DIPLOMATEN N°. 21 Maandag 17 Februari 1950 117 Jaargang. Koloniën jport. and en Tuinbouw ProVinciemeuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f 2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond GOESCHE i COURANT Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 - - - gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Eerste oj tweede De niet nieuwe, maar noa steeds onbevredigend beantwoorde vraag hoe gouvernementspassagiers o, onze mailbooten moeten worden ingeheid, vindt beantwoording in ondervoVnd voorbeeld van het leven aan bcy£d) door een medewerker van de „Ke- rier" geschetst: Het is een eigenaardig wereldje, d. eerste klas van een mailboot, 'va rend naar Indië. Een enkele passagier heeft zijn reis betaald: voor ons ten minste 90°/o betaalde het gou vernement. Moesten wij zelf betalen, dan reisden zeker de jongeren 2de klas, misschien 3de. Uit het hoekje, waar ik zit met een boek, dat mijn aandacht niet kan vast houden, overzie ik het dek. Het is 11 uur. De djongos gaan rond met vruchten-bowl. Het strijkje laaf zijn luchtige danstonen klinken en ik zie hoe op die tonen een pasgetrouwd vrouwtje aan den arm van haar man lustig huppelt als een jong meisje aan vaders hand. Het is een uitkomend onderwijzerspaar. En de gedachte komt bij mij op: Wat heeft het gouverne ment er toch mee voor, om zulke menschen 1ste klas te laten reizen? Ze plotseling gedurende eenige weken in een milieu te zetten, dat uitgaat bo ven de omgeving, waaruit ze voort komen en dat waarin ze vooreerst zullen leven; een milieu, dat in zoo schrille tegenstelling zal komen te staan met het zuinige inkomen, waar van zij de eerste jaren zullen moeten leven? Daar ginds zit, jolig lachend, een groep jonge officieren; sommigen ge trouwd, de meesten ongehuwd. IToo- ren zij thuis in de 1ste klas van een mailschip, met al zijn overdreven luxe? Gisteren vertelde me er een, dat hij gaarne over Parijs naar Genua was gegaan, maar„alles op was!" „In den boottrein heb ik natuurlijk 2de klas gereisd, maar hier geeft hef gouvernement me mijn biljet; anders u begrijpt, zat ik ook niet hier!" De kwestie begint mij te interessee ren: ik begin voor en tegen naast el kaar te zetten; het tegen slaat heftig door. Vooral voor eerst uitkomenden lijkt mij het eerste klas reizen bijna een misdaad !Het is vijf uur. Langzamerhand be volkt zich weer het dek, dat in de middaguren eenzaam lag. Nog altijd houdt mij de vraag bezig: Is het van het gouvernement verstandig, goed, zijn ambtenaren die uitkomen, lsfe klas te laten reizen? Ik voeg mij bij een groepje, dat rustig pratend aan een tafeltje zijn thee zit te drinken: een ingenieur, een paar onderwijzers, een particulier, een B. B.-ambtenaar. Na een tijdje breng ik het gesprek op het eerste klas reizen aan boord van een mail schip. Beslist, zonder eenige aarze ling, geeft ieder zijn overtuiging te kennen, dat het voor iemand met een tractement beneden de f700 (dat is het minimum, dat genoemd wordt) dwaas en verkeerd is. „Maar het prestige", waag ik op te merken; „zal het prestige van die menschenofficieren, onderwijzers, in genieurs, bestuursambtenaren, er niet onder lijden, als ze 2de klas reizen?" Zij kijken mij aan of ze willen zeg gen: houdt u ons voor den gek of verkoopt u een aardigheid? „Hoor eens, mijnheer", zegt de oud- te, een Mulo-onderwijzer, die al een- naai met verlof is geweest, „alle aca- misch-gevormden, allen, die tot de poep behocren en de onderwijzers, nu eenmaal dit voorrecht verkre- ^e moesten allen, maar dan zon- deii,',n uitzondering, 2de klas reizen f 800 tractement nebben. En het gouvernement, de mil- lioeniX j;e deze maatregel zal uit sparen^ Weduwen- en Weezen- fonds Cj-ten. De maatschappijen zul len er V om failliet gaan; en hef geld kor dan toch den ambtenaren ten goedsjp wej Qp de meest geluk kige wïjztï want een Indisch we- duwenpensip is laag 60 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M, HELLEMA. „Meneer Slattery", smeekte zij, „u moest mij toch de waarheid vertellen omtrent die romantische blinde pas sagier". „Mijn beste jonge dame", antwoord de hij, „ik heb u reeds verteld, u en de anderen, dat dat verhaal een ver dichtsel is". „Dat is alles heel goed voor de an deren", pleitte zij, „ziet u, het zijn goede jongens en gentlemen, en zij konden er niet op aandringen, omdat er een dame bij betrokken is. Maar de geschiedenis wordt natuurlijk toch bekend, meneer Slattery, en ik zou precies weten, hoe ik ze zou weer geven. U bent verloofd geweest met Prinses von Diss, nietwaar?" „Ja, en zij liet mij in den steek", erkende Grant. „Welke reden hebt u mij aan dat geval te herinneren, miss Smiles?" „Nu is u boos", riep zij vol be rouw. „Het spijt mij zoo. Maar ziet Uj XETBAL. Zuidelijke 1 klasse k.N.V.B. Zondag haddede volgende wed. '10igenoemde klasse 2-1 2-2 7-0 strijden voor plaats met uifslag*Ys* vöjgt" Willem II—N. A. i 3_j Zuidelijke 2e klajU K.N.V.B. Zondag hadden d^j de wed. strijden voor boven^mde klasse plaats met uitslagen a j( MiddelburgM. E. V. De BaronieVlissingen DongenD. O. S. K. O. Zuidelijke 3e klasse A-y Zondag hadden de volgje wed. strijden voor bovengenoen, klasse plaats met uitslagen als voltï Zeelandia II—Walcheren 4 Zuidelijke 3e klasse B K-bg Zondag hadden de volgendeed, strijden voor bovengenoemde ,;se plaats met uitslagen als volgt: De MuggenGoes -7 Nieuw BorgvlietAlliance 1 Ik zal u eens een eigenaardig staal tje geven hoe de zijde die in dansen „zonde" ziet, tegenover den dans, zelfs den onschuldigsten, staat. Het ge beurde op een onzer Zeelandsche booten, dat er gedanst werd, netjes gedanst. Na afloop van een dans, dien ik deed met een dochtertje van een mijner kennissen, komt een der op varenden, iemand dien ik zeer goed ken en waarmee ik vriendschappelijk omga, op mij af en stelt mij de vraag „of ik nu van zulk dansen niet raar werd?" Ik schijn den man op zulk een wijze te hebben aangekeken, dat hij voelde, dat zijn vraag al zeer on behoorlijk was, tenminste vergceilij- kend zegde hij, dat hij, alleen door er naar te kijken, al raar werd! De vra ger is anti-revolutionnair. Zóó staaf men daar tegenover den dans. Men ziet er iets heel zondigs in en wordt er door het kijken alleen al „raar' van. Nu ik heb dan ook wel eens Christelijke zendïngsdagen enz. mee gemaakt waar ik zelf wel eens „raar" werd, door de dingen te zien die daar voorvielen. Wellicht dat in dit op zicht een zendïngsdagen- of christe lijke zangvereenigingsdagen-comïtc ook goed werk zou kunnen verrichten. Dat men van R.K. zijde tegenwoor dig ook tegen den dans gekant is, dat spreekt vanzelf. Wil u een staaltje? ik heb een A.-R. burgemeester gekend, in een overwegend protestantsche ge meente, waar een R.K. pastoor stond, die doorging voor den vriend van een R.K. minister. Hield de een of andere vereeniging een uitvoering en verzocht men om bai na afloop, dan hield Z.E.A. voorloopig de vergun ning aan. Bekend was, dat hij eerst op bezoek ging bij Z.Eerw. en als deze dacht: „nu van mijn parochie komen er toch geen schapen", dan kwam de vergunning al heel gauw af. Want ziet u, dat dansen bevordert den omgang met andersdenkenden en als zoodanig: weg met alle danspartijen! Dan zijn we er in sommige gedeelten van Bra- brant beter achter, daar vieren we vereenigingsfeesten, een avond voor de gehuwden, dan een avond voor de ongehuwde jongens en mannen en dan nog een avond voor de ongehuwde vrouwen. Geen gevaar voor dansen. Nu nog het kaartspelen overal ver boden, immers er zijn ook menschen, die als ze van kaarten hooren al akelig worden. In vollen ernst, mijn heer de redacteur, wij zullen worden de meest zedelijke natie der geheele wereld". De danscommissie geïnstalleerd. Een lezer schrijft in de „N.R.Ct": „Toen eenige weken geleden het be richt kwam dat er een danscommissie zou worden benoemd, zullen de mees ten Uwer lezers gedacht hebben aan een goede mop. Doch nu is de com missie geïnstalleerd en ze krijgt werk te doen ook! meneer Slattery, de journalistiek is voor een vrouw zooveel moeilijker dan voor een man, en het zou zoo prettig voor mij zijn, als u geneigd waart mij de waarheid te vertellen omtrent die blinde passagier." Hij opende de deur. „Miss Smiles", zeide hij, „ik kan alleen dit voegen bij hetgeen ik uw medebezoekers reeds heb verteld, - zij dronk melk drie maal per dag en at restjes, waar zij ze maar kon vin den. Maar hier is uw buitenkansje, als u wilt Zij had groene oogen, groene glinsterende oogen, en haar naam was volstrekt niet Lizzy, maar Henrietta. Kom maar terug als de anderen terug komen, Miss Smiles". De jonge dame glimlachte en pruil de een beetje. ,U ziet er zoo aardig uit en toch is u zoo hardvochtig", klaagde zij, op den drempel staan blijvend. ,U vergist u. Ik ben waarlijk heel gevoelig", verzekerde Grant haar. Daarom zal ik mijn deur sluiten, zoodra u uit het gezicht is". Zij hoorde den sleutel in het slof draaien, toen zij naar de gang liep naar de plaats, waar de lift naar be neden was. Terwijl zij wachtte, keek zij in den spiegel en zuchtte even. Zij was niet gewoon aan afwijzingen". ,Het komt zeker door dien hoed", besloot zij, hem een beetje naar de De eerste komkommers. Veilingsvereeniging Over-Betu- we Eist werden de eerste komkom- ™eiTangevoerd door de Cultuur- Maaï,appij „Millingen" te Mïllin- gen. werden voor f0,98 per stuk verkot eene zijt{uwend. „Ik was er ncoit ze ker van. lar beneden, als't u blieft". DOFDSTUK II. Een bet later djen morgen begaf Grant zichjar bet bureau der cou rant in N.york, welke algemeen beschouwd -d ais de invloedrijkste en belangrijk van de wereldstad. Haar correspdellbea waren in alle hoofdsteden dwereld te vinden. Een van de redactt-, Werd elke week in het Witte Huisntvjmgen. Die cou rant kwam op ,r het gezonde en heilzame in de nerikaansche wet geving en de zat welke ze verde digde, werd zeldt jn den doofpot gestopt. De redact-, Daniël Stone- ham, was een oud end van Grant, en toen hij zijn kaje had afgege ven, werd hij ferstoi in zijn tegen woordigheid toegelateDe tweeman nen drukten elkaar h-elijk de hand. „Grant, beste kerel.riep Stone- ham. „Blij je weer te zii Men hoort, dat je met koningen en -ste minis ters en de grooten der ale omgaat. Het wordt tijd, dat je ee.ieetje be langstelling toont in je eig, land". ,Wel, ik ben hier voor ijn oud werk", verklaarde Grant, ntünkend in den armstoel, waarop zi, vriend had gewezen en een sigaret opkend. „Wel drommels!" merkte Cinder op met eenige verbazing. „Ik icljt, dat je lui waart geworden, sect je Lettergreep voor lettergreepl Aldus, zoo nauwkeurig en duidelijk mogelijk moei U Aspirin vragen. Het is niet voldoende "een tabletje" of "een middel iegen hoofdpijn" enz. ie verlangen, want dit leidt vaak tot onaan gename vergissingen. Natuurlijk moei U dan ook letten op de onbedriegdijke kenmerken der echte Aspirin-Tabletten: origineele ver pakking met het BAYER-kruis en den oranje band. Alleen dan heeft U de volle zekerheid, de echte Aspii-in- Tabletten ie ontvangen, welke bij alle verkcudheidsziekten, rheumatiek, hoofd-en kiespijn enz. onmisbaar zijn. T eenig op de wereld En in Zeeland'? De Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te Utrecht heeft het initia tief genomen tot het oprichten van een prov. organisatie voor vreemde lingenverkeer, welke door een gewes telijk bureau zal worden beheerd. Der gelijke organisaties bestaan reeds in Gelderland, Friesland, Groningen, Drente, Twente en Zuid-Limburg. Bin nenkort wordt een vergadering gehou den, waartoe zullen worden uitgenoo- digd de leden der Prov. Staten, de burgemeesters, de besturen der Ka mers van Koophandel en de besturen der vereenigingen voor vreemdelingen verkeer in de provincie Utrecht. De commissaris der Koningin in deze pro vincie heeft zijn instemming met hef plan betuigd. Kooieenden. Ged. Staten van Zeeland (jebben bepaald, dat in 1930 de kooieenden door den kooiman moeten worden op gesloten of gehokt van 1 tot en met 30 April en vpn 16 Juni tot en met 1 September. Waterleidingmaatschappij Tholen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 24 Maart 1917 houdende toe zegging van rentelooze voorschotten (subsidies) aan de N.V. Waterleiding maatschappij Tholen, gevestigd te Tho- len, ten behoeve van de watervoor die millioenen hebt geërfd. Ik heb meer dan een jaar lang niets van je gehoord". „Ik heb veel moeilijker en onaan genamer werk verricht, dan ik ooit in mijn leven heb gedaan", zeide Grant vertrouwelijk. „Ik heb werk gedaan voor den Geheimen Dienst, dat maar half ambtelijk is. Dat wil zeggen, dat ik niet erkend word, als ik in onge legenheid geraak, en dat, als ik goed werk verricht, het Departement er de eer van krijgt. Maar dat kan mij ver der niet schelen. De zaak is, dat ik een buitenkansje heb gehad. Ik heb ontdekt, dat er gevaar dreigt". „Wat soort gevaar?" vroeg Stone- ham. „Bedoel je iets in verband met de uitnoodiging van Nizza?" „Wel, ik zal je een ding zeggen. Die uitnoodiging zou nooit zijn verzonden, als ik er niet was geweest". „Zeg, houd je mij voor den gek?" „Ik was nog nooit in mijn leven meer in ernst. Het was een dubbeltje op zijn kant met Lord Yeovil's voor stel. Er waren drie stemmen tegen. Vier zouden het hebben belet. De vierde man was voor vijftig duizend pond gekocht. Ik volgde de metho den van de avontuurlijke romanschrij vers en ontvoerde hem. Ik hield hem den geheelen nacht op zee, en de stem ming had plaats zonder hem. Indien hij er bijtijds was gekomen, zou Lord ziening der in die vennootschap op genomen gemeenten. Tholen zal hierdoor dezelfde be handeling krijgen als de waterleidin gen Zuid-Beveland, Noord West-Bra bant, Zuid-Limburg en Schouwen-Dul- veland, hetgeen billijk moet worden geacht. Na de staking te Sluiskil. De besprekingen, welke Vrijdag te Sluiskil ten kantore van de cokes- fabriek zijn gehouden, hebben tot re sultaat gehad, dat de directie zich, na een conferentie van drie uur, bereid heeft verklaard, de loonen voor de plaatsarbeiders te verRoogen van f 18 tot f 21,12 en de mïnimumloonen voor deze groep arbeiders te brengen van 40 op 44 cent. Voor de arbeiders van de cokes ovens en de bijproductie wordt hef minimumloon van 40 cent verhoogd tot 45 cent. Voor deze groep arbei ders beteekent dit, dat het loon van f20,80 verhoogd zal worden tot f25,20 of een loonsverhooging van f4,40 per week. Over de betaling van christelijke feestdagen en het invoeren van va- cantïe zal op 28 Februari nog een verdere bespreking worden gehouden. Besluit vernietigd. Ged. Staten hebben vernietigd het besluit van de Algemeene Vergadering van het waterschap „De Valkenisse- geul" van 18 Januari 1929 tot uitvoe ring van een verbetering van den af wateringstoestand van Tiet waterschap Krabbendijke en den Maagspolder op kosten van eerstgenoemde waterschap, zulks op verzoek van ingelanden van de polders „Emmanuel" en „Valke- nïsse". Ged. Staten hebben daarbij ge let op de waterstaafswet 1900, het al gemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland en het bij zonder reglement voor het waterschap „De Valkenissegeul". Overwogen is o.a. dat het besluit onder meer vordert de verbreeding en verdieping van de waterleiding in den Emmanuelpolder en verlaging van den slagdrempel van de sluis van dien polder, benevens verbreeding en verdieping der waterleidingen met nieuw te maken bergboezem in den Val- kenïssepolder en vervanging van den bestaanden duiker in den dijk tusschen het waterschap Krabbendijke en den Valkenïssepolder door een duiker van ruimere afmetingen, doch dat de in gelandenvergaderingen van de polders Oost, Emmanuel en Valkenïsse zich met dat besluit niet hebben kunnen vereenïgen en die van den Oostpolder niet om vergrooting en uitbreiding der werken in den Emmanuelpolder heeft verzocht en die werken niet in het be lang van de afwatering van haar pol der acht. Dat verder de ingelanden vergadering van den Emmanuelpolder door de verbreeding van de waterlei ding langs den zeedijk de belangen van dien dijk bedreigd ziet en dat die van den Valkenissepolder aanvoert, dat hef Yeovil's motie zijn verworpen, Ame rika zou nooit zijn uitgenoodigd deel te nemen aan het Pact en het gevaar, dat het zelfs nu bedreigt, zou snel zijn genaderd". „Dat is een ernstige zaak, Grant", merkte Stoneham op. „Het ernstigste er van is, dat hef de waarheid is", antwoordde Grant sarcastisch. „Het eerste stadium van den slag is echter gewonnen. De uit noodiging is aan Washington verzon den. Nu zal ik je zeggen, waar hef tweede stadium begint en waar Ame rika de hulp noodig zal hebben van al zijn trouwe onderdanen. Er zal zonder den minsten twijfel een ont zaglijke en listig bestuurde propagan da worden gevoerd om te verhinderen, dat Amerika die uitnoodiging aan neemt. Ik wensch die propaganda te bestrijden, Daniël. Ik heb daarbij jou hulp noodig". De redacteur leunde achterover in zijn stoel en zijn nadenkende grijze oogen bestudeerden Grant's gelaat. Hij was een klein man, gladgeschoren, mef glanzig zwart haar, waardoor grijze strepen liepen. Wanneer iemand hem wilde ergeren, dan noemde hij hem de Napoleon der journalistiek. Toch was er eenige gelijkenis. „Van wie waren de drie stemmen tegen de uitnoodiging van Amerika?" vroeg hij. (Wordt vervolgd),

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1