Hoesten Rechtszaken. Wetenschappen. Buitenland» Gemengd NieuWs. Het is niet afieen de grootte, die succes geeft. 19 Advertentiën ei medeneming van een bedrag van f 3000 an coupons. Het moet reeds eenige dagen geleden ebleken zijn, dat het met de boehen van 'en man, die reads 27 jaren bij de West andsdhe Hypotheekbank in betrekking eweest, niet geheel en al in orde was. De oeken werden dientengevolge aan een na- onderzoek onderworpen en de man schijnt de resultaten van dit onderzoek lie ver niet te hebben willen afwachten. Al thans Donderdag is hij met de Noorder zon vertrokken. Thuis heeft hij een brief achtergelaten aan zijn vrouw, waarin hij ekent zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. De papegaaienziekte. De papegaaienziekte heeft te Amsler- dan haar eerste slachtoffer gemaakt. De oeder van het gezin, wonende aan dein Hagen doorn weg, waarvan drie leden aan de ziekte lijdende waren en één in obser vatie is, is in het Wilhelmina-gasthu:: verleden. De toestand van de andere pa iënten, die door de ziekte zijn aangetasp is niet zonder zorg. De minister van binnenlandsche zaken landbouw heeft met ingang vain 15 ebruari den in- en doorvoer van pape gaaien, parkieten en ander papegaai- chtige vogels verboden. Afwijking van dit verbod kan in bijzon- ere gevallen worden verleend onder door den directeur van den veeartsenijikiumidigen lenst te stell-n voorwaarden. De Nederland sche Rejsver- eeniging. De vergadering van de Haagsche afdee- ling der Nederland sche Reisvereeniging, welke op 'hedenavond 8 nor zal plaati hebben, zal o.m. gewijd zijn aan een be spreking van de crisis, welke thans in de vereeniging heerscht, cn welke den alg. voorzitter mr. van der Flier er toe heeft gebracht, een buitengewone algemeenever gadering op 1 Maart a.s. te Utrecht bij een te roepen. In bespreking zal komen de mislukking der bekende reis naar Barce lena, doch hoewel deze het conflict heeft geopenbaard, is wel gebleken, dat ook overigens in de leiding der N. R. V. zóó veel diepgaand meeninigsverschil bestaat, dat het bestaan der vereen i ging zelf ern stig gevaar dreigt. Aan de leden zal thans een uitspraak worden gevraagd. De 750.000e Am sterdammer. De wethouder van den burgerlijken stand te Amsterdam, de heer Ed. Polak, heeft Zaterdag vergezeld van den referen daris, den heer C. Zahn, een kraamvisite gebracht in de gemeente woning aan de Ko renbloemstraat aan den overkant van het IJ, waar de 750.000ste inwoner van Am sterdam werd geboren, om modder Nauta de gelukwenschen van het gemeentebestuur over te brengen-. Wethouder Polak hield een korte toe spraak, waarbij hij de moeder namens het gemeentebestuur gelukwenschte. Verder overhandigde hij haar namens het gemeente bestuur een spaarbankboekje op den naam van den jonggeborene, waarop een bedrag van f 100 was ingeschreven. Den vader overhandigde hij- voorts een enveloppe met inhoud, teneinde in de kosten, dlie de nieu we uitbreiding van het gezin met zich me de brengen, ©enigszins tegemoet te ko men. Verder ontving de jeugdige Jan een zilveren beker, waarin later een inscrip tie zal worden aangebracht. De Spaarbank voor de stad Amsterdam had als geschenk een spaarbusje uitge kozen. De moeder was zeer gelukkig met de ontvangen geschenken, terwijl vader Nau ta den wethouder met eenige hartelijke woorden dankte voor zijn vriendelijke woor den, cn de gekregen geschenken. Hij droing er tevens bij hem op aan hem een betrek king als stoffeerder bij de gemeente te bezorgen. De wethouder zegde hiertoe zijn best te zullen doen. Daarop vertrokken de belangstellenden. De overvafte'Willemstad 'voor 't gerecht. Woensdag 15 Januari heeft het kanton gerecht te Willemstad uitspraak gedaan inzake de overrompeling, gewelddadighe den enz. op Zaterdagavond 8 Juni 1929. Zes van de beklaagden zijn vrijgespro ken, vijf zijn veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, en één beklaagde* is ver oordeeld tot 7 maanden; alles met aftrek van de preventieve hechtenis. Een onderaardsche gang ontdekt. In de onmiddellijke omgeving van het kasteel te Born (L.) bewoond door den heer Barb oude-Roosteren, even nabij den Provincialen weg naar Sittard heeft men bij het omkappen van boomen een onder- aardschen gang ontdekt. Bij onderzoek bleek dat deze gang circa 7 meter hoog en 50 meter lang was. Hij liep van den Provincialen weg onder den kasteelvijver door en kwam daar in de omgeving van een der zalen uit. Men zal deze gang nauw keurig onderzoeken, daar verondersteld wordt dat hier nog neven-gangen aan zijn. Zooals bekend behoort het kasteel van Bom (L.) tot een der oudste yan ons land. Buis van de waterleiding ges prongen. Zaterdagmorgen is een buis van 't wa terleidingnet in den Tetterodeweg te Haar lem gesprongen. Een groote hoeveel'ïeid water borrelde aanstonds omhoog en spoot ongeveer een halve meier hoog boven den weg uit. Spoedig was er een gat van twee meter middellijn in den weg. Het water stroomde den weg af en maakte vrij diepe geulen in de 'trottoirs, welke niet 'bestraat zijn. Aan vankelijk ging de stroom den afrit af 'naar liet lager gelegen station Overveen, waar de kelder van het station weldra een hal ven meter onder water stond. De stroom werd toen afgeleid, waardoor het midden gedeelte betrekkelijk droog bleef. Ook de toegangsweg naar het station werd afge damd. Het water verzamelde zich nu op den Bloemendaalschen weg bij den spoor wegovergang. De straatputlen konden de groote massa niet verwerken en spoedig liep het water over het tro'btoir den win kel binnen van bakker Snel. Diens kelder stond in korten tijd blank, waardoor eein hoeveelheid papier, chocolade en boter onbruikbaar werd Het was niet gemakkelijk de gespron gen buis af te sluiten, daar deze een deel uitmaakte van een kringleiding, zoo Jat op verschillende plaatsen onJergrondsche kranen moesten worden dichtgedraaid. Daarmee ging een uur verloren. V e r id r o n k e n. Zaterdagmorgen omstreeks half twaaF ontdekte een arbeider van het gasbedrijf te Heemstede, die de lantaarns contro leerde langs de Leklschevaart, achter fepenrode een damesfiets, die tegen een boom stcnJ, terwijl een dameshoed op den weg lag. Met een baanwachter, die zich in de nabijheid bevond, toog hij op onder zoek uit en beide mannen zagen iemand in de Leidschevaart drijven. Zij waar schuwden de politie, wie het gelukte het lijk met een dreg op te halen. Het bisek te zijn de 38-jarige ongehuwde mej. Lam- mers uit Bennebroek. Ruim een uur lang werd nog kunstmatige ademhaling toege past, doch zonder resultaat. Men denkt aan een ongeluk. Liebermann. In de Vrijdag voortgezette strafzaak tegen Liebermann persisteerde de advocaat-gene raal bij zijn eisch tot veroordeeling van Liebermann tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van 8 maanden voorloopige hechte nis. Toen Liebermann door den veldwachter werd weggeleid, trad zijn vrouw op hem toe om hem hartelijk te omhelzen. Het waren verjaardagzoenen, want Vrijdag is Liebermann 44 jaar geworden. Rechtbank te Middelburg. Dronken. M. v. S., 19 jaar, koopman te Goes, was door den kantonrechter te1 Goes ver oordeeld tot f20 of 20 d. h. wegens het in staat van dronkenschap de orde ver storen. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: Bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Bronchi fis en Kinkhoest Siroop perflesch 1 gld. Bonoons per doos 60ci Bij Apoth. en Drogisten «lichtingen omtrent mogelijke hulpverlee- n;ng kon geven, zoodat de commissie het argument verwerpt, dat Nobile het eerslt gered wilde worden om de leiding op zich te nemen bij de verdere reddingspogingen. Toegegeven wordt echter, dat Nobile later zijin fout inzag en zich wilde rehabiiiteeren door zich naar zijn kameraden in de roede lent te laten terugbrengen. Niettemin acht de commissie zijn houding onmogelijk te rechtvaardigen. In een aanhangsel bij het rapport wordt bet oordeel over Nobile nog verscherpt. Hij wordt hierin beschuldigd van een niet loyafe houding, daar hij geld voor de ex peditie heeft bijeengebracht door te be weren, dat de Duitschers een Poolexpe ditie voorbereidden, en zoodoende op het Italiaansche chauvinisme te specule.eren. Nobile gevonnist. Zooals bekend, is destijds in/gesteld een commissie belast met een onderzoek naar de Noor dp ooi-expeditie van Nobile, wel ke tot een groote mislukking werd, en waarbij verschillende personen het leven verloren. Het rapport der commissie is thans verschenen en het komt tot, voor Nobile vernietigende conclusies. Zoo wordt in het eerste technische deel van het rapport verklaard, dat het tijdstip voor het vertrek van het lucht schip slecht was gekozen. Immers zeer kort voor men vertrekken zou, werd een scheur in het omhulsel ontdekt. Dit werd inderhaast hersteld; de commissie echter is van oordeel, dat Nohile verstandiger gedaan zou hebben, het luchtschip eerst nog eens grondig te laten nazien. Niette min besloot de generaal, te vertrekken, in weerwil van den slechten atmosferischen toestand. Voorts keurt de commissie het af, dat Nobile het luchtschip, toen het eenmaal boven de Pool was gekomen, daar zoo lang deed rondcirkelen. Ook omtrent het feit, dat Nobile zicb het eerst uit het „kamp van de roode tent" heeft laten redden, maakt de commissie nog eenige scherpe opmerkingen. Het is waar, zoo zegt zij, dat Nobile minder woog dan zijn kameraden, en ook minder dan Cecioni, die van alle overlevenden het zwaarst was gewond, doch Nobile heeft zijn gewicht verzwaard door zijn hondje en eenige hoeken mede in het vliegtuig te nemen. Bovendien is gebleken, dat Nobile bij zijn aankomst aan boord van het hulp schip de „Citta di Milano", geen verdere De papegaaienziekte. lii het London Hospital zijn onder /.oekingen ingesteld over de oorzaken van de papegaaienziekte. Het laatst verschenen nummer van het bekeude Ëng<4sche tijd schrift „The Lancet" geeft hiervan naden bijzonderheden, waaraan de onderstaande gegevens zijn ontleend. Bij nader onderzoek werd bevestigd, lat alle zieke papegaaien een filtreerbaai virus herbergden. Wanneer materiaal vai zieke dieren, na gefiltreerd te zijn, werd overgeënt op hoefdieren, werden deze ziek en gingen op de gewone wijze dood. A s filters werden gebruikt kaarsen van Cham herland en de bekende E. K. filters van Seits. Bij geen enkele van deze zieki diereu werd een paratyphus bacil gevon den. Op één uitzondering na, maar dit laatste dier vertoonde bij onderzoek na den dood groote veranderingen, die in geen enkel opzicht vergelijkbaar waren met die, welke gevonden worden bij alle andere aan papegaaienziekte overleden dieren. l)e schrijvers leggen er den na druk op, dat ook dit weer wijst op de onderstelling, dat de paratyphus-bacil niets te maken heeft met de papegaaien ziekte. Zij hebben ook nog overtm-ings uroeven gedaan bij Chineesche biggetje> en kippen. De Chineesche bigge jes bleven gezond, maar ook de kippen werden ziek een 2U-tal dagen na de inenting Zij wijzen er in dit verband op de mogelijk heid, dat de verwekker der papegaaien ziekte verwant is aan het virus van dt vogelpest. Tenslotte hebben zij in hui artikel nog een belangrijke bijdrage ge leverd tot het inzicht in de gevaarlijk heid van dieren, die maandenlang schijn baar gezond zijn en toch den verwekke der ziekte künneu herbergen Zij ver tellen van een papegaai, die in Afrika (Goudkust) gevangen *erd en een maand of drie ziek geweest is aldaar. Toen hij hersteld was, kwam hij in het bezit van mej. X., die het beest acht maanden lang in eigendom had Gedurende al dien tijd was de papegaai schijnbaar gezond en had slechts enkele malen diarrhee. Op 9 Januari werd mej. X. in haar tong gebet n door dezen papegaai en werd dientengevolge 19 Januari, dus 10 dagen later, ziek. In hetzelfde nummer van /The Lancet komt een memorandum van den minister van volksgezondheid voor over de pape gaaienziekte. Daaruit blijkt dat in Engeland reeds van Juli 1928 dertig tot veertig gevallen door ziekte zijn voorgekomen. De minister wijst er cp, dat over den ver wekker nog geen zekere feiten ter be schikking staan, met name is niet geble ken, dat de paratyphusbacil met de En gelsche gevallen iets te maken heeft. Hij verwijst verder naar de onderzoekingen in Londen Hospital. Over het algemeen waren de patiënten in aanraking geweest met papegaaien. Een andere maal waren andere uitheemsche vogels de oorzaak. De incubatie-periode was altijd ongeveer tien dagen. Slechts bij uitzondering werd de ziekte ook van den eenen patient op den andere overgebracht. Meestal waren het vogels, die pas waren ingevoerd en werd het optreden door ziekte bij de vogels be vorderd doordat een te groot aantal vogels op de sehepen, waarmede zij werden ver voerd, waren opgehoopt en hun voeding watervoorziening en huisvesting, niet vol deden aan eischen van zindelijkheid Merk waardig is dan ook wel, dat in de dieren tuinen en ook in bergplaatsen van de vogel handelaren, waar over het algemeen de hygiënische omstandigheden beter zijn dan aan boord van schepen, epidemiën van papegaaienziekten buitengewoon zeldzaam zijn. De minister wijst er in het memo randum verder op dat de dieren gedurende meerdere maanden, waarschijnlijk wel een maand of vier, besmettelijk kunnen blijven terwijl zij schijnbaar gezond zijn. Aldus is momenteel de stand van zaken 'eder die in het bezit is van een papegaai kan daaruit voor zich zijn conclusies trek ken. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De bastaard-satijnvlinder M. de R. Iin liet verslag in de „Goesche Cou rant" van 12 Februari j.l. over de verga dering van gediplomeerden van tuiriboiiw- cuirsussen te Kapelle stond, dat de lieer Blok tijdens de lezing door hem dlaar ge houden, o.a. gezegd zou hebben' ongeveer het volgende, „waar rijk en rijkswaterstaat niets doen aan de bestrijding van dien bas- taardsatijmvlinJer, moeten de kinderen het wel doen." Het rijk doet echter 'm deze zeer veel. Naast en samen met vereenigim- gein gaat van het rijk Plantenz iektewkiM- digen dienst, rijksluinbouwconsulent c.a.) eigenlijk de geheele actie voor bestrijding uit. Vermoedelijk bedoelt de heer Blok echter dat de nesten niet worden verwij derd uit de beplantingen die het rijk of de kroon aangaan. Ondergetekende heeft eenigen tijd ge leden een opwekking gezonden tot be strijding aan de hoofden van de diensten, onder welke onderhoud van bedoelde be plantingen ressortesren. En van allen di rect bericht ontvangen, dat men aain de al gemeen© bestrijding ging meedoen, voor zoover men er niet reeds mee bezig was. En bij woorden is 't niet gebleven, op één plaats zijn door deze diensten vrij zeker reeds meer nesten vernietigd dan door alle schoolkinderen van de geheele pro- cie te zamen. Met alle respect voor het werk der kinderen. Vele kleintjes maken ook een groote. Het gaat echter niet aanj liet rijk in 't publiek van nalatigheid te beschuldigen als het deze niet verdient. Dc heer Blok bedenke daarbij dat men n:et overal tegelijk kan zijn. 't Is bovendien in deze provincie niet steeds gemakkelijk te weten, bij wien de beplantingen langs wegen enz. in onderhoud zijn. Hoogachtend, De technische ambtenaar le klasse b. d. Plantenziektenkundigea dienst J.ADEMA. Mishandeling van gevange nen. In verband met geruchten en berichten in den laatsten tijd over mishandeling van werkelijke of vermeende politiële© misdadi gers in gevangenissen op d©n Balkan, maakt de „Frankf. Z." melding van een mededee ling, welke het blad gelooft betrouwbaar te zijn. Zij is afkomstig van een gemeen telijk politieambtenaar in de vroegere Hon- gaarsche stad Groot-Bescher©k. De man heeft op bevel van zijn chefs de verboeren en mishandelingen van ge arresteerde com munisten niet alfeen moeten bijwonen, maar er ook aan moeten deelnemen. Bij deze „verhoeren" werden de gebotn den arrestanten op schandelijke manier mishandeld totdat zij alles, wat men weiten wilde hellenden. In de mededeeling worden de namen ge noemd van beambten, di© mishandelden en van de slachtoffers. Streng bevel was gegeven (in verband met ingekomen klach ten) om niet toe te geven dat er folteringen hadden plaats gehad. Bedoeling van de mededeeling is het publiek in Europa op de hoogte te brengen van hetgeen daar in den Balkan geschiedt. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Theodorus Albertus z.v. Albertus Johannes Wilde en Henrica Adriana Zwegers. Overleden: Jannetie Jobsie 1 jr. STAATSLOTERIJ. 5e klasse 17e lijst. Trekking 14 Febr. Premie van f3000: 16165 f400: 15087 f100: 1264 1369 11267 17657 LICHT OP. Dinsdag 18 Februari 5.46 uur Woensdag 19 Februari 5.48 uur WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 17 dezer luidt: zwakke tot matige N.O. tot O. wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen sneeuw, des nachts lichte tot ma tige vorst, overdag om het vriespunt. maar de juiste indeeling van Uw advertentie VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Februari: 19 Den Burg op Texel, hofstede met bouw- en weiland, Minke en Mul der. 19 Ellewoutsdijk, boeren-inspan, Jon kers. 20 Kattendijke, huis met tuin en in boedel, Jonkers. 27 Goes, boeren-inspan, Jonkers. 27 Goes, dekhengsten, de Kok. 28 Biezelinge, landbouwers-inspan, Kram. Wemeldinge, drie woonhuizen met tuin en erf, Kram. Wemeldinge, meubilaire goederen, Kram. Wilhelminapolder, paarden de Kok Maart: 12 's Heer Arendskerke, hofstede met boomgaard, bouw- en weiland, Jonkers en Beth. 's Heer Abtskerke, weiland, van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Februari: 17 en 18, Landbouw-Bioscoop, „West of Zanzibar". 17 en 18, Bioscoop Slot Ostende, „De Wolga Bootman". 19 Bioscoop Slot Ostende, „Lichte Cavallerie" en „Vrouwenstaking". 19 Prins van Oranje, „Rose Marie", Schakels en Gosschalk. Maart: 3 Ver. van Vrijz. Godsd., lezing door Ds. Junod over: „De Steen der Wijzen" van Anker Larsen. AANBESTEDINGEN. Maart: 10 Waarde, verhoogen binnenberm zeedijk, Waterschap Waarde. MARKTBERICHT. ROITERimM, 17 Eebr. 1980. Vlasaanvoer 17811 blauw f 0,70 a f 1, 10000 geel f 0,70 a f 0,85 3900 dauwrood f 0.65 a f 0,70. handel traag geringe vraag. titanen buitenlandsche, kalm. Boekweit, danziger 9,00, Vlansjoerische 12.80 eel f 16.a f-.-, Mais f 142 daver f 6,20. Binnenlandsche: Tarwe f 9,50 a f 10,00 erst Chevalier 7,00 a 7.25 daver 6.a 6,25 Erwten t 9,75 a 10 40 chokkers, prijshoudend. Bruine Boonen 12 50 a 13, vlaanzaad (blauw) y 30,a y 31, arwijzaad 80,a 32,—. Lijnzaad (voer) 17,a 18, Zaai (blauw-bloei) 21,a 22, Wit-bioei 18,a 20, Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 1,75 a f 2,30; Bonten f 1,75 a f 2,30 Eigenheimers f0 ,90 a f 1,20 VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1194 eerste kwaliteit 'i 65 a f 0,75 tweede f 0,58 a f 0,63 derde f 0,4.6 a f 0,52zouters f0, f 0,export f 0,70 a f 0,81 Handel ka'm WAIERGfiiiJJsN VOOR WEMELDINGE (Die voor Yerseke vallen ongeveer vijf minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). (Amsterdamsche tijd). Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 18 Eebr 6.38 6 59 0.23 7.12 7.38 0.37 1.03 20 7.49 8.22 1.17 1.43 21 8.37 9.20 2 00 2.31 22 9.48 10.42 3.03 8.47 23 11 18 4.29 5 15 24 0 08 0.41 5.56 6.S0 UIT DE HAND TE PACHTEN: voor 7 jaren, dadelijk ingaande, onder N i s s eop het dorp recht tegen over het postkantoor: een perceel Boomgaard, beplant met peren en bessen, groot 79 A. 90 c.A. Aanbiedingen in te leveren tot 25 Februari a.s. 3 uur ten kantore van Notaris VAN DISSEL, alwaar nadere inlichtingen te verkrijgen zijn.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3