Uit deD Westboek. Stadsnieuws EEN ONGEWENSCHTE TOESTAND Men is wel eens beschroomd over een kwestie te schrijven, omdat men voor uit weet dat de bij de kwestie betrok kenen achter het geschrevene andere be doelingen zullen zoeken dan de schrijver inderdaad koesterde. Wij b.v. hebben lang geaarzeld de aandacht te vestigen op het in bezit nemen vain een vertrek in bet Gothische huis door de „Bevelanden", omdat we er zeker van zijn dat enkele leden van het bestuur dier vereenigibig zullen opmerken: „Dat gaat weer tegen ons." Laten we verzekeren dat dit niet het geval is, doch dat we hier alleen over dit studeervertrek schrijven, zooals we erover geschreven zouden hebben als een andere vereenigiing dan de „Bevelan den" er mede gemoeid geweest zou zijn. Daar gaat ie dus. Het studeervertrek is gevestigd in een museum, waar hopen!ijk biinimein niet te langen tijd kostbare herinneringen aan het verleden ondergebracht zuilen worden. In dat studeervertrek zullen verschillende men schen komen. Wellicht ook rookers. Kort om het studeervertrek zal een vertrek zijn, waar niet iedereen met de hoogst denkbare voorzichtigheid met vuur zal omgaan. Daardoor wordt dit vertrek een gevaar voor den inhoud van het museum. Voor zoover we weten staat geen enkele eigenaresse van musea binnen hare musea ruimte af waar zich geregeld een aantal menschen onbepaaldetn tijd kunnen op houden. Niet omdat die eigenaressen dat de menschen niet zouden gunnen, doch alleen omdat zij de waarde van het mu seum kennen, en omdat zij deze waarde niet willen offeren aan een vriendelijkheid jegens een aantal menschen. We begrijpen niet dat in Goes een uitzondering wordt gemaakt. We vinden deze uitzondering zeer ongewenscht en we hopen alsnog dat men op de ver leende toestemming zal terug komen. Zoo niet, dan achten wij bet niet verantwoord, dat in het Gothische huis ean verzameling van kostbare oudbeden zaf worden onder gebracht. Zoolang er in Goes nog vertrekken, waar de leden der „Bevelanden" studeeren kunnen, te over zijn, behoeven deze leden niet in het museum te studeeren. De leden van de „Bevelanden" niet, en ook niet de leden van welke andere vereeniging ook. Het staat trouwens te bezien of het bestuur van „Hendrick de Keyser" onder een dergelijke voorwaarde zijn mooi be zit zal willen verhuren. Vergissen we ons daarin, dan heeft het gemeentebestuur hier de verplichting tot ingrijpen. ongeveer 2 M. smaller zal worden dan de weg, die over het dorp voert, thans na verbetering heeft verkregen. De erkenning, dat de aldus geschetste situatie juist is, sluit echter niet in, dat door dit smalle gedeelte het plaatselijk verkeer zou worden belemmerd. Dit schijnt geenszins het geval; het doorgaand verkeer zal den nieuwen weg volgen. Er is, naar wordt vermeend, geen aan leiding om de verharding van den ver bindingsweg op Rijkskosten breeder te maken; wel zal de berm, ter breedte van 0.75 M. aan weerszijden van den weg worden verhard, waardoor twee rijwiel paden zullen ontstaan. Hierbij moet worden opgemerkt, dat vóór den aanleg van den weg en vóór de thans in uitvoering zijnde verbetering van de dorpsstraat de weg ter plaatse slechts een verharding had van 3 M. breedte, welke maat ook voor de ver harding op den verbindingsweg is aan- gehouden, en dat rijwielpaden ter plaatse ontbraken. Tram en auto. Gistermorgen is met den locaaltrein van de Zuid-Bevelandsche spoorwegmaat schappij, die om 10 uur van Goes was vertrokken, aan den overweg bij het station Kwadendamme een ernstig on geluk gebeurd. De tram botste tegen een personen-auto aan, die geheel ver nield werd. De bestuurder, P. Maar- tense uit Oudelande, J. Goense uit Baar land en P. van Wingen uit Oudelande kwamen er vrijwel met den schrik af; doch A. Boonman uit Oudelande liep een hoofdwonde op; en het ergste was J. Harthoorn uit Oudelande getroffen. Deze werd gewond en bewusteloos uit een sloot gehaald en in vrij emstigen toestand naar het Gasthuis te Goes overgebracht. Benoemd. Naar wij vernemen is de heer dr. P. J. H. van Ginneken, thans directeur der coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland", benoemd tot hoofd vain het door de gemeenschappelijke Nederland- sche Suikerindustrie op te richten „In stituut voor Bietenteelt',' Het staat nog niet vast, waar dit instituut gevestigd zal worden. Mocht de „Zeeland" ver kocht worden, dan is het zeer goed mogelijk, dat het te Bergen op Zoom wordt gevestigd, omdat daar dan ge bouwen enz. aanwezig zoudejn zijln. ftot-Koud Wee#* paar Wybert- tabletten! Zijbescher- men tegen verkoud- '^*9/ heid en infectie. COLIJNSPLAAT. Maaiulaga\ond werd in 't café vail cfen hear H. Ver- burg alhier de algemeene vergadering ge houden van "de vereonigimg „Het Groene Kruis", bijgewoond door 40 leden. Uil het jaarverslag van dén secretaris bied;, dat het ledental momenteel 490 bedraagt, dat door de wijkverpleegster 4083 bezoeken werden afgelegd, en wel voor de wijkverpleging 3939 bezoeken in 26 gezinnen en voor de t.b.c.-bestrij ding 144 bezoeken; terwijl 116 artikelen uit het magazijn in bruikleen werden ge geven. Uit het 'verslag van den peinniingmefesiter bleek, omtrent den stand der gleldlmid*- delen, per 31 December 1929 het voi- dende a. MagazijnfonJsSaldo per 1 Janu ari 1929 f 1308,177; gekweekte rente f52,52; totaal ontvangsten f 1361,09; uit gaven nihil, bezit f 1361,09. b. Groene Kruis: Saldo per 1 Janu ari 1929 f 1604,53 V2.ontvangsten f 1675,52 totaal f 3280,051/2; uitgaven f 1834,991/2ï bezit f 1445,06. c. T. b. c.-bestrijding. Ontvangen f 1032,25; nadeelig saldo per 1 Januari 1929; uitgaven f810,49, totaal f 1371,03; nadeelig saldo per 1 Januari 1930 f 338,78 Het totaal bezit der vereenigiing be draagt f2467,37. De aftredende bestuursleden, de heeren A. de Pree Az. en K. Janse werden herkozen. Tot Ipeden der commissie voor het nazien der rekening 1930 werden benoemd die heeren M. de Bruijne en W. de Regt. DRIEIWEGEN. In de maand Februari zijn ingekomen: Fraocientje van Sabben van Borssele. Vertrokken. Cornells Pieter Maat, naar Eliewouts dijk; Jacob us Krijger en gezin naar Middelburg, Noordsingel R 64. HANSWEERT. Bij Kon. besluit is de heer F. V. die Groof erkend en toegelaten als consul van België fe Hans- weert. I Gisteren werd het zoontje van den heer van L. alhier dat liep te spelen, aan gereden door een auto van dein heer L. uit Goes. Het jongetje werd ernstig ge kwetst en is met dezelfde auto naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. HEINKENSZAND. Op de voor dracht voor onderwijzeres aan de O.L. school in deze gemeente komen voor de dames Groenenberg van Volckerpolder, gem. Rilland; T. Ripmeester te Mid delburg en Van Koppenhagen te Den Haag. Dinsdagavond gaf de tooneelver- eeniging „Kunst naar Kracht" een uit voering in het vereenigingslokaal. De beide één acters en bet blijspel in 3 bedrijven gaven aanleiding tot groots vol doening. Door den heer J. Kreune alhier is ontslag genomen als gemeenteraadslid. Als opvolgejr van de lijst komt voor de heer C. Nijsse Cz. HOEDEKENSKERKE. In de maand Februari zijn ingekomenMarinus Pieier Kiel en gezin, spoorwegarbeider, uit Nisse Vertrokken: W. J. van Lindonk en gezin, Ned- Herv. predikant, naar Mau- rik; Maatje Lena Maria Verburg, zon der beroep naar Kruiniingen; Johannes Marinus Doggen en gezin, spoorwegar beider, naar Oudelande;Marinus Jeroni- mus, klein-landbouwer, naar Colijnsplaat. 's H. H. KINDEREN. Maandagmid dag werd het ondergrondsche clectrische laagspanningsnet alhier officieel onder spanning gebracht. In het transformator huis hadden zich daartoe vereenigd de directeur der N.V. „P. Z. E. Mm", af- deeling Middengroep met eernige ambte naren, alsmede de burgemeester van 's Heer Arendskerke Na daartoe door den directeur te zijn uitgenoodigd werd de electrische stroom door den burge meester ingeschakeld, en hiermede was de derde plattelandsgemeente van Zuid- Beveland van electriciteit voorzien. Evenals in de kom van het dorp ,s Hear Arendskerke, waar 80 pCt. van de aaxisluitbare perceelen aan het net zijn aangesloten, is ook hier een be duidend percentage aansluitingen tot stand gebracht, waardoor de stroomprijs belang rijk kan worden gereduceerd. KAPELLE. In de maand Februari zijn ingekomen: P. Bostelaar, A 186 van Oost en West Souburg, Kanaal straat 161; A. Slabbekoorn, E 31, van Amersfoort, Maarhuizen 19b; B. Soïike, D 19, van Kattendijke B 46. Vertrokken: M. Treffers, Van C 6d naar Breda, Felle Noordstraat 122; B. de Jager, van A 188 ftaar Noord Amerika West Virginia; J. Zuidwcg, van A 226 naar Serooskerka, W. A. 82; A. Evars- dijk, van A. 184 naar Noord Amerika, Kalamazoo; M. P. Verduijn, van A157 naar Goes, Groote Markt 24; J. M. Hengsdijk, van A 18 naar Nisse, station De kiezerslijst bevat 1405 kiezers voor de Tweede Kamer, 1392 voor de Staten en 1329 voor den gemeenteraad, tram. De teelers van boonen, leden van de Tuinbouwverceniging Kapc'.le en Om geving, kwamen gisteren in vergadering bijeen. Besloten werd over te gaan tot de teelt van verbeterde Rijnsche Spek (stokboon) en dubbele princessen zonder draad. Besteld of opgegeven werden 70.000 boonstaken, 500 K.g. zaaiboonen, verbeterde Rijnsche spek en 1000 K.g. dubbele princesseboonen zonder draad De heer Th. Vogelaar van Krabben- dijke vestigde de aandacht op den teelt van vroegde roode kool. KLOETINGE. In de maand Febru ari zijn ingekomen: C. M. Westplate, dienstbode, van "Yerseke, A 74; M. Westdorp en vrouw, chauffeur, van Mid delburg A 134; I. J. C. van Velsenv zonder beroep van Nieuw en Sint Joos- latnd, B/115; G. Walrave, zonder beroep, van Middelburg, B 74; G. Janse en gezin, arbeider Rijkstelegraaf, van Hulst, B 169. Vertrokken; L. H. de Haes,pfcoopman, naar Goes, Violenstraat 15; L. P. Sal- berg Kakebeeke, zonder 'beroep, naar Amsterdam, Daniël de Langestraat 12; F. van de Kreeke, landbouwersknecht, naar Wieringen (den Oever); J. J. de Bakker, tuinder, naar 's Heer Arends kerke, C 8; P. Jansen, tuindersknecht, naar 's 'Heer Arendskerke^ C J. Velr- donk, landbouwersknecht, naar Oudelande. De kinderen der openbare lagere school alhier hebben 20215 nesten van den bastaard-satijnvlinder ingeleverd'. OVEZAND. Vrijdag werd de jaar- lijksche openbare les van de Chr. School alhier gegeven. Zeer velen waren daarbij tegenwoordig. Door de kinderen der R.K. 'school alhier, zijn ongeveer 10.000 rupsennesten van den Bastaard-Satijnvlinder ingeleverd. SCHORE. Alhier zijn door de school jeugd ingeleverd 4101 nesten van den bastaard-satijnvlinder. Een tweetal leer lingen die voor gezamenlijke rekening ihebi ben gewerkt, brachten het tot 2000 nes ten. Bij het overbrengen van ongeveer 70 koeien van het station Vlake naar de aanlegplaats van de Prov. boot te Hansweert, geraakte een der dieren van den dijk in het kanaal, zwom naar de overzijde en werd aldaar weer op het droge gebracht. Toen bleek dat de koe bij het vallen een poot had gebroken, zoodat zij moest worden afgemaakt. WAARDE. Tot lid van den raad is benoemd verklaard, de heer A. S. Wisse. WEMELDINGE. In Februari zijn ingekomen: Jan Poelman van Goes, Rui- terlaan 20; Pieter Johainn.es Scheffers van Rotterdam, Wester Wagenstraat 75b; Pieter Jacobus Milienaar van Huls& B 153; Helena Jeremiasse van Wlissingen, Lammenstraat 23. 1 Vertrokken. Minke Zuidema naar Haar Iem. WILHELMINADORP. Maandag avond j.I. had de jaarvergadering plaats van de kolen vereenigiing „De Wilhelmina- polder", in het café Visser. Aanwezig waren 25 leden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er in 1929 geleverd waren aan de leden 4152 H.L. stuk- en eierkolen samen. De rekening sloot met ©en goed slot van f 35, hierbij was er dan op gerekend, dat het bedrag groot f80,50, dat nog door enkele leden moet worden aangezuiverd, zal binnen komen. De aftredende bestuursleden Verhage en Nieuwdorp werden beiden herkozen en namen deze herbenoeming aan. Door de aanwezigen werd goedgevonden, de vergoeding aan den secretaris-penningmees ter wederom te handhaven op 4 cent per geleverde H.L. kolen. WISSENKERKE. In de maand Fe bruari zijn ingekomen: Tannetje de Kok onderwijzeres uit Oostburg; Wilhelm Jansen, student uit Essen (D.) Vertrokken: Maais Adriaan Flikweert en gezin naar Alphen aan de Rijn; Leendert de Regt, kleermaker naar Am sterdam; Maria Sturm, d.b. naar Goes; Jan Pieter de .Haze, veJdarbeider naar Vlissimgen; Dingenis Verburg, land bouw er sknecht naar Barsingerhom Kol- ham. YERSEKE. In Februari wenden de navolgende boeveelheden oesters verzon den; naar Nederland 285.540 stuks, naar België 1.004.290 stuks, naar Duitschland 515.125 stuks, naar Engeland 2.066.170 stuks, naar Frankrijk 23.160 stuks, Diver sen 16.975 stuks, totaal 3.911.260 stuks. In Februari van het vorige jaar bedroeg de verzending 2.904.540 stuks. Veilingsvereeniging Zuid-Beve.land. I11 het Schuttersh f vergaderde gis termorgen de Veiliugsve.eenigïng „Zuid-Beveland", onder pres dium van den heer H. A. Hanken. De vergade ring was ongewoon druk bezocht, het geen verband hield met het voorstel van het bestuur tct wijziging der sta tuten. De wijziging omvat o.a.: het verplichtend stellen van het veilen van het zachte fruit, (w. o. wordt verstaan, kruis-, zwarte en roode bessen), en de aansprakelijkheid van ieder lid tot een bedrag van f 300 bij gerechtelijke of bui ten gerechtelijke vereffe ning van den boedel der ver een i g in g De opening. De heer Hanken opent de vergade ring, en heet allen welkom. Hij be treurt het dat de heeren Lindenbergh, Kakebeeke en de rijkstuinbouwconsu- lent niet aanwezig kunnen zijn. Spr. zal geen overzicht van het afgeloopen jaar geven, daar ieder voor zich al wel een overzicht zal hebben gehou den, en omdat deze vergadering reeds tijd genceg in beslag zal nemen. De secretaris, de heer A. v. d. Poest Clement doet voorlezing van de notu len der vorige vergadering, die goed gekeurd worden. Statutenwijzigingen. De voorzitter zegt, dat de voorge stelde wijziging na rijp beraad is tot stand gekomen. De veiling is zoo groot en uitgebreid geworden dat het be stuur niet langer alleen borg voor de financiering kan zijn. Ieder lid zal borg moeten blijven, en daardoor kan het bestuur in staat worden gesteld verder voor de leden te werken. De statuten zijn zeer grondig onderzocht en ze kunnen gezond genoemd wor den. Het bestuur heeft de leden nooit voor een cent borg gesteld. Nu doet het dit wel. De vereeniging zal daar door onder controle komen van de groote Boerenleenbank, hetgeen een waarborg voor de leden is. Ook spr. zal, zoo lang hij leeft, persoonlijk zorg dragen dat nooit op dat bedrag beslag gelegd zal behoeven te worden. De heer Elenbaas is in principe voor het voorstel. Het is billijk dat de le den aansprakelijk worden gesteld Hij is echter tegen verplicht veilen van het zachte fruit, want z.i. is de veiling daar nu nog niet op ingericht De heer Klooster ondersteunt het voorstel van het bestuur. De kleine kweekers zijn nog niet genoeg doordrongen van coöperatief werken. De leden mogen niet alleen de lusten dragen, maar ook de lasten. De voorzitter merkt op, dat de vei ling weliswaar geen coöperatie is, doch dat het coöperatieve gevoel niet mag ontbreken. Hij zegt verder, dat de le den, die zich niet met het voorstel zullen kunnen vereenigen, alleen zul len kunnen veilen als gasten. Het vei lingspercentage voor deze gasten zal hooger zijn. Het is het streven echter om zooveel mogelijk leden te werven en zoo weinig mogelijk gasten. Aangevangen wordt met de artikels- gewijze behandeling der statuten. Bij art. 3 wordt toegelicht, dat koop lieden wel lid van de veiling kunnen zijn. Ze hebben echter geen stemrecht. Iemand die koopman is en kweeker kan geen gewoon lid meer worden. Zij die het nu zijn blijven het echter. De heer Willemsen verlangt toe lichting van het begrip gast. De voorzitter zegt, dat dit reeds geschied is. De heer Klooster vraagt of iedereen die lid wordt opnieuw moet teekenen. De voorzitter antwoordt bevestigend. Bij art. 13 vraagt de heer Oele waar de entrée-gelden blijven. Komen die in de reserve-kas? De voorzitter stelt voor het art. aldus te wijzigen. De vergadering keurt dit goed. Bij art. 15 vraagt de heer Willem sen of alleen een vrouw zich kan doen vertegenwoordigen. De voorzitter stelt voor het art. aldus te wijzigen, dat ook mannen zich kunnen doen vertegenwoordigen. Dit wordt aangenomen. Bij art. 16 zegt de heer Elenbaas, dat hij tegen verplicht veilen is. De veiling is er nog niet rijp voor. De voorzitter antwoordt, dat de vei ling zich steeds uitbreidt. Niemand heeft het vorige jaar over verplicht veilen geklaagd. De heer Elenbaas zegt, dat, als het veilen verplichtend wordt, hij als lid zal moeten bedanken. Voor verplicht veilen heeft de veiling geen materiaal genoeg. Hij maakt verder bezwaren te gen de boete van f 300, De heer Vogelaar is er tegen dat men terug gaat op den weg die het vorige jaar ingeslagen is. Men moet zich niet te veel aan klachten storen, want die worden in iedere groote ver eeniging gehoord. Spr. is voor uitbrei ding van verplicht veilen. De voorzifter zegt, dat het m.te- riaal uitgebreid zal worden, als de vereeniging gemakkelijker geld kan krijgen. De heer Oele begrijpt den heer Elenbaas niet. Hij heeft de statuten niet goed gelezen. Het bestuur kan hoogstens f 3C0 boete opleggen. „Kan", doch de verplichting is er niet. De voorzitter stelt voor het maxi mum te schrappen en alle boeten te laten regelen door het bestuur. De heer Klooster vreest dat een maximum noodïg is voor het verkrij gen der Koninklijke goedkeuring. Het bestuur zal een en ander on derzoeken. De statuten worden hierna in stem ming gebracht. Vcor het voorstel stem men 137 leden, tegen 105 leden, zoo dat het voorstel verworpen wordt, daar 2/3 der uitgebrachte stemmen voor de aanneming benoodïgd is. De voorzitter stelt voor het ver plicht veilen uit de statuten te lich ten en een nieuwe stemming te houden. Hij bedankt er voor een zaak te leiden, als de leden het bestuur niet willen steunen. De leden willen liever geen enkele verantwoordelijkheid op zich laden, en alles aan het bestuur overlaten. Dan moet de zaak maar ver kocht worden. De heer Nijsse stelt voor de borg stelling te laten vervallen en de leden geld te laten storten. De heer Klooster meent dat de le den de zaak nog steeds niet goed be kijken. Zij staren zich blind op het bedrag van f 300, hoewel de borg stelling slechts een percentage daar van is. De heer Joziasse stelt voor thans geen nieuwe stemming te houden. De heer Ganseman wekt de leden op het bestuur te steunen. De heer Zegers pleit voor de borg stelling. De leden zullen alleen moe ten betalen als de veiling liquideert, doch practisch kan deze nooit liqui deeren. Men kan dus evengoed aan sprakelijk blijven voor f1000,— dan voor f 300, Hierna worden de statuten opnieuw in stemming gebracht, thans zonder het verplicht veilen. Voor stemmen 177 leden, tegen 35 leden. De borg stelling is dus aangenomen en het verplichte veilen is vervallen. Besloten wordt op de statuten de Koninklijke bewilliging aan te vragen. De heer Hanken dankt inzonderheid den heer P. Zegers te Kapelle als koopman voor zijn opwekkend woord vóór de stemming. De heer Zegers raadt nogmaals het bestuur aan binnenkort met een voor stel tot verplicht veilen te komen. De vergadering machtigt het bestuur tot aankoop van bussels en tot aan koop van een machine voor het was- schen van aardbeien. Kinderverzorging en opvoeding. Maandagmiddag werd in de Vak school voor Meisjes aan de Vlasmarkt een tentoonstelling voor kinderverzor ging en opvoeding, geopend. De heer Ir. Siebenga, voorzitter van het Comité, verwelkomde de aanwe zigen, in het bijzonder den burgemees ter, Mej. Fokker (die het tentoonge stelde toelichten zal), de afgevaardig den der verschillende vereenigingen en de pers. Spr. brengt in 't bijzon der Mej. Weststeijn, directrice van de Vakschool, dank voor den velen arbeid aan de voorbereiding der ten toonstelling verbonden. De burgemeester hierna het woord verkrijgend, wees op het mooie doel der vereeniging voor kinderverzorging en opvoeding, dat zeer zeker toejui ching verdient en zei met genoegen het hier bijeengebrachte te hebben be zichtigd. Spr. hoopt op een groot suc ces, waarna hij de tentoonstelling voor geopend verklaarde. De heer Siebenga dankte nog hef bestuur van de Vakschool voor het af staan van een lokaal voor deze ten toonstelling. Ten slotte gaf Mej. Fokker een duidelijke toelichting van het tentoon gestelde. „De steen der Wijzen". Over bovengenoemd werk van den Zweedschen schrijver Anker-Larsen, heeft Ds. Junod uit Wassenaar, Maan dag j.I. een lezing gehouden voor de Vereeniging van Vrijzinnig Godadien- stigen alhier. Spreker begon met de mededeeling, dat het niet zoo zeer de letterkundige woorden van het werk, dan wel zijn inhoud is, waardoor hij zich getrokken voelt. En deze inhoud heeft door de prachtige wijze van vertaling zeer weinig van z'n oorspron kelijkheid verloren.Wat is de steen der wijzen? Het boek geeft hierop geen antwoord. Liever stelde spreker de vraag dan ook aldus: „Wat zou de Steen der Wijzen kunnen zijn?" En

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2