I GLAS DIPLOMATEN Brand,-spuit,-wee: City Magazijn N'. 25 Vrijdag 21 Februari 1250 Ü7 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. VAN LEERDAM Sport. Rechtszaken. School en kerk STER-TABAK Uit de Pers. ABONNEMENT Priji per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE f COURANT Uitgave:Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 i~' l r' gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et. per regel. Advertenfiën worden aangenomen tof 12 uur voorm. De brand, die de Middelburgsche sociëteit „De Vergenoeging" uit het hoofdstedelijk Marktbeeld heeft doen verdwijnen, leidt zij het dan in mindere mate evenals de geweldige vuurramp van December 1929, welke een aantal huizen in de Lange Delft in Middelburg in rook deed opgaan, de aandacht naar de brandveiligheid, waarover men in onze hoofdstad, en ook elders in de provincie nu al weer eenige maanden praat, comité's ar rangeert, en rapporteert, zonder erg hard op te schieten. O.a. doet zich de vraag voor: Op welke wijze kan een stad van eenigen omvang zich behoorlijk tegen het vuur beveiligen. Bij de beantwoording van deze vraag weten we één ding zeker. Niet op de wijze zooals Middelburg dit momen teel doet en niet alleen door middel van aanschaffing van goede motor spuiten. Dat de brandveiligheid van een plaats niet alleen verzekerd wordt door materiaal, heeft de jongste brand in Middelburg geleerd. Men had daar de beschikking over een weliswaar ge huurde, maar goede motorspuit. On der zeer gunstige omstandigheden (op klaarlichten dag, terwijl er geen ster ke wind stond) brak aan den gevel (dus niet in het inwendige) van een steenen gebouw brand uit. De brand weer slaagde er, ondanks een goede motorspuit, niet in het aangetaste pand te behouden. Dit ging geheel in vlam men op; met groote moeite, en dank zij de afwezigheid van ongunstige om standigheden, kon het verlies van be lendende perceelen voorkomen worden Dit zijn o.i. de nuchtere feiten. Aan de hand van deze feiten mer ken we op, dat de gehuurde, en zeer capable motorspuït den ondergang van een, onder gunstige omstandig heden, van buiten ontvlamd gebouw, niet heeft kunnen verijdelen, hoewel de brandweer zeer veel ijver en toe wijding aan den dag legde, hetgeen o.a. mag blijken uit het feit, dat en kele brandweermannen hun leven in de waagschaal legden. Het zou sterk zijn te beweren: „We weten zeker". Maar in ieder geval vermoeden we dat een goed geoefen de, en een goed georganiseerde, dus een onmiddellijk te alarmeeren en ter plaatse verschijnende brandweer, de 61 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. „Duitschland, Japan en Rusland". „En de stem, die zou zijn uitge bracht, indien jij niet tusschenbeide waart gekomen?" „Scandinavië", antwoordde Grant. ,Dat heeft natuurlijk geen politieke beteekenis. De man zelf was eenvou- lig omgekocht." „En wat denk je, dat de reden is, dat Duitschland en Japan stemden tegen de opneming van Amerika in iet Pact?" vroeg Stoneham. „Ik geloof, dat het hun plan is ons ran te vallen, verklaarde Grant. „Het Jact verbiedt alleen aanvallen tus- schen de leden onderling. Het heeft geen macht zelfs over zijn eigen leden, lie een oorzaak voor twist met een land er buiten zoeken. Wij zijn een beetje te hoog en machtig geweest, „Vergenoeging" Woensdag behouden zou hebben, als zij de beschikking had gehad over hetzelfde materiaal als de Middelburgsche brandweer, van welk materiaal een gedeelte toch aan zeer redelijke eischen beantwoordden. De brand in de Lange Delft moge hoofdzakelijk aangetoond hebben dat het materiaal van de Middelburgsche brandweer niet toereikend was, de brand van Woensdag j.l. heeft o.i. voornamelijk den nadruk gelegd op de feilen in de Middelburgsche brand weer-organisatie. Voor de ijverige en dappere Middel burgsche brandweerlieden is dit wel licht een harde uitspraak, doch zij diende te worden neergeschreven. Want we vreezen dat in de aan de hand van de adviezen der Kon. Ned. Brandweervereenigïng, in de diverse gemeenten in te dienen brandweer reorganisatie-voorstellen, te veel waar de gehecht zal worden aan het mate riaal en te weinig beteekenis aan de corpsen, die dit materiaal te bedienen zullen krijgen. Voortreffelijke handschoenen en een ijzersterk corpus maken geen goed bokser. Deskundige leiding en voort durende training kunnen met een tof boksen geschikt body iets bereiken. En met een brandweer is het niet anders! VOETBAL. Zuidelijke le klasse K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: L. O. N. G. A.-P. S. V. Eindhoven—N. A. C. WilhelminaRoermond. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: R. B. C.Breda. M. E. V. O.—Dongen. T. A. C.-D. O. S. K. O. Velocitas—De Baronie. VlissingenZeelandïa. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: S. I. N. O. T. O.-Walcheren. Middelburg IIZierikzee. ZWEMMEN. Record verbeterd. De bekende zwemster Marie Braun heeft Woensdagavond het Europeesch record over 400 M. vrijen slag, dat met 5 min. 53.6 sec. op haar eigen naam stond, verbeterd met 7.6 sec. Het drama te Wolphaartsdijk. Woensdagmorgen is voor het Haag- sche Gerechtshof in hooger beroep Stoneham. Indien wij hadden beslo ten ons buiten de wereldzaken te hou den, dan hadden wij ons nooit moe ten aansluiten bij de Beperkte Bewa pening. Heden ten dage, met al onzen grooten rijkdom, ontzaglijke bevolking en onze hooge beschaving, zijn de ver bonden strijdmachten van Japan en Duitschland precies het duhbele van de onze". „Natuurlijk", zeide Stoneham, „als een ander man, wie dan ook, bij mij zou komen en zoo zou spreken, dan zou ik denken, dat hij waanzinnig was". „Ik ben niet waanzinnig, Dan", ver klaarde Grant. „Ik weet heel goed, waarover ik spreek". „Heb je bewijzen?" „Ik heb ze naar Washington gezon den, een uur nadat ik geland was. Jij hebt ze niet noodïg, Dan. Jij gelooft mij, dat weet ik". „Ja, ik geloof je". „En je zult helpen? Je zult het vooropstellen in je politiek, het aanne men van de uïtnoodigïng van het Pact door de Vereenigde Staten? Je zult het de menschen duidelijk maken, Dan? Denk er aan, het is onze laat ste kans. Wij hebben tweemaal ge weigerd." behandeld de zaak tegen den 20-jari- gen F. L. te Wolphaartsdijk, verdacht van moord, subs, doodslag op zijn broeder. De eisch in eerste instantie was 10 jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde L. tot 7 jaar gevangenis straf. Zoowel O. M. als verdachte hadden tegen dit vonnis appèl aange- teekend. De procureur-generaal eischte be vestiging van het vonnis. Betasting ontdoken. De rechtbank te P otterdam heeft uitspraak gedaan in een zaak betref fende een landbouwer uit Zuidland, die zich tweemaal aan ontduiking van de vermogensbelasting en inkomsten belasting heeft schuldig gemaakt, door over het belastingjaar 1926—1927 op te geven dat zijn effectenbezit f 18.000 was, terwijl het in waarheid f142.000 bedroeg en over het belastingjaar 19271928 f21.000 in plaats van f 150.000. De landbouwer werd voor elk der feiten tot f7500 boete, subs, drie maanden hechtenis veroordeeld. Een diefachtig minnaar. Hij was handelsagent van beroep en 46 jaar oud. Een automobiel door hem op afbetaling gekocht via deHol- landsche Discontobank te Den Haag had hij weer van de hand gedaan nog voor deze wagen volkomen zijn eigen dom was geworden. Tevens had deze handelsagent, die Dinsdag te Utrecht stond, verschillende meubelen verduis terd en het hart van een vrouw, met wie hij een tijdlang samenwoonde, ge broken door haar een huwelijk voor te spiegelen, hoewel hij al getrouwd was. Dit vormde echter geen beletsel met zijn „verloofde" inkoopen te doen, waarbij het leeuwenaandeel door haar werd betaald. Deze „verloofde" kwam nu verkla ren dat ze meermalen geld uit haar taschje heeft gemist, dat verdachte had ontvreemd, voor z.g. „heerenfuif jes". Aanvankelijk wist ze niet beter of verdachte had serieuse trouwplan nen, want hij bezocht met haar de familie van zijn aanstaande en ge droeg zich in alle opzichten als een toekomstig echtgenoot. Zoo had hij ook de f,7000 die een vroegere vriend uit Indië haar had gestuurd als af koopsom voor maandelijksche paye- menten onder zijn berusting genomen en hier zelfs nog grapjes over ver kocht „De zilvervloot is binnen", zei hij tegen haar zuster, sloeg zich op de borst waar de portefeuille veilig geborgen zat en lachte triomfantelijk. De officier vond het heelemaal niet om te lachen en eischte wegens ver duistering tweemaal gepleegd, negen maanden gevangenisstraf. De verdediger van dezen handels agent ontkende dat de gekochte meu belen uitsluitend met het geld der vrouw zouden zijn betaald. PI. vroeg de onmiddellijke ïnvrijhe ds e'.ling van zijn cliënt, op welk verzoek de recht bank echter niet inging. De triomf was toen aan de zijde der bedrogene, die haar vroegeren vriend een vernie tigenden blik toewierp. Stoneham was verwonderlijk stil. Hij keek een oogenblik uit het venster over de wolkenkrabbers en hooge schoorsteenen tot waar kleine gedeel ten van de blauwe Hudson met haar zeewier en last van zee- en rivier schepen zichtbaar waren. Er smeulde iets in zijn oogen. „Grant", zeide hij eindelijk, „je hebt mij nieuws gebracht. Ik heb je ook iets mede te deelen. In zekeren zin, ofschoon ik het nooit heb begrepen, heeft mijn nieuws betrekking op het jouwe". „Voor den dag er mee", smeekte Grant. „Een overheerschend aandeel in de ze courant drie vierde van de aan- deelen inderdaad is gisteravond verkocht. De leiding van het blad is ons geheel ontnomen". „Wie is de kooper? vroeg Grant haastig. „Felix Pottinger", was het kalme antwoord. „En wie staat achter hem?" „Ze hebben getracht dat geheim te houden. Maar ik heb het toevallig ontdekt. De werkelijke kooper is Cor nelius Blunn van Berlijn". Grant stond als versteend. „Vyftien dagen geleden", zeide hij Dominee's die alles weten. Dr. M. M. den Hartog, predikant in Den Haag, schrijft in het „Algemeen Weekblad" onder bovenstaanden titel hef volgende: Dezer dagen ontmoette ik een lee- raar van een openbaar gymnasium, die mij een merkwaardig verhaal deed. Hij vertelde mij n.l. hoe hij voor het evangelie en voor de kerk behouden was gebleven. Als jongen bezocht hij op een dorp de catechisatie van een dominee, die eenvoudig alles wist. Deze catecheet had een systeem, waarin alles sloot als een bus. Geen gat, of er was een spij ker voor. Geen moeilijkheid, of hij wist de juiste oplossing. Deze do minee wist, welke taal Adam en Eva gesproken hadden in het paradijs, maar even goed wat Jezus schreef in het zand, toen de Schriftgeleerden tot Hem kwamen om een vrouw te be schuldigen. Hij wist, met wie Kain was getrouwd, maar evengoed, waar Lazarus was geweest, toen zijn li chaam in het graf rustte. Kortom, hij wist alles. En dit begon den leer ling zoo buitengewoon te vervelen, dat hij, toen zijn vader verhuisde naar de stad, besloot daar niet meer naar de catechisatie te gaan. Zijn vader ech ter drong er op aan, het nog eens te probeeren. En louter om zijn vader een plezier te doen, werd hij een leer ling van dr. J. H. Gerretsen. Het eer ste uur al trof hij hef. Er werd een buitengewoon moeilijk verhaal behan deld: het verhaal van Jezus en den bezetene in het land der Gadarenen; hoe de duivelen Jezus baden: „zend ons in de zwijnen, opdat wij in de zelve mogen varen", en hoe de kudde van de steilte af in zee stortte en daar versmoordde. Aan het eind van de les vraagt Ger retsen, of iemand nog wat heeft. Bij zich zelf had de door den alles we tenden dominee kregel gemaakte leer ling al gedacht: „ik zal je iets vra gen en als je het weet, kom ik nooit meer terug". „Dominee", klonk zijn bescheiden stem, „kunt u mij ook zeggen, waar die duizenden daemo- nen gebleven zijn, toen de varkens verdronken in de zee?" Met een diepzinnig gezicht ant woordde Gerretsen: „weet je dat niet? Lees dan het verhaal eens hardop". De jongen deed het. „Weet je 'tnu?" „Neen dominee". Lees het dan nog eens". „Weet je 't nu". En nu antwoordde de leerling: „Neen, dominee, het staaf er immers niet". Waarop Gerretsen zei: „Dan weet ik het immers ook niet". Dat oogenblik besliste over een jong leven. Sinds dien werd de jongen een van de catechisanten van Gerretsen en nu is hij nog een trouw kerkganger en schaamt zich in zijn kring het evangelie van Christus niet. Dank zij een dominee, die niet alles wist na een kort stilzwijgen, „was ik gast aan een diner, dat door dien man werd gegeven. Eenige dagen tevoren waren wij aan het vechten op mijn jacht. Hij trachtte mijne bemanning aan hef muiten te brengen. Hij bood tiendui zend pond aan mijn stuurman en ma chinist, om het jacht tijdig weer terug te brengen, zoodat zijn Scandinavi sche vriend op de Conferentie te Niz- za zou kunnen stemmen. Blunn en ik hebben den geheelen tijd vijandig te genover elkaar gestaan. Hij zond iemand van Berlijn naar Mon e Carlo om mij te bespieden. Mijn God! Dat is het gevolg van onze gastvrijheid jegens buitenlanders. Wij maken ons op die wijze belachelijk voor de ge- heele wereld. Cornelius Blunn! De Duitsche multi-millionnair! Den man, die Amerika, zijn industrie en zijn politiek haat, wordt het kalm ver oorloofd hier te komen en de eenige groote Amerikaansche courant tekoo- petv welke geen andere belangen voor staat dan die van Amerika". „Er ligt een zekere ironie in den toestand", erkende Stoneham. „Je weet zeker wel, wat er is gebeurd. De chef, na vijftien jaren van wijs heid, ging eenige maanden geleden speculeeren. Hij verloor tusschen de „Waar kan ik U meer hebben gezien?",Gij vergist U, ik ken U niet, maar wij rooken beiden Door den heerlijken geur hiervan, meent gij een vriend te herkennen." De afschaffing der trekhonden. De „Oprechte Haarl. Courant" heeft met den heer J. Ennik, inspecteur van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren te Voorburg, het onder werp van de afschaffing van trekhon den besproken. En dit blijkt, naar hij ons mede deelde, al goed op te schieten. Edoch, zoo eenvoudig is deze kwestie ook niet en ook hier blijkt weer, dat een wet nooit volmaakt kan zijn. Zooals bekend, wil men den trek hond langzamerhand afschaffen door ieder jaar door keuring eenige van de bestaande vergunningen te laten vervallen. Dit is gedaan, omdat een plotselinge algeheele afschaffing ern stige gevolgen zou hebben, daar nog bij vele menschen het bestaansmiddel afhangt van den hond. De trekhon denhouders, hoewel het meerendeel aan den slechten kant is, vooral op het platteland, zijn namelijk nog lang niet altijd dierenbeulen. Velen zor gen zeer goed voor hun honden en laten ze niet te hard werken. En hier komt nu de onvolmaaktheid van de wet naar voren; soms moet een hond, die sterk genoeg is om een klein kar retje te trekken, waarmede oude of gebrekkige menschen hun brood moe ten verdienen en dit door die men schen wordt behandeld als een kind, afgekeurd worden, wijl zijn borst- breedte te klein is, terwijl een hond, die aan alle eischen voldoet, maar die een zwaar en droevig leven leidt bij een ruwen, hardvochfigen „hon- vijf en tien millioen en. kreeg een be roerte. Ik denk, dat dit hem er juist zal doorhelpen". „Ik denk niet, dat de oude man het zou hebben gedaan, als hij zich zelf was geweest," mompelde Grant. „Ik denk, dat ik nu maar beter doe, Daw son te gaan opzoeken". „Je zult een harde noot hebben te kraken. Ik hoorde Dawson pas gis teravond aan een diner spreken. Zijn toespelingen op de uitnoodiging wa ren inderdaad heel oppervlakkig. Hij is een van degenen, die gelooven in Amerika voor de Amerikanen! Doch je behoeft niet zoo verslagen te kij ken. Wat zou je van mij zeggen? Ik zal binnen een week buiten betrek king zijn". „Kom met mij lunchen", noodigde Grant uit. Stoneham schudde het hoofd. „Ik denk het niet. Wij verkeeren hier allen in een zenuwachfigen toe stand. Wij zijn in afwachting van te hooren, wat er zal gebeuren. De ver koop schijnt snel te zijn gegaan. Wij verwachten elk oogenblik een bezoek van Pottinger. Het zou mij niet ver wonderen, als hij ons binnen de vïer- en-twintig uur overnam". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1