Ruwe Handen Sport. Stadsnieuws den. De heer Hoogstraate meent van wel, ook de voorzitter gelooft zulks. De heer Straub is tegen dit voor stel, aangezien hij weinig resultaten van een dergelijke vereeniging ver wacht. De heeren De Dijk en Buitenhuis bepleiten hef nut van zoo'n instelling die in alles voorlichting kunnen ge ven wat het brandwezen betreft. De heer De Rijk vindt het niet de moeite waard om hierover te discu seeren, gezien het luttele bedrag en het groote belang. De heer Buiten huis wijst er op dat samenwerking der gemeenten wat het brandwezen be treft, noodïg is, hetgeen de voorzitter beaamt. De heer Straub zegt dat hij geen voorlichting behoeft, hij ziet uit dat alles een ambtenarijtje geboren worden hetgeen de heer Buitenhuis e.a. tegen spreken. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 5 tegen stem (de heer Straub). Nadat de heer Buitenhuis er op ge wezen heeft dat aansluiting voor ver zekering ingevolge de Ziektewet bij den Raad van Arbeid gewenscht is. immers voor verzekering tegen on gevallen en invaliditeit is de gemeen te ook bij den Raad van Arbeid aange sloten, wordt het voorstel van 'B. en W. om zich aan te sluiten bij de be- drijfsvereeniging Centraal Beheer met 4 tegen 2 stemmen (dc heeren Bui tenhuis en Straub) aangenomen Voorstel om de te bouwen muziek tent te plaatsen op het Kerkplein voor de gemeente-herberg en de slagerij van J. Eversdijk. De heer Straub vraagt hoe ver de tent verwijderd blijft van het eigendom der kerk. De voorzitter zegt dat dit 1 meter zal zijn. De heer Hoogstraate bepleit zoo danige plaatsing dat het zicht op de laantjes naar de kerk vrij blijft. De voorzitter zegt toe dat B. en W. hier mede rekening zullen houden. De heer Buitenhuis vindt, dat door plaatsing van de muziektent op de door B. en W. aangegeven plaats hef aanzicht van het dorp, speciaal hef aanzicht van de mooie kerk, zal ver dwijnen, tenzij de tent in denzelfden stijl zou worden opgebouwd. Hij vraagt of B. en W. niet een betere plaats we ten en wijst op de kortste zijde van het Marktveld. De voorzitter acht de door B. en W. aangegeven plaats de beste nog, daar staat hij niemand in den weg, hij gelooft dat de tent het dorp niet zal ontsieren doch eerder versieren. De heer De Rijk kan zich met hef gezegde van den heer Buitenhuis ver eenigen en zegt dat de tent met de kerk een harmonisch geheel moet vor men. De heer Eversdijk zegt, dat de plaats voorloopig is aangegeven, bij het bouwen kan hierin nog wel eenige wijziging worden gebracht. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 4 tegen 2 stemmen (de heeren Buitenhuis en Zweedijk) aan genomen. Bij de rondvraag vraagt de heer De Rijk of het niet mogelijk is, dat de kinderen der O. L. School die tus- schen den middag hun boterhammen in de bewaarschool opeten, een kopje warm drinken wordt verstrekt en dat het eten op wat netter manier wordt geleerd, ook zou het verstrekken van een bordje wel aanbeveling verdie nen. De voorzitter voelt wel iets voor de idee van den heer De Rijk en zegt ^overweging toe. Ook wijst de heer De Rijk er op, dat in 1920 aan de ge meente bouwgrond te koop is aange boden voor f0,70 a f0,80 per meter en dat besloten is bouwgrond te ont eigenen. Noch van het een noch van het ander is iets gekomen. Dat spijt hem, aangezien er nu gebrek is aan bouwgrond en er momenteel geen wo ningen in deze gemeente zijn te krij gen. Hij vraagt den heer Straub als voorzitter van de in dien tijd opge richte bouwcommissie, of hij hem daar over iets nader kan inlichten. De heer Straub zegt, dat inderdaad toen bouw grond is aangeboden, doch dat de bouw van woningen veel te duur kwam voor de gemeente. Hij is nog blij, dat toen indertijd van dezen bouw is af gestapt. De heer De Rijk verzoekt B. en W. of zij het aankoopen van bouw grond door de gemeente en het be schikbaar stellen daarvan eens onder de oogen willen zien, opdat de ver schillende paartjes, die dit jaar van plan zijn een huisgezin te vormen, niet gedwongen zullen zijn naar een andere gemeente te vertrékken. Hij wijst er met nadruk op, dat hij be doelt het beschikbaar stellen van bouw grond opdat de particulieren kunnen bouwen, en niet het bouwen van wo ningen door de gemeente, aangezien men hier erg voorzichtig mee moet zijn. De voorzitter antwoordt den heer De Rijk, dat hij in zijn openingsrede hiervan al iets heeft laten doorsche meren. Ook hij is van meening, dat gebrek aan bouwgrond het bouwen tegenhoudt. Hij zegt den heer De Rijk toe deze kwestie in een vergadering van B. en W. ter sprake te zullen brengen. Hef driejarig zoontje van den heer v. d. P. had het ongeluk spelen derwijs zijn beentje te breken. Hij is ter verpleging opgenomen in het „St. Joanna"-ziekenhuis te Goes. Benoemd. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tof lid van het bestuur der Waterkeering van den Calamiteuzen Borsselepolder, C. M. Nijsten te Borssele; tot gezwo rene van den Völckerpolder J. Vogelaar te Rilland-Bath. 's HEER ARENDSKERKE. De mu ziekvereenïging „Excelsior" heeft samenwerking met de tooneelvereenï- gmg wederom een uitvoering gege ven, die als geheel geslaagd kan wor den beschouwd. Een stampvolle zaal heeft de uitvoering bijgewoond. Zoo wel de muzieknummers als het blij spel „Peper", bleken alle aanwezigen te kunnen voldoen. Dank zij de elec- trische verlichting kwam het tooneel dit keer voor het eerst goed tot zijn recht. KAPELLE. De raad der gemeenti Kapelle kwam Vrijdagmiddag in vol tallige zitting bijeen. Burgemeester Bie- rens heet de leden van den raad en den secretaris hartelijk welkom en hoopt, dat 1930 in beroep of bedrijf gunstig mag zijn. 1929 was een jaar van afwisseling, voor rampen en on heilen werden wij bewaard, wel dreig de een 300 H.A. van de vruchtbaarste gronden verloren te gaan, door ver zakking van den Zeedijk aan den Ca lamiteuzen Willem Annapolder te Bie zelinge, doch met behulp van alle kracht en inspanning is het gelukt dit te behouden en is de geruststelling volkomen. De landbouw en tuinbouw was minder goed te noemen, de aard beien uitgezonderd, hiervan waren de prijzen ongekend. De bedrijven gaven bevredigende uitkomsten, de groenten drogerij steeg geweldig. Werkloosheid kwam niet voor, vier gevallen van be smettelijke ziekten kwamen voor, mond- en klauwzeer onder het vee kwam niet voor. Wat de financiën be treft, deze waren in stijgende lijn; vele verbeteringen werden aangebracht zoodat geen vermindering maar wel verhooging van belasting staat te wachten. Een ondergrondsche tele foonkabel werd gelegd, zoodat de op- zichtelijke palen verdwenen. Met toe slag der gemeente verkregen ook de bewoners aan den Dijkwelschen Zand weg aansluiting met de waterleiding, wat mede bevorderde nieuw woning bouw aldaar. De beide bewaarscho len ontvingen meer subsidie. Het B. A. zegde toe de helft van 3e kosten te willen dragen in de verpleging van arm lastige krankzinnigen. Besloten werd tot electrificatie met ondergrondschen kabel. 22 nieuwe woningen werden ge bouwd. De kassencultuur nam met 850 M2. oppervlakte toe. 44 verga deringen werden door B. en W. ge houden en 11 door den raad. Wethouder Zegers beantwoordde de ze rede en hoopte, dat de geuite wenschen in vervulling mochten tre den en rijkelijk mocht gedeeld wor den in den buit. De heer v. d. Graaff dankt voor den goeden toon die te be luisteren was. B. en W. te Goes berichten onder handelingen te willen voeren inzake gasvoorziening, ook Ged. Staten zeg den goedkeuring toe, mits passende in het kader der centrale voorziening. Het B. A. beantwoordde het rap port van de commissie tot nazien van de rekening 1928. De commissie er langde een andere wijze van verpach ting van de hofstede; dit lag reeds in de bedoeling van het bestuur en zal t.z.t. kenbaar gemaakt worden aan den raad. Verder werd gewezen op de on juiste voorstelling, die de commissie had van het goed slot 1926. Van over tollige belegging was geen sprake.Voor de werkloozen was overeengekomen, dat ieder de helft zou betalen, een extra kolenbedeeling werd gehouden. Om onderstand werd niet gevraagd. Het bestuur is overtuigd van zijn plicht te hebben gedaan. De heer v. d. Graaff beluisterde met genoegen de •beantwoording van het gegeven rapport; op de aangege ven punten is de volle aandacht ge schonken. De commissie tot wering van school verzuim bood haar jaarverslag aan. De voorzitter deelt mee, dat voor een goed vergaderlokaal voor de com missie is zorggedragen, dit in antwoord aan de heeren Fraanje en van Win- gen. B. en W. besloten de aanvrage van het bestuur van de Chr. school in te willigen om twee borden te plaatsen aan het begin van de school voor auto bestuurders enz. ter waarschuwing, waarop staat school. De voorzitter deelt verder mee dat aan den bas- Ruwe Huid-Schrale Lfppeft taardsatijnvlinder de volle aandacht is gewijd. De heer A. Gijzel te Biezelinge werd alsnog niet bereid gevonden de vast gestelde f 5,per jaar fe betalen voor ingebruikneming gemeentegrond. Het verzoek van de Landarbeiders vereeniging „Eigen Erf" om een voor schot ingevolge de Landarbeiderswet tof verkrijging van grond, gelegen in Pauwkenshoek tot een bedrag van f 6608,— voor 1 H.A. 10 c.A. werd niet ingewilligd. B. en W. kwam de prijs te hoog vcor, wel durfde men hier op ingaan indien de prijs kwam op f5000. De heeren van Wingen en Fraanje waren voor voteering, gewezen werd door beiden op dure woningen, die veelal betrokken moeten worden, zon der grond; de waarde van den grond is hier veel meer dan in andere stre ken. Bij stemming stemden beiden voor, andere leden tegen. Vastgesteld werd het aanvullingsko hier hondenbelasting op f23,75. Een adres van oudleerlingen van den Tuinbouwcursus Kapelle, waarin ver zocht werd om meerder en beter toe zicht tot bescherming van de voor den tuinbouw zoo nuttige vogels. Ook werd verzocht om in plaats van een doornhaag te planten aan het nieuw aangelegde kerkhof, hiervoor iets an ders te nemen, waar doornenheggen veelal kweekplaatsen zijn van aller lei schadelijke insekten, die de tuin bouw benadeelen. Op de eerste vraag wordt geant woord, dat dit niet aan de bevoegd heid ligt van den raad om toe te zien op de bescherming der vogels, maar dit de taak der politie is; om trent de tweede achten B. en W. dit een misplaatsing waar dit is een in menging van gemeentezakendeze heg reeds geplant, kan moeilijk weder ge rooid worden, mits de raad hierop in ging. De heer v. d. Have moet be kennen dat de begraafplaatsen door hem aangelegd, niet worden aangelegd met beplanting rondom van een doorn haag. Spr. zou hiertoe niet gaarne ad viseeren, omdat het kweekplaatsen zijn van allerlei schadelijke insecten. Ver schillende hegsoorten noemde spr., die prima voldoen. Ook de heer van Win gen verklaart zich tegen een doorn haag. De heerSlabbekoorn zegt, dat de insecten gevonden in doorn, niet worden gevonden in de boomen. Stem ming volgde om al of niet tot weder- oprooiing over te gaan. Voor oprooiing stemde de heer A. v. d. Have en J. v. Wingen, de andere leden om deze te laten staan. Ingewilligd werd het voorstel van B. en W. om toe te treden tot het Centraal Archief- en Inlichtingenbu reau voor maatschappelijk hulpbetoon, eveneens tot lid van den Prov. Brand- weerbond. Verzoeken om een voorschot inge volge art. 101 der L. O.-wet 1920, door de beide bijz. scholen werden ingewilligd. Ingewilligd werd het verzoek van de schoolschoonhoudster van de o. 1. school om verhooging van salaris tot een bedrag van f 300, Voor de bestrijding van den bas- taardsatijnvlinder adviseerde B. en W. f 50,uit te trekkendit werd inge willigd. Benoemd werd tot lid van de com missie van toezicht op het lager on derwijs de heer J. Zaanen en herbe noemd werden Q. van de Vrie en R. d. Hoek. Vastgesteld werd de rooilijn sectie 1041 van Jac. de Jonge te Bieze linge. Bij de rondvraag vraagt de heer d. Graaff naar de verlichting en hef benutten van grond achter de Chr. School te Biezelinge voor speelplaats. Op de eerste vraag antwoordt de voor zitter dat dit in verband staat met de bouw van een transformatorenhuis je, waarvoor naar plaatsing steeds ge zocht wordt. Het tweede betreffende speelplaats school, hiernaar zal door B. en W. een onderzoek ingesteld wor den. De heer van Wingen wijst op de onbehoorlijke bestrating bij de vei ling. De voorzitter zegt, dit is parti culier terrein. Hij wil al het mogelijke doen om verbetering aan te brengen. De heer Fraanje vestigt de aandacht van B. en W. op enkele slechte ge deelten van straten te Biezelinge, dank zij de kabellegging. De voorzitter zegt, dat door deze verbetering is toege zegd. De heer van der Have vraagt of er geen weg is te vinden om de bewo ners aan den Postweg en Teekenburg te helpen aan een aansluiting aan de waterleiding. De voorzitter wijst op het moeilijke en wil het uiterste be proeven. KRABBENDIJKE. Zaterdagavond gaf de gymnastiekvereenïging Spar ta" een uitvoering in het veilingsg. bouw. De jongens en meisjes hadden het lokaal een feestelijk aanzien ge geven door het aanbrengen yan vlag gen en guirlandes. Onder leiding van den heer De Dreu werden verschil lende gymnatische oefeningen keurig uitgevoerd. Ter afwisseling gaf de heer Oosferbosch uit Woensdrecht eenige humoristische voordrachten ten beste, die bij de talrijke aanwezigen zeer in den smaak vielen. Mej. Minderhoud gaf passende piano-muziek. NISSE. Voor de lichting 1931 zijn alhier 4 personen ingeschreven, waar' van er 3 zijn die vrijstelling wegens broederdïenst hebben. Vrijdagavond j.l. hield de mu- zïekvereeniging „Ons Genoegen" al hier haar jaarlijksche muziek- entoo' neeluitvoering in het schoolgebouw onder leiding van den directeur, den heer H. Vermeulen te Kwadendamme. De voorzitter, de heer J. A. Th. Bom meljé heette de zeer talrijke aanwe zigen hartelijk welkom. Het muziekge zelschap gaf zeer goede muzieknum mers te hooren, o.a. „Je Maintiendraï- feest", marsc'h van G. Feremans, ,,L' Aurore d' un beousour', fantasie van J. Martin, „In Neerland wast een eed, le bloem", van G. Feremans; „Ele Aro", marsch pas Redoublé van De „Regenmaker" doet zijn best, 't Succes komt misschien later; Maar „Henco" maakt voor Uwe wasch Het zachtste regenwater. Ferd. Verbeech, „Flaro", ouverture van G. Feremans, „Rozemarijntje" van G. Feremans en Finale, terwijl door de tooneelspelers zeer goed werd op gevoerd een kluchtspel „Er uit", een komische scène „De Philisopnische Bruiloftsgast" en een anecdotische klucht met zang „Een les van Keizer Karei". Alle nummers werden zeer naar genoegen der aanwezigen uitge- Het radio-toestel N.S.F. ontbrak niet op het tooneel, waarmede in de pauze eenige nummers werden gegeven, die eveneens bij het publiek in den smaak vielen. WOLPHAARTSDIJK. We vernemen dat de heer P. van de Linde, "hoofd der openbare lagere school te Oost- kerke met ingang van 1 April e.k. zijn betrekking met pensioen zal verlaten. VOETBAL. Zuidelijke le klasse K.N.V.B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: N. O. A. D.—L. O. N. G. A. 1-1 N. A. C.—M. V. V. 2-1 B. V. V.-Willem II 0-3 Roermond—Wilhelmina 64 Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B, Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: Dongen-T. A. C. 3—2 MiddelburgBreda 70 Vlissingen-R. B. C. 2-2 M. E. V. O.—Zeelandia 1-2 Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: Zeelandia IIHulst 15 Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. Zondag hadden de volgende wed strijden voor bovengenoemde klasse plaats met uitslagen als volgt: Goes—Boeimeer 2—0 De Muggen—H. E. R. O. 0—4 Hulst kampioen. Doordat de voetbalvereeniging Hulst de wedstrijd tegen Zeelandia II te Middelburg met 5—1 wist te winnen, is zij kampioen van haar klasse ge worden. Goedkooper brood. De broodprijs is met ingang van heden voor Goes en Oostelijk Zuid-Beveland met 2 cent par 8 ons verlaagd. Hengstenkeuring, De Centrale Hengstenkeuring hier ter stede is vastgesteld op Donderdag 27 Fe bruari a.s. alhier, aanvangende des mor gens om 9 uur. Er zal worden gekeurd door twee jurys op twee banen. De Leidsche wonderdokter. De kantonrechter veroordeelde N. K. te Den Haag (de Leidsche wonderdokter) wegens het zonder noodzaak te Goes uit oefenen der geneeskunde (waartoe hij niet bevoegd was) tot een boete van 3 maal f 100 s. 3 maal 20 d. h. Laat de klok maar luiden. Te beginnen Woensdag a.s. zal met behulp van de klok in den stadhuistoren drie maal per dag de juiste tijd worden aangegeven, cm wel te 8 uur v.m., te 12 uur, en tc 1 uur n.m. Tot onze vreugde vernemen we dat de toezegging van den burgemeester cenigen tijd op uitvoering wachtte niet Itengevolge van allerlei uit voerige correspondentie tusschen kloklui der cn andere autoriteiten, doch slechts 'n verband met de niet in vervulling ge- gane verwachting, dat binnen enkele da gen het gewone torenuurwerk weer in staat zijn zou zijn taak weer op zich te nemen. De klok is thans gesmeerd, de kloklui der is gereed.de klok kan en zal lui den. Niet slaan. „Onderling Kunstgenot". ,i,Onderling Kunstgenot" zal „De Vi- oliers" thans Donderdag en Vrijdag a.s. opvoeren. Plaatsbespreking op dagen van uitvoering bij loting om I uur precies. De Volksopvoering wordt morgen gehouden. Chr. Gemengd koor. De uitvoeringen van hef Christelijk Gemengd koor zijn altijd iets aparts voor muziekminnend Goes. Een stampvolle zaal geaft hier steeds uitdrukking aan en nim mer worden de verwachtingen beschaamd. Dat deze vereeniging zich uitstekend op haar hoog peil handhaaft, bleek Donder dagavond weer toen ze in Schuttershof „de jaargetijden" het vermaarde oratorium van Haydn verklankte. Het rijsgesehakeerde werk kwam in de, vertolking door de koren volkomen tot zijn recht, wat een prestatie betteekent waarop èn leden èn directeur vooral, trotsch kunnen gaan. Uit de geheele weergave blonk dat de medewerkenden niet alleen de compositie geleerd maar ook begrepen hebben; er zat ziel en uitdrukking in. Ook met de so listen, die een zoo belangrijke taak in dit oratorium hebben, bleek de vereeniging het goed getroffen te hebben. Zoowel de sopraan, mevr. Mak v- Waay, als tenor v. d. Ploeg en de bas Hendrik Koningt beschikken over mooie, geoefende stem men, beschaafde voordracht en de noodige artisticiteit om aan die gaven recht te laten wedervaren. Mede viel zeer te roe men de orkestbegeleiding, wegens haar oortreffelijke ondersteuning en illustratie van koor- en solistenprestaties. Met begrijpelijk enthousiasme heeft het publiek in luid applausement van zijn vol doening en waardecring getuigd. Jacoba van Beieren. Door de Handboogsociëteit „Jacoba n Beieren" werd gisteren op 'tSlot Ostende haar derde winterconcours ge houden. De hoofdprijzen werden behaald als volgt; Hoofdvogel door den heer A. J. Mol van „Ons Genoegen", Oudelande; le klepprijs door den heer Joh. Foudraino van „Jaooba van Beieren" te Goes; 2e klepprijs door den heer A. J. Mol voor noemd; le zijvogel door den heer P. Ver meulen van „Jaooba van Beieren" te Goes; 2e zijvogel door den heer B. Rijk van ,»,Corcordia" te 's Heerenhoek; le kal door den heer K. J. de Schrijver van „Ja coba van Beieren" te Goo»; 2e kal door den heer H. Rijk van „Willem Teil" te Ovezande. De meeste kleine vogels wer den geschoten door den heer P. Boon man van „Jacoba van Beieren" te Goes. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Bouwverordening Goes: M. B. te Goes f 10 s. 10 d- Te Wissen kerke op straat luidruchtig zingen en schreeuwen: 'J. v'e D. en J. P, J. W. te Kamperland f 3 s. 3 d. Zonder vergunning op een spoorweg loopen: J. M. d. V. te Rilland-Bath, J. 1. H. te Woensdrecht en A. V. te Ril land-Bath f3 s. 3 d. In Schelde visschen zonder consent: P. H. te 'sH. Arendskerke, J. Z. te Nieuw- domp f3 s. 3 d. Onder invloed van drank fietsen: A. A. C. te Kamperland f 7,150 s. 2 weken tuchtschool. Vleeschkeuringswet: J. T. te Kloetinge f 5i s. 5 d. Niet voldoen aan een bevel van een ha venmeester: H. J. R. te Brouwershaven f 5' s. 5 d. Als schipper een rijkskanaal bevarende geen reglementen aan boord hebbent V. M. H. te Anvcrs f2 s. 2 d„ P, A. te Rotterdam, E. d- H. te Gent 3 maal f2 8. 3 mia|al 2 d. Met een auto rijden met een lading die meer dan twee meter uitsteekSt: M. C. v. L. te Wisseiikcrke f3 s. 3 d. Met een rijwiel zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. v. d. G. te Driewegen, P. A. M„ P. A. W», W. iW. te Wissenkéïilse f 3 s. 3 d.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2