Stadsnieuws Laatste Berichten. VERWACHT STAATSLOTEN J. A. v. Barneveld—Nauta 0PENBARE VERK00PING 11 Werkpaarden 5 éénjarige Hengsten 10 Werkpaarden Advertentiën. idem, Lentenacht, P. Lanen Molenaars- dochtertje, P. M. Znijderlaan Avondvrede v. Thiemen Molenaarsdochterken O Koop benevens twee Solozangen. Ook werden eenige tooneelstukjes vertoondScheiding drama in 3 bedrijven, Betje van Hierover kluchtspel 't Edele Drietal, klucht, Dr. Tiintam's eerste spreekuur, die alle zeer goed in den smaak vielen. In de pauze werd piano- en viool muziek gegeven. Aan het einde dankte de di'ecteur de aanwezigen voor hun op komst en applaus, de spelers voor de goede vertolking hunner rollen en tevens den oud-directeur, die ook ziju steun aan deze uitvoering verleende. WOLPHAARTSDIJK Bij „De Piet" alhier is een tjalksehip geladen met aard appelen, omhoog gevaren en blijven zitten. Door de bergingsvaartuigen „Doms Rijkers» kapt. Hartog en „Adja" kapt Hoekman uit Wemeldinge zal getracht worden het schip, dat nogal hoog zit, los te sleepen. Kinder verzorging en opvoeding. Men schrijft ons: Zooals reeds eerder gemeld is, worden er in Zeeland en speciaal op Walcheren en Zuid-Beveland pogingen aangewend, er schillende organisaties en vereenigin- gen op te wekken het onderwijs in Kin derverzorging en Opvoeding ter hand te nemen of te bevorderen. Waar men zich hoe langer hoe meer bewust wc[rdt van het belang van een goede en zorgvuldige opvoeding en hetj ezien het feit, dat in breede kringen het gezinsverband voortdurend losser wordt* het steeds moeilijker wordt, het kind en den jongen mensch te geven, wat goed en noodig voor hem is, heeft zich in 1919 onder voorzitterschap van Prof. Kouwer, Je Vereeniging ter bevordering van het onderwijs in Kinderverzorging en Op voeding (K.N.O.) gevormd, die zich ten doel stelt: veredeling, verdieping en we tenschappelijke opvatting van de taak der Ouders en Opvoeders en het daardoor op hoog er peil brengen van het gezinsleven. Deze vereeniging onderscheidt zich van elke andere vereeniging, doordat zij opge richt is met het speciale doel de ontwik keling van het gezinsleven te bevorderen. Zij wil beide Ouders bereiken. Pogingen zijn ook aangewend, vanwege het Hoofdbestuur van de Vereeniging, om een afdeeling in Zeeland te krijgen. Op ini tiatief van de afdeeling Middelburg van de Vereeniging van Huisvrouwen heeft in het najaar van 1929 te Middelburg Mej. Fokker, Directrice van het Museum voor Ouders cn Opvoeders te Rotterdam» een lezing gehouden over het werk der vereeniging. Als gevolg daarvan heeft op 7 Dec. 1929 te Goes een vergadering plaats gehad van enkele personen, zich bewe gende op het gebied van het Nijverheids onderwijs voor meisjes, afgevaardigden van eenige vrouwenverenigingen ern en kele Kinderartsen in Zeeland. Deze vergadering heeft een voorloopige commissie benoemd, bestaande uit de hecren Ir. J. Siebenga, Secretaris van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, Dr. J. an Maren Bentz v. d. Berg, Districtskin- erarts, en Mejuffrouw W. C. Weststeijn, Directrice van de Vakschool voor Meis jes te Goes, welke verschillende vragen onder het oog te zien zou hebben en in het bijzonder zou overwegen, of het wen- schelijk en mogelijk zou zijn een afdee ling van de Vereen, ter Bev. v. h. onder wijs in K. en O. in Zeeland te stichten. Het rapport van deze Commissie is be sproken op een vergadering van 8 Febr. jl. te Goes, waarvoor niet alleen degenen uitgenoodigd waren, die die eerste verga dering op 7 Dec. bijwoonden, maar ook andere vereenigingen, die te kennen ge geven hadden mee te willen werken en die, waarvan de commissie mocht ver wachten, dat zij belangstelling zouden hebben voor bovengenoemde zaak. Tol voldoening van de Commissie hadden verschillende organisalies gevolg ge geven aan deze uitnoodiging, terwijl het hoofdbestuurslid. Mevrouw Verkade-van Wulften Palthe mede aanwezig was. De resultaten van het onderzoek der Commissie zijn neergelegd in de volgende punten 1. Het komt de Commissie voqr, dat het voor het oogenblik niet gewenscht is een afdeeling van K. en O. te vormen, omdat ze meent, dat een betrekkelijk klein werk comité van b.v. 5 personen, dat den steun heeft van verschillende, zoo mogelijk alle vereenigingen in Zeeland, die zich op so ciaal gebied, het gebied van onderwijs aan meisjes, kinderhygiëne, vrouwenver- eenigingen, enz. bewegen, vlugger en vrij er zal werken. 2. Ter voorlichting van het publiek kan een driedaagsche tentoonstelling dienen,* achter elkaar te houden in Middelburg en Goes. Deze tentoonstelling zal een over zicht bevatten van alles, wat Vaders en Moeders helpen kan bij hun opvoedimgs- en verzorgingstaak. 3. De Commissie is van oordeel, Jat, wanneer er goede samenwerking is, zeker aan een leerares bestaansmogelijkheid in Ze&lapd geboden kan worden. Het stelt zich voor te trachten aam verschillende inrichtingen van onderwijs aan jonge meisjes, voor zoover ze het nog niet heb ben, het onderwijs in Kinderverzorg'ng en Opvoeding te verbinden, met name aan de Industrie- en Huishoudschool te1 Mid delburg, de Vakschool voor Meisjes te Goes, de Lamlbouwhuishoudschool tc Zie» rikzee en aan de losse Landbouwhuis- houdcursussen, terwijl verder alle veree nigingen van de aanwezigheid van een leerares kunnen profiteer en om hun leden te doen voorlichten, cursussen te doen houden, enz. 4. Wat de fimancieele zijde van de zaak betreft, heeft de Commissie een begroo ting opgemaakt. De inkomsten zijn gedacht als bijdra gen van alle medewerkende vereenigin- geai en door het honorarium van de spreek beurten te vervullen door de leerares voor elke vereeniging die dat wenscht. Be rekend wordt, dat, wanneer een cur sus van 14 of 15 personen f 10 per per soon betaalt voor een cursus van 40 uur, de kosten ruim gedekt zijn (dat is dus per persoon ©en kwartje per uur). 5. Vereenigingen, die in aanmerking zouden komen om medewerking te ver- leenen, zijn o.a. de navolgende: A. Onderwijsvereenigingen. 1. Vereeniging „de Ambachtsschool", Afdeeling Vakschool voor Meisjes te Goes. Vereeniging Industrie- en Huis houdschool te Middelburg. Z. L. M., afdl Landbouw-onderwijs. B. Vrouwen vereenigingen. Afdeelingen Goes, Middelburg en Vlis- singen van de Vereen, van Huisvrouwen Christelijke Vrouwenbond te Goes, Mid- de'burg en Viissingen. R. K. Vrouwen bond *te Goes, Middelburg en Viissingen. C. Bestuurdersbonden. Moderne Bestuurdersbond te Goes, Mid delburg cn Viissingen. Christelijk Besturenbond te Goes, Mid- de'burg en Viissingen. R. K. Volksbond te Goes, Middelburg en Viissingen. D. Andere vereenigingen. Vereen, van Oud-leerlingen bij 't Lamd- bouwhuishoudenderwijs op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. „Ceres", idem in Zeeuwsch-Vlaandercn. Naar aanleiding van de verschillende punten had in de vergadering van 8 Febr. een geanimeerde gedachi©nwiss©Iing plaats. Allen waren overtuigd, dat het eerst moe dige is een tentoonstelling, waardoor het publiek zich op de hoogte zal kunnen stel len van het doel en streven van de Ver eeniging K. en O. Deze tentoonstelling zal plaats hebben te Middelburg op 26, 27 cn 28 Februari en 3, 4 dn 5 Maart te Goes. Men was het eens met de conclusie van de Commissie, dat het op het o ogenblik niet gewenscht zal zijn een afdeeling van K. en O. te vormen, maar dat het voor Zeeland met zijn vel® vereenigingen op allerlei gebied, veel beter is een werkco mité te vormen, dat verantwoordelijk is aan alle vereenigingen, die mee willen doen en de zaak steunen. Door de aanwe zigen werd de voorloopige Commissie ge vraagd haar werk in elk geval voort te zetten tot na de tentoonstellingen, waarna beraadslaagd zal moeten worden welke personen in het werkcomité zitting zullen nemen. Tenslotte zal getracht worden ten spoe digste een leerares te krijgen, die, verbon den aan verschillende1 onderwijsinrichtin gen, haar verderen tijd zal kunnen be steden aan het werk, dat door verschil lende vereenigingen van haar gevraagd zal worden. Behalve bovengenoemde werden nog andere vereenigingen genoemd, met wie samenwerking in deze zaak waarschijn lijk mogelijk zal zijn. De Commissie zal zich alsnog met deze organisaties in verbinding stellen. Onderscheiding* Bij Kon. Besluit is aan J. A. Wilton van Reede, bankier alhier, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tolt officier de 1'Instruction publiquie. Van een vondst en een plan. In verband met de demping van het gedeelte der Oostvest, gelegen tegenover het Gasthuis, is men van gemeentewege daar ter plaatse bezig met den aanleg van een tijdelijke rioleering. Bij de werkzaam heden ten behoeve van deze rioleering heeft men dezer dagen een ouden muur bloot gelegd. Vermoedt wordt dat deze muur een stuk is van de oude vesting muren, die Goes in de oudheid beveiligd hebben. Nu we toch over rioleering schrijven, willen we mededeelen dat den raad spoedig een voorstel omtrent wijziging in den bestaanden afvoer van rioolwater zal bereiken. B. en W. hebben een plan gereed liggen, dat aanzienlijk goedkooper dan alle vorige plannen ten uitvoer kan worden gebracht. We kunnen thans nog niet in bijzonderheden treden, Idoch vast staat dat, indien de raad het plan goed keurt, de Oostvest niet lang meer aan hare bestemming als vergaarplaats van afge voerd stadsvuil zal beantwoorden. Volgens het nieuwe plan zullen de riolen n.k niet meer op de vest Ioopem. Mettertijd hopen we op deze voorgenomen verbetering (zei is momenteel bij de gezondheidscommissie in studie), die vooral de bewoners van den Oostsingel wel zeer welkom zal zijn, nader terug te komen. Leerkrachten in pluimveeteelt. Dezen winter zal in de Rijkslandbouw- winterschool alhier door den hear B. van \speren Vervenne, ambtenaar Rijksvoor lichtingsdienst te 's Gravenhage een cursus in pluimveeteelt worden gegeven. Daaraan zullen uitsluitend kunnen deelnemen onder wijzers met landbouw- of tuinbouwakte en onderwijzeressen met akte Iandbouwhuis- houdkumJe. Tot nu toe gaven zich 16 deel nemers op. Jongeren Vredes Actie. De Jongeren Vredes Actie, Groep Zuid-Bevelamd organiseert Woensdag 26 Februari een propaganda-avond in De Prins van Oranje alhier. Spreker is Ds. A. R. de Jong uit Bussum, over: Kame raadschap. Declamatie van Theo Nass uit Breda en een strijkje zorgen voor ontspanning. Men zie de advertentie in dit nummer. Op verschillende plaatsen in de stad wordt op deze vergadering de aandacht gevestigd door een met zorg en smaak gebeekeinde reclame-plaat. G*en landbouwtentoonstelling. Het hoofdbestuur van de Z.L.M. heeft besloten op advies van het dagel. bestuur het organiseeren van een provinciale land bouwtentoonstelling voorloopig uit te stel len. Verschillende overwegingen hebben daartoe aanleiding gegevenfinaticieele omstandigheden vervullen daarbij ook een rol, daar de kosten ervan op een ton wor den geschat. Het tentoonslfcellingswezen, zoo wordt in de toelichting o.m. gezegd, heeft niet meer de belangstelling van voor heen. In 1931 zou het 10 jaar geleden zijn, 1 at door de Z.L.M. zoo'n tentoon stelling werd gehouden, onder zeer gunstige om standigheden, maar nu is de toestand' an ders. Er zal dus geen provinciale Land bouwtentoonstelling in 1931 in Zeeland worden gehouden. Verbouwing. De zaak in kruidenierswaren enz. van de firma F. J. Thiery en Zonen, Magda- .'enastraat 1, alhier, heeft een dusdanige verandering endergaan, dat men bij het binnentreden van dezen winkel zich nau welijks meer een denkbeeld kan vormec van den vroegeren toestand. De winkelruimte is minstens dubbel zoo groot geworden, en aan het einde is een aardig en practisch ingericht kantoortje te vinden. Een paar flinke toonbanken (waarvan Zaterdag een groot gedeelte door vele bloemstukken was ingenomen) vormen een gezellige scheiding tusschen klant en winkelier. Ook aan de hygiënische eischen is hier overvloedig de aandacht geschonken. De vleeschwaren vindein we in het vervolg in een glazen vitrine, welke aan de achterste toonbank is bevestigd, waardoor deze ingrediënten tegen vliegen enz. worden beveiligd. De smakelijke aanblik in deze electrisch verlichte vitrine wordt daardoor niet weinig verhoogd'. .„Trouwens alle artikelen welke gewo gen moeten worden, tot zelfs de zachte zesp, zijn voor toegang van stof en insec ten beveiligd; de eerste in speciale bakken welke met glazen schuiven worden afge sloten; de laatste worden met vait en al aan een deurtje gehangen en verdwijnen onder de toonbank. Alles te samen een verbete ring, waarvan niet alleen de klant profijt trekt, doch ook den eigenaar een prettige en flinke werkruimte verschaft. De firma Pino uit Rotterdam leverde het geheel uit eikenhout vervaardigde inte rieur, terwijl de heer Verhage het schil derwerk verzorgde. Gemeenteraad. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: De heer G. A. HajeniuS. Afwezig: De heer Buys. Aanwezig: 12 leden. Voorstel betreffende uitvoering der Ziektewet. Voorgesteld wordt de gemeente, voor de verzekering van -losse werkkrachten, te doen toetreden bij de algemeene bedrijfs- vereeniging voor ziekeugaldverzekenng, aangesloten bij „Centraal beheer". Het voorstel wordt aangenomen. Vaststelling van het kohier der straat belasting door het dienstjaar 1930. Het kohier wordt vastgesteld op een bedrag van f 973^50. ii r i "w wb Verzoek van den Provincialen Zeeuw- schen Bakkersbond om de in art. 25 der Nijverheidsonderwijswet bedoelde mede werking te verleenen inzake een alhier op- gerichten oursus voor vakonderwijs aan bakkers. Gevraagd wordt een subsidie van Goes ad f65,20. Het verzoek wordt toegestaan. Voorstel tot het geven van een veran derde bestemming aan het perceel St. Adriaanstraat 23. Hei ligt in de bedoeling het perceel te doen verbouwen tot een winkelpand en tot lokaliteiten goor gemeente-werken. De kosten der verbouwing worden geraamd op f 10600, de huur van het winkelhuis op f700 per jaar. De heer C r u c q vindt dit voorstel beter dan het eerste van de gascommissie, lat bedoelde een toonkamer in te richten. Het spijt spr. dat de raad van het eerste voorste! geen kennis heeft kunnen nemen. De voorzitter zegt, dat B. cm W. nooit e.n gemeentelijke winkel op het oog hebben gehad. Zij vinden ten slotte deze oplossing de beste. Ir. v. Poelgeest vraagt of de fin. commissie niet namens den raad rappor teert. De voorz i 11er: „Ja". Ir. v. Poelgeest: Dan is bet niet in den haak dat de raad dat eerste voorstel niet onder de oogten heeft gehad. B. en W. hebben eerst onder ons uitgemaakt wat te doen. Dat is niet in orde. De h,er Koning ziet het anders. B. en W. kunnen toch altijd een voorstel terug nemen. De heer Van Bommel van Vlo ten merkt op, dat de heer Van Poelgeest theoretisch gelijk heeft. De fin. commis sie heeft overigens niet de bedoeling ge had de gascommissie te verhinderen met een show-room te komen. Zij acht alleen de nieuwe bestemming van het pand beter. Ir. v. Poelgeest komt nogmaals terug op de geste van B. en W. inzake hel eerste voorstel. De heer Koning zegt, dat B. en W. gerust eerst een stuk aan de fin. commissie mogen sturen en dan een voorstel terug nemen. Ir. v. Poelgeest ziet dit, na eenige gedachtenwisseling in. Het voorstel wordt aangenomen. (Verder verslag volgt Woensdag. Than' zij nog vermeld dat de raad alle reeds eer- Ier gepubliceerde voorstellen aannam. Alle verzoeken zijn toegestaan.) Schip gezonken. Men meldt ons uit Domburg: Hedennacht is op de Banjaard, een on diepte bij de kust van West-Schouwen, een Belgisch visschersvaartuig gestrand on gezonken. De uit 4 personen bestaande bemanning kon zich in de sloep redden en is te Domburg aan land gekomen. Botsing van treinen. Men meldt ons uit Lage Zwaluw©: In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op het stations-emplacement alhier, nabij Seinpost T„ een ernstige botsing plaats gehad van twee goederentreinen, waarbij zeer groote materieele schade is aangericht. Niet minder dan zes wagons werden geheel verbrijzeld, terwijl een ne gental aanzienlijk werd beschadigd. Veridier hebben nog vele andere wagons meer of minder te lijden gehad. Persoonlijke on gelukken vonden dank zij een wonder lijke speling van het lot niet plaats. Storing van het verkeer, t.w. het passa- giersverkeer op de groote lijnen, heeft deze hotsing niet veroorzaakt. MARKTBERICHT. ROTTERDAM. 24 Febr 1930. Vlasaanvoer 13050 blauw f 0,80 a f 1,15 1800 geel f 0,90 a f 1.25 2600 dauwroori (1.70 a f 0,80. 700 wit f 0,85 f 1,0: 80U0 groningen f 0,85 f 1,05 grootendeels verkocht. 'tranen buitenlandsche, prijshoudend 'loekweit, danziger 9,10. Vlansjoerisehe 12.80 eel f 16a f-.-, Mai» f 140 Haver f 6,40. Binnenlandsche: l'arwe f 9,50 a f 10,00 ■erst Chevalier 6 50 a 7 Haver 6.a 6,25 peulvruchten geen voldoende aanvoeren, geen noteeringen Maanzaad (blauw) 80,a 82,— varwijzaad 81,a 88,„-. Lijnzaad (voer) 17,a 18, Zaai (blauw-bloei)21,a 22,— Wit-bloei 19,a 20, Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 1,60 a f 2,20Bonten f 1,60 a f 2,20 Eigenheimers f 0,80 a f 1,10 VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1242 eerste kwalite' '(69 a f 0,78 tweede f 0,59 a f 0,68 derde f0,50 a f 0,58 zouters f 0,— f 0,export f0,78 a f 0,82. Handel redelijk niet, dat als gij lieden een advertentie plaatst, morgen de nieuwe klanten in Uw winkel komen. Alleen het voortdurend onder de aandacht brengen van Uw zaak doet U de vaste klanten behouden en bezorgt U op den duur nieuwe af nemer*. LICHT OP. Dinsdag 25 Februari 5.59 uur Woensdag 26 Februari 6.01 uur BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Theresia Ardina, d.v. Johan nes Franciscus Gerardus van Riet en An na Clement. Huw.-aang.Klaas Botter, 37 jaar, te Zwolle, en Jozina van Gorp, 34 jaar, jd. Overleden: Maria de Wee, 18 dagen; Pieter Reijnhout, 65 jaar, echtgenoot van Maatje de Jager; Sara Reijerse, 68 jaar. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 25 dezer luidtzwakke tot matige O. tot Z.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog wear, lichte vorst des nachts, overdag lichte dooi. Den heer J. VAN LANGEVELDE te Krabbendijke, zal trachten aan te besteden: het bouwen van een Woon huis op een perceel grond te Kruiningen Bestek en teekening 5 f2,— te be komen bij den Bouwkundige A. WA- BEKE te Krabbendijke. 453e Loterij le Trekking 24 Maart verkrijgbaar vanaf 27 Februari, bij de Collectrice KADE 71 GOES. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes zal op Woensdag 5 Maart 1930 's na middags 1 uur, te Wilhelminadorp, aan de stallen van de „Wilhelmina- polder'verkoopen: a. ten verzoeke van de maatschappij «DE WILHELM1N APOLDER als Karolina, 18 jaar, B io6, stekelharige vos. Leonie, 17 jaar, A 1301, bruinschimmel. Mathilda, 17 jaar, B 1673, lichtbruin, bles. Nerva, 16 jaar, B 2375, vosschimmel. Meta, 16 jaar, B 1681roodbruin, druipkol. Ora, 14 jaar, B 2714, lichtvos, bles. Porto, 13 jaar, B 3126, bruin kol. Popole, 13 jaar, B 3127, bruin. Renette, 12 jaar, B 3680, vos bles. Tilly, 10 jaar, A 12589, ijzerschimmel. Cornelia, 6 jaar, B 12617, bruinschim mel, Kolletje. benevens b. ten verzoeke van de N,V. «DE BATHPOLDERS» als Haasje, 15 jaar, bruin kol. Johanna, 13 jaar, vos. Yet, 13 jaar, vos bles. Klazien, 12 jaar, vos bles. Louise, 11 jaar, stekelharige vos, kol, Mora, 10 jaar, zwart kol (drachtig). Olanda, 8 jaar. stekelharige vos bles. Trijn, 4 jaar, vos bles. Wantje, 3 jaar, bruin kol, Wies, 3 jaar, zwart kol. Heden overleed, na een kort stondig, doch geduldig gedragen lijden, onze geliefde Man en der kinderen zorgzame Vader PIETER REIJNHOUT. in den ouderdom van ruim 65 jaar. Wed. P. REIJNHOUT— de Jager. Kinderen en Kleinkinderen. Goes, 22 Februari 1930. Met groote droefheid geven wij kennis van het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer FRANS MARINUS BOOT in den ouderdom van ruim 69 jaar. Namens de Familie A. J. BOOT. Rilland-Bath, 23 Februari 1930.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3