DIPLOMATEN IV. 18 Irulpnat Maandag 10 Februari 1950 117 Jaargang. ProVinciepieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. COESCHE fi COURANT Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf T> f. -IT At in XI- r\A A V -,3 Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De spoorlijn GentTerneuzen. De correspondent van de „N.R.Ct." k te Brussel meldt: Door den minister van verkeersmid- ,.i delen, M. Lippens, is, in antwoord op )1 eene parlementaire vraag, medege deeld, dat de regeering wel degelijk .0 tot den terugkoop der concessie Gent- Nederlandsche grens, van de spoor- ,r lijn GentTerneuzen, heeft besloten. De onderhandelingen, loopende over de voorwaarden der overneming, zijn aan den gang. Onmiddellijk nadat deze haar beslag hebben gekregen zal de regeering aan het parlement voorstel len de exploitatie van het op Belgisch grondgebied gelegen vak der lijn Gent- Terneuzen aan de Nationale Maat schappij van Belgische Spoorwegen over te laten. Omtrent het lot van het personeel kan thans nog geen be sluit worden genomen. De Coöperatieve Suikerfabriek „Zeeland". Naar wij vernemen heeft de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Suiker fabriek te Sas van 'Gent zich terugge trokken uit de combinatie, die een bod heeft gedaan voor den aankoop van de Coöperatieve Suikerfabriek „Zee land" te Bergen op Zoom. Ook vernemen wij, dat in bedoelde combinatie de Centrale Suiker Maat schappij het grootste aandeel heeft. De „Zeeland" zal op Dinsdag 25 Fe bruari een algemeene vergadering hou den in den „Katholieken Kring" te Roosendaal, waar een zeer groot aan tal leden wordt verwacht en waar be langrijke besluiten zullen worden ge- De Wilhetminapolder en de „Zeeland". De. Wilhelminapolder richt zich tot de leden der Coöperatieve Beetwortel- u- Suikerfabriek „Zeeland" G. A. te ai' Bergen op Zoom met het volgende: vt5 „Sedert in de algemeene vergadering onzer leden een commissie is inge- dosteld om een liquidatie-plan uit te h e werken, duiken er in de pers allerlei H geruchten op, waarvan de herkomst p' niet altijd valt vast te stellen; berich ten, die vaak geheel onjuist zijn, doch welker aard en strekking kennelijk eenzelfde doel voor oogen hebben; de leden voor te bereiden op een snel le liquidatie en een overneming van de bezittingen der „Zeeland" door de overige coöperatieve fabrieken. Dat deze berichten uitermate ge schikt zijn om een zenuwachtige stem ming in het leven te roepen en de leden als het ware slechts één uit komst voor de oogen te tooveren: „liquidatie en verkoop van de bezit tingen" behoeft geen betoog. Het is onze bedoeling daartegen een krachtig woord van protest te doen hooren en tevens een woord van waar schuwing en van opwekking tot de leden te richten om de zaak toch vooral niet a priori als verloren te 57 FEUILLETON DOOR E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van n<' M. HELLEMA. Grant deed een uiterste poging om zich te beheerschen, en het persoon lijke, dat in hun gesprek was geslo pen, te verdrijven. Hij trachtte te spre ken over de toekomst der volkeren, maar zij wilde daarvan niets hooren. Hij vertelde geschiedenissen, en zij liet zich amuseeren. Maar de atmos feer,. die zij geschapen had, scheen te blijven bestaan. Haar oogen zochten voortdurend de zijne, smeekende om een blik van verstandhouding. „Ach, Grant", zeide zij eenmaal, toen zij nog even bij hun laatste glas wijn bleven toeven, „hoe gelukkig ge voel ik mij vanavond. Het was aardig van je mij uit mijn eenzaamheid te t halen. Weet je, dat ik als jij mij geen m bericht had gezonden, zou zijn geble te ven, waar ik was? Ik denk, dat ik zou zijn gestorven". beschouwen en zich blind te staren op dat eene woord „liquidatie" zegge „ca pitulatie voor de lage beetwortelprij- zen!" Wat toch zal hef gevolg zijn als het voorstel der coöperatieve fabrie ken tot overneming van de „Zeeland" wordt aangenomen? In de eerste plaats verlies van eigen zelfstandigheid. Indien het juist is, dat één der on- derdeelen van het plan hieruit zou bestaan, dat de leden der „Zeeland" zich moeten verbinden om gedurende een reeks van jaren de thans bij de statuten voorgeschreven minimum hoe veelheid van 15.000 kilogrammen beet wortelen te blijven leveren aan de coöperatieve fabrieken, die de „Zee land" overnemen, tegen prijzen door die combinatie vast te stellen, dan is het toch duidelijk, dat de leden den invloed, dien zij op de prijzen kunnen doen gelden in hun eigen coöperatie totaal verliezen. En dit zal tevens be- teekenen, dat het voor ons leden niet gemakkelijk zal zijn, de beetwortelen, die boven het verplichte minimum uit gaan, tegen een prijs aan de markt te brengen, welke afwijkt van dien der combinatie. Kortom: deze combinatie zal zelf de prijzen bepalen, die zij wenscht te betalen zonder dat onze leden daarover ook maar het minste te zeggen hebben. Wie waarborgt de behartiging on zer belangen? Worden onze menschen wellicht gedwongen door de lage prij zen, die zij voor de beetwortelen ma ken, nog meer de beetwortelcultuur in te krimpen dan thans reeds het geval is? En is dit alles nu noodzakelijk? Wij gelooven het vooralsnog niet. Toen bij ons de gedachte opkwam aan de mogelijkheid om door te wer ken en ons eigen bedrijf, dat wij heb ben zien groeien, door de ongunstige tijden van nu en wellicht van de ko mende jaren heen, staande te houden en te ontwikkelen, hebben wij ons eens van deskundige zijde doen voor lichten omtrent de mogelijkheid. Wel nu die bestaat Indien de leden besluiten de ver plichte minimumleveringen op 30.000 K.G. per aandeel te brengen, dan wordt minimaal 167 millioen K.G. en prac- tisch 170 millioen K.G. geleverd. In dit geval kan met een behoorlijk ren dement gewerkt worden, daar dan op volle capaciteit gemalen kan worden. Dan zal volgens deskundige bere kening, ook bij de thans geldende lage suikerprijzen, een behoorlijk rende ment mogelijk zijn. Het valt nu niet mogelijk te kiezen tusschen doorwerken op die basis en algeheele liquidatie. Het woord zal binnenkort aan u zijn. Leden, aldus besluit de Wilhelmi napolder, denkt nog eens over deze zaak na, bespreekt haar zoo moge lijk in uwe kringvergaderingen. Het gaat om uw bestaan". BORSSELE. Bij Kon. besluit is ver leend de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, aan T. Walhouf, alhier, oud-arbeider „Ik miste je", erkende hij eenvou dig. „Beste man!" fluisterde zij. „En toch trachtte je al dien tijd te kijken, alsof ik een indringeling was, alsof ik een onvergefelijke zonde had begaan. Dat heb ik werkelijk ook, veronderstel ik", ging zij voort. „Er zijn menschen, die mij nooit zullen vergeven. Een paar uur geleden dacht ik, dat ik mij zelf nooit zou vergeven. De grootste schande in het leven leek zoo jiabij te zijn". Hij had plotseling het gevoel van een dier, dat in de val zit. Alle kans tot ontsnapping scheen uitgesloten, en daarbij dat vreeselijke kloppen van zijn hart, de woeste drang van primi tieven hartstocht. Susan scheen terug te wijken, hem van verre gade te slaan, een beetje droevig als in een droom. Opnieuw gordde hij zich aan tot den strijd. „Een heerlijk diner, en dan een di ner alleen met jou, zooals ik nooit zou hebben gedroomd", verklaarde hij. „Nu komt het moeilijkste gedee/te. Zouden wij naar de rookkamer kun nen komen?" „Gemakkelijk", hoonde zij. Zij gingen op weg, zich vasthou dend aan de tafels. Het jacht dook en schommelde nog erger dan tevoren. aan den calamifeuzen polder te Bors- sele. DRIEWEGEN. De raad vergaderde Donderdag j.l. Alle leden waren pre sent. In de begrootingen der gemeente over 1929 en 1930 hadden enkele wij zigingen plaats. Het hokier honden belasting voor 1930 werd opgemaakt met 32 honden le en 4 honden 2e klasse, ten bedrage van f 132,De omschrijving der kom werd nader ge wijzigd, overeenkomstig een verzoek van Ged. Staten. Besloten werd niet toe te treden tot den Brandweerbond. De brandweer-autoriteiten zullen wor den onderricht in het vlug te werk stellen der brandspuit. Tot onbezol digd ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd de heer P. Koe man. Aan het adres van burgemeesters en secretarissen in N.-Holland over afschaffing der classificatie van de gemeente volgens het Bezoldigingsbe sluit in verband met de onderwijsbe- langen ten plattelande werd geene ad- haesïe betuigd. HEINKENSZAND. Vrijdagavond gaf de mondharmonica-vereeniging „Con cordia" alhier, haar eerste wintercon- cert onder leiding van den heer J. J. Walhout. Behalve de verschillende mu zieknummers die goed werden uitge voerd, vulden eenige voordrachten en een bal den gezelligen avond. Een groot aantal belangstellenden was op gekomen. KLOETINGE. Voor den dienstplicht lichting 1931 zijn in deze gemeente in geschreven 18 personen, waarvan 4 recht op vrijstelling hebben wegens broederdienst. Donderdag gaf de gymnastiek vereniging „Sport Staalt Spieren" al hier haar jaarl. uitvoering. De zaal was tot in alle hoeken met belangstel lenden gevuld. Nadat de voorzitter, de heer J. Dekker, de aanwezigen had verwelkomd, gaf hij het woord aan den heer J. van Tïel, die deZeeuwsch Brabantschen Turnkring van het Ko ninklijk Gymnastiek Verbond verte genwoordigde. De heer van Tiel wees op hef groot belang dat het beoefenen der gymnastiek oplevert en tevens op de voordeelen die aansluiting bij het K. N. G. V. oplevert. Hij wees er op dat „S. S. S." buiten „Volharding'' te Goes de eenige vereeniging is op Zuid-Beveland die aangesloten is bij het K. N. G. V. Hij hoopt, dat meer dere dames, heeren, meisjes en jon gens lid zullen worden van „S. S. S.". Hierna werd aangevangen met hef gymnastisch gedeelte onder leiding van den directeur de heer M. Drijgers. De verschillende vrije oefeningen, oefe ningen aan rek, paard en brug werden vlot uitgevoerd en vielen wel in den smaak van het publiek, hetgeen het applaus bewees. Een woord van dank aan den directeur is dan ook wel op zijn plaats. Na de pauze werden door dames en heeren van 's Heer Abtskerke twee tooneelstukjes opgevoerd, waarvan de rollen goeden werden vertolkt, zoodaf „Ik moest eigenlijk op het dek gaan," zeide hij tot haar, „en kijken, hoe het er mee staat". „Straks", pleitte zij. „Kom een paar minuten in de muziekkamer. Vandaar kan ik gemakkelijk mijn hut bereiken. Wij kunnen daar onze koffie wel drin ken". Zij begaven zich naar de kleine rose en wit geschilderde muziekka mer. Aan den anderen kant kon men door de deur, die op een haakje was, een blik werpen in haar eigen suite. De hofmeester bracht hun koffie en likeuren. Hij hield zich met moeite staande. Plotseling ging een der lich ten uit. Alleen de groote staande, door een kap beschaduwde lamp verspreid de nog een flauw licht. „De kapitein heeft mij opgedragen u te zeggen, meneer", berichtte Broo kes, „dat alles wel was op het dek, maar de batterijen van het electrisch licht zijn beschadigd en er zal wel een uur voorbijgaan, eer ze weer in orde zijn. De electricien is reeds be zig ze te herstellen". Grant knikte. „Ik zal op het dek komen, eer ik naar bed ga", zeide hij. Het huilen van den wind scheen sterker te worden, en het klotsen der hevig bewogen golven tegen de pa ook zij een warm applaus in ontvangst hadden te nemen. De uitvoering is dan ook een succes geweest voor „S. S. S." en hef is te hopen dat verschillende nieuwe leden zich mogen opgeven. Vrijdagavond kwam de raad de zer gemeente in een openbare verga dering bijeen. Voorzitter de burge meester. Afwezig wegens lichte onge steldheid de heer W. N. van Liere. De voorzifter opent deze eerste ver gadering in 1930, en zegt het volgende „Voor den aanvang onzer werkzaam heden in het jaar 1930 wensch ik U allen Gods onmïsbaren zegen toe in gezin, beroep en bedrijf en voeg er den wensch bij, dat wij onder Gods zegen dit jaar onafgebroken vrucht baar mogen werkzaam zijn in het be lang en tot heil dezer gemeente. In vele opzichten was het jaar 1929 voor deze plaats gunstig. De gezondheids toestand was goed. Slechts drie ge vallen van besmettelijke ziekte wer den geconstateerd, welke zonder uit zondering een gunstig verloop had den. Woningbouw had dit jaar niet in die mate plaats als enkele jaren terug. De oorzaak daarvan is m.i. ook wel gelegen in het moeilijk verkrijgen van bouwgrond. Land- en tuinbouw gaven een buitengewoon rijken oogst. Waar echter van verschillende producten de prijzen ongekend laag zijn, zal hef re sultaat der telers de verwachting on getwijfeld beschamen ens zal een klop pende rekening voor velen moeilijk zijn te verkrijgen. Verschillende wer ken dit jaar door u daargesteld blij ken in een behoefte te hebben voor zien. Moge het jaar 1930 voor alle inwoners van Kloetinge gunstig blij ken te zijn. De heer Eversdijk dankt als oud ste raadslid namens den raad voor de gesproken woorden en wenscht den voorzitter wederkeerig het beste toe. De notulen der vergadering van 20 December 1929 worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken van Ged. Sta ten waarbij zij vrijstelling verleenen voor het jaar 1930 van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak „lichamelijke oefening", vermeld on der letter j in art 2 der L. O.-wet 1920. De heer Buitenhuis wijst er op dat Ged. Staten hieraan een voor waarde hebben verbonden n.l. dat les wordt gegeven in „vrije en orde-oefe ningen der gymnastiek". Naar hij ver nomen heeft, is dit vale wel opgeno- men in hef leerplan der school, doch wordt practisch hierin geen onderwijs gegeven. B. en W. zullen dit contro leeren. Van het Gemeente-gasbedrijf te Goes dat de gemeente voor groot gasver bruik over 1929 zal worden uitgekeerd f 87,18 en dat de uitkeering volgens het contract over 1929 bedraagt f 693,37, in totaal is in 1929 in deze gemeente verbruikt 144.890 M3. gas. Verzoek van de vereeniging van oud-leerlingen van Land- en Tuin- bouwcursussen te Kloetinge om een bijdrage te willen verleenen voor de trijspoorten veel hardnekkiger. Zij ging tastend naar het pianostoeltje. „Nu zal ik voor je zingen", ver klaarde zij. „Je zult mijn gezang hoo ren boven den storm uit, als ik ge noeg stem over heb. Kom nader, Grant. Kom hier, waar ik je kan zien". Haar vingers gleden over de toet sen en sloegen toen een paar bekende akkoorden aan. „Afgezaagd", lachte zij hem toe, „maar zoo passend. Luister, beste man van weergalooze kracht". Zij zong „Mon coeur s' ouvre a ta voix", zong met een stem, soms overstemd door het geraas van wind en golven, soms helder en krachtig zich verheffend in de tusschenpoozen van stilte, maar altijd met dien toon van echten hartstocht, welke zijn bloed in vlam zette. Toen zij geëindigd had, strekte zij de armen uit. Hij nam haar zacht in de zijne, maar hield haar van zich af. „Doe dat niet, Gertrude", smeek te hij. Haar hoofd zonk achterover. Hij zag den blik van doodelijke vrees in haar oogen. Zij lag als levenloos in zijn armen. „Ik val flauw", fluisterde zij. „Draag mij naar mijn kamer". Hij wankelde met haat de kamer tof op de huid. en alweer ver kouden. Een geluk, dat ik - Aspirin-Tableften /^\Jn huis heb. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord .BAYER' staat. Prijs 75 ets kinderen der gemeenteschool alhier, die daadwerkelijk den bastaard-satijn- vlinder helpen vernietigen. B. en W. stellen voor, gezien hef groote nut dat aan de verdelging van dezen vlinder is verbonden een bij drage te verleenen van f 10,de commissie uit de Veilingsvereenigin- gen geven ook een bijdrage. De heer Straub vindt die bijdrage een peulschilletje en stelt voor een bijdrage te verleenen van flOO,—ge zien de groote schade die deze vlin der inderdaad veroorzaakt. Het werk dat de schooljeugd wil doen, moet behoorlijk bezoldigd worden, ook moet men er rekening mee houden idaf ze soms met gescheurde kleeren thuis komen. De heer Hoogstraate is het met den heer Straub eens, doch vindt f 100 te veel en stelt voor f50,De heer de Rijk vraagt zich af of het wel op den weg ligt hiervoor een "bedrag te voteeren, z.i. niet, het is de taak der belanghebbende deze rupsen te ver' delgen, zoo noodig neemt hij dan maar werkvolk in dienst. Ook de voorzitter acht het meet op den weg der belanghebbenden, hij acht het niet in orde dat de gemeente leerplichtige kinderen gaat betalen voor werk dat deze doen. Ook de heer Buitenhuis is deze meening toegedaan en zal tegenstem men om een bijdrage te geven. Het voorstel Hoogstraate wordt hier na met 4 tegen 2 stemmen aangeno men. Het voorstel van B. en W. om aan den heer J. Wissekerke eervol ont slag te verleenen als onderwijzer aan de openbare lagere school met ingang van een door B. en W. te bepalen datum wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. om toe te treden tot de op te richten Prov. Brandweerbond en de Kon. Nederl. Brandweervereeniging. De vraag doet zich nu voor of men wel verplicht is van beide lid te wor- uit, de gang door, maakte haar deur los en boog zich ongerust over haar heen. Plotseling was er een schok, he viger dan zij tevoren hadden gevoeld. Het licht in de hut ging uit, de deur werd dichtgeworpen. Hij zag haar oogen open en hem foeflikkeren in de duisternis. Haar armen omklemden zijn hals als een schroef. Zij klemde zich wanhopig aan hem vast. „Grant", riep zij, „nu moet je mij kussen. Dit kan het einde zijn!" HOOFDSTUK I. Grant, die terugkeerde van een vroe ge wandeling in de straten van New- York op den morgen van zijn aan komst, zag met schrik naar de drie flinke en vastberaden uitziende jonge mannen, die in zijn zitkamer zaten en naar de jonge dame, die haar notitie boekje op de tafel had neergelegd en nu verdiept was in een roman. Allen stonden op bij zijn binnenkomst. Jim Havers van de New-York Setter was de eerste, die zich voorstelde. „Blij, u te ontmoeten, meneer Slat- tery". „Tarleton, van de Moon", kondigde zijn buurman aan. „Blij u welkom te heeten in New-York, meneer Slattery". I (Wordt vervolgd),.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1