DIPLOMATEN WgSsg. N0. 19 Woensdag 12 Februari 1950 117 Jaargang, Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Binnenland LINTVELT's BAZAR School en kerk. Sport. ProvincienieuWs he ABONNEMENT Prij» per kwartaal in Goe» f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Is Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goe3. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorin. -jr USli 1 De papegaaienziekte te -P" Amsterdam. Het is gebleken, dat met het schip, >u hetwelk de zieke papegaai, die een ge- zin aan den overkant van het IJ te Amsterdam, besmet heeft, nog één papegaai in leven te Amsterdam is aangekomen. Er waren bij elkaar zes papegaaien aan boord, van welke vier op zee gestorven zijn. De tweede over levende papegaai was door den ma troos, die het beest had medegeno men, voorloopig naar zijn familie in de v. Ostadestraat gebracht, waar de vogel ongeveer 12 uur in huis is ge weest, een der gezinsleden heeft hem toen gebracht naar de familie, welke de matroos er gelukkig mee had wil len maken, omdat ze bij hem thuis toch al een papegaai hadden. De kersverscb uit "Zuid-Amerika aangevoerde lorre bleek bij aankomst bij die andere fa milie heelemaal niet tierig, zoodat men haar daar niet heeft willen acceptee ren uit vrees voor de papegaaïenziek- te. Toen is het spoedig aan de ziekte bezweken. Bedoelde vogelhandelaar had het papegaaienlijk zoolang opzijn' binnenplaats geworpen en daar is hef in den loop van den nacht door de ratten opgegeten. Het kortstondig verblijf van de zie ke papegaai bij de familie in de Osta destraat had infusschen reeds zijn noodlottige uitwerking gehad. Drie le den van het gezin zijn min of meer ernstig ziek geworden; het eerst de moeder, die eerst in het Tesselschade- ziekenhuis was opgenomen, doch van daar, toen de aard harer ziekte bleek, naar een der barakken voor besmet telijke ziekten in hef Wilhelmïna Gast- uis is overgebracht. De twee andere .f«<den van het gezin, bij wie zich zeer spoedig daarop ziekteverschijnselen voordeden, zijn daar eveneens opge nomen en streng geïsoleerd. De papegaai, die reeds langen tijd huisgenoot was van het gezin in de v. Ostadestraat, is, evenals de kat, door den geneeskundigen en gezond heidsdienst in quarantaine genomen; de twee gezinsleden, bij wie zich nog geen ziekteverschijnselen hebben voor gedaan, zijn in observatie in de qua- -antaine-inrichting op Zeeburg, even ts nog eenige personen, die met de door ziekte aangetasten in aanraking zijn geweest. De geneeskundige dienst hoopt hier mee den haard der papegaaienziekfe, Amsterdam gebracht door het schip .uit Zuid-Amerika, waarmede de 'twee loek Koningstraat - Magdalenastraat, SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 58 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van M. HELLEMA. I „Booker, van de Chronicle", echo de de derde jonge man. „Ik hoop, dat wij niet te vroeg voor u zijn". „Ik ben Phoebe Smiles", vertelde de jonge dame hem met het voorko men van iemand, die een inlichting geeft, welke geheel onnoodig moest zijn. „U hebt zeker wel van mij ge hoord". Grant schudde allen de hand. „Hoort eens", zeide hij, „het doet mij veel genoegen u te zien en door u re worden verwelkomd, maar wat moet at alles beteekenen? Ik ben geen ro- lanschrijver, of staatsman of En- lsch edelman. U kunt geen hoofd- irtaielen over mij schrijven". „Daar moet u nog niet zoo zeker zijn", antwoordde Tarleton op- ,ekt. „Wij dachten, daar wij allen zieke dieren zijn aangevoerd, onscha delijk te hebben gemaakt. De dienst heeft aan de reederijen nog eens uit drukkelijk verzocht, onmiddellijk te waarschuwen als opvarenden van bin nenkomende schepen papegaaien mee genomen hebben, opdat die dan in ob servatie kunnen worden genomen. De zomertijd. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft in een circu laire aan de gemeentebesturen de aan dacht gevestigd op het Kon. besluit volgens hetwelk de zomertijd dit jaar zal aanvangen den 15den Mei en zal eindigen op 5 October. De minister eindigt zijn circulaire met het verzoek, dat de gemeentebe sturen zullen toezien, dat de tijdsaan wijzing op de openbare door die be sturen beheerde klokken gedurende genoemd tijdvak in overeenstemming zij met de tijdsvervroeging. Oud-gouverneur Fruytier. In het voorloopig verslag der Eer ste Kamer nopens de begrooting van arbeid wordt meegedeeld, dat in ver band met de indiening van de nota van wijzigingen, in het bijzonder met het oog op de verhooging van art. 7 met f 8000 voor vermeerdering van personeelsuitgaven bij de Arbeidsin spectie, verscheidene leden den mi nister verzochten om nadere toelich ting van hetgeen in de pers is ver meld omtrent een eventueele herbe noeming van Ir. L. A. Fruytier bij dezen dienst. Deze leden waren algemeen van mee- nïng, dat een dergelijke herplaatsing bij de Arbeidsinspectie alleen dan zou kunnen geschieden, wanneer daar een vacature bestaat. Is zulks het geval, dan behoort de weder in den dienst opgenomen amb tenaar genoegen te nemen met de be schikbare opengevallen plaats. Zoo het inderdaad juist is, dat de zeer bekwame, te 's Gravenhage ge vestigde inspecteur ïr. Huygens naar Maastricht werd overgeplaatst om den oud-gouverneur van Curasao in de residentie benoemd te krijgen, dan achtten de leden, hier aan het woord, zulks zeer onrechtvaardig. Zij vroegen zich af, welk algemeen belang met zulke mutaties gemoeid is. Immers, alleen wanneer een algemeen belang op het spel staat, zijn derge lijke overplaatsingen te rechtvaardigen Het was dezen leden niet gelukt het te dezer zake in gevaar gebrachte al- gemeene belang, dat vooral in het on derhavige geval wel zeer evident zou moeten zijn, op te sporen. Pacificatie? Het dorp Oosterend op Texel wordt de laatste dagen in heftige beroering gebracht -door een schoolstrijd, die zijn oorzaak vond in de benoeming van een onderwijzeres aan de school met den bijbel aldaar. Deze school, een stichting der gereformeerden, wordt tegelijk hier kwamen, -dat wij beter zouden doen te wachten en te zien, of u ook voorliefde had tot welke afdeeling van de Pers u wilde spre ken. Indien dat niet het geval is, kunt u het ons allen tegelijk meedeelen. Wij kunnen de stof dan een beetje verschillend gebruiken". „Maar ik kan u niet van dienst zijn, beste menschen", protesteerde Grant. .Ik wil even lief tot u allen tegelijk als tof ieder afzonderlijk spreken. In derdaad, liever zelfs. Het bespaart tijd. Maar waarom wenscht u toch, dat ik spreek?" ,In de eerste plaats over uw thuis reis", opperde Tarleton. „U werd door een orkaan overvallen, nietwaar?" Wij hadden een vreeselijken storm ongeveer twee dagreizen van Gibral tar", deelde Grant hun mede. „De Grey Lady gedroeg zich uitstekend. Kapitein Martin en mijn geheele be manning verdienen een woord van lof. Wij hebben zelfs geen boot verloren, en zooals u weet, werden een paar onzer groote stoomboofen erg geha vend." iDat is interessant", erkende Tar leton, een paar aanteekeningen ma kend. „En nu nog een kleinigheid om trent de reis, meneer Slattery". ook bezocht door hervormde kinde ren en gereformeerden in 'H. V. Het bestuur bestaat uit 7 gereformeerden en 2 gereformeerden in H. V. Nu had onlangs de Herv. predikant ds. Groe- nenberg verzocht om een hervormde leerkracht aan te stellen, maar het schoolbestuur wilde daaraan niet vol doen en wenscht ook geen toezegging te geven, dat bij een vólgende vaca ture een hervormde onderwijzer zal worden benoemd. En nu is de strijd ontstaan, die reeds tot beleediging van den gereformeerden predikant in Her steld Verband, ds. Buskes, heeft ge leid. Een gereformeerd lid van hef schoolbestuur heeft hem namelijk zeer kwetsende woorden toegevoegd. Aan herhaalde verzoeken om deze woorden terug te nemen, heeft be doeld lid niet willen voldoen en thans heeft de kerkeraad in H. V. in de beide op het eiland verschijnende bla den tegen de genoemde woorden ge protesteerd. Daar het grootste deel der inwoners van Oosferend tot een van drie genoemde partijen behoort, is de toestand daar thans zeer gespannen. VOETBAL. De stand der Zuidelijke 2e klasse A luidt tot op heden: T. A. C. 16 12 3 1 27 55-18 Middelburg 18 9 4 5 22 46—30 Dongen 14 10 1 3 21 37—21 M. E. V. O. 18 9 2 7 20 40-45 Zeelandia 15 7 4 4 18 49—37 R. B. C. 16 6 2 8 14 35-39 Vlissingen 18 4 4 10 12 29-56 De Baronie 14 4 4 6 10 2130 Breda 14 4 2 8 10 24-44 D.O.S.K.O. 15 3 4 8 10 40-38 Velocitas 14 3 2 9 8 30—49 De Baronie 2 punten in mindering wegens niet opkomen tegen Dongen. De stand der Zuidelijke 3e klasse A luidt tot op heden: Hulst 13 12 1 0 25 60—12 Terneuzen 13 10 1 2 21 69—13 Middelburg II 11 7 0 4 14 39-38 Walcheren 11 4 1 6 9 22-33 Vlissingen II 12 4 0 8 8 27-39 Zeelandia II 12 4 0 8 8 30—55 Zierikzee 11 3 0 8 6 19-50 S.I.N.O.T.O. 10 2 1 7 5 12-33 De stand der Zuidelijke 3e klasse B luidt tot op heden: H. E. R. O. 12 11 1 0 23 49—16 Boeimeer 12 5 2 5 12 30-24 Goes 11 5 1 5 11 31—31 H. K. I. 12 5 1 6 11 35—39 Alliance 11 4 0 7 8 27—29 De Muggen 11 3 2 6 8 16—27 Nieuw Borgvl. 11 3 1 7 7 2042 Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuivert „Ga uw gang", moedigde Grant aan. De drie mannen zagen elkaar aan. Tarleton scheen haast verlegen te zijn een ongewone toestand voor een journalist. Grant, die hun een kistje sigaren over de tafel had toegescho ven, stak een sigaret op, en liet zich in een armstoel vallen. „Er hebben geruchten geloopen", zeide Tarleton eindelijk, „over een ro mantische blinde passagier". „Werkelijk!" merkte Grant op. „ïk heb er niets van gehoord. Wat soort blinde passagier?" „Een dame", kwam Booker tusschen beide, zijn collega te hulp komend. „Een dame, die reeds eenigen tijd uit Monte Carlo wordt vermist". „Wat zegt u!" riep Grant uit. „~Hoe is haar naam?" „Prinses von Diss". Grant staarde hem een oogenblik tn. „Durft u misschien veronderstellen, dat Prinses von Diss zich aan boord van mijn jacht bevond?" vroeg hij. ,Zoo gaat het gerucht", erkende Tar leton. „Ik heb geboord, dat zij zich aan boord smokkelde zonder uw voorken nis", kwam Havers tusschenbeide, „en eerst den derden dag werd ontdekt". Stukken voor de Provinciale Staten. Provinciaal Wegenplan. Sedert de vaststelling van hef Pro vinciaal Wegenplan van 26 October 1927, heeft de Minister van Water staat het verlangen te kennen gegeven, dat van dat plan alsnog zal worden afgevoerd de weg VlakePostbrug, deel uitmakende van den weg Vlake Postbrug—yerseke, aangezien deze weg bij het Rijk in beheer en onderhoud is en behoort tot de werken van hef Kanaal door Zuid-Beveland. Tegen de ze correctie van het Prov. Wegenplan schijnt volgens Ged. Staten geenerlei bedenking te bestaan. Er is zelfs h.i. alle aanleiding, deze verbetering zóó ver uit te strekken, dat ook het ge deelte PostbrugYerseke, dat even eens zoo goed als geheel bij het Rijk in beheer en onderhoud is, van hef Wegenplan worde afgevoerd. Deze weg behoort vervolgens te worden vervan gen door een meer Oostelijken weg vanuit Yerseke, ten einde de bedoe ling, welke van den aanvang hier voor zat n.1. om een moderne verbinding te scheppen tusschen Yerseke en den Rijksweg op Zuïd-Beveland tot meer volkomen uitdrukking te brengen. De nieuwe weg zal ongeveer 4.67 K.M. lang zijn; de tegenwoordige telt 6.3 K.M. Ook ten aanzien van den weg Mïd- delburg-W. Souburg-Vlissingen wordt eenige verbetering in overweging ge geven. Leges voor rijbewijzen. Van de Ned. Unie van Chauffeurs en Overig automobielpersoneel en van den Ned. Bond van Particuliere Chauf feurs is het verzoek ingekomen om hen, die het chauffeursberoep in loon dienst uitoefenen, bij het vernieuwen van hun rijbewijs, van het betalen van leges vrij te stellen. Ged. Staten mee- nen, dat daar de leges voor de be doelde rijbewijzen in Zeeland slechts f 1,50 bedragen, het bezwaar van adres santen voor Zeeland niet dermate over wegend is, dat er aanleiding bestaat om ter voldoening aan het verlangen van adressanten de legesverordening te wijzigen. Huurkoop-installaties. Door den Raad van Bestuur der P.Z.E.M. is aan Ged. Staten een schrij ven gericht, waarin hij mededeelt, dat reeds meermalen is aangedrongen op het verschaffen van electrische instal laties, hetzij geheel gratis, hetzij op gemakkelijke betalingscondit'es. Voor verstrekking van gratis installaties ge voelt het bestuur niet, doch voor. het bedrijf is het van belang, personen, die gaarne electricifeit zouden gebrui ken, doch zich laten afschrikken door de kosten der installatie, daar over heen te helpen, mits dit geen al te hooge kosten vordert en geen bevoor rechting wordt van nieuwe gegadig den. Aan die eischen beantwoordt het huurkoopsysteem, dat de raad op eenigszins beperkte schaal zou wil len invoeren. Teneinde n.l. het benoo- „Een prachtige roman", mompelde Miss Phoebe Smiles. „Natuurlijk", opperde Tarleton ver legen, „zou dit zeer goed een onder werp kunnen zijn, waarover u liever niet wilt praten. Zeg dat, en wij zul len ophouden. Deel ons mede, dat over het onderwerp van de verdwe nen Prinses von Diss meneer Slatte ry niets te zeggen heeft, dan teeke nen wij aan en gaan over tot een vol gende zaak." Grant glimlachte. „Ik meen, dat u wel iets verder kunt gaan", zeide hij. „U kunt de mil- lioenen in New-York, die zich voor zoo iets interesseeren, verzekeren, dat ïk heb gedineerd met prinses vonDiss den avond, eer Ik Monte Carlo verliet op een diner, gegeven door meneer Cornelius Blunn, den multi-mïllion- nair een diner, waar ook aanwezig waren haar echtgenoot, prins von Diss, de koning van Gothland, de Engelsche Eerste Minister, en vele an dere voorname lieden. Sinds dien avond heb ik niets meer van de prin ses gehoord of gezien". De potlooden waren een oogenblik druk in beweging." „Men mag dus aannemen", veron derstelde Tarleton, „dat die verhalen digde kapitaal niet al te groot te ma ken, zou de raad huurkoop-installa ties tot en met 5 lichtpunten en 2 stopcontacten beschikbaar willen stel len voor hen, die zich vóór het ver strijken van een termijn van 3 maan den na publicatie door de P.Z.E.M. in de betreffende gemeente, daartoe aanmelden. De bedragen voor huur zullen, al naar gelang van de grootte der installatie, tusschen 18 en 50 cent per maand varieeren, terwijl het eigen domsrecht van de P.Z.E.M. zal op houden, zoodra sedert het aanbren gen der installatie f 200,— aan stroom en huur samen betaald Is. Ged. Staten vereenïgen zich met dit plan en meenen, dat de meerdere ont vangsten, die van het systeem het ge volg zullen zijn, voor de P.Z.E.M. van groot belang is. Zij stellen dan ook voor het noodig geoordeelde cre- diet van f 50.000 (voer Zuid- en Noord- groep samen f 25.000 en voor de Mid dengroep f25.000) toe te staan. De Provinciale Stoombootdiensfen. Naar aanleiding van de motie-Wal- lien op 3 December in handen van Ged. Staten gesteld om advies en strekkende om te komen tot een één hoofdig directorium voor alle Prov. Stoombootdiensfen, wenschen Ged. Staten in de eerste plaats op te mer ken, dat de vraag, of alle Prov. veer diensten onder één leiding zullen wor den gesteld thans niet voor het eerst ter sprake wordt gebracht. En zonder zich te begeven in diepgaande histo rische beschouwingen, merken zij op, dat op verschillende tijdstippen ten aanzien van deze vraag een verschil lend standpunt is ingenomen. Dit is verklaarbaar. Niet alleen de verander de samenstelling van de ter zake oor- deelende colleges, doch ook en bo venal de veranderde omstandigheden, hebben een en andermaal tot wijzi ging van inzicht geleid. Het laaf zich toch hooren, dat gronden en maxi men, die in 1866, toen met de exploi tatie voor de Provincie een aanvang werd gemaakt, als juist mochten wor den beschouwd, nu thans, niet alleen het aantal diensten en vaarten, doch ook het aantal en de soort der sche pen alsmede het personeel aanzienlijk zijn toegenomen, veel van hun kracht hebben verloren. Een nieuwe tijd stelt zijn eigen nieuwe eischen en Ged. Staten zijn van oordeel, dat het door hun college te voeren beleid zich aan die eischen zal behooren aan te passen. Eerste voorwaarde hiervoor is even wel, dat het geheele college volledig op de hoogte is, met hetgeen er om gaat bij de bootdiensten, Ged. Staten willen hiermede niet zeggen, dat dit thans niet het geval zou zijn, althans in dier mate, dat belangrijke, naar buiten werkende beslissingen zonder hun medeweten en buiten hunne voor kennis genomen zouden zijn; integen deel hebben zij nimmer bezwaar ge maakt de volle verantwoordelijkheid te aanvaarden voor hetgeen door de Commissie van Toezicht was beslist en voorbereid. Waardeeren Ged. Staten evenwel ten volle het vele goede, door de Com- over een romantische blinde passa gier aan boord van uw jacht onwaar zijn". „Volkomen", verzekerde Grant hun. „Er werd een groote, zwarte kat ont dekt, toen wij drie dagen onderweg waren. Dat was de eenige blinde pas sagier, waarvan ik iets weet". „Een goed opschrift, dat", merkte Booker op. „Romantische blinde passagier op meneer Grant Slatfery's jacht ontdekt. Antwoordt op den naam van Lizzie". „Nu hebben wij het minder belang rijke doel van ons bezoek afgehan deld", verklaarde Havers. „Kunt u ons iets mededeelen, meneer Slattery, omtrent de Conferentie te Nizza van het Pact der Volkeren, en de uitnoo- diging, welke van daar naar ons land werd gezonden?" „Ik was in die dagen te Monte Car lo", antwoordde Grant, „en had het voorrecht Lord Yeovil dikwijls te ont moeten. Ik beschouw die uitnoodiging als een van de grootste gebeurtenissen in de laatste tien jaar. Lord Yeovil zette veel op het spel, toen hij ze te berde bracht. Er was oppositie, zoo als u kunt hebben gehoord". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1