PUR ProviDcienieuWs Stadsnieuws Binnenland gesteld: de „benzine-engel-commissie Komt vrienden, speurt eens rondom u, welke vermaken in ons dierbaar landje nog mogelijk zijn. Gaat eens na of niet aan elk van die vermaken eene onzedelijke zijde zit en zoo ja wendt u tot de regeering, die immers „rechtsch" is en dus de zedelijkheid wil bevorderen, met het verzoek eene staatscommissie te benoemen ten ein deenzoovoort. Het spijt ons maar bij hef verne men van dergelijke rechfsche extra vagances denken wij onwillekeurig aan het vervolg op den ouden regel: „Dem Reinen ist alles rein". Wegenmisere. Men schrijft van deskundige zijde aan de „Middclburgsche Courant": „Er schijnt maar geen schot te komen in de afdoende verbetering van sommige meer dan ergerlijke zaken in den hoek van West-Brabant. De weg door den Caterspolder, waar al jaren door de K.N.A.C. en A.N„W-B. bij Minister en autoriteiten over geklaagd v\ordt, blijft een opgelapt zaakje met een zeer gevaarlijken hoek aan het station Woensdrocht ontstaan doordat de Neder- landscbe Sporen daar het uitzicht door hun nieuwe emplacement geheel benomen hebben. Toch staat een nieuwe weg langs den zeedijk al jaren lang op de begrooting doch men hoort niets,, "man ziet niets. Doofpot no. I. De hoek bij Korteven, waar reeds ver schillende ongelukken met doodelijken afloop zijn voorgekomen, .en kort gele den weer een ernstige aanrijding met ma- terieele schade plaats had, blijft onver anderd. Da A.N.W.B. en K.N.A.C. zijn met dhr. Davenveld den eigenaar van den grond, overeengekomen een hijdraga te geven voor opruiming van den hoek doch dan moet het open gedeelte bestraat wor den, anders blijft het gevaar bestaan. De weg is eigendom van de Provincie,1 doch wordt, evenals de geheele weg Ber gen op ZoomPutte, Rijksweg, en nu zegt de Provincie „Ik doe het niet" en het Rijk heeft nog geen overname gedaan. Doofpot no. 2. Nog steeds klimt de reeks van ongeluk ken. De weg HoogerheidePutte, twee de gedeelte naar de Belgische grens, is in deplorabelen toestand; ook hier gebeurt niets, daar het Rijk absoluut geen aanstal ten maakt om den weg van de Provincie over te nemen. Resultaat: de weg wordt van slecht erbarmelijk; straks is de Tentoonstelling in Antwerpen! Doofpot no. 3. De A.N.W.B. en K.N.A.C. hebben bij alle autoriteiten herhaaldelijk op ver betering aangedrongen, hen treft geen ver wijt. Ook de Commissie Rijckevorsel is op de hoogte van deze toestanden gebracht Is er dan geen enkel Kamer- of Staten lid die nu eens de zaken aanpakt en ons Westbrabanders en Zeeuwen aan betere toestanden helpt?" De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. In de gemeente Sluis werd een krach tige actie gevoerd, om den gemeente raad te bewegen terug te komen op zijn besluit om niet mede te werken aan de ontbinding der Zesuwsch- Vlaamsche Waterleiding-maatschappij. De gemeenteraad heeft in zijn Vrij dag gehouden vergadering evenwel be sloten zijn eenmaal ingenomen stand punt te handhaven en zal dus niet medewerken aan de ontbinding der maatschappij. Een raadselachtig geval. Wij hebben destijds gemeld, dat een arrestant uit Sluiskil die per boot van Terneuzen naar Vlissingen werd ver voerd, bij aankomst te Vlissingen zich niet meer aan boord bevond. Men wist niet 'of de man over boord was ge sprongen en mogelijk zwemmend den wal had bereikt of dat hij kans had gezien in vrouwenkleeren van boord te komen. Zooveel is zeker dat sinds niet meer van den man is vernomen en het is ook vreemd dat, mocht hij verdron ken zijn, zijn lijk nog niet gevonden zou zijn. Er wordt ook beweerd, dat de man veilig in België zit. Wat er ook van zij, de raadselach tige verdwijning van den arrestant is nog steeds niet opgelost. COLIJNSPLAAT. In Februari zijn ingekomen: Pieter G. Leendertse en gezin, van Kamperland; Adriaan W. Laban, van Brouwershaven; Marinus Jeronimus, van Hoedekenskerke. Vertrokken: Pieter de Smit, naar Wassenaar; Jacobus C. Kievit, naar Goes; Petronella C. de Jongh, naar Arnhem; Dina Huibregtse, naarKort- gene; Dingenïs van Gilst, naar Kort- gene; Johannis Hoogerheide, naar Pur- merend; Joppa Verburg, naar 's Gra- venhage. De leerlingen aan de openbare school alhier hebben 5286 nesten van den bastaard-satijnvlinder verza meld en vernietigd. Op de voorloopig vastgestelde kiezerslijst 1930—1931 voor de ge meente Colijnsplaat komen voor: voor de Tweede Kamer 1057 kiezers; voor de Prov. Staten 1051 en voor den Ge meenteraad 1034 kiezers. KATS. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor de gemeente Kats, vermeldt 327 kiezers voor de Tweede Kamer; 327 voor de Prov. Staten en 314 voor den den Gemeenteraad. KLOETINGE. Het bekende orgel in de Hervormde Kerk alhier, zal geheel worden gerestaureerd door de orgel bouwers A. S. J. Dekker te Goes voor een bedrag van tien duizend gulden. MIDDELBURG. B. en W. van Mid delburg stellen den raad voor dr. H. van der Kamp, sedert 1890 leeraar aan het gymnasium in de wis- en na tuurkunde, op zijn verzoek wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd tegen 1 November eer vol ontslag te verleenen. SCHORE. In Februari is ingeko men: 26, Cornells van Ginte en gezin, ploegbaas Ned. Spoorw., uit Öude- lande. WEMELDINGE. Vrijdag werd ten overstaan van Notaris van Dissel te Goes, alhier publiek verkocht een woonhuis, slagerij, schuur en erf, groot 4 A. 60 c.A., staande aan de Dorps straat, eigenaar Jan Hamelink. Hoog ste inschrijver W. Weststrate f4003. Kooper J. Hamelink voor f 4010, plus de gewone onkosten. Benoemd tot tijdelijk onderwij zeres aan de openbare school alhier, Mej. S. C. A. Blanker te Kloetingc. Het met benzol geladen mo torschip „Marianna", kapitein Muller, op weg van Antwerpen naar Dussel- dorf, kreeg gisteren alhier lekkage in een der ruimen. Door overpompen van een der tanks kon het lek worden ge dicht, waarna de reis kon worden voortgezet. WISSENKERKE. De schooljongens der beide scholen in de dorpskom hebben van den basfaard-satijnvlinder bijna 6000 nesten ingeleverd. Veel nes ten zijn nog blijven hangen in de op gaande olmenboomen, welke voor de jongens te hoog bleken te zijn. WOLPHAARTSDIJK. Donderdag kwam de plaatselijke afdeeling van den bïjz. vrijw. landstorm in het ge bouw T.A.V.E.N.U. bijeen onder lei ding van den burgemeester. Deze over handigde den leden de foto's van den nationalen landstormdag. De heer Laer- noes hield hierna een lezing. Tenslotte werd medegedeeld, dat dit jaar in Den Haag een schietwedstrijd gehou den zal worden. Hieraan kunnen ver tegenwoordigers der afdeelingen deel- :men. Na in de voormiddaggodsdienst oefening bevestigd te zijn door Ds. D. van der Touw van Hal vorst, deed Ds. van Dijk zijn intrede bij de Hervorm de Kerk alhier. Tot tekstwoord had hij gekozen het 12de hoofdstuk uit den brief van den Apostel Paulus aan de Hebreeuwen en daarvan het 2de vers. Na afloop der godsdienstoefe ning werden de verschillende colle ges van de kerkelijke en burgerlijke gemeente door den nieuwen herder toegesproken. Ds. Kamsteeg, consu lent der gemeente, sprak hem toe namens de verschillende kerkelijke colleges en de gemeente. Op verzoek van Ds. Kamsteeg zong de gemeente Psalm 124 vers 4. Het kerkgebouw was geheel gevuld met belangstellen den. Zaterdag hield de vereenigïng „de Voorzorg" een vergadering in het café van J. Poleij, onder leiding van den heer J. Koert, zulks in verband met beëindiging van de bestaande vrij willige ziekteverzekering op 1 Maart door het in werking treden van de verplichte ziekteverzekering. Besloten werd de loopende ziektegevallen af te wikkelen uit de kas van „de Voor zorg". De deelname van werkgevers aan de op te richten ziekteverzeke ring bleek alsnog te gering, doch er zal nog worden getracht een voldoend aantal bijeen te krijgen. Besloten werd om de helft der premie, die door de werknemers moet worden betaald, de ze wekelijks te verrekenen. Ze be draagt 1 pet. van het te ontvangen loon in centen berekend, dus 1 cent per gulden verdiend loon. De secreta ris de heer Joh. Lindenbergh gaf een overzicht van wat „de Voorzorg" in haar 25-jarig bestaan heeft gedaan. Hieruit bleek dat de heer J. Koert en J. Lindenbergh de eenïge zijn die van af de oprichting nog lid zijn De heer J. Lindenbergh houdt door ophouding van zijn bedrijf automatisch op lid te zijn. Hij wenschte de vereenigïng en de leden fee dat hef hun wel moge gaan. De voorzitter dankte hierop de den heer Lindenbergh vcor netgeen hij in het belang der vereeniging heeft gedaan. Op voorstel van het lid M. Kloosterman werd met algemeene stemmen besloten den heer J. Lin denbergh een souvenir aan te bieden. yERSEKE. De jaarvergadering van „Ziekenzorg" was als gewoonlijk niet druk bezocht. De aftredende bestuurs leden de heeren C. Hartoog en P. de Veij werden herkozen. In de vacature J. van Sprundel werd gekozen de heer C. Vette. De secretaris-penningmees ter, de heer W. Honders, bracht het verslag uit, waaruit bleek dat de ver eeniging een tamelijk batig saldo (dank zij vorige jaren) heeft. Het ledental bedraagt 272. Het magazijn voor de eigendommen der vereenigïng (verple- gingsartikelen) is gunstig gelegen (het nieuwe politiebureau). Zuster Loge- maat legde in dienst der t.b.c.-bestrij ding 948 bezoeken af. De Emmabloem- collecte bracht f 129,32 op, aan ver sterkend voedsel werd uitgereikt tot een bedrag van f217,32. De begroo ting 1930 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f1981,18. Voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier heeft bedankt Ds. G. J. Sfreeder te Heinencord. De Coöperatieve Oester vereeni ging „Cokzo" alhier, heeft baar ge heele productie zaaizaad (43 a 44 Kg. per 1000) naar Denemarken verkocht tegen een loonenden prijs. De heer J. W. Bol heeft be dankt als ouderling der Geref. Kerk. Eervoile onderscheiding. De Koningin kende aan den heer Joh. Boogaard, bediende bij de Firma J. de Kruijter, schcenhandel alhier, de eere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe, naar aanleiding van het feit, dat hij 50 jaar bij bovengenoemde firma in dienst is. Benoemd. Tot buitengewoon opzichter van den Provincialen Waterstaat in Zeeland is be noemd de heer Joh. Dekker, opzichter van de Breede Watering bewesten Ierse- ke te Schore; tot buitengewoon opzichter van den Rijkswaterstaat ter standplaats Halsteren do heer J. de Vos te Nieuw- en Sint Joosland; beiden oud-leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut alhier. Het Christelijk Lyceum Een onzer correspondenten schrijft ons: Op Vrijdag 21 Februari 1930 werd in „Sf. Joris" te Middelburg met aan vankelijk 100 leden opgericht een „Vereeniging vcor Christelijk Middel baar en Voorbereidend Hooger On derwijs voor Zeeland". Toen ontstond een breede bespreking over de plaats van vestiging n 1. Middelburg of Goes. Hierover werd geen resultaat verkre gen en het is de bedoeling de leden in staat te stellen zich hierover later, doch vóór 1 April a.s., uit te spreken. Verschillende leden, voorstanders der plaats Goes als de meest gunstige plaats van vestiging, hebben den wensch te kennen gegeven, dat een Comité van Actie in het leven zal ge roepen worden, dat met alle hem ten dienste staande middelen zal trach ten de school in Goes gevestigd te krijgen. Het voorloopig comité van ac tie bestaat uit de volgende heeren: W. Bierens, burgemeester, Kapelie; Jan Dekker, orgelbouwer, Goes; L. Duve- kot Czn., Goes; H. C. J. Gunning, burgemeester, Yerseke; Ds. J. J. Hom burg, Herv. predikant, Goes; Ds. J. H. C. Kamsteeg, Herv. predikant, 's Heer Hendrikskinderen; J. Laport, bankdirecteur, Goes; M. Meulenberg Czn., landbouwer, EllewoutsdijkDs. Joh. A. Raams, Herv. predikant, Kloe- tinge; Ds. A. Scheele, Geref. predi kant, Kapelie; B. C. Sliggers, jour nalist, Goes; L. Smit, uitgever, Goes; Ds. P. J. Steinz, Herv. predikant, Goes; J. Wisse, landbouwer, Kapelie en R. Zuidema, hcofdred. „De Zeeuw", Goes. Verschillende hiervoor in aan merking komende personen zijn op geroepen voor een in het Schutters hof te Goes te houden vergadering op Dinsdag 4 Maart a.s. des namid dags 2 uur, alwaar het program van actie zal worden vastgesteld. Harmonie- en fanfare-corpsen. In de j.l. Zaterdag alhier gehouden bestuursvergadering van den Bond van Harmonie- en fanfare-vereenigïngen in Zeeland, is definitief besloten dat het concours van den Bond op 2en Pink sterdag a.s. te Wissenkerke zal worden gehouden in het bosch van de buiten plaats „Sorgwijck". Reeds heeft een beduidend aantal vereenigingen zich voor deelname opgegeven terwijl nog meer inschrijvingen werden verwacht. Dansen. De leerlingen van den heer Corveleijn hebben Zaterdagavond in het gezellig: bovenzaaltje van de „Prins vain Oranje' op het cindbal onder leiding vain hi-n dans 'eeraar de resultaten van het onderwijs ge demonstreerd. Danlk zij den heer Corve leijn, een uiterst muzikale^ pianist en de opgeruimdheid der dansenden, had de avond een aller-genoeglijkst verloop. Er is veel en opgewekt gedanst, cn aardige invallen onderbraken de plichtmatige ernst waarmede de moderne dans beoefend dient te worden. De heer Corveleijn heeft in 1930 wederom succes geoogst in Goes. Op denzelfden avond is in het „Schuttershof" een bal-masqué gehou den, waar de pret ook al niet van de lucht was. Gastheeren waren de leden van de onderofficieren-vereeniging te Bergen op Zoom. Bijzondere costumes gaf het bal-masqué niet te bewonde ren, doch wel veel vroolijke gezich ten na het dé-masqué. Toen het klokje van 3 het einde aankondigde konden de dansenden nog slechts moeilijk scheiden. Herhaaldelijk werd nog een beroep op het uitstekend strijkje ge daan, dat den geheelen avond allesbe halve karig geweest was. Merkwaardig blijft het feit, dat de Goesenaren de laatste jaren zelf geen bal-masqué kunnen organiseeren, doch dat de opzet van buiten moet komen. Dat is toch wel eens anders geweest! Nog niet zoo lang geleden! Nieuwe telefoonaansluitingen. Lijst van nieuwe telefoonaansluitin gen gedurende de maand Februari 1930 aan het Rijkstelefoonnet te Goes met de daaronder ressorteerende hulp- telefoonkantoren en telefoonstations No. 370, Goes, G. Vermont, West- havendijk 39; No. 371, Goes, J. Rus, M. A. de Ruyterlaan 23; No. 372, Goes, L. M. Vermeulen, v. d. Goes- kade 35; No. 373, Goes, P. Cornelisse, Kloetingsche weg B 124; No. 10, Elle woutsdijk, J. de Jonge, Zomerstraat C 22; No. 37, Kruïningen, F. Bauer, A 146; No. 18, Nieuwdorp, C. Wiskerke, Havenweg; No. 19, Nieuwdorp, J. de Laat de Visser, G 11; No. 20, Rilland, P. M. L. v. Rosmalen, Stationsbuurt. Gevonden voorwerpen. In Februari zijn aan het Bureau van Politie onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven: een hoed, een zilveren broche, een olielamp, een taschje met inhoud, een dubbeltje, een wollen das, een haarkam, een paar gymnastiekschoenen, drie hand schoenen, twee rijwielbelastingmerken 1929 1930, negen portemonnaie's met inhoud, drie vulpennen, een band van een jas, een jongensbaret, een rol ko perdraad, een rijwielpomp, een huis sleutel, een rijwielhandbeschermer, een nikkelen armbandhorloge, twee fan tasiekleedjes, twee paar handschoe nen, een zilverbon van f2,50, een vul potlood, een muts, een pak manufac turen, een houten tabakspijp, een da mesbeursje met inhoud, een doublé sierspeld en een heerenrijwiel. Het misdrijf te Bemnekom. Aangaande het misdrijf, Donderdagmid dag bij Bemekom gepleegd( ten waarbij de 21-jarige verpleegster T. Koperberg is gedood, meldt men nog het volgende: De beide meisjes, die een dag vrijaf hadden, ontmoetten op een kruispunt van twee zandwegen een hun, Onbekenden man,i die tegenover haar openbare schennis van de eerbaarheid pleegde. Zij schrokken en namen de vlucht, achtervolgd door den man, die haar inhaalde, haar met een dolk bedreigde en dwong, aan den rand van een zandweg te gaan zitten. Daarna vergreep de kerel zich aan mej. K. Haar vriendin trachtte haar te bevrijden dn den man zijn dolk af te nemen; dit gelukte haar echter niet en zij moest het aanzien,1 dat mej. K. door den onverlaat met dolk steken werd gedood. Zij zelf kreeg eenige wonden, waaruit zij hevig bloedde'. Zij kon echter nog de vlucht nemen, achtervolgd door den man. Luid gillend' rende het meisje het bosch door cn ontmoette een boschwachter, die haar in bescherming nam. De moordenaar ging op de vlucht. Het bloedende meisje werd idbor den boschwachter naar het dorp gebracht. Zij was niet meer in staat het lijk van haar vriendin aan te wijzen. Toen zij was ge holpen, trok de politie met den bosch wachter op onderzoek uit en vond het lijk. Het parket uit Arnhem was spoedig ter plaatse met den politie-deskundige dr. Hesselink tot het instellen van een onder zoek. Daar de duisternis was ingevallen kon er ter plaatse niet meer worden gefotografeerd, zoodat de justitie het lijk onder bewaking ter plaatse achterliet. Nader wordt gemeld: Zaterdagavond heeft de politie een ver dacht persoon uit Ede, J. H., aangehou den, die re©ds voor een zedendelict gevan genisstraf heeft ondergaan. Hij werd met mej. Boerwinkel gecon fronteend, die da delijk zeide in hem den diader te herken nen. Mej. B. was zeer ontdaan. H. bleef evenwel ontkennen. Hij is opgesloten. In de „Courant" lezen we het volgende: Zaterdagavond heeft de politie te Ede een zekeren J. H. als den vermoede!ijken dader van den moord bij' Bennekom aan gehouden. H. werd met mej. Boerwinkel geconfronteerd en zij herkende hem da delijk. Bij het »ien v:n den man viel mej. Boer winkel in onmacht en toen zij bijgekomen was, verklaarde zij, dat de verdachte de dader was. Zij was zeer ontdaan. H. blijft echter hardnekkig ontkennen. Gedurende twee dagen zijn velen in ac tie geweest om de Edesche politie te hel pen bij haar opsporingswerk. Uit alle rich tingen kwamen aanwijzingen, die echter telkens weer op dood spoor uitliepen. Zondagmorgen stond een systematisch on derzoek op het programma. Met behulp van de Rijkspolitie te Arnhem, Ooster beek, Wageningen, Bernekom en Barne- veld zou een groote denk eeklige drie hoek, ingesloten door den weg Ede Bennekom, den spoordijk en een gebied bij Rerikum, worden afgezocht. Tot Za terdagavond 9 uur het bericht kwam, dat de dader was aangehouden. De politie gaat steeds de lijst van haar goede bekenden na, die zij in staat acht een bepaalde misdaad te plegen. Zoo had zij reeds haar oog laten vallen op den 34- jarigen Jan Hoek, wonende Kolkakker- weg te Ede, van beroep handelaar in brei machines, maar eigenlijk een manusje van alles, die o.a. ook als advertentiecolpor teur optrad. Hij is gehuwd en vader va één kind. Vijf jaar geleden werd hij1 ver oordeeld wegens het bij Lunteren, aanran den van een jong meisje, waarmede hij on tuchtige handelingen pleegde. Hoewel hij nimmer bekende, achtte de Justitie de be wijzen voldoende en veroordeelde hem tot vijftien maanden gevangenisstraf. Daarna is hij niet meer met de Justitie in aanra king geweest. Na het misdrijf vond de politie (niet dadelijk aanleiding tegen hem handelend op ie treden, omdat hst signalement niet jeheel met het zijne klopte. Hoek heeft n.I. grijze oogen en geen blauwe oogen. Voorts was de politie aanvankelijk over stelpt met allerlei aanwijzingen tegen an deren, die eerst in aanmerking kwamen voor een serieus onderzoek. Dat Hoek zich vrij veilig voelde,, moge blijken uit het feit, dat hij zich na den moord onder de troepjes menschen mengde, die den moord bespraken, en met hen aan de ver halen en gissingen ^leelnam. De politie begaf zich Zaterdag naar zijn woning om te vragen of hij zich voor een onderhoud op het bureau wilde melden. Zijn vrouw antwoordde, dat hij er niet was en de po litie, die nog geen vermoeden had, den da der op het spoor te zijn, zag geen aanlei ding om dadelijk in fe grijpen. Zij li^t de boodschap achter, dat hij zich in den loop van den dag moest melden. Toen hij niet er scheen, werd dit bevel later op den dag herhaald. Indien Hoek er tegen op zag naar het bureau te Ede te komen, kon hij zich ook wel wel melden bij de politie te Bennekom, zoo was gezegd. Tegen den avond begaf Hoek zich ten slotte naar de woning vain een agent en kort daarop werd hij door inspecteur Hulsman, die met het onderzoek belast is, in diens auto, vergezeld van cenige agen ten, naar Bennekom vervoerd, ten einde geconfronteerd te worden met mej. Boer winkel. Hoek toonde zich zeer kalm en erklaarde reeds bij voorbaat, niets met het gebeurde te maken te hebbenmen zou een vergeefsche reis maken. Mej. Boer winkel, die Zaterdag naar de woning van haar moeder was teruggekeerd, had in de afgeloopen twee dagen reeds een groot aantal personen voor zich gezien, van wie zij echter niet kon verklaren, dat een de dader was. Toen Hoek voorgeleid werd, ontstelde zij hevig en gilde; „Oh, daar is hij! De herkenning was direct en pertinent. Toen Hoek daarop zeide„Ik ben onschuldig, herkende zij hem opnieuw aan de stem. Hoek bleef zeer rustig. Mej. Boerwinkel viel, gelijk gemeld, toen hij uit de woning was geleid, in onmacht. Intusschen had de politie veel moeite Hoek in den auto te krijgen en zij moest met den revolver in de vuist zich een weg tusschen de verzamelde menigte banen. Inmiddels waren het parket uit Arn hem en dr- Hesselink gearriveerd en werd huiszoeking gedaan in de woning vafi Hoek waarbij de z.g. stille getuigen te voor- chijn kwamen. De dader had volgens de verklaringen

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2