Stadsnieuws Rheumatiek ProVincienieuWs Centrale hengstenkeuring. Op de markt hier ter stede is gis teren de centrale hengstenkeuring ge houden door de provinciale regelings commissie voor de paardenfokkerij in Zeeland. Ter keuring werden slechts 75 hengsten aangeboden, hetgeen aan zienlijk minder is dan in vorige jaren. De uitslag der keuring is als volgt: Hengsten, geboren in 1927, kleine maat: 1. Gascon d'Ahea, eig. Gebr. Aernaudts te Sluis; 2. Anton, eig. P. de Miiliano te Oostburg; 3. Suiveur de Bonzar, eig. G. Buijsse te Biervliet; 4. Rayon de Wilson, eig. Ph. J. van Dixhoorn te Axel. Hengsten, geboren in 1927, groote maat: 1. Certain van Lamswaarde, eig. Em. C. Fassaert te Lamswaarde-Hon- tenisse; 2. Dorus, eig. J. C. de Hullu Pzn. te Schoondijke; 3. Baldad, eig. E. Cleiren te Clinge; 4. Fair II, eig. Gebr. Aernaudts te Sluis; 5. Floris- son de Fair, eig. Gebr. Aernaudts te Sluis; 6. Albion, eig. P. J. Lannoye te Aardenburg; 7. Bourgeois van Lun- tershoek, eig. Corn, de Feyter te Boschkapelle; 8. Jupiter, eig. C. Buijs se te Biervliet; 9. Cavalier de Fair, eig. Gebr. Aernaudts te Sluis; 10. Charlie, eig. Wed. C. A. Anthonisse te Hulst; 11. Papini, eig. Jac. de Fey ter Czn. te Boschkapelle. Hengsten, geboren in 1926, kleine maat: 1. Herseur II de Cognebeau, eig. H.V. Stoppeldijk te Stoppeldijk; 2. Alban de Fair, eig. J. de Putter te Arel en Corn, de Feyter te Bosch kapelle; 3. Rippolyte, eig. G. Buijsse Biervliet; 4. Franco, eig. B. J. Boe- ding te Stoppeldijk; 5. Leopold de Water, eig. F. C. Dieleman te Water landkerkje; 6. Clarch de Wilson, eig. G. Buijsse te Biervliet; 7. Joubert de Laboureur, eig. K. Wyna te Axel. Hengsten, geboren in 1926, groote maat: 1. Mars, eig. C. Buijsse te Bier vliet; 2. Comte de Water, eig. F. C. Dieleman te Waterlandkerkje; 3. Martin van Luntershoek, eig. Van 't Westeinde en Vermue te Nieuwdorp; 4. Janus, eig. Gebr. Verdonk te Nieuw dorp; 5. Edison van Wilson, eig. Van 't Westeinde en Vermue te Nieuw dorp. Hengsten, geboren in 1925 en 1924, kleine maat: 1. Bailly de Laboureur, eig. J. B. Koppejan te Zoutelande; 2. Diamant d' Ahea, eig. Gebr. Aernaudts te Sluis; 3. Harold, eig. René Sturm te IJzendijke; 4. Bristol, eig. P. A. Ver- durmen te Kloosterzande; 5. Fuocco, eig. René Sturm te IJzendijke. Hengsten, geboren in 1925 en 1924, groote maat: 1. Mon gros de mon souhait, eig. Gebr. de Waal te Hon- tenisse; 2. Immo, eig. J. Q. C. Lens hoek te Kloetinge; 3. Espoir de grand Coron, eig. H.V. Esperance te Schoon dijke; 4. Avenir d' Aardenburg, eig. P. J. Lannoye te Aardenburg; 5. Odon eig. Gebr. Wagenaar te Kloetinge; 6. George de Veerhoek, ejg. René Sturm te IJzendijke; 7. Franszoon, eig. B. J. Boeding te Stoppeldijk; 8. Iman, eig. Van 't Westeinde en Vermue te Nieuwdorp; 9. Empereur d' Ahea, eig. H.V. Kloosterzande te Kloosterzande. Hengsten, geboren in 1923 of ouder, kleine maat: 1. Mascotte d' IJzendijke, eig. Wed. C. B. Temmerman-Bonte te IJzendijke; 2. Kuno, eig. H.V. Oude- lande te Ellewoutsdijk; 3. César van 't Paviljoen, eig. H.V. Ons Belang te Eikerzee; 4. David d' Hulst, eig. Gebr. Michielsen de Deckere te Hulst; 5. Moustache, eig. Aloys de Koek te Kuitaart; 6. Frans, eig. J. Stallaert te Lamswaarde; 7. Abbé, eig. H.V. Bie- zelinge-Waarde te Waarde. Hengsten, geboren in 1923 of ouder, groote maat: 1. Adriaan, eig. Gebr. d' Hoore te Sluis; 2. Hubert, eig. D. Ferket te Stoppeldijk; 3. Carnaval d' Ahea, eig. H.V. de Toekomst V Axel; 4. Faintain, eig. G. Buijsse te Biervliet; 5. Wilson, eig. J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge; 6. Burrhus d' Ahea, eig. H.V. Stavenisse en omstreken; 7. Bonzar de Fantan, eig. G. Buijsse te Biervliet. Kampioenehgst voor 1930 werd Mas cotte d' IJzendijke, eig. Wed. C. B. Temmerman-Bonte te IJzendijke; re- serve-kampioenhengstMon gros de mon souhait, eig. Gebr. de Waal te Hontenisse. Na de keuring zouden enkele heng sten verkocht worden. Ten slotte is alleen verkocht, de oude kampioen Frits, eig. H.V. Noord-Beveland te Kamperland, die slechts f 980,op bracht. De Z. L. M. Onder leiding van den voorzitter, Mr. P. Dieleman, hield het Dag. Be stuur der Z. L. M. op 17 Februari zijne gewone maandelïjksche vergade ring. Nadat enkele njededeyjingen wa ren gedaan werden ondursekqide.op kken behfsnd$jl. nEV 3gl3V/ Jaar aanleiding, yan een,,schrijven iïnnenlandsche evenals verle 'aken en Landbouw zal e: den jaar de aandacht gevestigd wor den op de wenschelijkheid om te Haamstede een lagere tuinbouwschool en/of te Zierikzee een lagere land bouwschool te stichten. Na aanleiding van een verslag van de vergadering der provinciale com missie voor de veilingen werd beslo ten om t.z.t. het veilen van landbouw producten in nadere studie te nemen. Instemming werd betuigd met de eventueel hernieuwde actie om te ko men tot afschaffing van de accijns op vleesch eventueel met handhaving van de fiscale invoerrechten op bui- tenlandsch vleesch. Verder zal worden nagegaan hoe hoog de slachthuistarieven bij de in onze provincie zich bevindende abat toirs zijn. Besloten werd voor de uitgave van een standaardwerk over den Neder- landschen Landbouw f 50,beschik baar te stellen. De pijn is te verzachten, het lijden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal ver ergert, masseer direct met AKKER'» KLOOSTERBALSEM verzacht verrassen^ snel. vZGeen goad zoo goed." Instemming werd betuigd met een schrijven van het Drentsch Landbouw Genootschap om de gelegenheid te openen dat de leeraren in landbouw- huishoudkunde zich ook kunnen be kwamen voor de landbouwkunde. In verband met een schrijven over een onderzoek van de werking van het gesprekkentarief werd de wen schelijkheid betoogd, dat ook een on derzoek zal worden ingesteld naar de werking van de verlaging der interlo- cale tarieven. Op een desbetreffende vraag van de Noord-Brabanfsehe Maatschappij van Landbouw wordt besloten een lid aan te wijzen in een Commissie welke naar de mogelijkheid van een stroo- carton-ïndustrie in het zuiden van hef land een onderzoek zal instellen. Als zoodanig wordt de secretaris be noemd. De hoofdbestuursleden blijken zich te hebben vereenigd met het voorstel van hef Dagelijksch Bestuur de land- bouw-tentoonstelling in 1931 niet te doen doorgaan. Eervol ontslag Aan den besteller bij den post-, te legraaf- en telefoondienst J. Schrij ver, van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor alhier, is op diens ver zoek met ingang van 1 Maart a.s. eer vol ontslag verleend. Benoemd. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. M. U. L. O.-school voor Meisjes te Rotter dam Mej. E. M. Spoormaker, onder wijzeres aan de Chr. U. L. O.-school alhier. Prijs uitgereikt. Maandag j.l. had alhier de uitrei king plaats van den 3den Landelijken prijs van het Gerrit Jan Thiemefonds aan den in 1929 met goed gevolg ge slaagden drukkersleerling D. van de Velde, werkzaam ter drukkerij van de firma Oosterbaan Le Cointre. Bij deze gelegenheid waren behalve de Leerl. Commissie aanwezig, de va der van den leerling, benevens een 6-tal te Goes woonachtig zijnde leer lingen. Door den voorzitter der commissie werd na een hartelijke toespraak de prijs aan den leerling uitgereikt, ter wijl hij de overige leerlingen er op wees vooral hun best te doen opdat ook zij bij het doen van hun eind examen een dergelijken prijs mogen verwerven. De vader van den leerling v. d. Velde dankte hierna voor het ge sprokene. De wensch wordt uitgesproken, dat door die commissie meer dergelijke bijeenkomsten worden gehouden, wel ke den band tusschen leerlingen-com missie en leerlingen versterken. Jongeren Vredes Actie in N.B.A.S, In de Prins van Oranje alhier, heeft Woensdagavond een propaganda-avond plaats gevonden (georganiseerd door J.V.A. en N.B.A.S. te Goes), die be zocht werd door een zeer talrijk pu bliek, grootendeels bestaande uit jonge menschen. De voorzitter sprak een woord van MS?#"©1 ePjknr^fcriseerdt: <je komen- yan Strijd tegen mi- PnfffP droeg -mm fe, Wo tische werk „Acoka zeer verdienste lijk voor. Declamatie "die keurig werd uitgevoerd en terecht zeer in den smaak viel. Ondertusschen had een strijkje onder leiding van Jan Zuring voor muzikale bijdrage gezorgd. Ook tijdens de pauze bracht het verschil lende nummers ten gehoore, die een dankbaar applaus verwierven. Gedu rende de pauze werd propagandistisch werk verricht; talrijke, brochures wer den afgezet. Daarna volgde de rede van Ds. A. R. de Jong uit Bussum over „Kameraadschap". Spr. wees op het ontstaan van ka meraadschap en de verschillende vor men, welke men daarvan vindt. Meest al begint de kameraadschap op de schoolbanken. Later kan ze zich ver diepen; dit is als men van leeren tot studeeren is gekomen. Ze ontstaat daar waar gedachten en doel samenkomen. De hoogste vorm ervan is de liefde. Spr. schetste uitvoerig het leven van de jeugd in onzen tijd en wees op de echte kameraadschap die tot uiting komt in de jeugdbeweging. Ds. de Jong stond daar als jeugdige tegenover de jeugd. Hij hield geen schoolsche lezing maar sprak uit het hart, en wel zoodanig, dat hij heel de zaal meesleepte. Ongetwijfeld zijn door dezen avond velen tot elkaar gebracht. En zelden zagen wij een publiek van jonge menschen die inderdaad een en al vuur en leven waren. Een zeer ge slaagde avond die de Jongeren Vredes Actie, welke reeds ongeveer 70 per sonen omvat, ongetwijfeld vruchten zal brengen. Onze kiezers Het aantal kiezers, voorkomende op de nieuwe kiezerslijst dezer gemeente bedraagt: voor de Tweede Kamer4776 kiezers; voor de Prov. Staten 4674 en voor den Gemeenteraad 4534. Op de vorige kiezerslijst bedroegen deze cij fers: 4651, 4508 en 4391. Tentoonstelling. In de Vakschool voor Meisjes wordt op 3, 4 en 5 Maart een tentoonstel ling gehouden van het museum van ouders en opvoeders. „Jacqueline". Het „Hollandsch tooneel", onder lei ding van Louis de Vries zal in de „Prins van Oranje" Vrijdag a.s. een opvoering geven van „Jacqueline", spel in 3 bedrijven door Sacha Guïtry. Over den inhoud van dit stuk meldt het programma o.a.: „Men kan de inhoud oppervlakkig zien als volgt: de bankier Berton ver neemt dat zijn vrouw Jacqueline door een vriendin, met wier man zij een verhouding bleek te hebben, is dood geschoten. Het is haar verdiende loon, zegt hij hard en hij stelt alles in het werk om de moordenares vrijgespro ken te krijgen. Jacqueline is immers schuldig! Dan ontmoet hij een toevallig vrien dinnetje, Suzette, en zij spreekt haar weerzin tegen hem uit en doet hem de hardheid van zijn eigen natuur be seffen. Die omkeer van inzicht brengt hem tot de vraag, of zijn houding te genover Jacqueline niet de oorzaak van het gebeurde is; hij beseft dat het zoo is, zijn natuurlijk wraakgevoel ont waakt, tegelijk met een diepe liefde voor de vrouw, die hij te kort deed en van zich vervreemdde, en bij een ontmoeting met de moordenares komt het tot de catastrophe: hij doodt haar. Het eigenlijke drama speelt zich ge heel af in het hart van deze stugge, egoïstische en brute hoofdfiguur, Ber ton". De uitnemende tooneelspeler Louis de Vries vervult de hoofdrol in dit werk. Lezing. Voor de vereeniging van Vrijzinnig Godsdienstigen zal Ds. Junod uit Was senaar Maandagavond een lezing hou den over: „De steen der Wijzen", van Anker-Larsen. De lezing is voor een ieder gratis toegankelijk. Bioscopen Het „Slot Ostende" brengt deze week als hoofdnummer „De Heilige en haar Nar". Men zal in dit werk de Nederlandsche filmspeelster Lien Deyers kunnen bewonderen. In de „Landbouw-Bioscoop" gaat „Alledagsmenschen", onder de regie van King Vidor, die de „Groote Pa rade" tot stand bracht. Maandag en Dinsdag wordt vertoond de film „Boe ven en burgers". In en uit. Ingekomen: J. J. Schipper, werk ster, van Kapelle, P. Jasperseplein 16; C. de Jager, dienstbode, van Nisse, Groote Markt 36; F. J. Rijnhout, dienstbode, van Wolphaartsdijk, Oude Vischmarkt 12; C. Reedijk en gezin, civ. ing., van Den Haag, Oostwal 77; M. Sturm, dienstbode, van Wissenker- k'e, B. de Wittestraat 11; M. Schiitte, V3« Diepenveen, Oost- Vertrokken: M. P. van Hese, tuin knecht, naar Venray; K. Ph. Verheule, onderwijzer, naar Verseke; L. A. Sil- levis, landbouwer, naar Canada; C. Raaijmakers geb. Berks, zonder be roep, naar Boxtel, Smidspad; M. Po ver, dienstbode, naar Ovezand, A 50; C. A. Rijnhout, bakkersknecht, naar Wolphaartsdijk. Onbestelbare post Brieven binnenland: De Rebak,Mid delburg; Bureau Groot Rotterdam, Rotterdam. Brieven buitenland: Mr. Harry Lai, s.s. Suttonhall. N.B. Den afzenders wordt aanbe volen op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stuk ken van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding Het met een auto rijden zonder ach terlicht: P. M. G. te Goes, A. V. te Heinkenszand f5 s. 5 d. Jagen op Nieuwjaarsdag (Zondag): P. R. te Heinkenszand f 25 s. 25 d. en uitleveren geweer of f15 s. 15 d. Overtreden de wet op de genees kunde N. K. te 's Gravenhage f 50 s. 50 d. Geen reglementen aan boord hebben wanneer men een rijkskanaal bevaart: J. V. te Moerseke, J. v. d. B. te Mee- nen 2 maal f 2 s. 2 maal 2 d. Een rijkskanaal bevarende, denaam niet op zijn schip hebben: R. P. te Vreeswijk, C. P. B. te Roosendaal f5 s. 5 d. - Als schipper niet voldoen aan het bevel van een brugknecht: W. K. te Rotterdam f 40 s. 40 d. Met auto rijden zonder verlicht nummer en letter: F. M. V. te Goes f2 s. 2 d. Met auto zonder noodzaak links houden: P. L. te Oosthuizen f15 s. 15 d. Met auto rijdende geen richting aan geven, wanneer zulks vereischt wordt: A. O. te Wemeldinge f10 s. 10 d. Auto besturen zonder dat deze van een spiegel is voorzien: A. d. L. te Goes f3 s. 3d. 's Avonds fietsen zonder licht: A. d. K. te Heinkenszand f 5 s. 5 d. 's Avonds met een voertuig rijden zonder lichtJ. S. te Goes f 5 s. 5 d. Fietsen onder invloed van drank: P. M. te Yerseke f 10 s. 10 d. Dronkenschap: A. P. te Wemeldin ge, H. T. v. S. te Goes flO s. 10 d. Hooger beroep is aangeteekend door N. K. te 's Gravenhage, veroordeeld wegens de geneeskunst uitoefenen zon der bevoegd te zijn tot 3 maal f 100 s. 3 maal 20 dagen. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Godsdienstoefening op Zondag 2 Maart des avonds ten 6 uur in hef gebouw Turfkade 1, onder leiding van Ds. Junod, Wassenaar. De Coöperatieve Suikerfabriek „Zeeland". Donderdag kwamen op uitnoodiging van de heeren van Arenthals, van Heel en D. W. Lindenbergh, op de boven zaal van 'de „Eendracht" ongeveer 100 der op Walcheren woonachtige leden van de Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek „Zeeland" bijeen ten einde den toestand te bespreken, die na de ver gadering van Dinsdag j.l. te Roosen daal is ontstaan. De heer v. Arenthals vroeg toestem ming deze bijeenkomst te leiden, wat werd goedgevonden. Spr. heette daar op allen welkom en zeide, dat de heer Lindenbergh verhinderd was aan wezig te zijn. Men wilde vergaderen zonder bestuursleden der Coöperatie en de kaars openlijk en niet onder de korenmaat plaatsen, wat ook blijkt uit het nu wel aanwezig zijn van de pers. Spr. meent, dat het bestuur tegenover de commissie uit de leden min of meer geheimzinnig heeft gedaan. De com missie heeft nimmer geweten, dat het bestuursvoorstel zou komen, voor dat ieder der leden een convocatie thuis kreeg. Toen de stemming te Roosen daal aan de orde kwam, viel het spr. op, dat in het begin geen enkele der bestuursleden zijn stem uitbracht en toen hij buiten de zaal met den direc teur liep te praten, heeft hij aan daar komende bestuursleden daarnaar ge vraagd, maar deze zeiden er niet van te weten. Het doet vreemd aan, dat zelfs bestuursleden als de heeren Cas- tel en Franse tegen het voorstel stem den. Spr. komt tot de conclusie, dat men de zaak op de lange baan wil schuiven, dit staat bij hem vast. De voorzitter hjpft o^ een yraag van spr. gezegd, dat hij ook nog wel iets anders te doen heeft, doch spr. heeft geantwoord, dat de voorzitter en de bestuursleden zich nu geheel moeten geven aan deze zaak. Als hef niet vlug gaat, komt er voor den zaai tijd geen beslissing en dan blijft de „Zeeland" de „Zeeland". Daarom moet van Middelburg een actie uitgaan om het bestuur tot aanpakken aan te zet ten. Men mag niet vergeten dat er 280 stemmen niet zijn uitgebracht, omdat de vergadering te lang duurde en ve len weg gingen. Op een opmerking, dat de leider der vergadering niet kan weten, dat het bestuur niet op zal schieten, zegt deze dat één maand spoedig om is, en voegt daaraan toe, dat hij gehoord heeft, dat de andere fabrieken met groote boetes worden bedreigd als zij nog weer en bloc de bieten van de „Zeeland" zouden willen koopen. De heer Van Heel meent, dat de leden in deze het bestuur moeten voor zijn en moeten vragen een voorstel tot verhooging van het minimum te doen. Volgens den directeur moeten er 175 millïoen K.G. bieten geleverd worden, om de fabriek rendabel te doen werken, maar dat beteekenf 35.000 K G. per aandeel en men spreekt nu nog maar van een verhooging van 15.000 tot 25.000. Als men piet vol doende kan leveren, dan is de eenige weg liquideeren. De heer van Arenthals meent, dat men nog dieper in het moeras geraakt als de fabriek doorwerkt. Men moet het bestuur vragen met spoed een vergadering te beleggen en dan direct het voorstel weer in stemming te bren gen. Spr. zou de vraag willen stellen of de aanwezigen iets voelen voor ver hooging van het minimum tot 30 of 35 duizend K.G. Verschillende der aanwezigen voe ren hierop het woord. Een lid merkt op, dat hij voor zijn 15.000 K.G. nog maar f 5,uitbetaald kreeg en nog meer voor de pulp moest betalen, ter wijl hij voor 18.000 K.G. op de vrije markt f 16,kreeg. Een ander lid wijst er op, dat eerst na het jaar 1921- 1922 wat opleving kwam, maar nu drukt een last van f100,op ieder aandeel. De directeur zegt wel, dat de fabriek goed werkt, maar het is hier de strijd om de bieten. Wat moet er gebeuren met de leden, die niet over voldoende geld beschikken. Nu zal nog niet een derde der leden heer- schen over meer dan twee-derde. De heer van Arenthals stelt nu voor telegrafisch aan het bestuur te ver zoeken weer een vergadering te be leggen in verband met den zaaitijd. Een lid merkt op, dat de voorzitter gezegd heeft, dat het bestuur zal af treden, en men moet het daarvoor den tijd geven. De heer van Arenthals zegt, dat het bestuur Vrijdag j.l. toezegde eerst de motie in stemming te zullen brengen, maar na een bestuursvergadering op Dinsdagmorgen deed het dit niet. De heer Van Heel meent, dat als men wacht op het verkiezen van een nieuw bestuur het wel Juni wordt eer er weer een beslissing kan worden genomen. Hij meent, dat op een alge- meene vergadering eerst een voorstel in stemming moet komen over verhoo ging van het minimum, dat zal zeker worden verworpen en dan kan hef oude bestuursvoorstel opnieuw instem ming komen. Dit zal dan zeker ook vallen. Verschillende leden bepleiten inden geest van den heer N. van der Maas op de algemeene vergadering, publiek verkoopen der eigendommen. Daarte genover wordt er op gewezen, dat dit van de leden nog veel meer financiee- le offers zou eischen. Ook worden stemmen gehoord van hen, die de kat uit den boom willen zien en afwachten wat het bestuur zal doen. Ten slotte kan ook dit met onwillige honden geen hazen vangen en zal het voor de leden moeten bui gen. Een minderheïdsregeering zou een unicum zijn. Men zou hoogstens een datum kunnen stellen, waar bin nen vergaderd moet worden. Gevraagd wordt of het bod nog ge stand zal worden gedaan, de heer van Arenthals weet dit niet, maar gelooft dat de andere fabrieken niet langer door het bestuur in het ootje willen worden genomen. Op een opmerking dat er nog genoeg coöperaties overblij ven, zegt spr. dat Fr. Dees aandeelen van „Dinteloord" overnam met f280 toe, zoodat hij zich van de „Zeeland" kon los maken. Nog weer een lid meent, dat er toch vroeger een bod was van 2 millïoen gulden en nu wil men alles voor f 750.000 verkoopen. Daarop antwoordt de leider der vergadering, dat men door Veltkamp misleid is. De Com missie heeft werkelijk werk genoeg gedaan om een goeden prijs te krijgen. Op een vraag van hem, blijken alle aanwezigen tegen verhooging vaïi het minimum. Bij de voortgezette discussie wees

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2