GLAS DIPLOMATEN City Magazijn IV. 20 Yrijdag 28 Februari 1830 i!7 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Binnenland WANjLEERDAM Rechtszaken. STER-TABAK ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant jjlR^plpIj en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Moord te Leeuwarden. Woensdagochtend om half elf heeft aan de Keetbuurt te Leeuwarden Sïeis Kuipers zijn vrouw Dirkje Zandstra vermoord. De vrouw had enkele da gen geleden de echtelijke woning ver laten en was daarheen Woensdagoch tend in de vroegte teruggekeerd. Om half elf klonk in de buurt moordge roep. Inspecteur Hombrink vond in de woning van het echtpaar de vrouw, door een messteek in het hart getrof fen, dood op den grond liggen. De man had enkele onbeduidende won den aan de borst. Hij verklaarde, dat zijn vrouw hem met een mes te lijf was gegaan en dat hij haar toen met datzelfde mes den doodelijken steek had toegebracht Het zevenjarig dochtertje van Kui pers kwam plotseling bij een der bu ren binnenloopen met de mededeeling, dat vader en moeder elkaar hadden doodgestoken. De buurman ging daar' op kijken en vond den man en de vrouw in het huis, waar zij slechts sinds eenige dagen woonden, op den vloer liggen. De geneesheer kon bij de vrouw slechts den dood consta- teeren. De man was ernstig aan de borst gewond. Hij is naar het zieken huis overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Ernstige vechtpartij. Dinsdagavond te ongeveer 9 uur had te Groningen in een volkslogement aan de Nieuwstad een ernstige vechtpartij plaats, waarbij van het mes gebruik werd gemaakt. De koopman J. S. werd naar het politiebureau gebracht, al waar hij door den politiedokter voor loopig werd verbonden. Hij had een diepe snijwond in den bovenarm en vijf steekwonden aan het hoofd en een doorgesneden pees aan den rech ter middelvinger. Hij werd later door de politie naar het academisch zieken huis vervoerd. Nog meldde zich bij de politie aan een koopman die een snede in de wang had en een steek wonde in de linkerzijde. Ook deze werd door den politiedokter verbon den en naar het ziekenhuis vervoerd. Voor beiden is geen direct levensge vaa.r De politie stelt een onderzoek in. Rijtuig te water. Woensdagmiddag ongeveer 5 uur is 63 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLËMA. Grant scheurde het briefje bedacht zaam stuk en vroeg aansluiting met Washington. Toen liet hij zich ver moeid in een armstoel vallen. Het leven in de stad, langzaam afnemend tegen den nacht, maar nog altijd druk, bracht hem tot rust. Hij sloot de oogen voor het eerst na vele slape- looze nachten. Het geluid van de tele- foonbel deed hem opschrikken. Een oogenblik later was hij aangesloten met Washington. „Hier Brendon, secretaris", zeide een stem. „Is meneer Slattery daar?" „Hier Grant Slattery", was het ant woord. „Kunt u morgen te Washington ko men? De chef zou u gaarne spreken". „Ik zal den trein van tien uur ne men"? beloofde Grant. Hij ging voldaan naar bed. De strijd was begonnen. De Zuidelijke grenzen van ons land worden voortdurend door marecha ussee's bewaakt, teneinde de steeds dreigende invallen van zwervende zige nertroepen tegen te gaan. door een plotselinge zwenking van het paard een rijtuig, waarin 6 personen, de familie Samson uit Waverveen, op den Zandwijksingel te Woerden te wa ter geraakt. De aldaar wonende vee houder H. Benschop schoot dadelijk toe en het mocht hem gelukken de 6 personen, n.l. drie vrouwen, tweeman nen en een kind van drie jaar te red den. Aan zijn kordaat optreden is het te danken, dat geen menschenle- vens te betreuren zijn. Na van droge kleeren te zijn voorzien is de familie S. per auto naar Waverveen terugge keerd. Alleen de vrouw van S. scheen licht gewond, terwijl verder geen kwetsuren werden geconstateerd. Bankbiljet van f 25. De directie van De Nederlandsche Bank zal een bankbiljet van f25 in omloop brengen, hetwelk op de vol gende punten afwijkt van het in cir culatie gebrachte biljet. De voorzijde van dit biljet is, wat de teekening betreft, ongewijzigd ge bleven, doch thans weder in rood in plaats van in blauw gedrukt. De hand- teekeningen van president en secreta ris zijn eveneens in rood aangebracht. De achterzijde is, zoowel wat de teekening als de kleur betreft, onge wijzigd gebleven, behoudens dat de serieletters en nummers, het woord „Amsterdam" en de datum thans in rood zijn aangebracht. De biljetten zijn gedateerd van 15 Juli 1929 af. De laatste dagen te Oberstdorf Men schrijft uit Oberstdorf aan de „N. R. Crt": Na een verblijf van drie weken te Oberstdorf, waar de Koninklijke Fa milie buitengewoon mooie, rustige da gen doorbracht, is zij Maandagmiddag met den blauwen Nederlandschen hof- HOOFDSTUK III. Grant vond, dat hij over het geheel goed werd ontvangen te Washington. Een zeer groot man verwaardigde zich inderdaad hem zijn vertrouwen te schenken. „Ik ga zoo ver, u te zeggen, meneer Slattery", zeide hij, „dat ik persoon lijk voor het aannemen der uitnoo- diging van het Pact der Volkeren ben. Ik heb Lord Yeovil een paar maal ontmoet en ben overtuigd, dat hij het werkelijk goed meent met dit land. De politiek van isolatie, welke eenige van onze beste staatslieden volgen, is naar mijn meening niet verstandig in deze dagen van practisehe staatkunde. Ik zou een besluit van mijn regeering toejuichen, dat ons op een lijn bracht met de Groote Mogendheden van Europa. Maar toch, om u de waarheid te zeggen, kan ik geen oogenblik ge- looven, dat er een volk, of een ver bond van volkeren' zou kunnen be staan, dat er aan zou durven denken het verlangen -der gansche wereld naar vrede te negeeren en zonder aanlei ding een aanval op dit land te doen". „Dat zou ik ook niet kunnen, me neer", antwoordde Grant haastig, „in dien ik niet in de nabijheid dier vol keren had gewoond en hun hoop en eerzucht had leeren kennen. Neem bij voorbeeld Japan. Ik heb een jaarlang trein, vergezeld van het gevolg, terug gereisd naar Den Haag. Het vertrek geschiedde in alle stille en werd door het grootste deel van de vreemdelingen en inwoners niet op gemerkt. Teneinde niet de aandacht te trekken, begaf men zich lang vóór den vastgestelden tijd te voet naar het station en in den specialen trein. Gedurende de laatste dagen van hun verblijf alhier hebben de hooge gas ten nog verschillende sledetochten in de buurt gemaakt. Koningin Wilhel- mïna zag men meermalen op bijzon der schilderachtige plekjes van Oberst dorf met haar schildersgerei bezig, ter wijl de Prinses zich op ski's vermaak te in gezelschap van haar vriendinnen en van de leden van het gevolg. Zaterdag vóór het vertrek zalen aan den maaltijd van de Koningin aan gravin Friedeck, dochter van denOos- tenrijkschen aartshertog Frederik en nicht van den ouden keizer Frans Jozef, voorts prinses Reuss en prins Schönburg-Waldenburg. De beide da mes leven geheel teruggetrokken in Oberstdorf, terwijl prins Schönburg- Waldenberg daar tijdelijk als gast ver toeft. Bij het vertrek namen de Koningin en Prinses Juliana afscheid van de eigenaars van het hotel, Wilhelm Ort- lieb en zijn vrouw, en gaven door middel van eenige fraaie geschenken uiting aan hun tevredenheid over de wijze, waarop zij in het hotel Wïttels- bacher Hof bediend waren. Ook an dere inwoners van het dorp werden met geschenken vereerd. De kerke lijke en burgerlijke gemeente kregen groote geschenken in geld voor de kerk en voor de armen. De reis liep over Miinchen, waar de trein om 3 uur aankwam en waar vandaan men om 22 uur 45 weer ver trok. Inmiddels ontvingen de Konin gin en de Prinses in hotel Continen in Tokio en andere steden van dat land gewoond. Ik was daar niet als een Amerikaan, maar als een En- gelschman. Japan is een heel trotsch land. De zonen van zijn overbevolkt rijk zijn doorgedrongen met moeite, maar zonder onoverkomelijken tegen stand in de meeste deelen der we reld. Amerika alleen heeft een verbod gelegd op zijn burgerschap, om het beginsel van de minderheid van het gele ras duidelijk te doen uitkomen. Dat, meneer, is de oorzaak van den eeuwigen haat van het Japansche volk tegen de regeering van dit land". „Het was werkelijk een staatszaak, geen internationale wetgeving", her innerde zijn gastheer hem. „Dat verandert de zaak niet, hield Grant vol. „Het gevoel is er eenmaal. Neem nu het geval van Duitschland. Het kan niet optreden tegen Engeland en Frankrijk. Die zijn leden van het Pact. Maar denkt u, dat twintig of zelfs tweehonderd jaar dat verlangen naar wraak zouden blusschen, dat door alle Duitschers van heden is geërfd? Van zijn vijanden blijft dus alleen maar Amerika over. Beseft u, meneer, de abnormaliteit, mee te doen aan de Beperkte Bewapening en te weigeren zich onder de bescherming van het Pact der Volkeren te plaatsen?" „In theorie, ja", was het bedacht tal eenige te München verblijvende vorstelijke personen. Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft het voorne men tot de vacantie Haar colleges aan de Leidsche universiteit te her vatten. Woensdagmorgen heeft Zij het eerste college weer genomen bij prof. Huizinga in de vaderl. geschiedenis. Floris Vos en zijn „partij". In de „Zaanlander" komt een ver slag voor van de vergadering van de Middenpartij voor Stad en Land, die de bekende mededeeling aan de Twee de Kamer over het Kamerlid Floris Vos heeft gedaan. Wij ontleenen daaraan het volgende: 15 Januari 1.1. werd de eerste ver gadering van de Middenpartij voor Stad en Land gehouden. Het com plete bestuur, behalve de heer Van Haegen, was aanwezig. Ook de heer Floris Vos kwam ter vergadering. Op invitatie van den voorzitter aan de bestuurstafel plaats te gaan nemen, wenschte hij niet in te gacn: Vanavond ga ik tusschen de „gewone leden" zit ten zei Floris. Men voelde het: de atmosfeer was geladen. De vergadering werd geopend en onmiddellijk vroeg de heer Vos het woord voor het af leggen van een „verklaring". De voorzitter zeide er meer voor te gevoelen eerst de notulen te lezen en na wat strubbelingen zakte Floris weer op zijn stoel, het gewichtige do cument in zijn vuist omklemd. Uit de notulen bleek overduidelijk hoe de M. P. was opgericht en gecon stitueerd alles en-regle en dat wilde de voorzitter nadrukkelijk vastleggen. Wederom staat Floris Vos op en vraagt het woord, maar de voorzitter dacht er niet aan verklaringen te la ten afleggen die niets met de notulen te maken hadden. Het werd een scher pe woordenwisseling waarbij tenslotte zame antwoord. „Maar in de practijk ben ik het eens met mijn raadgevers. Ik geloof niet aan de mogelijkheid van een vijandig optreden tegen dit land. Evenwel zult u zien, dat ik geheel openhartig jegens u ben, want ik geef toe, dat ik gaarne aangesloten wilde zijn bij het Pact der Volkeren. Ik zal daar toe pogingen in het werk stellen". „Ik smeek u, dat het krachtige po gingen mogen zijn, meneer", antwoord de Grant. „U hebt het memorandum ge lezen, dat ik aan den secretaris zond?" Met groote belangstelling en een beetje pret", was het glimlachende ant woord. „Moet ik werkelijk dat verslag van de gebeurtenissen aan boord van uw jacht als authentiek beschouwen?" „Ze zijn zelfs niet overdreven, me neer", verzekerde Grant zijn toehoor der op ernstigen toon. „Indien ik Fun- derstrom dien nacht niet had vastge houden, zou Lord Yeovil's motie ge vallen zijn." „Ik moet u natuurlijk op uw woord gelooven. Doch u zult moeten erken nen, dat die geheele episode veel heeft van een tooneel uit een kluchtspel. Voor wij echter van dit onderwerp af stappen, meneer Slattery, zou ik u nog een vraag willen doen. U hebt gesproken van de vijandelijke bedoe lingen van Japan en Duitschland te gen dit land. Hebt u ook eenig denk de voorzitter eischte dat de heer Vos zich als lid behoorlijk aan de leiding zou onderwerpen. „Ik bèn geen lid!" riep toen de heer Vos. Groote consternatie. De greote man van de daad, vice-voorzïtter. Kamer lid, bejubeld door de leden was geen lid van zijn partij! Daar moet men Floris Vos echter niet kwaad om aanzien. Hij reilt, zeilt, praat en schommelt, zooals hij en zijn naaste vrienden dat wenschen. De voorzitter werd echter boos en zei kort en bon dig: „Mijnheer, als u geen lid van onze partij is, waar haalt u dan den moed vandaan in deze vergadering te dringen?" En hij knoopte daar de uit- noodïging aan vast om de deur aan den buitenkant te sluiten Ook de ver gadering riep: „Er uit", de onver stoorbare Floris pakte zijn biezen en werd er uit gezet! Verduistering door een rijksontvanger. Het gerechtshof te 's Bosch wees in hooger beroep vonnis tegen G. H.H. te Den Haag, gewezen ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Tholen. Verdachte werd door de rechtbank te Breda veroordeeld tof zes maanden gevangenisstraf, terwijl een jaar en zes maanden was geëischf ter zake: dat hij van 1922 tot 1929 te Tholen verduisteringen heeft ge pleegd, totaal tot een bedrag van f 8800,ten nadeele van den Staat. Het gerechtshof bevestigde het von nis en veroordeelde verdachte tot zes maanden gevangenisstraf. 'V Zeg mij, welke tabak gij rookt, en ik zal U zeggen, wie gij zijt. Rookt gij dan zijt gij een rooker van smaak, dan zijt gij een kenner, die slechts het beste verlangt. beeld gevormd van de wijze, waarop die vijandelijkheid zich zou openbaren?" „Meneer", antwoordde Grant, „ik ben een rijk man en het komt er dus niet op aan, maar ik heb honderd duizend dollars besteed om te trach ten een heel eenvoudig document te bemachtigen, welks bestaan mij be kend is. Er is een uitvoerig plan, door Japan en Duitschland goedgekeurd om ons midden in het hart van ons be staan te treffen, en ik heb gegronde redenen om aan te nemen, dat meneer Cornelius Blunn daarvoor verantwoor delijk is. Er zijn twee menschen, van wie ik het hoop te verkrijgen. Beiden hebben mij tot dusver teleurgesteld. Toch zal ik het wel eens machtig worden. Wat betreft dat deel der sa menzwering, dat over de wijze handelt, waarop de oorlog zal worden gevoerd het zal ongetwijfeld op zee zijn de Duitsche vloot zal van het oosten over den Atlantïschen Oceaan komen, de Japansche vloot zal naar San Fran cisco zeilen. Ik zou u willen doen op merken, meneer, dat de Amerikaan- sche vloot, uit niet meer schepen be staande dan de statuten der Beperkte Bewapening toestaan, volstrekt niet is opgewassen tegen die beide tegenstan ders, welke van verschillende rich tingen zullen aanvallen". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1