GLAS DIPLOMATEN N°. 20 Vrijdag 1 Jk Februari 1050 li 7 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Rechtszaken. VAN LEERDAM City Mag-azijn Sport, PUROL ProViDcienieuWs Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Het onzichtbare. De kantonrechter te Middelburg ver oordeelde M. H. te 's Heer Arends- kerke tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis wegens het rijden met een motorrijtuig zonder behoorlijk zicht baar nummer met letter. De oplichting te Aagtekerke. Voor het Haagsche Gerechtshof is in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 47-jarigen J., zonder be roep te Oost- en West-Souburg, die in eerste instantie door de rechtbank te Middelburg, wegens oplichting is veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hech tenis. Hij zou aan een ruim tachtig jarigen inwoner van Aagtekerke ver teld hebben, dat hij geld renteloos in huis had liggen, hetgeen in strijd met de belastingwetten zou zijn. Ook zou den bij dat geld nïet-geldïge bankbil jetten zijn. Voorts zou verdachte voor gegeven hebben dat hij kwam namens den agent van de Nederlandsche Bank te Middelburg. Door een en ander is de oude man bewogen tot afgifte van een bedrag van f 2180,aan den ver dachte. De verdachte ontkende ten stellig ste het hem ten laste gelegde. Na verhoor van verschillende getui gen heeft het O. M. een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. Verdachte's raadsman, mr. Viotta, concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 26 Februari a.s. De moord aan het Bezuidenhout. Voor de Haagsche Rechtbank is gis teren een aanvang gemaakt met be handeling der zaak tegen den 45-jarï- gen W. van der Meer, die beschul digd wordt van den geruchtmakenden moord op mevr. Odem, gepleegd in een perceel aan het Bezuidenhout. De verdachte staat terecht: le. ter zake, dat hij op 5 Septem ber 1929 met voorbedachte rade de weduwe Odem van het leven heeft beroofd, door met een scheermes de rechter binnenste halsslagader aan te snijden en daarna heeft getracht uit de beneden-voorkamer harer woning geld of goederen weg te nemen, waar toe hij het zich in die kamer bevin dende schrijfbureau heeft doorzocht, terwijl de uitvoering van zijn voor genomen misdrijf van diefstal niet is 59 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. De potlooden werden opgeheven en de journalisten luisterden met groote belangstelling. „Kunt u ons zeggen", vroeg Tar- leton, „welke landen zich verzetten tegen de uitnoodiging". „De stemmen tegen werden door zwarte balletjes voorgesteld", legde Grant uit. „Ik kan alleen zeggen, dat :r drie werden gevonden. Niemand ou kunnen zeggen, wie ze er in heeft edaan". „Hebt u ook hooren zeggen, welke anden waarschijnlijk tegen de motie waren?" vroeg Jim Havers. „In Nizza en Monte Carlo liepen vele geruchten", antwoordde Grant. „Maar u moet bedenken, dat weinig menschen zelfs wisten, hoe er gestemd werd, nog minder dat er werkelijk drie zwarte balletjes werden gevon voltooid, alleen tengevolge de van zijn wil onafhankelijke omstandigheden,dat hij niets van zijn g ading heeft gevon den en hij daarbij gestoord is gewor den door de komst van de huishoud ster van mevrouw Odem, de weduwe Holstein; 2e. dat hij heeft gepoogd de weduwe Holstein opzettelijk van het leven te berooven, door haar opzettelijk met een scheermes sneden of steken in den hals, in het gelaat en in de linker hand toe te brengen, zijnde de uitvoe ring van zijn voorgenomen misdrijf niet voltooid, alleen tengevolge van de van zijn wil onafhankelijke om standigheid, dat die vrouw niet doo- delijk werd getroffen en niet aan de bekomen verwondingen is overleden; subsidiair, dat hij deze vrouw zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht, waarvan voor haar levensgevaar te duchten was. Het Openbaar Ministerie heeft in deze zaak 27 getuigen en vijf deskun digen gedagvaard; daarnaast heeft de verdediger, mr. J. H. G. Bekker, nog zeven getuigen a décharge gedagvaard. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen VOETBAL. Zuidelijke le klasse K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: M. V. V.-B, V. V. Willem II—N. A. C. RoermondP. S. V. EindhovenWilhelmina. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: VelocïtasR. B. C. BredaT. A. C. De BaronieVlïssïngen. Dongen—D. O. S. K. O. Middelburg—M. E. V. O. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: HulstZierikzee. Zeelandia IIWalcheren. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: De MuggenGoes. Nieuw BorgvlietAlliance. De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. Dezer dagen is te Sluis een verga dering gehouden van tegenstanders van de waterleiding. Omdat Sluis prachtig water heeft, is de overwegen de meerderheid der ingezetenen te gen aansluiting, vooral omdat het ta den. Het is een fortuintje voor u hee- ren, de eersten te zijn, die dat kun nen publiceeren. Ik had het hier toch bekend willen maken. Een der rede nen, waarom ik Amerika weer bezoek, is mijn landgenooten te overtuigen van de dringende noodzakelijkheid om de uitnoodiging van het Pact aan te lemen." „Ik begrijp het", mompelde Havers. U hebt waarschijnlijk nog wel wat meer inlichtingen te geven, meneer Slattery". •Ik heb een paar dingen te zeggen", bekende Grant. „Maar ik vind, dat ik u nu voor een begin genoeg heb me degedeeld. Ik heb gelezen, dat een onzer welbekende staatslieden gister avond in een tamelijk vurige speech heeft verklaard, dat Amerika geen vijanden heeft. Het is dwaas zoo iets te zeggen. Die drie zwarte balletjes bewijzen het tegendeel". Amerika heeft tot nu toe heel ver standig gehandeld met zich buiten het Pact te houden", merkte Booker op, „Het heeft gehandeld volgens zijn beginselen, zich niet met de Europee- sche zaken te bemoeien", viel Tarle- ton in. Het neemt een bijzonder machtige positie in als toeschouwer", verklaar de Havers. rief van het water veel te duur zal worden. Men was in de vergadering ont stemd dat de léden van den ge meenteraad, die weten dat de inge zetenen niets voor aansluiting gevoe len, toch willen medewerken aan de totstandkoming van de waterleiding Deze leden hadden beter gedaan voor hun lidmaatschap van den raad te be danken. Het resultaat van de vergadering was dat alsnog getracht zal worden Sluis „om" te krijgen, in zooverre dat de gemeente de totstandkoming der waterleiding niet zal helpen bevor deren. Gegund. De bouw van een Depot voor de B. I. M. te 's Gravenhage te Terneu- zen, waaronder tank-installatie 500.0CO liter, kantoor, aanlegsteiger en grond werken, is voor een som van f 57.470 opgedragen aan den heer L. F. Groqs- man te Middelburg. HOEDEKENSKERKE. In de Don derdag gehouden vergadering van aan deelhouders in Burgerl. Maatschap tot Exploitatie van Weegbruggen in deze gemeente waren 16 aandeelhouders te genwoordig. De rekening over 1929 werd goedgekeurd. Besloten werd een dividend van f 5,27 per aandeel van f25,— nominaal uit te keeren. Tot commissaris werd met overgroote meerderheid herkozen de heer P. Re- mijn. KRUININGEN. In de agenda der a.s. Maandag te houden gemeente raadsvergadering wordt o.a. voorge steld demping en rioleering en afras tering van de sloot in het Einde in de Rondte, alsmede rioleering enz. van de Snellemarkt; het aanleggen van een trottoir in de Schoolstraat, het bestraten van een voetpad en verbete ring der rioolputten in de Lange Geer te Hansweert. Raming f5320,04. Het aantal ingeschrevenen voor de militie lichting 1931 bedraagt 44, waaronder 12 vrijstellingen wegens broederdïenst en 1 vrijstelling voor 1 jaar als geestelijke. De Kroonvereeniging „de Har monie" hield gisterenavond haar jaar vergadering. Uit de verslagen bleek, dat er een kassaldo is van f 78,86, hoewel het vorige jaar de buurt twee keer versierd is bij de gehouden con coursen. De aftredende bestuursleden P. Witte, A. Baveco en J. J. Francoijs werden herkozen. Besloten werd tot aankoop van enkele groote vlaggen en uitbreiding van 'het aantal kleine vlag getjes, met het oog op de viering van den jaardag der Koningin. Overwogen werd om a.s. winter het 30-jarig be staan der vereenigïng feestelijk te vie ren. „Dat alles behoort tot het verleden", zeide Grant op ernstigen toon. „Ame- rika's politiek om buiten al die ver dragen, behalve de Beperkte Bewape ning te blijven kan wel gezond zijn geweest. Ik voor mij ben geneigd dat te betwisten. Doch wij hebben nu aan de toekomst te denken. De tijden en omstandigheden zijn veranderd. U moet ook bedenken, dat de bepalingen van het Pact eigenaardig zijn. Het on derschrijven van zijn principes'en het deelnemen er aan maakt een oorlog tusschen de volkeren, welke er toe behooren, onmogelijk. Aan den ande ren kant kan een lid of leden van het Pact oorlog voeren tegen een volk buiten het Pact zonder het ver drag te schenden. Inderdaad, het zou tegen de principes van het Pact zijn, als een daartoe behoorend volk tus- schenbeide zou komen". ,U meent toch niet in ernst, meneer Slattery", vroeg Booker na een korte stilte, „dat een volk of een verbond van volken er ooit aan zou denken de Vereenigde Staten aan te vallen?" „Dat heb ik niet gezegd, maar ik zie niets onzinnigs in dat denkbeeld", verzekerde Grant hun. „Wij zijn een machtig land, wat rijkdom, het aantal inwoners en verstand betreft, maar wij hebben de statuten van de Be NISSE. Op Donderdag j.l. was het jaarvergadering van de vereenigïng weegbrug „De Palmboom" alhier. In 1929 werden gewogen 3.523.901 K.G. Opgebracht werd aan weegloon f 601,57 Dividend werd aan aandeelhouders uitgekeerd 6 pet. Herkozen werden als bestuursleden de heeren JoosMol en A. J. van Dijke. De waarde der aandeelen werd bepaald op f25, OVEZAND. De raad vergaderde gis teren. Aanwezig waren alle leden. Vastgesteld werd het 80 pet. voorschot voor 1930, bepaald bij art. 103 der L. O.-wet, voor de bijzondere scholen. Op een nader verzoek van „de Hanze" werd eene verordening op de winkel sluiting vastgesteld, waarbij is bepaald dat op Zaterdagen de winkels om 9 uur en op de andere werkdagen om 8 uur gesloten moeten zijn. Voor den Zondag wordt het sluitingsuur be paald op des middags J2 uur. Aan gaande het verzoek van het R. K. Schoolbestuur tot het verstrekken van gelden voor het aanleggen van elec- tricïteït in een der oude lokalen van de R. K. School werd besloten eerst nadere inlichtingen in te winnen. Geslaagd. Woensdag is in hotel „Centraal" al hier het examen gehouden vanwege de Federatie van Ned, Stenografie Leeraren Systeem I. Pitman, hoofd zetel te Arnhem en slaagden de vol gende leerlingen voor het diploma A Stenografie I. Pitman: Me/. E. C. Fey, Mej. M. S. J. v. d. Plassche en de heer J. A. van Dixhoorn te Ter- neuzen. Voor het vaardïgheïdsdïploma Ma- chineschrijven (10-vinger-syst.) slaag den: de heer J. A. Hanse te Nieuwer- kerk; de heer Joz. de Zeeuw te Ter- neuzen; de heer Joh. Jac. Kaan te Terneuzen; Mej. E. C. A. G. Koe voets te Terneuzen; A. van Aken te Terneuzen; de heer Joh. Coumou te Zierikzee; P. A. Pennings te Goes; P. I. Goedhart te Goes; de heer F. C. Hanse te Eikerzee; Mej. Dani Tim merman te Zierikzee; de heer J. L. de Wilt te Kats; J. J. Bliek te Ter neuzen; Mej. Al. G. Th. v. d. Kwast te Zierikzee; Lena Koppejan te Goes; H. J. v. d. Stolpe te Kloetinge; Th. F. de Doelder te Terneuzen. Voor het Snelheidscertificaat (50w. p. m.) slaagden met lof: de heer J. A. van Dixhoorn te Zaamslag en Mej. M. S. J. v. d. Plassche te Terneuzen. Aan één candidaat kon het diploma niet uitgereikt worden wegens her examen. Allen zijn leerlingen van de Pit manschool, Directrice N. Crucq, Wïl- helminastraat te Goes. Voor de nieuwe cursussen wordt ver wezen naar de advertentie in dit blad. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Godsdienstoefening op Zondag 16 Februari des avonds 6 uur in het ge perkte Bewapening trouw gehoor zaamd, en wij zij nu niet sterker dan menig armer land, noch te land, noch ter zee. Een verbond van twee volken, welke dan ook, zou in het voordeel zijn tegen ons". „Het zou heel wat moeite kosten ons land aan een mogelijken oorlog te doen gelooven", merkte Havers met een glimlach op. „Er waren ook heel wat menschen in negentien honderd veertien, die niet geloofden, dat oorlog mogelijk zou zijn" gaf Grant ten antwoord. „En hij kwam toch. Het bezwaar is, dat de Vereenigde Staten van Amerika hoofdzakelijk ge regeerd worden door menschen, die nooit hun eigen land hebben verlaten. In hun oog is Amerika almachtig. Voor ons, die gereisd en andere dingen ge zien hebben, is het dat niet". „Wij hebben meer gekregen dan wij verwachtten van dit bezoek", erkende Jim Havers openhartig. ,3k wil u niet beloven, dat uw inzichten een gun stig onthaal zullen vinden bij mijn courant, meneer Slattery. Maar of zij ze gaat bestrijden of dat zij het er mee eens is, uw woorden zullen met groote letters worden gedrukt". „Ik ben heel tevreden", antwoordde Grant. „Ik ben hier om te worden uit gelachen, indien u wilt. Doch ik ben bouw Turfkade 1, onder leiding van Ds. Kastein, Middelburg. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Straatschenderijle herh. J. M. S. te Goes 3 d. h., E. v. I. te Rilland- Bath f15 s. 3 weken tuchtschool, P. R. te Goes f 15 s. 15 d. h. Wet openbare vervoermiddelen: L. v. L. te Kloetinge f15 en f25 s. 15 en 25 d. h. Sloot niet delven op bevel van hef Waterschap: C. Z. en L. J. O. te Waarde f 10 s. 10 d. h. Schapen laten loopen over tram spoor: P. H. te 's Gravenpolder, G. B. te 's Heer Abtskerke, vrijgesproken. Paard laten loopen over tramspoor: J. S. te Kloetinge, vrijgesproken. Zonder vergunning sterken drank (elixer d' Anvers) in zijn localiteif aanwezig houden: J. W. te Hansweert f25 s. 25 d. h. Overtreding reglement op de wegen en voetpaden: B. N. en J. d. J. te Schore, geen straf toegepast, J. K. te 's Gravenpolder f10 s. 10 d. h., W. C. te Borssele f10 s. 10 d. h. Te Waarde zonder vergunning vuur werk afsteken: J. B. te Waarde, be risping. Kwade hond niet aan een touw vast houden: J. C. S. te Yerseke f6 s. 6 d. h. Zonder vergunning van het Water schap een brug over een sloot leggen J. D. te Kloetinge geen straf toegepast. Overtreding van het reglement voor de spoorwegbrug: C. v. d. Z. te Zun- dert, M. E. te Neunkïrchen, A. v. d. P. te Antwerpen f25 s. 25 d. h. Als schipper een rijkskanaal beva rende zijn naam niet op zijn schip hebben: H. H. te Emmerich, J. P. V. te Raamsdonckveer, F. H. te Aken f5 s. 5 d. h. Vee zonder noodzaak leiden over een rijwielpad: J. d. D. te Ellewouts- dijk f5 s. 5 d. h. Zonder noodzaak met een auto rij den over een rijwielpad: C. C. zonder bekende woonplaats f10 s. 10 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht: P. M. te Yerseke, W. L. te Hoedekens- kerke f 5 s. 5 d. h. Met een rijwiel zonder noodzaak linkerzijde van den weg houden: J. v. d. D. te Goes f3 s. 3 d. h. Dronkenschap: le herh. C. V. te Kloetinge 3 dagen hechtenis. Door J. d. V. te Rilland-Bath is hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis waarbij hij is veroordeeld we gens het zonder vergunning loopen over een spoorweg tot f3 s. 3 d. h. Godsdienstige gezindten. Naar de onderscheidene godsdien stige gezindten was de bevolking hier ter stede op 1 Januari 1930 verdeeld als volgt: Ned. Hervormd 2516 m-, 2766 vr„ totaal 5282; Waalsch Her vormd 1 m.; Remonstrant 7 m., 5 vr., totaal 12; Christ. Gereformeerd 14 m„ 18 vr„ totaal 32; Doopsgezind 10 m„ 7 vr., totaal 17; Evang. Luthersch 14 m„ 24 vr., totaal 38; Behoorende hier ook om u te vertellen, wat ik voor waarheid houdt, en ik zal naar Was hington gaan met nog eenige feiten om aan mijn vrienden daar voor te leg gen. Ik wensch, dat Amerika die uit noodiging aanneemt, natuurlijk, harte lijk en ongedwongen. Dan zal ik mijn hoed in de lucht werpen. En ik zal ook reden hebben dat te doen". „Ik zou gaarne eerst meer van uw redenen hooren om die houding te kunnen aannemen", zeide Havers. „U zult ze vandaag niet vernemen", antwoordde Grant beslist. „Ik heb een afspraak later op den dag met een ge wichtig lid van de Pers, en vertrek Donderdag naar Washington. Als ik terug kom, zullen wij zien, hoe de za ken staan. Ik heb nog meer feiten in mijn bezit, maar ik moet mijn zaak eerst goed overdenken. Goeden mor gen, heeren. Neem een sigaar, meneer Havers. Gaarne zal ik u allen weer zien, als ik uit Washington terug ben". Zij namen afscheid met een hand druk en een woord van dank. Miss Phoebe Smiles bleef achter. Zij wacht te tot de deur was gesloten. Zij was heel netjes en volgens de mode ge kleed, had een gunstig voorkomen en een bijzonder innemenden glimlach, zij glimlachte nu tegen Grant. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1