 'sHeer Arendskerke, bevestiging van het von nis van den Kanntonrechter f 25 s. 25 dagen hechtenis. Een autobusdienst in werking houden zonder toestemming. P. C. v. d. Si., 36 jaar, autoverhuur der te Goes, vernietiging van het von nis van den Kantonrechter, vrijspraak. Overtreding Jachtwet. C. M., 19 jaar, landbouwer te'sHeer Arendskerke, bevestiging van het von nis van den Kantonrechter, behalve voor wat de straf betreft, f10 s. 10 dagen hechtenis. Overtreding van het binnenscheep- vaartreglement. J. A. H„ 21 jaar, sleepbootkapitein, te Wemeldinge, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 25 s. 25 dagen hechtenis. Bedriegerij. Q. S., 22 jaar, arbeider te Wol phaartsdijk, werd verdacht dat hij op 14 Januari j.l. te Wolphaartsdijk met het oogmerk om zich te bevoordeelen, door listige kunstgrepen en een sa menweefsel van verdichtselen tot J. L. G., aan wien verdachte's moeder f 145,84 schuldig was, te zeggen dat hij dit geld kwam betalen, dat G. het boekje waarin de schuld stond opge- feekend voor voldaan moest teekenen, genoemde G. heeft bewogen tot hef te niet doen van zijn inschuld jegens verdachte's moeder, door het boekje voor voldaan te fee'kenen, zonder dat te voren of daarna werd betaald. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. De moord aan het Bezuidenhout. De Haagsche rechtbank heeft gis teren W. K. v. d. M., tegen wien hef openbaar ministerie levenslange ge vangenïsstraf had geëischt wegens moord op mevrouw Odem, aan hef Bezuidenhout te 's Graverihage, en po ging tot doodslag op haar huishoud ster, mej. Holstein, veroordeeld we gens doodslag en poging tot doodslag tot 20 jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte noch den moord op mevr. Odem, noch de poging tot moord op haar huishoudster bewezen, wel echter het bewijs voor doodslag van het tweede slachtoffer geleverd. Deswege is verdachte veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Tevens werd de vernietiging van het in beslag ge nomen scheermes, waarmee het mis drijf moet zijn gepleegd, gelast. Verdachte hoorde de voorlezing van het vonnis, welke voorlezing slechts enkele minuten duurde, uiterlijk vol komen onbewogen aan. Een nieuw tooneelstuk van Fabricius. „Hans Hopper maakt carrière" een char ge in drie bedrijven vain Jan Fabricius, is ter opvoering aangenomen door hot Nederlandsch-1ndisch Toomcel, directeur Cor Ruys, voor wien de hoofdfiguur Hans Hopper geschreven vis. De opvoerimgs rechten zijn gecontracteerd zoowel voor Indië als voor Holland. Auto-ongeluk. De auto, waarin de gezagvoerder van het stoomschip Van der Wijck B. W. Lo dewijks zich met zijn echtgenoote van Tandjong Priok naar Batavia bega ft kwam nabij Aintjol in botsing met een taxi, tengevolge waarvan het echtpaar uit den auto werd geslingerd. Mevrouw Lodewijks bleef ongedeerd, doch de heer Lodewijks moest met een zware hoofdwonde naar het hospitaal worden vervoerd. De schuld ligt vermoedelijk bij den chauffeur van de taxi. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 7 Maart 1930. Gieser Wildeman f 14, KLiperen f 11, Goud Reinetten f 14 a f47, Zoete Arm- gaarde f 13, Pcfenme d'Orange f4 a f 10, Spruiten f 15 a f21. Spinazie f 12 a f20, Koolrapen f 1,10. Wijnpeen f 0,80 a f L10 Uien f 0,50 a f0,80, Kroten f0,30* alles per 100 K.G., Bloemkool fll a f 15, kropsla f4 a f7, Roode kool f9, Witte kool f3 a f4, Prei T 0,80, Knolselderij f 0,80, alles per 100 stuks, Prei f 5 a f 10„ Radijs f4, Selderij f2 a f 2,60, Narcissen f 5j70 a f 7,10, alles per 100 bos. Het verleenen van onderscheidingen. In zijn Mem van Antwoord aan d< tëerste Kamer inzake de Onderwijsbe grooting zegt miuister Terpstra dat h moet ontkennen dat op het gebied vai iet verleenen van onderscheidingen ge oproken zou mogen worden van een be denkelijke traditie, die beter als sleur is e qualificeeren Kik voorstel wordt met nauwgezethei overwogen Algeheele bevrediging valt Ot dit gebied echter nu eenmaal niet t» bereiken. Reis- en verblijfkosten Eerste Kamerleden. In de Memorie van Antwoord inzak het betreffende wetsontwerp merkt minis ter De Geer op, dat waar gebleken is, dac vele leden der Tweede Kamer uii grondwettelijk oogpunt tegen het ontwerp ernstig bezwaar heboen, dit een omstan digheid is waarmee in een geval als dit waai i n het niet om eeu groot nationaal bel ang gaai uiteraard te rekenen valt Niet steeds kar< voor grondwettelijke bezwaren, welke niei gedeeld worden, zonder meer uit den weg worden gegaan. Indien dan ook naar het inzien vai den minister door de niet totstandkoming van dit ontwerp een eminent algemeer belang werd ged-erd, zou het hem ge wenscht voorkomen den strijd nan te bin den. Zulks is intusschen ditmaal niet hei geval Het ontwerp komt tegemoet aan een verzoek om een, terecht geconstateerd gemis van symmetrie weg te nemen, maar is praktisch van geringe beteekenis In deze situatie meent de minister, dat hei grondwettelijk bezwaar van vele leden heu. lanleiding behoort te geven op verder* behandeling geen prijs te stellen Hij is dan ook voornemens, het door vele leden gegeven advies te volgen en en intrekking van het wetsontwerp te bevorderen. Jhr. Mr. van Reenen f Men meldt ons uit Den Haag: Heden is alhier in den ouderdom van 81 jaar overleden, Jhr. Mr. J. H. van Reenen, oud-voorzitter derAl- gem. Rekenkamer, commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Gedurende bijna 50 jaar was de ont slapene bij de Rekenkamer werkzaam geweest, waarvan 8 jaar als voorzitter. In vrijheid gesteld. Men meldt ons uit Den Haag: Na verhoor van de aan de Justitie ter beschikking gestelde Mr. J. P. Kloppenburg, heeft de rechter-com- missaris geen grond tot bevel tot be waring aanwezig geacht en met af wijzing van de vordering van den Of ficier van Justitie, de heer Kloppen- berg onmiddellijk in vrijheid gesteld, Commissie Reisvereeniging. Men meldt ons uit Den Haag: Oud-Minister Dr. J. Th. de Visser heeft de opdracht der Nederl. Reis vereeniging aanvaard en de door haar gevraagde commissie samengesteld. Deze bestaat uit de heeren W. Drees, wethouder, Den Haag; F. Hogerzeil, Statenlid, Zuid-Holland; C. van Lede, koopman, Rotterdam; M. L. Visser, raadsheer bij den Hoogen Raad; Mr. J. Wijveldt, rechter bij de rechtbank te Rotterdam, die allen de uitnoodiging aanvaardden. Dr. de Visser zal zelf het voorzit terschap op zich nemen. Mr. Jan Winkel, advocaat te Utrecht zal als secretaris fungeeren. M oord-aanslag. Men meldt ons uit Rotterdam: Hedenmorgen heeft een j4-jarïg Joe- goslavisch zeeman in een café op den linker-Maasoever een schot gelost op de daar in dienst zijnde 25-jarige Anna de Boer. Het meisje werd niet ernstig ge wond. De dader, die zelfmoord pleeg de, en zich in den rechterslaap ge schoten had, is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Mijn-ongeluk. Men meldt ons uit Brussel; Hedenmorgen heeft in een kolen mijn te Marcinelie, niet ver van Char leroi, een ernstige mijngasontploffing plaats gevonden. Een groot aantal mijnwerkers werd van de buitenwereld afgesloten. Tot nu toe zijn 5 lijken herkend en geborgen en 10 personen, die ernstig gewond waren naar de ziekenhuizen vervoerd. Men vreest, dat nog meer personen omgekomen zijn. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Géboren: Jan Wilhelmus, z.v. Johannes LeefLang en Johatinn Antonelta Freriks; Hendrikus Johannes Cornelis, z.v. Pe trus Martinus van den Bosch en Anna Hendrika Wilhelmina van de Put. Gehuwd: Lamberhis Johannes Jacobus Verbeemcn, 28 jr., j.m., en Maria Adriar.a Does, 24 jr., j.d.; Bernardus Josephus Nonnekeins, 22 jr., j.m., en Jerima Elisa beth Goedhart, 20 jr., j.d.; Pieter Simon Kodde, 26 jr., j.m., en Hendrika van An- rooij, 27 jr., j.d.; Georgius Pieter Abra ham de Rochefort, 27 jr., j.m., en Aaltje Martina van Zweden, 24 jr., j.d.; Cornelis van de Kreeke, 30 jr., j.m., en Janna Brou wer, 24 jr., j.d. Overleden: Jannetje van den Ende, 80 jr., weduwe van Pieter George Passieux. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Wijkivetk. Met dank zijn voor het Wijkwerk ont vangen: drie giffen van f10,één van f2,50; drie van f2,—; één van f 1,50één van fl,en bij den Pen ningmeester een gift van f25, Zuster T. VISSER. Advertentiën WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 8 dezer: meest matige Z.O. tot Z. wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. De Notaris M. OELE Jz. te 's Gra venpolder, is voornemens in het openbaat te verkoopen: op Woensdag 19 Maart 1930, des voormiddags 10 uur ten verzoeke van den heer A. J. VAN 't VEER te Oudelande, op de door hem bewoon de hofstede te Oudelande den geheelen bestaande o.m. uit: als: vosbles merrie oud 10 jaar; vos merrie oud 9 jaar; vos merrie oud 9 jaar; vos merrie oud 2 jaar; twee menwagens op ijzeren assen, langwagen, drielingwagen, rolsleper, veldslede, 2 sacksploegen, ijz. moor- ploeg, aardappelwied- en aanaard - ploeg, eggen in soort, rolblok, sleep- borden, cultivator, grindbakken, mest planken, voorladders, ponjerboomen, reepen en pleien, wagenlichter, kettin gen, strco- en peemolen, ros met tus- schenbeweging en stangen; driepaard, dubbele en enkele zwen.en; harnasse- ment, verschillend handgereedschap en hetgeen verder te voorschijn zal wor den gebracht. De verkooper verleent aan bekende soliede koopers crediet tof I Novem ber 1930. Geen muziek, geen stalling. Berg plaats voor fietsen. OPENBARE VERKOOPINÏf wegens gebrek aan opvolger op WOENSDAG 26 MAART 1930, des namiddags 2f a urn: te Kruiningen in het hotel „Korenbeurs" ten over staan van den Notaris J. J. VAN DIJKE te Kruiningen en ten verzoeke van den heer JOHs KOLE aldaar, van: MET SCHUUR EN TUIN te Krui ningen, aan de Markt, zijnde beneden restaurant en eetzaal en boven con cert- en vergaderzaal, alsmede logeer kamers, groot 6 are 55 centiare. In gebruik te aanvaarden den 1 Mei 1930. Inmiddels uit de hand te koop. Nadere inlichtingen te bekom.n bij den eigenaar en bij genoemden No taris. MET MEI A.S. EEN SMIDSKNECHT gevraagd, bekend met hoefbeslag en boerenwerk. Liefst gehuwd. Brieven onder letter K., aan Boekh. S. OCHT- MAN ZOON, Zierikzee. gevraagd, heeren of dames. A. VAN FRAASSEN, Oosterschans, Goes. HÜWELIJ K. ALLEENST. JONGEDAME wenscht kennismaking met beschaafd HEER, middelb. leeftijd of WEDUWNAAR met goede positie. Brieven met uitvoe rige inlichtingen, liefst met foto, on der No. 792, Bureau dezer Courant.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3