Binnenland Van Overal Advertentiën. Met auto rijden zonder voldoende aan gebrachte platen; G. K. te Kapelje f2 s. 2 ld- Dronkenschap le herhaling: A. J. K. te Hoorn 14 dagen h.; 9e herhaling J. J. M. te Middelburg 21 d. h. ein een jaar rijkswerkinrichting; le herhaling J. d- W. te Colijnsplaat f 15 s. 15 d. 'Jagen na zonsondergang zonder vergun ning en akte met lichtbak: F. v. d. W. te Borssele f40 s. 40 d-, verbeurdverklaring geweer en patronen. De geneeskunde uitoefenen zonder be voegd te zijnN, K. te 's Gravenhage 3 maal f 100 s. 3 maal 20 d. Hooger beroep aangeteekend door F, v. d. W. te Borssele veroordeeld wegens overtreding Jachtwet tot f 40 s. 40 d. esn bevel tot verbeurdverklaring geweer cn patronen. i Moord te Hengelo. Vrijdagmorgen is de 30-jarige mej.K- echtgenoote van den heer N., die met hun 8-jarig dochtertje sinds ecnige maanden bij den vader van haar man inwonen in diens woning in de Reitzstraat te Hengelo met hamerslagen op het hoofd doodelijk gewond. Het dochtertje, uit school thuiskomend vond haar moeder in een plas bloed op den grond liggen. Terstond werd' genees kundige hulp ingeroepen en de politie ge waarschuwd. Naast het lijk werd een hamer gevon den, waarmee de moord vermoedelijk ge pleegd is. De schoonvader van het slacht offer heeft zich op het politiebureau ge meld en wordt daar vastgehouden. De aanleiding tot den moord.'is waar schijnlijk e-n erfenis-kwestie. Toen de daad gepleegd werd, was dè man van de verslagene op zijn werk. Nader kan nog gemeld worden, dat de dader N. bekend heeft de daad' met voor bedachten rade te hebben gepleegd. Hij liep reeds enkele dagen met 't plan rond zijn schoondochter te vermoorden. Zaterdag ochtend te tien uur heeft dr. Hulst uit Leiden de sectie op het lijk verricht. De dader heeft zich uit eigen beweging aan gemeld, en zegt, dat hij zich thuis den laatsten tijd zeer gedupeerd gevoelde. Over de motieven tot dit drama tastte men aanvankelijk in het duister. Niemand had ooit iets van oneenigheid bemerkt, zoodat reeds spoedig de meening post vatte, dat de dader, die even-eens als een zeer oppassend man bekend staat, en een gepensionneerd bankwerker van de Ma chinefabriek Gebr. Stork is,, in een vlaag van verstandsverbijstering moet hebben ge handeld. De Tel. had nog een onderhoud met een buurman, dia een zeer goede vriend van den da-der is cn bijna geregeld eiken dag met dezen een wandeling maakt. Deze vertelde aan dit blad, dat de oude heer N. den laatsten tijd lijdende was aan hypo chondrie, waaronder zijn geestvermogens ernstig leden. De oorzaak hiervan moet volgens den buurman worden gezocht in het feit, dat N. ongeveer een jaar geleden zijn vrouw heeft verloren, hetgeen hij zich zeer heeft aangetrokken. Hierna had N. zich bovendien in het hoofd gezet, dat hij bij de boedelscheiding voor de successie belasting geen juiste opgave had verstrekt. Bijna eiken dag sprak hij hier over, daar bij de vrees uitend, dat men den boedel zou komen schatten en hij een eed zou moeten afleggen, dat hij een juiste opgave had gedaan. Hoewel ik hem herhaaldelijk Ver zekerde, zoo zeide ons de buurman, dat hiervan geen sprake zou zijn, en dat er dan nog altijd tijd bestond om deze zaak recht te zetten, was dit hem niet uit het hoofd te praten. Zijn toestand van neer slachtigheid verergerde steeds en den laat sten tijd heb ik hem meer dan eens gezegd, dat hij, als hij er niet tegen inging, nog in het gesticht zou eindigen. Ook de huis- genooten heb ik meermalen op den ernst van zijn toestand gewezen, doch tegenover hen scheen hij zich liet op dezelfde wijze uit te laten als tegenover mij. Toch blijfjl het voor mij ook nog een raadsel hoe hij tot zijn daad is gekomen. Ik had hem daar nooit toe in staat Een vervuildenkapitaal- b ez itter. De politie te Dein Helder heeft een bekende straatfiguur, Lange Gcrrit bijge naamd, die als venter van thee, koffie en andere verpakte artikelen zijn kostje op haalde, van de straat verwijderd. De man, die ontzettend vervuild was, zal in een gemeentelijke instelling onder dak worden gebracht. Bij inspectie van zijn woning vond man, verpakt en opgeborgen in al lerlei doosjes, busjes, trommeltjes, enz. aanzienlijke geldsommen. Tot onder den vloer waren ze verborgen. Hoe groot het bedrag is, is nog niet bekend, maar het loopt in de duizenden. Lange Gerrit, die een stumperigen indruk maakte en zeer bet medelijden, wist op te wekken, is eenige ja ren geleden voor een paar honderd gulden bestolen. Hij wist toen zóó zeer indruk te maken, dat een comité uit de burgerij een actie voor hem opzette om hem een nieuwen wagen en wat nieuw bedrijfska pitaal te bezorgen. Kaartspelen in den trein. Het bestuur van het Neclerl. werklieden verbond Patrimonium heeft een adres ge richt tot den minister van waterstaat, waarin adressant wijst op het euvel van het kaartspelen in de tieinen, waarover hem meermalen ernstige klachten bereik ten. Adressant heeft niet het oog op het optreden van bekende zwendelaars, want daartegen traden de directies reeds met succes op, maar het spel van de reizigers onder elkaar, dat dikwijls om grof geld geschiedt en voor hen, idie zich er niet mee inlaten, vaak zeer aanstootfilijk is. Rede nen waarom adressant -den bewindsman verzoekt bij de wijzigingen van het spoor- wegreglemcnt voorschriften te geven die het sterker optreden tegen het gesigna leerde kwaad mogelijk maken. Prettig h u w e I ij k Vrijdagmorgen half negen is in pand 9 aan de Spastraat te Rotterdam twist ont staan tusschen den havenarbeider R. K. en diens 42-jarige vrouw. K. had Donderdag avond tot Iaat gewerkt cn kon Vrijdagmor gen niet slapen door lawaai, dat werklie den in de straat in de huurt van zijn wo ning maakten. De vrouw trachtte haar man, die hier over klaagde, te overtuigen, dat zij aan dat lawaai niets kon veranderen, wat don man zóó woedend maakte, dat hij uit zijn bed sprong cn vlak vóór zijn vrouw, die aan h-et hroodsnijden was, ging staan. Hij tartte haar door o.a. te zeggen: Steek me maar in mijn dwaar- -door de vrouw overstuur raakte en haar man met het mes te lijf ging. Zijn linker oor werd vrijwel geheel afgesneden, de pees van den middelvinger van tie rechter hand werd doorgesneden, terwijl K. ver der nog snijwonden in het gelaat en aain het achterhoofd bekwam. Doch K. liet' zich niet onbetuigd en greep een stoel, waarmede hij zijn vrouw een groote scheurwond aan het voorhoofd sloeg, terwijl zij tevens een verwonding aan het linkeroog bekwam. Toegeschoten buren en een agent van politie wisten tenslotte de vechtenden te scheiden. De man werd in den hulppost aan de Maashaven verhonden, terwijl de vrouw thuis werd behandeld. Een vuurwapen, dat plotseling i. afging. Bij het schoonmaken van een geweer door een landbouwer te Buitenveldert, waarbij deze in de meening verkeerde, dat het wapen ongeladen was, ging plotseling een schot af. De lading hagel ging den man gedeeltelijk door de rechterhand en kwam verder in den schuur terecht. Na door een geneesheer voorloopig verbon den te zijn, heeft de getroffene zich ver der in een der Amsterdamsche ziekenin- richtingen onder behandeling gesteld. Van de gewonde hand werden onmiddellijk duim en wijsvinger geamputeerd, terwijl ook voor de andere vingers gevaar bestaat. Het galgenmaa! van een hond. Te Veghel heeft een hond 's nachts be zoek gebracht aan de volière der firma T. en vijf fazanten ter waarde van f 70 opge peuzeld. De hond, die blijkbaar de volière niet meer verlaten kon, werd 'smorgen$ in de kooi aangetroffen en daar vastgehou den, totdat zijn baas, die de landbouwer K. 'bleek te zijn, opgespoord was. Zijn baas betaalde f 55 schadevergoeding en schoot den hond toen op staanden voefj uit boosheid, dood. Schip vergaan. Na een ruwen overtocht is de Neder- Iandsche motorschoener „Oranje" de Theems opgesleept. Hij maakte veel wa ter en zonk Zaterdagmiddag. De kapitein Tulp uit Groningen en de Duitsche kok Walter verdronken. De lijken zijn nog niet geborgen. Een ander lid der bemanning, wiens naam als Van der Ley wordt opge geven, werd ernstig aan 'zijn hoofd ge wond. Vreemdelingenverkeer. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Den Haag zal in het voorjaar een aantal lezingen voor de radio in Weenen, Genève, Bazel Zürich, in verschillende Dnitsche en zoo mogelijk ook in Fransche en Italiaansche steden houden over Nederland als toe- ristenland. Voorts zal zij officieel deelnemen aan de internationale tentoonstelling te Ant werpen, Luik en vermoedelijk ook te Poznan (Polen). Met het oog op een krachtige propaganda voor de Nederland- sche badplaatsen zal haar vertegenwoor diging in Duitschland doelmatiger worden georganiseerd, o a. door verspreiding en meer reclame-materiaal, het vertoonen van films en het adverteeren in de voornaamste bladen. Tegen het rooken in bioscopen. De Kon. Ned. Brandweervereniging heeft een circulaire verzonden aan de be sturen van de provinciale brandweerbonden waarin, in verband roet het steeds grooter wordende aantal bioscopen in de onder scheidene gemeenten in ons land, gewezen wordt op het groote gevaar dat ontstaat indien tijdens de voorstellingen het rooken in de bioscoopzaal niet verboden is In Amerika, Engeland, Duitschland, Zwitserland, België, Luxemburg, enz. be staat, aldus het adres reeds lang een wet waarbij bet rooken in bioscooptheaters »erboden is. Hier te lande kan zulks bij politieverordening eveneens geregeld- wor len. In verband hiermee wordt verzocht, liet rookverbod in bioscopen te bevorderen De diefstal in het postkantoor. Met betrekking tot den brutalen dief stal van f 1000 in net postkantoor te Haarlem, wordt gemeld dat zich naar lanleiding van de oproep in de bladen wee dames op het bureau aangemeld hebben, die een vrij nauwkeurig signale ment van den vermoedelijken dader heb- •>en kunnen geven. Des te meer waarde hebben deze aanwijzingen omdat het sig lalement, dat eerste getuige gaf, klop: net dat van de tweede getuige. Het houten bakje waarin zich het geld Oevonden had, is inmiddels teruggevonden. Vlen onidekte het in een handwagen «taande op een erf in de Nobelstraat, toebeboorende aan v.T., maar de buit van 500 zilveren guldens en ZOO zilveren rijksdaalders was en bleef onvindbaar. Dat le politie erin slaagde het houten bakje op te sporen, dankt zij aan het vrij goede lignalement dat men van den vermoede- lijken dadrr heeft. Dronken autobestuurder. Omstreeks kwart voor acht werd Don derdagavond op den rijksstraatweg te Haarlem even voorbij de Jan Gijzeubrug een 18-jarig meisje, dat in de richting Santpoort fietste, van achter aangereden door een auto, die in wilde vaart door reed. Het meisje, dat op den grond geworpen werd, klaagde over pijn in het lohterhoofd. Haar fiets was gedeeltelijk vernield. De inmiddels verwittigde politie stelde zich in verbinding met de politie te Velsen en den pontwachter aldaar Bovendien trok de motorbrigade op onderzoek uit Even later kwam het bericht binnen, dat -Ie roekelooze automobilist, die smoor dronken achter het stuur lag, nog vóór de pont was aangehouden. Het bleek te zijn de 50-jarige vrachtrijder G. V. uit Beverwijk. De man had nog meer aan rijdingen veroorzaakt. Onder Santpoort had hij een auto aangereden, en ook nog een motorrijder met duorijdster Laatst genoemde werd aan beide beenen ge wond Een der agenten van de motor- Urigade heeft auto met bestuurder naar Haarlem getransporteerd, alwaar de woeste rijder ter ontnuchtering is opgesloten. 1 De heer B., met zijn aute o.p weg van Den Fielder naar Noordwijkerhout, verliet onder de gemeente Castricum even zijn wagen, maar bemerkte niet, dat van den tegenovergestelden kant een auto melt groote snelheid naderde. De heer B. werd aangereden en een tiental meters meege sleurd. Vreeselijk verminkt werd hij op genomen; spoedig was hij overleden, Te Hoensbroek viel des nachts een I-jarig zoontje der familie D. tijdens een slaapwantdelinig uit het raam van een slaap kamer op straat. De vader bracht den knaap bewusteloos met hoofdwonden in de woning. Levensgevaar is niet aanwezig, De politieverordening van Roosen daal verbiedt het dansen van personen jon ger dan 18 jaar in openbare gelegenheden. Opdat de politie overtredingen van <deze bepaling gemakkelijk zal kunnen vast sta len, is thans bepaald, dat de dansliefheb bers en -liefhebsters te Roosendaal in het bezit van een paspoort of een bewijs van Nederlanderschap moeten zijn. Drie leden van een gezin, wonen de aan den overkant van het IJ te Amster dam zijn Zaterdag, verdacht van lijdend© te zijn aan papegaaienziekte, in het Wil- helmina Gasthuis opgenomen. Eeinige da- geleden is in dit gezin een papegaai gestorven, die afkomstig was uit Zuid- Amerika. Een 28-jarige vrouw, genaamd Ruth St. Clair,- werd te New York wa gens diefstal in een winkel tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Voor de vier de maal had zij zich aan dit misdrijf schuldig gemaakt en volgens de onlangs aangenomen voor den staat New York gel dige z.g, Baumer-wet staat op diefstal voor de vierde maal gepleegd, levenslange gevangenisstraf. Het is de eerste maal, dat de wet op een vrouw werd toegepast. De gestolen artikelen bestonden uit een flesch parfum en ondergoederen ter waarde van nog geen honderd dollar. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De Koninginne-feesten in 1930. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van de vraag welke II in de Goesche Crt. van Vrijdag 1.1. stelt betreffende de verhouding van de buurtvereeniging „Lange Vorststraat" en het Oranje-Comité wil ik LJ het volgende meedeelen Dat er wrijving is tusscheD buurtver- eenigingen en Oranje-Comité, ligt voor de hand. Immers een Oranje-Comité zou moeten zijn samengesteld uit de besturen van alle bestaande buurtvereenigingen Dit nu is niet het geval, de samenstelling van het Comité is vrijwel willekeurig en daardoor komt het min of meer al-» con current naast de buurtvereenigiugeu te staan Maar ook deze laatste zijn niet van schuld vrij te spreken. Want de gelden die zij bijeen brengen worden niet besteed om het doel dat zij zich bij de oprichting hebben gesteld, maar voor allerlei pleziertjes, zooals gezellige avonden rijtoeren e. d. Nemen wij aan dat een normale buurt vereeniging 00 leden telt. De contributie bedraagt gewoonlijk een kwartje per maand •'er jaar zijn de inkomsten dus f 300. Nemen wij ten slotte nog aan, dat er eens per 5 jaar aanleiding bestaat om te fees ten dan kan een vereeniging over f 1500 beschikken (Wij hebben bij deze beraming het aantal leden misschien te hoog ge schat maar daarom juist hebben wij de rente der spaargelden buiten beschouwing gelaten.) Wanneer dat geld in kas bleef, en zich uit de besturen der buurtvereenigingen een comité vormde, dan zou elke buurt vereeniging bv. van haar gelden te zijner beschikking kunnen stellen en was men klaar. Nu echter èn het comité èn de buurt vereenigingen het terecht hij het publiek verkorven hebben, mogen wij niet veel verwachten. Want het is niet alleen de buurtver eeniging zelve die een vijandige houding tegenover het comité aanneemt, ook par ticulieren weigeren zonder pressie van de buurtvereenigiug iets aan het comité af te dragen. En ze hebben groot gelijk. De fout zit niet bij de burgerij maar bij de besturen van vereenigingen en comité's, die van deugdelijke organisatie niet het minste verstand hebben. En wanneer er niet spoedig een andere bevredigende organisatie in het leven worde geroepen, dan komt er m.i dit jaar van feestvieren niets terecht. Met dank voor de plaatsing, BUURTVEREFNIGINGSLID (Wij verschillen met den inzender van meening als hij schrijft, dat het oranje- comité samengesteld zou moeten zijn uit de besturen van alle bestaande buurtver eenigingen. Het oranje-comité moet o.i. boven de buurtvereenigingen staan, doch er innig contact mee houden. Dit IaatsjP geschiedt in Goes in voldoende mate, want elke buurtvereeniging vaardigt (we mee- nen 2) personen naar het comité af. We zijn het met den inzender volmaakt eens dat het geld van buurtvereenigingen die gesticht werden met het doel dan var jaardag van ean of meer leden van het Ken, huis te vieren, niet behoort te wor den „op-gesoupeerd". Wellicht herinnert hij zich dat wij op dit onderwerp al meer malen hamerden. Dat het oranje-comité zoo Impopulair zou zijn als de inzender hier voorstelt spreken we ten stelligste tegen aan de hand van den oogst der circulaires van het comité. Hopelijtk zal het oranje-comité in Sept. a.s. bewijzen dat het meer kijk op goed» organisatie heeft dan in 'bovenstaand schrij ven wordt verwacht. We koesteren te dimt opzichte een niet gering optimisme, als iedere inwoner van Goes het streven van het comité daadwerkelijk steunt, inplaafs van zich te verdiepen in de vraag of hij persoonlijk als comité-lid wellicht beter geschikt zou zijn dan de thans in het oranje-comité zitting hebbenden. Persoon lijke ijdelheid heeft reeds al te veel goede zaken in de war gestuurd I Red. G. C.) Bouwverbod aardappelen. Mijnheer. In uw blad van Vrijdag j.I. stond een artikel over een bouwverbod van een be paald soort aardappel, welk verbod ge vraagd was door de kweekers van bloem bollen, daar anders de bollen aangetast zouden kunnen worden door de wratziekte 1 de aardappelen. De zaak is echter een beetje anders. Verschillende staten trekken zönes cm gemeenten in welke aardappelwratziekte is geconstateerd, uit welke zones ze geen aardappels wenschen te ontvangen, maar ook van geen enkel .gewas, die deelen, welke met den grond in aanraking zijn geweest, zoodat dus ook de bloembollen worden uitgeschakeld Zweden b.v. trekt een zóne met een straal van 5 K.M., Denenmarken van 10 K.M. Waar dus ook maar 1 enkel geval van wratziekte wordt gevonden, worden heele gebieden uitgeschakeld van export naar die landen, ook voor bloembollen Nu zijn er aard appelen die onvatbaar zijn, (b.v. de in de W ilh, polder gewonnen .Bevelander»») die weinig ^vatbaar zijn en die sterk vatbaar zijn. Bij voorkeur zag men natuurlijk ver bi.uwd de onvatbare soorten. Daar dit nog niet te bereiken is, vraagt men voor. loopig een teeltverbod van de erg vat bare soorten waatroe o.a. ook de in het artikel genoemde soort .Bravo" behoort. Hoogachtend. De technische ambtenaar le klasse b-d IPlantenziektenkundigen dienst J. ADEWA. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 10 Eebr. 1980. Vlasaanvoer 19120 blauw f 0,85 a f 1,20 4-000 Groningen f0.90 a f 1.20 8900 geel f 0, 90 a f 1,25 6175 dauwrood fü.80 a f 0,85. 3400 wit f0,85 a f 1,20 blauw minderwaardige kwaliteit gedeelte lijk onverkocht. Granen buitenlandsche, prijshoudend. Boekweit, danziger 9,40, Mansjoerische 12.80 vleel f 16,— a f-.-, Mais f140 Haver f 6,20. Binnenlandsche: Tarw® f 10,00 a f 10,40 Gerst Chevalier 7,00 a 7,40 ^afer h 6,— a 6,40 Etwte" r 9,00 a 10 25 chokkers, 11,00 a 14,— Bruine Boonen 10,a 12,— Maanzaad (blauw) 80,a 3l',— Karwijzaad 30,— a 32, Lijnzaad (voer) 16,— a 17,— n Zaai (blauw-bloei) 21,a 23,— Wit-bloei 18,— a 19,— Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 1,90 a f 2,30; Bonten f 1,90 a f 2,30 Eigenheimers f 1,00 a f 1,20 VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1431 eerste kwaliteit 0,66 a f 0,77 tweede f 0,54 a f 0,64 derde f 0,46 a f 0,53 zouters f 0, f0,j export f0,70 a f 0,8J Handel redelijk. LICHT OP. Dinsdag 11 Februari 5.33 uur Woensdag 12 Februari 5.35 uur BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Hans z.v: Robert Ralph van de Woesfijne en Anna Hermina van Roo; Jan Johannes z.v. Michiel van Hese en Adriana Johanna Snoep. Overleden: Jacob Goense te Ove- zand, 2 d.; Francina Brandt 72 j. we duwe van Cornelis Oele te 's Heer Arendskerke. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 11 dezer luidt: zwakke, in het Z. matige N. tot O. wind, nevelig tot half bewolkjt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt met lichte dooi in het N.^ en lichte vorst des nachts in het Z. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 7 Februari 1930. APPELS: Zure Bellefleur f5 a f 11, Rembour Mortier f 4, Court Pendu f6, Kaspeler Reinetten f 11, Delicions f8, Ebeling f8, Reinette Tulpa f5, Reinette d' Or f5, Zoete Bellefleur f7, PEREN: St. Remey f8 a flO, Kleiperen f9, Gieser Wildeman f6, DIVERSEN: Spruiten f7 a f 11, Wit lof f 7, Koolrapen f 0,20, alles per 100 Kg., Bloemkool f 11 a f 16, Savoije kool f3 a f5,90, Roode kool f4,40, Boere kool fl,90, Knolselderij f0,90 a f 1,20, alles per 100 stuks, Prei f 8 a f 10, Selderij f 1,30 a f 1,50, beide 100 bos. Teneinde zooveel mogelijk tegemoet te komen aan het ongerief, hetwelk de ingezetenen ondervinden tengevolge van het feit, dat het uurwerk op den toren der Groote Kerk in verband met de reparatiewerkzaamheden tijdelijk is moeten worden stopgezet, hebben Bur gemeester en Wethouders besloten om zoolang die stopzetting duurt, DAGE LIJKS des voormiddags 8 uur, des middags 12 uur en des namiddags 6 uur hel kleine klokje van het Stad huis gedurende enkele oogenblikken te doen luiden, te beginnen WOENSDAG 12 FEBRUARI ïg^o.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3