IV. 22 Woensdag 19 Februari 1930 117 Jaargang. Binnenland LINTVELT's BAZAR Buitenland. School en kerk Rechtszaken. Sport. FroVineienieuWs Wrijf Uw pijnlijke spieren ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag- i en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers» en Uitgeversbedrijf nr_i-r1*71*7 1n VT~ C%aa A Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Adverfentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Een oplichter. Bij een groote bankinstelling te Am sterdam heeft een Griek getracht twee valsche cheques resp. groot 5000 en 35C0 dollar te incasseeren. Deze cheques waren afgegeven door de Equitable Trust Company te Parijs en getrokken op New-York. De bankinstelling was er van op de hoogte, dat de cheques zouden wor den aangeboden, en wist ook, dat ze valsch waren. Het is niet gelukt den man aan te houden. In het bad overleden. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben uitvoerig geantwoord op de vra gen van het Statenlid Th. G. C. Hooy omtrent het feit, dat in het provinciaal ziekenhuis te Santpoort een verpleeg de in het bad is overleden. Medegedeeld wordt, dat de ver pleegde in het bad een aanval van hartzwakte heeft gekregen en eerst drie kwartier nadat zij uit het bad te bed was gelegd is overleden. Ged. Staten geven, naar aanleiding daarvan, uitdrukkelijk als hun mee- ning te kennen, dat voor eenïge onge rustheid onder de bloed- en aanver wanten van de in het provinciaal zie kenhuis nabij Santpoort verpleegden, geen enkele aanleiding bestaat. Uit den aard der zaak kunnen Ged. Sta ten, noch de commissie van bestuur, noch de medische leiding van het zie kenhuis waarborgen, dat nimmer, het zij door samenloop van omstandighe den, hetzij door individueele verzui men, ongevallen aan patiënten zullen overkomen. Bij voortduring echter wordt er naar gestreefd de kans op on gevallen zooveel mogelijk te beperken. Indien na onderzoek blijkt van eenïg verzuim wordt ernstig nagegaan, wel ke maatregelen daarvan het gevolg moeten zijn. In het onderhavige geval is het dienstverband met de nalatige verpleegster (een gediplomeerde va- cantie-zuster, die op arbeidscontract was aangesteld) beëindigd. Een onderwijzer mishandeld Een onderwijzer der R.K. Jongens school te Montfoort had een der leer lingen strafwerk gegeven, dat deze na afloop der schooluren moest afma ken. De jongen ging naar huis en deelde daar mede, dat de onderwijzer hem geslagen had. Hierop werd de oudere broeder van den gestraften leerling zóó verbolgen, dat hij naar de school ging bij den aanvang der mid- dagschool en den onderwijzer een dus- danïgen klap in het gelaat toediende, dat het glas van diens bril in het oog drong. Er ontstond een vechtpartij waarbij de onderwijzer het onderspit dolf. Op het geraas kwam een onder wijzer uit een andere klas aangeloo- pen, doch ook deze werd door den broer aangepakt en zag zich de ge- heele jas gescheurd. Ten slotte deed men de school ontruimen en werd geneeskundige hulp ingeroepen voor den mishandelden onderwijzer. De po litie kreeg tevens kennis van het ge val, meldt de „Tijd". Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. De papegaaienziekte. In een rede, die dr. Heyermans Maandagavond voor de Gezondheids commissie te Amsterdam over de pa- pegaaienziekte heeft gehouden, heeft hij o.a. gezegd, dat zich behalve te Amsterdam ook een geval in Den Haag en een in Breda heeft voorge daan. Spr. achtte ter bestrijding van de ziekte quarantaine voldoende en een invoerverbod van papegaaien niet noodzakelijk. Van mensch op mensch is de ziekte niet besmettelijk. Door een hond gered. Zaterdagmiddag hoorden de bewo ners van een boerderij in den Bui- tendijkschen Buitenveldertschen Pol der te Nieuwer Amstel een Klagend gehuil van den zich op het erf be vindenden waakhond. Toen men naar de oorzaak van een en ander een on derzoek ging instellen kwam men tot de ontdekking dat een 2-jarig zoon tje van den landbouwer in den achter de woning gelegen waterput was ge raakt. Men mocht er in slagen den kleine spoedig op het droge te bren gen. Een geneesheer gelukte het door toepassing der kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken. Besmet door parkieten. In een woning te Den Haag over leed eenigen tijd geleden een der bei de daar aanwezige parkieten. De be woonster en een vriendin zijn nadien tijd aan longontsteking overleden, de knecht, die de vogels verzorgde werd ook door die ziekte aangetast, doch is thans geheel genezen. De overge bleven parkiet en een nieuw bijge- kochte, die oogenschijnlijk gezond zijn, zijn thans door den geneeskundigen dienst in quarantaine genomen. Zakkenroller geknipt. Na de aanhouding onlangs in den Princesse Schouwburg in Den Haag van een zakkenroller den Armeniër G., was het de politie bekend, dat met hem en zijn internationaal gezelschap ook een Nederlander in betrekking stond, die tijdelijk te Amsterdam ver blijf hield. Deze persoon trad op als een soort impressario, die gonnectie onderhield met verscheidene gauwdie ven. De man woonde in de Spiegel straat te Amsterdam en wist, toen 14 dagen geleden een poging gedaan werd hem daar te arresteeren, te ontsnap pen. Hij is buitengewoon vlug en hef viel niet gemakkelijk, verder zijn spoor te volgen. Maandag ging de gladde vogel op stap naar Den Haag, niet vermoedende, dat de politie nog gladder was. Goed en wel in de Resi dentie aangekomen, werd hij gearres teerd door een rechercheur, die in dertijd bij de huiszoeking te Amster dam aanwezig was. De gearresteerde, die is opgesloten, is de 38-jarige C. v. W. Hij is herkend als de trouwe metgezel van den Armeniër bij diens schouwburgbezoek. Bij voorkeur na men de beide mannen hun slachtoffer tusschen zich in, waarna een van bei den zijn slag sloeg. Van "W. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het vloeken in het leger. In een binnenkort te verwachten le gerorder, welke op drie achtereenvol gende middag-appèls zal moeten wor den voorgelezen, maakt de Minister vair Defensie, naar aanleiding van een klacht van den Raad van Legerpredi- kanten, als zijn uitdrukkelijk verlan gen kenbaar, dat het in het Reglement vastgestelde betreffende het vloekver- bod, enz. met stiptheid zal worden ge- handhaaf d en dat tegen de overtreders strafmaatregelen zullen worden ge De Fransche regeering afgetreden. Maandagavond is de Fransche re geering verslagen met 286 stemmen tegen 281 stemmen, nadat minister Chéron in de Kamer het amendement onaannemelijk had verklaard, waarbij gehuwde vrouwen, die minder dan 20.000 francs verdienen, vrijdom van belasting voor dit bedrag verleend wordt, mits de echtgenooten dier vrou wen voor ten minste een gelijk inko men belasting betalen. De minister zeïde, dat aanneming van dit amende ment de schatkist jaarlijks 60 mil- lioen zou kosten, welk bedrag zij niet missen kon. Toen desondanks hef amendement gehandhaafd bleef, stel de Chéron, waarmede hij Zaterdag al gedreigd had, de kwestie van ver trouwen. Hierop werd het amendement met slechts 5 stemmen meerderheid aan genomen. Nadat de uitslag van de stemming bekend was gemaakt, verlieten de mi nister van Financiën onmiddellijk de zaal, terwijl men „Leve Tardieu!"rïep. Tardieu, die nog ziek te bed ligt, heeft een ontslagbrief op doen stellen. Het bericht verwekte in Londen groote emotie; men vreest ernstige belemmering van het vlootconferentie- werk. Inderdaad zat Tardieu in vele kwesties en is moeilijk vervangbaar. Men verwacht echter zijn weder-op- treden met een niet of slechts zeer weinig gewijzigd ministerie. Het Vaticaan over de vrouwen kleeding. Door het Vaticaan is een circulaire gericht tot alle bisschoppen, waarin dezen en de lagere priesters, alsmede vaders en moeders en hoofden van scholen en andere opvoedings-ïnstel- lingen herinnerd worden aan hun plicht om te bevorderen, dat de kleeding van vrouwen en meisjes zal voldoen aan de eischen der zedelijkheid. Vrou wen, die niet behoorlijk gekleed zijn, dienen niét te worden toegelaten bij de H. Communie en niet op te treden als peet bij doopplechtigheden. Zoo noodig moet haar de toegang tot de kerken worden ontzegd. Deze regel dient vooral streng gehandhaafd te worden bij groote kerkelijke feesten. De circulaire adviseert den diocesa- nenraden jaarlijks een bespreking te houden over de beste methode, welke men denkt te kunnen toepassen ten einde een mode te bevorderen, die in overeenstemming is met den Christe- lijken geest. Politierechter te Middelburg. Een vrouw beleedigd. J. S., 40 jaar, arbeider te Kruinin- gen, werd ten laste gelegd dat hij op 14 December j.L te Kruiningen P. S. C. T. heeft beleedigd. Eïsch: f15 of 15 d. hechtenis. Uitspraak: f 15 of 15 dagen hechtenis. Het zwakke geslacht. J. C. D., huisvrouw C. v. S-, 30 jaar, zonder beroep te Rilland-Bath, werd verdacht, dat zij te Rilland-Bath op 31 December 1929 L. V. heeft gesla gen. Eisch: f0,50 of 1 d. hechtenis. Uitspraak: ontslag van rechtsvervol ging. Nog zoo iets, doch erger. H.a. P.a. v. d. L., 20 jaar, zonder beroep te Wolphaartsdijk, werd ten laste gelegd dat zij op 5 Januari 1930 J. W. heeft geschopt. Eisch: f10 of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f10 of 10 dagen hechtenis. VOETBAL. De stand der Zuidelijke 2e klasse A luidt tot op heden: T. A. C. 16 12 3 1 27 55-18 Middelburg 19 10 4 5 24 48—31 Dongen 15 11 1 3 23 44-21 M. E. V. O. 19 9 2 8 20 41-47 Zeelandia 15 7 4 4 18 49—37 R. B. C. 16 6 2 8 14 35-39 Vlissingen 19 4 5 10 13 31—58 De Baronie 15 4 5 6 11 23-32 Breda 14 4 2 8 10 24—44 D.O.S.K.O. 16 3 4 9 10 40-45 Velocïtas 14 3 2 9 8 3049 De Baronie 2 punten in mindering wegens niet opkomen tegen Dongen. De stand der Zuidelijke 3e klasse A luidt tot op heden: Hulst 13 12 1 0 25 60-12 Terneuzen 13 10 1 2 21 69-13 Middelburg II 11 7 0 4 14 39-38 Walcheren 12 5 1 6 11 26—35 Vlissingen II 12 4 0 8 8 27—39 Zeelandia II 13 4 0 9 8 32—59 Zierikzee 11 3 0 8 6 1950 S.I.N.O.T.O. 10 2 1 7 5 12-33 De eindstand van de klasse B K.N.V.B. luidt H. E. R. O. Goes Boeimeer H. K. I. Alliance De Muggen 12 11 12 6 12 12 12 12 Nieuw Borgvl. 12 Zuidelijke 3e als volgt: 0 23 49-16 5 13 38-33 5 12 30-24 6 11 35-39 7 9 28-30 7 8 18—34 7 8 21-43 De Rijksweg. Zachtjes aan komt er een einde aan den onhoudbaren toestand van den hoofdweg voor doorgaand verkeer in het Oosten van Zuid-Beveland, schrijft de „Middelb. Crt.". Een stap in de goede richting was het Maandag voor het verkeer openstellen van het twee de wegvak van dep nieuwen Rijksweg, het deel dus, dat Rilland-Bath en Krabbendijke verbindt. De „Zeeland". Naar wij vernemen ligt het onfwerp- koopcontract, dat is opgemaakt voor het geval, dat de algemeene vergade ring zich vereenïgt met het voorstel tot verkoop van de fabriek enz. bij de bestuursleden voor de leden ter in zage. Het schijnt niet makkelijk te gaan algeheele toestemming te ver krijgen van hef departement van fi nanciën inzake overdracht van het erf pachtsterrein, waarop de fabriek staat. f en tiramme gewrichten, verdrijf I die afmattende pijnen van rheu-1 s matiek en ipit met de beroemdej AKKER'. KLOOSTERBALSEM verzacht verra»endj •nel. rfGeen goud zoo goed." Provinciale Staten van Zeeland. (Vergadering van Dinsdagavond). Voorzitter de Commissaris der Ko ningin. Aanwezig 40 leden. Afwezig de heeren Boender en Staverman. De voorzitter stelt voor -de mede deeling van Ged. Staten inzake her ziening van de tarieven van den Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Dixhoorn stelt voor de mededeeling naar de afdeelingen over te brengen. De voorzitter wijst er op, dat de nieuwe tarieven dan niet met 1 Maart kunnen worden ingevoerd en vraagt of de heer van Dixhoorn toch zijn voorstel handhaaft. De heer van Dixhoorn antwoordt bevestigend en bij stemming staken de stemmen (2020), zoodat in de vol gende vergadering opnieuw moet wor den gestemd. Ook met de mededeeling van Ged. Staten naar aanleiding van de motie— Wallien betreffende het directorium voor de Prov. Stoombootdiensten, stelt de voorzitter voor, voor kennisgeving aan te nemen. De heer Wallien kan zich daarmede wel vereenigen, maar wil toch nog een vraag stellen, omdat hem bij geruchte iets ter oore is gekomen, dat niet in de mededeeling staat, n.l. dat Ged. Staten den directeur van den Ooster- scheldedienst ook reeds het veer Vee- reKamperland en dat van Wol phaartsdijk op Kortgene als terrein van toezicht hebben aangewezen. Als dit zoo is, dan verheugt dit spreker, en staan dus alle bootdiensten onder 2 directeuren, er is dan nog maar een stap noodig om tot één directeur te geraken. De heer Onderdijk had gedacht dat de heer Wallien verzending naar de afdeelingen zou hebben voorgesteld, waar dit niet het geval is, doet spr. een voorstel daartoe, omdat ook zijn fractie enkele opmerkingen heeft te maken. De heer Dieleman zegt, dat het juist is -dat ook de veerdiensten, die Noord- Beveland met de andere eilanden ver binden onder den directeur van den Oosterscheldedienst zijn gebracht. De kwestie om 2 directeuren door één te vervangen is in de mededeeling reeds besproken. Tegen verzenden naar de afdeelingen bestaat geen be zwaar. Het voorstelOnderdijk wordt aan genomen met 37 tegen 3 stemmen. Nog stelt de voorzitter voor de me dedeeling van Ged. Staten inzake de mislukte onderhandelingen voor over dracht van het bedrijf der electrische tram Vlissingen-Middelburg voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Overhoff stelt voor de me dedeeling naar de afdeelingen over te brengen. De heer v. d. Wart zou in besloten zitting enkele vragen willen stellen. De voorzitter zegt dat dit eerst kan na de sectievergaderingen, als het voorstel—Overhoff wordt aangenomen De heer Dieleman meent, dat in dit geval geen gedrukte afdeelingsversla- gen moeten worden verstrekt, doch in besloten vergadering rapport van hef afdeelingsonderzoek kan worden uit gebracht. Op een vraag van den voorzitter of een der leden stemming verlangt over hef voorstel-Overhoff, antwoordt de heer Dumoleijn bevestigend. Het voorstel wordt aangenomen met 28 tegen 12 stemmen. Alle reeds vroeger gepubliceerde voorstellen van Ged. Staten, behalve dat inzake verleening van een credief aan de N.V. „P.Z.E.M." voor overne ming van het laagspanningsnet der ge meente Sf. Janssteen, hetwelk voor- loopig wordt teruggenomen, worden naar de afdeelingen verwezen. Na verkregen toestemming van de vergadering, bespreekt de heer Adri- aanse het in gelijk stellen van -den heer Reuvers, oud-bedrijfsleider van de P.Z.E.M. Spr. wijst er op dat die kwestie destijds groote belangstelling in de Staten had en zou daarover gaarne, zoo noodig in besloten zitting, enkele nadere inlichtingen van Ged. Staten hebben. Dit wordt toegezegd. Hierna had de trekking der afdee lingen plaats. In de eerste afdeeling hebben zit ting de heeren van Waesberghe, Bos» selaar, Moelker, Sonke, Timmerman, Erasmus, Wallien, dePaauw, Mes, Jo- ziasse, Overhoff, Staverman, en de leden van Ged. Staten van Rompu en Dieleman. In de tweede afdeeling mevr. Bergs» ma en de heeren Catshoek, van Dix hoorn, Koster, Vogelaar, Kakebeeke, v. d. Beke Callenfels, Laernoes, On derdijk, Boonman, Kodde, de Ridder en de leden van Ged. Staten v. d. Weijde en v. d. Putte. In de derde afdeeling de heeren: de Jonge, Welleman, Vienings, Hen- drikse, Dumoleijn, Reilingh, van 'f Hoff, Doeleman, de Baare, van der Wart, Adriaanse en de leden van Ged. Staten Stieger en van Dusseldorp. Hierna wordt op voorstel van den voorzitter de volgende openbare ver gadering bepaald op Donderdag 13 Maart te 2 uur en daarna deze bijeen komst gesloten. COLIJNSPLAAT. In de Maandag gehouden vergadering van den ge meenteraad waren alle leden tegen woordig. De voorzitter opent deze eer ste vergadering in het nieuwe jaar met een welkomstwoord en wenscht den leden alle goeds toe. De heer de Pree dankt namens den raad den burgemeester voor zijn wenschen, en brengt hem wederkeerig de beste wen schen der leden over. Naar aanleiding van een door den Raad gedaan verzoek om wijziging van de dienstregeling van den veerdienst Kortgene—Wolphaartsdijk, is bericht ontvangen, dat het niet gewenscht is in een loopende dienstregeling veran dering aan te brengen, maar dat bij de vaststelling van een nieuwe rege ling de wenschen van den gemeente raad zullen overwogen worden. Aan een schrijven van het comité uit de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in 't kanton Hoorn betreffende afschaffing der classifi catie, wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten ad- haesie te betuigen. Eveneens wordt op voorstel van B. en W. besloten tot toetreding tot den Provincialen Brandweerbond. Ingekomen is verder een schrijven van 't raadslid A. Verburg Cz„ hou dende bericht, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. De burgemees ter zegt, dat het besluit van den heer Verburg hem leed doet en dat hij hem tijdens zijn raads-lidmaatschap heeft leeren kennen als een eenvoudig en rondborstig man, wiens adviezen steeds op prijs werden gesteld. Wet houder Haringman sluit zich hierbij volkomen aan. In de gemeentebegrooting 1929 wer den eenige wijzigingen en af- en over schrijvingen aangebracht. Het kohier hondenbelasting 1930 wordt vastgesteld tot een bedrag van f263,voor 71 honden. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om met de a.s. kermis en kele gedeelten van de openbare straaf aan 't verkeer te onttrekken. Een voorstel van B. en W. om een

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1