Tandarts ÏA1DEYELÜË, Wasch Uw haar Van Overal JACQUELINE Uit de Radiowereld Koloniën Rechtszaken. Binnenland Gemengd NieuWs. Laatste Berichten. Advertentiën. NIET THUIS. dan antwoordt spreker, dat z.i. het boek laat zien, dat ieder, naar eigen aard en gesteldheid, moet trachten het beste te vinden. Spreker ziet in het boek iets, dat zijn lezer kan lei den tot een sterker persoonlijkheid. In het heele werk komen er krachten voor den dag, die sluimeren in den mensch, doch zich eerst openbaren, als het lot zich tegen hem keert en hem zijn ongunst toont. Uit den mensch kan iets beters groeien, dan wat hij op het oogenblik is. Maarer moet ernstig naar gezocht worden; zonder moeite, zonder inspanning ontwikke len zich de krachten niet. Spreker wil zich dan beperken tot drie belangrijke figuren uit dit werk. In de eerste plaats Jens Dahl, die hef leven zoo eigenaardig inzag; die steeds zoekende was. Treffend is het te hooren, hoe het overleden broer tje hem z'n heele leven bij blijft; hoe hij bang is, om toe te geven aan een begeerte uit vrees, dat hij de wereld niet meer open zal kunnen zien. En als hij ten slotte vindt, datgene, wat hij begeert, Catherina Sonne, zie, dan wordt dit meisje hem door den 3ood ontnomen en zoekende gaat Jens ver der, tot hij ten slotte verdrinkt, om komt in den afgrond van het zoeken. De tweede figuur is Holger Wedu we, een goed karakter, dat evenwel geweldig wordt als hij kwaad ziet, omdat hij het kwade niet kan zien. Zoo heeft hij om een misstap een meisje, waarvan hij hield, Hansine, vermoord. Hij wordt gestraft levens lang, doch bekomt gratie. En we zien hem verder gaan het leven door, zich zelf vloekende, doch ook hij komt tot rust, als tot hem doordringt en hij het als door een wonder ziet, dat de Eeuwige Rechter hem vergeven heeft en hij den steen der wijzen vindt. Als derde figuur teekende spreker ons Christiaan Barness, de zoon van dominee Barness. Ook hier een zoe ken en een door omstandigheden ont wikkelen tot krachtige persoonlijk heid, die ook tenslotte zijn steen der wijzen vindt. Een talrijk en aandachtig gehoor heeft de uitnemende uiteenzetting ge volgd. Propaganda-kunstavond. Gisteravond werd door de Zeeuw- sche Blindenvereeniging, afd. van den Ned. Blindenbond, in het Schuttershof een propaganda-kunstavond gegeven, die niet druk was bezocht. De burgemeester Hajenius, sprak een inleidend woord, wees op het doel van den Ned. Blindenbond en op de stelling, waarvan deze Bond uitgaat: de blinden mogen niet als onvolwaar- digen beschouwd worden. Wij, zienden, weten niet goed, wat blind zijn beteekent. Toch zal ook van avond weer blijken, dat de schoonheid uit het leven der blinden niet is ver dwenen en dat zij niet treurende hun weg gaan. Nadat het Zuid-Bevelandsch a cap- pella koor onder de uitnemende lei ding van den heer Tamminga eenige nummers had gezongen (waarbij weer op te merken viel, dat dit koor over pracht-stemmenmateriaal zoowel waf samenzang als soli betreft, beschikt, terwijl ook de uitspraak zeer te roe men viel), verkreeg de Bondspropa- gandist, de heer J. van de Berg, uit Oosterbeek het woord. Nadat hij eenige verzen van Adama van Scheltema had voorgedragen wees spr. er op, dat het blindenvraagstuk een belangrijke ethische kant heeft. De Gemeenschap heeft moreele plich ten tegenover hen, die blind zijn. Blinden zijn niet onvolwaardig. Zij zijn in staat de maatschappij door pro ductieven arbeid tot zegen te zijn. Niet aldus spr. de blindheid als zoodanig drukt ons. Daaraan heb ben wij ons aangepast. Het onnatuur lijke is voor ons natuurlijk gewor den. De mensehen vinden ons lot vree- selijk. Toch is medelijden de groot ste beleediging, die men een normaal mensch kan aandoen. De blinden hebben geen medelijden noodig. Zij kunnen hun lot zelf wel dragen. Wij zijn niet beklagenswaardig van wege onze blindheid, maar vanwege onze positie in de maatschappij. Er zijn 4000 blinden in ons land. Zij vragen niet om medelijden, maar om recht en arbeid. Zij willen de menschheid tot een zegen zijn. Zij vra gen niet om verwend te worden, om ïndeeling bij de stumperds en stak kers, maar om een plaats aan den maatschappelijken disch. Daarom streeft de Bond naar eco nomische blindenzorg, naar leerplicht en goede vakopleiding voor de blin den en naar zorg voor hen, die niet krachtig genoeg meer zijn om te wer ken. De Staat doet tot heden niets voor de blinden. Wel enkele gemeentebe sturen. Daarvcor past groote waar deering, evenals voor het vele, dat er van particuliere zijde gedaan is en wordt. Erkend moet worden, dat de positie der blinden in België b.v. veel slechter is dan hier. Maar in Duitsch- land is reeds sedert 1911 de leerplicht voor het blinde kind ingevoerd, ter wijl de werkgevers verplicht zijn een zeker percentage blinden, doofstom men enz. in hun dienst te nemen. Er moet echter in ons land aan de blinden recht gedaan worden. Dat de blinden (natuurlijk niet allen, er zijn ook stumperds onder) wat kunnen be reiken, is wel gebleken in de prac- tijk. Er zijn blinde masseurs, telefo nisten, radio-telegrafisten, schoenma kers, rijwielmonteurs, leeraren En- gelsch en Duitsch, enz. Wel 50 pet. van de Nederlandsche blinden zou losgemaakt kunnen worden van de deprimeerende liefdadigheid en van het minderwaardige werk, dat ze nu vaak moeten verrichten. Zij zijn niet onvolwaardig en willen graag hun denk- en spierkracht in dienst van het economisch leven stellen. Spr. besloot met een opwekking om toe te treden als donateur (trice) van de Zeeuwsche Blindenvereeniging. Na de pauze liet de heer C. A. Verlinde uit Vlïssïngen hooren en ge nieten van wat een blinde als pianist weet te bereiken. Zijn spel was gevoel vol en technisch zeer goed verzorgd. Nadat het Zuid-Bevelandsch a cap- pella koor nog eenige nummers had ge zongen, werd deze avond, waarop in derdaad kunst viel te genieten, be ëindigd. Mulo-examens 1930. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar hef Mulo-examen hier te Goes worden afgenomen en wel schriftelijk op 4 en 5 Juni en mondeling van 14 tof 19 Juli. Beide keeren in het Schut tershof. Gegund. Aan den heer Jac. de Dreu te Goes is bij inschrijving de levering opge dragen van circa 5500 ton Porphyre- steenslag, in verschillende maten, be stemd voor de Kraaijertpolders e. a. Reorganisatie bestuurdersbonden. In een alhier gehouden vergadering van de bestuursleden van Zeeuwsche Bestuurdersbonden, werd, naar „Hef Volk" meldt, na een inleiding van den heer C. van der Lende, bestuurder van het C. N. V., besloten over te gaan tot de stichting van een federa tie Zeeland van Bestuurdersbonden In de eerstvolgende vergadering, welke Zondag 23 Maart te Vlissingen zal worden gehouden, zal het defi nitieve bestuur worden gekozen. „Jacqueline Het gebeurt helaas niet dikwijls dat men in Goes de gelegenheid krijgt van het spel van een tooneelspeler als Louis de Vries te genieten. En dan van het spel van Louis de Vries in een werk, dat de schrijver hem opge dragen heeft. Is het nog noodig dat we onze le zers Vrijdagavond naar de „Prins van Oranje" verwijzen? We gelooven van niet. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd; 7 drachtige zeugen, 13 loopvarkens en 40 biggen. De katholieken en de radio-omroep. Komt er nu eindelijk een oplossing in de radio-wereld? Het „Centrum" weet met zekerheid te melden, dat men op het oogenblik druk bezig is, de radio-zaak te leiden naar een algemeen programma of een z.g.n. nationalen omroep. Daartegen verzet het blad zich op verschillende overwegingen. Waarom het bezwaren heeft? Omdat wij o.a., aldus het blad, mede zullen moeten betalen aan het alge meen programma, dat onze grootste concurrent zal zijn, m.a.w. het touw zelf bekostigen, waaraan wij worden opgehangen. Omdat wij zelf niet zullen kunnen bepalen, wat als neutraal of algemeen beschouwd moet worden of niet, maar dit aan een commissie zullen moeten overlaten, waarin wij nooit voldoende zeggingschap zullen hebben. Omdat het bepalen van het neutrale, algemeen of nationale programma aan leiding geeft tof onoverkomelijke moeilijkheden. Het zal moeten war den aangenomen met algemeene stem men of met meerderheid. In het eer ste geval zal het gereduceerd worden tot de kleinst mogelijke afmetingen zoodat het de moeite niet waard zal zijn een nationalen omroep te vestl gen of in stand te houden. In het tweede geval zal de meerderheid bij iedere uitzending genoodzaakt TUjn te prctesfeeren, want het geldt hier een ethische zaak, geen stoffelijke. Niemand garandeert ons in 'de toe komst, dat het algeni'een programma neutraal zal blijven, vooral niet, om dat de ideeën over neutraliteit bij twee groote levensbeschouwingen dia metraal tegenover elkander staan. Wanneer wij, katholieken, vrede zou den nemen met een z.g.n. nationalen omroep, die een algemeen of neutraal programma zou uitzenden, zouden wij van onze traditie in school en pers afwijken en toegeven, dat nationaal gelijk is aan neutraal. Vliegdienst Batavia—Singapore Een 3-motorig Fokker-vliegtuig van de K. N. I. L. M. is gistermorgen te 7.35 uur van het vliegveld Tjïlilitan vertrokken. Met deze vlucht werd de geregelde vliegdienst Batavia—Singa pore v.v. geopend. Politierechter te Middelburg. De blijvers. T. R., 31 jaar, vrachtrijdersknecht, en A. F., 26 jaar, boerenknecht te Hoedekenskerke, werden verdacht dat zij op 12 Januari 1930, niet voldaan hebben aan de vordering van de recht hebbende om de woning van G. W. te verlaten, gepleegd te Hoedekens kerke. Deze zaak werd 14 dagen uit gesteld. De vluchtige. J. J. v. d. B., 18 jaar, bakkersknecht te Middelburg, werd verdacht, dat hij op 1 Februari 1930 te Wissenkerke, toen hij daar een rijwiel bereed, dat niet van licht was voorzien, niet heeft voldaan aan de vordering van den rijksveldwachter de Jonge, om halt te houden, maar hard is doorgereden. Eischf 10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraakf 10 boete of 10 da gen hechtenis. Arrest at ievanontsnapte ft. De politie te Rotterdam heeft een twee- lal personen gearresteerd, die zich den laatsten tijd herhaaldelijk aan eigendom men van anderen vergrepen hebben. Aan leiding tot deze arrestatie was, dat zij aan een slager trachtten een paard te v©r- koopen voor een belachelijk laag bedrag, terwijl het beest in werkelijkheid veel meer waard was. De slager stelde de po litie hiervan in kennis, die de beide man- men inrekende. Het bleek, dat men een goede vangst had gedaan. De aangehou denen waren een zekere S., die ontsnapt was uit de rijkswerkinrichting te Veen- huizen en De B., eveneens ontsnapt en wel uit het psychopatenasyl te Leiden. Beide personen zullen naar Veenhuizen en Leiden worden teruggebracht. Een moordaanslag. Maandagmiddag werd' in een afgesloten duinbosch achter de villa „Marvilde" te Goirle zwaar gewond en in bewusteloozeti toestand gevonden zekere A. van Oir- schot uit Tilburg. Uit het onderzoek bleek, dat hij 5 groote wonden aan het hoofd had, die met ruw geweld moeten zijn toegebracht. Verschillende sporen wezen op een hevig gevecht. De onge lukkige is overgebracht naar het zieken huis te Tilburg. Gisteren was hij nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. Als verdacht van dezen aanslag is aangehou den zekere T. R. uit Tilburg, een ongun stig bekend staand persoon. Hij ontkent echter de daad te hebben gepleegd. Ver schillende personen moeten hem evenwel in de omgeving van de plaats des onheils met den verslagene hebben gezien, terwijl zijn Mieeren zoodanig met bloed waren be vuild, (dat de politie den waren dader gevat meent te hebben. De aanleiding moet een ware rooflust geweest zijn. Het slacht offer is overleden. De godsdienstvervolging in Rusland. Gisteravond is in het Concertgebouw te Amsterdam de groote openbare pro testvergadering gehouden tegen de kerk vervolging in Rusland- Deze vergadering was belegd door de protestantsche, R.K. en Joodsche gemeenten in de hoofdstad, van elke waarvan een leidende vertegen woordiger het woord voerde. Aan het slot der vergadering is de vol gende motie aanigenomeu De vergadering enz., gehoord de ver tegenwoordigers der meest uiteenloopende godsdienstige gezindten in de hoofdstad. verklaart, dat zij met ontroering en diepe smart kennis genomen heeft van de gods dienstvervolgingen onder het huidige regi me in Rusland, dat zij in dein nood der vervolgden medelijdt en medebidt, dat zij voor God en menschen protesteert tegen deze gruwelen; verzoekt de pers, dat zij de openbare meening gestadig zal blijven voorlichten over de vervolging, die in Rusland gele den wordt, en besluit deze motie te brengen ter kennis van de Nederlandsche regeering met het eerbiedig verzoek, wel te willen overwegen, of zij haar invloed kan laten gelden ook bij ander© regeer iingetn, teneinde de stem van heel de beschaafde wereld te gen de godsdienstvervolgingen in Rusland te 'laten hooren en deze zoo mogelijk te doen eindigen. Maandagmiddag is op den Rijks weg tussckem Weert en Nederweert een ernstig motorongeluk gebeurd. Toen de motorrijder W. Claessen, boekhouder al- laar, op weg naar Helden-Panningen voor een kip wilde uitwijken, reed hij tegen een boom. Met inwendige kneuzingen werd !e man opgenomen en naar het Louise- huis te Roermond overgebracht, waajr hij aan de gevolgen overleed. Het slachtoffer was ongeveer 30 jaar oud en ongehuwd. Volgens een officieele statistiek is het aantal vreemdelingen, dat zich in België vestigde om er werk te vinden, in twee jaar verdrievoudigd. De vreem delingendienst raamde een getal van on geveer 300.000. Nieuwe maatregelen wor den dan ook voorbereid, ten einde het toezicht op vreemdelingen, dat met den dag moeilijker wordt, te verscherpen. Maandagavond Iaat heeft te Udetn een vechtpartij plaats gehad waarbij H. van der H. een groot aantal steek- en nijwonden in het lichaam werden toe gebracht. De aanleiding moet een kwestie zijn geweest over een hondenmishandeling De getroffen© die bekend is onder den naam van Dries van de Sis, zakte ineen. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd; zijn toestand is levensgevaarlijk. De Koningin komt Dinsdag 11 dezer den dag,' waarop de 22ste Nederlandsche Jaarbeurs begint te Utrecht, om het nieuwe tweede gedeelte van het Jaarbeursgebouw te openen, en een bezoek te brengen aan het nieuw© Iiaconessenhuis. Dure hartelijkheid. De zeeman George Reed kwam met zijn vrouw op bezoek bij juffrouw Seaton in Scarborough, een weduwe. De ont vangst was allerprettigst en het bezoek verliep zóó aangenaam, dat de weduwe het echtpaar uitaoodigde thee te blijven drinken. Dit verzoek viel in uitnemende aarde; joviaal en tevreden ,gaf juffrouw Reed juffrouw Seaton een tikje op haar rug. Dat tikje zou een duur tikje blijken en een pijnlijk ook. Want het tikje was zoon ongenadige tik, dat de vriendelijke weduwe er spieratrofie in haar linkerarm door kreeg en een heelen tijd daar mee opgeknapt is geweest, om van de pijn maar niet te spreken. Ten minste in dit bericht niet, want juffrouw Seaton sprak er wel en zelfs veel van, toen ze als getuige verscheen voor den rechter in Hull County, voor wien ze haar bezoek ster met het slappe handje had laten verschijnen. De rechter vond het tikje wel niet kwaad bedoeld, maar toch heelemaal bui ten de gewone zeden van gezelschappelijk onderhoud. Ein juffrouw Reed moest aan juffrouw Seaton de f 575 betalen, welke deze aan den dokter heeft moeten dokken en nog f250 om haar de door gestane pijn te doen vergeten. Daad van een waanzinnige. Te Cannes is door een waanzinnige een vreeselijke daad begaan. De 25 jaar oude Italiaansche metselaar Gamba, die sedert vier jaar met een vele jaren oude negerin getrouwd is, gaf reeds verschil lende malen teeltenen van verstandsver bijstering. Sedert twee dagen meenden zijn huren hulpgeroep uit zijin woning te hooren. Zij waarschuwden de politie en deze drong de woning binnen. Zij vonden de vrouw met doorgesneden keel op een stoel gebonden, de man met de gasslang in zijn mond terwijl het vuur, dat de man blijkbaar kort te voren had ontstoken, zich snel door de woning ver spreidde. De man, die nog teekenen van leven gaf, stierf terwijl hij naar het ziekenhuis werd vervoerd- BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Catharina Maria d.v. An- thonie Johannes Gooijen en Johanna Jacoba Labruijère. Gehuwd: Johannes Hendricus Krau- wel 34 j. te Berlijn en Jenetta Wilhel- mina Johanna Hollander 22 j. jd. I eens met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij I UW haar wordt. Purolzeep ,s evenals Purol 1 verkrijgbaar bg Apoth. en Drogisten. Het drama te Wotphaarfsdijk. Men meldt ons uif Den Haag: Het Haagsche Gerechtshof, heeft be vestigd, het vonnis van de Middel- burgsche Rechtbank, waarbij de 20- jarige landbouwersknecht F. L. uit Wolphaartsdijk, wegens doodslag ge pleegd op 5 Juli 1929 op zijn broeder, tot 7 jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis, is veroor deeld. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 4 Maart 1930. PEREN: Gieser Wildeman f 10 a f 17, Kleiperen f 10 a f 17, Brederode f 11, St. Remey f 11. APPELS: Goud Reinetlen f 19 a f48, Zure Bellefleur f6 a f 25, Rembour Mortier f7 a f 14, Princesse Reinetten f 19, Court Peindu f7 a f 17, Tante Dora f6, Zure Arm- gaarde f II, Sterappel f 10, Meipipping f9 a f 10, Hondsmuilen f8 a f9, Rei- nette d Or f6, Zoete Armgaarde f6 a f 17, Zoete Bellefleur f 8 a f 14, Pomme d' Oranje f7 a f 14, Zoete Campagner f8 a f 12, Tuimzoet f 8, Zoete Ruster f9, Geld. Holaart f4 a f6, DIVER SEN: Stoofsla f30. Spinazie f24 a f2 8, Spruiten f 13 a f 19, Koolrapen f 1,90, Uien f 1,70, Kroten f 01,10, alles per 100 K.g., Kropsla f 5, f 11,70, Roodekool f 9,80, Gr. Savoye kool f 0,50 a f 1, Knolselderij f2, Prei f 1,50, Kip eieren f 5,30 a f 5,80, Ganseieren f 15,20 a f 15,30, alles per 100 stuks. Prei f4 a f 11, Radijs f4 a f6, Selderij f 1 a 11,20, Narcissen f6, alles per 100 bos. Honing f 0,43 per flacon. WATERGEI IJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer vijf minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). (Amsterdamsche tijd). Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 6 Maart 6 28 6 51 12.19 7.00 7.30 0.30 1.- 8 7.49 8 20 1.15 1.47 9 8 51 9.35 2.06 2.47 10 a 10.24 11.20 3.27 4.26 11 0 09 5.08 6.01 12 0.50 1.26 6.83 7.11 LICHT OP. Donderdag 6 Maart 6.16 uur Vrijdag 7 Maart 6.17 uur WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 6 dezer luidt; zwakke tot matige wind, aan vankelijk nog uit W., later meest uit Z. richtingen, nevelig tot half bewolkt, wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. GOES. Vrijdag 7 en Zaterdag 8 Maart Spoedgevallen tandarts BONNET. TOURNéE N.V. „Het Hollandsch Tooneel Dir Louis de Vries SCHOUWBURGZAAL „DE PRINS VAN ORANJE" GOES VRIJDAG 7 MAART, 8.15 uur Voor de eerste maal in Nederland. Slechts één buitengewone voorstelling van Spel in 3 bedrijven door SACHA GU1TRY. Naar de beroemde N veile: „Morte la Béte" van Henri Duvernois. ARMAND BERT0N Louis de Vries Prijzen der plaatsen f 2,f 1,50, f l(Alle rechten inbegrepen. Plaatsbespreking vanaf heden aan het gebouw.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3