Uit den Westboek. WA900'.' DE SPOORWEGEN. Het lijkt er op alsof de Spoorwegen in Zeeland, koste wat het koste, een gelegenheid moeten hebben waar zij het publiek met de doodstraf kunnen bedreigen. Eerst hadden we den beruchten overweg bij Rilland-Bath, waar de Spoorwegen met niet geringe resulta ten „gewerkt" hebben. Rilland-Bath is weg, en nu is er de overweg bij 's Heer Arendskerke, waarover de ambtenaar van het O. M. Vrijdag zeer terecht zich zoo scherp heeft uitge laten, omdat de Spoorwegen de bedie ning van dezen overweg toevertrou wen aan een man, die bij herhaling blijk heeft gegeven daarvoor allerminst geschikt te zijn. In twee jaar tijd n.l. verzuimde hij vier maal de boomen tijdig te sluiten. Als het de Spoorwegen ernst is met het Zeeuwsche publiek, en als zij in derdaad niet op het oog hebben in onze provincie, 't zij hier of daar, ddoden te maken, dan dienen zij de zen overweg in betere handen te stellen. Hopenlijk zal het woord van den ambtenaar bij het O. M., voor hef Kantongerecht alhier Vrijdag gespro ken, in Utrecht gehoord worden! als lid der vereenigïng; het voorstel- van der Kuyl vond geen ondersteu ning en werd verworpen. HANSWEERT. De verplaatsing van den rijksklerk P. M. Boellen van Hoensbroek naar Inspectie Hansweert is ingetrokken. Het ingang van 1 Maart a.s. zijn verplaatst de rijksklerk M. M. Griep van de Inspectie naar het Ontvangkantoor alhier. De rijksklerk L. A. F. van Vorsten- bosch wordt 1 Maart a.s. verplaatst van Amsterdam le kantoor naar de Inspectie alhier. KAPELLE. Alhier is de algemeene ledenvergadering van de veilïngsver- eeniging Kapelle-Bïezelinge en omge ving gehouden. De voorzitter, de heer A. Nijssen, deelde mede, dat 115 leden ter vergadering waren. Spr. nerinnert er aan dat 1929 vooral, wat de aard beien betreft, een zeer goed jaar was. Tot nu toe werden nimmer zulke hoo- ge prijzen gemaakt. Verder deelde spr. mee, dat de nieuwbouw f 32.000 heeft gekost. Voor dit bedrag heeft men de beschikking gekregen over een gebouw dat 25 bij 40 M. meet. Het terrein ach ter de gebouwen werd in het aïgeloo- pen jaar ter beschikking gesteld voor den inmaak van aardbeien. Blijkens het verslag van den secre taris, den heer A. J. van Liere be droeg de omzet in het afgeloopen jaar f816.055, Het ledental klom van 684 tot 712. Spr. constateerde dat de vereeniging kerngezond is. Spr. wekte de leden op om al hun producten ter veiling te brengen. Tot bestuursle den werden herkozen de heeren Joz. de Jager, W. Poleij en A. v. d. Have. De laatste had zich niet meer beschik baar willen stellen wegens drukke be zigheden, doch voor den aandrang door verschillende leden op hem uit geoefend, was hij gezwicht. De vergadering bracht het salaris van den boekhouder op f2350 (maxi mum in 1934 te bereiken 12500), dat van den klerk op f 1000. De heer L. de Jager zei dat in het afgeloopen seizoen op de veiling fruit van hen weg is geraakt. Toen hij zich daarover ten kantore beklaagde, is hij uitgelachen. De voorzitter zegde toe deze kwestie te onderzoeken. De heer de Witte uit Goes verkeer de in de meening dat door het bestuur beloofd was dat geschillen met de koopliedenbond direct zouden uitge werkt worden. Spr. heeft het oog op de pruïmenhistorie. Ook vraagt hij naar de procedure Jansen. De voorzitter antwoordde hierop dat deze kwestie in orde zal komen. De procedure Jansen komt 13 Maart a.s. in behandeling. De heer A. de Schipper te Wemel- meldinge protesteerde er tegen dat ook des Zondags wordt gewerkt door den boekhouder. "Onmogelijk kan hij gelooven dat de leden voor zoo iets zijn, veel minder dat één lid dit ver langt. Wanneer het werk niet kan verricht worden op werkdagen, dan moet er meer personeel komen, maar geen Zondagsarbeid. De voorzitter zei dat het in de aardbeienteelt overstelpend druk is. Op den duin: zal het den weg toch op moeten om het personeel uit te breiden. Door het bestuur is dit wel onder het oog gezien. De heer S. A. de Visser te Krui- ningen besprak de wenschelijkheid om direct na afloop der veiling te weten wat het geveilde product heeft opge bracht. De voorzitter wees op het moei lijke hiervan. Als dit geschiedt zullen de administratiekosten aanzienlijk stij gen. De heer A. v. d. Graaff zou in over weging willen geven om recu's af te geven. Dan zal ook minder fruit zoek raken. De heer C. van der Vliet wees er op dat de in tg vullen aanvoerkaarf dikwijls niet gebruikt wordt. De heer A. v. d. Have drong er op aan dat de leden zullen aansluiten bij de giro. Dit zal het werk van den boekhouder vereenvoudigen. De voorzitter dankte aan het einde der vergadering allen die door het nemen van obligatiën het mogelijk maakten een gebouw te laten verrijzen naar den eisch des tijds. Hét personeel werd dank gebracht voor getrouwe plichtsbetrachting. KRABBENDIJKE. Donderdagavond vergaderde de afd. Krabbendijke van het „Groene Kruis", onder voorzit terschap van den heer J. Frelier. In zijn openingswoord herdacht deze den overleden voorzitter en oprichter van het „Groene Kruis" Ds. Fleisscher en Mej. Deetman, enquêtrice. Het leden tal is eenigszins achteruitgegaan. Er zijn thans 579 leden. Uit het jaarver slag van de Wijkverpleging bleek dat het aantal ziekenbezoeken door de wijkverpleegster bedroeg 906, voor de t.b.c.-bestrijding 295 en voor de zui- gelingenverzorgïng 177. Medegedeeld werd, dat Zr. De Raad, die voor één jaar tijdelijk was benoemd, thans de finitief is aangesteld. Uitgezonden zijn vier kinderen naar een vacantie-kolo- nie te De Steeg. De resultaten waren zeer gunstig. De kinderen waren aan merkelijk in gewicht toegenomen. Meer kinderen vielen in de termen om uitgezonden te worden, doch enkele ouders zijn van het nut daarvan nog niet overtuigd. Daarna deed de pen ningmeester rekening en verantwoor ding. Het reservefonds bedroeg op 1 Jan. 1930 f587,61. De ontvangsten van het „Groene Kruis" bedroegen f 2206,58, de uitgaven f 2212,80. Er is dus een nadeelig slot van f6,22. De ontvangsten en uitgaven voor de wijk verpleging bedroegen f 1761,91, die voor de t.b.c.-bestrijding f 1064,43. Aan versterkende middelen werd verschaft voor een bedrag van f45,29. De netto opbrengst van den verkoop der Em- mabloem bedroeg f 64,29. Daarna wer den de rekening en begrooting vastge steld. Bij enkele candidaatstelling werd het aftredend bestuurslid de heer A. Hirdes herbenoemd! In de commissie voor Wijkverpleging en t.b.c.-bestrij ding, werd de voorzitter aangewezen, inplaats van den heer P. Slabbekoorn, die vrijwillig zijn functie afstond. Zaterdagavond werd in de prop volle zaal van het veilingsgebouw een propaganda-avond gehouden vanwege de Propaganda-commissie voor af schaffing van alcoholhoudende dran ken. Na een korte inleiding -van den voorzitter de heer Minderhoud, hield de heer Joh. Verton van Utrecht een rede over „Individu en gemeenschap". Daarna werden enkele voordrachten gegeven en door de tooneelclub van de afdeeling Roozendaal werd opge voerd het tooncelspel „De zwerver", dat zeer in den smaak viel. De avond werd verder opgeluisterd met piano- en mandoline-muziek. KWADENDAMME. In de vergade ring van aandeelhouders der weeg brug „Station Kwadendammewaren 29 aandeelhouders tegenwoordig, uit brengende 52 stemmen. Het dividend over 1929 werd vastgesteld op 15"/o, terwijl 1% van het aandeelkapitaal van f2000,— in het reservefonds werd gestort. De heer P. W. Woutersen werd als bestuurslid herkozen. In 1929 werden 4.110.034 K.G. diverse producten gewogen, voorts 29 stuks hoornvee en een automobiel. MIDDELBURG. Gisterenmiddag kwamen twee automobielen, een be stuurd door den heer K. alhier, ko mende uit de richting van de Grif fioen en de andere bestuurd door den heer de M. uit Borssele, komende van de zijde van den Noordsingel op den rechten hoek, die de Seissingel, even voorbij de brug maakt met elkaar in botsing. Laatstgenoemd vehikel reed ook nog tegen de auto van den heer W. aan, die voor diens woning aldaar stond. Alle drie de wagens, vooral die van den heer M., werden beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwa men er niet bij voor. Voor de feesten ter eere van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin op 30 Aug. en 1 Sept. van dit jaar, is thans het volgende eere comité samengesteld: de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, eere-voorzitter; de burge meester, de heer P. Dumon Tak, voor zitter en verder de heeren: mr. R. M. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten; mr. A. A. de Veer, lid der Eerste Ka mer en wethouder; mr. G. J. Spren- ger, voorzitter van het Zeeuwsch Ge steeds Wybert-tabletten .meenemen, zoo gauw 'hebt U kou gevat, lastig 'zijn de gevolgen. nootschap der Wetenschappen; mr. H. F. Lantsheer, voorzitter van den Pol der Walcheren; mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, president der rechtbankmr. A. Meer kamp van Embderi, rijksarchivarisds. J. de Visser, herv. predikant; ds. D. Ringnalda, geref. predikant; J. Brüge- man, pastoor; H. Bierman, luitenant kolonel, garnizoens-commandant; jhr. P. J. Boogaert, voorzitter van den kring Walcheren der Z. L. M. en W. Hioolen, notaris. OVEZAND. Vrijdagavond had in de R.K. school alhier, de eïndles plaats van de hier door den heer W. J. Ro bijn gegeven tuinbouwcursus. Het ge geven onderwijs bleek van dien aard te zijn, dat aan alle leerlingen, 15 in getal, door den heer v. d. Plassche, rijkstuinbouwconsulent, met een har telijk en opwekkend woord het diplo ma kon worden uitgereikt. Een der cursisten, de heer A. van Loenhoud, dankte namens alle leerlingen en bood de heer Robijn een briefweger aan. Pastoor Huf en de burgemeester spra- kqp beiden hun blijdschap uit over het bereikte resultaat en hoopten, dat hef genoten onderwijs in het belang der gemeente zal zijn. De vastgestelde kiezerslijst voor deze gemeente bevat: 630 kiezers voor de Tweede Kamer; 628 voor de Prov. Staten en 611 voor den gemeenteraad. Vrijdagavond hielden de Chr. Zangvereeniging en de Chr. Jonge- lingsvereeniging gezamenlijk hun jaar feest. De avond werd gezellig door gebracht met zang en voordrachten. Onder de pauze werden de aanwezi gen onthaald. Het schoollokaal was overvol met belangstellenden. RILLAND-BATH. Donderdagavond hield de landbouwvereeniging „Reï- gersbergh" alhier, onder voorzitter schap van den heer M. N. v. d. Lin de een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer M. van Liere alhier, welke op duidelijke wij ze de voornaamste punten der Ziekte wet, welke op 1 Maart a.s. in werking zal treden, uiteenzette. Hij bepaalde zich eerst bij het hoofdbegrip der wet, wie verstaan wordt onder arbeider. Hieruit bleek, dat inwonend personeel zooals b.v. een dienstbode, niet onder deze wet valt. Ook zijn de bepalingen dezer wet niet van toepassing op hen, die nu en dan wel in een bedrijf werk zaam zijn, doch wier hoofdberoep niet is arbeider, b.v. iemand die nu en dan eens bessen gaat plukken, verder val len er buiten diegene welke meer dan f 3000, per jaar verdienen. Als loon telt mee elke vergoeding welke voor arbeid wordt uitgekeerd, dus ook loon in natura, vrij aardappelland of iets dergelijks. Van dit loon moet een pre mie worden betaald van hoogstens f 2,30 per f 100,— uitbetaald loon. Hiervan moet de werkgever de helft en de werknemer de andere helft be talen. Bij ziekte wordt uitbetaald 80°.0 van het dagloon tot een maximum van het eerste jaar 180 dagen, het 2e jaar 90 dagen enz. Van de gelegen heid om vragen te stellen aan den spreker werd druk gebruik gemaakt. Door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland zijn uit deze ge meente vrijgesteld wegens broeder- dienst, lichting 1931: Anthonij Jan Dansen; Gommert Comelis van de Griek; Pieter Cornelis van Houfe;Jan Mast; Jacobus Schout; Jacobus Ma- rinus Schout; Jacobus Traas; Arij Cor nelis van Weele; Cornelis Weststrate; Jan Adriaan Weststrate en Franz in de Weij. - Vrijdag vergaderde de raad vol tallig. Naar aanleiding van een ver zoek van de vereeniging van oud-leer lingen van tuinbouwcursussen te Krab bendijke tot vaststelling eener veror dening tot verdelging der nesten van den bastaard-satijnvlinder, hebben B. en W. in opdracht van den raad hef advies ingewonnen van de plaatse lijke landbouwvereeniging „Reigers berg". Deze adviseert vooralsnog geen verordening vast te stellen, doch de ingezetenen die daarvoor in aanmer king komen, een circulaire te zenden waarin op deze zaak gewezen wordt. Door rondzending van een 70-tal cir culaires hebben B. en W. hieraan reeds voldaan. De raad gaat hiermee accoord en besluit nog geen verorde ning vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt besloten toe te tre den tot den op te richten Prov.Brand- weerbond en de Kon. Ned. Brandweer- vereeniging. Voorschotten op de ge meentelijke vergoeding aan de bijz. scholen worden toegestaan. Overge gaan wordt tot benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school te Rilland in de vacature J. C. P. M. Weststrate. De voordracht luidt: 1. W. Treffers te Vrijhoeve-Capelle; 2. P. J. Millenaar te Wemeldinge; 3. M. P. L. Geene te Terhole. Met alge meene stemmen wordt no. 1 van de voordracht benoemd met ingang van 1 Maart a.s. Herstemming vindt plaats over een adres om de vergunnings- en verlofslokaliteiten op den Zondag te sluiten, waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten. Met 4 tegen 3 stemmen wordt hef voorstel verworpen (voor de heeren J. Deur- loo, G. Weststrate en J. van 't Leven, tegen de heeren A. Blok Jz., J. van de Sande, A. David en P. A. van Bo ven. Het ontwerp-uitbreidingsplan waaromtrent de beslissing in de vo rige vergadering werd uitgesteld tof een voltallige bijeenkomst, komt op nieuw in bespreking. Teneinde een tweetal stroomingen tot elkander te brengen, geeft de voorzitter enkele wijzigingen en een beperking van hef plan in overweging. De heer Van de Sande kan zich met dit voorstel goed vereenigen, doch geeft nog een kleine aanvulling in overweging. De heer Weststrate gaat met het voorstel van den voorzitter accoord en acht hef den aangewezen weg. De heer Van Boven vereenigt zich er eveneens me de en geeft een détail-verdeeling van een der onderdeelen in overweging, die hij voor zich opmaakte. Met alge meene stemmen vereenigt zich de raad met de ontwerpen schets en besluit den ontwerper van het plan opdracht te geven tot verdere uitwerking. Aan A. A. Blok te Teteringen wordt we gens vertrek gedeeltelijke ontheffing verleend van zijn aanslag in het school geld. In verband met enkele uitbrei dingen besluit de raad het gebruike lijke percentage te garandeeren voor den aanleg van een gedeelte buislei ding der waterleiding aan den Eer sten weg en den Rijksweg. Men schrijft ons: Zondagmor gen half negen overleed alhier, de heer Frans Marinus Boot, in den ouderdom van ruim 69 jaren. Als jong landbouwer kwam de heer Boot on geveer 37 jaar geleden uit Tholen op de hofstede „Lindenzorg". Al dadelijk deed deze landbouwer zich kennen als een zeer begaafd man, hij bezat nevens zijn ruime landbouw- kennis, een goede en een breede kijk op alles wat rondom hem voorviel, daaraan parende een aangenaam ka rakter en een menschlievend hart. Toegerust met deze voorbeeldige ka raktereigenschappen, deed hij spoedig de aandacht op zich vestigen. Kort na zijn vestiging werd hij tot raadslid gekozen, welk ambt hij met een tus- schenpoos als wethouder jaren be kleedde, terwijl hij tot aan zijn dood ambtenaar van den Burg. Stand is gebleven. Van verschillende vereeni- gingen was hij de ziel. Voorzitter van de landbouwvereeniging Reijgers- bergh", van de Broodcommissie, Werk- geversvereeniging, weegbruggen, bene vens lid en medewerker van nog ver scheidene andere. Gezworene van den Hoogerwaardpolder en niet te verge ten, zijn geliefkoosd ambt president kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. Voor deze zaak had deze man alles over, niets was hem te veel. Hij behoorde tot de stuwkracht voor de nieuw te bouwen kerk. Niets was hem te veel om het voor hem schoone doel te reiken en hij heeft het mogen zien. Wij herinneren ons nog bij de inwij ding der kerk, de door hem met vuur en gloed uitgesproken woorden„Dat hij heden het genoegen mocht sma ken de nieuw gebouwde kerk over te dragen aan den eerwaarde kerkeraad om daarin het Evangelie te verkondi gen". In plechtige bewoordingen herdacht Ds. A. A. Wildschut in de gistermor gen godsdienstoefening de nagedach tenis van den nu overleden president, 't welk staande door alle aanwezigen werd aangehoord. Zijn liefdadig karakter en ook het medeleven met de menschen, welke in hulpbehoevende omstandigheden verkeerden, bleken op krachtige wij ze bij den watervloed yan 1916, toen de Bathpolders den 12 Maart over stroomden. Mensch en uier beroofd van alles, vonden bij hem onderdak en hulp. Geheel zijn hofstede stelde hij beschikbaar. Zijne echtgenoote en geheel zijn gezin stonden hem daarbij ter zijde. H. M. de Koningin erkende zijn groote verdienste en verleende hem de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van de Oranje-Nassau. Veel zal aan hem gemist worden. In verschillende functies, vooral in die van president-kerkvoogd, zal hij moei lijk te vervangen zijn. Zijne nagedachtenis zal in dankbare herinnering blijven. SCHORE. Toen gisteravond hefijze ren motorschip „Lea" van Rurnpst (B.) alhier, onder de gesloten brug wilde doorvaren, kwam het zoodanig met de brug in aanraking, dat de geheele stuurhut werd vernield. Aan de brug was geen schade veroorzaakt. WAARDE. De raad vergaderde Vrij dagnamiddag. Afwezig de heer Jan Pieper. Aan de Bijz. school op Ger. grondslag wordt volgens de L. O.-wet 1920 een voorschot verleend van f 129,09. Een wijziging wordt gebracht in de begrenzing van de bebouwde kom der gemeente. Wegens zijn benoe ming te 's Gravendeel wordt aan den onderwijzer de heer M. C. v. Weele met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend. De bewoning en het onderhoud van het gemeentehuis wordt toegewezen aan Jan Griep. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld tof een bedrag van flOO,— met 40 aan slagen. Op een ingekomen verzoek van Jasper Waterman tot oprichten van een radio-distributie-net, wordt in principe besloten de gevraagde ver gunning te verleenen, onder nader eventueel op te leggen voorwaarden. De bedrijfsbegrooting over het 2de halfjaar 1929 van de gascentrale Oost- einde, wordt gewijzigd tot een bedrag van f 3150,Besloten wordt toe te treden als lid van den Prov. Brand- weerbond. Een voorstel van den heer L. v. Koeveringe {ot algeheele sluiting van de herberg op Zondag, wordt met op één na algemeene stemmen afge wezen. WEMELDINGE. Vrijdagavond vier de de Chr. Zangvereeniging „De Lof- stem" haar 23e jaarfeest. Nadat de heer Veerhoek een kort inleidend woord had gesproken, werd gezongen Ps. 98 1, waarna de hulpprediker, Ds. Oskamp, de vergadering met ge bed opende, en aan 'de hand van 1 Sam. 16 sprak over den invloed, die muziek en zang op den mensch kunnen hebben. Hierna kwamen secre taris en penningmeester aan het woord. Uit hun verslagen bleek dat de ver eeniging in bloeienden welstand ver keert. Tot slot volgde een 3-tal voor drachten en samenspraken. WISSENKERKE. ln de Vrijdag gehou den raadsvergadering, waar de heeren De Boer en Schippers afwezig waren, wenschte de voorzitter de leden het beste voor 1930. Wethouder Buize antwoordde den spreker. Aan de bijzondere scholen te Wissenkerke, Kamperland en Geersdijk werden voor schotten verleend resp. ad f 1000, f2224 en f 680. De raad beslist niet toe te tre den tot den Prov. brandweerbond. Wel zul leu de oude brandspuiten worden verkocht. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Geersdijk benoemde de raad den heer J. v. d. Ende aldaar. Uit een schrijven der P.E.Z.M. inzake electrificatie. bleek dat onder kommen der gemeente worden verstaan Wissenkerke, Kamperland en Geersdijk. Kampens- Nieuwland en Stroodorp zijn te klein om als kom aangemerkt te worden en voor deze wijken moet garantie gesteld worden. Verder moet de gemeente nadere opgave doen over ondergroudsche en bovengrond- sche geleidingen. B. en W. zullen deze zaken met spoed behandelen. Aan de openbare lagere school te Kamperland zullen eenige veranderingen worden aangebracht Hiermee werd belast de timmerman die dit jaar deze gemeente werken heeft. Na eenige besprekingen verwierp de raad het voorstel van B. en W. om de opcenten op de rijksinkomsten belasting van 100 te brengen op 125. Aangenomen werd een voorstel van den heer De Regt om zoonoodig de gemeente lijke inkomstenbelasting te verhoogen. Bij de vaststelling der rekening over 1929 van het Burgerlijk Armbestuur wees de heer de Ridder op het ongelijke bedrag dat uitgekeerd wordt aan twee onder steunden. De voorzitter zegt toe deze op merking ter sprake te brengen in het Burgerlijk Armbestuur. Het kohier hondenbelasting 1930 werd vastgesteld op 454 gulden voor 129 honden. Bij de rondvraag informeerde de heer Kramer of er nog mogelijkheid is om de verhooging in de haven te Kamperland op te ruimen. De voorzitter zegt de be trokken rechthebbenden hieromtrent ge schreven te hebben. Er is echter nog geen antwoord ontvangen. De heer Breure vroeg om de putten in de bestrating van den oprit naar de haven te Geersdijk te verbeteren. De heer van Nieuwenhuize vroeg ver lenging van het trottoir te Kamperland. De voorzitter zegt hieromtrent reeds vroeger onderhandeld te hebben. Hij wil liever een poosje een afwachtende houding aannemen. WILHELMINADORP, Zaterdagavond hield de zangvereeniging ^Zanglust» al hier haar jaarlijksche openbare uitvoering in gebouw Zeeland. De directeur, de heer A. de Klerck heete allen hartelijk welkom Op het progamma stonden de volgende zangnummers: Zangersmarsch, A.Trube; Domme Hans, KruuzeDe Nachtegaal, E. Mendelssohn; Afscheid van 't Woud,

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2