GLAS DIPLOMATE* City Magazijn N°. 29 Vrijdag 7 Maart 1930 i!7 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Binnenland V Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den \gespeeld VAN LEERDAM Sport. R&cbtszakei». Kunst. W eten schappen. ~.3 STER-TABAK Stadsnieuws ABONNEMENT Prij» per kwartaal in Goe» f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. flOÏSCHE COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf I ..1 nTn amm.4ma.ma "1 m n 1 1 10 XT O A A XOi«rftn^ï r-C J f nnn Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woens dag ontdekte een waker van den ge- controleerden particulieren nachtvei ligheidsdienst, dat de achterdeur van de firma R., handel in optische instru menten aan de Hoogstraat te Rotter dam, welke cieur uitkomt aan den Steiger, open stond. Hij waarschuwde de politie, die dadelijk een onderzoek Instelde, waaruit al spoedig bleek, dat ingebroken. Kasten en laden wareA overhoop gehaald en een cy- linderbfl^?au was opengebroken. Naar alle waarsSsljy"ly'5'leid hebben de die ven zich 's in het pand ver stopt, om, toen Ti iïT verlaten was, hun slag te slaan. Zij h<s£ben het slot van de achterdeur geforceerd, -waarna zij het pand hebben verlaf|en- Uit het cy- linderbureau is een bojdrag van circa f 12C0 aan bankpapier gestolen. Uit de kasten en laden zijn taV, van optische instrumenten, lenzen, ffeto-camera's, enz. gestolen. Eerst na inventarisatie zal nauwkeurig kunnen wonden vast gesteld, wat er alzoo is gestolen, maar het is zoo goed als zeker, datVjet ge- stolene een waarde van eenigel dui zenden guldens heeft De danscommissie werktf» De onlangs door de regeering ingel- stelde commissie inzake het dansA, vraagstuk heeft een aanvang gemaakt net haar arbeid. De commissie stelt zich op de hoogte van de in het bin nenland met betrekking tot het dansen oestaande toestanden en tevens gaat ij na, of en zoo ja, welke maatrege len in deze reeds plaatselijk werden 'etroffen. Ook hetgeen in het buiten- and, in het bijzonder in de West- Europeesche Staten, op dit onderwerp verd vastgesteld en geregeld, heeft J. haar aandacht. Van particuliere zijde bereikten de commissie reeds zeer be langrijke gegevens. Bedrijfs-ongeval. Woensdagnacht heeft in de oliefa- briek „De Engel', van de firma Crok I Laan te Wormerveer, een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 23-jarige ongehuwde fabrieksarbei der L., uit Schermerhorn, was belast met het opkoken van een kuip vet zuren. In deze kuip waren ongeveer 10.000 L. vetzuren, welke door mid- VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Zondag worden de volgende wed strijden om het kampioenschap van Nederland gespeeld: Ajax—Velocitas. Go Ahaed—Willem II. Zuidelijke le klasse K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Roermond—P. S. V. WilhelminaL. O. N. G. A. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Middelburg —Dongen. D. O. S. K. O.-R. B. C. T. A. C.—Velocitas. De Baronie—Breda. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Vlieringen II—S. I. N. O. T. O. 67 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Na uw prachtig feestmaal in Monte Carlo op mijn laatsten avond daar", merkte hij op, „vind ik toch dat u heel weinig van mijn gastvrijheid vraagt". „Ik zal misschien meer vragen van uw geduld", verklaarde Blunn. „U ziet er niet goed uit, meneer Slattery. Dat vliegen van de eene groote stad naar de andere, die alarmistische geheime zittingen te Washington bekomen u niet zoo goed als de zonneschijn van de Riviera". „U schijnt tamelijk goed te zijn in gelicht over mijn doen en laten". „Natuurlijk. Wij hebben hier geen grooten en duren Geheimen Dienst voor niets. Ik zou u een heel getrouw verslag kunnen geven van uw han delingen iederen dag na uw aankomst, te beginnen met uw bezoek aan uw vriend Stoneham van de New-York, uw lunch in de club en het daaropvol- del van een stoomleiding werden ver hit. L. was belast met het openen en sluiten van de stoomkraan. Toen de voorman bemerkte, dat de kuip over kookte, werd L. vermist, en men ver moedde, dat hij door de gladheid in de kuip was gevallen. Nadat de in houd was weggevloeid, vond men den arbeider in de kuip. Vermoedelijk is L. bij het sluiten van de kraan in de kokende massa gevallen, doordat hij van de loopplank uitgleed. De moobl de Fabec van Rierrtsdij kstraat. Het Haagsche (gerechtshof behan delde Woensdag de\ zaak tegen den 43-jarigen koopman W- B. uit de Fa- ber van Riemsdijkstra^t te 's Graven- hage, die door de Haagsche rechtbank wegens het veroorzaken vaH dood door schuld, in casu door roekeloos en on voorzichtig aftrekken van eètL revol ver dooden van zijn echtgenoote, ver oordeeld was tot zes maanden gevan genisstraf met vrijspraak van den pri mair ten laste gelegden moord, subs, doodslag op zijn echtgenoote. Het O. M. bij de rechtbank dat 12 jaar gevangenisstraf wegens doodslag had geëischt, had, evenals verdachte hooger beroep aangeteekend. Vanwege het O. M. bij het Hof wa ren 7 getuigen en 2 deskundigen op geroepen en door den verdediger, mr. Bourlier, 18 getuigen. Evenals bij de behandeling voor de rechtbank lieten sommige getuigen, w.o. een broer van het slachtoffer, zich gend bezoek aan het Hotel des Am bassadeurs, eindigende met de telefo nische boodschap, welke u naar Was hington riep". „Prachtig 1" prevelde Grant, zich on verschillig hotadend, maar werkelijk een beetje ontsteld. „Zie hier uw whis ky en soda", voegde hij er bij, toen de kellner binnentrad. Wilt u u zelf be dienen?" Meneer Blunn maakte zijn drank met zorg klaar, stak zijn sigaar op, en leunde achterover in zijn stoel. Ik ben dankbaar", bekende hij, „dat verbod van sterke drank in dit land voor mijn tijd was. Het heeft goed gedaan, zegt men. Het heeft de kroe gen doen verdwijnen en den verkoop van alcohol verminderd. Over het ge heel genomen, moet het echter heel lastig zijn geweest". „De wet was veranderd en bijna uit gebruik, voor ik belangstelde m zulke dingen", merkte Grant op. Blunn zweeg eenige oogenblikken. Hij zag er uit, alsof hij nog onderden indruk der muziek verkeerde en even bij een vriend was komen aanloopen om een praatje te maken. „Meneer Slattery", zeide hij plot seling, „een van de redenen van mijn bezoek is u geluk te wenschen met uw fiasco". „Mijn fiasco?" herhaalde Grant. in ongunstigen zin over den verdach te uit, waartegenover 2 kinderen van verdachte en verschillende getuigen décharge gunstige verklaringen om trent het gedrag van verdachte's vrouw en omtrent haar zorgen voor de huis houding aflegden, waarbij de beide kinderen nog mededeelden dat op den bewusten dag de moeder den vader gesard had. Nog verschillende andere getuigen legden ongunstige verklaringen af om trent de antecedenten van verdachte's vrouw, die herhaaldelijk haar man uit schold voor alles wat ileelijk en ge meen was en de huishouding en kin deren verwaarloosde. De vrouw was buitendien veel uit, met het gevolg, dat verdachte vaak buiten de deur moest eten. Verdachte zou altijd veel van zijn vrouw hebben gehouden en niet van haar hebben willen scheiden. Een der getuigen verklaarde nog dat het veel voorkomt, dat Hollanders in België vuurwapens koopen voor zes of zeven gulden en die dan in Neder land verkoopen voor tien tot 12V2 gulden. Ook wist deze getuige, dat marktkooplieden vaak gewapend loo- pen met een revolver. Eenige getuigen schetsten verdachte als een reëel koopman, die altijd hard gewerkt heeft voor zijn gezin. Verdachte, hierna door den presi dent ondervraagd, verklaarde geheel te blijven bij zijn steeds aangenomen houding. Hij ontkende dat hij eenige bijzondere bedoeling zou hebben ge had bij het aanschaffen van de revol vers. Hij was trouwens altijd gewend, een revolver bij zich te dragen. Dat hij er nog één bijgekocht heeft, is uit een handelsoogpunt gebeurd. Later zijn er zelfmoordplannen bij hem opgeko men, omdat de toestand onhoudbaar voor hem geworden was. Op den 30en Mei is hij zijn vrouw gaan opzoeken, alleen met de bedoeling om te trach ten, een verzoening met haar tot stand te brengen. Toen er, nadat de aanvan kelijke begroeting zeer vriendelijk was geweest, later toch nog weer ruzie, is ontstaan, hoofdzakelijk over de echt scheidingsplannen van verdachte's vrouw, en de vrouw hem bovendien sarde, namen de zelfmoordplannen bij verdachte vaster vorm aan en heeft hij een revolver te voorschijn gehaald, welk wapen onmiddellijk daarop af ging. Wat er toen verder precies ge beurd is, kan verdachte zich niet goed herinneren. De advocaat-generaal, mr. Royer, re quisitoir nemende, zeide, het volko men eens te zijn met den Officier van Justitie, dat het vonnis der rechtbank niet is te handhaven. Spr. wil volko men aannemen, dat de huiselijke om standigheden niet waren zooals zij behoorden te zijn. Spr. begreep ech ter het belang hiervan niet in het systeem der verdediging. Buitendien zou spr. zonder veel moeite een aantal getuigen kunnen brengen, die in ge heel anderen zin over de vrouw ver klaren. Hij heeft dit echter niet noo- dig geoordeeld. Op verdachte's hou- „Juist. In Monte Carlo hebt u een gewaagde en welverdiende overwin ning behaald. Er waren wel een dozijn manieren, waarop wij u konden heb ben verschalkt, maar het geluk was op uw hand. U vertoonde een van de slechtste stukken melo-dramatische amateur-zeerooverïj, die ik mij ooit herinner te hebben gelezen in boeken van uw meest romantische schrijvers. Maar toch, het gelukte u. U behaalde de overwinning. Een beetje verblind, laten wij zeggen, door dat succes gaat u nu het onmogelijke beproeven. Hier, mijn jonge vriend, staat u om duide lijk te spreken voor een hopeloos ge val. U wilt de staatslieden en inwoners der Vereenigde Staten van het feit overtuigen, dat een zeker verbond van volken, met Duitschland natuurlijk als de schurk van het spel, een of andere aanval denkt te ondernemen tegen dit land als wraak om zijn tusschenkomst in negentien honderd zeventien. Dat zal u niet gelukken". „Niet?" mompelde Grant. Cornelius Blunn glimlachte. Heel langzaam klopte hij de asch van zijn sigaar. „Wel vraag u zelf af, hoever u nu is gevorderd", ging hij voort. „U hebt alle mogelijke voordeel gehad. U hebt Washington bezocht als een persona- grata, u hebt gesproken met ambte- ding zelf valt ook zeer veel aan te merken. Wat het gebeurde op den 30en Mei betreft, kan spr. niet inzien, dat ver dachte zoo zwaar gewapend naar zijn vrouw is gegaan, zonder de minste bij bedoeling. Spr. achtte den doodslag volkomen bewezen en eischte evenals het O. M. in eerste instantie twaalf jaren gevan genisstraf tegen den verdachte. „Zustev" liefde. Dezer dagen hebben wij onder „Rechtzaken" melding gemaakt van een strafzaak voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank tegen de zuster-oversfe van de St. Agnes-school te Bussum. Haar was ten laste gelegfd een 10-jarig kind te hebben mishan deld. De officier van justitie eischte 14 dagen gevangenisstraf, doch zeide met een geldboete genoegen te willen ne men, indien de zuster alsnog discipli nair werd gestraft. De Bussumsche correspondent van het „Hbld." verneemt thans, dat de zuster-overste nog op denzelfden dag, waarop de zaak heeft gediend, per auto uit Bussum is weggebracht, zulks op last- van het schoolbestuur, naar Amersfoort. Zij had zelfs geen tijd meer haar bezittingen in te pakken. Te Amersfoort zal zij als gewoon onderwijzeres, dus niet meer als hoofd, te werk worden gesteld. Een opzienbarende ontdekking. Bij het restaureeren van eenige schil derijen in het Museum te Cassel heeft de conservator der Staatscommissie prof. dr. Luthmer, een opzienbarende ontdekking gedaan. Een doek, voor stellende een mansportret, dat tot nu toe aan den Hollandschen schilder Cornelis de Vos werd toegeschreven, werd, toen de vprnislaag verwijderd werd, met zekerheid herkend als een jeugdwerk van Van Dijck. Toen van het Italiaansch doek de eerste verf laag verwijderd werd, kwam het por tret van een heer van Tintoretto te voorschijn. Het bleek een der mooi ste doeken van dezen schilder te zijn die men in Duitsche verzamelingen vindt. Tenslotte kwam na verwijdering van een overbodige verflaag vast te staan, dat 'n doek, voorstellende de „Dronken Silenus", waaraan men reeds sedert 1880 twijfelde, of het van Ru bens was, inderdaad door den Vlaam- schen meester geschilderd is. Staartlooze apen. Een expeditie in het binnenland van Venezuela, onder leiding van dr. Fran cois de Loys, die door het gouverne ment was uitgezonden voor een ex ploratie, had bij de verkenning van den bovenloop van de Tarra-rivïer naars en staatslieden, aan wie u per soonlijk bekend is en bij wie uw voor naam karakter en uw naam zeer in uw voordeel spreekt U hebt een heel prettigen tijd gehad, iedereen was heel vriendelijk voor u. Hoeveel vorderin gen hebt u gemaakt?" „Ga voort, als 't u blieft." „U hebt daarna de voornaamste ste den der Staten bezocht. U hebt een menigte eigenaars van couranten te woord gestaan. U hebt vier redevoe ringen gehouden. De eenige plaats, waar u werkelijk indruk hebt gemaakt was Boston en daar was de grond reeds voor u bereid. Ik geloof niet dat ik het ver mis heb, als ik mijn ge- lukwenschen aanbied met uw fiasco". „Maar waarom, gelukwenschen?" vroeg Grant. „Waarom niet, leedwe zen?" Meneer Blunn betastte zijn sigaar en glimlachte nadenkend. „Indien u een werkelijk gevaar voor ons land had opgeleverd", zeide hij, „zouden wij maatregelen hebben moe ten nemen, zeer betreurenswaardige maatregelen. U kunt u toch moeilijk voorstellen, dat een geheel georgani seerde Geheime Dienst, van welks be staan ik u juist een bewijs 'heb gege ven, geen agenten zou hebben, die tof alles bereid zijn, als de noodzakelijk heid het mocht eischen". twee sportbroeders vrienden in vreugde en leed, bij nederlaag en overwinning! Eén van gedachte en... beiden ge nietend van hun geliefde lnhetgenotvandezeheer- lijke tabak ligt de krach- tigste bezegeling van hun hechte vriendschap. een ontmoeting met een mannetjes- en een wijf jesaap. De laatste werd gescho ten. Het opmerkelijke van deze apen was, da f ze staartloos bleken te zijn, terwijl Amerikaansche apen zich van die der oude wereld plachten te on derscheiden, o.a. door 't steeds hebben van een staart. De Koninginnefecsten in 1930. Het dagelijksch bestuur der Oranje- vereeniging schrijft ons: Er schijnt in onze goede stad nog eenig misverstand te heerschen over de juiste verhouding tusschen „hef Oranje-comité en de Buurfvereenïgïn- gen". Men spreekt zelfs van een willekeu rig Comité naast de Buurtvereenigin- gen van daardoor reeds ontstane wrij ving tusschen beide organisaties. In één der plaatselijke bladen meen de een inzender reeds te moeten spre ken van een ondeugdelijke organisa tie en te mogen voorspellen dat er dit jaar wel niets van feestvieren te recht zou komen. Onder bedoeld ingezonden stuk, plaatste de Redactie eenige opmerkin gen harerzijds, die van een veel bete ren kijk op de zaak blijk gaven, doch het dagelijksch bestuur der Oranjever- eeniging meende, dat het in elk geval geen kwaad kon, de kwestie nog eens even te belichten en een juiste kijk te geven op de organisatie. De geheele organisatie is precies „U bedoelt, dat u mij zoudt hebben laten vermoorden?" Blunn haalde de schouders op. „Wij zouden getracht hebben alle melodrama te vermijden. U zoudt waarschijnlijk een ongeluk hebben ge kregen". „Dat is heel interessant", erkende Grant. „Ik word dus alleen maar in 't leven gelaten bij uw genade?" „Druk het toch zoo niet uit, smeek ik u". „En veronderstel eens, dat ik ge vaarlijk word?" „Waarom over die onaangename mogelijkheden te spreken?" protes teerde Cornelius Blunn. „Er is geen onmiddellijk vooruitzicht, dat u ge vaarlijk wordt. U hebt geen organisa tie, geen bepaalde propaganda, geen werkelijk bewijs voor wat u vreest. Ik kan u dit nog zeggen tot opheldering. Indien er geen geheele omwenteling plaats heeft, bestaat er niet de minste twijfel, of de Senaat zal den Presi dent bekrachtiging weigeren tot het aannemen van die uitnoodiging van het Pact der Volkeren". „Waarom is u zoo bezorgd, dat Amerika lid van het Pact zou wor den?" vroeg Grant. Meneer Blunn glimlachte. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1