DIPL01ATEH 27 Maandag 5 Maart 1930 117 Jaargang. Binnenland Kunst. Rechtszaken. Uit de Pers. ABONNEMENT Prijs pet kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Voor de doodstraf. Het lid der Eerste Kamer, de heer Van Voorst tot Voorst, heeft aan de minister van Justitie de volgende vragen gesteld 1. Is de minister niet van oordeel, dat op schrikbarende wijze de 'openbare veilig heid van stad en land vermindert, onder mear blijkende uit de moorden van de laatste maanden te Voorburg, Den Haa^ en nu wederom de afschuwelijke moord te Ber.nekom? 2. Acht de minister hef thans niet plicht maatregelen te beramen tot het verkrijgen van meerdere veiligheid, in het bijzonder op de buitenwegen, en tot het overwegen van verscherping van straffen, op mis drijven in onze wet gesteld, bepaaldelijk tot wederinvoering van de doodstraf? Auto in een ravijn. Vrijdagavond reed een open auto, waar in zaten vier varkenshandelaren uit La ren (G.), van Deventer over den Rijks weg naar Zutphen. Bij de Koerhuisbeek schijnt de bestuurder verblind te zijn door een autolicht van den tegenoverge stelde?! kant. Hij raakte den weg bijstel en 6tortte met zijn wagen in het door de beek gevormd ravijn, circa zes meter diep De menschen hebben langen tijd daar gelegen, voor zij werden opgemerkt. De 6estuurder was onder den wagen beklemd geraakt, doch werd door de passagiers met het hoofd boven water gehouden. Ten slotte zijn allen door te hulp gesnojden op den wal gebracht. Het bleek, dat twee mannen er zonder noemenswaardige ver wondingen waren afgekomen. De bestuurder werd door de dokters met kunstmatige ademhaling bijgebracht en daarna naar het St. Josephgssticht te Deventer vervoerd. Zijn toestand is rede lijk. Een van de anderen was zwaar aan het gelaat verwond. De auto is totaal vernield. Het in F e b r Aan de mededeel ingen van het K.N. N.I. te De Bilt over het weer in Februari, is het volgende ontleend: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 1.6 gr. C. te laag. Zij was in de drie decaden resp. 1.2 en 2 gr. beneden normaal. De groot ste afwijkingen kwamen voor op den 15en met 2 gr. boven en den 9em met 5 gr. beneden normaal. De gemiddelde nacht- temperatuur van de land stations was een V2 ër- beneden normaal. Het aantal dagen beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 24 tegen 15 normaal. De neerslag was over het gebeele land belangrijk benede. normaal. In het Noorden van het land viel slechts 15—20 pet. van de normale hoe veelheid, in het midden 3045 pet., het Zuidwesten en Zuiden 6065 pet. Te De Bilt werden 106 uren zonneschijn waargenomen tegen 70 normaal. Ve rduistering van f6000. Bij de politie te Utrecht is aangifte gedaan dat een beambte van een steenko lenhandel aldaar zich zou hebben schul dig gemaakt aan verduistering van een som van pirn, f 6000, gepleegd ten madeele van dien handel. In verband daarmee deelt 65 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M HELLEMA. „Slechts eenmaal. Hij leek een vrien delijke, eenvoudige man voor zulk een industrieel genie. Ik kon nauwelijks gelooven, dat ik sprak met den bezit ter van zoovele reusachtige handels zaken." „Hij is naar het uiterlijk de eenvou digste en goedaardigste mensch, dien men zich kan voorstellen, maar feite lijk de meest gewetenlooze persoon, dien ik ooit ontmoette", zeide Grant. „Men zegt van hem, dat hij, waar heen hij ook gaat, dag en nacht, in een gesloten gouden doosje een brief mee draagt, door zijn vader op zijn sterf bed geschreven". „Hoe romantisch!" prevelde eender dames. „Heeft men eenig vermoeden omtrent den inhoud ervan?" vroeg een andere. het Utr. Dagblad het volgende mee: De aangifte, welke geschied is do oir de directie der betrokken onderneming, heeft de politie nog in onderzoek, teneinde vast te stellen of er inderdaad van het ten laste- gelegde feit sprake is, zóó, dat een straf vervolging moet worden ingesteld. De on derneming beweert, dat de bewuste be ambte zich geld, dat de onderneming toe kwam, heeft toegeëigend op de volgende wijze. De man was belast met het innen van geld op wissels, die hem ter incasseering werden meegegeven. De klanten die vóór den vervaldag dier wissels betaalden, kre gen van hem een quitteering daarvoor op een nota, maar de wissels zelve hield de beambte achter. Op den ervaldag betaalde hij intusschen werkelijk de bedragen waar voor wissels waren afgegeven, maar deze betalingen deed hij dan met geld van weer andere- incasseeringen, die hij op dezelfde wijze had uitgevoerd en waarvoor de vervaldagen nog in het verschiet lagen. Zoo raakte hij voortdurend ten achter, maar de betrokken administratie bemerkte daarvan niets, totdat op zekeren dag een cliënt op kantoor kwam, die ontvalngen werd met de \Voorden: „U komt zeker wissels betalen." Waarop de cliënt antwoordde: „Wel- nesn, die heb ik reeds lang betaald." Toen bleek de directie, dat er iets met in orde moest wezen met de afrekening; aangezien de beambte die de incasseerin gen had te doen, de gelden (van dezen cliënt niet had afgedragen, in verband waarmede de post dan ook nog open stond als niet-voldaan. De betrokken cliënt toonde evenwel een gequitteerde nota. In totaal bleek bij onderzoek in de ad ministratie een bedrag van f 6161,35 niet te zijn verantwoord. De onderneming heeft daarna bij de politie aangifte gedaan van het geval; daar evenwel de personen die betaald zouden hebben op gequitteerde nota's, buiten de stad wonen, is niet on middellijk vast te stellen, in hoever de lezing van het gebeurde is gegeven, inder daad klopt met de feiten Het onderzoek in deze is nog niet afgeloopen. Verdacht van doodslag. In den nacht van Dinsdag 10 op Woens dag 11 Februari 1925 hebben twee Span jaarden in een café aan den Schiedam- schen Dijk te Rotterdam ruzie gekregen. Tijdens deze ruzie heeft een dezer Span jaarden met een revolver iemand neer geschoten. De getroffene, de 34-jarige F. Diocees, is kort na zijn transport aam de bekomen verwondingen overleden. De da der vluchtte en, men heeft hem niet weten op te sporen. Hij bleek naar het buiten land te zijn uitgeweken. Mem beschikte over een signalement em over zijn bijna men. Het onderzoek werd voortgezet en men kwam te weten, dat de Spanjaard om der valschen naam in Amerika voer. Later werd hij te Antwerpen gesignaleerd ein de zer dagen kreeg men bericht, dat hij weer te Rotterdam vertoefde Men kreeg twee adressen op, een aan den Schiedamschen dijk en aan aan, de Hudsonistraat. Mein heeft de beide marnen van hun bed gelicht Na confrontatie bleek de Spanjaard van den Schiedamschen dijk door getuigen te worden herkend. De getuigenverklaring^ zijn- zoo bezwarend gebleken, dat de Span jaard, die ontkent iets mat het indertijd gepleegde misdrijf uitstaande te hebben ter beschikking van den officier vam justi tie zal werden gesteld. Remarque als automobilist. Een medewerker van de „Haagsche Post" vertelt: Een machtige Lancia-wagem, in wes telijke richting langs de Bismarckstrasse Berlijn uit racend: aan het stuur een blonde, gebronsde jongeman, stevig ge bouwd, met een knap, opgewekt gelaat minstens zes jaar jonger lijkend dan de 32, die hij telde. Naar het uiterlijk kon hij een Amerikaan, een Engelsche roeier, of een telg van een der blonde Noord- Europejselie rassen zijn geweest. In wer kelijkheid was bij een Duitscher, Erich Maria Remarque, de jonge schrijver, wiens boek „Van het Westelijk Front geen Nieuws", de geheele beschaafde wereld heeft beroerd. Vlak bij den Fumkturm. het Berlijnsche pendant van den Eiffel- tnren, bogen we scherp naar links naai den ingang van de particuliere- autobaan van den heer Stiranes, waar men tegon een geringe vergoeding de snelheid van zijn wagen kan meten» Voor ons uit reed een groote racewagen, waarin twee jon gens met baretten op. „We zullen eens zien hoe snel ze kunnen rijden", zeide Remarque met een ondeugende» glimlach De racer ging er met oen vaart vandoor, waarop Remarque de klep van) zijn Lancia opende. De wagen begon te ronken als een Veckcrs bommenwerper e» vloog dein racewagen -achterna. De wijzer van den snelheidsmeter draaide300, 320,1130km en bleef bij het hoogste cijfer op de wijzerplaat staan. Banen twee m'tnuten konden de twes jongens onze uitlaat gassen op-snuiven. Ex-keizer Wilhelm en de sprekende film. Die Licbtbildbühne meldt: Van bevoegde zijde vernemen wij, dat gedurende de- laatste weken verschillende Engelsche en Am'e-rikaansche firma's zich tot den voormallen Duitschem Keizer Grant schudde het hoofd. „Ik heb eens hooren zeggen", zeide hij, „dat men, als men dien brief kon lezen, het raadsel van Blunn's leven zou hebben opgelost. Ik heb een eigen meening daaromtrent gevormd". ,Een geheim?" vroeg zijn gast vrouw. „Niet onder ons", antwoordde Grant. Ik geloof, dat die brief een opdracht bevat van Blunn senior die, naar men zegt, aan een gebroken hart stierf eenige jaren na het sluiten van den Vrede te Versailles aan zijn zoon om zijn leven te wijden aan wraak over Duitschlands vernedering. Ik voor mij geloof, dat dat het is, wat Blunn dag en nacht voor de oogen staat. Ik geloof, dat hij met dat doel voor zich alles in het werk stelt om den wereldvrede te verbreken". Grant's woorden vonden geen bijval, zooals hij ook wel had verwacht. Zijn gastheer glimlachte slechts. De sena tor uit het westen, die ongeduldig had zitten wachten op een gelegenheid zich in het gesprek te mengen, schraapte zijn keel en boog zich voorover. Meneer", zeide hij, „ik denk, dat het ieder man in dit land vrijstaat zijn meening te zeggen. Wij hebben de uwe gehoord, maar ik zou u gaarne willen zeggen, hoe de menschen in mijn Staat zulke woorden beschou wen. Zij zeggen, dat alle moeilijkhe den ontstaan door er over te praten dat de meeste oorlogen in de wereld zijn gekomen door besprekingen te voeren in de couranten en door kwaad willige lieden, die rondgingen om oor logzuchtige gedachten te brengen in den geest van vreedzame burgers. In dien ik u, meneer, zooiets als zoo even hoorde zeggen op een publieke tribune, dan zou ik het als mijn plicht beschouwen alle welsprekendheid, welke mij ten dienste staat, te gebrui ken om uw toehoorders het nutte- looze, dwaze en immoreele er van te doen inzien. Nu ik het onder dit dak hoor, meneer, kan ik alleen dit zeg gen. Oorlog en het verlangen naar oorlog is dood onder de beschaafde volken van de wereld. Wij worden bezig gehouden met sociale en eco nomische problemen van veel groo- ter belang. Het geteem van iemand als Cornelius Blunn is ondanks al zijn millioenen minder dan de stem eens roependen in de woestijn, als men denkt aan de verhevenheid en groote macht van het voornaamste volk, waar tegen die stem wordt verheven". Grant maakte een beleefde buiging. gewend hebben om hem te doen besluite» tot het houden van cenige korte voordrach ten voor de sprekende film. De ex-keizer weigerde zeer beslist. Uit Hollywood kwam een aanbod, waar in een gage werd aangeboden welke tot 'e hoogste behoord, ooit door Amerikaan- sche filmproducenten uitbst-ail. Wilhelm verklaarde bovendien een tegenstander te rijm van de talkie, hoewel hij moest toege ven, er nog nooit een te hebben gezien. Onvoorzichtig gevaren. De kantonrechter te Middelburg heeft P. M. v. W. te Goes wegens hef als schipper niet in acht nemen de wettelijke voorschriften vastgesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrij ving veroordeeld tot f5 boete subs, dagen hechtenis. Mishandeling van een schoolkind. Voor de Vijfde Kamer der Recht bank te Amsterdam is een zaak be handeld tegen de zuster-oversjte, hoofd der St. Agnesschool te Bussum, ter zake van mishandeling. Haar was ten laste gelegd, dat zij op 31 Januari een kind van de school dusdanig met een stok had geslagen, dat het er ern stig nadeel van ondervond. Verdachte was bij die behandeling van haar zaak niet zelf aanwezig, hoe wel zij zich van een verdediger had voorzien. Zij had echter reeds bij den rechter-commissaris de feiten, waar van zij verdacht werd, bekend. Op de terechtzitting verklaarde hef 10-jarige meisje, dat zij den morgen van den 31sten Januari had verzuimd, omdat ze keelpijn had. En haar zusje had opdracht om dit de onderwijzeres an haar klasse te vertellen. Toen zij 's middags weer op school kwam en zij bij haar klas in de rij stond, kwam de zuster-overste naar haar toe en zeide haar, dat zij mee moest gaan naar boven. De zuster overste wilde niet gelooven, dat het kind ziek was geweest En ze haalde twee stokken voor den dag en daarvan moest het meisje kiezen welke de dikste was. De zus'er-overste nam haar toen over de knie en gaf haar twintig harde sla gen. „Ik moest ze zelf tellen", vertel de het kind, „en ze deden erge pijn". De inspecteur van politie te Bussum, die in deze zaak hetvoor-onderzoek geleid had, kon verklaren, dat de zuster achteraf zelf haar daad ver- schrikkelijk vindt. De officier van justitie vond het ergerlijk, dat de zuster het kind zon der eenigen grond en zonder eenige opwinding van haar kant ook bont en blauw heeft geslagen. Verdachte is noch geschorst, noch disciplinair ge straft en daarom acht spr. alleen een gevangenisstraf op haar plaats. Spr. eischte derhalve een gevangenisstraf voor den tijd van 14 dagen tegen ver dachte. Mochten echter nog in de veertien dagen, die voor het uitspre ken van een vonnis verloopen, ver dachte een disciplinaire straf worden Het bombastische van de woorden des senators had eenigszins gewerkt op het gevoel voor humor van de meeste aanwezigen. Toch begreep Grant heel goed, dat de man de waarheid had gesproken, toen hij verklaarde, te spreken in naam van het volk in zijn Staat. Het was geheel hun opinie, wel ke hij had weergegeven. Op de ge zichten van de meesten der gasten was min of meer instemming te lezen. De gastheer maakte een einde aan het debat. ,Wel", zeide hij, „wij moeten niet al te ernstig argumenteeren. Wij zul len allen weldra gelegenheid hebben onze meening over dit onderwerp te kennen te geven". „Mag ik intusschen Senator Ross nog een vraag doen?" verzocht Grant. ,Wel zeker", was het bereidwillige antwoord. Zoudt u, meneer", ging Grant voort, zich tot den senator wendend, „er voor stemmen, dat de Vereenigde Staten de uitnoodigïng aannemen, om zich bij het Pact der Volkeren te voegen?" „Zeker niet", was het besliste ant woord. „Het Pact heeft misschien de Vereenigde Staten noodig. De Ver eenigde Staten hebben het Pact niet noodig. Als burger der Vereenigde opgelegd dan acht spr. geen termen meer aanwezig om geen geldboete op te leggen. Rechtsche zedelijkheid. Uit „De Vrijz. Democraat": Nauwelijks heeft de regeering be sloten tot het instellen van eene „dans-commissie" of de broederen, we tende, hoe „rechtsch" deze extra parlementaire regeering is, wagen op nieuw een kansje om Beelzebub uit Neerland te verdrijven. De „Nederlander" (C.-H. verneemt n.l. dat „het bestuur van het Nederl. werk liedenverbond Patrimonium een adres heeft gericht tot den minister van wa terstaat, waarin adressant wijst op hef euvel van hef kaartspelen in de trei nen, waarover hem meermalen ern stige klachten bereikten. Adressant heeft niet het oog op het optreden van bekende zwendelaars, want daar tegen traden de directies reeds met succes op, maar het spel van de rei zigers onder elkaar, dat dikwijls om grof geld geschiedt en voor hen, die zich er niet mee inlaten, vaak zeer aanstootelijk is. Redenen waarom adressant den bewindsman verzoekt bij de wijzigingen van het spoorweg- reglement voorschriften te geven die het sterker optreden tegen "het gesig naleerde kwaad mogelijk maken". Natuurlijk zal de minister van wa terstaat toegeven. Hij is immers „rechtsch". Maar aangezien hij van kaartspelen geen verstand heeft (al thans niet mag hebben) zal hij eene „kaart-commissie" moeten benoemen. We zijn op den goeden weg. Het wordt hoog tijd, dat er een „tooneel- ccmmissie" wordt benoemd, om den minister voor te lichten in hoeverre maatregelen noodig zijn tegen het too- neelspel, waaraan zich de broederen toch veel heviger stooten dan aan het kaartspel. Dat daarnaast een „variété- commissie" noodzakelijk is, behoeft geen betoog. Maar daarmede zijn we er nog lang niet. Het voetbal is niet langer een sport voor de jeugd, het is een zon dig vermaak geworden voor de uit gaande wereld. Eene „voetbal-commis sie" dient met bekwamen spoed ge ïnstalleerd. En wie ergert zich niet er aan, dat vrouwen en mannen gezamenlijk in een restaurant of tea-room thee drin ken? Zoo op den dag, als een eerzaam burger behoort te werken? Eene „tea- commissie" met scherpe instructie om het tegelijk theedrinken van per sonen van tweeërlei sekse onmogelijk te maken tijge dra aan het werk. Het is wellicht nog niet tot de broe deren doorgedrongen, dat de motor fiets met duo-zitting tot ongewenschte ja ongepaste uitstapjes van jongens en meisjes of heeren en dames wekt; de tweepersoons-auto is niet minder gevaarlijk. Eene staatscommissie ter beteugeling van dit mïsbrrik dient in- Staten ben ik trotscher op de ge- isoleerde positie van mijn land dan zelfs op zijn ontwijfelbare meerder heid op elk gebied van economie en beschaving". Die weidsche verklaring van den senator was het teeken van opstaan voor het gebeele gezelschap. Grant werd tot de deur uitgeleide gedaan door een der secretarissen, met wien hij reeds vroeger kennis had gemaakt". ,Het oude type bestaat nog, zie ik", merkte hij glimlachend op. ,Het is het type, dat het meest in den smaak valt bij half-professioneele politici", verklaarde de jonge man. ,Wij hebben er elke week een voor de lunch. De chef kan ze niet in groo- tere dosis verdragen. Maar je weet, dat ze ontzettend veel aanhangers hebben". Grant dacht na over de waarschu wing achter de woorden van zijn vriend, terwijl hij langzaam terugwan delde naar de club, waar hij logeerde. Het was het Westen, het groote, ge spierde Westen met zijn veeltallige bevolking en grooten materieelen voor spoed, dat hij het meest duchtte. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1