Stadsnieuws voorschot van f700,op de gemeen telijke vergoeding te verstrekken aan de vereeniging voor Geref. schoolon derwijs wordt met algemeene stemmen aangenomen. Ingevolge een verzoek van P. H. Tazelaar om zijn zoon op kosten der gemeente te doen verplegen in de stichting „Vrederust", wordt besloten aan dit verzoek te voldoen, mits de heer Tazelaar zelf een derde in de kosten bijdraagt. Van Ged. Staten was bericht inge komen, dat zij hunne goedkeuring aan de begrooting 1930 hadden onthouden. Ged. St. achten echter de door B. en W. voorgestelde verhooging voor den amb tenaar ter secretarie billijk; en stellen den raad voor deze verhooging van f150,toe te kennen. Een door B. en W. daartoe gedaan voorstel wordt met 4—3 stemmen verworpen. Naar aanleiding van 't schrijven van Ged. St. stellen B. en W. verder voor de —*\CIC/"f Wybert-tabletten on- ssL' de' het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op- I treden ter zuivering pensioensbijdrage voor gemeente-amb tenaren te blijven stellen op 4% (en dus 't besluit, die té" brengen op 8V2 °/o in te trekken). Dit voorstel wordt eveneens met 4—3 stemmen verworpen Verder stellen Ged. Staten voor om bij eventueele verwerping van het voorstel der pensioensbijdrage, dezen post uit de begrooting te lichten. Een door B. en W. daartoe gedaan voor stel wordt met 4—3 stemmen aangeno men. Besloten wordt om aan de beide gemeente-werklieden f 25,— gratifica tie toe te kennen, wegens overwerk bij 't uitbaggeren der haven. Bij de rondvraag brengt het lid De Pree ter sprake een vergadering van de Z. L. M.-afdeeling, gehouden te Kortgene, waar een vertegenwoordiger van de P.Z.E.M. heeft gesproken over electrificatie. Spreker acht het wen- schelijk, dat vanwege de gemeentera den op Noord-Beveland bij de P.Z. E.M. op eenigen spoed wordt aange drongen voor de aansluiting van N.- Beveland. De raad gaat met het ge sprokene accoord. Het lid De Regt vestigt de aan dacht van den Raad op ander mate riaal voor bestrating. B. en W. zullen een onderzoek instellen. Alvorens de vergadering te sluiten, brengt de voorzitter eenïge woorden van hulde aan den gemeente-secreta ris-ontvanger, die 3 Februari j.l. 25 jaar als zoodanig werkzaam was. De raadsleden sluiten zich bij deze hul de aan, waarop de secretaris zijn dank betuigt. Het zoontje van J. K. had in de schuur van den landbouwer T. al hier, het ongeluk met de hand in een stroomolen te geraken. Twee vingers der linkerhand werden gedeeltelijk af gesneden. HEINKENSZAND. In een Maandag avond alhier gehouden algemeene ver gadering van de Chr. Werkmansbond „Vreest God, eert den Koning", werd door den burgemeester behandeld de Ziektewet. In verband daarmede werd op voorstel van den penningmeester besloten de vereeniging te ontbinden en de bezittingen onderling te ver- deelen. KAPELLE. De leden van hef fan farekorps „Ons Genoegen" kwamen in algemeene ledenvergadering bijeen. De secretaris was in zijn jaarverslag dankbaar gestemd voor verleende steun der burgerij en gemeente. Als bestuurslid werd herkozen de heer H. Blok. In plaats van den heer J. Tol lenaar, die niet meer in aanmerking wensehte te komen, werd gekozen de heer G. van Willegen-Wagenaar. Be sloten werd om de concerten weder te houden op de muziektent op het markt plein. KRUININGEN. De gemeenteraad vergaderde Maandag. Afwezig waren de heeren van der Straaten en v. d. Berg. Het nieuwe raadslid de heer J. Witte legt de vereischte beloften af waarna hij door den voorzitter wordt geïnstalleerd. Medegedeeld wordt dat Ged. Staten op 7 Febr. hebben goed gekeurd het raadsbesluit waarbij aan de heer A. Gerritse voor een gedeelte ontslagen is uit een hypothecair ver band met de gemeente; dat B. en W. de Koningin het verzoek hebben ge richt om ontheffing van de strafbepa ling voor het niet tijdig voorzien in de vacature van onderwijzer met hoofdakte aan de O. L. School te Kruïningen en in de vacature van hoofd der O. L. school te Oostdijk. Deze mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Met algemeene stemmen wordt aan de Bijz. R. K. school te Hansweert en aan de Bijz, Geref. School te Oostdijk een voor schot verstrekt volgens art- 101 der L. O.-wet 1920, resp. f 878,48 en f 350. Dan komt in behandeling het voor stel van B. en W. tot aankoop van de halve sloot oostelijk van het eind je in de Rondte. De voorzitter meent, dat de tijd gekomen is om den toe stand daar te verbeteren en de vuile sloot te dempen met straatvuil, waal door de weg breeder zal worden. Hij wil ook een behoorlijke afrastering plaatsen.' De heer Minnaar vindt het geen geschikte tijd voor groote werken Regeeren is z.ï. ook vooruitzien. Hef belastingjaar 1930 zal voor vele inge zetenen niet meevallen. De heer Fran coijs meent dat het offer van f 2200 voor deze verbetering wel wat groot is. Bovendien is de aankoop van de halve sloot duur, daar de grond voor den eigenaar toch waardeloos is, en de afheining buiten de bestaande heg komt, zoodat eer winst dan verlies gemaakt wordt. De voorzitter erkent dat de prijs niet laag is. Hij meent dat de toekomst evenwel niet al te donker moet worden ingezien. De batige saldi van 1928 en 1929 voorzien ruim in de voorgestelde werken met een over schot voor het geval dat 1930 een te kort zou brengen. De heer Burkink zal, gezien de finantieele toelichting van den voorzitter, voor dit voorstel stemmen. Met algemeene stemmen wordt besloten tot aankoop. De heer van Hootegem onthoudt zich als in direct belanghebbende van stemming. Het werk wordt geraamd op f182, de afheining op f 1044,14. Tot riolee- rïng van het Eindje in de Rondte wordt met dezelfde stemmen beslo ten. Raming f974,70. Het voorstel tot rioleering, bestrating en tegeltrottoirs van de Snellemarkt (raming f 1300, komt nu in behandeling. De voorzit ter ontvouwt het plan aan de hand van een schets/e. Men Is voornemens het trottoir binnenkort door te trek ken tof de Geref. Kerk. Verschillende leden vragen inlichtingen, waarop de voorzitter antwoordt en zegt dat de heer Vereeke de boomen, welke dan op gemeentegrond staan, in het najaar zal rooien. De heer Minnaar vindt rioleering der Snellemarkt noodzake lijk, doch zou met bestrating enz. wil len wachten tot het massavervoer voor den nieuwen weg klaar is, daar alles zal stukgereden worden. De voorzit ter betwijïelf zulks. Met 8 tegen 1 stem wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het laatste voorstel tot het aanleggen van een tegeltrot toir in de Schoolstraat en het bestra ten van een voetpad en verbeteren der rioolputten in de Lange Geer te Hansweert (raming 1819,20), wordt door den voorzitter toegelicht en met algemeene stemmen aangenomen. Be sloten wordt hiervoor geen leening aan te gaan, doch de kosten f 5320,04 te vinden in het goed slot van de rekening over 1928. Bij de rondvraag zag de heer Burkink gaarne dat voor de raadsleden van Hansweert een auto reed voor het bezoeken der vergade ring. De voorzitter zal deze zaak bij B. en W. ter sprake brengen. De heer Dek vernam dat het vervoer van lij ken buiten de gemeente met den lijk wagen zoo duur is. De voorzitter zegt dat het tarief bij verordening is vast gesteld. Dit kan door den raad gewij zigd worden. De heer Sinke roert het gasverbruik aan. Bijna alle leden voe ren het woord over de verschillende klachten over dezen dienst. De voor zitter zal de zaak nogmaals ter sprake brengen bij de gascommissie. De heer Francoijs vraagt of de lantaarn op de muziektent thans blijvend dienst moet doen als straatlantaarn. De voorzitter zegt dat het een proef is. De heer Witte vraagt verbetering bij de Mool- meet. Voor de bewoners was een straatje wel gewenschf. Ook een riool deksel bij Jac. Lavooi dient verbeterd te worden. De heer Minnaar vraagt of de gevraagde wijziging van de lan taarn op den Achterweg al overwo gen is. De voorzitter zegt overweging toe. RILLAND-BATH. De voordracht ter vervulling van de betrekking van on derwijzer aan de O. L. school in deze gemeente (hoofd de heer A. A. Mol), ter vervanging van den heer j. C. P. M. Weststrate, die als zoodanig te Bergen op Zoom is benoemd, bestaat uit de heeren: 1. W. Treffers te Vrij- hoeve-Capelle2. P. J. Mïllenaar te Hulst (tijdelijk te Wemeldinge); 3. M. P. L. Geene te Ter Hole. WEMELDINGE. De pompboot „Do- rus Rijkers", kapitein M. Hartog, van Smits' bergingsbedrijf, heeft assisten tie verleend aan het klipperschip „Twee Gebroeders", schipper Ewens- harp, dat geladen is met aardappelen van Antwerpen naar Amsterdam, en dat aan de Tramhaven lekkage beko men had. Het zal door het bergings vaartuig naar Amsterdam begeleid worden. In de op Maandag j.l. te We meldinge gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter opent de vergadering met de gebruikelijke nieuwjaarsrede, die door den heer Lindenbergh wordt be antwoord. Na het lezen der notulen stelt de voorzitter aan de orde de ter vorige vergadering aangehouden beschikking op het verzoekschrift van den heer Joh. Polderman e.a. om straatverlichting aan den zijweg van den Bierweg. Twee voorstellen tot in williging van dit verzoek worden ge daan, een van den heer J. A. Domi-' nicus om de lantaarn, staande voor het perceel van den heer M. Hooge- steger Az. te verplaatsen naar den ingang van den bedoelden zijweg, en een van den heer P. J. J. Dekker om bovendien een nieuwe lantaarn te plaat sen meer in de richting van den Nisu- wendïjk. Het voorstel van den heer J. A. Dominicus in stemming gebracht, wordt aangenomen met 4 tegen 3 st., die der heeren Hoogesteger, Smits en Dekker, dat van den heer Dekker wordt eveneens aangenomen met 4 tegen 3 st. Een voorstel van den heer A. Dominicus om ook een lantaarn aan te brengen aan den Chezeeweg tus- schen de perceelen van de heeren Lin denbergh en Mieras wordt aangehou den. De heer J. A. Dominicus wijst hierbij op de ongelukkige wijze van plaatsing van een telefoonpaal voor een gaslantaarn in den Chezeeweg. Besloten wordt aan de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs de gevraag de vergoeding te verleenen ingevolge art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1929. De begrooting van het Gasbedrijf wordt gewijzigd naar aanleiding van door Ged. St. gemaakte aanmerkingen op het vorig besluit. De gemeente- begrooting ondergaat in verband hier mede eveneens een kleine verandering. De behandeling van de verordening op de heffing van besmettelijke ziek- tegelden wordt aangehouden. Goedge keurd worden besluiten van het Bur gerlijk Armbestuur tof wijziging van de begrooting 1930 en tot af- en over schrijving in de begrooting 1929. (Slot volgt). WAARDE. Dinsdagmiddag kwam de dijkwerker G. S. alhier, bij het op ruimen van perkoenpalen aan de steenglooiing van oen Westerschelde- dijk te vallen, tengevolge waarvan hij zijn rechterarm brak. De geneesheer A. Nieuwenhuijse van Krabbendijke deed S. overbrengen naar het zieken huis te Goes. YERSEKE. Uitslag openbare verkoo- pïng gehouden op heden te Yerseke, in café Nolet ten overstaan van No taris E. C. van Dissel te Goes en ten verzoeke van de familie Jan van de Velde, van woonhuis met schilders werkplaats, tuin, open grond en erf, groot 2 aren 20 centiaren. Kooper hiervan werd de heer Willem Bom Corneliszoon q.q. oesterkweeker te Yerseke voor f 1810, Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Maandag a.s. te 2 uur in openbare vergadering bijeen ko men. Agenda Ingekomen stukken. Verzoek om afschrijving van belasting. Voorstel betreffend^ uitvoering der Ziektewet. Vaststelling van bet kohier der straaf belasting door het dienstjaar 1930. Verzoek van den Provincialen Zeeuw- schen Bakkersbond om de in art. 25 der N ijverheidsenderwijswe t bedoelde mede werking te verleenen inzake een alhier op- gerichten cursus voor vakonderwijs aan bakkers. Voorstel tot het geven van een veran derde bestemming aan het perceel St. Adriaanstraat 23. Verzoek van de Vereeniging tot be vordering van Vreemdelingenverkeer in Zuid- en Noord-Beveland om subsidie ten behoeve van het maken van buitengewone reclame. Voorstel betreffende den aanleg van electrische geleidingen in Bouwplan III. Voorstel tot het aangaan eemer gemeen schappelijke regeling met de gemeente Ka- pelle inzake de levering van gas aEdaar. Voorstel tot aanvaarding van het gedane aanbod inzake beëindiging van het aanhaingi ge geschil met betrekking tot den weg, Ioopende naar de voormalige meestoof „De Zon". Voorstel tot het aanbrengen van verwar ming in het Beursgebouw. Voorstel tot aanvulling van het tarief der beursrechten. Voorstel tot wijziging der gemeemte- begrooting voor 1929. Voorstel tot wijziging der begrooting van 'het Grondbedrijf voor 1929. Uitvoering Ziektewet. In verband met de 1 Maart a.s. in wer king tredende Ziektewet stellen B. en W. voor, ten behoeve der verzekering van losse werkkrachten, in dienst der ge meente, toe te treden tot de algemeene bedrijfsvereeiniging voor ziekengeldverze kering, aangesloten bij „Centraal beheer". De kosten hiervan zullen voor de gemeente vermoedelijk f305 per jaar bedragen en voor het gasbedrijf f255 per jaar. Vakonderwijs aan bakkers. De Provinciale Bakkersbcnd verzoekt den raad subsidie voor de alhier opgerich te cursus voor bakkers-enderwijs. De net to kosten van den cursus zijn geraamd op f710. Het rijk zal 70 pet. dezer kosten dragen cn de overige 30 pet. komen ten laste van de gemeente, waar de school is gevestigd. Dus in dit geval zou Goes f213 moeten bijdragen. Dit bedrag wordt evenwel verminderd met de bijdragen van andere lichamen en particulieren, ge raamd op f 50, zoodat overblijft f 163. Van dit bedrag blijft voor rekening van Goes als centrumgemeente 1/3 is f54,33. terwijl het resteerende ad f 108,(57 over alle belanghebbende gemeenten wordt ver deeld naar verhouding van het getal Leerlin- daaruit afkomstig. Waar de cursus in to taal wordt bezocht door 10 leerlingen, van wie 9 'afkomstig uit andere gemeenten, kan op die laatste dus worden verhaald 9/10 maal f 108,67 is f 97,80. Derhalve blijft voor rekening der gemeente Goes f 163 min f 97,80 is f65,20. B. en W. stellen voor dit subsidie te verleenen. Een nieuw tehuis voor Gemeentewerken. B. en W. stellen voor het pand St. Adriaanstraat 23, dat eigendom der ge meente is, de navolgende bestemming te geven ,IrWe eerste plaats zal van het bestaande gebouw op den hoek van de St. Adriaan straat en de Schoolstraat een stuk worden afgenomen, waarna aldaar een ronde hoek zal worden aangebracht, hetgeen een ver- keurs verbetering is. Op dien hoek zal een toegangspoort worden aangebracht naar het achtergelegen terrein, dat gelegenheid biedt tot het op bergen van allerhande materialen, terwijl ook het bestaande afzonderlijke keuken gebouwtje daarvoor met zeer weinig kos ten kan worden ingericht. Op de bovenverdieping wordt aange bracht een ruime, goed verlichte teeken- zaal voor de opzichters van gemeentewer ken, terwijl de bestaande twee kleine ver trekjes bestemd zullen worden tot wacht kamer en bergruimte voor het archief van dezen tak van dienst. Het overblijvende gedeelte van het bo vengenoemde perceel St. Adriaanstraat 23 zouden B. en W. ingericht willen zien toi een winkelhuis, dat een behoorlijke huur zal kuinnen opbrengen en waarvoor onge twijfeld wel een huurder zal worden ge vonden. Bovendien wordt de inrichting van het gebouw zoo gemaakt, dat wanneer te eeniger tijd verdere uitbreiding van het gebouw van Gemeentewerken noodzakelijk mocht zijn, met een kleine verandering het winkelpand daartoe kan worden be stemd. Volgens B. en W. zal verkregen wor den; a. betere kantoorruimte voor den dienst van Gemeentewerken; b. betere opslagplaats voor dienzelf den dienst; c. een belangrijke verkeersverbetering; d. het verkrijgen van een goed verhuur baar winkelpand; e. het scheppen van de mogelijkheid van verdere uitbreiding van het gebouw voor Gemeentewerken in de toekomst zon der belangrijke kosten. In verband met dit laatste zal het natuur lijk vereischt zijn, dat het winkelpand steeds gemeente-eigendom blijft, teneinde te voorkomen dat het e.v. later voor veel geld zou moeten worden teruggekocht. De 'kosten van de voorgestelde verbou wing worden door den directeur van Ge meentewerken geschat op f 10.600. Daar tegenover staat, dat de huur, welke hc|t winkelhuis zal opbrengen, mag worden geraamd op ongeveer f700 per jaar, het geen gekapitaliseerd, een bedrag uitmaakt van f 14000. Rechtsgeding. De gemeente heeft verweer gevoerd tegen de door de heeren G. M. Rijk en P. Chamuleau, eigenaren van de buitenplaats „Havenoord" tegen de Gemeente ingestel de vordering wegens de beweerde onrecht matige opruiming van gemeentewege van de door hen aangebrachte afsluiting voor het verkeer van den langs genoemde bui tenplaats loopenden weg, voerende van den Oosthavendijk naar de voormalige mee stoof „De Zon". Onderwijl zijn beide partijen doormid del van haar procureurs in onderhandeling getreden, waarvan het resultaat is, daifl een accoord wordt aangeboden, hierop neerkomende, dat de heeren Rijk en Cha muleau bedoelden weg zullen bestemmen tot openbaren weg en dat de Gemeente de bestemming van dien weg tot openbaren weg zal aanvaarden en goedkeuren, met gevolg, dat het onderhoud van den weg voor haar rekening zal komen. Partijen zullen ieder haar eigen kosten van het aanhangige geding dragen. B. en W. stellen voor hierin te treden. Ruwe Huid Ruwe Handen PUROL Ruwe Lippen I Subsidie V. V. V. B. en W. stellen voor aan V. V. V. f 100 extra subsidie te Verleenen, daar deze vereeniging dit j,aar een reclame plaat en reclame-boekjes gaat uitgeven, waardoor de aandacht op Goes wordt ge vestigd. Electriciteit in Bouwplan III. Als de gemeente f 660 aan de P.Z.E.M. betaald zal dit lichaam een ondergrondsch net aanleggen in; den Vogelzangsweg; de Tulpstraat, voorzooveel gelegen ten zuiden van den Vogelzangsweg; de Leliestraat, eveneuns voor het deel ten zuiden van genoemden weg. Het college van B. cn W. adviseert den raad dit bedrag te voteeren. Verwarming Beursgebouw. In de raadsvergadering van 30 Januari werd op verzoek van B. en W. aangehou- houden het voorstel tot het doen aan brengen van verwarming in het beursge bouw en tot het heffen van een gering toegangsgeld, teneinde de daaraan verbon den kosten te dekken. B. en W. was n.I. ter oore gekomen, dat de vrees werd ge koesterd, dat de beursbezoekers zouden weigeren, dit toegangsgeld te voldoen, ten gevolge waarvan de handel, die sedert de laatste jaren, dank zij de aan het gebouw aangebrachte \erbeteringen, op de beurs geconcentreerd is, zich naar andere ge legenheden en de straat zou verplaatsen. B. en W. hebben zich daarom opnieuw tot de Beurscommissie gewend om ad vies. Deze commissie spreekt echter ondub belzinnig haar vertrouwen uit, dat het op gezette plan zal slagen, en daarom durven B. en W. met gerustheid tot aanneming van het voorstel te adviseeren. Wat aangaat het naar voren gebrachte bezwaar omtrent ventileering, met name van het zich in het gebouw bevindend uri noir, zij medegedeeld, dat de directeur van Gemeentewerken verwacht met het aanbrengen van enkele verbeteringen daar aan tegemoet te kunnen komen. Benoemd. Met ingang van 16 Maart a.s. is tot di recteur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Wemeldinge benoemd de commies bij den post-, telegraaf- en tele foondienst H. van Nieuwenhuijzen, thans werkzaam ten post-, tejl©graaf- en telefoon- kantore alhier. Geslaagd. Aan de universiteit te Amsterdam is be vorderd tot arts de beer J. A. Ross, vroe ger hier ter stede woonachtig. Legaat. Door wijlen Mej. L. W. Boone is f1000,— gelegateerd voor een raam in de Ned- Herv. Kerk alhier. Plaats tekort. Een ingezonden stuk, het verslag van de vergadering van de vereeniging V. P. Z. en een gedeelte van het raadsverslag van Wemeldinge moeten wegens plaatsgebrek tot Vrijdag blijven staan. Liefdadigheid Ten bate van de afdeeling Goes van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en vacantie'kolonies is hedenmiddag in de Landbouw-Bioscoop weer een voor stelling gegeven met de Poppenkast, waar over we in ons nummer van Maandag schreven. De zaal was geheel uitverkocht, en de jeugdige toeschouwers hebben van de Iot-gevalkn van Jan Kliaassem genoten. Morgenmiddag wordt de voorstelling nog maals herhaald, en wederom voor hetzelf- doel. i Gaslevering aan de dorpen. De „Middelburgsche Courant" nam ons stukje over de gaslevering aap de Zuid- Bevelandsche dorpen over, eti teekende daarbij aan: 1 „Naar wij vernemen, is het inderdaad juist, dat Middelburg niet voor de cen trale gaslevering is, minder omdat men „er niet voor gevoelt", dan wel omdat op grond der cijfers, zoodanige centrale gaslevering vooralsnog niet voordeeliger geacht wórdt te zijn voorzoover dat dan ons debiet betreft. De bovenstaande op lossing wordt dan ook dezerzijds wel de meest wenscheüjke geacht." Van andere zeer goed ingelichte zijde deelt men ons evenwel mede, dat de cen trale gasvoorziening van de middengroep nog lang niet van de baan is. „Dezer da gen kan zelfs een gunstig rapport van het bureau der vereeniging van Ned. gemeen ten worden verwacht", aldus onze zegs man. „Dit rapport geeft inlichtingen over gaslevering uit België, waar men thans reeds druk doende is Antwerpen en Brus sel van een centraal punt uit, van gas te voorzien." Volgens onzen zegsman zou de Belgisch© combinatie zoowel aan Ber gen op Zoom als aan de Zceuwsche ge meenten in de middengroep gas willen le veren tergen 3 ct. per kub. Meter. Die groo-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2